Ιατρική Σχολή ΑΠΘ

Chris93.1777

Νεοφερμένος

Ο Chris93.1777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω κάαααααποιες από τις απορίες σου και σε όσες ξέρω την απάντηση:P

1)Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν νομίζω να αναγνωρίζονται μαθήματα αν αφήσεις μία σχολή και πας σε άλλη ανεξάρτητα από το έτος σου(χωρίς να είμαι σίγουρος :hmm:) . Αυτό που ξέρω ότι ισχύει είναι ότι απλώς όταν τελειώσεις την φαρμακευτική μπορείς να μπεις σε κάποιο έτος της ιατρικής ( 2ο;- 3ο; ) ανάλογα και με το βαθμό και τη ζήτηση.
2)Καλά υπάρχει αρκετό διάβασμα αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας:P...κυρίως μέσα στις εξεταστικές πέφτει πολύ ζόρισμα αλλά γενικά στο εξάμηνο νορμάλ καταστάσεις. Τουλάχιστον εγώ σε τέτοια φάση ήμουν :worry: ...μιλάω για 1ο έτος γιατί τώρα πάω για 2ο αλλά φαντάζομαι και στα υπόλοιπα έτη κάπως έτσι θα είναι άντε με λίγο περισσότερο διάβασμα μέσα στο εξάμηνο και σίγουρα με πιο πολλά υποχρεωτικά (στην εξεταστική δεν ξέρω αν γίνεται περισσότερο διάβασμα :P)
3)Προφορικά δίνουμε λίγα μαθήματα γενικά όλα τα χρόνια και ξεκινάνε από το 2ο έτος...ας μας φωτίσει και κάποιος μεγαλύτερος.
4)Όπως μπαίνεις από την κεντρική είσοδο(αυτήν που είναι ακριβώς απέναντι από το ΑΧΕΠΑ με τη τζαμαρία κτλ.) , ανεβαίνεις στον 2ο όροφο και τη βλέπεις φάτσα:P
5)Εξαρτάται;p...αν δεν έχεις πρόβλημα με το διάβασμα και σου αρέσει σαν επιστήμη η ιατρική καλή είναι.Όσον αφορά τις υποδομές εντάξει δεν είναι και top αλλά δεν προβλέπεται να καταρρεύσει μέχρι να αποφοιτήσεις τουλάχιστον:P
6)Σημειώσεις εμένα μου ήταν απαραίτητες σε ορισμένα μαθήματα μόνο μέχρι τώρα.Πιο πολύ κανένα sos ή κανένα παλιό θέμα κοιτούσα...εκτός από τη Μελενίκου αρκετές σημειώσεις για τη σχολή έχει και ένα φωτοτυπάδικο απέναντι από την οδοντιατρική στον από πάνω δρόμο.Και βέβαια υπάρχουν και τα κόμματα...

Ελπίζω να βοήθησα κατά κάποιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
1)Εχω περάσει στη σχολή μου μαθήματα οπως Φυσιολογία Ι/ΙΙ,Υγειινή και Βιοχημεία ΙΙ. Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζονται;
2)Διάβασα στις πρώτες σελίδες(και μετά απογοητευτηκα τόσο που έκλεισα το pc :P ) οτι δεν υπάρχει φοιτητική ζωή παρα μόνο διαβασμα,διαβασμα,διάβασμα και θέλω κάποιος να μου εξηγήσει τη κατάσταση. Φυσικά και δεν θα κάθομαι, εξάλλου "έρχομαι" απο μια σχολή που ειχα 10 ώρες εργαστήριο την ημέρα και κατα κύριο λόγο λένε οτι ειναι πιο δύσκολη απο την Ιατρική, και ξέρω τι σημαίνει διάβασμα, αλλά όλα τα προλάβαινα και δεν στερήθηκα κάτι.Τι συμβαίνει τελικά;;
3)Εχω αγχωθεί υπερβολικά με τα προφορικά μαθήματα...Ειναι ,ας πουμε, προτιμότερο να δίνεις ένα μάθημα προφορικά; Ή ας πουμε , θεωρείται πιο δύσκολο; Ποια ειναι αυτά που δίνουμε προφορικά;
4)Επειδή ξέρω πάνω κάτω απο το κτήριο, καθώς κάναμε εκει φυσιολογίες και δίναμε ανατομία στην αιθουσα ανατομίας. Η γραμματεία που γίνονται οι εγγραφες κλπ που ειναι;
5) Ειναι καλή σαν σχολή; Ή επειδή ειναι μεγάλη πόλη θα βλασφημήσω;
6)Τα βιβλιοπωλέια στη Μελενίκου έχουν καλές σημειώσεις; Σημειώσεις απο που αλλού παιρνουμε; Γιατι εχω ακούσει οτι δύσκολα βρίσκεις καλές σημειώσεις.


Ευχαριστώ προκαταβολικά σε οποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει!:)

Θα κάνω μια προσπάθεια..
1)Αναγνωρίζονται, αν το θες.
2) Το διάβασμα εξαρτάται από εσένα. Υπάρχουν φοιτητές που περνούν όλα τα μαθήματα αρχίζοντας διάβασμα 2 βδομάδες πριν την εξεταστική. Αλλά όταν λέμε διάβασμα, εννοούμε πολύυυυ διάβασμα. Προσωπικά, διαβάζω σε όλο το εξάμηνο 2-3 ώρες τη μέρα και ο χρόνος αυξάνεται ένα μήνα πριν τις εξετάσεις. Όλα είναι θέμα τριβής. Όσο περισσότερο ασχολείσαι, τόσο περισσότερα θα μάθεις. Αλλά και το να συντηρείς την παλιά γνώση είναι απαραίτητο. Υπό πίεση, μέσα στην εξεταστική το διάβασμά σου δύσκολα θα είναι ποιοτικό.
3) Δεν επιλέγεις εσύ αν θα δώσεις προφορικά. Ο τρόπος εξέτασης είναι προκαθορισμένος. Όσο μεγαλώνουν τα έτη, οι προφορικές εξετάσεις είναι περισσότερες και συνήθως λειτουργούν ως ''διαβατήριο'' για να μπορέσεις να δώσεις μετά τα γραπτά. Στα πρώτα δύο έτη προφορικά έχουν η φυσική (πιθανώς), η ανατομική ΙΙ , η ανατομική ΙΙΙ και η ιστολογία - εμβρυολογία Ι και ΙΙ.
4) Δεν ξέρω πώς να στο εξηγήσω. Σιγά σιγά θα συνηθίσεις το λαβύρινθο!
5) Κανένας δεν μπορεί με βεβαιότητα να σου πει αν είναι καλύτερη σε σχέση με τα άλλα έξι τμήματα Ιατρικής στην Ελλάδα, γιατί πολύ απλά κανένας δεν έχει φοιτίσει και στα 7 τμήματα! Σίγουρα το κάθε τμήμα έχει τα δικά του υπέρ. Μην ξεχνάς, όμως , πως μιλάμε για δημόσια πανεπιστήμια, επομένως είναι αδύνατο να υπάρχει κάποια τραγική διαφορά στην ποιότητα.
6) Οι σημειώσεις δε θα έλεγα πως είναι καλές. Προσωπική άποψη: εστίασε στο βιβλίο, είναι αναντικατάστατο!

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο. Αναμένουμε και άλλες ερωτήσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ANAKOINΩΣH ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΙΙ(28-8-2012)


Γ΄ΕΞΑΜΗΝΟ

Γνωστοποιείται ότι προκειμένου νααποφευχθεί η σύμπτωση των εργαστηρίων οι εγγραφές στις εργαστηριακές ασκήσεις του μαθήματοςΒιολογικής Χημείας ΙΙ,

οι οποίες είχαν προγραμματισθεί νααρχίσουν στις 28-8-2012, θα γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα https://elearning.med.auth.gr/

από 10 μέχρι 25 Σεπτεμβρίου 2012

Oι μέρες και ώρες εργαστηρίων που μπορούν να δηλώσουν οι φοιτητές είναι:



ΔΕΥΤΕΡΑ,ΤΡΙΤΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ,ΠΕΜΠΤΗ και ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

και ώρες 8.00-10.00 και 13.00-15.00.



H ΗΜΕΡΑ και η ΩΡΑ που θα δηλώσουν οι φοιτητές θα ισχύει σε όλη τη διάρκεια των ασκήσεων. AΛΛAΓEΣ ΔE ΓINONTAI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
κανένα hint για το πότε ξεκινάμε έχετε εσείς; με αυτή την ενημέρωση που έχουμε, είναι να παίζεις τζόκερ αν θα πετύχεις τη σωστή ημερομηνία. πάλι καλά που υπάρχει και το σταθερό πρόγραμμα σπουδών, γτ δύσκολα θα ήταν τα πράγματα :Ρ

υγ. tiffanykal στην ιστολογία - εμβρυολογία θα κάνουμε εμβρυολογία στο τέλος του εξαμήνου και αρχικά όλο ιστολογία; προφορικά να φανταστώ είναι οι εξετάσεις στα εργαστήρια έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
κανένα hint για το πότε ξεκινάμε έχετε εσείς; με αυτή την ενημέρωση που έχουμε, είναι να παίζεις τζόκερ αν θα πετύχεις τη σωστή ημερομηνία. πάλι καλά που υπάρχει και το σταθερό πρόγραμμα σπουδών, γτ δύσκολα θα ήταν τα πράγματα :Ρ

υγ. tiffanykal στην ιστολογία - εμβρυολογία θα κάνουμε εμβρυολογία στο τέλος του εξαμήνου και αρχικά όλο ιστολογία; προφορικά να φανταστώ είναι οι εξετάσεις στα εργαστήρια έτσι;

Εμβρυολογια θα κανετε αναμεικτα με ιστολογια.Ποτε το ενα,ποτε το αλλο.Θα σας λενε στο αμφι τι θα κανετε.Συνηθως παει ανα κεφαλαιο.
Στο εργαστηριο ειναι μολις 2 τα εμβρυολογικα παρασκευασματα στην ιστολογια 1 και να ευχαριστεις το θεο για αυτο.


Οχι,γραπτα δινετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
κανένα hint για το πότε ξεκινάμε έχετε εσείς; με αυτή την ενημέρωση που έχουμε, είναι να παίζεις τζόκερ αν θα πετύχεις τη σωστή ημερομηνία. πάλι καλά που υπάρχει και το σταθερό πρόγραμμα σπουδών, γτ δύσκολα θα ήταν τα πράγματα :Ρ

υγ. tiffanykal στην ιστολογία - εμβρυολογία θα κάνουμε εμβρυολογία στο τέλος του εξαμήνου και αρχικά όλο ιστολογία; προφορικά να φανταστώ είναι οι εξετάσεις στα εργαστήρια έτσι;

Γενικώς τα μαθήματα ξεκινάνε Οκτώβρη, κάποια την πρώτη και κάποια τη δεύτερη βδομάδα. Συνήθως τα αμφιθέατρα προηγούνται. Θα ελέγχουμε κι εμείς για ανακοινώσεις και θα σας ενημερώνουμε όσο γίνεται και από εδώ. Μην ανησυχείτε, είναι πολύ νωρίς ακόμα.
Η σταθερότητα του προγράμματος είναι, όντως θετικό στοιχείο.
Για την ιστολογία - εμβρυολογία: τα εργαστήρια είναι περίπου 10. Μια βδομάδα μετά την ολοκλήρωσή τους εξετάζεστε σε αυτά. Σας δίνονται παρασκευάσματα και μία ή δύο ηλεκτρονικές φωτογραφίες (συνολικά 5) τα οποία καλείστε να αναγνωρίσετε γράφοντας τον τίτλο και τα σημαντικότερα στοιχεία που σας βοήθησαν στην αναγνώριση. Φήμες λένε ότι ο βαθμός που θα πάρετε αποτελεί το 20% του τελικού σας, αλλά επειδή αυτός δε γνωστοποιείται, υπάρχουν αμφιβολίες γιατί ο τομέας είναι λίγο περίεργος. Παλιότερα απαιτούνταν αναγνώριση και θέτονταν προφορικές ερωτήσεις στον εξεταζόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ok ευχαριστώ πολύ παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ Chris93.1777 και tiffanykal :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παιδια επειδη ειδα οτι ρωτατε πολυ αν μπορειτε να πατε στα νοσοκομεια(εκανε μια ερωτηση η hurricane)

Στα νοσοκομεια μπορειτε να πατε οποτε θελετε,αρκει να φερετε μαζι σας μια ποδια και προαιρετικα ενα στηθοσκοπιο.Λεω προαιρετικα γιατι μπορει να σας βαλουν να ακροαστειτε καποιον και ενας γιατρος δεν λεει στον αλλο 'να το δανειστω λιγο;' :P Μην προτιμησετε εφημεριες γιατι στο νοσοκομειο θα γινεται ο κακος χαμος και πιθανοτατα κανεις να μην ασχοληθει μαζι σας.Να πατε αλλες μερες,που ειναι χαλαρα τα πραγματα.Θα σας προσεξουν και θα μαθετε.

Πατε πρωτα ΑΧΕΠΑ που ειναι πιο κουλ ως περιβαλλον και μην προτιμησετε Ιπποκρατειο.Ειναι-πολυ-πιο δυσκολα τα πραγματα.Να στε προετοιμασμενοι μερικοι ''συναδελφοι'' να σας αποπαρουν αλλα οι περισσοτεροι θα σας βοηθησουν,θα χαρουν κιολας.Το να φτασετε πχ 3ο ετος και να ξερετε ραμματα, να παιρνετε πιεση(μη γελατε το 90% δεν ξερει σωστα να παιρνει πιεση),ενεσεις-πολυ σος- και καθετηρες,θα ειναι εξαιρετικα χρησιμο.

Τωρα,περα απο τα παραιατρικα ,τις ''χειρωνακτικες'' δουλειες,δεν ξερω αν θα καταλαβαινετε τιποτα παραπανω σε σχεση με παθολογια,φυσιολογια κτλπ γιατι σας λειπουν τα μαθηματα.Οποτε,μην περιμενετε να σας βαζουν μεσα στους θαλαμους ως γιατρους αλλα κυριως λαντζα θα κανετε.Και η λαντζα,ομως,σας το υπογραφω ειναι 1000 προτιμοτερη απο το να πηζεις συνεχως θεωρια και θεωρια.


@Hurricane,ετοιμασου το Γ εξαμηνο ειναι το πιο δυσκολο της σχολης!Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jianos

Νεοφερμένος

Ο Jianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδια επειδη ειδα οτι ρωτατε πολυ αν μπορειτε να πατε στα νοσοκομεια(εκανε μια ερωτηση η hurricane)
Στα νοσοκομεια μπορειτε να πατε οποτε θελετε,αρκει να φερετε μαζι σας μια ποδια και προαιρετικα ενα στηθοσκοπιο.Λεω προαιρετικα γιατι μπορει να σας βαλουν να ακροαστειτε καποιον και ενας γιατρος δεν λεει στον αλλο 'να το δανειστω λιγο;' :P Μην προτιμησετε εφημεριες γιατι στο νοσοκομειο θα γινεται ο κακος χαμος και πιθανοτατα κανεις να μην ασχοληθει μαζι σας.Να πατε αλλες μερες,που ειναι χαλαρα τα πραγματα.Θα σας προσεξουν και θα μαθετε.

Πατε πρωτα ΑΧΕΠΑ που ειναι πιο κουλ ως περιβαλλον και μην προτιμησετε Ιπποκρατειο.Ειναι-πολυ-πιο δυσκολα τα πραγματα.Να στε προετοιμασμενοι μερικοι ''συναδελφοι'' να σας αποπαρουν αλλα οι περισσοτεροι θα σας βοηθησουν,θα χαρουν κιολας.Το να φτασετε πχ 3ο ετος και να ξερετε ραμματα, να παιρνετε πιεση(μη γελατε το 90% δεν ξερει σωστα να παιρνει πιεση),ενεσεις-πολυ σος- και καθετηρες,θα ειναι εξαιρετικα χρησιμο.

Τωρα,περα απο τα παραιατρικα ,τις ''χειρωνακτικες'' δουλειες,δεν ξερω αν θα καταλαβαινετε τιποτα παραπανω σε σχεση με παθολογια,φυσιολογια κτλπ γιατι σας λειπουν τα μαθηματα.Οποτε,μην περιμενετε να σας βαζουν μεσα στους θαλαμους ως γιατρους αλλα κυριως λαντζα θα κανετε.Και η λαντζα,ομως,σας το υπογραφω ειναι 1000 προτιμοτερη απο το να πηζεις συνεχως θεωρια και θεωρια.


@Hurricane,ετοιμασου το Γ εξαμηνο ειναι το πιο δυσκολο της σχολης!Καλη επιτυχια!
Καλα νομίζω ούτως η άλλως η περισσότεροι δεν περιμένουν και πολλά πριν καν τελειώσουν τη σχολή απλώς άκουσα ότι η παρκαολούθηση κλινικών τμημάτων στο ΑΧΕΠΑ είναι δυνατή μετά το τρίτο έτος και μάλιστα στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης, γνωρίζεις αν αληθεύει;
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Παιδια επειδη ειδα οτι ρωτατε πολυ αν μπορειτε να πατε στα νοσοκομεια(εκανε μια ερωτηση η hurricane)

Στα νοσοκομεια μπορειτε να πατε οποτε θελετε,αρκει να φερετε μαζι σας μια ποδια και προαιρετικα ενα στηθοσκοπιο.Λεω προαιρετικα γιατι μπορει να σας βαλουν να ακροαστειτε καποιον και ενας γιατρος δεν λεει στον αλλο 'να το δανειστω λιγο;' :P Μην προτιμησετε εφημεριες γιατι στο νοσοκομειο θα γινεται ο κακος χαμος και πιθανοτατα κανεις να μην ασχοληθει μαζι σας.Να πατε αλλες μερες,που ειναι χαλαρα τα πραγματα.Θα σας προσεξουν και θα μαθετε.

Πατε πρωτα ΑΧΕΠΑ που ειναι πιο κουλ ως περιβαλλον και μην προτιμησετε Ιπποκρατειο.Ειναι-πολυ-πιο δυσκολα τα πραγματα.Να στε προετοιμασμενοι μερικοι ''συναδελφοι'' να σας αποπαρουν αλλα οι περισσοτεροι θα σας βοηθησουν,θα χαρουν κιολας.Το να φτασετε πχ 3ο ετος και να ξερετε ραμματα, να παιρνετε πιεση(μη γελατε το 90% δεν ξερει σωστα να παιρνει πιεση),ενεσεις-πολυ σος- και καθετηρες,θα ειναι εξαιρετικα χρησιμο.

Τωρα,περα απο τα παραιατρικα ,τις ''χειρωνακτικες'' δουλειες,δεν ξερω αν θα καταλαβαινετε τιποτα παραπανω σε σχεση με παθολογια,φυσιολογια κτλπ γιατι σας λειπουν τα μαθηματα.Οποτε,μην περιμενετε να σας βαζουν μεσα στους θαλαμους ως γιατρους αλλα κυριως λαντζα θα κανετε.Και η λαντζα,ομως,σας το υπογραφω ειναι 1000 προτιμοτερη απο το να πηζεις συνεχως θεωρια και θεωρια.


@Hurricane,ετοιμασου το Γ εξαμηνο ειναι το πιο δυσκολο της σχολης!Καλη επιτυχια!

αα ευχαριστώ, δεν περίμενα να έβλεπες την ερώτηση που είχα κάνει, είχε πάει σε άλλο θέμα :Ρ δεν με ενδιαφέρει ακόμα να μπω σε θαλάμους άλλωστε θα το κάνουμε ούτως ή άλλως όταν αρχίσουμε κλινικές, αυτό ακριβώς που είπες ήθελα να μάθω γτ μου λένε όλοι ότι πρέπει να βρω κάποιο τρόπο να μάθω τα παραϊατρικά γτ δεν θα μας τα δείξουν όπως πρέπει όταν έρθει η ώρα. ξέρουμε για το μάθημα κλινικών δεξιοτήτων, αλλά αφού μόνο 6 άτομα παίρνουν ποτέ δεν προλαβαίνουμε. -.-
(τώρα που το ανέφερα, στο γ εξάμηνο έχει μάθημα που λέγεται εργαστήριο κλινικών δεξιοτήτων. μέσω αυτού αν το διαλέξω θα μάθω αυτά που λες, ή είναι πάλι όποιος προλάβει; γενικά αν όχι αυτό, ποιο μάθημα προτείνουν οι μεγαλύτεροι?)

ωχ, μην λες ότι θα είναι δύσκολα, άσε μας στην άγνοιά μας :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Καλα νομίζω ούτως η άλλως η περισσότεροι δεν περιμένουν και πολλά πριν καν τελειώσουν τη σχολή απλώς άκουσα ότι η παρκαολούθηση κλινικών τμημάτων στο ΑΧΕΠΑ είναι δυνατή μετά το τρίτο έτος και μάλιστα στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης, γνωρίζεις αν αληθεύει;
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Η παρακολουθηση κλινικων ως φοιτητης αρχιζει στο ΣΤ' εξαμηνο, με παθολογια Ι και χειρουργικη Ι.

Αυτο δεν σε εμποδιζει ομως να πας σε μικροτερο ετος στο νοσοκομειο.Αλλα μην περιμενεις να κανεις διαφορικες διαγνωσεις σε θαλαμους κλπ.

Ραμματα,φλεβοκεντησεις,ουροκαθετηρες,ενεσεις ειναι μεσα στο προγραμμα.Και μη νομιζετε οτι πχ το να κανεις ενεση ειναι τοσο απλο:παιρνεις και την κανεις.Θελει αποστειρωση,τεχνικη εισαγωγης της βλεονας (πχ ενδοδερμικη,υποδορια,ενδομυικη) κα :P Αρα,υπαρχουν πραγματα να μαθετε,γιατρε μου και πριν την καθαρη κλινικη πραξη.Συνηθιζετε και στο χωρο,2ο σπιτι σας θα γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κτ... με τα επιλογης τι παιζει? τι συμφερει να διαλεξω και ποιος ειναι π τροπος εξετασης τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κτ... με τα επιλογης τι παιζει? τι συμφερει να διαλεξω και ποιος ειναι π τροπος εξετασης τους?

Συμφέρει να τα διαλέξεις, γιατί σου ανεβάζουν πολύ τον βαθμό. Εγώ χτύπησα 10ρια στα επιλογής του 1ου έτους.
Τα ενδιαφέροντα επιλογής πάντως ξεκινάνε από το 3ο-4ο έτος. Σου δίνουν περισσότερες εναλλακτικές απ' ό.τι στα προκλινικά έτη (πχ στο 1ο εξάμηνο είχες μόνο 2 επιλογής που μπορούσες να διαλέξεις αν ήθελες).

Συνήθως οι εξετάσεις είναι γραπτές, σε κάποια ίσως δίνεις και εργασίες.
^Επιφυλάσσομαι για την τελευταία πρόταση.

Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Συμφέρει να τα διαλέξεις, γιατί σου ανεβάζουν πολύ τον βαθμό. Εγώ χτύπησα 10ρια στα επιλογής του 1ου έτους.
Τα ενδιαφέροντα επιλογής πάντως ξεκινάνε από το 3ο-4ο έτος. Σου δίνουν περισσότερες εναλλακτικές απ' ό.τι στα προκλινικά έτη (πχ στο 1ο εξάμηνο είχες μόνο 2 επιλογής που μπορούσες να διαλέξεις αν ήθελες).

Συνήθως οι εξετάσεις είναι γραπτές, σε κάποια ίσως δίνεις και εργασίες.
^Επιφυλάσσομαι για την τελευταία πρόταση.

Αυτά. :)
Εσυ στο πρωτο εξαμηνο τα διαλεξες και τα 2? Ειναι γενικα ευκολα η προκειται να με επιβαρυνουν με αρκετο επιπλεον διαβασμα? Επισης αν τελικα κατι δν σ ενδιαφερει κ δν το περασεις στην εξεταστικη μπορεις να το παρατησεις η ισχυει το ιδιο καθεστος οπως κ μ τα υποχρεωτικα (σεπτεμβριος)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσυ στο πρωτο εξαμηνο τα διαλεξες και τα 2? Ειναι γενικα ευκολα η προκειται να με επιβαρυνουν με αρκετο επιπλεον διαβασμα? Επισης αν τελικα κατι δν σ ενδιαφερει κ δν το περασεις στην εξεταστικη μπορεις να το παρατησεις η ισχυει το ιδιο καθεστος οπως κ μ τα υποχρεωτικα (σεπτεμβριος)?

Εγώ διάλεξα μόνο το 1, για το οποίο συνολικά διάβασα 2 ώρες πριν πάω να δώσω και έγραψα 10 (δεν κάνω πλάκα).
Δεν ξέρω τι παίζει με επαναληπτικές εξεταστικές. :/: Μπορείς να το παρατήσεις πάντως (και να μην το δώσεις καν μπορείς), γιατί μπορείς να πάρεις μέχρι 10 επιλογής και στο βαθμό πτυχίου θα μετρήσουν τα 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Εγώ διάλεξα μόνο το 1, για το οποίο συνολικά διάβασα 2 ώρες πριν πάω να δώσω και έγραψα 10 (δεν κάνω πλάκα).
Δεν ξέρω τι παίζει με επαναληπτικές εξεταστικές. :/: Μπορείς να το παρατήσεις πάντως (και να μην το δώσεις καν μπορείς), γιατί μπορείς να πάρεις μέχρι 10 επιλογής και στο βαθμό πτυχίου θα μετρήσουν τα 8.

Μαλιστα... Σε ευχαριστω πολυ για ακομα μια φορα βαγγελινα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Συμφέρει να τα διαλέξεις, γιατί σου ανεβάζουν πολύ τον βαθμό. Εγώ χτύπησα 10ρια στα επιλογής του 1ου έτους.
Τα ενδιαφέροντα επιλογής πάντως ξεκινάνε από το 3ο-4ο έτος. Σου δίνουν περισσότερες εναλλακτικές απ' ό.τι στα προκλινικά έτη (πχ στο 1ο εξάμηνο είχες μόνο 2 επιλογής που μπορούσες να διαλέξεις αν ήθελες).

Συνήθως οι εξετάσεις είναι γραπτές, σε κάποια ίσως δίνεις και εργασίες.
^Επιφυλάσσομαι για την τελευταία πρόταση.

Αυτά. :)

Δεν συμφερει απλα να τα διαλεξεις,ειναι απαραιτητο να διαλεξεις 8 απο αυτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Τα μαθηματα επιλογης μετρανε στο βαθμο πτυχιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ναι,κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top