Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομιζω δινουν ηδη εξετασεις σε αυτο το εξαμηνο..Αρα,θα χρειαστει ισως να γραφτουν στην εδρα,τουλαχιστον γυρω απο τις εξετασεις.

Δεν γνωριζω κατι περισσοτερο :(

Δίνουν, αλλά τα μαθήματα είναι αμφιθεατρικά και όχι υποχρεωτικά.
Στην έδρα της ανατομίας δεν γράφεσαι ποτέ, πας μόνο για την σφραγίδα (αλλά νομίζω είναι εργαστηριακή σφραγίδα οπότε μιλάμε για μετά το β' εξάμηνο). Το βάζεις απλά στην δήλωση μαθημάτων και είσαι κομπλέ! :)

Τι έτος είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiverNile

Νεοφερμένος

Ο RiverNile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δίνουν, αλλά τα μαθήματα είναι αμφιθεατρικά και όχι υποχρεωτικά.
Στην έδρα της ανατομίας δεν γράφεσαι ποτέ, πας μόνο για την σφραγίδα (αλλά νομίζω είναι εργαστηριακή σφραγίδα οπότε μιλάμε για μετά το β' εξάμηνο). Το βάζεις απλά στην δήλωση μαθημάτων και είσαι κομπλέ! :)

Τι έτος είσαι?

Σε καποιες ανατομιες χρειαζεται νομιζω να εγγραφεις και στα προφορικα.Τουλαχιστον οταν δεν ειναι του εξαμηνου σου και ειναι χρωστουμενο.Επισης,σιγουρα γραφεσαι για τις ωρες των φροντιστηριων αλλα πλεον γινεται ιντερνετικως αυτο.

Δεν γραφω κατι αλλο γιατι πολυ απλα τα πραγματα αλλαζουν συνεχως,οποτε μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.


4ο ετος ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε καποιες ανατομιες χρειαζεται νομιζω να εγγραφεις και στα προφορικα.Τουλαχιστον οταν δεν ειναι του εξαμηνου σου και ειναι χρωστουμενο.Επισης,σιγουρα γραφεσαι για τις ωρες των φροντιστηριων αλλα πλεον γινεται ιντερνετικως αυτο.

Δεν γραφω κατι αλλο γιατι πολυ απλα τα πραγματα αλλαζουν συνεχως,οποτε μην παρω κανεναν στο λαιμο μου.


4ο ετος ειμαι.

Άχου, άλλα λέω γω, άλλα καταλαβαίνεις εσύ και τούμπαλιν. :P
Εγώ εννοούσα δεν γράφεσαι για τις εξετάσεις, δεν αναφέρθηκα καν στα εργαστήρια.
Για τα προφορικά γράφεσαι μόνο αν είσαι επί πτυχίω (νομίζω).

Αλλά anyway, για να καταλήξουμε για την Ανατομία και να είμαστε και 100% μέσα, έξω από την έδρα βγαίνουν ανακοινώσεις και αποτελέσματα, να κοιτάτε ανά τακτά διαστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiverNile

Νεοφερμένος

Ο RiverNile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Άχου, άλλα λέω γω, άλλα καταλαβαίνεις εσύ και τούμπαλιν. :P
Εγώ εννοούσα δεν γράφεσαι για τις εξετάσεις, δεν αναφέρθηκα καν στα εργαστήρια.
Για τα προφορικά γράφεσαι μόνο αν είσαι επί πτυχίω (νομίζω).

Αλλά anyway, για να καταλήξουμε για την Ανατομία και να είμαστε και 100% μέσα, έξω από την έδρα βγαίνουν ανακοινώσεις και αποτελέσματα, να κοιτάτε ανά τακτά διαστήματα.

Ας κρατησουμε αυτο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Γεια σε ολους :) Επειδή εχω απελπιστει τελειως με το μαθημα της Γενικης Ανατομιας (α εξαμηνο), μηπως γνωριζει καποιος ποια θα ειναι η υλη περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σε ολους :) Επειδή εχω απελπιστει τελειως με το μαθημα της Γενικης Ανατομιας (α εξαμηνο), μηπως γνωριζει καποιος ποια θα ειναι η υλη περιπου?

Δεν ξέρω τι και αν σας δίνουν στον Εύδοξο από το α' εξάμηνο, αλλά μόνο για απελπισία δεν είναι. Όπως και να το παρουσιάζουν, το μάθημα είναι πανεύκολο, με μικρή ύλη (εμείς πήραμε ένα μικρό άσπρο βιβλιαράκι από τα αρχεία της σχολής, και πέρσι διάβασαν την εισαγωγή του Platzer). Αν πάρετε Platzer και δεν σε βολέψει, μπορώ να σου δανείσω το δικό μου, σε Α4 σελίδες ζήτημα να βγαίνουν καμιά 30ρια γεμάτες.

Δεν αξίζει καν να το διαβάσεις από τώρα, ασχολήσου με την Βιολογία καλύτερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Μόνο τόσες? :O Μακάρι, γιατί είχα αγχωθεί πάρα πολύ, έλεγα δε θα τα μάθω ποτέ. Μια κοπέλα μου είπε ότι είναι 2 τόμοι (και περίπλοκοι μάλιστα, με ονόματα οστών κλπ) κι έχουμε και τους 2 και φρίκαρα τελείως. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μόνο τόσες? :O Μακάρι, γιατί είχα αγχωθεί πάρα πολύ, έλεγα δε θα τα μάθω ποτέ. Μια κοπέλα μου είπε ότι είναι 2 τόμοι (και περίπλοκοι μάλιστα, με ονόματα οστών κλπ) κι έχουμε και τους 2 και φρίκαρα τελείως. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Οστεολογία-Μυολογία-Συνδεσμολογία είναι στο β' εξάμηνο και θα τα κάνετε φροντιστηριακά, οπότε δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Ο Platzer είναι 3 τόμοι, ένας για α&β εξάμηνο, ένας για γ' και ένας για δ' (αν και θα πάρετε και πιο ωραία βιβλία στο β' έτος ή θα βρείτε κάποια να σας ταιριαζουν καλύτερα από την βιβλιοθήκη). Η γενική ανατομική είναι σαν να λέμε ανατομική for dummies, και αδιάβαστος να πας πρέπει να κάνεις υπερπροσπάθεια για να κοπείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Μόνο τόσες? :O Μακάρι, γιατί είχα αγχωθεί πάρα πολύ, έλεγα δε θα τα μάθω ποτέ. Μια κοπέλα μου είπε ότι είναι 2 τόμοι (και περίπλοκοι μάλιστα, με ονόματα οστών κλπ) κι έχουμε και τους 2 και φρίκαρα τελείως. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :)
Μην αγχωνεσαι η υλη σε μας ηταν περιπου 40 σελιδες του πλατζερ (μπορει να λεω και πολλες), το βιβλιαρακι π λεει η Βαγγελινα ειναι πλ βοηθητικο αλλα τα θεματα σε μας τουλαχιστον ηταν απ τον πλατζερ, οποτε καλυτερα να διαβασεις απο κει. Στην αρχη μοιαζει βουνο εξαιτιας των εννοιων αλλα γενικα ειναι ευκολο μαθημα. Κ γω ειχα αγχωθει γτ δν ειχα ασχοληθει καθολου στο εξαμηνο κ στην εξεταστικη ειχαμε 2 μερες, αλλα τελικα με 3-4 μερες καλο διαβασμα γραφεις ευκολα 9-10. Μην αναλωνεσαι κ πλ με την Γ.Ανατομικη μες στο εξαμηνο δν εχει νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Αχ σας ευχαριστω κ τους 2 πάρα πολύ, νομίζω έφυγε ένα βάρος από πάνω μου :-P η ύλη αυτή (έστω η εισαγωγή) με τι σχετίζεται περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αχ σας ευχαριστω κ τους 2 πάρα πολύ, νομίζω έφυγε ένα βάρος από πάνω μου :-P η ύλη αυτή (έστω η εισαγωγή) με τι σχετίζεται περίπου?

Εισαγωγή στα συστήματα, κάτι γενικά για το κύτταρο αν δεν κάνω λάθος, γενικά εισαγωγή σε όλη την ανατομία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Θα κάνω μια ακομη χαζή ερώτηση..:p Σήμερα πήρα το βιβλίο της πληροφορικής και είναι (ολίγον τι) τεράστιο..Φαντάζομαι δε θα το έχουμε όλο, έτσι δεν είναι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Παιδιά είναι κανείς 4ο έτος????Πως εξετάζεται φέτος η χειρουργική τετάρτου,ξέρετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδιά είναι κανείς 4ο έτος????Πως εξετάζεται φέτος η χειρουργική τετάρτου,ξέρετε?

50 πολλαπλής και 2 ανάπτυξης από όσο ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (Φεβρουάριος 2011):
https://www.adip.gr/eks/Final Report_Medical School_AUTH.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takewon

Νεοφερμένος

Ο Takewon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά ίσως αυτό που ρωτήσω είναι κάπως "άσχετο" στην όλη πορεία της συζητήσεως σας ,αλλά θα ήθελα οποιοσδήποτε να μου απαντήσει για κάτι που πραγματικά με καίει και με αγχώνει! Έχω ένα μικρό προβληματάκι στις εκπονήσεις των εργασιών πχ στις βιολογίας στο α'εξ. είχα τρομερό άγχος , ίσως κάποιος να το χαρακτήριζε παραγωγικό ή κάτι παράγωγο αυτού αλλά εγώ πιστεύω πως είναι ψυχολογικού περιεχομένου πρόβλημα.Εσείς αγχωνόσασταν πριν την εκπόνηση των εργασιών; Όταν μιλάω για άγχος δεν εννοώ για το άγχος του πως θα πάει η πορεία της παρουσίασης και το αν είναι καλή , αλλά για άγχος ομιλίας μπροστά σε κόσμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana_Neisser

Νεοφερμένος

Η Nana_Neisser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους

Μηπως έχει κανείς τις Εργαστηριακές σημειώσεις Ιατρικής Φυσικής; Δινω κατατακτήριες και προτείνεται σαν πηγη (μαζι με το προτεινομενο συγγραμμα), αλλα δεν ειμαι σιγουρη απο που να τις βρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοιτήτρια14

Νεοφερμένος

Η Φοιτήτρια14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και για κάποια μόρια φαίνεται ότι δεν πιάνω Ιατρική Αθήνας. Έτσι για δεύτερη επιλογή θα βάλω Ιατρική Θεσσαλονίκης.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές σχετικά με:

Επίπεδο σπουδών στην Ιατρική ;Κλινικές, Εργαστήρια, Εξεταστική ..
Ένα μειονέκτημα φαίνεται ότι είναι ο μεγάλος αριθμός σπουδαστών (π.χ.άκουσα 15 φοιτητές για έναν ασθενή στα κλινικά έτη) , ενώ πλεονέκτημα το πλήθος των συνεργαζόμενων νοσοκομείων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μαζευτείτε ΑΠΘίτες! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλέ γιατί το αφήσαμε αυτό το θέμα να ψοφήσει φέτος? Πού είστε πρωτοετά να σας δούμε και μεις? :P

Έχει βγει ανακοίνωση για τις εγγραφές σας :D
www.med.auth.gr/gram/docs/eggrafes_protoeton_08_09_2014.doc

Ρωτήστε άμα θέλετε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top