Ιατρική στην Αγγλία

λαπατινα νενα

Νεοφερμένος

Η λαπατινα νενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γι αυτο τον λογο ειμαι ακομα εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Aν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο στειλε απο τωρα mails και ρωτα, μην ξεκινησεις μια διαδικασια η οποια ειναι χρονοβορα ενω θα ξερεις πως η αιτηση σου ειναι καταδικασμενη.

Παρακαλώ ontopic απο εδώ και περα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Domna Aleksiou

Νεοφερμένος

Η Domna Aleksiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν έχω διάθεση να συγκρίνω τα πανεπιστήμια του εξωτερικού με της Ελλάδας επειδή ίσως να φέρουμε σε δύσκολη θέση το παιδί που έγραψε το ποστ και παρεκλίνουμε απο τον στόχο της δημοσίευσης.
(>= μεγαλύτερο)
Λοιπόν, Μαρία. Αν θές να σπουδάσεις προπτυχιακα , θα σου συνέστηνα με 100000000000000000000% σιγουριά το ΙΒ. Για Ιατρική πρέπει να έχεις > (η ίσο) με 40/45,που βαθμολογείται το ΙΒ, αν θες ενα αξιόλογο πανεπιστήμιο. Τα πιστοποιητικά του Κεμπριτζ τα δέχονται άλλα προτιμούν το ΙELTS. Βαθμολογείται στα 9 και συνήθως στην Ιατρική ζητάνε > 7,5/9. Είναι σε επίπεδο Γ1 αλλά γίνεται πιο ευπρόσδεκτο επειδή έχει και ασκήσεις που θα συναντήσεις στην διαμονή σου σε ένα πανεπιστήμιο. Για περισσότερες πληροφορίες, ψάξε στο σάιτ του και στο google πληκτρολογώντας ΙΕLTS. Κέμπριτζ , Οξφόρδη και UCL ζητάνε το γνωστό BMAT. Είναι ένα τεστ που δίνεις μέσω βρετανικού συμβουλίου και δεν χρειάζονται μαθήματα για να το πάρεις. Λειτουργεί με κοινή λογική και περιέχει την ύλη του γυμνασίου της Βρετανίας (που συμπίπτει κατα 70% με του ελληνικού γυμνασίου). Μην ψάξεις για μαθήματα για ΒΜΑΤ , δεν θα βρεις. Μπες στο σάιτ του για περισσότερες πληροφορίες (google it). Καλό θα είναι όταν με το καλό στείλεις την αίτηση να έχεις δύο είτε ένα reccomendation letter από τους καθηγητές σου, οπού θα λένε πράγματα σχετικά με την μαθητική σου πορεία. Συνήθως δεν ζητάνε από στενά πρόσωπα που ξέρεις, αλλά καλό θα ήταν να στείλεις ένα γραμμενό από έναν φίλο ή συγγενή για να καταλάβουν ΚΑΙ τον χαρακτήρα σου που μετράει εξίσου (αυτά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, τα λέει στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.). Αυτά είναι τα βασικά. Κάποια πανεπιστήμια βέβαια ζητούν και το UCKAT αλλά δεν αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση. Πιστεύω να βοήθησα. Ότι άλλο θες , στείλε ΠΜ.
Γιαννη, συγγνωμη αλλα με μπερδεψες ! Δηλαδη δεν μπορεις απο ενα δημοσιο λυκειο με καλο απολυτηριο κ καλη γνωση αγγλικων να περασεις γιατρικη στην Αγγλια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε μπορείς μόνο με ένα απολυτήρο λυκείου να περάσεις ιατρική στην Αγγλία. Η ύλη των μαθημάτων στην Ελλάδα (φυσική, βιολογία, χημεία) δεν παρουσιάζουν ιατρικό προσανατολισμό για αυτό το ελληνικό απολυτήριο υποτιμάται σε σχέση με άλλα απολυτήρια. Π.Χ. το απολυτήριο της Κύπρου υπολογίζεται παραπάνω γιατί η ύλη των μαθημάτων τους παρουσιάζει μεγαλύτερο ιατρικό ενδιαφέρον.

Πρέπει να δώσεις ειδικές εξετάσεις GCE https://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-professional-gce.htm ανά μάθημα. Ανάλογα με τον βαθμό σου εκεί γίνεσαι δεκτός στα πανεπιστήμια στην Αγγλία

Λαμβάνουν υπόψη και άλλους παράγοντες (όπως δεύτερο πτυχίο σε τμήμα βιολογία, χημείας) και άλλους που δε ξέρω. Πάντως ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος, σου προτείνω αν ενδιαφέρεσαι να πας σε άλλη χώρα που η πρόσβαση είναι πιο εύκολη.

Αν θέλεις να δώσεις οπωσδήποτε στην Αγγλία πρέπει να αρχίσεις φροντίστηρια (ή να γραφτείς σε ιδιωτικό σχολείο που να προετοιμάζει για αυτές τις εξετάσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Domna Aleksiou

Νεοφερμένος

Η Domna Aleksiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δε μπορείς μόνο με ένα απολυτήρο λυκείου να περάσεις ιατρική στην Αγγλία. Η ύλη των μαθημάτων στην Ελλάδα (φυσική, βιολογία, χημεία) δεν παρουσιάζουν ιατρικό προσανατολισμό για αυτό το ελληνικό απολυτήριο υποτιμάται σε σχέση με άλλα απολυτήρια. Π.Χ. το απολυτήριο της Κύπρου υπολογίζεται παραπάνω γιατί η ύλη των μαθημάτων τους παρουσιάζει μεγαλύτερο ιατρικό ενδιαφέρον.

Πρέπει να δώσεις ειδικές εξετάσεις GCE https://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-professional-gce.htm ανά μάθημα. Ανάλογα με τον βαθμό σου εκεί γίνεσαι δεκτός στα πανεπιστήμια στην Αγγλία

Λαμβάνουν υπόψη και άλλους παράγοντες (όπως δεύτερο πτυχίο σε τμήμα βιολογία, χημείας) και άλλους που δε ξέρω. Πάντως ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος, σου προτείνω αν ενδιαφέρεσαι να πας σε άλλη χώρα που η πρόσβαση είναι πιο εύκολη.

Αν θέλεις να δώσεις οπωσδήποτε στην Αγγλία πρέπει να αρχίσεις φροντίστηρια (ή να γραφτείς σε ιδιωτικό σχολείο που να προετοιμάζει για αυτές τις εξετάσεις).
omg και τι εξετασεις ειναι αυτες? ποσο χρονο πρεπει να προετοιμαστεις και ειναι δυσκολες?? για το ιδιοτικο δεν υπαρχει καμια περιπτωση εφοσον πηγαινω ηδη στην γ' λυκειου.. δεν εχω προβλημα σε οποιαδηποτε αγγλοφωνη χωρα να παω αλλα νομιζω οτι το ιδιο δυσκολο ειναι να περασεις σε καποιο πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συγνώμη αν σε μπέρδεψα :P Όχι, αν στοχεύεις σε καλά πανεπιστήμια, ένα απολυτήριο λυκείου δεν φτάνει. Το πτυχίο για το οποίο προετοιμάζουν τους μαθητές στα ιδιωτικά , είναι το ΙΒ κατά κύριο λόγο (όπως σου είπα πριν). Πάντως, συμφωνώ με τον γιώργο. Δεν είναι ευπρόσδεκτοι οι Άγγλοι όσον αφορά την Ιατρική. Είναι πολύ δύσκολο να μπει κάποιος σε καλό πανεπιστήμιο. Παρ'όλα αυτά, αν οπωσδήποτε θές ιατρκή σην αγγλία, μπορείς να δώσεις GCE, A-levels, ή κάποιες άλλες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
omg και τι εξετασεις ειναι αυτες? ποσο χρονο πρεπει να προετοιμαστεις και ειναι δυσκολες?? για το ιδιοτικο δεν υπαρχει καμια περιπτωση εφοσον πηγαινω ηδη στην γ' λυκειου.. δεν εχω προβλημα σε οποιαδηποτε αγγλοφωνη χωρα να παω αλλα νομιζω οτι το ιδιο δυσκολο ειναι να περασεις σε καποιο πανεπιστημιο

Eδώ μπορείς να βρεις τα θέματα

Βιολογία

https://www.wjec.co.uk/uploads/papers/w10-1072-01.pdf

Eδώ για Χημεία
https://www.wjec.co.uk/uploads/papers/w10-1094-01.pdf


εδώ για φυσική
https://www.wjec.co.uk/uploads/papers/w10-1322-01.pdf

Η ύλη και το στυλ θεμάτων είναι εντελώς διαφορετικό από ότι οι πανελλαδικές.. Σίγουρα απαιτεί ειδική προετοιμασία καθώς και να μάθεις αγγλική ονοματολογία.


Γενικά σε πολλές χώρες που δεν μιλάνε Αγγλικά ως μητρική έχουν Αγγλόφωνα τμήματα τα τμήματα και είναι γενικά πιο εύκολο να μπεις από ότι στην Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια! Το ξερω οτι μπορει να ειναι νωρις ακομα μου αλλα σκεφτομαι να σπουδασω ιατρικη στην Αγγλια. Εχω κοιταξει καποια πραγματα και μερικες συζητησεις που εχουν γινει εδω αλλα εχω ακομα καποιες αποριες. Πρεπει αντι για τη β' και γ' λυκειου να παω σε ιδιωτικο και να κανω τις ταξεις για το ib(αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποιο η να μου δωσετε πληροφοριες για τυχον υποτροφιες για καποιο), οι βαθμοι των πανελληνιων αναγνωριζονται απο τα μεγαλα πανεπιστημια αν ειναι πολυ υψηλοι,τα πτυχια αγγλικων του cambridge αναγνωριζονται η πρεπει να δωσω και καποιες αλλες εξετασεις, αν σπουδαζει καποιος στην Aγγλια η το εχει ψαξει μπορει να μου πει ποια πανεπιστημια θεωρουνται καλα για την ιατρικη και πως ειναι τα πραγματα τωρα εκει ; Σας παρακαλω βοηθηστε αν ξερετε κατι για να μπορεσω να οργανωθω :spasiklas: :D

Γενικά (επειδή ήδη από πέρσι το έχω ψάξει αρκετά για προπτυχιακό στο Ην.Βασίλειο, συγκεκριμένα για Ιατρική) οι πληροφορίες που έχω συλλέξει so far για Αγγλία είναι οι εξής:


  • Πρέπει να γνωρίζεις ότι για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια ισχύει η διαδικασία αιτήσεων μέσω UCAS (University and College Admissions System) μέσω Internet. Αυτό σημαίνει πως για να ξεκινήσεις τις σπουδές σου τον Οκτώβριο του 2011, για παράδειγμα, οφείλεις να έχεις υποβάλλει την αίτηση σου μέχρι μέσα Ιανουαρίου 2011 (εκτός από Oxbridge για τα οποία το deadline είναι 15 Οκωβρίου του 2010 ( bummer...:))). Η αίτηση περιλαμβάνει : α) επιλογή μέχρι 5 πανεπιστημίων στα οποία θα σταλεί η αίτηση, β) το λεγόμενο personal statement ( ένα σύντομο κείμενo 500-550 λέξεων στο οποίο παραθέτεις λόγους που σε ώθησαν να σπουδάσεις το αντικείμενο, τα προσόντα σου που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσουν στις σπουδές, κ.ο.κ.) και γ) πληροφορίες σχετικά με τα πτυχία, το σχολείο που τελείωσες κτλ.. Επιπρόσθετα έγγραφα μπορούν να αποτελέσουν συστατικές επιστολές καθηγητών. Αναλυτικά μπορείς να βρεις πληρέστερες πληροφορίες : https://www.ucas.ac.uk/
  • Το βασικό σημείο σε όλη τη διαδικασία προετοιμασίας είναι οι επιλογή των πανεπιστημίων (κανε την έρευνα σου, τα site πανεπιστημίων είναι παραπάνω από επεξηγηματικά και θα πρότεινα να επικοινωνήσεις κατευθείαν μέσω e-mail με όσα σε ενδιαφέρουν, δηλώνοντας την εκπαιδευτική φάση που βρίσκεσαι και ζητώντας πληροφορίες και συμβουλές για την περίπτωση σου.) Μέσω UCAS έχεις τη δυνατότητα επιλογής μονάχα 5 πανεπιστημίων ( για Ιατρική 4...:/:), οπότε ψάξ' το διεξοδικότατα!
  • Αυτό που ενδιαφέρει κυρίως τους καθηγητές εκεί είναι το ενδιαφέρον και το πάθος για το αντικείμενο. Αυτό ψάχνουν κυρίως στον υποψήφιο, δεδομένου , φυσικά, ότι πληρεί τις προϋποθέσεις πτυχίων γλωσσομάθειας, γνωστικού αντικειμένου, κτλ. (αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις για κάθε course στα sites πανεπιστημίων).
  • Τα περισσότερα πανεπιστήμια εντάσσουν στη διαδικασία επιλογής και τη συνέντευξη. Βέβαια, αυτό το στάδιο ποικίλει ανάλογα με το επιστημονικό αντικείμενο πάντα, καθώς κάποια courses το απαιτούν ενώ άλλα όχι (πάλι θα πρέπει να συγκεκριμενοποιήσεις το αν απαιτείται συνέντευξη ή όχι σε κάθε πανεπιστήμιο). Για Ιατρική, έχε υπόψη σου πως η συνέντευξη είναι υποχρωτική (καθώς τα τελευταία χρόνια ο ανταγωνισμός, και επομένως το επίπεδο των υποψηφίων, έχει ανέβει αρκετά), και πάιζει καθοριστικό ρόλο την επιτυχία της αίτησης σου, καθώς η συζήτηση που περιλαμβάνει έχει ως στόχο να αναδείξει όλα εκείνα τα χαρ/κα που δεν φαίνονται στην αίτηση (πχ. τρόπος σκέψης, συνειδητοποίηση του τι περιλαμβάνει μια ιατρική καρίερα , κ.ά.).
  • Ένα επιπλέον σημείο, στο οποίο θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη σημασία, είναι τα qualifications που ζητά το κάθε πανεπιστήμιο για το course που σε ενδιαφέρει (υπογραμμίζω : προσοχή πoικίλουν ανά πανεπιστήμιο). Σε πολλά αρκεί το Απολυτήριο ( βαθμός περίπου πάνω από 18.5 ,αλλά πάλι για απαιτητικά course ζητούν παραπάνω). Αν ενδιαφέρεσαι, ωστόσο, για τα πλέον αρτιότερα πανεπιστήμια (όπως UCL, Imperial College, King's College ( στο Λονδίνο) ή Oxbridge ή University of Southampton ή Exeter, κ.ά.) ζητούν επιπλέον και 2-3 A-Levels ( ή GCE's όπως είναι αλλιώς γνωστά) σε σχετικά με το επιλεγόμενο course μαθήματα. Αναφορικά με τα A-levels, είναι πτυχία που αποκτά κανείς μετά από 2 χρόνια προετοιμασίας ( οι εξετάσεις είναι "σπασμένες" ανάμεσα σε 1ο-2ο χρόνο), αλλά με σοβαρό και εντατικό διάβασμα, δίνεται η δυνατότητα του ενός χρόνου. Το γνωστικό επίπεδο δεν είναι απαραίτητα υψηλότερο σε βάθος συγκριτικά με τις Πανελλήνιες, αλλά σίγουρα σε εύρος ύλης. Διαπραγματεύεσαι, δηλαδή, περισσότερες πτυχές του επιστημονικού αντικειμένου αλλά σε σχετικά "επιφανειακό" επίπεδο. (Μην φανταστείς το βάθος της Ανάλυσης στα Μαθηματικά Γ' Λυκείου ή την ανάλυση του γενικότερου κεφαλαίου της Γενετικής στη Βιολογία αντίστοιχα.) Απλά, η δυσκολία τους έγκειται στην κριτική ικανότητα του μαθητή, καθώς με τόσο εύρος ύλης, επικρατούν συνδιαστικού τύπου ερωτήσεις. Γενικά, δεν είναι δυσκολότερες από τις Πανελλήνιες [περίπου ίδιας δυσκολίας απλά με διαφορετικού τύπου ύλη), αλλά απαιτούν εξίσου σκληρή προετοιμασία. Ας μην αναλωθώ, όμως, αλλό σε αυτό το θέμα. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για κάποιο course που απαιτεί A-levels, you 're more than welcome to ask for details, μιας και εγώ από Σεπτέμβρη του '11 (καλώς εχόντων των πραγμάτων και μπω σε Ιατρική σχολή εδώ) ξεκινάω. Εφόσον ενδιαφέρεσαι για Ιατρική : Τα minimum requirements (στις περισσότερες σχολές) είναι: α) ένα άριστο Απολυτήριο (19/20) [βέβαια κορυφαίες σχολές στο Λονδίνο όπως UCL & Imperial College, δεν δέχονται πλέον το απολυτήριο και απαιτούν ΙΒ (International Baccalaureate) ή Α-Levels], β) συνήθως απαιτούνται επιπρόσθετα 2-3 A-Levels [μόνο στο King's College London δέχονται μόνο με Απολυτήριο (θεωρητικά) , αλλά και πάλι νομίζω πως ένα Απολυτήριο σε αίτηση για Ιατρική στο Ην.Βασίλειο σε μειώνει δεδομένου του υψηλού ανταγωνισμού] και γ) ένα όσο το δυνατόν ισχυρότερο βιογραφικό, όπως προανέφεραν και άλλα παιδιά. Αναφορικά με το τελευταίο, διακρίσεις σε Πανελλήνιους διαγωνισμούς, συμμετοχή σε ομάδες σχολικών εργασιών ή και εξωσχολικές δραστηριότητες (μουσική, αθλητισμός, κοκ.) είναι ιδιαίτερης βαρύτητας, καθώς αποτελούν χαρακτηριστικά καθαρά προσωπικά που είναι απαραίτητα για να ξεχωρίσεις μεταξύ άριστων (σε γνωστικό-επιστημονικό επίπεδο) υποψηφίων.
  • Ας περάσουμε τώρα στο "επίμαχο" ( και δικαίως,δηλαδή) ζήτημα: το οικονομικό. Τα δίδακτρα σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια της Μ.Βρετανίας έχουν το κάτω φράγμα των £3,290 ετησίως (περίπου 3.900 ευρώ). Σε κάποια πανεπιστήμια ίσως ανεβαίνουν λίγο, αλλά σίγουρα δεν ξεπερνούν τις 3,500-3,600 λίρες. Αυτά τουλάχιστον θα ισχύσουν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012. Η τωρινή βρετανική κυβέρνηση, όμως, σχεδιάζει να ανεβάσει τα λεγόμενα tuition fees μέχρι τις 9,000 λίρες...(!) ( θα ισχύσει από το 2012). Έχουν δημιουργηθεί έτσι , όπως ίσως θα έχεις ακούσει, μαζικές κινητοποιήσεις μαθητών-καθηγητών για το συγκεκριμένο θέμα, οι οποίες ευελπιστώ να πιάσουν τόπο (αν και δυστυχώς δεν το νομίζω...:/:). Αυτό που πρέπει να συνυπολογίζεις στα συνολικά έξοδα είναι η διαβίωση, η οποία (το ελάχιστο) κυμαίνεται στα 10.000-12.000 ευρώ επιπλέον (...). Πάντως το να δίνω "νούμερα" είναι πολύ σχετικό καθώς παράγοντες που καθορίζουν τα έξοδα διαβίωσης είναι τόσο η πόλη, το πανεπιστήμιο, το αν θα μένεις σε πανεπιστημιακή εστία ή όχι (καμία σχέση με τις περισσότερες ελληνικές), όσο και (αν μη τι άλλο) ο προσωπικός σου τρόπος ζωής.
  • Σχετικά με τις υποτροφίες, από την λίγη έρευνα που έκανα, επιλογές υπάρχουν. Κυρίως, όμως, από Βρετανικά Ιδρύματα ή και πανεπιστήμια. Αναφορικά με τον τρόπο, συνήθως περιλαμβάνει την εξαιρετική επίδοση σε κάποιες εξετάσεις που δοιργανώνει το Ίδρυμα ή το πανεπιστήμιο, ή ακόμα και στα A-Levels. Στην Ελλάδα, ίσως μέσω του British Council, αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως στηρίζουν μεταπτυχιακές σπουδές. Υπάρχουν και ελληνικά Ιδρύματα φυσικά, αλλά κυρίως για υποτροφίες διπλωματικής , κοκ, και όχι προπτυχιακά. Πάντως ειλικρινά, δεν το έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα των υποτροφιών, οπότε μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Μια άλλη επιλογή, ωστόσο, που ίσως σου φανεί χρήσιμη, είναι τα student loans που παρέχονται σαν οικονομική βοήθεια είτε από τα ίδια τα πανεπιστήμια, είτε από εκπαιδευτικούς βρετανικούς οργανισμούς.
  • Μιας και ενδιαφέρεσαι για Ιατρική, μια επιπρόσθετη εξέταση που ισχύει για τους υποψηφίους (πάλι για λόγους "κοσκινίσματος" δεδομένου του ανταγωνισμού) είναι το UKCAT (UK Clinical Aptitude Test) και το BMAT (Biomedical Admissions Test). Το πρώτο ισχύει για τις περισσότερες σχολές Ιατρική στο Ην.Βασίλειο, ενώ το δεύτερο χρησιμοποιείται από Oxbridge, UCL και Imperial. Για περισσότερες πληροφορίες : https://www.ukcat.ac.uk/ https://www.admissionstests.cambridge...rg.uk/adt/bmat
Εν ολίγοις, η συμβουλή μου είναι να ψάξεις αναλυτικά σε σελίδες των ίδιων των πανεπιστημίων, όπως και να επικοινωνήσεις με τα γραφεία του Βρετανικού Συμβουλίου σε Αθήνα ή Θεσ/νίκη ( μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να μιλήσεις προσωπικά με άτομα ειδικευμένα στην διαδικασία αιτήσεων και επιλογής πανεπιστημίων.). Παρ' όλα αυτά, επιμένω πως η προσωπικά έρευνα είναι ανεκτίμητης αξίας. Όπως σίγουρα κατάλαβες, τα πράγματα για Ιατρική είναι αρκετά "ζόρικα" και απρόβλεπτα, καθώς ακόμα και αν πας πολύ καλά στο εξεταστικό κομμάτι της προετοιμασίας, μπορεί να χαντακωθείς στη συνέντευξη. All in all, αναμφισβήτητα υπάρχει ανταγωνισμός. Ωστόσο, αν πραγματικά το θέλεις και είσαι διατεθιμένη να κουραστείς (και το εννοώ) [και ιδιαίτερα μετά από μια χρονιά όπως η Γ' Λυκείου], νομίζω πως αξίζει (και με το παραπάνω) τον κόπο (προσωπική άποψη πάντα). Βέβαια πάντα υπάρχει και η εναλλακτική της ειδικότητας στο εξωτερικό, που είναι πιο "ασφαλής" οδός.
Ελπίζω να βοήθησα ( όσο μπορούσα τουλάχιστον). Πάντως, για οποιαδήποτε επιπρόσθετη απορία σου δημιουργηθεί ή πληροφορία που θελήσεις, θα βοηθούσα μετά χαράς. :D

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Για την ακρίβεια τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλύτερα από τα ξένα στα οποία γίνεται δεκτή η μάζα των ελλήνων φοιτητών,τα οποία βρίσκονται σε κάτι χαζοπόλεις 2.000 κατοίκων.
Πάντως δε σκέφτεσαι να περάσεις πανελλήνιες;Ποιο εύκολο από το να τα ψάχνεις όλα αυτά.:P
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν έχω διάθεση να συγκρίνω τα πανεπιστήμια του εξωτερικού με της Ελλάδας επειδή ίσως να φέρουμε σε δύσκολη θέση το παιδί που έγραψε το ποστ και παρεκλίνουμε απο τον στόχο της δημοσίευσης.
(>= μεγαλύτερο)
Λοιπόν, Μαρία. Αν θές να σπουδάσεις προπτυχιακα , θα σου συνέστηνα με 100000000000000000000% σιγουριά το ΙΒ. Για Ιατρική πρέπει να έχεις > (η ίσο) με 40/45,που βαθμολογείται το ΙΒ, αν θες ενα αξιόλογο πανεπιστήμιο. Τα πιστοποιητικά του Κεμπριτζ τα δέχονται άλλα προτιμούν το ΙELTS. Βαθμολογείται στα 9 και συνήθως στην Ιατρική ζητάνε > 7,5/9. Είναι σε επίπεδο Γ1 αλλά γίνεται πιο ευπρόσδεκτο επειδή έχει και ασκήσεις που θα συναντήσεις στην διαμονή σου σε ένα πανεπιστήμιο. Για περισσότερες πληροφορίες, ψάξε στο σάιτ του και στο google πληκτρολογώντας ΙΕLTS. Κέμπριτζ , Οξφόρδη και UCL ζητάνε το γνωστό BMAT. Είναι ένα τεστ που δίνεις μέσω βρετανικού συμβουλίου και δεν χρειάζονται μαθήματα για να το πάρεις. Λειτουργεί με κοινή λογική και περιέχει την ύλη του γυμνασίου της Βρετανίας (που συμπίπτει κατα 70% με του ελληνικού γυμνασίου). Μην ψάξεις για μαθήματα για ΒΜΑΤ , δεν θα βρεις. Μπες στο σάιτ του για περισσότερες πληροφορίες (google it). Καλό θα είναι όταν με το καλό στείλεις την αίτηση να έχεις δύο είτε ένα reccomendation letter από τους καθηγητές σου, οπού θα λένε πράγματα σχετικά με την μαθητική σου πορεία. Συνήθως δεν ζητάνε από στενά πρόσωπα που ξέρεις, αλλά καλό θα ήταν να στείλεις ένα γραμμενό από έναν φίλο ή συγγενή για να καταλάβουν ΚΑΙ τον χαρακτήρα σου που μετράει εξίσου (αυτά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, τα λέει στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.). Αυτά είναι τα βασικά. Κάποια πανεπιστήμια βέβαια ζητούν και το UCKAT αλλά δεν αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση. Πιστεύω να βοήθησα. Ότι άλλο θες , στείλε ΠΜ.
ε ναι μωρε... μη μπεις στο κόπο να συγκρίνεις τα εληνικα πανεπιστήμια με τα αγγλικά και δη τις ιατρικες, και φέρεις και το παιδι σε δύσκολη θέση. Δε κάνει...., κακό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicoleml

Νεοφερμένος

Η Nicoleml αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Ξέρει κανείς πόσες πιθανότητες έχει κάποιος να μπει Ιατρική στην Αγγλία; Είναι ακατόρθωτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aναλογως το πανεπιστημιο,αλλου πιο ευκολο αλλου πιο δυσκολο. Αν εχεις το χρημα βεβαια, δε θα χεις προβλημα. Και πιο φτηνα θα σου ρθει απο δω σε καποιες περιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicoleml

Νεοφερμένος

Η Nicoleml αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εννοεις το χρημα για να μεινω εκει;
Επειδη γνωριζω για ενα δανειο που παιρνουν οι φοιτητες και ετσι δεν πληρωνουν διδακτρα παρα μονο για την εστια.
Εγω απλα ρωτησα γιατι ολοι μου λενε οτι ειναι αδυνατον να μπω αγγλια ιατρικη:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armad

Νεοφερμένος

Ο armad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με σπουδές ιατρικής στην Αγγλία ή τη Σκωτία. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με σπουδές ιατρικής στην Αγγλία ή τη Σκωτία. Ευχαριστώ!
T british council μπορει ν σε ενημερωσει. Απο οσο ξερω ομως ζητανε baccalaureate. Καλο θα ηταν να επικοινωνήσεις με τ ιδια τ πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στο british council οντως θα ηταν μια καλη αρχη, επισης οι σελιδες των πανεπιστημιων που τυχον σε ενδιαφερουν.

Γενικα Σκωτια ειναι πολυ φθηνοτερα και εαν ειναι το πρωτο σου πτυχιο σου πληρωνει η Σκωτσεζικη κυβερνηση τα διδακτρα. Αγγλια ειναι εξωφρενικα τα διδακτρα αλλα παλι εαν ειναι το πρωτο πτυχιο παιρνεις δανειο υποτιθεται με ευνοικους ορους. Για δευτερο πτυχιο Αγγλια, Ιατρικη ειναι απο τις σχολες που χρηματοδοτει το NHS αλλα νομιζω πρεπει να πληρεις προυποθεσεις κατοικιας εκει και δεν μπορεις να παρεις χρηματοδοτηση ως πολιτης της ΕΕ, οπως για το πρωτο.

Παντως εχε υποψιν οτι Ιατρικη στην Μ.Βρετανια ειναι απο τις σχολες με τρελο ανταγωνισμο και τα περισσοτερα πανεπιστημια εχουν πολυ αυξημενες απαιτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με σπουδές ιατρικής στην Αγγλία ή τη Σκωτία. Ευχαριστώ!

Τόσο δύσκολο είναι να γράψεις στο google "UK medical schools" και να κοιτάξεις στις σελίδες τους; 21ος αιώνας είναι,το κάθε πανεπιστήμιο έχει δική του ιστοσελίδα με λεπτομέρειες και τρόπους επικοινωνίας σε περίπτωση ερωτήσεων.
Και την σχολή θα την βγάλει κάποιος για εσάς ή θα έχετε ξυπνήσει τότε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armad

Νεοφερμένος

Ο armad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
memento_mori δεν θα απαντήσω προσωπικά... Θα προσπαθήσω να εκφραστώ όσο πιο γενικά κι αντκειμενικά μπορώ.
1) Οι μηχανές αναζήτησης όπως το Google ή το Bing είναι πολύ καλές για γενικές πληροφορίες. Προφανώς τις έχω χρησιμοποιήσει. Βέβαια, για καλύτερα αποτελέσματα απαιτούνται πολλοί συνδυασμοί από διαφορετικές μηχανές αναζήτησης και λέξεις-κλειδιά. Το "UK medical schools" τελικά οδηγεί στις σελίδες των Πανεπιστημίων. Χρήσιμο αλλά πολλά είναι σα διαφήμιση. Το "UK University rankings" δείχνει την κατάταξη των Πανεπιστημίων. Πολύ ενδιαφέρον. Τα "σπουδές στην Αγγλία" ή "κόστος σπουδών στην Αγγλία" επιστέφουν σελίδες στα ελληνικά, κ.ο.κ.
2) Τα φόρουμ είναι δημόσιες συζητήσεις κι είναι χρήσιμα για άλλους λόγους. Έχουν προσωπικές απόψεις, γνώσεις, ιδέες, σκέψεις... Μπορεί πάνω στη συζήτηση να προκύψει κάποια νέα πληροφορία. Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή!
Ευχαριστώ !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι ερωτησεις σου ειναι πολυ γενικες για να μπορεσει να απαντησει καποιος. Ακομα και για κοστος ζωης ή οτιδηποτε αλλη πληροφορια της καθημερινοτητας δεν μπορεις να παρεις σοβαρες απαντησεις οταν δεν θετεις καποιους περιορισμους. Η Βρετανια διαθετει παρα πολλα πανεπιστημια οποτε το πρωτο βημα θα ηταν να δεις που μπορεις να γινεις δεκτος. Αν καταληξεις σε μερικες επιλογες, τοτε μπορεις να ασχοληθεις με ζητηματα που αφορουν την καθημερινη ζωη γιατι αλλα ισχυουν για το Λονδινο, αλλα για το Μαντσεστερ αλλα για τη Γλασκωβη κι αλλα για το Μπριστολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
memento_mori δεν θα απαντήσω προσωπικά... Θα προσπαθήσω να εκφραστώ όσο πιο γενικά κι αντκειμενικά μπορώ.
1) Οι μηχανές αναζήτησης όπως το Google ή το Bing είναι πολύ καλές για γενικές πληροφορίες. Προφανώς τις έχω χρησιμοποιήσει. Βέβαια, για καλύτερα αποτελέσματα απαιτούνται πολλοί συνδυασμοί από διαφορετικές μηχανές αναζήτησης και λέξεις-κλειδιά. Το "UK medical schools" τελικά οδηγεί στις σελίδες των Πανεπιστημίων. Χρήσιμο αλλά πολλά είναι σα διαφήμιση. Το "UK University rankings" δείχνει την κατάταξη των Πανεπιστημίων. Πολύ ενδιαφέρον. Τα "σπουδές στην Αγγλία" ή "κόστος σπουδών στην Αγγλία" επιστέφουν σελίδες στα ελληνικά, κ.ο.κ.
2) Τα φόρουμ είναι δημόσιες συζητήσεις κι είναι χρήσιμα για άλλους λόγους. Έχουν προσωπικές απόψεις, γνώσεις, ιδέες, σκέψεις... Μπορεί πάνω στη συζήτηση να προκύψει κάποια νέα πληροφορία. Εξάλλου δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή!
Ευχαριστώ !:)

Ε δεν θα σου πέσει και ο πωπός να κάνες 3 διαφορετικές αναζητήσεις, στην τελική για σπουδές πας, όχι για τουρισμό, αν δεν ψαχτείς μόνος σου τι? Θα περιμένεις να βρεθούν εδώ 1,2,10 χρήστες που είχαν μια παρεμφερή (πρόσεξε την λέξη), εμπειρία και μπορούν να την μοιραστούν?
Πες με ενδιαφερουν αυτά τα 3 πανεπιστήμια, θέλω απόψεις, να σου γράψουν. Το "θέλω να σπουδάσω ιατρική στην Αγγλία ή την Σκωτία", πρώτα πρέπει να περάσει φιλτράρισμα google για να μην ξεφύγει η συζήτηση. :P

Φιλικά όλα αυτά, μην παρεξηγηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top