Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

anniko744

Νεοφερμένος

Η anniko744 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Λοιπόν εχω μερικές αποριες σχετικά την Ιατρική ΑΠΘ.
Καταρχας, ποτε ξεκινανε τα μαθηματα γνωριζει κανεις; Εχω ψάξει ο,τι σάιτ υπάρχει για τη σχολή και δεν αναφερεται πουθενα..
Για τις δηλώσεις μαθηματων διαβασα καπου οτι αν γραφτεις στο εξαμηνο γραφεσαι αυτόματα σε ολα τα υποχρωτικα του μαθηματα. Μετα ομως βρηκα στο σαιτ της σχολης ημερομηνιες εγγραφων για καθε μαθημα ξεχωριστά :confused: ?
Τελος, για τα επιλεγομενα, ποσα μπορεις να επιλεξεις σε καθε εξαμηνο? γινεται καποια κληρωση? Αναφερεται οτι για το πτυχιο θελει να εχεις παρει 8 επιλεγομενα. Να παρω απο Α' εξαμηνο ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Λοιπόν εχω μερικές αποριες σχετικά την Ιατρική ΑΠΘ.
Καταρχας, ποτε ξεκινανε τα μαθηματα γνωριζει κανεις; Εχω ψάξει ο,τι σάιτ υπάρχει για τη σχολή και δεν αναφερεται πουθενα..
Για τις δηλώσεις μαθηματων διαβασα καπου οτι αν γραφτεις στο εξαμηνο γραφεσαι αυτόματα σε ολα τα υποχρωτικα του μαθηματα. Μετα ομως βρηκα στο σαιτ της σχολης ημερομηνιες εγγραφων για καθε μαθημα ξεχωριστά :confused: ?
Τελος, για τα επιλεγομενα, ποσα μπορεις να επιλεξεις σε καθε εξαμηνο? γινεται καποια κληρωση? Αναφερεται οτι για το πτυχιο θελει να εχεις παρει 8 επιλεγομενα. Να παρω απο Α' εξαμηνο ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

1) Τα μαθήματα ξεκινάνε συνήθως τέλη σεπτεμβρίου, φέτος ξεκινάνε 28/9 για το δεύτερο έτος που είμαι εγώ.
2) Κάθε εξάμηνο έχεις να κάνεις τα εξής:
α) Εγγραφή στο εξάμηνο από την σελίδα m.auth.gr
β) Δήλωση μαθημάτων (υποχρεωτικών και επιλεγόμενων) στην σελίδα sis.auth.gr
γ) Εγγραφή στο μάθημα/εργαστήρια σε όσα μαθήματα το απαιτούν είτε αυτοπροσώπως στην έδρα (ειδικά στο πρώτο εξάμηνο όλα γίνονται έτσι) είτε από την σελίδα elearning.med.auth.gr (από το δεύτερο εξάμηνο και μετά).
δ) Δήλωση συμμετοχής στις εξετάσεις σε όσες έδρες το απαιτούν (βγαίνει ανακοίνωση πριν/μέσα στην εξεταστική).
3) Δεν υπάρχει περιορισμός στα πόσα επιλεγόμενα μπορείς να πάρεις κάθε εξάμηνο, αρκεί να αντιστοιχούν στο εξάμηνό σου (πχ. φοιτητής Α εξαμήνου δεν μπορεί να δηλώσει το επιλεγόμενο Κλινικές Δεξιότητες, που είναι του Γ εξαμήνου), και να βρίσκεσαι στην σωστή περίοδο (μαθήματα εαρινού εξαμήνου γίνονται στο εαρινό εξάμηνο και χειμερινού στο χειμερινό, με λίγες εξαιρέσεις).
4) Σε επιλεγόμενα με πολύ μεγάλη ζήτηση (στο πρώτο έτος αυτά είναι η Βιοιατρική Τεχνολογία, Ψυχολογία, Φύλο και Υγεία) είτε γίνεται κλήρωση (στην Βιοιατρική λ.χ.) είτε τηρείται σειρά προτεραιότητας (στην Ψυχολογία) ανάλογα με το πλοσο γρήγορα γράφτηκες στην λίστα.
5) Από επιλεγόμενα του πρώτου έτους δεν μπορείς να κάνεις λάθος, τα Αγγλικά (Ι και ΙΙ) είναι εύκολα με λίγο διάβασμα, το ίδιο και η Βιοιατρική, η Ψυχολογία και το Φύλο και Υγεία. Καλό είναι να ξεμπερδεύεις σιγά σιγά με επιλεγόμενα (θες 8 περασμένα για πτυχίο), καθώς στα μεγαλύτερα έτη σπουδών η δυσκολία κάθε εξεταστικής θα είναι τεράστια σε σύγκριση με το πρώτο έτος και δεν θα έχεις τις δυνάμεις για να πάρεις ένα κατά τα άλλα εύκολο 10αρι.

Εγώ προτείνω να δώσεις Αγγλικά Ι και να γραφτείς στην κλήρωση για Βιοιατρική Τεχνολογία για το Α' εξάμηνο. Αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anniko744

Νεοφερμένος

Η anniko744 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!
1)Απο που εμαθες ποτε ξεκινανε τα μαθηματα σου; Τηλεφωνο στη γραμματεια;
2) α,β) και στις δυο ιστοσελιδες που αναφερεις ζηταει καποιον ιδρυματικο λογαριασμο.. ποτε και πως αποκτω τετοιον?
γ) Δηλαδη θα παω στην καθε αντιστοιχη εδρα ακολουθωντας αυτα που λεει η σελιδα της Σχολης για τις εγγραφες σε καθε μαθημα, σωστα; (ειμαι Α εξαμηνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!
1)Απο που εμαθες ποτε ξεκινανε τα μαθηματα σου; Τηλεφωνο στη γραμματεια;
2) α,β) και στις δυο ιστοσελιδες που αναφερεις ζηταει καποιον ιδρυματικο λογαριασμο.. ποτε και πως αποκτω τετοιον?
γ) Δηλαδη θα παω στην καθε αντιστοιχη εδρα ακολουθωντας αυτα που λεει η σελιδα της Σχολης για τις εγγραφες σε καθε μαθημα, σωστα; (ειμαι Α εξαμηνο)

1) Ανακοινώσεις τις κάθε έδρας!
2) Ιδρυματικό λογαριασμό θα πάρεις μετά την εγγραφή σου στην σχολή. Αφού γραφτείς, θα πας σε κάθε αντίστοιχη έδρα στις ημερομηνίες που η ίδια δίνει στην ανακοίνωση, και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anniko744

Νεοφερμένος

Η anniko744 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ χίλια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλό είναι να ξεμπερδεύεις σιγά σιγά με επιλεγόμενα (θες 8 περασμένα για πτυχίο), καθώς στα μεγαλύτερα έτη σπουδών η δυσκολία κάθε εξεταστικής θα είναι τεράστια σε σύγκριση με το πρώτο έτος και δεν θα έχεις τις δυνάμεις για να πάρεις ένα κατά τα άλλα εύκολο 10αρι.

Εγώ προτείνω να δώσεις Αγγλικά Ι και να γραφτείς στην κλήρωση για Βιοιατρική Τεχνολογία για το Α' εξάμηνο. Αυτά από εμένα.

Εγώ διαφωνώ σε αυτό, τα επιλεγόμενα των πρώτων 2 (ίσως και 3) ετών, είναι ΤΕΡΜΑ βαρετά σε σχέση με αυτά του 4ου και ιδιαίτερα του 5ου. Και το 10ρι στα περισσότερα μπαίνει αρκετά εύκολα (είτε με απαντημένα πολλαπλής/ερωτήσεις σύντομης ανάπτυξης, είτε με υποχρεωτικές παρουσίες και μίνι τεστάκια σε κάθε μάθημα, είτε με μικρές εργασιούλες).

Στο παιδί που ρωτάει, θα πρότεινα να κάνεις κράτει ειδικά τα πρώτα 3 εξάμηνα και να πάρεις το πολύ 2 επιλεγόμενα (εξαιρούνται οι κλινικες δεξιότητες που γίνονται στο γ' εξάμηνο και γίνεται σφαγή κάθε χρόνο). Θα δεις ότι όσο αυξάνονται τα έτη αυξάνεται και το ενδιαφέρον. Εγώ σε αυτό το έτος θα ξεμπερδέψω παίρνοντας 5 επιλεγόμενα σε 2 εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ σε αυτό, τα επιλεγόμενα των πρώτων 2 (ίσως και 3) ετών, είναι ΤΕΡΜΑ βαρετά σε σχέση με αυτά του 4ου και ιδιαίτερα του 5ου. Και το 10ρι στα περισσότερα μπαίνει αρκετά εύκολα (είτε με απαντημένα πολλαπλής/ερωτήσεις σύντομης ανάπτυξης, είτε με υποχρεωτικές παρουσίες και μίνι τεστάκια σε κάθε μάθημα, είτε με μικρές εργασιούλες).

Στο παιδί που ρωτάει, θα πρότεινα να κάνεις κράτει ειδικά τα πρώτα 3 εξάμηνα και να πάρεις το πολύ 2 επιλεγόμενα (εξαιρούνται οι κλινικες δεξιότητες που γίνονται στο γ' εξάμηνο και γίνεται σφαγή κάθε χρόνο). Θα δεις ότι όσο αυξάνονται τα έτη αυξάνεται και το ενδιαφέρον. Εγώ σε αυτό το έτος θα ξεμπερδέψω παίρνοντας 5 επιλεγόμενα σε 2 εξάμηνα.

Συμφωνω απολυτα σ αυτο με τα επιλεγομενα, εγω μεχρι στιγμης εχω παρει βιοιατρικη και κλινικες δεξιοτητες. Τι προτεινεις απο 7ο εξαμηνο? Αυτο με την Ανανηψη και Θεραπευτικη του πονου της εδρας της αναισθησιολογιας αξιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα σ αυτο με τα επιλεγομενα, εγω μεχρι στιγμης εχω παρει βιοιατρικη και κλινικες δεξιοτητες. Τι προτεινεις απο 7ο εξαμηνο? Αυτο με την Ανανηψη και Θεραπευτικη του πονου της εδρας της αναισθησιολογιας αξιζει?

Ήθελα να πάρω την εισαγωγή στις νευροεπιστήμες αλλά δεν με βόλεψε το ωράριο. Το ΕΦΜ το έστειλαν στο πανεπιστημιακό μέιλ και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, βέβαια κατά βάση είναι από την έδρα της Γ'Ψυχ.
Αν έχεις περάσει Φάρμακα 1 μπορείς να πάρεις την Μοριακή Φαρμακολογία που είναι με εργασία.
Θύμισέ μου λίγο ποια άλλα έχει.
Στην Ανάνηψη παλαιότερα έκαναν και μικρά workshop και είχε όντως ενδιαφέρον, τώρα επειδή η έδρα είναι στα χαμένα (σκέψου ότι εμείς δεν κάναμε ποτέ τα υποχρεωτικά εργαστήρια αναισθησιολογίας), άκουσα ότι είναι μόνο θεωρητικό μάθημα,οπότε δεν θα το σύστηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Ήθελα να πάρω την εισαγωγή στις νευροεπιστήμες αλλά δεν με βόλεψε το ωράριο. Το ΕΦΜ το έστειλαν στο πανεπιστημιακό μέιλ και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, βέβαια κατά βάση είναι από την έδρα της Γ'Ψυχ.
Αν έχεις περάσει Φάρμακα 1 μπορείς να πάρεις την Μοριακή Φαρμακολογία που είναι με εργασία.
Θύμισέ μου λίγο ποια άλλα έχει.
Στην Ανάνηψη παλαιότερα έκαναν και μικρά workshop και είχε όντως ενδιαφέρον, τώρα επειδή η έδρα είναι στα χαμένα (σκέψου ότι εμείς δεν κάναμε ποτέ τα υποχρεωτικά εργαστήρια αναισθησιολογίας), άκουσα ότι είναι μόνο θεωρητικό μάθημα,οπότε δεν θα το σύστηνα.

Ναι περασα φαρμακα 1, οποτε λες να το διαλεξω ε? Ειναι με υποχρεωτικα εργαστηρια αυτο ή απλα χρειαζεσαι καποιες παρουσιες και εργασια στο τελος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι περασα φαρμακα 1, οποτε λες να το διαλεξω ε? Ειναι με υποχρεωτικα εργαστηρια αυτο ή απλα χρειαζεσαι καποιες παρουσιες και εργασια στο τελος??

Δεν θυμάμαι ομολογώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George77

Νεοφερμένος

Ο George77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά. Μηπως ξερει κανείς ποτε αρχιζουν τα μαθηματα του πρώτου εξαμήνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω όλες οι σχολές ξεκινάνε σήμερα για τους πρωτοετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω όλες οι σχολές ξεκινάνε σήμερα για τους πρωτοετής.
Όχι και όλες :P. Εμείς θα ξεκινήσουμε στις 5 Οκτώβρη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ξεκινάμε τη Πέμπτη 1 Οκτώβρη με φυσική στο αμφιθέατρο 10-11 ! Ολα τα υπόλοιπα μαθήματα ξεκινάνε απο Δευτέρα 5 Οκτωβρίου. Καλή μας αρχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πολυ καλή σχολή , να περάσετε όλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Θα ηθελα μια βοηθεια αν μπορει καποιος να βοηθησει κανω μια εργασια για την αντοχη των οστων και ψαχνω πως θα μπορεσουμε να υπολογισουμε την αντοχη των οστων σε διαφορες μορφες φορτησεις εχετε να με πειτε καποια βιβλια η σημειωσεις οπου να αναφερονται τυποι κτλ για να υπολογισουμε τασεις παραμορφωσεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έι, πού είστε μικρά μελλοντικά γιατρουδάκια; :D
Τελευταία χρονιά που σας καλώ να εμφανιστείτε, έφτασα 6ο έτος! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τέρμα η φοιτητική ζωη ε ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι την έζησα και ποτέ πέραν του πρώτου εξαμήνου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Η ποια? :P

Πάντως ξεμπέρδεψα εκτός απροόπτου και με το 'υπέροχο' εργαστήριο της Ανατομίας 2. Μετά τα σπλάχνα θα αποχαιρετήσω μια και καλή την έδρα. :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top