Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Georginaaa!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georginaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

Γιατί θα χαθούν εργαστήρια και μετά θα υπάρχουν αναπληρώσεις...κι εγώ αναγκαστικά μέσα στο Νοέμβριο θα λείψω μια εβδομάδα στο εξωτερικό και έτσι κι αλλιώς θα έχω πρόβλημα με τα εργαστήρια μου. Οπότε ζορίζομαι λιγάκι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
απλά να δω μετά που θα μας τρεχουν με αναπληρώσεις και θα παραπονιούνται όλοι, αυτό μόνο με ενοχλεί.

Ποτέ δεν είναι όλοι ευχαριστημένοι...γι' αυτό και δεν μου πολυαρέσει να πηγαίνω σε ΓΣ, δεν τους αντέχω να σκοτώνονται.

Γιατί θα χαθούν εργαστήρια και μετά θα υπάρχουν αναπληρώσεις...κι εγώ αναγκαστικά μέσα στο Νοέμβριο θα λείψω μια εβδομάδα στο εξωτερικό και έτσι κι αλλιώς θα έχω πρόβλημα με τα εργαστήρια μου. Οπότε ζορίζομαι λιγάκι:/:

Άμεσα θα γίνουν οι αναπληρώσεις, σιγά μην περιμένουν να αλλάξει κι ο χρόνος για την αναπλήρωση. Μακάρι να είναι μόνο αυτά τα προβλήματά μας!
Θεωρώ σημαντικότερο το ότι πάνε να μας κόψουν τα συγγράμματα ας πούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginaaa!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georginaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Άμεσα θα γίνουν οι αναπληρώσεις, σιγά μην περιμένουν να αλλάξει κι ο χρόνος για την αναπλήρωση. Μακάρι να είναι μόνο αυτά τα προβλήματά μας!
Θεωρώ σημαντικότερο το ότι πάνε να μας κόψουν τα συγγράμματα ας πούμε. :)

Δεν πιστεύω να ευαισθητοποιηθούν οι του υπουργείου παιδείας τόσο πολύ από τις 2 μέρες κατάληψης ώστε να μην μας τα κόψουν. Εξάλλου δεν νομίζω ότι όσοι αποφάσισαν κατάληψη καίγονται τόσο για τα συγγράμματα όσο για τους φραπέδες που θα πιουν χαλαρά στην παραλία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να ευαισθητοποιηθούν οι του υπουργείου παιδείας τόσο πολύ από τις 2 μέρες κατάληψης ώστε να μην μας τα κόψουν. Εξάλλου δεν νομίζω ότι όσοι αποφάσισαν κατάληψη καίγονται τόσο για τα συγγράμματα όσο για τους φραπέδες που θα πιουν χαλαρά στην παραλία:)

Αυτό είναι μια άλλη, πολύ μεγάλη συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εξάλλου δεν νομίζω ότι όσοι αποφάσισαν κατάληψη καίγονται τόσο για τα συγγράμματα όσο για τους φραπέδες που θα πιουν χαλαρά στην παραλία:)

Η κατάληψη στο Πανεπιστήμιο δεν έχει την ίδια μορφή με αυτήν που κάνουν τα γυμνασιόπαιδα. Just sayin'. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginaaa!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georginaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η κατάληψη στο Πανεπιστήμιο δεν έχει την ίδια μορφή με αυτήν που κάνουν τα γυμνασιόπαιδα. Just sayin'. :)

Ούτε είναι οι ένδοξες στιγμές του Πολυτεχνείου όμως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
μην λέτε για τα συγγράματα και συγχυστώ πάλι..... :Ρ :Ρ
ανεβαίνει η πίεση 800 κι ας μην γίνεται να πάει σε τέτοιες τιμές :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ούτε είναι οι ένδοξες στιγμές του Πολυτεχνείου όμως.:)

Ένδοξες; Μπορώ να έχω άλλη γνώμη. ;)
Πάντως αν αύριο-μεθαύριο αρχίσουμε να πληρώνουμε συγγράμματα και δίδακτρα να μην μας κακοφανεί. Και προς Θεού μην κάνει κανένας κατάληψη και χαθεί κανένα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakan

Νεοφερμένος

Η marakan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
η καταληψη σιγουρα δεν ειναι ο πιο αποτελεσματικοσ τροπος, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει και καποιος καλυτερος... σιγουρα το να κλεινουν οι σχολες δεν ειναι ο,τι καλυτερο , ειδικα για εμας που ερχομαστε απο την αλλη ακρη της ελλαδας για να σπουδασουμε... απο την αλλη ομως δεν μπορουμε να αφησουμε καποιους να ισοπεδωσουν τα παντα στην παιδεια επειδη ετσι θελουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τρόπος διαμαρτυρίας είναι η κατάληψη.
Αλλά αν όλοι στεκόμαστε και λέμε "δεν καταφέρνουμε τίποτα με τις καταλήψεις + χάνουμε μαθήματα/εξεταστική/δενξερωκαιγωτιάλλο", ε ας κάτσουμε να μας πηδήξουν αδιαμαρτύρητα μετά συγχωρήσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginaaa!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georginaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Oκ, ο καθένας έχει την δική του προσωπική άποψη. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα καταφέρουμε τίποτα αξιόλογο, μακάρι βέβαια να κάνω λάθος. Δεν διαφωνώ ότι είναι τρόπος διαμαρτυρίας, απλά αν ήταν και αποτελεσματικός, δεν θα περνούσαν τόσα χρόνια νόμοι που υπονομεύουν τα ελληνικά πανεπιστήμια, δεδομένου ότι κάθε χρόνο κάθε σχολή "διαμαρτύρεται" περίπου τέτοιο καιρό. Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να κάνουμε κάτι δραστικό -δεν είμαι η κόρη του Ωνάση για να θεωρώ δίδακτρα/συγγράμματα χαρτζιλίκι του σαββατοκύριακου- όμως δεν πιστεύω ότι αυτό είναι η κατάληψη. Και μην με ρωτήσετε τι, άλλωστε έχω εμπειρία μόνο από καταλήψεις τύπου γυμνασίου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σταρχίδια τους για τις καταλήψεις, αυτό δεν καταλαβαίνετε :P
Τσάμπα μαθήματα χάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Σταρχίδια τους για τις καταλήψεις, αυτό δεν καταλαβαίνετε :P
Τσάμπα μαθήματα χάνετε.

βασικά η κατάληψη της σχολής μας συμπίπτει με την απεργία των καθηγητών μας και πολλών άλλων φορέων, καθώς και με μαζικές πορείες που γίνονται στη θεσσαλονίκη τώρα τελευταία οπότε πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή ίσως να είναι κάτι καλό από άποψη διαμαρτυρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
βασικά η κατάληψη της σχολής μας συμπίπτει με την απεργία των καθηγητών μας και πολλών άλλων φορέων, καθώς και με μαζικές πορείες που γίνονται στη θεσσαλονίκη τώρα τελευταία οπότε πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή ίσως να είναι κάτι καλό από άποψη διαμαρτυρίας.
Εδώ ολόκληροι Αγανακτισμένοι δεν κατάφεραν τίποτα χειροπιαστό, θα καταφέρει η απεργία των
πούστηδων
των καθηγητών σας;

Αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που κατάφερε κάτι η φοιτητική κομματικοποίηση(ε, δε λέω πολιτικοποίηση για προφανείς λόγους), οι πορείες και οι καταλήψεις;(δε γνωρίζω, θέλω να μάθω όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Εδώ ολόκληροι Αγανακτισμένοι δεν κατάφεραν τίποτα χειροπιαστό, θα καταφέρει η απεργία των
πούστηδων
των καθηγητών σας;

Αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που κατάφερε κάτι η φοιτητική κομματικοποίηση(ε, δε λέω πολιτικοποίηση για προφανείς λόγους), οι πορείες και οι καταλήψεις;(δε γνωρίζω, θέλω να μάθω όμως)

δεν ήμουν φοιτήτρια τότε αλλά θυμάμαι το 2006 είχε γίνει χαμός με ένα θέμα (? citation needed :P) και τελικά η κυβέρνηση υποχώρησε. αλλά μιλάμε είχαν γίνει οργανωμένες καταλήψεις ΟΛΩΝ των παενπιστημίων και για πολύ καιρό... χάθηκαν 2 εξάμηνα...

και μη με κατηγορεις:redface: εγω μιλησα για την συγκυρια που ετυχε στο ΑΠΘ και τη θεσσαλονικη, οχι γενικα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οι καταλήψεις των φοιτητών και οι απεργίες των καθηγητών έχουν φέρει αποτελέσματα στο παρελθόν. Για μένα το σημαντικότερο είναι η μη λειτουργία του νόμου της Διαμαντοπούλου 4009/11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
δεν ήμουν φοιτήτρια τότε αλλά θυμάμαι το 2006 είχε γίνει χαμός με ένα θέμα (? citation needed :P) και τελικά η κυβέρνηση υποχώρησε. αλλά μιλάμε είχαν γίνει οργανωμένες καταλήψεις ΟΛΩΝ των παενπιστημίων και για πολύ καιρό... χάθηκαν 2 εξάμηνα...

και μη με κατηγορεις:redface: εγω μιλησα για την συγκυρια που ετυχε στο ΑΠΘ και τη θεσσαλονικη, οχι γενικα:redface:
Ναι, το θυμάμαι κι εγώ αυτό με τα 2 χαμένα εξάμηνα κτλ.
Δε σε κατηγορώ ρε, PEACE :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το 2006 έγιναν καταλήψεις σε σχολεία/πανεπιστήμια για τους εξής λόγους:
a) αναθεώρηση άρθρου 16, δηλαδή επιτρέπονται και προωθούνται τα ιδιωτικά πανεπιστήμια
b) αλλαγή του νόμου πλαίσιο
- κατάργηση δωρεάν συγγραμμάτων
- άρση ασύλου
- n+2
- manager στα πανεπιστήμια
- ανταποδοτικά κριτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Oι καταληψεις ειναι για τους ψευτοαγωνιστες και τους δηθεν ενημερωμενους που ενδιαφερονται για το μελλον της παιδειας.
Ετσι,εχουμε ομως μαθει ολοι αστοιχειωτοι,να κανουμε καταληψεις για να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας.Αλλωστε,δεν ειμαστε ικανοι να κανουμε και τιποτα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Το 2006 έγιναν καταλήψεις σε σχολεία/πανεπιστήμια για τους εξής λόγους:
a) αναθεώρηση άρθρου 16, δηλαδή επιτρέπονται και προωθούνται τα ιδιωτικά πανεπιστήμια
b) αλλαγή του νόμου πλαίσιο
- κατάργηση δωρεάν συγγραμμάτων
- άρση ασύλου
- n+2
- manager στα πανεπιστήμια
- ανταποδοτικά κριτήρια

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!
όλα όσα δηλαδή τελικά μας πέρασαν!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top