Ιατρική στο εξωτερικό

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εκνευριζομαι πολυ με αυτους που πανε στο εξωτερικο να σπουδασουν επειδη δεν τα καταφεραν στην ελλαδα.ευτυχως σε ορισμενα επαγγελματα ο κοσμος ξερει να κρινει ποιος ειναι απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου.Εμένα πάλι με εκνευρίζει το στύλ είμαστε έλληνες είμαστε καλύτεροι από όλους..Δεν αλήθευει αυτό..Μπορεί να φύγει κάποιος στο εξωτερικό για πολλούς λόγους..Καταρχάς για να βρει ένα καλύτερο μέλλον γιατί όλοι γνωρίζουμε τι γίνεται στην Ελλάδα.Εγώ τους επικροτω και τους συγχαιρω που φευγουν απο την ελλαδα να ξεκινησουν μια νεα ζωη και μια νεα αρχη και να ελπιζουν για ενα καλυτερο μελλον!!!:D:D

:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
blacksheep,διαφωνω ,δεν σημαινει πως οσοι πανε στο εξωτερικο πανε γιατι δεν μπορουν να τα καταφερουν εδω..Αυτη ειναι μια καθαρα λανθασμενη νοοτροπια καποιων που πιστευουν πως η Ελλαδα ειναι το παν.Πιστευω πως η πλειοψηφια αυτων που πανε στο εξωτερικο πανε επειδη θελουν να πετυχουν κατι και συνηθως ειναι πιο δυσκολο να σπουδασεις στο εξωτερικο παρα στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
εκνευριζομαι πολυ με αυτους που πανε στο εξωτερικο να σπουδασουν επειδη δεν τα καταφεραν στην ελλαδα.ευτυχως σε ορισμενα επαγγελματα ο κοσμος ξερει να κρινει ποιος ειναι απο εκει.


Γιατί ρε φίλε , εγώ για 100 μόρια δεν μπαίνω στη σχολή που θέλω και έχω γράψει πάρα πολύ καλά , κ επίσης σε όλα τα χρόνια της σχολικής μου καριέρας τα πήγα πολύ καλά :) . Γιατί να κάτσω εδώ να κάνω κάτι π δεν μου αρέσει δηλαδή ? ( Να ξαναδώσω αποκλείεται έιναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο )

Όσον αφορά για ιατρικό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό , βρήκα ένα που είναι στα 100 καλύτερα του κόσμου , στη Σουηδία , Karolinska Institutet . Βρες το και ρίξε μια ματιά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γιατί ρε φίλε , εγώ για 100 μόρια δεν μπαίνω στη σχολή που θέλω και έχω γράψει πάρα πολύ καλά , κ επίσης σε όλα τα χρόνια της σχολικής μου καριέρας τα πήγα πολύ καλά :) . Γιατί να κάτσω εδώ να κάνω κάτι π δεν μου αρέσει δηλαδή ? ( Να ξαναδώσω αποκλείεται έιναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο )

Όσον αφορά για ιατρικό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό , βρήκα ένα που είναι στα 100 καλύτερα του κόσμου , στη Σουηδία , Karolinska Institutet . Βρες το και ρίξε μια ματιά .
Εαν δεν περασες για λιγο και εισαι πραγματι καλος και το γουσταρεις να πας.Αν ομως πηγαινεις για να παρεις το γωνια μαγαζακι του πατερα σου γιατι να πας?Ξερω παιδια απο Θεωρητικη που πηγαινουν Φαρμακευτικη,οδοντιατρικη και ιατρικη στην Βουλγαρια και αν τους μιλησεις για χημεια και βιολογια ΔΕΜ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ 4.Και οι περιπτωσεις αυτες ειναι παρα πολλες.Γι αυτους τι εχετε να πειτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ότι κάποια παιδιά προσπάθησαν αλλά δεν πέρασαν και πήγαν εξωτερικό, μαγκιά τους. Τώρα όμως δεν γίνεται να ανέχεσαι άτομα που δεν άνοιξαν βιβλίο και λούφαραν μια ζωή να πηγαίνουν σε χώρες βαλκανικές να παίρνουν ένα πληρωμένο πτυχίο και να γυρνάνε πίσω αναγνωρισμένοι και να σου παίρνουν τη δουλειά. Βλέπεις π.χ. τον άλλο Πανελλήνιες να γράφει 2000 και να πηγαίνει Ιατρική Βουλγαρία και κάθε 6μηνο οι γονείς του να πηγαίνουν γαλοπούλες, κοτόπουλα, τούρτες και φακελάκια στους καθηγητές. Τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ότι κάποια παιδιά προσπάθησαν αλλά δεν πέρασαν και πήγαν εξωτερικό, μαγκιά τους. Τώρα όμως δεν γίνεται να ανέχεσαι άτομα που δεν άνοιξαν βιβλίο και λούφαραν μια ζωή να πηγαίνουν σε χώρες βαλκανικές να παίρνουν ένα πληρωμένο πτυχίο και να γυρνάνε πίσω αναγνωρισμένοι και να σου παίρνουν τη δουλειά. Βλέπεις π.χ. τον άλλο Πανελλήνιες να γράφει 2000 και να πηγαίνει Ιατρική Βουλγαρία και κάθε 6μηνο οι γονείς του να πηγαίνουν γαλοπούλες, κοτόπουλα, τούρτες και φακελάκια στους καθηγητές. Τραγικό.
Αυτο ακριβως εννοω και εγω...:no1:Η αδικια σε ολο της το μεγαλειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Γιατί ρε φίλε , εγώ για 100 μόρια δεν μπαίνω στη σχολή που θέλω και έχω γράψει πάρα πολύ καλά , κ επίσης σε όλα τα χρόνια της σχολικής μου καριέρας τα πήγα πολύ καλά :) . Γιατί να κάτσω εδώ να κάνω κάτι π δεν μου αρέσει δηλαδή ? ( Να ξαναδώσω αποκλείεται έιναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο )

Όσον αφορά για ιατρικό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό , βρήκα ένα που είναι στα 100 καλύτερα του κόσμου , στη Σουηδία , Karolinska Institutet . Βρες το και ρίξε μια ματιά .

αλλο βουλγαρια αλλο σουηδια

νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εαν δεν περασες για λιγο και εισαι πραγματι καλος και το γουσταρεις να πας.Αν ομως πηγαινεις για να παρεις το γωνια μαγαζακι του πατερα σου γιατι να πας?Ξερω παιδια απο Θεωρητικη που πηγαινουν Φαρμακευτικη,οδοντιατρικη και ιατρικη στην Βουλγαρια και αν τους μιλησεις για χημεια και βιολογια ΔΕΜ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ 4.Και οι περιπτωσεις αυτες ειναι παρα πολλες.Γι αυτους τι εχετε να πειτε?

Κοίτα υπάρχουν πολλοί τέτοιοι , κ μάλιστα δημιουργούν και κορεσμό όταν περιμένουν στη σειρά για ειδικότητα .

Σουηδία καμία επαφή με Βουλγαρία! (18743 έβγαλα καλά είναι νομίζω , πιστεύω μπορώ να το παλέψω έξω !:D

Απλώς σε μήνυμα του Blaksheep , υπάρχει μια γενικότητα ! Νο πρόβλεμ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Υπάρχει εξωτερικό και εξωτερικό...
Ένας φίλος μου θα πάει Μηχανολόγος μηχανικός στη Γερμανία. Από ότι λέει, εκεί τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά να τα παρακολουθείς και φυσικά πέφτουν ποινές αν δεν το κάνεις, δεν δίνουν πτυχία έτσι για την πλάκα και έχουν μαθήματα όλο το χρόνο...
Από ότι ξέρω εγώ η Βουλγαρία αυτό δεν το φτάνει με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos323

Νεοφερμένος

Ο christos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν το επίπεδο των πανεπιστημίων ιατρικής στην Τσεχία ή στην Ουγγαρία είναι καλό;
Η διφορά με την Ελλάδα είναι μεγάλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ότι κάποια παιδιά προσπάθησαν αλλά δεν πέρασαν και πήγαν εξωτερικό, μαγκιά τους. Τώρα όμως δεν γίνεται να ανέχεσαι άτομα που δεν άνοιξαν βιβλίο και λούφαραν μια ζωή να πηγαίνουν σε χώρες βαλκανικές να παίρνουν ένα πληρωμένο πτυχίο και να γυρνάνε πίσω αναγνωρισμένοι και να σου παίρνουν τη δουλειά. Βλέπεις π.χ. τον άλλο Πανελλήνιες να γράφει 2000 και να πηγαίνει Ιατρική Βουλγαρία και κάθε 6μηνο οι γονείς του να πηγαίνουν γαλοπούλες, κοτόπουλα, τούρτες και φακελάκια στους καθηγητές. Τραγικό.

Το αλλο τραγικο δεν το ξερεις;;;;Παει βουλγαρια περνει πτυχιο ιατρικης και δεν ξερει ουτε το καλημερα στα βουλγαρικα....:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το αλλο τραγικο δεν το ξερεις;;;;Παει βουλγαρια περνει πτυχιο ιατρικης και δεν ξερει ουτε το καλημερα στα βουλγαρικα....:lol::lol::lol::lol:
ΑΔΙΚΙΑ ρε παιδια...Τι να λεμε...Εγω τωρα περασα φαρμακευτικη στην Πατρα και ξερω εναν απο θεωρητικη που εβγαλε 9000 μορια στις πανελλαδικες και θα παει στην Μπρατισλαβα να "σπουδασει" φαρμακευτικη.Που πας ρε Καραμητρο, ΑΣΧΕΤΕ ...Δεν ξερεις τι παει να πει χημεια και βιολογια και πας να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ το πτυχιο σου?Ειναι να μην νευριαζεις με τετοιες καταστασεις.Τι αδικια ειναι αυτη ρε γαμωτο.Μα καλα ας ξεσηκωθουμε λιγο.Μετα μας λενε ειμαστε στη ΕΕ και γι αυτο αναγνωριζονται τα πτυχια τους.Τι να το κανω ετσι? Αξιοκρατια πανω απο ολα.Ε ρε κατι αμορφωτοι που πηγαινουν σε σλοβακιες,βουλγαριες και ρουμανιες να σπουδασουν και γυρνανε και το παιζουν μορφωμενοι.ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Kondar είναι η πελώρια αδικία και υποκρισία του κράτους που τους αφήνει μετά να έρχονται ανεξέλεγχτα. ΔΙΚΑΤΣΑ με τράζεπα θεμάτων της πλάκας, αστειότητες δηλαδή.

Δυστυχώς, το πλήθος που πάει έξω είναι τεράστιο και αν τους χαλάσουν τη ζαχαρένια θα χάσουν πολύτιμες ψήφους.

Μετα γυρνάνε Ελλάδα το παίζουν γιατροί με γνώσεις και μη μου άπτω αν τους πεις για την ποιότητα τους. Σήμερα έχουμε καταντήσει στην τραγελαφική κατάσταση του καθε πολυκατοικία και τον γιατρό της (αν μπορείς να τους πεις έτσι). 1 γιατρος για 180 πολιτες...όταν στην αγγλία είναι 500-600 / πολίτη. Το ιατρικό malpractice πάει σύνεφο :Ρ Σε λίγο θα φτάσουμε 1 γιατρός / 5-10 άτομα...δηλαδή ενας γιατρός για κάθε οικογένεια.

Το ίδιο συμβαίνει και με οδοντιατρικές και φαρμακευτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΙΠΕΣ. Έτσι είναι. Για αυτό και γω προτείνω σε όποιον τελειώσει Ιατρική εδώ και είναι άξιος να πάει εξωτερικό να ασκήσει το επάγγελμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το 500-600 γιατροί/ πολίτη προφανώς και ήταν τυπογραφικό λάθος :lol: Εννοούσα 1 γιατρος ανα 500-600 πολίτες.

Οσο για να φύγει έξω, είναι δύσκολο να το κάνει ο καθένας ZoD. Αλλοι δεν έχουν οικονομική άνεση, άλλους τους κρατάει οικογένεια ,άλλοι δεν τους αρέσει η ιδέα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Φίλε, αν θες για συγκεκριμένη σπουδή στο εξωτερικό και είναι όντως αυτό που σ' αρέσει, μην το σκέφτεσαι καν. Προχώρα το!
Όσο για την συζήτηση -κάπως offtopic βέβαια- το να πάει κάποιος να σπουδάσει στο εξωτερικό, έστω και Βουλγαρία, δεν σημαίνει απαραίτητα πως αγοράζει το πτυχίο! Έλεος, δηλαδή! Ναι, αρκετοί έχουν πτυχίο ενώ δεν πάτησαν καν το πόδι τους στην σχολή και ίσως να μην γνωρίζουν καν το αντικείμενο σπουδών τους (με 'γεια τους με χαρά τους...), αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα. Υπάρχουν περιπτώσεις, ναι, αλλά... ήρεμα!
Τα λέει όλα ο Μηλιώκας: [ame]https://www.youtube.com/watch?v=TYHm0jqDQBg[/ame] :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Φίλε, αν θες για συγκεκριμένη σπουδή στο εξωτερικό και είναι όντως αυτό που σ' αρέσει, μην το σκέφτεσαι καν. Προχώρα το!
Όσο για την συζήτηση -κάπως offtopic βέβαια- το να πάει κάποιος να σπουδάσει στο εξωτερικό, έστω και Βουλγαρία, δεν σημαίνει απαραίτητα πως αγοράζει το πτυχίο! Έλεος, δηλαδή! Ναι, αρκετοί έχουν πτυχίο ενώ δεν πάτησαν καν το πόδι τους στην σχολή και ίσως να μην γνωρίζουν καν το αντικείμενο σπουδών τους (με 'γεια τους με χαρά τους...), αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα. Υπάρχουν περιπτώσεις, ναι, αλλά... ήρεμα!
Τα λέει όλα ο Μηλιώκας: https://www.youtube.com/watch?v=TYHm0jqDQBg :bye:
Με 'γεια τους με χαρα τους??????????????Δεν το καταλαβα????Για ξαναπες το λιγο????Αν πεσεις σε κανεναν τετοιο γιατρο που οπως λες δεν γνωριζει το αντικειμενο και σου αφησει προβλημα για ολη σου τη ζωη μετα να σε δω τι θα λες...Για ιατρικη μιλαμε κοπελα μου οχι για ψιλικατζιδικο.
Και εγω πιστευω οτι αν καποιος το επιθυμει πραγματικα μπορει να παει εξω.Αν ομως το επιθυμει και φυσικα αν το αξιζει.Ξερεις οτι στα πανεπιστιμια της Βουλγαριας,Ρουμανιας,Σλοβακιας τους δεχονται χωρις εξετασεις και πολλοι παιρνουν πτυχιο δια αλληλογραφιας ενω πρεπει να εχουν υποχρεωτικα εργαστηρια?
Και φυσικα δεν ειμαστε offtopic διοτι μιλαμε για ιατρικη στο εξωτερικο με οτι αυτο συνεπαγεται.
-----------------------------------------
κατι ακομα....Το τραγουδι απλα τελειο!!!!!!!!!!!!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Με 'γεια τους με χαρα τους??????????????Δεν το καταλαβα????Για ξαναπες το λιγο????Αν πεσεις σε κανεναν τετοιο γιατρο που οπως λες δεν γνωριζει το αντικειμενο και σου αφησει προβλημα για ολη σου τη ζωη μετα να σε δω τι θα λες...Για ιατρικη μιλαμε κοπελα μου οχι για ψιλικατζιδικο.
Και εγω πιστευω οτι αν καποιος το επιθυμει πραγματικα μπορει να παει εξω.Αν ομως το επιθυμει και φυσικα αν το αξιζει.Ξερεις οτι στα πανεπιστιμια της Βουλγαριας,Ρουμανιας,Σλοβακιας τους δεχονται χωρις εξετασεις και πολλοι παιρνουν πτυχιο δια αλληλογραφιας ενω πρεπει να εχουν υποχρεωτικα εργαστηρια?
Και φυσικα δεν ειμαστε offtopic διοτι μιλαμε για ιατρικη στο εξωτερικο με οτι αυτο συνεπαγεται.
-----------------------------------------
κατι ακομα....Το τραγουδι απλα τελειο!!!!!!!!!!!!!!!:thanks:

Δεν περίμενα να παρεξηγηθεί η φράση "με 'γεια τους με χαρά τους...". Δεν έδωσες καν βάση στα αποσιωπητικά, :bye:.
[περιττό]Υπάρχει η περίπτωση να πέσω σε κομπογιαννίτη γιατρό, αλλά όπως και να το κάνουμε -συνήθως- αυτοί φαίνονται από μίλια μακριά. Κι -ευτυχώς για μένα-, δεν μένω σε μια γνώμη πριν προχωρήσω στο οτιδήποτε ;) ... (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κι αυτό).
Τα πτυχία αγοράζονται, συμφωνάμε, και... γιατροί, μην σου πω, στελεχώνουν ήδη τα νοσοκομεία μας, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό (παρά μόνο να παραμένεις εσύ ορθός και στο ύψος σου). Στην Κύπρο πριν κάτι μήνες βρήκαν καμιά δεκαριά τέτοιους κομπογιαννίτες με την μία. Τι τους κάνανε; Τους αφαίρεσαν την άδεια για πόσο, κάτι χρόνια; Αυτό ήταν; Παρακάτω; :nono:[/περιττό]
Για να κλείσω... έχουμε την ίδια άποψη! Μην τρελαίνεσαι άδικα, :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δυστυχως, οι κομπογιαννητηδες και ασχετοι γιατροι δεν αναγνωριζονται τοσο ευκολα. Αυτο που θα εκτιμησει κυριως ο ασθενης σε εναν γιατρο ειναι το ποσο ενδιαφερεται, ποσο ευγενικός ειναι και γενικότερα τις κοινωνικές του ικανότητες.
Ξερω περιπτωσεις που ενω γνωριζω οτι η γιατρος πχ ειναι απο ρουμανοβουλγαρια και δεν εχει ιδεα, ολοι την σεβονται και την εκτιμουν διοτι το παιζει οτι ενδιαφερεται. Ενω αντιστοιχα ακουω για αντιπαθεις γιατρους(τυπου house) οι οποιοι εχουν ασχημη φημη επειδη δεν ειναι χαζοχαρουμενοι και ευχαριστοι, ενω εχουν απιστευτες γνωσεις.

Επισης μεγαλο ποσοστο των φοιτητων της ρουμανιας ειναι γονοι καποιου μπαμπακα μεγαλογιατρου στο κολωνακι, κληρονομουν το μαγαζακι, και βγαζουν τρελα λεφτα μονο και μονο για το ονομα. Καποιοι αλλοι που ενω πιανουν 5000 στις πανελληνιες και πανε βουλγαρια, καταφερνουν να μπουν Αθηνα(δυστυχως ισως και πανω απο το 50% των φοιτητων στην αθηνα, φανταστειτε οτι καθε ετος εχει 600, και μονο τα 160 ειναι απο πανελληνιες, αντε πες οτι αλλοι 150 ηρθαν απο μεταγραφη εσωτερικοι, οι αλλοι 300 ειναι απο εξωτερικο).
Αυτοι λοιπον ειναι πνιγμενοι στο μεσον, παιρνουν ειδικοτητα χωρις αναμονη(παιρνοντας τη θεση καποιου πραγματικα ικανου), μπαινουν μετα διευθυντες στο 2ο μηνα στο νοσοκομειο που θα μπουν, και ζουνε τελεια συνεχιζοντας να τρωνε.


Τι νοημα εχουν ολα αυτα? Well, το οτι το καρμα σε αυτη τη ζωη ειναι λιγο σπανιο, και οτι ΟΧΙ, δεν θα δικαιωθει καποιος που κοπιασε σε αυτη τη χωρα. Ο καλος γιατρος συνηθως δεν ξεχωριζει, πολλες φορες μαλιστα επειδη το γεγονος οτι καθησε και ελιωσε στο διαβασμα δειχνει οτι ηταν και "ηλιθιος" για τα δεδομενα της Ελλαδας, επομενως εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παει σκατα.


ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Πηγαιντε ΗΠΑ, οπου το ποσοστο αξιοκρατιας ειναι το υψηλοτερο παγκοσμιως. Μην κολλατε στις αναμενες στο ελλαντι, εκτος και αν ειστε και ικανοι και δικτυωμενοι. Τοτε σας βγαζω το καπελο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top