Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Στη Φυσιολογία και τα δύο GTP είναι, δεν θα μάθετε από εκεί Φυσιολογία. Ούτως ή άλλως θα βγάλετε φωτοτυπίες το βιβλίο της Γκίμπα για τις εξετάσεις. Όχι πως κι από εκεί μαθαίνεις φυσιολογία αλλά ας μην ανοίξουμε καλύτερα αυτή τη συζήτηση. Εγώ θα έπαιρνα το 1ο πάντως.
Στην Ιστορία της Ιατρικής όταν ήμουν εγώ είχαμε το βιβλίο του Μαρκέτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Και μεις το ελληνικο ειχαμε.Φυσιολογια ναι δυστυχως δανειστειτε γκιμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εγώ θα πάρω Silbernagl στη Φυσιολογία .


Στην Ιστορία της Ιατρικής παίρνουμε του Μαρκέτου, το είπε η Αλετρά.

Στη Γενετική διδάσκεται του Ferguson, αν και του Thomson είναι καλύτερο.


kaleidoscope, το GTP σημαίνει τριφωσφορική γουανοσίνη; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγώ θα πάρω Silbernagl στη Φυσιολογία .


Στην Ιστορία της Ιατρικής παίρνουμε του Μαρκέτου, το είπε η Αλετρά.

Στη Γενετική διδάσκεται του Ferguson, αν και του Thomson είναι καλύτερο.


kaleidoscope, το GTP σημαίνει τριφωσφορική γουανοσίνη; :D

Προσωπικά (αν και από Νοσηλευτική ΕΚΠΑ),όταν είχα διαβάσει του Thompson,το χα βαρεθεί στα 5 πρώτα λεπτά.Το μόνο δυνατό του + είναι το κεφάλαιο που αφιερώνεται για κάθε καρυδιάς γενετική ανωμαλία.

Επίσης,το βιβλίο που διάλεξες για την φυσιολογία είναι καλό (αν και εμείς δουλεύουμε την έκδοσή του,από τις εκδόσεις Λίτσας,που είναι pocket size).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
papas δεν ξέρω, δεν τα έχω διαβάσει προφανώς. Όταν όμως ρώτησα τον καθηγητή, μού είπε επί λέξει "για τη βιβλιοθήκη μου θα επέλεγα Thomson και όχι Ferguson".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Γούστα είναι αυτά. Το θέμα είναι από ποιο βάζουν τα θέματα :P Αν δεν έχετε τέτοιο πρόβλημα και μπορείτε να βρείτε το σύγγραμμα που χρησιμοποιείται για τις εξετάσεις (π.χ. από μεγαλύτερο φοιτητή) τότε να πάρετε αυτό που σας βολεύει εσάς καλύτερα. Πάτε μια βόλτα από τους εκδοτικούς οίκους και ξεφυλλίστε τα για να δείτε ποιος σας αρέσει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Στη Γενετική:
  1. Επιλογή Συγγραμμάτων
    • Βιβλίο [13256428]: Βασικές αρχές ιατρικής γενετικής, Connor M.,Ferguson M. Λεπτομέρειες
  2. Επιλογή Συγγραμμάτων
    • Βιβλίο [13256587]: Thompson & Thompson ιατρική γενετική, NUSSBAUM R., McINNES R.R., WILLARD H.F. Λεπτομέρειες
Ποιο από τα δύο συγγράμματα προτείνετε?

Το πρώτο.Απλό,κατανοητό,plus από εκεί μπαίνουν τα θέματα.

Από 'δω τι διαλέγουμε?

Μάθημα [ΙΑ0256]: ΓΕΝΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ
Εξάμηνο 2 - Εαρινό
Επιλογή Συγγραμμάτων
Βιβλίο [13256235]: Εγχειρίδιο φυσιολογίας, Silbernage S., Despopoulos A. Λεπτομέρειες
Επιλογή Συγγραμμάτων
Βιβλίο [13256507]: Netter's βασικές αρχές φυσιολογίας του ανθρώπου, Mulroney S. Myers A. Λεπτομέρειες

Εγώ έχω τον Δεσπόπουλο (το πρώτο),που είναι για τον πούτσο.Το δεύτερο δεν το ξέρω,είχαμε μία επιλογή πέρυσι.

Ο Ανωγειανάκης είχε πει ότι και τα δύο είναι καλά γιατί τα έχει επιμεληθεί ο ίδιος, αλλά για τους οδοντίατρους προτείνει Νέττερ και για εμάς το άλλο. Είναι λέει πιο πυκνογραμμένο άρα καλύτερο. :look:

Και τώρα πάμε για το άκυρο. Από δω, ποιο? :P
Μάθημα [ΙΑ0284]: ΙΣΤΟΡΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Εξάμηνο 0 - Ετήσιο

  1. Επιλογή Συγγραμμάτων
    • Βιβλίο [2877]: ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ , ΣΠ.ΜΑΡΚΕΤΟΣ Λεπτομέρειες
  2. Επιλογή Συγγραμμάτων

Το πρώτο (έχει και εικονίτσες),αν και 'νταξ' μωρέ,Ιστορία της Ιατρικής είναι,στ'αρχίδια σας κιόλας δηλαδή.

Αυτά...δεν χρειάζεται να μ'ευχαριστείτε.Είμαι πάρα πολύ sexy για να δεχτώ και άλλες φιλοφρονήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Mr. Crowley, άργησες. :pfff: Έχουμε κάνει τη δήλωση από τις 12 το βράδυ. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Τι κάνετε παιδάκια μου; Πώς πάνε τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Την παλεύουμε ακόμη. Η καρδιά μου είναι στο γραφείο μου (διαβάζω όλη την ημέρα), ωστόσο το σώμα μου απολαμβάνει καφεδιές και ξενυχτάει.

Επίσης, τα βιβλιοπωλεία σταμάτησαν να φέρνουν Ferguson, οπότε αναγκαστικά αλλάξαμε τη δήλωση και για γενετική θα πάρουμε τη μεγάλη γκουμούτσα των Thomson & Thomson.

Γενικά, πολύ δυνατές συγκινήσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επίσης, τα βιβλιοπωλεία σταμάτησαν να φέρνουν Ferguson, οπότε αναγκαστικά αλλάξαμε τη δήλωση και για γενετική θα πάρουμε τη μεγάλη γκουμούτσα των Thomson & Thomson.

Η Κρίτση είπε ότι θα πιέσει να της στείλουν το Φέργκιουσον πάντως. Εγώ δεν αλλάζω τη δήλωση μέχρι να μου πει οριστικά ότι απέτυχε να μεταπείσει τον εκδοτικό οίκο.:P

Ζωή, τα δικά σου μαθήματα πώς πάνε; :D Εμείς εδώ παλεύουμε να θυμηθούμε όλα τα οστά προς το παρόν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ζωή, τα δικά σου μαθήματα πώς πάνε; :D Εμείς εδώ παλεύουμε να θυμηθούμε όλα τα οστά προς το παρόν. :P

Καλά μωρέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ξέρει κανείς με βάση ποιον κανόνα υπολογίζεται πότε θα ξεκινήσει η εξεταστική Σεπτεμβρίου; Φέτος θα αρχίσει 27/8 ή 3/9;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
γεια σας!! τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει τέτοιo θέμα xD συμφοιτήτρια κ γω είμαι xD απλά με τις ώρες μ μπαίνω στο site (δεν είχα ιντερνετ)...!! να ρωτήσω κάτι? ένα forum ιατρικής απθ π κυκλοφορεί στο ίντερνετ... αξίζει? είναι ενημερωμένο? να γίνω μέλος, ή καλύτερα να ψάξω στο fb αν υπάρχει ομάδα για το έτος μου? επειδή ζητούσε αριθμούς ΑΕΜ και τέτοια κ μ φάνηκε ότι ζητάει υπερβολικά πολλά στοιχεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
γεια σας!! τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει τέτοιo θέμα xD συμφοιτήτρια κ γω είμαι xD απλά με τις ώρες μ μπαίνω στο site (δεν είχα ιντερνετ)...!! να ρωτήσω κάτι? ένα forum ιατρικής απθ π κυκλοφορεί στο ίντερνετ... αξίζει? είναι ενημερωμένο? να γίνω μέλος, ή καλύτερα να ψάξω στο fb αν υπάρχει ομάδα για το έτος μου? επειδή ζητούσε αριθμούς ΑΕΜ και τέτοια κ μ φάνηκε ότι ζητάει υπερβολικά πολλά στοιχεία...

Καλώς την!
Για ποιο forum λες; :hmm:
Δεν έχω FB αλλά απ' ότι μου έχουν πει υπάρχουν διάφορα groups, μπορεί να σου είναι χρήσιμα, ψάξτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γεια σας!! τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει τέτοιo θέμα xD συμφοιτήτρια κ γω είμαι xD απλά με τις ώρες μ μπαίνω στο site (δεν είχα ιντερνετ)...!! να ρωτήσω κάτι? ένα forum ιατρικής απθ π κυκλοφορεί στο ίντερνετ... αξίζει? είναι ενημερωμένο? να γίνω μέλος, ή καλύτερα να ψάξω στο fb αν υπάρχει ομάδα για το έτος μου? επειδή ζητούσε αριθμούς ΑΕΜ και τέτοια κ μ φάνηκε ότι ζητάει υπερβολικά πολλά στοιχεία...

Hello!:D
Εγώ που έχω φβ και έχουμε ομάδα για το έτος μου, περισσότερο παραπληροφόρηση και πανικός πέφτει παρά χρήσιμες πληροφορίες. (Τι έτος είσαι)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Α.Ε.Μ ζητάει μόνο το e-learning, που δεν είναι forum.

Δεν γνωρίζω για κανένα forum που να ζητάει Α.Ε.Μ, άλλωστε δεν έχουν τρόπο να το επιβεβαιώσουν.
Από 'κει και πέρα, υπάρχει forum ανεξάρτητο από κομματικά συμφέροντα (ptyxiomed), της ΔΑΠ (bluemed) και της ΠΑΣΠ (greensanatomy)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Προς πρωτοετείς:
βγήκε ανακοίνωση για την Ιστορία της Ιατρικής από την έδρα. Το σφράγισμα βιβλιαρίων θα γίνει (ΜΟΝΟ) στις 9 Μαΐου, τα βιβλιάρια θα τα αφήσουμε στις θυρίδες το πρωί και θα τα πάρουμε σφραγισμένα το μεσημέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προς πρωτοετείς:
βγήκε ανακοίνωση για την Ιστορία της Ιατρικής από την έδρα. Το σφράγισμα βιβλιαρίων θα γίνει (ΜΟΝΟ) στις 9 Μαΐου, τα βιβλιάρια θα τα αφήσουμε στις θυρίδες το πρωί και θα τα πάρουμε σφραγισμένα το μεσημέρι.

Ποιες θυρίδες?:worry:
Ας μην εκφραστώ για την ιστορία της Ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top