Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά αυτό μου συνέβη και μένα πολλές φορές, που τα φάρμακα ήταν μέσα σε αυτά που έπρεπε να ξέρω. Ούτως ή άλλως ο ασθενής θα σου πει το όνομα του φαρμάκου και εσύ θα πρέπει να ξέρεις την δραστική ουσία. Αν δεν είναι κανένα κραυγαλέο και σούπερ συνηθισμένο τύπου Augmentin ή Lobivon, όλοι ανοίγουμε τον Γαληνό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πφφφφφ. :P

Καμία συμβουλή για τα προφορικά της Παθολογίας Ι στην Γ' Παθολογική? Γιατί πλησιάζει και αυτό.

Ειναι χαλαρη εξεταση, μην σε αγχωνει. Οι εξεταστες δεν ειναι καθολου πιεστικοι κ η ολη διαδικασια γινεται οπως τα μαθηματα στον θαλαμο, συζητηση πανω σε καποιο περιστατικο συνηθως. Αν εισαι οκ στα γραπτα και ξερεις τα βασικα πανω στην κλινικη εξεταση θα τα πας μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καλά αυτό μου συνέβη και μένα πολλές φορές, που τα φάρμακα ήταν μέσα σε αυτά που έπρεπε να ξέρω. Ούτως ή άλλως ο ασθενής θα σου πει το όνομα του φαρμάκου και εσύ θα πρέπει να ξέρεις την δραστική ουσία. Αν δεν είναι κανένα κραυγαλέο και σούπερ συνηθισμένο τύπου Augmentin ή Lobivon, όλοι ανοίγουμε τον Γαληνό :P

Πάντως εκτός από το Γαληνό, έχω λιώσει και το Medscape. Πολύ βολικό στο κινητό!

Ειναι χαλαρη εξεταση, μην σε αγχωνει. Οι εξεταστες δεν ειναι καθολου πιεστικοι κ η ολη διαδικασια γινεται οπως τα μαθηματα στον θαλαμο, συζητηση πανω σε καποιο περιστατικο συνηθως. Αν εισαι οκ στα γραπτα και ξερεις τα βασικα πανω στην κλινικη εξεταση θα τα πας μια χαρα.

Αχ τι ωραία. :P Είχα ακούσει κάτι ιστορίες τρόμου από τις άλλες κλινικές από μεγαλύτερους (ειδικά από την εποχή Μπούρας) και είχα φοβηθεί.

Κάτι πιο πρακτικό: ξέρει κανείς αν πουλάνε κάπου φτηνά scrubs με τσέπες στο παντελόνι? Επειδή πηγαίνω σε εφημερίες (εκεί τα έχω μάθει τα περισσότερα από κλινική εξέταση), τα έχω εκτιμήσει πολύ, αλλά δεν αντέχω αυτό το σπαστικό που δεν μπορώ να βάλω στο παντελόνι το κινητό και το πορτοφόλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ τις τσέπες στο παντελόνι του scrubs δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ, 100 φορές καλύτερες οι τσέπες της μπλούζας, τα πάντα χωράνε!
Στην Ολυμπιάδος έχει ένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ τις τσέπες στο παντελόνι του scrubs δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ, 100 φορές καλύτερες οι τσέπες της μπλούζας, τα πάντα χωράνε!
Στην Ολυμπιάδος έχει ένα. :)

Αν δεν νιώθω τα πράγματα στο πόδι μου κάθε 2 λεπτά με πιάνει ένας στιγμιαίος πανικός μέχρι να τα βρω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στο 1ο εξαμηνο θα χρειαστει να αγορασω κατι πχ ποδια ,στηθοσκοπιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στο 1ο εξαμηνο θα χρειαστει να αγορασω κατι πχ ποδια ,στηθοσκοπιο?

Σίγουρα ποδιά, αλλά τίποτα άλλο. Θεωρητικά θα χρειαστείς και λαβίδα με νυστέρι για ένα εργαστήριο βιολογίας, αλλά εγώ δανείστηκα από μεγαλύτερο για να γλιτώσω τα 3 ευρώ, τα οποία τα έφαγα σε καφέδες (τις εποχές που το Todaylicious τους είχε 1 ευρώ). :P

Στηθοσκόπιο θα χρειαστείς στο 6ο εξάμηνο (3ο έτος), αλλά καλύτερο θα ήταν να το πάρεις πριν τα Χριστούγεννα εκείνου του έτους (5ο εξάμηνο) για να μην τρέχεις μετά. Εγώ προσωπικά είχα πάρει και ένα οξύμετρο για να μην κυνηγάω ειδικευόμενο και να το παίζω έξυπνος στον θάλαμο, και τα λεφτά του τα έβγαλε.

Κατά τα άλλα, οπλίσου με πολύ υπομονή, αρκετές φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (πολλά εργαστήρια τις απαιτούν), και κυρίως μην διστάζεις να ρωτάς μεγαλύτερους. Το να έχεις γνωστό σε μεγαλύτερο έτος να σε κατευθύνει στις ιδιοτροπίες της κάθε έδρας είναι πιο πολύτιμο και από χρυσάφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ωραια σευχαριστω .Ξερεις αν χρειαζεται και ακτινογραφια θωρακος? (κατι τετοιο εχω ακουσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ωραια σευχαριστω .Ξερεις αν χρειαζεται και ακτινογραφια θωρακος? (κατι τετοιο εχω ακουσει)

Εδώ και αρκετά χρόνια όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα... Το ξέρω ότι είναι λίγο άκυρη έως παιδαριώδης αυτή η ερώτηση, αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε συμβουλές κ.λπ. πως κατορθώσατε να εισαχθείτε στην Ιατρική, δηλαδή ποσά γράψατε σε κάθε μάθημα πανελλήνιες, πόσο δύσκολα ήταν (και εγώ εκεί στοχεύω, αλλά χλωμό το βλέπω μιας και είμαι "της θεωρητικής").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα... Το ξέρω ότι είναι λίγο άκυρη έως παιδαριώδης αυτή η ερώτηση, αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε συμβουλές κ.λπ. πως κατορθώσατε να εισαχθείτε στην Ιατρική, δηλαδή ποσά γράψατε σε κάθε μάθημα πανελλήνιες, πόσο δύσκολα ήταν (και εγώ εκεί στοχεύω, αλλά χλωμό το βλέπω μιας και είμαι "της θεωρητικής").

Tι εννοεις εισαι της θεωρητικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Tι εννοεις εισαι της θεωρητικης;
Λογικά εννοεί ότι έχει επιλέξει το πρώτο πεδίο των Ανθρωπιστικών επιστημών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Σε άλλο θέμα είπε ότι είναι θετική, άρα μάλλον εννοεί πως έχει κλίση σε αυτά τα μαθήματα. Αν ήταν θεωρητική δε θα μπορούσε να μπει σε καμία ιατρική, αφού ακόμη και αν έγραφε είκοσι σε όλα, ακόμη και στην έκθεση, θα έβγαζε 18600.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι... Συγγνώμη για το μπέρδεμα, θετική θα πάω όπως είπε ο Alex_t, απλά εννοούσα ότι έχω κλίση στα θεωρητικά:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μια απορια.Εφοσον τα συγγραμματα δινονται σε 2 μηνες περιπου απο την εναρξη των μαθηματων ολο αυτο το διαστημα απο που θα διαβαζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Μια απορια.Εφοσον τα συγγραμματα δινονται σε 2 μηνες περιπου απο την εναρξη των μαθηματων ολο αυτο το διαστημα απο που θα διαβαζουμε?

από τις σημειώσεις στο elearning, αλλιώς μπορείς να δανειστείς τα συγγράμματα απ' τη βιβλιοθήκη του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γύρω στις 5 βδομάδες είναι συνήθως από την έναρξη των μαθημάτων. Ως τότε κάνεις σημειώσεις ή δανείζεσαι από την βιβλιοθήκη ή απλά δεν διαβάζεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ποιο ειναι προτιμοτερο απο τα τρια που αναφερεις; ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το καλύτερο για εμένα είναι να βρεις κάποιον φοιτητή/φοιτήτρια από μεγαλύτερο έτος για να τα δανείζεσαι, εγώ αυτό έκανα. Bonus αν είναι σημειωμένα πάνω τα σημαντικά. :P

Στην βιβλιοθήκη μην βασίζεσαι, έχει λίγα βιβλία και τελειώνουν αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το τρίτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top