Ιατρική ή Οδοντιατρική;

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έδωσα λοιπόν φέτος πανελλήνιες, με αρχικό στόχο την Ιατρική της Αθήνας. Με έναν υπολογισμό μορίων, καταλήγω στο ότι περνάω Ιατρική στην επαρχία, αλλα όχι Αθήνα, όπου και μένω. Σκεφτόμενη έτσι, τα έξοδα που οι γονείς μου θα πρέπει να κάνουν για οοολα αυτα τα χρόνια σπουδών στην Ιατρική, αλλά και την πολυετή αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα, τείνω να προσανατολιστώ τελικά προς την οδοντιατρική. Από την μία πλευρά, η Ιατρική είναι έρωτας, αλλά από την άλλη η μητέρα μου είναι ήδη οδοντίατρος και έχει δικό της ιατρείο στο οποίο θα μπορούσα να δουλεύω στο μέλλον.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως αυτό που ζητάω από το μελλοντικό μου επάγγελμα, είναι η δυνατότητα να εκπονώ μια διάγνωση και να προτείνω μια πιθανή θεραπεία και όχι να παρεμβαίνω αμέσα στον ασθενή. Γι΄αυτό τον λόγο διερεύνησα το πεδίο της οδοντιατρικής και ανακάλυψα, πως υπάρχει μια ειδικότητα πιο θεωρητική, αυτή του στοματολόγου, που ασχολείται με την διάγνωση και την αντιμετώπιση νόσων της στοματικής κοιλότητας. Εσείς τι προτείνετε λοιπόν; Να κυνηγήσω το όνειρο της Ιατρικής παραβλέποντας τις θυσίες που θα πρέπει να κάνω, ή να ακολουθήσω την Στοματολογία, που θα με υποχρεώσει όμως να φοιτήσω στην πρακτική σχολή της Οδοντιατρικής;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έδωσα λοιπόν φέτος πανελλήνιες, με αρχικό στόχο την Ιατρική της Αθήνας. Με έναν υπολογισμό μορίων, καταλήγω στο ότι περνάω Ιατρική στην επαρχία, αλλα όχι Αθήνα, όπου και μένω. Σκεφτόμενη έτσι, τα έξοδα που οι γονείς μου θα πρέπει να κάνουν για οοολα αυτα τα χρόνια σπουδών στην Ιατρική, αλλά και την πολυετή αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα, τείνω να προσανατολιστώ τελικά προς την οδοντιατρική. Από την μία πλευρά, η Ιατρική είναι έρωτας, αλλά από την άλλη η μητέρα μου είναι ήδη οδοντίατρος και έχει δικό της ιατρείο στο οποίο θα μπορούσα να δουλεύω στο μέλλον.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως αυτό που ζητάω από το μελλοντικό μου επάγγελμα, είναι η δυνατότητα να εκπονώ μια διάγνωση και να προτείνω μια πιθανή θεραπεία και όχι να παρεμβαίνω αμέσα στον ασθενή. Γι΄αυτό τον λόγο διερεύνησα το πεδίο της οδοντιατρικής και ανακάλυψα, πως υπάρχει μια ειδικότητα πιο θεωρητική, αυτή του στοματολόγου, που ασχολείται με την διάγνωση και την αντιμετώπιση νόσων της στοματικής κοιλότητας. Εσείς τι προτείνετε λοιπόν; Να κυνηγήσω το όνειρο της Ιατρικής παραβλέποντας τις θυσίες που θα πρέπει να κάνω, ή να ακολουθήσω την Στοματολογία, που θα με υποχρεώσει όμως να φοιτήσω στην πρακτική σχολή της Οδοντιατρικής;
Είναι ξεκάθαρο ότι δεν θέλεις να γίνεις οδοντίατρος.
Και θέλεις να γίνεις μη επεμβατικός ιατρός. Άρα θέλεις να γίνεις είτε παθολογος- μικροβιολόγος - νευρολόγος- ενδοκρινολόγος - ρευματολόγος - μαστολογος- οικογενειακός γιατρός.

Γιατί όλες οι άλλες ειδικότητες θα χρειαστεί να πιάσεις χεράκια και να επέμβεις (ναι ακόμη και οι δερματολόγοι δουλεύουν άμεσα πάνω στον ασθενη για την αφαίρεση ελιών, οι ογκολόγοι παίρνουν οστεομυελικη βιοψία κτλ).

Να σου πω την ιατρική που θα σε περάσουν απ'όλες τις ειδικότητες κατά τις κλινικές θα την αντέξεις όμως;
Γιατί ιατρική και δεν θέλω να λερωσω χεράκια δεν υπάρχει, τουλάχιστον μέχρι να βγάλεις την σχολή και να αποφύγεις όλες τις ειδικότητες που απαιτούν να ακουμπήσεις τον ασθενή με εργαλείο.

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς λίγο αυτά που προείπα.
Αν θα αντέξεις την επαφή με τον ασθενή στο προπτυχιακό της ιατρικής, να πας ιατρική. Ευτυχώς η μητέρα σου θα εχει κάποια έσοδα, δεν είναι απλος άνθρωπος που δουλεύει για μεροκάματο.

Όσο για την αναμονή ειδικότητας, μπορείς να εργάζεσαι ως γενικός ιατρός μέχρι να σε πάρουν.

@Ryuzaki , @fockos πιστεύω είστε πιο κατάλληλοι για να κάνετε μια τοποθέτηση υπό του θέματος.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αν θελεις να γινεις κλινικός ιατρός θα κάνεις επεμβατικά πράγματα... πχ εμείς οι νευρολογοι κάνουμε οσφυονωτιαίες παρακεντήσεις, μυογραφήματα κοκ . Από πλευράς διερεύνησης ειναι ειναι η τοπ ειδικότητα

η γνώμη μου όμως ειναι να πας κλασική οδοντιατρική (αφου έχεισ έτοιμο ιατρείο) και η Οδοντιατρική ιατρική είναι.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αν θελεις να γινεις κλινικός ιατρός θα κάνεις επεμβατικά πράγματα... πχ εμείς οι νευρολογοι κάνουμε οσφυονωτιαίες παρακεντήσεις, μυογραφήματα κοκ . Από πλευράς διερεύνησης ειναι ειναι η τοπ ειδικότητα

η γνώμη μου όμως ειναι να πας κλασική οδοντιατρική (αφου έχεισ έτοιμο ιατρείο) και η Οδοντιατρική ιατρική είναι.
Αφού λέει δεν θέλει να πιάσει ασθενή, πως θα την σηκώσει την οδοντιατρική που είναι η πιο πρακτική ιατρική εβερ;

(δεν ήξερα ότι ήσουν νευρολόγος, το ηλεκτρομυογραφημα το κάνετε ντε αλλά βασανιστήριο ειναι, προτείνω στο μέλλον να βρείτε άλλο τρόπο😂)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αφού λέει δεν θέλει να πιάσει ασθενή, πως θα την σηκώσει την οδοντιατρική που είναι η πιο πρακτική ιατρική εβερ;

(δεν ήξερα ότι ήσουν νευρολόγος, το ηλεκτρομυογραφημα το κάνετε ντε αλλά βασανιστήριο ειναι, προτείνω στο μέλλον να βρείτε άλλο τρόπο😂)
Ναι ειμαι ειδικευόμενος ακομα ομως.

αν δε θελει να πιάσει ασθενή δε κάνει για κλινική ιατρική... ακομα και ως μικροβιολογος θα κληθει να κάνει μια αιμοληψία, επίσης θελει πολυ μεγαλο κεφάλαιο για να ανοιξεςι εργαστηριο και στις πολυκλινικες τα ποσά είναι αστεια. Ακτινολογος θα ηταν καλη ειδικότητα, ψυχιατρος δεν ειναι επεμβατικη ειδικότητα αλλά θελει πολυ διαπροσωπικη επαφη με τον ασθενη.

θεωρώ ομως ειναι της εφηβείας πάμε αντιθετα προς τις δουλειες των γονιών μας ως προς αντιδραση και μετά μετανιώνουμε. Το καλό με την οδοντιατρική είναι πως θα εχει μια έμπειρη εκπαιδευτρια πάντα κοντα της και θα γίνει πολυ καλή (πιστευω), εχεις ετοιμο ιατρείο τις τεχνικές θα τις έχει μαθει οταν οι αλλοι δε θα ξερουν τα βασικά και θα μπορει να εξειδικευτείς πολυ ευκολα σε μια υποειδικότητα της οδοντιατρικής Προσωπικα θεωρω οδοντιατρική το ίδιο με την ιατρική και μι απολυ καλη ειδικότητα που ηθελα απο μικρός να γίνω αλλά η δυσκολία των κατατακτηριων εξετασεων στη συκεκριμενη σχολή πριν 10 χρονια με ωθησαν να παω στο πιο σιγουρο δρομο την ιατρική

Στην ιατρική θα κάνει καποιος οτι πιο αηδιαστικό έχεις σκεφτεί που έχεις δει σε ταινίες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αν δε θελει να πιάσει ασθενή δε κάνει για κλινική ιατρική... ακομα και ως μικροβιολογος θα κληθει να κάνει μια αιμοληψία, επίσης θελει πολυ μεγαλο κεφάλαιο για να ανοιξεςι εργαστηριο και στις πολυκλινικες τα ποσά είναι αστεια
Συμφωνώ.
Ας επιλέξει καθαρά θεωρητικές ειδικότητες τύπου ενδοκρινολογία (αλλά και εκεί δεν κάνουν τοποθέτηση του μηχανήματος ινσουλίνης; 🤔)
Ακόμη και στην ρευματολογια κάνουν ενέσεις κορτιζόνης στις αρθρώσεις για αρθρίτιδα.

Θεματοθετρια, δεν νομίζω ότι σου αρέσει το επάγγελμα του ιατρού, αλλά η ιδέα της ιατρικής.
Οι περισσότεροι γιατροί ακουμπάνε ασθενή. Ελάχιστες ειδικότητες δεν τον ακουμπούν.
Οι κλινικοί ιατροί, ακουμπάνε.

Η μόνη ειδικότητα που μπορώ να σκεφτώ ότι έχει μηδενική επεμβατική είναι η ψυχιατρική, ή μαστολογια. Παθολογία θα κάνεις εμβόλια στους ασθενείς σου.
Άλλη μια ειδικότητα με τα ζητούμενά σου είναι η οικογενειακή ιατρική.

θεωρώ ομως ειναι της εφηβείας πάμε αντιθετα προς τις δουλειες των γονιών μας ως προς αντιδραση και μετά μετανιώνουμε. Το καλό με την οδοντιατρική είναι πως θα εχει μια έμπειρη εκπαιδευτρια πάντα κοντα της και θα γίνει πολυ καλή (πιστευω), εχεις ετοιμο ιατρείο τις τεχνικές θα τις έχει μαθει οταν οι αλλοι δε θα ξερουν τα βασικά και θα μπορει να εξειδικευτείς πολυ ευκολα σε μια υποειδικότητα της οδοντιατρικής
Συν ότι θα μπορεί να παρακολουθήσει την μητέρα της από τα αρχικά έτη έστω τα καλοκαίρια, θα είναι πολύ μπροστά από τους συμφοιτητές της σε γνώσεις.
 

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Θα λάβω υπόψη μου όσα μου είπατε!
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
αφου εχεις στρωμενη τη δουλεια κ δε θες να φυγεις απο αθηνα,μπορεις να βγαλεις την οδοντιατρικη κ υστερα να μπεις με ειδικο ποσοστο στην ιατρικη για 3 χρονιακια (νομιζω)ενω θα εργαζεσαι στο οδοντιατρειο της μητερας σου.Τωρα μπορει να φαινεται καπως αλλα αφου περασουν τα χρονια θα δεις οτι δεν ειναι κατι.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εαν δεν θες με τιποτα επαφη με ασθενη αλλα σου αρεσει το διαγνωστικο κομματι, δες για ειδικοτητες παθολογοανατομικης η ακτινολογιας. επισης δες εαν μπορεις να παρεις μετεγγραφη αθηνα. τα χρονια οντως ειναι πολλα αλλα αν δεν σου αρεσει η οδοντιατρικη κριμα ειναι να κατσεις μια ζωη γιατι εχεις στρωμενη δουλεια. προφανως απολυτα σεβαστο κι αυτο να κανεις.
Παντως οπου και να εισαι τα πρωτα 2 χρονια τουλαχιστον βγαινει part time δουλεια.
Καλα αποτελεσματα, και μην καταδικασεις τον εαυτο σου απο τωρα, μπορει να εχεις πιασει και ιατρικη αθηνας. εγω πριν βγουν τα αποτελεσματα ουτε χημικο αθηνας δεν πιστευα οτι επιανα και τελικα με εσωσε η εκθεση και μπηκα ιατρικη. Καλα αποτελεσματαααα <3
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Έδωσα λοιπόν φέτος πανελλήνιες, με αρχικό στόχο την Ιατρική της Αθήνας. Με έναν υπολογισμό μορίων, καταλήγω στο ότι περνάω Ιατρική στην επαρχία, αλλα όχι Αθήνα, όπου και μένω. Σκεφτόμενη έτσι, τα έξοδα που οι γονείς μου θα πρέπει να κάνουν για οοολα αυτα τα χρόνια σπουδών στην Ιατρική, αλλά και την πολυετή αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα, τείνω να προσανατολιστώ τελικά προς την οδοντιατρική. Από την μία πλευρά, η Ιατρική είναι έρωτας, αλλά από την άλλη η μητέρα μου είναι ήδη οδοντίατρος και έχει δικό της ιατρείο στο οποίο θα μπορούσα να δουλεύω στο μέλλον.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως αυτό που ζητάω από το μελλοντικό μου επάγγελμα, είναι η δυνατότητα να εκπονώ μια διάγνωση και να προτείνω μια πιθανή θεραπεία και όχι να παρεμβαίνω αμέσα στον ασθενή. Γι΄αυτό τον λόγο διερεύνησα το πεδίο της οδοντιατρικής και ανακάλυψα, πως υπάρχει μια ειδικότητα πιο θεωρητική, αυτή του στοματολόγου, που ασχολείται με την διάγνωση και την αντιμετώπιση νόσων της στοματικής κοιλότητας. Εσείς τι προτείνετε λοιπόν; Να κυνηγήσω το όνειρο της Ιατρικής παραβλέποντας τις θυσίες που θα πρέπει να κάνω, ή να ακολουθήσω την Στοματολογία, που θα με υποχρεώσει όμως να φοιτήσω στην πρακτική σχολή της Οδοντιατρικής;
Που δουλεύεις ως στοματολόγος ; Δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια ειδικότητα .
Συνήθως ο κόσμος θέλει διάγνωση και μετά θεραπεία , οπότε γιατί να μην προτιμήσει έναν οδοντίατρο , και να τρέχει απο τον έναν γιατρό στον άλλο ; Λογικά θα αναλαμβάνουν πιο ειδικές περιπτώσεις έπειτα απο παραπομπή άλλου οδοντίατρου φαντάζομαι , ή θα έχουν πιο ερευνητικό χαρακτήρα, γιατί σε οποιοδήποτε πρόβλημα που αφορά την στοματική κοιλότητα ο απλός κόσμος ο πρώτος ειδικός που θα αναζητήσει θα είναι ο οδοντίατρος . Κατά τα άλλα , εφόσον δεν θες να παρεμβαίνεις στον ασθενή να ξέρεις οτι θα είναι λάθος να κυνηγήσεις μια καριέρα που δεν σου αρέσει στο 100% απλώς επειδή έχεις στρωμένη δουλειά απο τους γονείς σου . Σε τιμά που σκέφτεσαι και εκείνους , αλλά στην παρούσα φάση πρέπει να σκεφτείς τον εαυτό σου κυρίως . Ποιο είναι το νόημα οι γονείς σου να είναι σε καλή οικονομική κατάσταση εαν δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις ; Ειλικρινά , κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μην αποφασίσεις με την λογική να μην γίνεις βάρος . Οι γονείς σου δεν το βλέπουν έτσι , και ούτε και εσύ θα έπρεπε . Επέλεξε με βάση μόνο οτι σου ακούγεται και φαίνεται πιο ενδιαφέρον .
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Που δουλεύεις ως στοματολόγος ; Δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια ειδικότητα .
Κάνουν τις βιοψίες καρκίνου γλώσσας,
Αλλά λανθασμένα πιστεύει η κοπέλα ότι είναι θεωρητική εξειδίκευση.
Παίρνεις και κόβεις κομμάτι για ιστολογική
Οπότε πάλι δεν είναι αυτό που θέλει.

Άλλα και ούτε γιατρός μπορεί να γίνει αυτή την λογική. Τι πάει να πει δεν θέλω να επέμβω άμεσα; Δεν είναι όλες οι ειδικότητες δείξε μου τις αιματολογικές να σου πω τι φάρμακο να πάρεις για την χοληστερινη
Εκτός αν θέλει να πάει ψυχιατρική ή οικογενειακή ιατρική ή μαστολογια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Κάνουν τις βιοψίες καρκίνου γλώσσας,
Αλλά λανθασμένα πιστεύει η κοπέλα ότι είναι θεωρητική εξειδίκευση.
Παίρνεις και κόβεις κομμάτι για ιστολογική
Οπότε πάλι δεν είναι αυτό που θέλει.

Άλλα και ούτε γιατρός μπορεί να γίνει αυτή την λογική. Τι πάει να πει δεν θέλω να επέμβω άμεσα; Δεν είναι όλες οι ειδικότητες δείξε μου τις αιματολογικές να σου πω τι φάρμακο να πάρεις για την χοληστερινη
Εκτός αν θέλει να πάει ψυχιατρική ή οικογενειακή ιατρική ή μαστολογια.
Το δεν θέλει να παρεμβαίνει άμεσα έχει πολλές ερμηνείες . Σημαίνει οτι δεν αντέχει/θέλει/μπορεί καθόλου ;
Σημαίνει οτι δεν τρελένεται αλλά εαν χρειαστεί δεν έχει πρόβλημα να το κάνει ; Βαριέται τις συναναστροφές ; Όλα τα προηγούμενα ; Τι απο όλα ;

Γενικά έχεις δίκιο όμως . Το κομμάτι του γιατρού αναπόφευκτα θα περιλαμβάνει κάποια παρέμβαση ή επαφή με τον ασθενή σε κάποια φάση . Είτε αφορά τον πνευματικό του κόσμο ( στην ψυχιατρική ) , είτε σωματική ( ακόμα και μια τυπική εξέταση σε επίπεδο ψηλάφισης ) . Εαν και υπάρχουν και πιο εργαστηριακές ή ερευνητικές ειδικότητες , πράγματι θα ταλαιπωρηθεί εαν ξεκινήσει με τέτοιο mindset σε μια τέτοια επιστήμη .
 

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έδωσα λοιπόν φέτος πανελλήνιες, με αρχικό στόχο την Ιατρική της Αθήνας. Με έναν υπολογισμό μορίων, καταλήγω στο ότι περνάω Ιατρική στην επαρχία, αλλα όχι Αθήνα, όπου και μένω. Σκεφτόμενη έτσι, τα έξοδα που οι γονείς μου θα πρέπει να κάνουν για οοολα αυτα τα χρόνια σπουδών στην Ιατρική, αλλά και την πολυετή αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα, τείνω να προσανατολιστώ τελικά προς την οδοντιατρική. Από την μία πλευρά, η Ιατρική είναι έρωτας, αλλά από την άλλη η μητέρα μου είναι ήδη οδοντίατρος και έχει δικό της ιατρείο στο οποίο θα μπορούσα να δουλεύω στο μέλλον.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως αυτό που ζητάω από το μελλοντικό μου επάγγελμα, είναι η δυνατότητα να εκπονώ μια διάγνωση και να προτείνω μια πιθανή θεραπεία και όχι να παρεμβαίνω αμέσα στον ασθενή. Γι΄αυτό τον λόγο διερεύνησα το πεδίο της οδοντιατρικής και ανακάλυψα, πως υπάρχει μια ειδικότητα πιο θεωρητική, αυτή του στοματολόγου, που ασχολείται με την διάγνωση και την αντιμετώπιση νόσων της στοματικής κοιλότητας. Εσείς τι προτείνετε λοιπόν; Να κυνηγήσω το όνειρο της Ιατρικής παραβλέποντας τις θυσίες που θα πρέπει να κάνω, ή να ακολουθήσω την Στοματολογία, που θα με υποχρεώσει όμως να φοιτήσω στην πρακτική σχολή της Οδοντιατρικής;
Μη σε τρομαζουν οι αναμονες για ειδικοτητα,οι αναμονες εχουν πεσει δραματικα σχετικα με το παρελθον εκτος αν θες να κανεις ειδικοτητα σε εξειδικευμένο νοσοκομειο πχ δερματολογος στο συγγρος,παιδιατρος στο παιδων.Ναι,εκει εχει αναμονη αλλα μπορεις να βρεις γρηγορα θεση σε αλλα νοσοκομεια.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ένας που σπουδάζει γιατρός 6 χρόνια και ειδικεύεται 2-3 επιπλέον χρόνια στην στοματολογία, μπορεί να ανοίξει οδοντιατρείο;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ένας που σπουδάζει γιατρός 6 χρόνια και ειδικεύεται 2-3 επιπλέον χρόνια στην στοματολογία, μπορεί να ανοίξει οδοντιατρείο;
Όχι.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχεις βγάλει οπωσδήποτε οδοντιατρική.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η στοματολογία ΔΕΝ είναι ειδικότητα της Ιατρικής. Για να γίνει κάποιος Στοματολόγος είναι προαπαιτούμενο το πτυχίο της Οδοντιατρικής.

1687007676882.png

Υ.Γ. God save the Queen
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το δεν θέλει να παρεμβαίνει άμεσα έχει πολλές ερμηνείες . Σημαίνει οτι δεν αντέχει/θέλει/μπορεί καθόλου ;
Σημαίνει οτι δεν τρελένεται αλλά εαν χρειαστεί δεν έχει πρόβλημα να το κάνει ; Βαριέται τις συναναστροφές ; Όλα τα προηγούμενα ; Τι απο όλα ;

Γενικά έχεις δίκιο όμως . Το κομμάτι του γιατρού αναπόφευκτα θα περιλαμβάνει κάποια παρέμβαση ή επαφή με τον ασθενή σε κάποια φάση . Είτε αφορά τον πνευματικό του κόσμο ( στην ψυχιατρική ) , είτε σωματική ( ακόμα και μια τυπική εξέταση σε επίπεδο ψηλάφισης ) . Εαν και υπάρχουν και πιο εργαστηριακές ή ερευνητικές ειδικότητες , πράγματι θα ταλαιπωρηθεί εαν ξεκινήσει με τέτοιο mindset σε μια τέτοια επιστήμη .
Όταν ανέφερα πως δεν θέλω να παρεμβαίνω άμεσα στον ασθενή, δεν εννοούσα ότι δεν θέλω να τον ακουμπάω καθόλου. Γνωρίζω φυσικά πως όλες οι ειδικότητες της ιατρικής συμπεριλαμβάνουν ο ιατρός να παρεμβαίνει έστω και σε μικρό βαθμό, ωστόσο αυτό που δεν εξέφρασα σωστά ήταν ότι δεν με ελκύει το αντικείμενο της εργασίας μου να αφορά μόνο στην "παρέμβαση". Για παράδειγμα, δεν θα προτιμούσα το επάγγελμα του χειρουργού ιατρού και του οδοντιάτρου, των οποίων την εργασία θεωρώ εκτός από πνευματική και χειρωνατική.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Όταν ανέφερα πως δεν θέλω να παρεμβαίνω άμεσα στον ασθενή, δεν εννοούσα ότι δεν θέλω να τον ακουμπάω καθόλου. Γνωρίζω φυσικά πως όλες οι ειδικότητες της ιατρικής συμπεριλαμβάνουν ο ιατρός να παρεμβαίνει έστω και σε μικρό βαθμό, ωστόσο αυτό που δεν εξέφρασα σωστά ήταν ότι δεν με ελκύει το αντικείμενο της εργασίας μου να αφορά μόνο στην "παρέμβαση". Για παράδειγμα, δεν θα προτιμούσα το επάγγελμα του χειρουργού ιατρού και του οδοντιάτρου, των οποίων την εργασία θεωρώ εκτός από πνευματική και χειρωνατική.
Οκει , θες κάτι πιο "εγκεφαλικό" και λιγότερο χειρωνακτικό . Ενδεχομένως να σε ενδιέφερε να κάνεις PhD ;
Ίσως να σκεφτόσουν και άλλες ειδικότητες ακόμα ; Π.χ. φαρμακευτική ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top