Ιατρική στο εξωτερικό

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Kαλα σοβαρα δεν εχεις ιδεα τι γινεται εκει?:what:
Στις βαλκανικες χωρες πανε συνηθως "τουβλα", τα οποια δεν ειχαν καμια ελπιδα οπουδηποτε αλλου, συνεχιζουν να ειναι αμετανοητα "τουβλα", περνανε τα 6 χρονια στα clubakia, και βγαινουν πτυχιουχοι στο τελος.
Τις περισσοτερες φορες προκειται για σκατομαθημενα παιδακια γιατρων του Κολωνακιου και σια, αλλες φορες ειναι απλως πλουσια σκατομαθημενα που πανε για μοστρα, αλλες φορες ειναι ατομα που αν και δεν εχουν τις ικανοτητες, πασει θυσια πανε(δεν τους ενδιαφερει αν καταξοδιαζουν τους γονεις).
Και υπαρχει και αυτο το 1% που οντως εχει τις ικανοτητες και διαβαζει για να τελειωσει τη σχολη του.

Η Ρουμανια πχ ειναι μια αρκετα φτωχη χωρα σε σχεση με την ελλαδα. Σκεψου λοιπον λιγο, και μετα απαντησε μου πως κατι καθυστερημενα, αλλα οικονιμικα βολεμενα, περνανε τα μαθηματα.

Υποθετω οτι εσυ δεν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια των βολεμενων.
Αλλα η φημη των γιατρων απο αυτες τις χωρες ειναι γνωστη στο μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου, και μου φαινεται παραξενο πως δεν εχεις ιδεα για τα δεδομενα σε αυτο τον χωρο. Ετσι ξαφνικα αποφασες να πας ιατρικη? Απο την ελλειψη πληροφορησης που εχεις, μου φαινεται οτι δεν το εχεις σκεφτει και τοσο καλα.
Και πίστεψέ με, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. Αναλογισου λιγο ακομη τι σε περιμενει στο μελλον πρωτα...

Τι να πω... Αν πας με το σταυρο στο χερι θα'ναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...
Σου ευχομαι παντως να πετυχεις τελικα σε αυτο που πραγματικα σου ταιριαζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Kαταρχάς, πάω Φαρμακευτική (Σόφια)
2ον, είμαι όντως βολεμένος. Είμαι γιος γιατρών και γενικά ποτέ δε μου έλειψε τίποτα. Απλά αργησα να καταλάβω ότι δε θα είναι για πάντα έτσι. Ξέρω τις δυνατότητες μου και παω εκεί για να πάρω το πτυχίο.

Δεν ξερω τι με περιμενει, οτι και να ειναι θα το αντιμετωπισω με σύνεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ε τοτε τι το συζηταμε?:)

Απλως μωρε με μπερδεψες, και περιμενα οτι καποιος που υπερασπιζεται την αξία που θα εχει το πτυχιο του, οντως παει με σκοπο να ασχοληθει.
Κοιτα, για να σε γλιτωσω απο την αγωνια, τα ιδια και χειροτερα ισχυουν για την φαρμακευτικη(που εκει δεν ειναι και πολυ σημαντικες οι γνωσεις). Ναι, το πτυχιο θα σου χαριστει κατα 99,9999% πιθανοτητες. Και επειδη ειναι και φαρμακευτικη, ειναι ακομη πιο αδικο, διοτι σε αυτο το επαγγελμα το πτυχιο ειναι καθαρα επαγγελματικη αδεια. Το μονο που ξεχωριζε τους φαρμακοποιους ηταν οι πανελληνιες(στην ιατρικη μετραει και η σχολη), αρα φαντασου ποσο θα σε μισουν οι υπολοιποι(εγω παλι δεν ειμαι φαρμακευτικη αρα δεν με νοιαζει) που παρεκαμψες το μονο αξιοκρατικο κριτηριο! :D Μην παραπονιεσαι, δεν μπορεις να εχεις ουτε ενα δικιο.


Και τωρα που δηλωνεις οτι ανηκεις στην βολεμενη κατηγορια, πως και δεν ειχες κανεναν να σε καθοδηγησει στις πανελληνιες? Μαλλον ψευδεσαι ασύστολλα!:P Αχ το βρηκαν ολοι και μας προβαλλουν τα παντα ως ενα "στιγμιαιο λαθος". Εγω δηλωνω ενοχη, ειχα καποιον να με καθοδηγησει επειδη τα οικονομικα μας ηταν καλα. Αλλα και παλι κοπιασα.

Αρα ποια ειναι η μονη λογικη εξηγηση? Απλως ησουν ενας βολεμενος τεμπελακος!:D Αρα πολλα σχολια αναφερονται ισως και σε εσενα. Τι να κανουμε, that's life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Βολεμενος τεμπελακος. Μαλλον πρεπει να το βαλω νεα υπογραφη!! Ακριβως αυτο. Αλλα οι δικοι μου ηξεραν απο την αρχη που θα παω. Ηξεραν οτι δε θα κατσω να διαβασω παρα μονο οταν θα ερθουν τα δυσκολα. Και ειχαν δικιο. Απλα θα το...πληρώσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Kαλα σοβαρα δεν εχεις ιδεα τι γινεται εκει?:what:
Στις βαλκανικες χωρες πανε συνηθως "τουβλα", τα οποια δεν ειχαν καμια ελπιδα οπουδηποτε αλλου, συνεχιζουν να ειναι αμετανοητα "τουβλα", περνανε τα 6 χρονια στα clubakia, και βγαινουν πτυχιουχοι στο τελος.
Τις περισσοτερες φορες προκειται για σκατομαθημενα παιδακια γιατρων του Κολωνακιου και σια, αλλες φορες ειναι απλως πλουσια σκατομαθημενα που πανε για μοστρα, αλλες φορες ειναι ατομα που αν και δεν εχουν τις ικανοτητες, πασει θυσια πανε(δεν τους ενδιαφερει αν καταξοδιαζουν τους γονεις).
Και υπαρχει και αυτο το 1% που οντως εχει τις ικανοτητες και διαβαζει για να τελειωσει τη σχολη του.

Η Ρουμανια πχ ειναι μια αρκετα φτωχη χωρα σε σχεση με την ελλαδα. Σκεψου λοιπον λιγο, και μετα απαντησε μου πως κατι καθυστερημενα, αλλα οικονιμικα βολεμενα, περνανε τα μαθηματα.

Υποθετω οτι εσυ δεν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια των βολεμενων.
Αλλα η φημη των γιατρων απο αυτες τις χωρες ειναι γνωστη στο μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου, και μου φαινεται παραξενο πως δεν εχεις ιδεα για τα δεδομενα σε αυτο τον χωρο. Ετσι ξαφνικα αποφασες να πας ιατρικη? Απο την ελλειψη πληροφορησης που εχεις, μου φαινεται οτι δεν το εχεις σκεφτει και τοσο καλα.
Και πίστεψέ με, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. Αναλογισου λιγο ακομη τι σε περιμενει στο μελλον πρωτα...

Τι να πω... Αν πας με το σταυρο στο χερι θα'ναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...
Σου ευχομαι παντως να πετυχεις τελικα σε αυτο που πραγματικα σου ταιριαζει!
Σωστο απο την αρχη μεχρι το τελος!!!!!!!!Μπραβο pizza dora.Και ειχα αρχισει να πιστευω οτι μονο εγω βλεπω την αδικια αυτη.Αλλα φαινετα οτι ολοι τη εχουμε καταλαβει πλεον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σωστο απο την αρχη μεχρι το τελος!!!!!!!!Μπραβο pizza dora.Και ειχα αρχισει να πιστευω οτι μονο εγω βλεπω την αδικια αυτη.Αλλα φαινετα οτι ολοι τη εχουμε καταλαβει πλεον...

εγω νομιζω οτι ειναι αδικια αυτο που συμβαινει με το εξωτερικο γενικα.
ακραια η αποψη μου και ισως θιγει πολλους αλλα ελαχιστα ειναι εκεινα τα ατομα που πηγαν εξωτερικο και αξιζαν το 99% δεν εχει περασει απο τις ελληνικες πανελληνιες και πηγαινουν σε μια χωρα,οοπυ παιρνεις το πτυχιο ετσι

λες και δεν υπαρχουν ηδη αρκετοι γιατροι στην ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Βολεμενος τεμπελακος. Μαλλον πρεπει να το βαλω νεα υπογραφη!! Ακριβως αυτο. Αλλα οι δικοι μου ηξεραν απο την αρχη που θα παω. Ηξεραν οτι δε θα κατσω να διαβασω παρα μονο οταν θα ερθουν τα δυσκολα. Και ειχαν δικιο. Απλα θα το...πληρώσουν!
Τώρα πλλάκα με κάνεις? Ακούγεσαι κακομαθημένος, τι σημαίνει θα το πληρώσουν οι γονείς σου? Στρώσε τον κώλο σου και ξαναδώσε, δεν καταλαβαίνω αυτήν τη νοοτροπία. Είναι πιο εύκολο να κατηγορείς πάντα κάποιον άλλον, αλλά επειδή γίνεσαι ενήλικας και η φυγή στο εξωτερικό μάλλον δε θα σε βοηθήσει να ωριμάσεις, ίσως είναι καιρός να σκεφτείς ότι ακόμα κι αν είναι πιο δύσκολο να δοκιμάσεις την τύχη σου από την Ελλάδα, σαν εμπειρία μόνο καλό θα σου κάνει. No hard feelings, αλλά δε θα έχεις πάντα τους δικούς σου από πίσω να σε νταντεύουν. Κι αν συνεχίσουν να κάνουν το ίδιο λάθος, θα κάνεις κι άλλους ανθρώπους στη ζωή σου δυστυχισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Βολεμενος τεμπελακος. Μαλλον πρεπει να το βαλω νεα υπογραφη!! Ακριβως αυτο. Αλλα οι δικοι μου ηξεραν απο την αρχη που θα παω. Ηξεραν οτι δε θα κατσω να διαβασω παρα μονο οταν θα ερθουν τα δυσκολα. Και ειχαν δικιο. Απλα θα το...πληρώσουν!
Και ειχαν δικιο και θα το πληρωσουν απο πανω???Γιατι?Βολεμενε τεμπελακο το ολο ασχημο της υποθεσης ειναι οτι σαν και την δικη σου περιπτωση υπαρχουν εκατονταδες σε ολη την ελλαδα.Και πιστευω μονο στην χωρα μας γινονται αυτα σε τετοιο βαθμο.Γονεις που για να συνεχισουν την οικογενειακη παραδοση και τον πακτωλο χρηματων στελνουν τα παιδια τους εξω ενω στην ουσια δεν αξιζουν...Αλλοι στελνουν τα παιδια τους ιατρικη εξω μονο και μονο για να καμαρωνουν στην γειτονια ανεξαρτητα απο το αν το παιδι τους ειναι ενα τουβλο.Και ερχονται μετα πισω και παιρνουν το υφος του σπουδαγμενου και σου ερχεται εσενα να τους στειλεις απο εκει που ηρθαν.

Αν παιρνεις το μηνυμα μου προσωπικα (που γι αυτον τον λογο το γραφω αλλωστε) πανε αλλου να σπουδασεις και οχι ρουμανοσλοβακιοβουλγαριες.Μονο ετσι θα δειξεις οτι πργματικα εκανες στροφη 180 μοιρων και αποφασισες να διαβασεις.
-----------------------------------------
εγω νομιζω οτι ειναι αδικια αυτο που συμβαινει με το εξωτερικο γενικα.
ακραια η αποψη μου και ισως θιγει πολλους αλλα ελαχιστα ειναι εκεινα τα ατομα που πηγαν εξωτερικο και αξιζαν το 99% δεν εχει περασει απο τις ελληνικες πανελληνιες και πηγαινουν σε μια χωρα,οοπυ παιρνεις το πτυχιο ετσι

λες και δεν υπαρχουν ηδη αρκετοι γιατροι στην ελλαδα...[/quotΔεν την βρισκω και τοσο ακραια την αποψη σου.Αυτο που λες ισχυει σε τεραστιο βαθμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Και ειχαν δικιο και θα το πληρωσουν απο πανω???Γιατι?Βολεμενε τεμπελακο το ολο ασχημο της υποθεσης ειναι οτι σαν και την δικη σου περιπτωση υπαρχουν εκατονταδες σε ολη την ελλαδα.Και πιστευω μονο στην χωρα μας γινονται αυτα σε τετοιο βαθμο.Γονεις που για να συνεχισουν την οικογενειακη παραδοση και τον πακτωλο χρηματων στελνουν τα παιδια τους εξω ενω στην ουσια δεν αξιζουν...Αλλοι στελνουν τα παιδια τους ιατρικη εξω μονο και μονο για να καμαρωνουν στην γειτονια ανεξαρτητα απο το αν το παιδι τους ειναι ενα τουβλο.Και ερχονται μετα πισω και παιρνουν το υφος του σπουδαγμενου και σου ερχεται εσενα να τους στειλεις απο εκει που ηρθαν.

Αν παιρνεις το μηνυμα μου προσωπικα (που γι αυτον τον λογο το γραφω αλλωστε) πανε αλλου να σπουδασεις και οχι ρουμανοσλοβακιοβουλγαριες.Μονο ετσι θα δειξεις οτι πργματικα εκανες στροφη 180 μοιρων και αποφασισες να διαβασεις.
-----------------------------------------
εγω νομιζω οτι ειναι αδικια αυτο που συμβαινει με το εξωτερικο γενικα.
ακραια η αποψη μου και ισως θιγει πολλους αλλα ελαχιστα ειναι εκεινα τα ατομα που πηγαν εξωτερικο και αξιζαν το 99% δεν εχει περασει απο τις ελληνικες πανελληνιες και πηγαινουν σε μια χωρα,οοπυ παιρνεις το πτυχιο ετσι

λες και δεν υπαρχουν ηδη αρκετοι γιατροι στην ελλαδα...[/quotΔεν την βρισκω και τοσο ακραια την αποψη σου.Αυτο που λες ισχυει σε τεραστιο βαθμο....


Η ιατρικοφαρμακευτικες σχολες εχουν ακομη μια δυσκολια στο να εισαχθεις.Δεν εχουν ισοπεδωθει
και επειδη καποια παιδιακια λενε οτι ειναι ονειρο τους τρεχουν στασ εξωτερικα ελεος
αμα δεν μπορεις στην ελλαδα επειδη εβγαλες κατω απο 18000 ,εγω θα ελεγα μη γινεσαι καθολου.παρατο το.δεν κανουμε ολοι για ολα τα επαγγελματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τώρα πλλάκα με κάνεις? Ακούγεσαι κακομαθημένος, τι σημαίνει θα το πληρώσουν οι γονείς σου? Στρώσε τον κώλο σου και ξαναδώσε, δεν καταλαβαίνω αυτήν τη νοοτροπία. Είναι πιο εύκολο να κατηγορείς πάντα κάποιον άλλον, αλλά επειδή γίνεσαι ενήλικας και η φυγή στο εξωτερικό μάλλον δε θα σε βοηθήσει να ωριμάσεις, ίσως είναι καιρός να σκεφτείς ότι ακόμα κι αν είναι πιο δύσκολο να δοκιμάσεις την τύχη σου από την Ελλάδα, σαν εμπειρία μόνο καλό θα σου κάνει. No hard feelings, αλλά δε θα έχεις πάντα τους δικούς σου από πίσω να σε νταντεύουν. Κι αν συνεχίσουν να κάνουν το ίδιο λάθος, θα κάνεις κι άλλους ανθρώπους στη ζωή σου δυστυχισμένους.

Και ειχαν δικιο και θα το πληρωσουν απο πανω???Γιατι?Βολεμενε τεμπελακο το ολο ασχημο της υποθεσης ειναι οτι σαν και την δικη σου περιπτωση υπαρχουν εκατονταδες σε ολη την ελλαδα.Και πιστευω μονο στην χωρα μας γινονται αυτα σε τετοιο βαθμο.Γονεις που για να συνεχισουν την οικογενειακη παραδοση και τον πακτωλο χρηματων στελνουν τα παιδια τους εξω ενω στην ουσια δεν αξιζουν...Αλλοι στελνουν τα παιδια τους ιατρικη εξω μονο και μονο για να καμαρωνουν στην γειτονια ανεξαρτητα απο το αν το παιδι τους ειναι ενα τουβλο.Και ερχονται μετα πισω και παιρνουν το υφος του σπουδαγμενου και σου ερχεται εσενα να τους στειλεις απο εκει που ηρθαν.

Αν παιρνεις το μηνυμα μου προσωπικα (που γι αυτον τον λογο το γραφω αλλωστε) πανε αλλου να σπουδασεις και οχι ρουμανοσλοβακιοβουλγαριες.Μονο ετσι θα δειξεις οτι πργματικα εκανες στροφη 180 μοιρων και αποφασισες να διαβασεις.
-----------------------------------------
εγω νομιζω οτι ειναι αδικια αυτο που συμβαινει με το εξωτερικο γενικα.
ακραια η αποψη μου και ισως θιγει πολλους αλλα ελαχιστα ειναι εκεινα τα ατομα που πηγαν εξωτερικο και αξιζαν το 99% δεν εχει περασει απο τις ελληνικες πανελληνιες και πηγαινουν σε μια χωρα,οοπυ παιρνεις το πτυχιο ετσι

λες και δεν υπαρχουν ηδη αρκετοι γιατροι στην ελλαδα...[/quotΔεν την βρισκω και τοσο ακραια την αποψη σου.Αυτο που λες ισχυει σε τεραστιο βαθμο....


Βασικά εγώ δε το διατύπωσα σωστά...ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ. Δε με ενδιαφέρει τι πιστεύετε για αυτούς που πάνε έξω. Δε θα μου το χαρίσουν, δε με ξέρουν και απο χθες. Μόνο αν το αξίζω θα το πάρω το πτυχίο. Οπότε δε βλέπω το λόγο να μην πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Βασικά εγώ δε το διατύπωσα σωστά...ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ. Δε με ενδιαφέρει τι πιστεύετε για αυτούς που πάνε έξω. Δε θα μου το χαρίσουν, δε με ξέρουν και απο χθες. Μόνο αν το αξίζω θα το πάρω το πτυχίο. Οπότε δε βλέπω το λόγο να μην πάω.[/quote]
Μα ποιος ειπε οτι θα σου το χαρισουν?????Θα πληρωσεις για να το παρεις.Χαζοι ειναι?Γιατι ολους αυτους που ερχονται απο εξω "πτυχιουχοι" νομιζεις τους ηξεραν και απο χθες?
Για να μην επαναλαμβανομαστε και γινομαστε κουραστικοι ειναι πλεον δεδομενο πως οσοι πηγαινουν σε Βουλγαρια,Ρουμανια κλπ να σπουδασουν ερχονται με πληρωμενα πτυχια.Πως γινεται μαθητες του 8 να βγαζουν τη σχολη χωρις να χασουν μαθημα?:what:Α Δ Ι Κ Ι Α:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έχει παραγινει το κακό τα τελευταία χρόνια με όλους αυτούς που έρχονται από ρουμανιες,τσεχιες,βουλγαριες κλπ.Όχι μόνο μπαίνουν σε αυτά τα "ιδρύματα" χωρίς καν κριτήρια και αξιολόγηση αλλά έρχονται μετά στην ελλαχα και παίρνουν τις θέσεις από τις ειδικότητες και τα αγροτικά των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημιων.Η αδερφή μου έχει τελειώσει ΑΠΘ και κάνει αγροτικό.Ε λοιπόν στο νοσοκομείο του νομού που ήταν τους 3 πρώτους μήνες από όλα τα παιδιά που δούλευαν εκεί μόνο άλλο ένα παιδί ήταν από ελληνικό πανεπιστήμιο.Όλοι οι υπόλοιποι ήταν από βουλγαριες,Σλοβακίες και ιταλιες.Έλεος δηλαδή.Πανε όλοι οι φωστήρες που δεν βγαλαν ούτε 10 στις πανελλήνιες,έρχονται ''γιατροί'' και οι απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστημίων περιμένουν στην αναμονή πίσω από αυτούς.Άμα έχετε @ρχ1δ!@ περάστε εδώ αν δεν θέλετε πάτε τουλάχιστον στο εξωτερικό σε καποια αξιοπρεπή χώρα όχι όπου να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Κondar μην νομιζεις οτι εισαι ο μονος που ενοχλειται απο την αδικια αυτη... Βασικα δεν υπαρχει ατομο που να ξερω στη σχολη που να μην ενοχλειται...;)
Απλως στην Πατρα δεν το πολυσυζηταμε γιατι δεν εχουμε σχεδον καθολου μεταγραφες απο εξω, αρα δεν υπαρχει ποτε αφορμη.

Ομως αυτο το θεμα ειναι πολυσυζητημενο στο χωρο. Στο greekmeds υπαρχουν 666 θεματα που λενε το ιδιο πραγμα. Δεν λεω οτι οι Ρουμανοβουλγαριας ειναι το απολυτα κακο πραγμα. Τυχαινει να ξερω γιατρο στην περιοχη που αν και εχει τελειωσει εκει, εχει κανει ειδικοτητα αγγειοχειρουργικης στη Γερμανια. Ειμαι σιγουρη οτι δεν μπαινεις σε τετοια θεση χωρις να το αξιζεις. Αλλα το κακο ηταν οτι αυτος αποτελει την εξαιρεση.

Anyway, δεν κερδιζουμε τπτ με το να παραπονιομαστε απο το πρωι μεχρι το βραδυ για την αδικη τη μοιρα και τις αναμονες. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να δρασουμε για τον εαυτο μας, και να κυνηγησουμε την τυχη μας εξω.
Μονο με λογια δεν αλλαζεις τπτ. Χρειαζονται και πραξεις για να προοδευσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτό είναι ισοπεδωτικό που λέγεται οτι ΟΛΟΙ οσοι πήγαν έξω αγόρασαν τα πτυχια και όλοι που πέρασαν Ελλάδα είναι γιατράρες. Επίσης σιγά τη δυσκολία και το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων και συγκεκριμένα των ιατρικών:lol:.

Ενας που θα παει έξω ΕΙΤΕ έχει τρελή πόρωση είτε εντάσσεται στις γνωστές κατηγορίες του αδιάφορου ή εξαιτίας πλύσης εγκεφάλου απο γιατρούς συγγενείς ή να συνεχίσει την παράδοση κτλ κτλ. Με τον πρώτο δεν έχω πρόβλημα, μακάρι να πάρει και τη θέση ενός άχρηστου απόφοιτου απο ελληνική ιατρική, με τον δεύτερο όμως που ως αδιάφορος έρχεται, μπαινει στη λίστα αναμονών και τελικά με τα διάφορα κονέ ριζώνει σε ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο είμαι αμείλικτος και δεν πρόκειται να τον θεωρήσω συνάδελφο no matter what...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Αυτό είναι ισοπεδωτικό που λέγεται οτι ΟΛΟΙ οσοι πήγαν έξω αγόρασαν τα πτυχια και όλοι που πέρασαν Ελλάδα είναι γιατράρες. Επίσης σιγά τη δυσκολία και το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων και συγκεκριμένα των ιατρικών:lol:.

Η ιατρική είναι η ευκολότερη σχολή ρε φίλε, τι να λέμε τώρα:lol:. Κανείς δεν μίλησε για το επίπεδο της Ελλάδας. Απλά είναι καλύτερο από της Βουλγαρίας/Ρουμανίας. Αν θες να γίνεις γιατράρα όπως λες και έχεις @@, λεφτά, κονέ και διακρίσεις, πας κάνα Harvard ή οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο ίδιου prestige. Παίρνεις πτυχίο και μετά σε προσκυνούν όλοι!

Εδώ μιλάμε για την αδικία που ισχύει. Θα δώσω ένα παράδειγμα. Εγώ βγάζω 17000 μόρια και δεν περνάω Ιατρική, οπότε πάω Βουλγαρία. Έχω ζήλο, όρεξη για μάθηση και θέλω να κάνω Ιατρική. Στην αρχή θα είναι όλα ωραία και καλά. Όμως με την πρώτη δυσκολία, νομίζεις δεν θα πληρώσω; Όταν υπάρχει ο πλάγιoς και ΠΟΛΥ πιο εύκολος δρόμος, νομίζεις κάθεται κανένας να σκεφτεί ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ή ΟΧΙ; Μετά τα 3-4 χρόνια τον ενδιαφέρει απλά να τελειώσει τη σχολή, γιατί έχει μπουχτήσει. Απλά παίρνει τον εύκολο δρόμο και αυτό ήταν. Κανείς δεν θα το μάθει, ούτε θα τον βγάλουν στα κανάλια. Άρα δεν έχει ούτε αρνητικά. Στο τέλος έρχεται Ελλάδα και ασκεί το επάγγελμά του. No biggie.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Zod συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εξάλλου σε προηγούμενα μηνυματα έχω εκφράσει την άποψη μου για αυτή την αδικία. Ευστοχο και το παράδειγμα σου. Όταν είπα "σιγά τη δυσκολία" αναφερόμουν στις ελληνικές ιατρικές και όχι στην ιατρική γενικότερα. Εξάλλου είναι γνωστό οτι όποιος μπει στο ελληνικό πανεπιστήμιο τελικά θα βγει στανταρντ!

Η ιατρική -ως επιστήμη- (και σαν τέχνη:P) είναι δύσκολη, πολύ δύσκολη και θέλει παρα πολυ μελέτη, ειδικά αν σκοπεύεις να αποκαλείς τον εαυτό σου καλο γιατρό. Εύκολη ως σχολή είναι στο Ελλάντα είνια να βγάλεις το 5αράκι αντε 6 με τα σος, με τις 1000πτυχιακές/έτος και με την αντιγραφή κατα την εξέταση,ωστε τελικά να πάρεις πτυχίο,με άλλα λόγια η φιλοσοφία του "αντε να ξεμπερδεύω και με αυτό το μάθημα να πάρω πτυχίο" και στο τέλος να μην γνωρίζεις τπτ.
Το αν θα μαθεις ιατρική είναι κυρίως δικιά σου ευθύνη και όχι του πανεπιστημίου που φοιτάς.
Επομένως, γιαυτο ελεγα να μην τα ισοπεδώνουμε λέγοντας πως οι ελληνες απόφοιτοι είναι Γιατροί και ΟΛΟΙ του εξωτερικού είναι γιατροι της πλάκας.

Εκεί που κολλάω ειναι οτι δεν υπάρχει κάποιου είδους φίλτρο στην εισαγωγή γιατρών απο το εξωτερικό και γενικότερα στην εισαγωγή στην ειδικότητα. Μαζί με εναν καλό βούλγαρο γιατρό έρχονται και 50 βούρλα που εκτινάσσουν την αναμονή στα ύψη (αριθμού τυχαίοι). Πρέπει να περνάνε απο σοβαρές εξετάσεις (ΚΑΙ οι απόφοιτοι ελληνικών παν. που βγάζει πολλούς άσχετους επίσης). Οσοι υποστηρίζουν οτι είναι καλοι γιατροί ας το αποδείξουν με σοβαρές εξετάσεις για να τους δεχτεί το σύστημα - τους υπόλοιπους γιατι να τους δεχτεί χωρις κάποιο έλεγχο;

Το ιδιο αδικία βρίσκω να παίρνουν πτυχία οι φοιτητοπατέρες χωρίς να ξέρουν τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kasparenia

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ετοιμασα τα χαρτια μου φετος για να παω βουλγαρια, ιατρικη στη Σοφια...δεν ειμαι κανενα "στουρναρη" και ειχα διαβασει παρα πολυ κατα τη διαρκεια της χρονιας...αλλα μια αποτυχια στην εκθεση μου στερησε τη σχολη στην οποια στοχευα...εβγαλα 18800 και δεν καταφερα να μπω στην ιατρικη και νομιζω οτι σαν εμενα υπαρχουν κ αλλοι μαθητες...το να φυγω απο την Ελλαδα ειναι κατι το υπερβολικα πολυ δυσαρεστο για μενα οπως και το γεγονος να παω σε μια χωρα σαν τη Βουλγαρια...παρολα αυτα οι γονεις μου αποφασισαν οτι η Βουλγαρια ως η πλεον κοντινοτερη χωρα στην Ελλαδα θα ηταν καλη επιλογη...
Προσωπικα,δεν διαφωνω με την αποψη οτι η πλειονοτητα των μαθητων που συγκεντρωνονται σ αυτες τις χωρες ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου (πραγμα το οποιο με εχει προβληματισει και εμενα) παρολα αυτα πιστευω οτι αν ενας μαθητης διαβασει ειτε στην Ελλαδα βρισκεται ειτε στη Βουλγαρια ειτε στην Αγγλια το ιδιο καλος γιατρος θα γινει στο μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ετοιμασα τα χαρτια μου φετος για να παω βουλγαρια, ιατρικη στη Σοφια...δεν ειμαι κανενα "στουρναρη" και ειχα διαβασει παρα πολυ κατα τη διαρκεια της χρονιας...αλλα μια αποτυχια στην εκθεση μου στερησε τη σχολη στην οποια στοχευα...εβγαλα 18800 και δεν καταφερα να μπω στην ιατρικη και νομιζω οτι σαν εμενα υπαρχουν κ αλλοι μαθητες...το να φυγω απο την Ελλαδα ειναι κατι το υπερβολικα πολυ δυσαρεστο για μενα οπως και το γεγονος να παω σε μια χωρα σαν τη Βουλγαρια...παρολα αυτα οι γονεις μου αποφασισαν οτι η Βουλγαρια ως η πλεον κοντινοτερη χωρα στην Ελλαδα θα ηταν καλη επιλογη...
Προσωπικα,δεν διαφωνω με την αποψη οτι η πλειονοτητα των μαθητων που συγκεντρωνονται σ αυτες τις χωρες ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου (πραγμα το οποιο με εχει προβληματισει και εμενα) παρολα αυτα πιστευω οτι αν ενας μαθητης διαβασει ειτε στην Ελλαδα βρισκεται ειτε στη Βουλγαρια ειτε στην Αγγλια το ιδιο καλος γιατρος θα γινει στο μελλον...
Πιστευω οτι μαθητες σαν και εσενα αποτελουν την εξαιρεση και οχι τον κανονα.Οι περισσοτεροι που βγαινουν σε αυτες τις χωρες δεν ειναι και οι καλυτεροι μαθητες.Αν εβγαλες 18800 εχοντας μια ατυχια στην εκθεση τοτε σιγουρα αξιζεις σαν μαθητρια...Σου ευχομαι τα καλυτερα μονο και μονο επειδη το αξιζεις και δεν φευγεις εχοντας βγαλει 8000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
kasparenia στο ιδιο πανεπιστημιο θα ειμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Αυτό είναι ισοπεδωτικό που λέγεται οτι ΟΛΟΙ οσοι πήγαν έξω αγόρασαν τα πτυχια και όλοι που πέρασαν Ελλάδα είναι γιατράρες. Επίσης σιγά τη δυσκολία και το επίπεδο των ελληνικών πανεπιστημίων και συγκεκριμένα των ιατρικών:lol:.

Ενας που θα παει έξω ΕΙΤΕ έχει τρελή πόρωση είτε εντάσσεται στις γνωστές κατηγορίες του αδιάφορου ή εξαιτίας πλύσης εγκεφάλου απο γιατρούς συγγενείς ή να συνεχίσει την παράδοση κτλ κτλ. Με τον πρώτο δεν έχω πρόβλημα, μακάρι να πάρει και τη θέση ενός άχρηστου απόφοιτου απο ελληνική ιατρική, με τον δεύτερο όμως που ως αδιάφορος έρχεται, μπαινει στη λίστα αναμονών και τελικά με τα διάφορα κονέ ριζώνει σε ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο είμαι αμείλικτος και δεν πρόκειται να τον θεωρήσω συνάδελφο no matter what...

καλα φιλε βγαλε συ πτυχιο 8,3 στο απθ και σου λεω μετα αν ειναι δυσκολο
αμαν πια.εισαι φοιτητης ιατρικης,απλα δεν ξερεις ισως οτι χρειαζεται κοπος για τη σχολη αυτη
και επιπλεον,ειπα οτι εχουν επιπεδο δυσκολιας,που ειναι πασιδηλο και πασιφανες στον πιο ανιδεο ανθρωπο
τελος παντων,εγω την αποψη μου την ειπα.Δε μπορει να σπουδαζεις στη βουλγαρια εχοντας αποτυχει στην ελλαδα.συγγνωμη,αλλα αυτο δε λεγεται καλοςγιατρος.μπορει να αξιζεις και καμια στιγμη αργοτερα να γινεις.Ουτε ειπα πως οι γιατροι της ελλαδας ειναι καλυτεροι.Πρα πολλοι ειναι αχρηστοι.αυτο δε σημαινει πως η σχολη δεν ειναι δυσκολη για να την τελειωσεις στα 6 χρονια
Ευτυχως,δοξα τω θεω ο κοσμος εχει ματια και βλεπει.Δεν ειναι τυχαιο πως οι γιατροι ηατν ο πρωτος κλαδος που κατοχυρωσαν το εξης να μην τοποθετουν εξω απο το ιατρειο τους τη χωρα που σπουδασαν
Οι αδικιες που γινονται ειναι γνωστες απο κει και περα.
Τα παραδειγματα που φερεις ειναι υπαρκτα και τα συνανατας παντου.Καθε γιατρος-καθηγητης στελνει το παιδι του γιατρο και γινεται αμεσως ειδικευομενος σε μεγαλο νοσοκομειο

προσωπικα πιστευω
ΟΙ γιατροι απο βουλγαριες δεν ειναι γιατροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top