Ιατρική ΕΚΠΑ ή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΕΜΠ;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως @Xara δεν απάντησες πώς ξέρεις ότι θα σου αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική του Πολυτεχνείου; Έχεις κάποια εμπειρία τέτοια ώστε να μην σε καλύπτει η Ιατρική; Αυτό που ψάχνεις ίσως δεν είναι αυτό που έχεις στο μυαλό σου γιατί απλά δεν ξέρεις ακριβώς τι είναι η κάθε επιστήμη ή τι εξετάζει η κάθε επιστήμη.

Κάνουμε λίγη πλάκα και αρπάζεσαι. :studying:
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εδώ βλέπω ότι έδωσες πέρσι πανελλήνιες έχοντας επιλέξει το 2ο πεδίο και πέτυχες στη σχολή που ήθελες ( ΗΜΜΥ ΕΜΠ) όμως αποφασίζεις να μην πας και χωρίς καν να δοκιμάσεις τη σχολή που πέρασες επιλέγεις να δώσεις ξανά πανελλήνιες από ένα εντελώς διαφορετικό πεδίο για την ιατρική στην οποία τελικά και εισάγεσαι. Παρόλα αυτά τώρα σκέφτεσαι να πας στη σχολή που είχες περάσει την πρώτη χρονιά μια σχολή που πριν ένα χρόνο είχες απορρίψει αμέσως μόλις την είχες επιλέξει. Επειδή ακούγεται από μόνο του πολύ μπερδεμένο νομίζω πως την απαντηση θα την βρεις αν καταλάβεις 1) Τι ήταν αυτό που σε έκανε να στοχευσεις ήμουν την πρώτη χρονιά και 2) Γιατί μόλις κατέκτησες το στόχο σου αποφασίζεις ξαφνικά να δώσεις πανελλήνιες για μια τελείως διαφορετική σχολή χωρίς να δεις αν σου αρέσει η σχολή που είχες ήδη περάσει.
Εξαρχής όταν ήμουν α και β λυκείου έλεγα να δώσω και βιολογία και μαθηματικα. Διάβαζα και τα 2. Ακόμη και στην τρίτη αμφιταλαντεύονται. Κατά τύχη διαλεξα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως @Xara δεν απάντησες πώς ξέρεις ότι θα σου αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική του Πολυτεχνείου; Έχεις κάποια εμπειρία τέτοια ώστε να μην σε καλύπτει η Ιατρική; Αυτό που ψάχνεις ίσως δεν είναι αυτό που έχεις στο μυαλό σου γιατί απλά δεν ξέρεις ακριβώς τι είναι η κάθε επιστήμη ή τι εξετάζει η κάθε επιστήμη.

Κάνουμε λίγη πλάκα και αρπάζεσαι. :studying:
Ίσως να ισχύει. Απλά ξέρω πως μου αρέσουν τα μαθηματικά κι οι φυσικές του λυκείου. Δ ν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς παίζεται στο εμπ η την ιατρικη
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Εξαρχής όταν ήμουν α και β λυκείου έλεγα να δώσω και βιολογία και μαθηματικα. Διάβαζα και τα 2. Ακόμη και στην τρίτη αμφιταλαντεύονται. Κατά τύχη διαλεξα
Δηλαδή για να καταλάβω ενώ στο σχολείο έκανες μαθηματικά παράλληλα διάβαζες βιολογία μόνη σου ή κάνοντας μάθημα σε φροντιστήριο;
Και εν τέλει αφού πέρασες έστω και κατά τύχη ημμυ, πως και δεν παρακολουθησες την σχολή;
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Επειδή δεν ήμουν σίγουρη για το τι θέλω.την βιολογία την άφησα μόνο στα μέσα της τριτης
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάντως μπράβο σου που εγραψες τόσο καλά και στα δύο πεδία. Είσαι πολύ αξιέπαινη. Αλλά πρόσεξε γιατί το να είσαι καλή σε όλα μπορεί στο τέλος να σε οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις. Κάνε αυτό που είπαμε προηγουμένως και ενημέρωσε μας. Πάντως αν θέλεις να ασχοληθείς με βιοϊατρική τεχνολογία όντως δε σε βοηθάει το πτυχίο ιατρικής. Χίλιες φορές ημμυ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως μπράβο σου που εγραψες τόσο καλά και στα δύο πεδία. Είσαι πολύ αξιέπαινη. Αλλά πρόσεξε γιατί το να είσαι καλή σε όλα μπορεί στο τέλος να σε οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις. Κάνε αυτό που είπαμε προηγουμένως και ενημέρωσε μας. Πάντως αν θέλεις να ασχοληθείς με βιοϊατρική τεχνολογία όντως δε σε βοηθάει το πτυχίο ιατρικής. Χίλιες φορές ημμυ.

Νομίζω τώρα θα μπερδευτεί. :bleh:
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Βασικά πρέπει να διαχωρίσει κάποια πράγματα. Η ιατρική είναι ένα τεράστιο πεδίο.. καλύτερα να γίνει μια τέλεια βιοϊατρική μηχανικός παρά μια μέτρια γιατρός. Αλλά και οι δύο συνεισφέρουν στο ευρύτερο πεδίο που λέγεται ιατρική.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Επειδή δεν ήμουν σίγουρη για το τι θέλω.την βιολογία την άφησα μόνο στα μέσα της τριτης

Έκανες μεγάλο λάθος που δεν παρακολούθησες το πρώτο έτος.
Πάντως είναι πολύ απλά τα πράγματα. Εαν πας ιατρική έχει μόνο χειρουργεία, μηδέν μαθηματικά.
Εάν πας ημμυ,έχει πολλά μαθηματικά, και φυσική, μηδέν χειρουργεία όμως.

Έτσι όπως το βλέπω, δημιουργικές ψυχές με μαθηματικές ανησυχίες, δεν επιβιώνουν στην ιατρική.
So choose wisely.
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ε
Ο μόνος τρόπος που έχω βρει μέχρι στιγμής που να συνδυάζονται αυτά τα δύο είναι:

  • Πτυχίο ιατρικής --> Ειδικοτητα Ορθοπεδικής χειρουργικής

και

Κατατακτήριες ΗΜΜΥ + 5 χρόνια παράλληλα με ειδικότητα ή - Πτυχίο Τμήματος μηχανικών Βιοϊατρικής

και/ή



Νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.
Να ξέρεις επιπλέον ότι Χειρουργική και επιστήμη μηχανικού, μπορεί να συνδυαστούν κυρίως στην ειδικότητα της Ορθοπεδικής.
π.χ. Μπορείς να κάνεις μία ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων ας πούμε με χρήση Η/Υ ή να μελετήσεις υπολογιστικά οριακές συνθήκες σύνδεσης οστών/συνδέσμων/αρθρώσεων και να μοντελοποιήσεις κάτι.
Πιθανότατα όμως θα αναγκαστείς από ένα σημείο και μετά, να σταματήσεις την κλινική άσκηση της ιατρικής για να αφοσιωθείς καθαρά στην Ακαδημαϊκή έρευνα.
(Θα μπορούσα να ακολουθήσω τον ίδιο δρόμο με εσένα, απλά ποτέ δεν μου έκατσε καλά το τρυπανάκι και το πριονάκι των Ορθοπεδικών στο οστό.) Δεν είναι για όλους, όλες οι ειδικότητες.

Παρολ'αυτά, η επιστήμη του μηχανικού και της Ιατρικής συνδυάζονται εξαίσια σε ΜΗ-επεμβατικές ειδικότητες-κλάδους (Ακτινοθεραπευτική, Δυναμικά σώματος και Ηλεκτρικά Πεδία, Πυρηνική Ιατρική, μηχανική ρευστών, Απεικονιστική).
Απλά να ξέρεις ότι θα απομακρυνθείς από το κλινικό κομμάτι.

Προσωπικά, επειδή λατρεύω το επεμβατικό κομμάτι, μόνο ως υποψήφιο μεταπτυχιακό να επέλεγα κάτι από τα παραπάνω, αλλά όχι ακαδημαϊκά. Δεν θα ήθελα να αποξενωθώ από την κλινική πράξη.


Ααααν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο, εννοείται πρώτα θα επιλέξεις την Ιατρική σχολή. Θα το μετανιώσεις πικρά αλλιώς.
Ευχαριστω. Μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα και θα με ενδιέφερε. Υπάρχουν κι άλλοι που το έχουν κάνει;Ξέρετε κι άλλους γιατρούς που να ασχολούνται με το αντικείμενο;Άλλες ειδικότητες που μπορούν να συνδυαστούν με μηχανική;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ε
Ευχαριστω. Μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα και θα με ενδιέφερε. Υπάρχουν κι άλλοι που το έχουν κάνει;Ξέρετε κι άλλους γιατρούς που να ασχολούνται με το αντικείμενο;Άλλες ειδικότητες που μπορούν να συνδυαστούν με μηχανική;

Oι περισσότεροι πτυχιούχοι Ιατρικής της εποχής μας πέρα από μια Στατιστική Επιδημιολογία και όσο γίνεται να μην έχει θεωρητικά Μαθηματικά κεφάλαια Στατιστικής, δεν θέλουν να βλέπουν τα Μαθηματικά. Υπάρχει η λογική ότι το Μαθηματικό έχει χαμηλά μόρια και δεν είναι για μας που γράψαμε υψηλά μόρια εισαγωγής και δεν θα γίνουμε καθηγητές ιδιαίτερων (μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη τους). Η Μηχανική είναι γραμμένη 100% σε γλώσσα ακαδημαϊκών Μαθηματικών σύμφωνα με τη Ρωσική, Αυστριακή (νυν Γερμανική) και Γαλλική "σχολή" Μαθηματικών του 20ου αιώνα. Οτιδήποτε εκτός από αυτό είναι ψέμα Ελληνικού τύπου. Η Ελλάδα μετά την κλασική αρχαιότητα έπαψε να έχει επαφή με τις Φυσικομαθηματικές επιστήμες. Οπότε μεγάλη πλειοψηφία Ελλήνων είναι λογικό να έχουν σκοταδισμό για το τι συμβαίνει ακριβώς εκεί, εκτός και αν κάποιοι έξυπνοι Έλληνες ξεφύγουν από τη μάζα και το γενικό αντι-επιστημονικό μένος και πάνε να κάνουν σπουδές στο εξωτερικό πάνω στις αναφερθείσες επιστήμες. Οι υπόλοιποι απλά βράζουν στο ζουμί τους νομίζοντας ότι "κάνουν" Μαθηματικά ή Φυσική.

Οπότε εξ' ορισμού οι απόφοιτοι Γιατροί δεν έχουν το υπόβαθρο και την θέληση να κατανοήσουν κλασικά Μαθηματικά κεφάλαια. Δεν θέλουν, δεν γουστάρουν, ήθελαν Ιατρική από μωρά απλά τους βγήκε το χούι ξαφνικά μετά τις πανελλήνιες. Δικαίωμά τους. Τελεία. Τελεία. Στοπ. Αν υπάρχουν 5 "τρελοί" στο χώρο διεθνώς που να έχουν σπουδάσει και να έκαναν ερευνητική καριέρα συνδυάζοντας Ιατρική και κάποιο τομέα της Θεωρητικής Μηχανικής π.χ. Μηχανική Οστών, δεν αναιρεί την εικόνα των γενικών αποφοίτων και επαγγελματιών στον χώρο της υγείας. Οι μόνοι που ίσως έχουν μια ιδέα ακαδημαϊκών Μαθηματικών εκτός Στατιστικών γραφημάτων, είναι οι Γιατροί που ειδικεύονται στην Οφθαλμιατρική και Ακτινολογία που αναγκαστικά ασχολούνται με Οπτική, Ακτινοφυσική, Φαινόμενα Ακουστικής Διάδοσης κτλ που είναι εξ' ορισμού Μαθηματικά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οι μόνοι που ίσως έχουν μια ιδέα ακαδημαϊκών Μαθηματικών εκτός Στατιστικών γραφημάτων, είναι οι Γιατροί που ειδικεύονται στην Οφθαλμιατρική και Ακτινολογία που αναγκαστικά ασχολούνται με Οπτική, Ακτινοφυσική, Φαινόμενα Ακουστικής Διάδοσης κτλ που είναι εξ' ορισμού Μαθηματικά.
Λυπάμαι την ψυχή όσων δεν είχαν την τιμή να δουν οπτική με γεύση μιγαδικής ανάλυσης:popeanim:.
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τι εννοείς; Δεν
Καταλαβα
Εννοώ όπως έλεγε και ο αξεπέραστος...
1627333261838.png

1627333125818.png

1627333156468.png
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
εχουμε χασει κυριολεκτικα τη μπαλα σε αυτο το θεμα.δεν νομιζω να ειμαι ο μονος μπερδεμενος.χαρα φετος μετα την περσινη σου επιτυχια να μπεις ημμυ πως σου φανηκαν τα μαθηματα???παρακολουθησες καθολου?παντως μαθηματικα δεν εχει κυριολεκτικα καθολου στην ιατρικη.αν δεν σου αρεσει η τεχνικη παπαγαλια της ιατρικης θα βλαστημησεις την ωρα και την στιγμη.πτυχιο θα παρεις γτ ολοι παιρνουν στις μερες μας αλλα θα το κανεις σαν δημοσιος υπαλληλος να ληξει το οχταωρο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν κοπελιά, θα σου πω κάτι μεταξύ σοβαρού και αστείου.
Απ΄ο,τι είπες αμφιταλαντεύεσαι μ΄αυτό το θέμα από την Α΄Λυκείου, δηλαδή αν μετράω καλά επί 4 συναπτά χρόνια.
Αφού δεν πήρες μια απόφαση μέσα σ΄αυτά τα χρόνια , δεν νομίζω να την πάρεις τώρα!
Οπότε, μην με παρεξηγήσεις αλλά ειλικρινά σου λέω, ρίξτο κορώνα-γράμματα και απ΄ο,τι έρθει επίλεξε το αντίθετο!
Στην θεωρία των πιθανοτήτων εντάσσεται κι αυτό!
Ο,τι και νά ΄ρθει, μια χαρά θα είναι!
΄Αντε καλή τύχη και καλές σπουδές!
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λοιπόν κοπελιά, θα σου πω κάτι μεταξύ σοβαρού και αστείου.
Απ΄ο,τι είπες αμφιταλαντεύεσαι μ΄αυτό το θέμα από την Α΄Λυκείου, δηλαδή αν μετράω καλά επί 4 συναπτά χρόνια.
Αφού δεν πήρες μια απόφαση μέσα σ΄αυτά τα χρόνια , δεν νομίζω να την πάρεις τώρα!
Οπότε, μην με παρεξηγήσεις αλλά ειλικρινά σου λέω, ρίξτο κορώνα-γράμματα και απ΄ο,τι έρθει επίλεξε το αντίθετο!
Στην θεωρία των πιθανοτήτων εντάσσεται κι αυτό!
Ο,τι και νά ΄ρθει, μια χαρά θα είναι!
΄Αντε καλή τύχη και καλές σπουδές!
Γιατί από αυτό που θα βγει να κάνω το αντίθετο;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί από αυτό που θα βγει να κάνω το αντίθετο;
Επειδή όποιο και να βγει κανονικά, δεν θα σε ικανοποιήσει!
΄Αρα θα κάνεις το αντίθετο!
Και μετά δεν έχει άλλες σκέψεις!
Ο,τι είναι, αυτό θα κάνεις!
Θα το πάρεις ως τετελεσμένο γεγονός!
΄Αντε καλό ξημέρωμα να έχουμε!
 

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Μιλωντας σαν ενα ατομο που η ιατρικη ειναι το ονειρο του και μη μπορωντας να με φανταστω να κανω κατι διαφορετικο στη ζωη μου καταλαβαινω οτι εισαι απολυτα διχασμενη. Αυτες τις απαντησεις θα επρεπε να τις ειχες δωσεις στον εαυτο σου πριν αποφασισεις να ξανα δωσεις, καθως κανεις δεν θα σου δωσει την λυση. Θεωρω οτι σου αρεσει η ιδεα των χειρουργειων οπως τα εχουμε δει στο γκρεις ανατομι και μεχρι εκει, αλλιως βλεποντας και τις ικανοτητες σου θα ειχες δωσει εξ αρχης για ιατρικη. Βλεπω οτι εισαι μαθηματικοφυσικο μυαλο και στην ιατρικη θα απογοητευτεις. Δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις στην αποφαση σου, ελπιζω να σιγουρευτεις μεχρι την Τεταρτη. Μην δηλωσεις την ιατρικη μονο επειδη εβγαλες τα μορια, να εισαι σιγουρη. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σ
Μιλωντας σαν ενα ατομο που η ιατρικη ειναι το ονειρο του και μη μπορωντας να με φανταστω να κανω κατι διαφορετικο στη ζωη μου καταλαβαινω οτι εισαι απολυτα διχασμενη. Αυτες τις απαντησεις θα επρεπε να τις ειχες δωσεις στον εαυτο σου πριν αποφασισεις να ξανα δωσεις, καθως κανεις δεν θα σου δωσει την λυση. Θεωρω οτι σου αρεσει η ιδεα των χειρουργειων οπως τα εχουμε δει στο γκρεις ανατομι και μεχρι εκει, αλλιως βλεποντας και τις ικανοτητες σου θα ειχες δωσει εξ αρχης για ιατρικη. Βλεπω οτι εισαι μαθηματικοφυσικο μυαλο και στην ιατρικη θα απογοητευτεις. Δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις στην αποφαση σου, ελπιζω να σιγουρευτεις μεχρι την Τεταρτη. Μην δηλωσεις την ιατρικη μονο επειδη εβγαλες τα μορια, να εισαι σιγουρη. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Σε ευχαριστώ. Εσύ τι σπουδαζεις;
 

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Σ
Σε ευχαριστώ. Εσύ τι σπουδαζεις;
Εγω εχω περασει Βιολογια και ξανα εδωσα για ιατρικη ευελπιστω. Μην επηρεαστεις απο κανεναν και τιποτα, ακολουθησε αυτο που πιστευεις οτι θα σε γεμιζει περισσοτερο εφοσον σου αρεσουν και τα δυο και σιγουρα θα ξεχωρισεις, καθως φαινεται η αποφασιστικοτητα και οι ικανοτητες σου. ΥΓ: ευχομαι να μην ημουν αποτομη στο προηγουμενο μηνυμα χαχα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top