Ιατρική ΕΚΠΑ ή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΕΜΠ;

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
@Xara
1. Ας το παρουμε απο την αρχη τοτε. Για ποιο λογο εξαρχης ειχες δηλωσει και περασει ημμυ?
2. Τι εννοεις σου ειχε γυαλισει και η ιατρικη, με ποια εννοια σου αρεσει;
3.
Στην ημμυ μαρεσει να καινοτομώ, να φτιάχνω μηχανές,
Ναι ο μηχανικος μπορει να τα κανει και αυτα, αναλογα το τι θα ακολουθησει να κανει. Μη νομιζεις για τα επομενα 5 χρονια θα συναρμολογεις ρομποτ και θα εφευρισκεις πατεντες.
4.
τρελαίνομαι για μαθηματικά και φυσική.
Κοιτα κι εγω εκει στο λυκειο εψαχνα σχολες που να εχουν φουλ φυσικη και μαθηματικα γιατι μου αρεζαν πολυ, ωστοσο υπηρχε πολυ και η φλογα της τεχνολογιας. Αν θες μονο μαθηματικα ή φυσικη υπαρχουν αντιστοιχα τμηματα. Σε εμας υπαρχουν ως πρακτικες εφαρμογες και μεχρι ενα σημειο εμβαθυνσης. Φυσικη φυσικη οχι ιδιαιτερα, περα απο κυκλωματα. Μαθηματικα εχουμε οντως αρκετα. Ωστοσο, σου αρεσει η τεχνολογια; οι υπολογιστες; ο προγραμματισμος;
5.
Στην ιατρική μαρεσει πάρα πολύ η ιδέα του χειρουργείου κι η θεραπεία ενός ασθενή με τα ίδια μου τα χέρια
Πώς γινεται να σου αρεσει η ιδεα του χειρουργειου αν δεν εχεις μπει ποτέ εκει μεσα ως χειρουργος; Πώς το εννοεις; Σου αρεσει η θεραπεια ασθενων λες, οκαυ εννοεις να βοηθας ανθρωπους; Αυτο μπορεις με πολλους τροπους, εμμεσα ή πιο αμεσα. Μπορεις πχ με εθελοντισμο σε διαφορες ομαδες για να ικανοποιησεις αυτο το αισθημα αναγκης μεσα σου ή ως μηχανικος αν αυτα που κανεις βοηθας τον κοσμο. Ωστοσο εσυ θελεις κατι πολυ συγκεκριμενο, πχ σε εξιταρει πιο πολυ να ερχεται καποιος αιματοβαμμενος στα επειγοντα και να πας να τον σωσεις ως γιατρος;

6. Παντως αυτην η εννοια της ενεργης ιατρικης ειναι τελειως ξεχωριστη απο τον μηχανικο. Γιατι αλλο το να φτιαχνεις μαγνητικους τομογραφους, να συνεργαζεσαι στην ερευνα για τεχνητα μελη πχ ως μηχανικος και αλλο να πιανεις νυστερια και να δινεις φαρμακα, αυτο δεν γινεται να συνδυαστει απο ημμυ, πρεπει να επιλεξεις.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος που έχω βρει μέχρι στιγμής που να συνδυάζονται αυτά τα δύο είναι:

  • Πτυχίο ιατρικής --> Ειδικοτητα Ορθοπεδικής χειρουργικής

και

Κατατακτήριες ΗΜΜΥ + 5 χρόνια παράλληλα με ειδικότητα ή - Πτυχίο Τμήματος μηχανικών Βιοϊατρικής

και/ή



Νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.
Να ξέρεις επιπλέον ότι Χειρουργική και επιστήμη μηχανικού, μπορεί να συνδυαστούν κυρίως στην ειδικότητα της Ορθοπεδικής.
π.χ. Μπορείς να κάνεις μία ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων ας πούμε με χρήση Η/Υ ή να μελετήσεις υπολογιστικά οριακές συνθήκες σύνδεσης οστών/συνδέσμων/αρθρώσεων και να μοντελοποιήσεις κάτι.
Πιθανότατα όμως θα αναγκαστείς από ένα σημείο και μετά, να σταματήσεις την κλινική άσκηση της ιατρικής για να αφοσιωθείς καθαρά στην Ακαδημαϊκή έρευνα.
(Θα μπορούσα να ακολουθήσω τον ίδιο δρόμο με εσένα, απλά ποτέ δεν μου έκατσε καλά το τρυπανάκι και το πριονάκι των Ορθοπεδικών στο οστό.) Δεν είναι για όλους, όλες οι ειδικότητες.

Παρολ'αυτά, η επιστήμη του μηχανικού και της Ιατρικής συνδυάζονται εξαίσια σε ΜΗ-επεμβατικές ειδικότητες-κλάδους (Ακτινοθεραπευτική, Δυναμικά σώματος και Ηλεκτρικά Πεδία, Πυρηνική Ιατρική, μηχανική ρευστών, Απεικονιστική).
Απλά να ξέρεις ότι θα απομακρυνθείς από το κλινικό κομμάτι.

Προσωπικά, επειδή λατρεύω το επεμβατικό κομμάτι, μόνο ως υποψήφιο μεταπτυχιακό να επέλεγα κάτι από τα παραπάνω, αλλά όχι ακαδημαϊκά. Δεν θα ήθελα να αποξενωθώ από την κλινική πράξη.


Ααααν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο, εννοείται πρώτα θα επιλέξεις την Ιατρική σχολή. Θα το μετανιώσεις πικρά αλλιώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Πολλά έχεις να ωφεληθείς εαν κάνεις double major σε μαθηματικά ή φυσική παράλληλα με το ημμυ(όπως π.χ. ο Shannon ή ο Bardeen αντίστοιχα). Τουλάχιστον η ιστορία έχει δείξει οτι άνθρωποι με τέτοιο background κάνουν καινοτομίες στον χώρο. Αντίθετα ένα πτυχίο ιατρικής είναι παντελώς άχρηστο για biomedical engineering.

Επίσης όπως σου είπαν σκέψου και το μετά. Εαν σου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική θα απογοητευτείς. Ο γιατρός πληρώνεται και έχει πολύ καλή αποκατάσταση, αλλά το επάγγελμα του είναι άκρως ανελαστικό. Οι περισσότεροι μπάρμπες και το προσωπικό που θα συναντήσεις θα έχει ξεχάσει ότι θεωρία έχει κάνει ποτέ στην ζωή του και θα κινείται με καθαρά μυϊκή μνήμη και εμπειρικά.

Δεν θα πω τι σου ταιριάζει καλύτερα γιατί δεν σε ξέρω προσωπικά ούτε έχουμε διαβάσει πολλά απο εσένα.
Αλλά θεωρώ οτι η πιο safe επιλογή για εσένα αυτή την στιγμή είναι το ημμυ. Στην ιατρική μπορεί να μην γουστάρεις την αποστήθιση, ή να μην γουστάρεις τα νοσοκομεία, τις κλινικές ασκήσεις κτλπ. Και εαν αυτό τύχει,τότε θα είσαι πολύ δυστυχισμένη γιατί θα ξοδέψεις 10 χρόνια απο την ζωή σου για να κάνεις κάτι που δεν θα σε γεμίζει. Οπότε ναι,το ημμυ μάλλον είναι η ασφαλέστερη επιλογή. Εαν σου αρέσει καλώς,εαν όχι τότε θα φύγεις γρήγορα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
... Οι περισσότεροι μπάρμπες και το προσωπικό που θα συναντήσεις θα έχει ξεχάσει ότι θεωρία έχει κάνει ποτέ στην ζωή του και θα κινείται με καθαρά μυϊκή μνήμη και εμπειρικά.

Ου να χαθεις διάολε προσπαθείς να με πνίξεις από τα γέλια απογευματιάτικα
Πόσο ισχύει!
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος που έχω βρει μέχρι στιγμής που να συνδυάζονται αυτά τα δύο είναι:

  • Πτυχίο ιατρικής --> Ειδικοτητα Ορθοπεδικής χειρουργικής

και

Κατατακτήριες ΗΜΜΥ + 5 χρόνια παράλληλα με ειδικότητα ή - Πτυχίο Τμήματος μηχανικών Βιοϊατρικής

και/ή



Νομίζω καταλαβαίνεις που το πάω.
Να ξέρεις επιπλέον ότι Χειρουργική και επιστήμη μηχανικού, μπορεί να συνδυαστούν κυρίως στην ειδικότητα της Ορθοπεδικής.
π.χ. Μπορείς να κάνεις μία ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων ας πούμε με χρήση Η/Υ ή να μελετήσεις υπολογιστικά οριακές συνθήκες σύνδεσης οστών/συνδέσμων/αρθρώσεων και να μοντελοποιήσεις κάτι.
Πιθανότατα όμως θα αναγκαστείς από ένα σημείο και μετά, να σταματήσεις την κλινική άσκηση της ιατρικής για να αφοσιωθείς καθαρά στην Ακαδημαϊκή έρευνα.
(Θα μπορούσα να ακολουθήσω τον ίδιο δρόμο με εσένα, απλά ποτέ δεν μου έκατσε καλά το τρυπανάκι και το πριονάκι των Ορθοπεδικών στο οστό.) Δεν είναι για όλους, όλες οι ειδικότητες.

Παρολ'αυτά, η επιστήμη του μηχανικού και της Ιατρικής συνδυάζονται εξαίσια σε ΜΗ-επεμβατικές ειδικότητες-κλάδους (Ακτινοθεραπευτική, Δυναμικά σώματος και Ηλεκτρικά Πεδία, Πυρηνική Ιατρική, μηχανική ρευστών, Απεικονιστική).
Απλά να ξέρεις ότι θα απομακρυνθείς από το κλινικό κομμάτι.

Προσωπικά, επειδή λατρεύω το επεμβατικό κομμάτι, μόνο ως υποψήφιο μεταπτυχιακό να επέλεγα κάτι από τα παραπάνω, αλλά όχι ακαδημαϊκά. Δεν θα ήθελα να αποξενωθώ από την κλινική πράξη.


Ααααν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτό το δρόμο, εννοείται πρώτα θα επιλέξεις την Ιατρική σχολή. Θα το μετανιώσεις πικρά αλλιώς.
Ήθελα να ρωτήσω εσύ είσαι γιατρός;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
@Xara
1. Ας το παρουμε απο την αρχη τοτε. Για ποιο λογο εξαρχης ειχες δηλωσει και περασει ημμυ?
2. Τι εννοεις σου ειχε γυαλισει και η ιατρικη, με ποια εννοια σου αρεσει;
3.

Ναι ο μηχανικος μπορει να τα κανει και αυτα, αναλογα το τι θα ακολουθησει να κανει. Μη νομιζεις για τα επομενα 5 χρονια θα συναρμολογεις ρομποτ και θα εφευρισκεις πατεντες.
4.

Κοιτα κι εγω εκει στο λυκειο εψαχνα σχολες που να εχουν φουλ φυσικη και μαθηματικα γιατι μου αρεζαν πολυ, ωστοσο υπηρχε πολυ και η φλογα της τεχνολογιας. Αν θες μονο μαθηματικα ή φυσικη υπαρχουν αντιστοιχα τμηματα. Σε εμας υπαρχουν ως πρακτικες εφαρμογες και μεχρι ενα σημειο εμβαθυνσης. Φυσικη φυσικη οχι ιδιαιτερα, περα απο κυκλωματα. Μαθηματικα εχουμε οντως αρκετα. Ωστοσο, σου αρεσει η τεχνολογια; οι υπολογιστες; ο προγραμματισμος;
5.

Πώς γινεται να σου αρεσει η ιδεα του χειρουργειου αν δεν εχεις μπει ποτέ εκει μεσα ως χειρουργος; Πώς το εννοεις; Σου αρεσει η θεραπεια ασθενων λες, οκαυ εννοεις να βοηθας ανθρωπους; Αυτο μπορεις με πολλους τροπους, εμμεσα ή πιο αμεσα. Μπορεις πχ με εθελοντισμο σε διαφορες ομαδες για να ικανοποιησεις αυτο το αισθημα αναγκης μεσα σου ή ως μηχανικος αν αυτα που κανεις βοηθας τον κοσμο. Ωστοσο εσυ θελεις κατι πολυ συγκεκριμενο, πχ σε εξιταρει πιο πολυ να ερχεται καποιος αιματοβαμμενος στα επειγοντα και να πας να τον σωσεις ως γιατρος;

6. Παντως αυτην η εννοια της ενεργης ιατρικης ειναι τελειως ξεχωριστη απο τον μηχανικο. Γιατι αλλο το να φτιαχνεις μαγνητικους τομογραφους, να συνεργαζεσαι στην ερευνα για τεχνητα μελη πχ ως μηχανικος και αλλο να πιανεις νυστερια και να δινεις φαρμακα, αυτο δεν γινεται να συνδυαστει απο ημμυ, πρεπει να επιλεξεις.
Στην ημμυ μαρεσόυν τα μαθηματικα κι η φυσική που εει κι έτσι να φτιάχνω νέα πράγματα. Στην ιατρική μου αρέσει πολύ η ιδέα του χειρουργείου, να κάνω ένα χειρουργείο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην ημμυ μαρεσόυν τα μαθηματικα κι η φυσική που εει κι έτσι να φτιάχνω νέα πράγματα. Στην ιατρική μου αρέσει πολύ η ιδέα του χειρουργείου, να κάνω ένα χειρουργείο.

Έχεις σκεφτεί να κάνεις χειρουργείο και παράλληλα να λύνεις ασκήσεις μαθηματικών ή φυσικής για πανελλήνιες; :blink:
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Να σου πω.. λες τρελαίνεσαι για μαθηματικά και φυσική, μαθήματα άκυρα για ιατρική, καθώς υφίστανται μόνο στο πρώτο εξάμηνο. Για ανατομία και φυσιολογία τρελαίνεσαι το ίδιο;;; Έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου αντίστοιχα βιβλία να δεις πως είναι, τι γράφουν και να προσπαθήσεις να τα καταλάβεις και να τα μάθεις;;; Γιατί αν πας ιατρική 2,5 χρόνια θα πήξει στις ανατομιες και στις φυσιολογίες. Για ρίξε λοιπόν μια ματιά και σε αυτά τα μαθήματα. Αν δεν σε τρελαίνουν το ίδιο θα σιχαθεις την ιατρική, αφού σε κάθε μάθημα είτε παθολογία είτε χειρουργική είτε ακτινολογία πάνω σε γνώσεις ανατομίας και φυσιολογίας θα στηρίζεσαι και θα ανατρέχεις.
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις

κάτι συνδυαστικό :studying: αμφιβάλλω αν έχεις σαφή εικόνα για τα μαθηματικά (όχι γι' αυτά που έχεις κάνει στο σχολείο)...μάλλον για ιατρική είσαι επειδή έτσι δουλεύει το "σύστημα", μην πάνε χαμένα τα μόρια τουλάχιστον
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
κάτι συνδυαστικό :studying:
Οκ, δεν χρειάζεται να τρολλαρεις. Αν θέλεις να βοηθήσεις μιλά, αν δεν θες δεν χρειαζεται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σου πω.. λες τρελαίνεσαι για μαθηματικά και φυσική, μαθήματα άκυρα για ιατρική, καθώς υφίστανται μόνο στο πρώτο εξάμηνο. Για ανατομία και φυσιολογία τρελαίνεσαι το ίδιο;;; Έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου αντίστοιχα βιβλία να δεις πως είναι, τι γράφουν και να προσπαθήσεις να τα καταλάβεις και να τα μάθεις;;; Γιατί αν πας ιατρική 2,5 χρόνια θα πήξει στις ανατομιες και στις φυσιολογίες. Για ρίξε λοιπόν μια ματιά και σε αυτά τα μαθήματα. Αν δεν σε τρελαίνουν το ίδιο θα σιχαθεις την ιατρική, αφού σε κάθε μάθημα είτε παθολογία είτε χειρουργική είτε ακτινολογία πάνω σε γνώσεις ανατομίας και φυσιολογίας θα στηρίζεσαι και θα ανατρέχεις.
Ξέρεις που θα μπορούσα να βρω ιατρικά βιβλία για να πάρω μια ιδέα;
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Οκ, δεν χρειάζεται να τρολλαρεις. Αν θέλεις να βοηθήσεις μιλά, αν δεν θες δεν χρειαζεται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ξέρεις που θα μπορούσα να βρω ιατρικά βιβλία για να πάρω μια ιδέα;
Πηγαινε σε μια βιβλιοθηκη. Ψαξε ομως πρωτα τον ηλεκτρονικο της καταλογο
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Οκ, δεν χρειάζεται να τρολλαρεις. Αν θέλεις να βοηθήσεις μιλά, αν δεν θες δεν χρειαζεται
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ξέρεις που θα μπορούσα να βρω ιατρικά βιβλία για να πάρω μια ιδέα;
Μπορείς είτε να δανειστεις από κάποιον που σπουδάζει επαγγέλματα υγείας κάποια βιβλία και να ρίξεις μια ματιά ή να αγοράσεις που δε θα στο πρότεινα γιατί είναι πανάκριβα ή το καλύτερο κατ'εμε να μπεις στον Εύδοξο στο τμήμα ιατρικής που σε ενδιαφέρει και να πατας σε κάθε μάθημα το περιεχόμενο του βιβλίο και εκεί θα σου δείχνει ένα μικρό απόσπασμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην ημμυ μαρεσόυν τα μαθηματικα κι η φυσική που εει κι έτσι να φτιάχνω νέα πράγματα. Στην ιατρική μου αρέσει πολύ η ιδέα του χειρουργείου, να κάνω ένα χειρουργείο.
Καλό μου κορίτσι ακόμα κι εγώ που είμαι ένα θεωρητικό nerd, κατάλαβα ότι πέραν πιθανόν της ορθοπεδικής χειρουργικής, οι επιστήμες του μηχανικού και της ιατρικής συνδυάζονται σε μη επεμβατικές ειδικότητες.
Αν εσύ θέλεις τον ένα μήνα να κάνεις εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς και τον επόμενο να σχεδιάζεις ρομποτικά ιατρικά μηχανήματα, απλά δεν γίνεται!
Δεν σε τρολάρει κανείς!
Απλά πρέπει να διαλέξεις!
Και μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό!
 

Xara

Νεοφερμένος

Η Xara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλό μου κορίτσι ακόμα κι εγώ που είμαι ένα θεωρητικό nerd, κατάλαβα ότι πέραν πιθανόν της ορθοπεδικής χειρουργικής, οι επιστήμες του μηχανικού και της ιατρικής συνδυάζονται σε μη επεμβατικές ειδικότητες.
Αν εσύ θέλεις τον ένα μήνα να κάνεις εγχειρήσεις ανοιχτής καρδιάς και τον επόμενο να σχεδιάζεις ρομποτικά ιατρικά μηχανήματα, απλά δεν γίνεται!
Δεν σε τρολάρει κανείς!
Απλά πρέπει να διαλέξεις!
Και μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό!
Ok, δεν θα πείραζε όμως να απαντάτε ευγενικα
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Είμαι σε τεράστιο δίλημμα. Πέρυσι είχα δώσει πανελλήνιες από θετική και πέρα σα ημμυ εμπ.Μου είχε γυαλίσει όμως κι η ιατρική για αυτό φέτος ξαναδωσα από 3ο πεδίο και περνώ ιατρική Αθηνών. Γενικά πάντα ήμουν αναποφάσιστη για τις δύο σχολές. Κι οι δυο με ενθουσιάζουν. Στην ημμυ μαρεσει να καινοτόμων, να φτιάχνω μηχανές, τρελαίνομαι για μαθηματικά και φυσική. Στην ιατρική μαρεσει πάρα πολύ η ιδέα του χειρουργείου κι η θεραπεία ενός ασθενή με τα ίδια μου τα χέρια. Όσον αφορά τις σχολές μου φαίνεται σχετικά πιο ενδιαφέρον το πρόγραμμα της ημμυ. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν στην ιατρική θέλει καθαρή αποστήθιση. Τι δυσκολία έχει η κάθε σχολή; Ποια αποτις δύο έχει καλύτερη αποκατάσταση και περισσότερα χρήματα; Επίσης είχα σκεφτεί το εξής και θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται. Να τελειώσω ιατρική, με κατατακτηριες ημμυ και να ασχοληθώ με την ιατρική μηχανική καιτη ρομποτική χειρουργική.. Τι θα μπορώ να κάνω τότε; Θα μπορώ να ασχοληθώ με αυτό και να κάνω και χειρουργια;Επίσης το χει κάνει κάποιος άλλος διεθνώς εκτός της Νικήτα;Να σημειώσω ότι δεν πήγα φέτος καθόλου στη σχολή. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Ξέρω ότι και οι δύο σχολές δεν έχουν κοινά, όμως κι οι δυο μαρεσόυν! Ευχαριστώ για την απάντηση σας!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ειδικότητα ιατρική έχει και προχωρημεν αμαθηματικα
Εδώ βλέπω ότι έδωσες πέρσι πανελλήνιες έχοντας επιλέξει το 2ο πεδίο και πέτυχες στη σχολή που ήθελες ( ΗΜΜΥ ΕΜΠ) όμως αποφασίζεις να μην πας και χωρίς καν να δοκιμάσεις τη σχολή που πέρασες επιλέγεις να δώσεις ξανά πανελλήνιες από ένα εντελώς διαφορετικό πεδίο για την ιατρική στην οποία τελικά και εισάγεσαι. Παρόλα αυτά τώρα σκέφτεσαι να πας στη σχολή που είχες περάσει την πρώτη χρονιά μια σχολή που πριν ένα χρόνο είχες απορρίψει αμέσως μόλις την είχες επιλέξει. Επειδή ακούγεται από μόνο του πολύ μπερδεμένο νομίζω πως την απαντηση θα την βρεις αν καταλάβεις 1) Τι ήταν αυτό που σε έκανε να στοχευσεις ήμουν την πρώτη χρονιά και 2) Γιατί μόλις κατέκτησες το στόχο σου αποφασίζεις ξαφνικά να δώσεις πανελλήνιες για μια τελείως διαφορετική σχολή χωρίς να δεις αν σου αρέσει η σχολή που είχες ήδη περάσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ok, δεν θα πείραζε όμως να απαντάτε ευγενικα
΄Ολοι ευγενικοί είμαστε εδώ!
Απλά υπάρχουν κάποιες υφέρπουσες αναφορές σε άλλα θέματα που είναι γνωστά σε κάποιους από μας και δεν αφορούν εσένα.
Μην δίνεις σημασία!
Ειλικρινά σε συμμεριζόμαστε!

Μπράβο αγαπητή @Athena apo, ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω!

@Xara για να μην πας στο ΗΜΜΥ που πέρασες πέρσι σημαίνει ότι έκανες δεύτερες σκέψεις ότι η Ιατρική σου ταιριάζει καλύτερα.
Τώρα που πέτυχες τον στόχο σου, τι είναι αυτό που σε προβληματίζει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top