Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Το διαβασμα μεσα στην σχολη της ιατρικης ειναι πολυ απαιτητικο εως και δυσκολο? Πρεπει να διαβαζεις παρα πολυ και να πηγαινεις στην σχολη καθημερινα υποχρεωτικα?Μπορει να με βοηθησει καποιος που μπηκε προσφατα στην σχολη?

Ε καλα μην τρελενεσαι κιολας... Υπαρχει πλ χρονος για φοιτητικη ζωη... στην σχολη σιγουρα θα πηγαινεις γτ υπαρχουν εργαστηρια που ειναι υποχρεωτικα, οσο για τα αμφιθεατρα εμενα μονο σε ορισμενα μαθηματα (κ απο ορισμενους καθηγητες μ φαινονται κερδοφορα). Η σχολη απλα εχει αρκετο διαβασμα μπορεις να διαβαζεις απο λιγο μες στο εξαμηνο, για τα πιο βασικα μαθηματα κ απλα θα λιωνεις στις εξεταστικες.Τουλαχιστον για το πρωτο ετος, εγω δν μπορψ να πω πως η σχολη μ στερησε καμια εξοδο μ μεσα στα εξαμηνα... Βεβαια εξεταστικη ψοφαμε λγ αλλα χαλαλι. Σε μεγαλυτερα ετη φανταζομαι τα πραματα σφιγγουν λγ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bonatloda

Νεοφερμένος

Η bonatloda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι 3ο έτος στην ιατρική απθ κ έχω μια απορία σχετικά με τ μάθημα τς ανατομίας 1 το οποίο χρωστάω. Ξέρει κανεις αν από φέτος θα το δίνουμε με το καινούριο σύστημα, δλδ χωρισμένο στα 2 (εισαγωγή κ οστά-μύες-άρθρωσεις)? Επίσης ξέρει κανεις τι ακριβώς πρέπει να διαβάσουμε από εισαγωγή(το κόκκινο του Γιγη)? Γτ έχω κάποιες σος ερωτήσεις της δαπ αλλα παντα πέφτουν άσχετες...αν ειμαι σε άσχετο blog συγνώμη αλλα μόλις γράφτηκα στη σελίδα ...έχω ψιλοαπελπιστει μ αυτο τ μαθημα γτ το έχω δώσει πολλές φορές κ μένει κάθε χρόνο. Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 3ο έτος στην ιατρική απθ κ έχω μια απορία σχετικά με τ μάθημα τς ανατομίας 1 το οποίο χρωστάω. Ξέρει κανεις αν από φέτος θα το δίνουμε με το καινούριο σύστημα, δλδ χωρισμένο στα 2 (εισαγωγή κ οστά-μύες-άρθρωσεις)? Επίσης ξέρει κανεις τι ακριβώς πρέπει να διαβάσουμε από εισαγωγή(το κόκκινο του Γιγη)? Γτ έχω κάποιες σος ερωτήσεις της δαπ αλλα παντα πέφτουν άσχετες...αν ειμαι σε άσχετο blog συγνώμη αλλα μόλις γράφτηκα στη σελίδα ...έχω ψιλοαπελπιστει μ αυτο τ μαθημα γτ το έχω δώσει πολλές φορές κ μένει κάθε χρόνο. Ευχαριστω εκ των προτέρων

Το σύστημα να χωρίζεται η ανατομική Ι στα 2 εφαρμόστηκε στους πρωτοετείς αυτόν τον Γενάρη. Οι μεταφορείς μεγαλύτερων ετών δίνουν όπως έδιναν πάντα (δηλαδή μαζί και την εισαγωγή και οστά-μύες-αρθρώσεις). Από την εισαγωγή εγώ ξέρω ότι πέφτουν πολύ βασικά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
To καλοκαιρι(ιουνη) βαζουν ΠΟΛΥ βασικα πραγματα,κοινως τα σος που ολοι ξερετε.

Το σεπτεμβρη για να απαντησει καποιος τα θεματα της εισαγωγης πρεπει να ξερει ολο το (καφε) βιβλιο,καθως μπορει να βαλουν οτιδηποτε απο εκει μεσα.Καλα, χτυπητα πραγματα βαζουν παλι,αλλα οπως και να χει χρειαζεται να το διαβασεις και κεινο καλα.

Ειναι νομος οτι οι ανατομιες ειναι 2-3 φορες πιο δυσκολες το σεπτεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ψαράκια? :D

Άντε, show yourselves όσοι περάσατε Θεσσαλονίκη, να γνωριστείτε/ούμε κιόλας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Από Σεπτέμβρη κ γω εδω :D πολλά συγχαρητήρια σ όλους κ καλές σπουδές να έχουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aektsis R21

Νεοφερμένος

Ο aektsis R21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Κσλησπέρα συνάδελφοι καλή σταδιοδρομία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ελάτε και κανένας πατρα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Χαχα εγω ρε φοκος. Το καλυτερο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Χαχα εγω ρε φοκος. Το καλυτερο σου

:clapup:
Καλωσορίσες γιατί πολλοί ΑΠοΘηκες μαζεύτηκαν για μια στιγμή ανησυχησα πως η ιατρική Πατρας δεν ειναι μουρατη Σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελισσάβετ21

Νεοφερμένος

Η Ελισσάβετ21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παρούσα και εγώ στο ΑΠΘ!!!! Σας χαιρετώ από την 103η θέση μου :P Ιατρική σου ερχόμαστεεεεεεεεεεεεεεε!!!

Καλές σπουδές να έχουμε και μια πανέμορφη φοιτητική ζωή στην πιο γαμάτη σχολή!!!! (:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Told you Elissavet ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελισσάβετ21

Νεοφερμένος

Η Ελισσάβετ21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πετάγομαι και εγώ λίγο σαν άσχετη αλλά αν μου απαντούσατε θα βοηθούσατε πολύ.
Πόσες φορές και ώρες είναι τα μαθήματα υποχρεωτικής παρακολούθησης; (1ο έτος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
:clapup:
Καλωσορίσες γιατί πολλοί ΑΠοΘηκες μαζεύτηκαν για μια στιγμή ανησυχησα πως η ιατρική Πατρας δεν ειναι μουρατη Σχολη

Τί να πω και εγώ που ακόμα δεν έχω βρει κάποιο συμφοιτητή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πετάγομαι και εγώ λίγο σαν άσχετη αλλά αν μου απαντούσατε θα βοηθούσατε πολύ.
Πόσες φορές και ώρες είναι τα μαθήματα υποχρεωτικής παρακολούθησης; (1ο έτος)

Δεν έχει υποχρεωτικά αμφιθέατρα στο πρώτο έτος, μόνο εργαστήρια. Συγκεκριμένα:

Α' εξάμηνο: Βιοχημεία 0: 2 ώρες/εβδομάδα (αλλά ανά 2 εβδομάδες), 4 εργαστήρια συνολικά και στο 5ο πρόοδος || Στατιστική: Το ίδιο με την Βιοχημεία αλλά χωρίς την πρόοδο || Φυσική: 1 ώρα/εβδομάδα, 6 εργαστήρια και πρόοδος λίγο πριν την εξέταση του μαθήματος || Βιολογία: 2 ώρες/εβδομάδα, 4 εργαστήρια+4 φροντιστήρια (όλα υποχρεωτικά, χωρίς πρόοδο) || Πληροφορική: 2 ώρες/εβδομάδα, 6 εργαστήρια (αυτά δεν είναι υποχρεωτικά αλλά αν δεν τα παρακολουθήσεις ξεκινάς με άριστα το 8 )

Β' εξάμηνο: Βιοχημεία 1: Το ίδιο με την Βιοχημεία 0 || Ανατομική 1: 4 ώρες/εβδομάδα, δεν θυμάμαι για πόσες εβδομάδες, και στο τέλος πρόοδος || Γενετική: Ό,τι ισχύει και για την Βιολογία || Γενική Φυσιολογία: 2 ώρες/εβδομάδα, 5 μαθήματα και στο 6ο πρόοδος.

Δικαιούσαι μια απουσία στο κάθε εργαστήριο εκτός από την Γενική Φυσιολογία που δεν δικαιούσαι, και στην Ανατομική 1 που νομίζω δικαιούσαι 3. Αν δεν έχεις παρακολουθήσει τα εργαστήρια δεν μπορείς να δώσεις το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Δεν έχει υποχρεωτικά αμφιθέατρα στο πρώτο έτος, μόνο εργαστήρια. Συγκεκριμένα:

Α' εξάμηνο: Βιοχημεία 0: 2 ώρες/εβδομάδα (αλλά ανά 2 εβδομάδες), 4 εργαστήρια συνολικά και στο 5ο πρόοδος || Στατιστική: Το ίδιο με την Βιοχημεία αλλά χωρίς την πρόοδο || Φυσική: 1 ώρα/εβδομάδα, 6 εργαστήρια και πρόοδος λίγο πριν την εξέταση του μαθήματος || Βιολογία: 2 ώρες/εβδομάδα, 4 εργαστήρια+4 φροντιστήρια (όλα υποχρεωτικά, χωρίς πρόοδο) || Πληροφορική: 2 ώρες/εβδομάδα, 6 εργαστήρια (αυτά δεν είναι υποχρεωτικά αλλά αν δεν τα παρακολουθήσεις ξεκινάς με άριστα το 8 )

Β' εξάμηνο: Βιοχημεία 1: Το ίδιο με την Βιοχημεία 0 || Ανατομική 1: 4 ώρες/εβδομάδα, δεν θυμάμαι για πόσες εβδομάδες, και στο τέλος πρόοδος || Γενετική: Ό,τι ισχύει και για την Βιολογία || Γενική Φυσιολογία: 2 ώρες/εβδομάδα, 5 μαθήματα και στο 6ο πρόοδος.

Δικαιούσαι μια απουσία στο κάθε εργαστήριο εκτός από την Γενική Φυσιολογία που δεν δικαιούσαι, και στην Ανατομική 1 που νομίζω δικαιούσαι 3. Αν δεν έχεις παρακολουθήσει τα εργαστήρια δεν μπορείς να δώσεις το μάθημα.


Δίνετε πρόοδο Ανατομία 1 τώρα????γραπτά ή πρακτικά(στυλ αγγεία νεύρα?)(πωπω πολλά έχουν αλλάξει από όταν ήμουν 1ο έτος τελικά! :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δίνετε πρόοδο Ανατομία 1 τώρα????γραπτά ή πρακτικά(στυλ αγγεία νεύρα?)(πωπω πολλά έχουν αλλάξει από όταν ήμουν 1ο έτος τελικά! :worry: )

Εγώ δεν τα πρόλαβα, ήμασταν οι τελευταίοι που δεν τα δώσαμε!
Τα φετινά πρωτάκια όμως εξετάστηκαν σε οστά και μύες προφορικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τί να πω και εγώ που ακόμα δεν έχω βρει κάποιο συμφοιτητή ;
Είναι κάτι σαν τον παρτενέρ στους σχολικούς χωρούς στην Αμερική ο συμφοιτητής και θέλεις να τον βρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι κάτι σαν τον παρτενέρ στους σχολικούς χωρούς στην Αμερική ο συμφοιτητής και θέλεις να τον βρεις;

Μην γίνεσαι κακός και συ. :P
Λίγο-πολύ όλοι ψαχνόμαστε πριν πάμε στην σχολή μας για να έχουμε μια "βάση" γνωριμιών και να δικτυωθούμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top