eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
την ιατρικη μονο για να πουλανε μουρη την επιλεγουν.οταν δειτε απο μεσα τα χαλια θα λετε γτ δεν εχω μια δουλεια γραφειου να αραζω
 

Nefiki

Νεοφερμένος

Η Nefiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εντάξει πιστεύω ότι την επιλέγω για τους σωστούς λόγους αλλιώς δεν θα έμπαινα πάλι στην διαδικασια. Γενικά θεωρώ απίστευτα βαρετή μια δουλειά γραφείου παρ’ολο που η πλειοψηφία σε τέτοιες θέσεις απασχολείται
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εντάξει πιστεύω ότι την επιλέγω για τους σωστούς λόγους αλλιώς δεν θα έμπαινα πάλι στην διαδικασια. Γενικά θεωρώ απίστευτα βαρετή μια δουλειά γραφείου παρ’ολο που η πλειοψηφία σε τέτοιες θέσεις απασχολείται
Ευτυχως που το σκεφτεσαι ετσι γιατι αλλοι πιστευουν πως οντας γιατροι θα ανοιξουν το δικο τους ιατρειο και θα παιρνουν το 50αρικο απο καθε ασθενη-πελατη απλα μη κανοντας ''τιποτα''. Απο δαυτους εχουμε μπηξει
 

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ. Έχω ένα δίλημμα όπου μετά από μέρες σκέψεις δεν μπορώ να βρω την απάντηση οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είμαι φοιτητής Βιολογικού και μόλις τελείωσα το 2ο έτος σπουδών. Έχω έναν αξιόλογο μέσο όρο γύρω στο 8.7 και χρωστάω ελάχιστα μαθήματα μόνο. Η σχολή μου επίσης μου αρέσει πολύ. Το εργαστηριακό ερευνητικό κομμάτι και οι κλάδοι όπως η ανοσοβιολογια και η νευροβιολογία μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον, ανυπομονώ για τα μαθήματα επιλογής στο επόμενο έτος και γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για την επιλογή που πήρα να σπουδάσω αυτήν την σχολή. Όμως όπως και όλοι έτσι και εγώ θέλω το καλύτερο για τον εαυτόν μου. Για αυτό λοιπόν μιας και τελείωσα δεύτερο έτος τώρα έχω μια ακόμη δυνατότητα να κάνω 10% και δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώσω για ιατρική την οποία είχα χάσει για λίγα μόρια όταν είχα δώσει. Ο λόγος που σκέφτομαι την ιατρική δεν είναι επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον η ιδέα του να δουλέψω κλινικά σε νοσοκομείο. Αντίθετα, έχω καταλάβει ότι μου φαίνεται λιγότερο ενδιαφέρον από την εργαστηριακή-ερευνητική εργασία που σου προσφέρει το βιολογικό( την ιδέα του ιδιωτικού ιατρείου την είχα αποκλείσει από μικρός γτ μου φαινόταν μια πληκτική ανιαρή δουλειά). Γνωρίζω βέβαια ότι υπάρχουν εργαστηριακές ιατρικές ειδικότητες τις οποίες όμως νμζ τις προσεγγίζεις κάπως και από βιολογικό. Οι μόνοι λόγοι για τους οποίους σκέφτομαι ιατρική είναι καθαρά η επαγγελματική αποκατάσταση και η οικονομική άνεση που προσφέρει στην Ελλάδα. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία, ως γιατρός έχω την δυνατότητα να βρω πολύ ευκολότερα δουλειά με καλές απολαβές στην Ελλάδα από την άλλη όμως αν πάω ιατρική θα αφήσω στην μέση μια σχολή που μου αρέσει πραγματικά πολύ, που έχω φτάσει στο μισό της πλέον που είμαι με το ένα πόδι για να πάρω πτυχίο με έναν πολύ καλό μέσο όρο το οποίο έμενα μου δείχνει ότι έχω τις δυνατότητες να κάνω κάτι αξιόλογο αν συνεχίσω να προσπαθώ βέβαια στον κλάδο της Βιολογίας. Και αν τα μαθήματα της ιατρικής δεν μου αρέσουν τοσο και τα βρω μπαστούνια?Και γενικά θα νιώθω ότι δύο χρόνια από την ζωή μου πήγαν χαμένα το οποίο προσωπικά με θλίβει λίγο. Παρακαλώ βοηθήστε με γτ πρέπει να πάρω μια απόφαση και έχω καταλάβει ότι δεν μπορώ να το αποφασίσω μόνος μου
 

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μην αφήσεις το βιολογικό. Θα είναι σαν να καταστρέφεις 2 χρόνια από την προοδο σου στη σχολή, για μια άλλη που δεν σε ενδιαφέρει και τόσο, μόνο και μόνο για τις "απολαβές" οι οποίες δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα. Οι γιατροί δεν αμοίβονται όσο φαντάζεσαι και από το βιολογικό, με το ενδιαφέρον σου για το επάγγελμα θα μπορείς να φτάσεις πολύ πιο ψηλά. Οκ, δεν θα ξεκινήσεις από το 0 στη σχολή γιατί έχεις κάποιες βασικές γνώσεις στον τομέα, αλλά μου φαίνεται σαν να έχεις κάνει ένα βήμα μπροστά και να θες να κάνεις 2 βήματα πίσω
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να μείνεις στο βιολογικο. Είναι αυτό που αγαπάς, γιατί να το αφησεις; Και πες ότι μπαίνεις ιατρικη και γίνεσαι γιατρός. Θα σου αρεσει; Δε νομίζω ότι θα είσαι ευτυχισμένος μόνο από τα λεφτά...
Σίγουρα θα βρεις δουλειές μετά το βιολογικο με καλά χρήματα, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό.
Μετά τα 6 χρόνια της ιατρικής υπάρχει μεγάλο ζόρι. Αναμονή για ειδικότητα (4 χρονια σίγουρα), να τελειώσεις την ειδικότητα (4+ χρονια), να δουλέψεις σε νοσοκομείο για εμπειρια και μετά να ανοίξεις δικό σου ιατρείο.
Επίσης, για να κάνεις μηχανογραφικο μήπως θες καινούριους κωδικους; Ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν που είχες;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κρίμα δεν είναι να χαραμίσεις βαθμό 8.7 και τόσα περασμένα μαθήματα; Επίσης όντως από το μήνυμα σου φαίνεται ότι θα έκανες 10% γιατί είναι κρίμα να περνάς ιατρική και να μην πας, όχι γιατι σε τρελαίνει και δεν μπορείς να σκεφτείς κάπως αλλιώς τον εαυτό σου.. Αλλά φυσικά αν θες μπορείς να το κάνεις και αποφασίζεις στην πορεία..
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κατσε βιολογικο μια χαρα εισαι
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αγαπητέ θεματοθετη,

Νομίζω μόνος σου αναφέρεις ότι η Βιολογία σαν αντικείμενο σε ικανοποιεί και σε γεμίζει. Ποιος ο λόγος οπότε, να δημιουργείς αμφιβολίες? Το να μπεις ιατρική μόνο και μόνο επειδή ήσουν κοντά στα μόρια δεν σημαίνει κάτι. Αφού βλέπεις ότι σου αρέσει εκεί, ανταποκρινεσαι στο πρόγραμμα σπουδών και όλα βαίνουν κάλως, γιατί να αλλάξεις?

Επίσης αυτό με την οικονομική αποκατάσταση στην ιατρική μην το δένεις κόμπο. Δεν είναι πάντα και για όλους έτσι. Ειδικά στην χώρα αυτή.

Αλλα από την στιγμή που μόνος σου αναφέρεις ότι είσαι ευχαριστημένος με το αντικείμενο που σπουδάζεις (κάτι που είναι σπουδαίο, γιατί πολλοί δυσκολεύονται στο κομμάτι αυτό), ποιος ο λόγος να μπαίνεις σε δεύτερες σκέψεις?

Φιλικά πάντα. ☺️
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ. Έχω ένα δίλημμα όπου μετά από μέρες σκέψεις δεν μπορώ να βρω την απάντηση οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είμαι φοιτητής Βιολογικού και μόλις τελείωσα το 2ο έτος σπουδών. Έχω έναν αξιόλογο μέσο όρο γύρω στο 8.7 και χρωστάω ελάχιστα μαθήματα μόνο. Η σχολή μου επίσης μου αρέσει πολύ. Το εργαστηριακό ερευνητικό κομμάτι και οι κλάδοι όπως η ανοσοβιολογια και η νευροβιολογία μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον, ανυπομονώ για τα μαθήματα επιλογής στο επόμενο έτος και γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για την επιλογή που πήρα να σπουδάσω αυτήν την σχολή. Όμως όπως και όλοι έτσι και εγώ θέλω το καλύτερο για τον εαυτόν μου. Για αυτό λοιπόν μιας και τελείωσα δεύτερο έτος τώρα έχω μια ακόμη δυνατότητα να κάνω 10% και δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώσω για ιατρική την οποία είχα χάσει για λίγα μόρια όταν είχα δώσει. Ο λόγος που σκέφτομαι την ιατρική δεν είναι επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον η ιδέα του να δουλέψω κλινικά σε νοσοκομείο. Αντίθετα, έχω καταλάβει ότι μου φαίνεται λιγότερο ενδιαφέρον από την εργαστηριακή-ερευνητική εργασία που σου προσφέρει το βιολογικό( την ιδέα του ιδιωτικού ιατρείου την είχα αποκλείσει από μικρός γτ μου φαινόταν μια πληκτική ανιαρή δουλειά). Γνωρίζω βέβαια ότι υπάρχουν εργαστηριακές ιατρικές ειδικότητες τις οποίες όμως νμζ τις προσεγγίζεις κάπως και από βιολογικό. Οι μόνοι λόγοι για τους οποίους σκέφτομαι ιατρική είναι καθαρά η επαγγελματική αποκατάσταση και η οικονομική άνεση που προσφέρει στην Ελλάδα. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία, ως γιατρός έχω την δυνατότητα να βρω πολύ ευκολότερα δουλειά με καλές απολαβές στην Ελλάδα από την άλλη όμως αν πάω ιατρική θα αφήσω στην μέση μια σχολή που μου αρέσει πραγματικά πολύ, που έχω φτάσει στο μισό της πλέον που είμαι με το ένα πόδι για να πάρω πτυχίο με έναν πολύ καλό μέσο όρο το οποίο έμενα μου δείχνει ότι έχω τις δυνατότητες να κάνω κάτι αξιόλογο αν συνεχίσω να προσπαθώ βέβαια στον κλάδο της Βιολογίας. Και αν τα μαθήματα της ιατρικής δεν μου αρέσουν τοσο και τα βρω μπαστούνια?Και γενικά θα νιώθω ότι δύο χρόνια από την ζωή μου πήγαν χαμένα το οποίο προσωπικά με θλίβει λίγο. Παρακαλώ βοηθήστε με γτ πρέπει να πάρω μια απόφαση και έχω καταλάβει ότι δεν μπορώ να το αποφασίσω μόνος μου

Η ιατρική θα σε ξενερώσει, το βιολογικό είναι πολύ πιο ενδιαφέρον σχολή. Τα μαθήματα δεν θα τα βρεις μπαστούνια γιατί σε προπτυχιακό επίπεδο το βιολογικό είναι πιο δύσκολο.

Κοίτα τις ειδικότητες ιατρική γενετική, αιματολογια, κυτταρολογία κλπ και δες εάν σε ενδιαφέρουν. Οι εργαστηριακές ειδικότητες έχουν τρομερή έλλειψη οπότε τελειώνοντας την ιατρική θα μπεις κατευθείαν σε ειδικότητα. Οι απολαβές δεν είναι τόσες πολλές, είναι 1000κατι καθαρά ανάλογα τις εφημερίες που θα σου πληρώσουν.

Η ιατρική γενετική είναι ειδικότητα που μπορείς να πάρεις και από βιολογικό αλλά σου ζητάει PhD και αρκετά χρόνια εμπειρίας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα σου πω και εγώ να μείνεις εκεί που είσαι.
Είναι αυτοκαταστρεπτικό να έχεις ήδη κάτι καλό που σε γεμίζει στα χέρια σου και να σκέφτεσαι οτι θα μπορούσες να είσαι και καλύτερα. Η πλειοψηφία των παιδιών περνάει σε τμήμα που δεν του άρεσε καν ή ανακαλύπτει οτι δεν του αρέσει καν στην χειρότερη ή το ψηλοενδιέφερε στην καλύτερη. Ένα μικρό ποσοστό καταφέρνει να πετύχει ακριβώς εκεί που θα ήταν 100% χαρούμενο. Μην είσαι αχάριστος λοιπόν και σκέψου με σύνεση, διότι στην ζωή η πολύ τύχη δεν μας χτυπάει δύο φορές την πόρτα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
Έτσι όπως είσαι και εγώ μένεις βιολογικό λέω. Στη χειρότερη, μπορείς να μπεις πιο μετά ιατρική αν τα βρεις σκούρα. Απλά σαν βιολόγος, αν θες να ασχοληθείς με το ερευνητικό κομμάτι και παράλληλα να έχεις ψωμί στο τραπέζι, το εξωτερικό είναι πρακτικά μονόδρομος, οπότε πρέπει να είσαι οκ με αυτό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ. Έχω ένα δίλημμα όπου μετά από μέρες σκέψεις δεν μπορώ να βρω την απάντηση οπότε χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είμαι φοιτητής Βιολογικού και μόλις τελείωσα το 2ο έτος σπουδών. Έχω έναν αξιόλογο μέσο όρο γύρω στο 8.7 και χρωστάω ελάχιστα μαθήματα μόνο. Η σχολή μου επίσης μου αρέσει πολύ. Το εργαστηριακό ερευνητικό κομμάτι και οι κλάδοι όπως η ανοσοβιολογια και η νευροβιολογία μου φαίνονται πολύ ενδιαφέρον, ανυπομονώ για τα μαθήματα επιλογής στο επόμενο έτος και γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για την επιλογή που πήρα να σπουδάσω αυτήν την σχολή. Όμως όπως και όλοι έτσι και εγώ θέλω το καλύτερο για τον εαυτόν μου. Για αυτό λοιπόν μιας και τελείωσα δεύτερο έτος τώρα έχω μια ακόμη δυνατότητα να κάνω 10% και δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώσω για ιατρική την οποία είχα χάσει για λίγα μόρια όταν είχα δώσει. Ο λόγος που σκέφτομαι την ιατρική δεν είναι επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον η ιδέα του να δουλέψω κλινικά σε νοσοκομείο. Αντίθετα, έχω καταλάβει ότι μου φαίνεται λιγότερο ενδιαφέρον από την εργαστηριακή-ερευνητική εργασία που σου προσφέρει το βιολογικό( την ιδέα του ιδιωτικού ιατρείου την είχα αποκλείσει από μικρός γτ μου φαινόταν μια πληκτική ανιαρή δουλειά). Γνωρίζω βέβαια ότι υπάρχουν εργαστηριακές ιατρικές ειδικότητες τις οποίες όμως νμζ τις προσεγγίζεις κάπως και από βιολογικό. Οι μόνοι λόγοι για τους οποίους σκέφτομαι ιατρική είναι καθαρά η επαγγελματική αποκατάσταση και η οικονομική άνεση που προσφέρει στην Ελλάδα. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω. Από την μία, ως γιατρός έχω την δυνατότητα να βρω πολύ ευκολότερα δουλειά με καλές απολαβές στην Ελλάδα από την άλλη όμως αν πάω ιατρική θα αφήσω στην μέση μια σχολή που μου αρέσει πραγματικά πολύ, που έχω φτάσει στο μισό της πλέον που είμαι με το ένα πόδι για να πάρω πτυχίο με έναν πολύ καλό μέσο όρο το οποίο έμενα μου δείχνει ότι έχω τις δυνατότητες να κάνω κάτι αξιόλογο αν συνεχίσω να προσπαθώ βέβαια στον κλάδο της Βιολογίας. Και αν τα μαθήματα της ιατρικής δεν μου αρέσουν τοσο και τα βρω μπαστούνια?Και γενικά θα νιώθω ότι δύο χρόνια από την ζωή μου πήγαν χαμένα το οποίο προσωπικά με θλίβει λίγο. Παρακαλώ βοηθήστε με γτ πρέπει να πάρω μια απόφαση και έχω καταλάβει ότι δεν μπορώ να το αποφασίσω μόνος μου
Ναι καλη ειναι η βιολογια ,μια απο τις βασικες φυσικες επιστημες και πολυ ενδιαφερουσα.
Δεν σπουδαζεις ομως για να ενθουσιαζεσαι μεσα στην σχολη αλλα στην εξω επαγγελματικη ζωη.
Αυτο που λες για ερευνα στην ελλαδα ειναι υποτονικο και δεν πληρωνεται.
Υπαρχουν καπου 8 ιδιωτικα ερευνητικα κεντρα και αλλα τοσα δημοσια αλλα δεν τρελαίνονται στις προσληψεις και στις πληρωμες. Προσφατα οι του δημοσιου καταφεραν να μπουν στο μισθολογιο του δημοσιου μετα απο πολλα χρονια και πριν πληρωνοταν με χαζτηλικια τυπου εσπα.
Θα σου ελεγα αφου σου αρεσει ο μικροκοσμος και τα μικροσκοπια να πας ιατρικη και να ασχοληθεις με την μικροβιολογια την ιολογια ή την παθολογοανατομια
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Τα μαθήματα που σου αρέσουν και στα οποία είσαι καλός θα τα βρεις μπροστά σου και στην ιατρική όχι μόνο ως μαθήματα (αλλά μελλοντικά και ως ειδικότητες). Τα 2 χρόνια που πέρασες στο βιολογικό δεν θα πάνε χαμένα καθώς έχεις μάθει πλέον να διαβάζεις και είσαι γνώριμος πλέον με πολλά αντικείμενα τα οποία θα τα βρεις μπροστά σου και στην Ιατρική.
Επιπρόσθετα, το επαγγελματικό μέλλον είναι πολύ πιο σίγουρο μέσω Ιατρικής σε σχέση με το Βιολογικό (κατά την άποψη μου & συγκρίνοντας και απόψεις πτυχιούχων βιολόγων, πρώην καθηγητών μου και συγγενών). Ναι, οι σοβαροί ερευνητές μπορεί να έχουν καλές απολαβές, αλλά στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο αυτό (και το να παρουσιάσουμε το να βγεις στο εξωτερικό ως κάτι απλό είναι πάλι ψέμα).
Τα μόνα μειονεκτήματα είναι ο χρόνος που απαιτεί η ιατρική (συνυπολογίζοντας και όλα τα χρόνια μετά το προπτυχιακό, για αγροτικά, ειδικότητες κλπ), ο μέσος όρος που θα αφήσεις πίσω στο βιολογικό (ναι μπορείς να τον ξαναχτίσεις αλλά πάλι θα φας χρόνο), οι παρέες που έχεις εκεί και θα αφήσεις πίσω - ειδικά αν αλλάξεις πόλη και ταυτόχρονα ο οικονομικός παράγοντας άμα φύγεις μακρυά από το πατρικό (υποθέτοντας ότι δεν σπουδάζεις ήδη μακρυά).
ΥΓ. Αν ενδιαφερόσουν για ζωολογία ή βοτανική ή μυκητολογία κλπ θα σου έλεγα μείνε. Όμως, ακριβώς επειδή τα ενδιαφέροντα σου (ανοσοβιολογία και νευροβιολογία) είναι άμεσα συνδεδεμένα με την ιατρική, γι' αυτό και ανέφερα τα παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shade17

Νεοφερμένος

Ο Shade17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τα μαθήματα που σου αρέσουν και στα οποία είσαι καλός θα τα βρεις μπροστά σου και στην ιατρική όχι μόνο ως μαθήματα (αλλά μελλοντικά και ως ειδικότητες). Τα 2 χρόνια που πέρασες στο βιολογικό δεν θα πάνε χαμένα καθώς έχεις μάθει πλέον να διαβάζεις και είσαι γνώριμος πλέον με πολλά αντικείμενα τα οποία θα τα βρεις μπροστά σου και στην Ιατρική.
Επιπρόσθετα, το επαγγελματικό μέλλον είναι πολύ πιο σίγουρο μέσω Ιατρικής σε σχέση με το Βιολογικό (κατά την άποψη μου & συγκρίνοντας και απόψεις πτυχιούχων βιολόγων, πρώην καθηγητών μου και συγγενών). Ναι, οι σοβαροί ερευνητές μπορεί να έχουν καλές απολαβές, αλλά στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο αυτό (και το να παρουσιάσουμε το να βγεις στο εξωτερικό ως κάτι απλό είναι πάλι ψέμα).
Τα μόνα μειονεκτήματα είναι ο χρόνος που απαιτεί η ιατρική (συνυπολογίζοντας και όλα τα χρόνια μετά το προπτυχιακό, για αγροτικά, ειδικότητες κλπ), ο μέσος όρος που θα αφήσεις πίσω στο βιολογικό (ναι μπορείς να τον ξαναχτίσεις αλλά πάλι θα φας χρόνο), οι παρέες που έχεις εκεί και θα αφήσεις πίσω - ειδικά αν αλλάξεις πόλη και ταυτόχρονα ο οικονομικός παράγοντας άμα φύγεις μακρυά από το πατρικό (υποθέτοντας ότι δεν σπουδάζεις ήδη μακρυά).
ΥΓ. Αν ενδιαφερόσουν για ζωολογία ή βοτανική ή μυκητολογία κλπ θα σου έλεγα μείνε. Όμως, ακριβώς επειδή τα ενδιαφέροντα σου (ανοσοβιολογία και νευροβιολογία) είναι άμεσα συνδεδεμένα με την ιατρική, γι' αυτό και ανέφερα τα παραπάνω.
Ξέρω πως τα ενδιαφέροντά μου είναι συνδεδεμένα με την ιατρική όμως δεν είναι τόσο συνδεδεμένα με την άσκηση του επαγγέλματος του γιατρού όπως αυτό ορίζεται. Πχ για την νευροβιολογία που ανέφερες γνωρίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη ειδικότητα του νευρολόγου. Δεν νμζω όμως ότι θα ήθελα την άμεση επαφή με ασθενείς που σίγουρα θα έχω σαν γιατρός νευρολόγος. Όπως είπα δεν μου άρεσε ποτέ η ιδέα του ανοίγματος ιδιωτικού ιατρείου και η ιδέα της κλινικής δουλειάς σε νοσοκομείο δεν μου φαίνεται κατι ουαου. Τώρα υπάρχουν εργαστηριακές ειδικότητες χωρίς άμεση επαφή με ασθενή. Αυτό πρέπει να το κοιτάξω λίγο και να το σκεφτώ λίγο περισσότερο τις μέρες που μου μένουν... Αλλά από την άλλη θεωρώ πως αν μου αρέσουν αυτές οι ειδικότητες μπορώ να τις προσεγγίσω (όχι ισάξια με έναν γιατρό βέβαια) και ως απόφοιτος βιολογικού
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
Ξέρω πως τα ενδιαφέροντά μου είναι συνδεδεμένα με την ιατρική όμως δεν είναι τόσο συνδεδεμένα με την άσκηση του επαγγέλματος του γιατρού όπως αυτό ορίζεται. Πχ για την νευροβιολογία που ανέφερες γνωρίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη ειδικότητα του νευρολόγου. Δεν νμζω όμως ότι θα ήθελα την άμεση επαφή με ασθενείς που σίγουρα θα έχω σαν γιατρός νευρολόγος. Όπως είπα δεν μου άρεσε ποτέ η ιδέα του ανοίγματος ιδιωτικού ιατρείου και η ιδέα της κλινικής δουλειάς σε νοσοκομείο δεν μου φαίνεται κατι ουαου. Τώρα υπάρχουν εργαστηριακές ειδικότητες χωρίς άμεση επαφή με ασθενή. Αυτό πρέπει να το κοιτάξω λίγο και να το σκεφτώ λίγο περισσότερο τις μέρες που μου μένουν... Αλλά από την άλλη θεωρώ πως αν μου αρέσουν αυτές οι ειδικότητες μπορώ να τις προσεγγίσω (όχι ισάξια με έναν γιατρό βέβαια) και ως απόφοιτος βιολογικού
Η νευροβιολογια δεν συνδεεται ευθεως με τους νευρολογους.
οι νευρολογοι εχουν να δουν μικροσκοποιο απο την σχολη
οι νευρολόγοι ασχολουνται με ασθενεις των νευρων και του εγκεφαλου κανουν διαγνωση και δινου φαρμακα , στοπ
πχ , μουδιασματα χεριων , σκληρηνση κατα πλακας , επιληψιες , ημικρανιες, καταθλιψη, ανοια , και κατα κορον με τα εγκεφαλικα και αλλα πολλα που δεν τα ξερω.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Ξέρω πως τα ενδιαφέροντά μου είναι συνδεδεμένα με την ιατρική όμως δεν είναι τόσο συνδεδεμένα με την άσκηση του επαγγέλματος του γιατρού όπως αυτό ορίζεται. Πχ για την νευροβιολογία που ανέφερες γνωρίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη ειδικότητα του νευρολόγου. Δεν νμζω όμως ότι θα ήθελα την άμεση επαφή με ασθενείς που σίγουρα θα έχω σαν γιατρός νευρολόγος. Όπως είπα δεν μου άρεσε ποτέ η ιδέα του ανοίγματος ιδιωτικού ιατρείου και η ιδέα της κλινικής δουλειάς σε νοσοκομείο δεν μου φαίνεται κατι ουαου. Τώρα υπάρχουν εργαστηριακές ειδικότητες χωρίς άμεση επαφή με ασθενή. Αυτό πρέπει να το κοιτάξω λίγο και να το σκεφτώ λίγο περισσότερο τις μέρες που μου μένουν... Αλλά από την άλλη θεωρώ πως αν μου αρέσουν αυτές οι ειδικότητες μπορώ να τις προσεγγίσω (όχι ισάξια με έναν γιατρό βέβαια) και ως απόφοιτος βιολογικού
Η κλινική προσέγγιση δεν είναι μονόδρομος με την ιατρική πάντως. Και οι ιατροί μπορούν να ασχοληθούν αποκλειστικώς ερευνητικά με νευροβιολογία ή ό,τι άλλο (&αποφεύγοντας την άμεση επαφή με ασθένεις). Η απόφαση όμως είναι δική σου λαμβάνοντας υπόψιν όλα αυτά.
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αρχικά κάνε 10 % , αν περάσεις ιατρική έλα να το ξανασυζητήσουμε αρχές Αυγούστου. Αν περάσεις ιατρική και πας μπορεί να σου αναγνωρίσουν και κάποια κοινά μαθήματα αν δεν κάνω λάθος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
Αρχικά κάνε 10 % , αν περάσεις ιατρική έλα να το ξανασυζητήσουμε αρχές Αυγούστου. Αν περάσεις ιατρική και πας μπορεί να σου αναγνωρίσουν και κάποια κοινά μαθήματα αν δεν κάνω λάθος
αμα δεν θελει τελικα ιατρικη ..ε να μην κανει ,ειναι θεσουλα αλλου παιδιου που καιγεται για αυτη.
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top