Ιατρική: Αξίζει να μπω εκεί; Θα τα βγάλω εύκολα πέρα;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Ότι πολλές φορές όσο ψάχνουμε κάτι πάρα πολύ σε βαθμό υπερβολής ή γνωρίζουμε πολλά για ένα θέμα, στην πράξη κάποια πράγματα το ανατρέπουν. Όπως και να το κάνουμε, στην χώρα μας που δεν υπάρχει σοβαρότητα και οργάνωση, σωστή νοοτροπία σπουδών κτλ είναι λάθος να περιμένουμε ότι βλέπουμε από το διαδίκτυο. Στο διαδίκτυο όλα φαίνονται τέλεια. Αντιθέτως η πράξη καθορίζει το αποτέλεσμα. Θα το δεις αυτό ως φοιτητής πολλές φορές. Τώρα ίσως με βρίζεις μέσα σου.

Υ.Γ. Το όνομά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το θέτεις σωστά, κι αν έχεις απόλυτο δίκιο ακόμα.
Δεν θα επιχειρηματολογήσω, απλά θα παραθέσω την ιστορία που διάβασα σε ένα φυλλάδιο στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξ/πολης.Λοιπόν, το άρθρο υπογραφόταν από ένα φοιτητή του τμήματος, ο οποίος μετά τις πανελλήνιες έχει συγκεντρώσει τα απαραίτητα μόρια και το "σκέφτεται" το θέμα, όπως λες.
Τέλος πάντων, έχει ένα θείο(μπορεί και νονό) στην Κρήτη, ιατρό, και τον επισκέπτεται το καλοκαίρι.Και συζητάει με το θείο/νονό του για την ιατρική και τη ζωή στο νοσοκομείο, και αποφασίζει να τη δηλώσει.Έπειτα περιγράφει πόσο ευχαριστημένος είναι από τις σπουδές του, πόσο ικανοποιημένος είναι από την προσφορά της δουλειάς του στον Άνθρωπο και άλλα τέτοια ωραία.

Γι'αυτό και το "Απλά μη τη δηλώσεις", ειδικά όταν έρχεται από μια φοιτήτρια...1ου έτους(!):P, μου ακούγεται κάπως.Όχι ότι εγώ ξέρω περισσότερα, όμως θα πρότεινα...στον οποιονδήποτε έχει τα μόρια, να το ΣΚΕΦΤΕΙ.Όχι απαραίτητα να το επιλέξει.Είναι μια απίστευτη επιστήμη, η οποία αξίζει έστω και τη σκέψη.Μετά, okay, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του, ας κρίνει ΑΥΤΟΣ αν μπορεί να κάνει κάτι, να αντέξει καταστάσεις, να θυσιάσει χρόνο ενδεχομένως, και άλλα.
Αλλά ποιοι είμαστε εμείς να συμβουλεύσουμε έτσι στη τύχη;Και, πόσο σίγουρος μπορεί να είναι κανείς για τη ζωή που θέλει να ακολουθήσει στα 17-18 του χρόνια;

(Σαν φοιτήτρια α έτους έχω μια μικρη εμπειρία και εκφέρω άποψη και απο αυτα που προσλαμβανω απο γνωστούς μου,φοιτητές ,μεγαλύτερων ετών και πτυχιούχων !)
Εγω πάλι,σε κάποιον που εχει τα μόρια κ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν ειχε καν την Ιατρικη κατα νου,δε θα του πρότεινα !:P
Γιατι πολυ απλα και αυτο εννοούσα με τη φράση στην οποία μου εκανες την παράθεση ,αν κάποιος δεν εχει σκεφτεί έστω ενα λόγο που τον ελκύει αυτή η ρημαδα η επιστήμη και σκέφτεται "Γιατι να τη δηλώσω ?" ,απλα μην το κανει ,επειδη του τη βαρεσε λίγες μέρες μετα τα αποτέλεσματα! Πολλοί γράφουν τα μόρια και μπαίνουν στη νοοτροπία του : " μα καλα θα εξαργυρωσω ολόκληρο 50ευρο με μια σοκολάτα ?" Ναι,αν σου αρεσει η σοκολάτα εξαργυρωσε το με σοκολάτα .Επειδη βρέθηκες με 50ευρο στα χέρια σου δε σημαίνει σώνει και καλα οτι πρέπει να πάρεις κατι που να εχει κ αξία 50 ευρώ!
Απλοϊκο το παράδειγμα μου ,αλλα νομίζω αποτυπώνει λίγο αυτο που συμβαίνει με μερικούς μαθητές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γενικα,θεωρω τραγικη την ενημερωση μεσω νετ και την υπαρχουσα πληροφορηση.Σαφως,δεν λεω οτι ειμαι αντιθετος στο να χει καποιος τη γνωμη του,αλλα το να προβαλλονται ως αντικειμενικα γεγονοτα ,αποψεις ατομων που δηλωνουν φοιτητες Ιατρικης (γεγονος που δινει εγκυροτητα γκουχ γκουχ στη γνωμη τους) ειναι ο,τι χειροτερο για καποιον που ψαχνεται.

Αντικειμενικα ναι υπαρχει δυσκολια,ναι θελει αφοσιωση και υπαρχει υπερκορεσμος στο επαγγελμα (αλλα και σε ποιο αλλωστε σημερα δεν υπαρχει; ) αλλα το να ακουω 1ετεις φοιτητες να μιλουν για τις θυσιες που εκαναν στα 17 τους οταν επελεξαν ιατρικη,για το οτι αν δεν αγαπας την Ιατρικη να μαν το σκεφτεις καθολου και αλλα τετοια κουλα,ειναι ο,τι χειροτερο για εναν πιθανο φοιτητη.

Λες και στα 17-18 ο αλλος αγαπαει την ιατρικη την στιγμη που η μονη επαφη που εχει,ειναι μεσω του Δρ Χαουζ.Πολυ σωστα λεει ο Npb καθε ξεκινημα ειναι και αβεβαιο.Οποτε,καλυτερα μερικα πραγματα κομπλεξικα κατ εμε να μην λεγονται καν.

Υγ Για τους μελλοντες φοιτητες ιατρικης:Να ξερετε οτι τις χειροτερες αποψεις για την Ιαρικη θα τις ακουτε παντοτε απο τους ιδιους τους γιατρους.Και οταν ρωτατε για ποιο λογο την επελεξαν θα κανουν λογο στα υψηλα ιδανικα,στις θυσιες,στο ηθικο ερεισμα της προσφορας και αλλα μπαρμπουτσαλα που γραφατε στις εκθεσεις του Λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ότι πολλές φορές όσο ψάχνουμε κάτι πάρα πολύ σε βαθμό υπερβολής ή γνωρίζουμε πολλά για ένα θέμα, στην πράξη κάποια πράγματα το ανατρέπουν. Όπως και να το κάνουμε, στην χώρα μας που δεν υπάρχει σοβαρότητα και οργάνωση, σωστή νοοτροπία σπουδών κτλ είναι λάθος να περιμένουμε ότι βλέπουμε από το διαδίκτυο. Στο διαδίκτυο όλα φαίνονται τέλεια. Αντιθέτως η πράξη καθορίζει το αποτέλεσμα. Θα το δεις αυτό ως φοιτητής πολλές φορές. Τώρα ίσως με βρίζεις μέσα σου.

Υ.Γ. Το όνομά σου;
Πρώην Alchemist, Μάκης.
Όχι, δεν βρίζω κανένα!Συζήτηση κάνουμε.

Δεν κάλεσα κανένα να ψάξει κάτι σε βαθμό υπερβολής.Ή μάλλον, καλώ όλους να ψάξουν τα πάντα σε τεράστιο βαθμό πριν αποφασίσουν τη θα δηλώσουν.Ή πριν τη Γ λυκείου, δεν είναι δύσκολο να ενημερωθούμε για 1-2-3-4-5-10 σχολές που μας φαίνονται ενδιαφέρουσες.Μπορούμε να δούμε το πρόγραμμα σπουδών, να συζητήσουμε με επαγγελματίες που έχουν αποφοιτήσει από αυτές τις σχολές ή ακόμα και να έχουμε 1-2 παραστάσεις από το χώρο εργασίας τους(τρανταχτό παράδειγμα, η ιατρική).Στο χέρι μας είναι να σχηματίσουμε μια άποψη, η οποία θα ταιριάζει σε μεγάλο βαθμό με την πραγματικότητα.Και εσύ μπορεί να γράφεις στο thread της ιατρικής ότι όλα φαίνονται ρόδινα, όμως δε νομίζω ότι το ιντερνετ δίνει αυτή την αίσθηση.Περισσότερο αποτρεπτικές είναι οι συζητήσεις, γύρω από το θέμα της ιατρικής.Και irl, οι γιατροί τείνουν να αποτρέπουν τους νέους από το επάγγελμα.Μια γιατρός, μου είχε πει "σε λυπάμαι που θες να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα".Και όχι, δεν γέλασε μετά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κανένα σοβαρό σύστημα επαγγελματικού προσανατολισμού στη χώρα μας, και πρέπει όλα αυτά να τα κάνουμε...μόνοι μας!Και με τις οικογένειές μας(DANGER!DANGER!DANGER!)..

Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν ΠΡΕΠΕΙ να ενημερωθούμε ΕΚΤΕΝΩΣ για όλες τις πιθανές επιλογές μας.Και δεν ξέρω για ποιο λόγο να κολλήσει κανείς στην ιατρική.
ΕΚΤΕΝΗΣ πληροφόρηση για τη σχολή και το επάγγελμα, από πολλές πηγές.Αυτό είναι το σωστό.

Και μια παράκληση στους ιντερνετικούς πικροχολάκηδες, να αναφέρουν και τα ΚΑΛΑ της ιατρικής.Γιατί όταν γράφουν με πομπώδες ύφος Τράγκα και στόμφο Στάη, ΜΟΝΟ τα αρνητικά, κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά.Και ΟΧΙ, ιντερνετικοί πικροχολάκηδες, αυτά τα μηνύματα δεν σας κάνουν να φαίνεστε ρεαλιστές.Μάλλον πικρόχολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Πάντα αυτός που σπουδάζει μια επιστήμη για να αποθαρρύνει κόσμο (λόγω ανταγωνισμού) λέει τα χειρότερα γι' αυτήν. Τότε αυτός γιατί την επέλεξε; Μάγκας ήταν; Δεν μπορώ άλλο να διαβάζω περί ηθικής. Θα βουρκώσω στο τέλος. Αφού γαϊδουροδέσουν τη θέση μετά γίνονται φωστήρες..Ουστ ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Acronym56 σπουδαζεις Ιατρικη or something ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εσυ γιατι επελεξες την ιατρικη ?

To περιμενα οτι θα κανεις αυτη την ερωτηση,ισως για να με ταπωσεις.

Την ιατρικη την επελεξα στα 17 μου οταν δεν ειχα ιδεα περι κοινωνικης προσφορας.Οποιος εικαζει οτι στα 17 του γνωριζει τι σημαινει αυτος ο ορος,αυταπαταται.Εξάλλου στο μυαλο μου γνωριζα οτι ολα τα επαγγελματα προσφερουν στο κοινωνικο συνολο.
Απο τα μαθηματα του Λυκειου,αρχισα σιγα σιγα να καταλαβαινω οτι μου αρεσουν οι επιστημες σχετικα με τον ανθρωπο.Πως λειτουργει,πως ζει,με ποιος μηχανισμους υπαρχουμε,η εξελιξη μας,οι κινδυνοι που ελλοχευουν στην ζωη μας κλπ.Γενικα ερωτηματα τα οποια ειδα οτι με ενδιεφεραν και δεν μιλαω φυσικα για απαντησεις που εψαχνα μεσα απο το κακογραμμενο βιβλιο της Γ λυκειου Βιο κατ,αλλα για απαντησεις που εψαχνα σε γενικο επιπεδο.
Επομενως,αφου εγραψα πολυ καλα κατευθυνθηκα προς τις βιολογικες επιστημες.Βιολογια,βιοχημεια,μοριακη,ιατρικη,φαρμακευτικη και τα συναφη.
Μετα απο προσωπικο ψαξιμο,ειδα οτι η ιατρικη προσφερει τη μεγαλυτερη γκαμα επιλογων,στα πεδια που με ενδιεφεραν και στον ελλαδικο χωρο.Η κλινικη αντιμετωπιση ηταν κατι που με ενδιεφερε περισσοτερο απο την ερευνα οποτε απεκλεισα το βιολογικο σχετικα συντομα.Η επιλογη μου ηταν οντως ενα ρισκο και δεν ηξερα που θα οδηγηθω εν τελει.

Και τωρα στο 4ο ετος,αρχιζω ειλικρινα να καταλαβαινω τις δυνατοτητες που μου δινει..Δυνατοτητα απο το να ασχοληθω σε εργαστηριο ως μικροβιολογος μεχρι ως κλινικος ορθοπεδικος σε νοσοκομειο.Δυνατοτητα διεξαγωγης ερευνας και δοκιμων σε πειραματικο επιπεδο μεχρι συμμετοχη σε προγραμματα εκπαιδευσης,εξειδικευσης πανω σε συγκεκριμενα νοσηματα πχ συγγενεις καρδιοπαθειες.Και ολα αυτα σε αμεση γειτνιαση με τις επιστημες (βιολογια,βιοχημεια,φαρμεευτικη κλπ) που ανεφερα παραπανω και που κατ'εξοχην με ενδιεφεραν.Η εξελιξιμοτητα και οι δυνατοτητες που προσφερει η Ιατρικη ειναι πραγματι τεραστιες.Επομενως,θεωρω πως περαν απο τα πραγματικα μειονεκτηματα,πρεπει να τονιζονται και αυτες.

Υγ.4ο ετος και μολις αρχιζω να βλεπω τι σημαινει να κανεις θυσιες,για να δωσεις στο συνανθρωπο.Οποτε,καλυτερα μην λετε πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Πρώην Alchemist, Μάκης.
Όχι, δεν βρίζω κανένα!Συζήτηση κάνουμε.

Δεν κάλεσα κανένα να ψάξει κάτι σε βαθμό υπερβολής.Ή μάλλον, καλώ όλους να ψάξουν τα πάντα σε τεράστιο βαθμό πριν αποφασίσουν τη θα δηλώσουν.Ή πριν τη Γ λυκείου, δεν είναι δύσκολο να ενημερωθούμε για 1-2-3-4-5-10 σχολές που μας φαίνονται ενδιαφέρουσες.Μπορούμε να δούμε το πρόγραμμα σπουδών, να συζητήσουμε με επαγγελματίες που έχουν αποφοιτήσει από αυτές τις σχολές ή ακόμα και να έχουμε 1-2 παραστάσεις από το χώρο εργασίας τους(τρανταχτό παράδειγμα, η ιατρική).Στο χέρι μας είναι να σχηματίσουμε μια άποψη, η οποία θα ταιριάζει σε μεγάλο βαθμό με την πραγματικότητα.Και εσύ μπορεί να γράφεις στο thread της ιατρικής ότι όλα φαίνονται ρόδινα, όμως δε νομίζω ότι το ιντερνετ δίνει αυτή την αίσθηση.Περισσότερο αποτρεπτικές είναι οι συζητήσεις, γύρω από το θέμα της ιατρικής.Και irl, οι γιατροί τείνουν να αποτρέπουν τους νέους από το επάγγελμα.Μια γιατρός, μου είχε πει "σε λυπάμαι που θες να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα".Και όχι, δεν γέλασε μετά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κανένα σοβαρό σύστημα επαγγελματικού προσανατολισμού στη χώρα μας, και πρέπει όλα αυτά να τα κάνουμε...μόνοι μας!Και με τις οικογένειές μας(DANGER!DANGER!DANGER!)..

Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν ΠΡΕΠΕΙ να ενημερωθούμε ΕΚΤΕΝΩΣ για όλες τις πιθανές επιλογές μας.Και δεν ξέρω για ποιο λόγο να κολλήσει κανείς στην ιατρική.
ΕΚΤΕΝΗΣ πληροφόρηση για τη σχολή και το επάγγελμα, από πολλές πηγές.Αυτό είναι το σωστό.

Και μια παράκληση στους ιντερνετικούς πικροχολάκηδες, να αναφέρουν και τα ΚΑΛΑ της ιατρικής.Γιατί όταν γράφουν με πομπώδες ύφος Τράγκα και στόμφο Στάη, ΜΟΝΟ τα αρνητικά, κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά.Και ΟΧΙ, ιντερνετικοί πικροχολάκηδες, αυτά τα μηνύματα δεν σας κάνουν να φαίνεστε ρεαλιστές.Μάλλον πικρόχολους.

Συμφωνώ με όσα λές φίλε Μάκη, αλλά στην πράξη κάποια πράγματα ισχύουν με άλλους κανόνες: τους Ελληνικούς κανόνες. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σαφώς και πρέπει να ακούσεις τι σου λέει η Νάγια, η Μάγια η Μέλισσα,..και οποιο-ασδήποτε που σπουδάζει ιατρική. Την τελική εικόνα θα την διαμορφώσεις και θα την αποκτήσεις εσύ ο ίδιος μόνος σου, όταν θα πρέπει να περάσεις το μάθημα. Εκεί φαίνονται όλα. Στο τέλος του κάθε εξαμήνου. Οι κλασικές "ρομαντοσύνες" από τον καναπέ είναι ωραίες για να πηγαίνουν ανάλαφρες οι σαπουνόμαζες του εσπρέσσο κάτω. Ο καθένας θα σου πει μια μισή αλήθεια, τελείως υποκειμενική. Η άλλη μισή αλήθεια είναι η δική σου. Όσο για την απουσία του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, ένα θα σου πω. Οι εξελίξεις τρέχουν τόσο πολύ, που ακόμη και ένας "ειδικός" αγνοεί. Στο πανευρωπαϊκό χάρτη πλέον αλλάζουν πολλά δεδομένα με τα οποία μεγάλωσαν πολλές γενιές πολιτών. Η ανάγκη επιβίωσης πλέον εν καιρώ κρίσης, έχει φέρει σε δεύτερο πλάνο την ανάγκη για ανανέωση του επαγγελματικού ορίζοντα: οπότε ο καθένας επιλέγει αυτό που νομίζει ότι του αρέσει, ρισκάροντας. Καλώς ήρθατε σε μια πορεία πολλών πτυχίων και πολυετών σπουδών. Η εποχή του ενός πτυχίου δουλειά έχει περάσει στο ένδοξο πασοκικό παρελθόν..του '80. :P Συγγνώμη αν φαίνομαι λιγάκι "κακός" στο όνειρο αλλά το όνειρο δεν είναι η επιτυχία στην εισαγωγή σε ένα Πανεπιστήμιο 600ό σε παγκόσμια κατάταξη αλλά η αξιοπρεπής διαβίωση μετά το πτυχίο. :worry:

Για μένα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια θεωρούνται αποτυχημένα από τη στιγμή που η ανεργία έχει φτάσει στο 70% και συνεχίζουν με τα ίδια "διδακτικά" υλικά εδώ και 40 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
To περιμενα οτι θα κανεις αυτη την ερωτηση,ισως για να με ταπωσεις.

Την ιατρικη την επελεξα στα 17 μου οταν δεν ειχα ιδεα περι κοινωνικης προσφορας.Οποιος εικαζει οτι στα 17 του γνωριζει τι σημαινει αυτος ο ορος,αυταπαταται.Εξάλλου στο μυαλο μου γνωριζα οτι ολα τα επαγγελματα προσφερουν στο κοινωνικο συνολο.
Απο τα μαθηματα του Λυκειου,αρχισα σιγα σιγα να καταλαβαινω οτι μου αρεσουν οι επιστημες σχετικα με τον ανθρωπο.Πως λειτουργει,πως ζει,με ποιος μηχανισμους υπαρχουμε,η εξελιξη μας,οι κινδυνοι που ελλοχευουν στην ζωη μας κλπ.Γενικα ερωτηματα τα οποια ειδα οτι με ενδιεφεραν και δεν μιλαω φυσικα για απαντησεις που εψαχνα μεσα απο το κακογραμμενο βιβλιο της Γ λυκειου Βιο κατ,αλλα για απαντησεις που εψαχνα σε γενικο επιπεδο.
Επομενως,αφου εγραψα πολυ καλα κατευθυνθηκα προς τις βιολογικες επιστημες.Βιολογια,βιοχημεια,μοριακη,ιατρικη,φαρμακευτικη και τα συναφη.
Μετα απο προσωπικο ψαξιμο,ειδα οτι η ιατρικη προσφερει τη μεγαλυτερη γκαμα επιλογων,στα πεδια που με ενδιεφεραν και στον ελλαδικο χωρο.Η κλινικη αντιμετωπιση ηταν κατι που με ενδιεφερε περισσοτερο απο την ερευνα οποτε απεκλεισα το βιολογικο σχετικα συντομα.Η επιλογη μου ηταν οντως ενα ρισκο και δεν ηξερα που θα οδηγηθω εν τελει.

Και τωρα στο 4ο ετος,αρχιζω ειλικρινα να καταλαβαινω τις δυνατοτητες που μου δινει..Δυνατοτητα απο το να ασχοληθω σε εργαστηριο ως μικροβιολογος μεχρι ως κλινικος ορθοπεδικος σε νοσοκομειο.Δυνατοτητα διεξαγωγης ερευνας και δοκιμων σε πειραματικο επιπεδο μεχρι συμμετοχη σε προγραμματα εκπαιδευσης,εξειδικευσης πανω σε συγκεκριμενα νοσηματα πχ συγγενεις καρδιοπαθειες.Και ολα αυτα σε αμεση γειτνιαση με τις επιστημες (βιολογια,βιοχημεια,φαρμεευτικη κλπ) που ανεφερα παραπανω και που κατ'εξοχην με ενδιεφεραν.Η εξελιξιμοτητα και οι δυνατοτητες που προσφερει η Ιατρικη ειναι πραγματι τεραστιες.Επομενως,θεωρω πως περαν απο τα πραγματικα μειονεκτηματα,πρεπει να τονιζονται και αυτες.

Υγ.4ο ετος και μολις αρχιζω να βλεπω τι σημαινει να κανεις θυσιες,για να δωσεις στο συνανθρωπο.Οποτε,καλυτερα μην λετε πολλα.

Αρχικά,δεν έχω θέσει αυτοσκοπό να ταπωνω! Γνώμες παρατίθενται ,καμια δεν ειναι η απόλυτα ορθή και η μονη αληθεια,ολα ειναι υποκειμενικα και τίποτα δω μεσα δεν ειναι θεσφατο! Πάμε παρακάτω ...

Απο το λόγο που επέλεξες την Ιατρικη αντιλαμβάνομαι οτι σε γοητευαν επιστήμες σχετικές με την Ιατρικη ,οταν έπιασες τα μόρια τη δηλωσες κ αντιλαμβάνεσαι πια ,σε μεγάλο έτος κ λογικό ,τη γοητεία αυτής της επιστήμης -τέχνης ! Εξαιρεις ολα εκείνα τα στοιχεία που σε κάνουν να γουσταρεις αυτο που σπουδαζεις και ειναι σαφές!

Εκει που θελω να καταλήξω ,ειναι,φαντασου κάποιο παιδί να δηλώνει Ιατρικη μονο και μονο επειδη έγραψε καλα και επειδή μέχρι τωρα δεν εχει βρει τίποτα να το γοητεύει σε αυτήν! Εστω και οι ουτοπικες συνθήκες που παρουσιάζονται στο House ,έστω και οι "ηθικές-σαχλοανθρωπιστικες" αρλουμπες! Δε θα δυστυχησει μεσα στη σχολη? Δε θα αισθάνεται οτι αφιερώνει πολυ χρόνο απο τη ζωη του σε κατι που δεν το γεμίζει πραγματικά ?
Αυτο θελω να πω ....ούτε να αποτρέψω κάποιον επειδη θα αποτελεί μελλοντικό ανταγωνιστή και οι αστειοτητες που παρατεθησαν άνωθεν !:P
Ολα συγκλίνουν,στο οτι απλα προτρέπω (με τη δική μου μικρη εμπειρία του ενός χρόνου) όποιον τελειοφοιτο γουστάρει την Ιατρικη να το σκεφτεί δις πριν τη δηλώσει και αποτρέπω όποιον δε γουσταρε τίποτα σχετικό με αυτήν την επιστήμη ως τωρα και απλα έτυχε -πέτυχε να γράψει 18.500+ να δηλώσει Ιατρικη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αρχικά,δεν έχω θέσει αυτοσκοπό να ταπωνω! Γνώμες παρατίθενται ,καμια δεν ειναι η απόλυτα ορθή και η μονη αληθεια,ολα ειναι υποκειμενικα και τίποτα δω μεσα δεν ειναι θεσφατο! Πάμε παρακάτω ...

Απο το λόγο που επέλεξες την Ιατρικη αντιλαμβάνομαι οτι σε γοητευαν επιστήμες σχετικές με την Ιατρικη ,οταν έπιασες τα μόρια τη δηλωσες κ αντιλαμβάνεσαι πια ,σε μεγάλο έτος κ λογικό ,τη γοητεία αυτής της επιστήμης -τέχνης ! Εξαιρεις ολα εκείνα τα στοιχεία που σε κάνουν να γουσταρεις αυτο που σπουδαζεις και ειναι σαφές!

Εκει που θελω να καταλήξω ,ειναι,φαντασου κάποιο παιδί να δηλώνει Ιατρικη μονο και μονο επειδη έγραψε καλα και επειδή μέχρι τωρα δεν εχει βρει τίποτα να το γοητεύει σε αυτήν! Εστω και οι ουτοπικες συνθήκες που παρουσιάζονται στο House ,έστω και οι "ηθικές-σαχλοανθρωπιστικες" αρλουμπες! Δε θα δυστυχησει μεσα στη σχολη? Δε θα αισθάνεται οτι αφιερώνει πολυ χρόνο απο τη ζωη του σε κατι που δεν το γεμίζει πραγματικά ?
Αυτο θελω να πω ....ούτε να αποτρέψω κάποιον επειδη θα αποτελεί μελλοντικό ανταγωνιστή και οι αστειοτητες που παρατεθησαν άνωθεν !:P
Ολα συγκλίνουν,στο οτι απλα προτρέπω (με τη δική μου μικρη εμπειρία του ενός χρόνου) όποιον τελειοφοιτο γουστάρει την Ιατρικη να το σκεφτεί δις πριν τη δηλώσει και αποτρέπω όποιον δε γουσταρε τίποτα σχετικό με αυτήν την επιστήμη ως τωρα και απλα έτυχε -πέτυχε να γράψει 18.500+ να δηλώσει Ιατρικη !


Τωρα τα αλλαζεις.Ειλικρινα,στο 1ο σου μηνυμα ησουν πολυ πιο απολυτη οσον αφορα της επιλογης.

Με ρωτησες γιατι εγω επελεξα ιατρικη;Σου απαντησα για μενα,μην το γενικευεις.Σε γενικο επιπεδο,σου λεω οτι για να επιλεξεις την Ιατρικη δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αγαπη,ή καποια ελξη οπως αναφερεις.Η επιστημη αυτη ειναι απο μονη της ενα συνοθυλευμα επιστημων που πιστευω οτι χρειαζεται καποιος να σκεφτει σοβαρα και να μην απορριψει ελαφρα τη καρδια,αν διαπιστωνει ενα οποιο ενδιαφερον.Οπως ειπωθηκε,σου δινει πολλες δυνατοτητες,αρκετες για να καλυψουν πολλα γουστα.Εξ'αλλου σε οποιαδηποτε σοβαρη σχολη/επιστημη και εαν αφοσιωθει καποιος θα δεινοπαθησει προκειμενου να την καταλαβει.Οποτε,επαναλαμβανω,δεν χρειαζεται αποθαρρυνση σε καποιον που τη σκεφτεται διαβαζοντας τα σχολια εδω...ας πουμε το ξανασκεφτεται (αν δεν τρομοκρατειται)

Αν ο αλλος προφανως θελει μαθηματικα και διαλεγει ιατρικη επειδη εχει πολλα μορια,ειναι ενα αλλο θεμα της ελληνικης καταντιας και δεν πρεπει να μας απασχολει στο συγκεκριμενο τοπικ.

Τελος,αυτο που ζητησα ειναι να λεγονται αληθειες.Και οι αληθειες περιλαμβανουν και τις 2 οψεις του νομισματος,θετικες και αρνητικες.Αν διαβασεις το 1ο μηνυμα σου,θα δεις οτι μιλας για την Ιατρικη σαν να ειναι καποιο γκετο με κωδικο εισοδου.Απο το μηνυμα σου πηρα αφορμη και εγραψα οσα εγραψα γιατι ειναι καθολικο φαινομενο να βλεπω γιατρους να συμβουλευουν αναλογως τους υποψηφιους.Και ειναι ειρωνικο,τραγικο και κακοβουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Τωρα τα αλλαζεις.Ειλικρινα,στο 1ο σου μηνυμα ησουν πολυ πιο απολυτη οσον αφορα της επιλογης.

Με ρωτησες γιατι εγω επελεξα ιατρικη;Σου απαντησα για μενα,μην το γενικευεις.Σε γενικο επιπεδο,σου λεω οτι για να επιλεξεις την Ιατρικη δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη αγαπη,ή καποια ελξη οπως αναφερεις.Η επιστημη αυτη ειναι απο μονη της ενα συνοθυλευμα επιστημων που πιστευω οτι χρειαζεται καποιος να σκεφτει σοβαρα και να μην απορριψει ελαφρα τη καρδια,αν διαπιστωνει ενα οποιο ενδιαφερον.Οπως ειπωθηκε,σου δινει πολλες δυνατοτητες,αρκετες για να καλυψουν πολλα γουστα.Εξ'αλλου σε οποιαδηποτε σοβαρη σχολη/επιστημη και εαν αφοσιωθει καποιος θα δεινοπαθησει προκειμενου να την καταλαβει.Οποτε,επαναλαμβανω,δεν χρειαζεται αποθαρρυνση σε καποιον που τη σκεφτεται διαβαζοντας τα σχολια εδω...ας πουμε το ξανασκεφτεται (αν δεν τρομοκρατειται)

Αν ο αλλος προφανως θελει μαθηματικα και διαλεγει ιατρικη επειδη εχει πολλα μορια,ειναι ενα αλλο θεμα της ελληνικης καταντιας και δεν πρεπει να μας απασχολει στο συγκεκριμενο τοπικ.

Τελος,αυτο που ζητησα ειναι να λεγονται αληθειες.Και οι αληθειες περιλαμβανουν και τις 2 οψεις του νομισματος,θετικες και αρνητικες.Αν διαβασεις το 1ο μηνυμα σου,θα δεις οτι μιλας για την Ιατρικη σαν να ειναι καποιο γκετο με κωδικο εισοδου.Απο το μηνυμα σου πηρα αφορμη και εγραψα οσα εγραψα γιατι ειναι καθολικο φαινομενο να βλεπω γιατρους να συμβουλευουν αναλογως τους υποψηφιους.Και ειναι ειρωνικο,τραγικο και κακοβουλο.

Ναι ήμουν απόλυτη,γι'αυτο γράφω δε θελω να εκληφθεί σαν κατι απόλυτο !:P
Δεν τα άλλαξα τωρα,τωρα κατάλαβες τι ακριβώς θελω να πω!
Επίσης ειναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να αγνοήσει εντελώς αυτα που λέω εγω !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι ήμουν απόλυτη,γι'αυτο γράφω δε θελω να εκληφθεί σαν κατι απόλυτο !:P
Δεν τα άλλαξα τωρα,τωρα κατάλαβες τι ακριβώς θελω να πω!
Επίσης ειναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να αγνοήσει εντελώς αυτα που λέω εγω !:)

1)Το χρησιμοποιεις κατ'ευφημισμον :P
2)Μιλας-γραφεις-με πολυ πιο ηπιους τονους.nooot just my idea.
3)
Επισης,για αυτα εγραψα οσα εγραψα ωστε καποιος να εχει μια ολοκληρωμενη αποψη επι του θεματος και απο εναν μγελυτερο φοιτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προετοιμάζοντας ένα μελλοντικό φοιτητή ιατρικής, θα του έλεγα να το σκεφτεί πολύ καλά γιατί θα έχει να αντιμετωπίσει τα εξής:

α) Άπειρη ύλη: Ίσως τα μαθήματα σε κάθε εξάμηνο να μην είναι πάρα πολλά σε αριθμό, όμως σε ύλη είναι πραγματικά πολλά. Δύσκολα η σχολή βγαίνει χωρίς διάβασμα τουλάχιστον τα Σαββατοκύριακα, καθ' όλη τη διάρκεια του εξαμήνου. Αν περιμένει κάποιος την εξεταστική να διαβάσει, ας το αφήσει το άθλημα. :whistle:

β) Κακή οργάνωση: Σε συνδυασμό με το παραπάνω, είναι κουραστικό για το φοιτητή, τόσο σωματικά όσο και ψυχικά. Περιγράφω κάτι που συνέβη στο Β' εξάμηνο: Δευτέρα, γύρω στις 5 το απόγευμα. Σύμφωνα με το πρόγραμμα που ίσχυε, την επόμενη μέρα είχα ένα εργαστήριο Ιστολογίας (3-5), για το οποίο έπρεπε αλλά είχα χρόνο να διαβάσω, καθώς και το πρωί Κλινικές Δεξιότητες (9-11), από υποχρεωτικά, και στο ενδιάμεσο μάθημα στο αμφιθέατρο. Την Τετάρτη πάλι είχα ένα φροντιστήριο Βιοχημείας, το οποίο για να το παρακολουθήσει κάποιος, έπρεπε να έχει διαβάσει. Σύμφωνα με το πρόγραμμα, την Τρίτη κατά τις 8 θα διάβαζα 2-3 ώρες Βιοχημεία και θα ήμουν οκ. Αμ, δε! Ανακοίνωση από το εργαστήριο Ανατομίας: Την Τρίτη αμέσως μετά το εργαστήριο ιστολογίας, θα έχετε 5-7.30 ανατομία στο εργαστήριο. 50 σελίδες για διάβασμα, μέχρι την επόμενη μέρα.
.
.
.
:verymad:
Πάει περίπατο το πρόγραμμα διαβάσματος.

Εκτός αυτού, οι σημειώσεις δεν μπαίνουν έγκαιρα στο e-class, βιβλία παίρνουμε μετά από 2 μήνες, και αν πάρεις όλα τα βιβλία που χρειάζεσαι για ένα μάθημα (πχ σύγγραμμα ανατομίας & άτλαντα) γιατί είναι και ο εύδοξος στη μέση, δε σου φτάνουν όλα τα άλλα. Έχεις και τα άλλα τα βλήτα να σε πρήζουν από τις παρατάξεις με τις βλακείες τους.

By the way, πόσο χάρηκα που την επόμενη των εκλογών τα βλαμμένα εξαφανίστηκαν από τα τραπεζάκια και δεν έβλεπα την αντιπαθητική φάτσα τους πρωί πρωί! Αν και, για να πω την αλήθεια, έμπαινα από την πίσω πόρτα στη σχολή για να είμαι σίγουρη πως δε θα τους συναντήσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Είναι απλο. Αν θες να γινεις γιατρος θα την ειχες δηλωσει ηδη. Προφανως δεν ειναι για σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι απλο. Αν θες να γινεις γιατρος θα την ειχες δηλωσει ηδη. Προφανως δεν ειναι για σενα

Aυτό ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Να το σκεφτεις πολυ πολυ καλα..... Μην την πατησεις οπως εγω ( στο λεω γιατι ειμαι 70% για αλλαγη σχολης)... Ενας ευκολος τροπος να δεις αν σου αρεσει ειναι σκεφτεις τα μαθηματα η τις επιστημες που σε ενδιαφερουν.... Αμα μεσα σου λες εμενα μ αρεσει η φυσικη ΞΕΧΝΑΣ αυτη τη στιγμη την ιατρικη... Και μην μου πεις ναι αλλα εβγαλα πολλα μορια, εχει δουλεια, μου αρεσει να προσφερω κλπ.... Βλακειες ειναι αυτα και ειναι λογια γονιων και συγγενων.. Και αυτο που λεει ο Demlogic ειναι πολυ σωστο.... εστω μια αμφιβολια να εχεις μπορει να καταστρεψεις τη ζωη σου λη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η ιατρικη ειναι μια ωραια επιστημη..εμενα προσωπικα μιλωντας δεν με ενθουσιαζει π.χ απο τις επιστημες υγειας προτιμω τν φαρμακευτικη με την κατα πολυ περισσοτερη ενταγμενη σε αυτην φυσικη επιστημη και με μεγαλη επιρροη ως αποτελεσμα σε περιπτωση επιτευξης του στοχου στο ερευνητικο πεδιο..αλλα γουστα ειναι αυτα

για να σπουδασεις ιατρικη δεν ειναι ευκολο..οχι για τα πολλα χρονια,δεν ειναι και τοσα πολλα τα χρονια,ενα/δυο παραπανω απο τις αλλες σχολες,αλλα επειδη θα χεις εφημεριες,φλου ωραρια κ.λπ
επισης αν δεν αρεσει σε καποιον μια σχολη ειναι και καπως βλακωδες να παει να την σπουδασει μονο με τα μορια...
μπορει με ιατρικη να βλεπει το γκλαμουρ,(το ποιο;!)αλλα αν εχει μια σχολη που του αρεσει δεν ειναι πιθανοτερο να τα παει καλα σε αυτην...και αν τα παει καλα σε αυτην δνε ειναι πιθανοτερη μια υποτροφια και ενα μεταπτυχιακο σε κορυφαιο πανεπιστημιο της αλλοδαπης; εκει να δεις γκλαμουρ!:D
στην ιατρικη ως σταδιοδρομια με ενοχλει που λειτουργει για πολλα χρονια τουλαχιστον καπως ως στρατος...φερ ειπειν ο μεγαλος βαθμος στην σχολη δεν βοηθαει ουτε καν να παρεις σειρα για ειδικοτητα!μεσα στην ειδικοτητα θα χεις αλλους πανω απο το κεφαλι σου και περιορισμενη ευχερεια κινησεων...γενικως δεν ειναι σολο η ιατρικη(μετα με το ιδιωτικο ιατρειο ειναι,αλλα αυτο παει πολυ μετα) δεν βλεπεις να κεφαλαιοποιειται ο κοπος σου,η αριστεια σου στην ιατρικη με τον τροπο π.χ που θα το δεις σε αλλες σχολες(φυσικομαθηματικα,πληροφορικη,ΗΜΜΥ κ.λπ),αυτο κατα την γνωμη μου ειναι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα της συγκεκριμενης σχολης.

τελος θεωρω μεν δυσκολη την εισαγωγη στην σχολη,αλλα ας μην γελιομαστε για τους προικισμενους και τους δουλευταραδες μαθητες δεν ειναι κατι το φοβερο,βλεπουμε καθε χρονο χιλιαδες μαθητες ,πρωτοι στις σχολες τους κ.λπ που απλα δεν επιλεγουν ιατρικη.
εξαλλου ακομα και αν συμβει καποια αποτυχια,αφου μιλαμε για λιγες ωρες εξετασεων,υπαρχει η εναλλακτικη για πολλους(εξωτερικο)...συνεπως για πολλους μαθητες οι σπουδες στην ιατρικη δεν ειναι κατι το αδυνατο...
εφοσον ομως επιλεξουν ιατρικη και αυτο ειναι το μεγαλυτερο θετικο της σχολης,στο τελος της διαδρομης θα φορεσουν την ποδια,θα ειναι ιατροι δηλαδη...
αντιθετως καποιος που θα επιλεξει φυσικη ή αλλη σχολη...πρεπει να εχει μεγαλη πιστη στις δυνατοτητες του και στον Θεο για να φτασει το τελος της διαδρομης...απαιτουνται μεγαλες ικανοτητες και τεραστια προσπαθεια με λιγες πιθανοτητες να επιτευχθει το ποθουμενο.οι κορυφαιες ερευνητικες θεσεις στην φυσικη(ο ζουμι δηλαδη στην συγκεκριμενη επιστημη) ειναι λιγες και τις παιρνει η αφροκρεμα,ο ανταγωνισμος ειναι δραματικος.Στην ιατρικη το ποθουμενο ειναι η ποδια,αυτο θα το καταφερουν απαντες και οι μεγαλογιατροι και οι αλλοι
βασικη διαφορα και αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top