Ιατρική, Βιολογικό ή Φαρμακευτική;

elenaaa

Νεοφερμένος

Η elenaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια ήμουν αποφασισμένη πως θέλω μόνο ιατρική τον τελευταίο καιρό άρχισαν να μου γεννιούνται ορισμένες αμφιβολίες... Καταρχάς εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ με το κομμάτι των νευροεπιστημων, με το οποίο από όσα έχω διαβάσει μπορεί να ασχοληθεί κανείς είτε με,είτε χωρίς πτυχίο ιατρικής. Το θέμα μου είναι τα χρόνια και για να είμαστε συγκεκριμένοι αυτό που με φοβίζει είναι ότι ακολουθώντας την ιατρική θα "χάσω" αρκετά χρόνια από την ζωή μου για να γίνω κάτι που με μέσα από το βιολογικό ή την φαρμακευτική θα μπορούσα να το είχα επιτύχει +- 5 χρόνια νωρίτερα. Βέβαια τα προγράμματα σπουδών των δύο τελευταίων σχολών δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα διότι δεν με ενδιαφέρει ο μικρόκοσμος αλλα ο μακροκοσμος. Δεν ξερω θεωρώ πως η ιατρική είναι κάτι πιο σίγουρο. Συν οτι θέλω την επαφή με τον ασθενή και όχι να είμαι κλεισμένη σε ένα εργαστήριο. Επίσης να σημειωθεί πως αμα δηλώσω τελικά ιατρική θα σπουδάζω στην πόλη μου(η οποία δεν έχει την φοιτητική ζωή της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης) που με ξενερώνει λιγο σαν ιδεα. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας,ειμαι αρκετά μπερδεμένη.
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Νομιζω πως ξέρεις μέσα σου τι θέλεις, απλά έχεις χαλαστει με την πόλη. Το πλεονέκτημα της ιατρικής είναι ότι σου εξασφαλίζει την επαφή με τον ασθενή, την οποία θες. Τώρα σχετικά με τη φοιτητική ζωη, καταλαβαίνω τι λες, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερο να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει και να "θυσιασεις" λίγη διασκέδαση (που και παλι ωραια θα περασεις, δεν υπαρχει φοιτητης που να μην περναει καλα),παρά το αντίθετο. Ελπίζω να ξεμπλοκαρεις και να βρεις τη λυση❤️
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και εγώ νομίζω πως ξέρεις τι θέλεις..
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Στα βιολογικά ασχολούμαστε γενικά με την ζωή (φυτά, ζώα, κλπ) επομένως δεν ξέρω αν θα σου ταιριάζει 100%. Εννοώ ότι εφόσον θέλεις να ασχολείσαι μόνο με ανθρώπινους ασθενείς ίσως δεν θα σου αρέσει να μελετάς μαθήματα όπως βοτανική ή ζωολογία. Αν δεν έχεις θέμα με αυτό θα μπορούσες να σπουδάσεις σε ένα τμήμα βιολογίας.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και στη φαρμακευτική θα ασχολείσαι κυρίως με φαρμακολογικές παρεμβάσεις όχι τόσο με ανατομία και τέτοια. Πιο πολύ με φυσιολογία και κυτταρική βιολογία του νευρικού συστήματος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα βιολογικά ασχολούμαστε γενικά με την ζωή (φυτά, ζώα, κλπ) επομένως δεν ξέρω αν θα σου ταιριάζει 100%. Εννοώ ότι εφόσον θέλεις να ασχολείσαι μόνο με ανθρώπινους ασθενείς ίσως δεν θα σου αρέσει να μελετάς μαθήματα όπως βοτανική ή ζωολογία. Αν δεν έχεις θέμα με αυτό θα μπορούσες να σπουδάσεις σε ένα τμήμα βιολογίας.
Ωστόσο ο τομέας την νευροβιολογίας σε συνδυασμό με βιοπληροφορική κλπ μπορεί να την οδηγήσει εκεί που θέλει.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια ήμουν αποφασισμένη πως θέλω μόνο ιατρική τον τελευταίο καιρό άρχισαν να μου γεννιούνται ορισμένες αμφιβολίες... Καταρχάς εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ με το κομμάτι των νευροεπιστημων, με το οποίο από όσα έχω διαβάσει μπορεί να ασχοληθεί κανείς είτε με,είτε χωρίς πτυχίο ιατρικής. Το θέμα μου είναι τα χρόνια και για να είμαστε συγκεκριμένοι αυτό που με φοβίζει είναι ότι ακολουθώντας την ιατρική θα "χάσω" αρκετά χρόνια από την ζωή μου για να γίνω κάτι που με μέσα από το βιολογικό ή την φαρμακευτική θα μπορούσα να το είχα επιτύχει +- 5 χρόνια νωρίτερα. Βέβαια τα προγράμματα σπουδών των δύο τελευταίων σχολών δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα διότι δεν με ενδιαφέρει ο μικρόκοσμος αλλα ο μακροκοσμος. Δεν ξερω θεωρώ πως η ιατρική είναι κάτι πιο σίγουρο. Συν οτι θέλω την επαφή με τον ασθενή και όχι να είμαι κλεισμένη σε ένα εργαστήριο. Επίσης να σημειωθεί πως αμα δηλώσω τελικά ιατρική θα σπουδάζω στην πόλη μου(η οποία δεν έχει την φοιτητική ζωή της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης) που με ξενερώνει λιγο σαν ιδεα. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας,ειμαι αρκετά μπερδεμένη.
Ξεκάθαρα η ιατρική θα σου επιτρέψει να ασχοληθείς άμεσα με τις νευροεπιστήμες και όχι μόνο εργαστηριακά αλλά έχοντας και επαφή με ασθενείς (νευρολογία κλπ). Το μόνο θέμα σου είναι η πόλη που θα επιλέξεις τελικά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Οποια σχολη και να διαλεξεις, θα φας πολλα ασχετα μαθηματα που πρεπει να υπομεινεις μεχρι να καταληξεις να κανεις αυτο που σε ενδιαφερει, εαν δεν αλλαξουν οι προτιμησεις σου μεχρι τοτε.

Νευροεπιστημες ειναι ενας τεραστιος κλαδος, που συνδυαζει απο προσεγγιση πληροφορικης και μαθηματικων μεχρι βιολογια, ιατρικη φαρμακευτικη.
Φυσιολογια πχ εργαστηριο μας εκανε μια κοπελα που το προσεγγισε μεσω βιολογιας.

Σκεψου αρχικα εαν θα σου ταιριαζε μια πιο θεωρητικη ή πιο κλινικη προσεγγιση, κι επειτα εαν υπαρχει πιθανοτητα να αλλαξουν τα γουστα σου στο μελλον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top