Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
θεωρω την πιο εσχατη ''τελειωμενη'' και υποτιμητικη λυση την αναζητηση των σημειωσεων απο παραταξιακους..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ο δεύτερος τόμος της Ιατρικής Φυσικής είναι απαραίτητος για το 1ο εξάμηνο? Μας έχουν δώσει μόνο τον 1ο με τον Εύδοξο και κάποιοι συμφοιτητές μου αγόρασαν και το 2ο γιατί λέει έχει ένα κεφάλαιο που κάναμε από εκεί. Αξίζει, να το αγοράσω, ή να βγάλω καμιά φωτοτυπία? :/

Evangeline, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στην ύλη σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά, θα εξεταστείτε στο μεγαλύτερο μέρος του β' τόμου, επομένως θα χρειαστεί να βγάλεις φωτοτυπίες. Το βιβλίο δεν αξίζει να το αγοράσεις.
Σχετικά με τις εξετάσεις, ένας καλός βαθμός στο εργαστήριο θα σε βοηθήσει πολύ, γιατί αποτελεί το 30% του τελικού. Για τις γραπτές εξετάσεις του Φεβρουαρίου, θα πρότεινα να κάνεις μια καλή ανάγνωση το κάθε κεφάλαιο και να σημειώνεις τα σημαντικότερα σημεία. Στα πολλαπλής ζητάνε πολύ χτυπητά πράγματα. Με βάση αυτά έχουν βγει και οι σημειώσεις που κυκλοφορούν, που ουσιαστικά περιέχουν τα πολλαπλής που θα σας μοιράσουν σε κάποιο τελευταίο μάθημα και από τα οποία θα μπουν τα περισσότερα.
Θα έχετε ένα θέμα ανάπτυξης,που θα ισοδυναμεί με 10 πολλαπλής επιλογής,και 50 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με αρνητική βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Α για αυτες τις σημειωσεις λες; Ε ναι αυτες των παραταξεων ειναι στανταρ,πλεον

Σημειωσεις πολλαπλης εχει και ο αινειας επι της μελενικου,δεν ξερω κατα ποσο βοηθανε,εγω δεν τις ανοιξα.Και στο τελος,αμα μπορειτε να απαντηστε στην ερωτηση αναπτυξης.Ειναι σωτηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι μας έχει πει 2-3 φορές ο Σιούντας για τον τρόπο εξετάσεων. Το βιβλίο κάνει 35Ε απ όσο είδα, οπότε μάλλον θα το δανειστώ για να το βγάλω φωτοτυπία. Ευχαριστώ για τη βοήθεια:)

Crowley το ΜΑΘΗΜΑ του Ψαρράκου είναι απίστευτα βαρετό. Το βιβλίο δε το άνοιξα ακόμα οπότε δεν ξέρω:P Αυτή η καθαρεύουσα θα μας φάει, χτες μας έκανε πρώτο μάθημα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ναι μας έχει πει 2-3 φορές ο Σιούντας για τον τρόπο εξετάσεων. Το βιβλίο κάνει 35Ε απ όσο είδα, οπότε μάλλον θα το δανειστώ για να το βγάλω φωτοτυπία. Ευχαριστώ για τη βοήθεια:)

Crowley το ΜΑΘΗΜΑ του Ψαρράκου είναι απίστευτα βαρετό. Το βιβλίο δε το άνοιξα ακόμα οπότε δεν ξέρω:P Αυτή η καθαρεύουσα θα μας φάει, χτες μας έκανε πρώτο μάθημα:worry:

Εγώ στο μάθημα του Ψαρράκου μια φορά είχα πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ασε και γω ψάχνω άτομα για να αράξω στο κυλικείο για τίτσου στην ώρα του, και όσους ρωτάω είναι κατενθουσιασμένοι με τον Ψαρράκο και δε βγαίνουν :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Ασε και γω ψάχνω άτομα για να αράξω στο κυλικείο για τίτσου στην ώρα του, και όσους ρωτάω είναι κατενθουσιασμένοι με τον Ψαρράκο και δε βγαίνουν :/

σιγά το κυλικείο που έχετε και εσείς ... σαν υπόγειο θερμοκήπιο είναι (λόγω του πλαστικού απο πάνω)
:P :P :P :P :P :P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ασε και γω ψάχνω άτομα για να αράξω στο κυλικείο για τίτσου στην ώρα του, και όσους ρωτάω είναι κατενθουσιασμένοι με τον Ψαρράκο και δε βγαίνουν :/

Η φυσική είναι το πρώτο μάθημα της ημέρας,μπορείς απλά να έρχεσαι μία ώρα μετά :P

σιγά το κυλικείο που έχετε και εσείς ... σαν υπόγειο θερμοκήπιο είναι (λόγω του πλαστικού απο πάνω)
:P :P :P :P :P :P :P :P :P

Να δω που θα πας αν γίνει πυρηνικο ολοκαύτωμα.Στο καταφύγιο της ιατρικής θα έρθεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η φυσική είναι το πρώτο μάθημα της ημέρας,μπορείς απλά να έρχεσαι μία ώρα μετά :P

Ολα τα εργαστήρια που έχω είναι 8-10 οπότε δεν αξίζει να φύγω για μια ώρα εκείνες τις μέρες που φυσικά έχουμε φυσική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εγώ πάντως ακόμη κι εάν έχω εργαστήριο όταν τελειώνω στις 10 γυρίζω σπίτι και παίρνω μια υπνάρα...

Φυσική έχω να πατήσω αμφιθέατρο 2 μήνες, μια φορά μόνο μπήκα τυχαία τα τελευταία 5 λεπτά ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:eek: 10 το πρωί΄. Δηλαδή 2 ωρες την ημέρα μόνο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
1ο εξαμηνο ειναι,μια χαρα κανει η κοπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1ο εξαμηνο ειναι,μια χαρα κανει η κοπελα.

:D καλά εδώ που τα λέμε τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου είναι πολύ ξενέρωτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως ακόμη κι εάν έχω εργαστήριο όταν τελειώνω στις 10 γυρίζω σπίτι και παίρνω μια υπνάρα...^_^

Εντάξει, τώρα μπορώ να σε σκοτώσω πιστεύω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Κυρίες και κύριοι, επτωχεύσαμεν εγκεφαλικά.

Έκανα προσπάθεια να διαβάσω και βραχυκύκλωσα στο πρώτο μισάωρο. Χρειάζομαι ένα brain reboot, επειγόντως, δεν μπορώ να στρωθώ με την καμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Δεν είσαι η μόνη :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν έχω αρχίσει ακόμα να διαβάζω. Εννοώ απ' τα βιβλία, γιατί έχω κοιτάξει σημειώσεις φυσικής και για τα εργαστήρια Βιοχημείας/Φυσικής τα φυλλάδια. Α, και Βιολογία κάτι ψιλά (φοβάμαι να ανοίξω τό βιβλίο:worry:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Συμβουλές για τα παιδάκια μου
από την μαμά Ζωή


Στα πρώτα τρία έτη:
  • Δώστε έμφαση στο διάβασμα. Φροντίστε να παίρνετε καλούς βαθμούς από τώρα, γιατί αν ξεκινήσετε στραβά, κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσετε στραβά.
  • Ξένες γλώσσες! Όλοι έξω θα φύγουμε, οπότε να είστε καλυμμένοι σε αυτό τον τομέα.
  • Μην μεταφέρετε μαθήματα για επόμενα έτη. Δηλαδή, το πολύ να τα πηγαίνετε Σεπτέμβριο, ώστε τον Σεπτέμβριο να έχετε τελειώσει με τα μαθήματα του έτους.
  • Για όσους ενδιαφέρονται για ειδικότητα στις ΗΠΑ, να διαβάσουν για το Step 1 των USMLE.
  • Συμπλήρωση: εθελοντισμός!

Από το 4ο έτος και μετά:
  • Προφανώς συνεχίστε να διαβάζετε.
  • Πηγαίνετε σε συνέδρια, ειδικά σε θέματα/ειδικότητες που σας ενδιαφέρουν.
  • Κυνηγήστε τους καθηγητές για να κάνετε εργασίες, που πιθανώς θα δημοσιευτούν ή θα παρουσιαστούν σε συνέδρια.
  • Το καλοκαίρι, να συμμετέχετε στο πρόγραμμα Απόβαση στα ακριτικά νησιά (της ΕΕΦΙΕ), σε ερευνητική/κλινική ανταλλαγή (της Helmisc) και σε summer schools.
  • Να πηγαίνετε σε εφημερίες, καλύτερα μαζί με κάποιον μεγαλύτερο φοιτητή για να σας καθοδηγεί/εξηγεί.
  • Για όσους ενδιαφέρονται για ειδικότητα στις ΗΠΑ, να διαβάσουν για το Step 2 των USMLE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Ωραίες οι συμβουλές, αν και το διάβασμα μάς κάθεται κάπως στο λαιμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ

Η Ιατρική Εταιρεία Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στην 2η επιστημονική εκδήλωση, περιόδου 2011-2012, με θέμα «ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2011, ώρα 20.30, στην αίθουσα συνεδριάσεων της ΙΕΘ, Δημοσθένους 4, 1ος όροφος.
Ο Πρόεδρος της ΙΕΘ
Καθηγητής ΠΑΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ
Ο Πρόεδρος του ΙΣΘ
Αναπλ. Καθηγητής ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΕΞΑΔΑΚΤΥΛΟΣ

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ

Συντονιστής: Θεόδωρος Δαρδαβέσης, Αναπλ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ, Πρόεδρος Πειθαρχικού Συμβουλίου του ΙΣΘ, ΄Εφορος Βιβλιοθήκης ΙΕΘ

Εισηγήσεις
«Η ενημέρωση και η συναίνεση ως προϋποθέσεις άσκησης ιατρικών πράξεων και το ιατρικό απόρρητο»
Θεοφανώ Παπαζήση, Καθηγήτρια Αστικού Δικαίου
Τμήματος Νομικής ΑΠΘ

«Ασκηση Ιατρικής και ιατρικό σφάλμα»
Κατερίνα Φουντεδάκη, Αναπλ. Καθηγήτρια Αστικού Δικαίου
Τμήματος Νομικής ΑΠΘ

«Προσέγγιση ζητημάτων ηθικής από τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας»
Πολυχρόνης Βούλτσος Λέκτορας Νομολογίας και Δεοντολογίας
Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ

Συμπεράσματα
Θεόδωρος Δαρδαβέσης

Ξέρω, λίγο last minute, αλλά κι εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top