Ιατρική ή οδοντιατρική

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα
Είμαι γ λυκείου και είμαι ανάμεσα σε ιατρική και οδοντιατρική και με αρέσουν πολύ και οι δυο σχολές.Οποιος γενικά γνωρίζει ας μου πει λίγο τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε σχολής και τι γίνεται γενικά με την επαγγελματική αποκατάσταση και την ηλικία που μπορείς να δουλέψεις κανονικά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😉
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλησπέρα
Είμαι γ λυκείου και είμαι ανάμεσα σε ιατρική και οδοντιατρική και με αρέσουν πολύ και οι δυο σχολές.Οποιος γενικά γνωρίζει ας μου πει λίγο τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε σχολής και τι γίνεται γενικά με την επαγγελματική αποκατάσταση και την ηλικία που μπορείς να δουλέψεις κανονικά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😉

Ιατρική : 6 χρόνια + αγροτικό (εκτός εάν είσαι άγονη ειδικότητα) + αναμονή ( από 0 έως 10 χρόνια ανάλογα την ειδικότητα) + 4-7 χρόνια ( ανάλογα την ειδικότητα)

Αγροτικό και ειδικότητα πληρώνεσαι κανονικά

Οδοντιατρική: 5 χρόνια

Για οδοντιατρική αποκατάσταση δεν ξέρω στην ιατρική βρίσκεις πολύ εύκολα δουλειά ειδικά για ειδικότητες αναισθησιολογία, παθολογία, παθαν κλπ.

Δεν θα επέλεγα οδοντιατρική γιατί είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα που μπορείς να ασχοληθείς. Από ιατρική πας πιο εύκολα και σε έρευνα εάν δεν θες να ακολουθήσεις ειδικότητα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλησπέρα
Είμαι γ λυκείου και είμαι ανάμεσα σε ιατρική και οδοντιατρική και με αρέσουν πολύ και οι δυο σχολές.Οποιος γενικά γνωρίζει ας μου πει λίγο τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε σχολής και τι γίνεται γενικά με την επαγγελματική αποκατάσταση και την ηλικία που μπορείς να δουλέψεις κανονικά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😉
Αν εχεις σκοπο να φυγεις εξωτερικο η οδοντιατρική ειναι πολύ καλη επιλογη , με αμεση αποκατασταση . Στην ελλαδα δεν αξιζει , τους νεους οδοντιατρους τους εκμεταλλευονται και να ανοιξεις δικο σου ιατρειο με το που τελειωσεις την σχολη δεν ειναι σοφη επιλογη . Θα σου λειπει κλινικη εμπειρια , πελατεια κτλ . Οποτε για ελλαδα καλυτερα ιατρικη
Οι διαφορες και οι ομοιοτητες στα προγραμματα σπουδων ειναι εμφανεις ... ριξτους μια ματια και πες μας αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Η οδοντιαρικη ειναι η πιο κοπιαστικη ιατρικη και ολοι την εχουμε αναγκη πολλακις
Οι οδοντιατροι καθε ευρω που κερδιζουν το δουλευουν σκληρα.
Ναι θελουν δικο τους ιαρτειο εξοπλισμενο αλλα και αλλα ιατρικες ειδικοτητες το θελουν ..καρδιολογοι, ΩΡΛ, Οφθαμλιατροι .
Ευχομαι καποτε να υποστηριζεται απο τον ΕΟΠΠΥ αυτη η ειδικοτητα..ειναι αναγκη.
Συνοπικα ..αν θες κουραση τοτε οδοντιατρος ή νοσοκομειακός γιατρος..αν θες ανεση δικο σου ιατρειο εξω ...και αν θες εναλλαγές ισχυρων συναισθηματων τοτε επεμβατικος καρδιολογος εμφραγματων.
Οτι επιλεξεις εχει αμεση αποκατασταση στα νοσοκομεια του εξωτερικου και καλύτερα λευτα..γιατι απλα εκει δεν γουσταρουν να πανε ιατρικη και οι αναγκες αυξανονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν έχεις την αντοχή και υπομονή προτείνω ιατρική καθαρά λόγω της πληθώρας των επιλογών που προσφέρει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,369 μηνύματα.
Βγάλε ιατρική, μετά οδοντιατρική και γίνε γνάθοχειρουργός.

Problem solved :P.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Οδοντιατρική. Αν κάνεις και καμιά ειδικότητα ορθοδοντικης θα βγάζεις καλά λεφτά στην Ελλάδα.
Στο εξωτερικό, θα βγάζεις χοντρά λεφτά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Οδοντιατρική. Αν κάνεις και καμιά ειδικότητα ορθοδοντικης θα βγάζεις καλά λεφτά στην Ελλάδα.
Στο εξωτερικό, θα βγάζεις χοντρά λεφτά.
Ναι αυτοι η ντροπη της οδοντιατρικης... με το που μπαινεις την πορτα 100€ παρακαλω για να σφιξουν το σιδερακι..και για τα επομενα δυο χρονια 100€ το μηνα ...ενω ο πραγματικος οδοντιατρος παιδευει το δοντι μια ωρα να το σφραγισει με 30-40 ευρω.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Ναι αυτοι η ντροπη της οδοντιατρικης... με το που μπαινεις την πορτα 100€ παρακαλω για να σφιξουν το σιδερακι..και για τα επομενα δυο χρονια 100€ το μηνα ...ενω ο πραγματικος οδοντιατρος παιδευει το δοντι μια ωρα να το σφραγισει με 30-40 ευρω.

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει.
Το σφράγισμα γίνεται από τον οδοντίατρο λόγω της τερηδόνας, αφού καθαριστεί το δόντι για να μην επεκταθεί η τερηδόνα και χρειαστεί απονευρωση, σφραγίζεται για να κλείσει αυτό το κενό.
Ο ορθοδοντικος από την άλλη, ασχολείται με άλλα πράγματα. Στραβά δόντια, γναθικά προβλήματα, κακή σύγκλιση κλπ. Δεν ασχολείται με την τερηδόνα, δεν είναι δουλειά του.
Άρα τι εννοείς ότι ο ορθοδοντικος απλά σε χρεώνει και ο άλλος παιδευει το δοντι μια ωρα για 40 ευρώ; Δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο εργασίας.
Επίσης αυτό που λες για τα 100 ευρώ κάθε φορά. Στην αρχή της ορθοδοντικης θεραπείας βγαίνει το ποσό που θα κοστίσει. Συνήθως το κάνουν με μηνιαίες δόσεις για παράδειγμα των 100 ευρώ με την επίσκεψη, για να μην δώσει ο άλλος ντούκου 2000 ευρώ πχ.
Οπότε και εδώ κάνεις λάθος :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει.
Το σφράγισμα γίνεται από τον οδοντίατρο λόγω της τερηδόνας, αφού καθαριστεί το δόντι για να μην επεκταθεί η τερηδόνα και χρειαστεί απονευρωση, σφραγίζεται για να κλείσει αυτό το κενό.
Ο ορθοδοντικος από την άλλη, ασχολείται με άλλα πράγματα. Στραβά δόντια, γναθικά προβλήματα, κακή σύγκλιση κλπ. Δεν ασχολείται με την τερηδόνα, δεν είναι δουλειά του.
Άρα τι εννοείς ότι ο ορθοδοντικος απλά σε χρεώνει και ο άλλος παιδευει το δοντι μια ωρα για 40 ευρώ; Δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο εργασίας.
Επίσης αυτό που λες για τα 100 ευρώ κάθε φορά. Στην αρχή της ορθοδοντικης θεραπείας βγαίνει το ποσό που θα κοστίσει. Συνήθως το κάνουν με μηνιαίες δόσεις για παράδειγμα των 100 ευρώ με την επίσκεψη, για να μην δώσει ο άλλος ντούκου 2000 ευρώ πχ.
Οπότε και εδώ κάνεις λάθος :)
Ναι αυτο λεω χρεωνουν οτι θελουν για το τιποτα.
Εχω περασει απο την καρεκλα του ορθοδοντικου και τα ενιωσα ιδια πειρα.
Μολις τελειωσαν τα 2500€ λεει η κυρια παμε για αλλα τοσα.
Ναι μια χαρα ισια ειναι.... τωρα παμε να ριξουμε κανενα καλαθι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Ναι αυτο λεω χρεωνουν οτι θελουν για το τιποτα.
Εχω περασει απο την καρεκλα του ορθοδοντικου και τα ενιωσα ιδια πειρα.
Μολις τελειωσαν τα 2500€ λεει η κυρια παμε για αλλα τοσα.
Ναι μια χαρα ισια ειναι.... τωρα παμε να ριξουμε κανενα καλαθι.

Τι εννοείς χρεώνουν για το τίποτα;
Δε βγάζουν νόημα αυτά που λες πάντως.
 
Top