Ιατρική: Αξίζει να μπω εκεί; Θα τα βγάλω εύκολα πέρα;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και βρισκεις ακρηηηηηη,ε?....στανταρ!!!
Εγώ προσωπικά πληρώνω ιδιώτη για να μου γράψει φάρμακα και να με εξετάσει (παω σπάνια σε ιατρό) δεν ασχολουμαι με το δημόσιο και το ΕΟΠΥΥ γιατί θεωρώ πως υπολειτουργούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikapa

Νεοφερμένος

Ο pikapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Επειδη το πρωτο σκελος αναφερεται προφανως σε μενα, θα πω το εξης: δεν ειπα ποτε οτι η ιατρικη ειναι ευκολη επιστημη, ειπα πως οποιαδηποτε επιστημη αν την αγαπας, την βρισκεις πολυ πιο ευκολη και ενδιαφερουσα οποτε δεν νιωθεις οτι μενει πισω ολη σου η ζωη για αυτο που σπουδαζεις. Τον ορο που χρησιμοποιησες "δηθεν ειδικους" τον εκλαμβανω ως ειρωνικο. Διοτι απευθυνεσαι σε ενα ατομο μορφωμενο πανεπιστημιακα και κοινωνικα και πιστεψε με την γνωμη μου την λεω μονο εφοσον την εχω διασταυρωσει απο 100 πλευρες. Το οτι εχω τελειωσει ΑΣΟΕΕ δεν σημαινει αυτοματα οτι οι γνωσεις μου και τα ενδιαφεροντα μου περιοριζονται στον οικονομικο κλαδο. Οποτε καλο ειναι πριν μιλαμε να προσεχουμε λιγακι τι λεμε, ε? ;) ευχαριστω!

υ.γ: οσον αφορα το ωραριο του γιατρου που παρεθεσες, δεν μου λεει κατι. Και αναλογο ωραριο ξερεις πολυ καλα οτι δεν ισχυει μεχρι να συνταξιοδοτηθουν. Αλοιμονο δηλαδη! Επισης ξερεις οταν δηλωνεις ιατρικη οτι θελει θυσιες, εφημεριες, αναμονη για ειδικοτητα κτλ..μια ταλαιπωρια που τουλαχιστον στην χωρα μας ειναι δεδομενη με τις παρουσες συνθηκες και τις ισχυουσες νομοθεσιες.
Σόρρυ αν παρεξηγήθηκες αλλά δεν απευθυνόμουν σε εσένα. Ουδέποτε διαφώνησα με τα λεγόμενά σου. Το πόστ μου αναφερόταν σε 3 άτομα (έχω παραθέσει τα σχόλια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Σόρρυ αν παρεξηγήθηκες αλλά δεν απευθυνόμουν σε εσένα. Ουδέποτε διαφώνησα με τα λεγόμενά σου. Το πόστ μου αναφερόταν σε 3 άτομα (έχω παραθέσει τα σχόλια).

ok then :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γελάμε στην φράση "οι γιατροί καταλαβαίνουν την ανθρώπινη ύπαρξη". :P
Επίσης ανούσιο το πρόγραμμα ενός γιατρού στην ΗΠΑ, εκεί πέρα πολλοί δουλεύουν υπερβολικά ωράρια, φταίει η χώρα όχι το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν ένας ιατρός εφημερευει δε σημαίνει ότι μένει όλη την νύχτα ξυπνιος έχει δωμάτιακι και κοιμάται οι νοσηλευτές μένουν ξυπνιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν ένας ιατρός εφημερευει δε σημαίνει ότι μένει όλη την νύχτα ξυπνιος έχει δωμάτιακι και κοιμάται οι νοσηλευτές μένουν ξυπνιοι

lolz :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikapa

Νεοφερμένος

Ο pikapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γελάμε στην φράση "οι γιατροί καταλαβαίνουν την ανθρώπινη ύπαρξη". :P
Επίσης ανούσιο το πρόγραμμα ενός γιατρού στην ΗΠΑ, εκεί πέρα πολλοί δουλεύουν υπερβολικά ωράρια, φταίει η χώρα όχι το επάγγελμα.
Την επόμενη φορά που θα σου συμβεί κάποιο ατύχημα σου εύχομαι να πέσεις σε γιατρό που δεν κατανοεί πως λειτουργεί ο άνθρωπος. Εκεί πιστεύω θα καταλάβεις τι σημαίνει η γλαφυρή έκφραση "εξηγώ την ανθρώπινη ύπαρξη".

Μπράβο σου. Άλλος ένας δήθεν ειδικός. Η ζωή στην ειδικότητα δεν διαφέρει και πολυ στις υπόλοιπες χώρες, ιδίως στην ελλάδα.
Και για να σου δείξω πόσο άσχετος είσαι στις ΗΠΑ δουλεύουν κατα μέσον όρο 250 ώρες λιγότερο απο την ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Την επόμενη φορά που θα σου συμβεί κάποιο ατύχημα σου εύχομαι να πέσεις σε γιατρό που δεν κατανοεί πως λειτουργεί ο άνθρωπος. Εκεί πιστεύω θα καταλάβεις τι σημαίνει η γλαφυρή έκφραση "εξηγώ την ανθρώπινη ύπαρξη".
Βαριές κουβέντες λέγονται. Ήδη έχω ανατριχίλες!
Μιλάς για το επόμενο ατύχημα που θα έχει ο gregory, και του εύχεσαι να κακοπέσει από γιατρό, για να καταλάβει τι σημαίνει η γλαφυρή έκφραση "εξηγώ την ανθρώπινη ύπαρξη".
Ήμαρτον γιατρέ μου, το καταλάβαμε, το καταλάβαμε σας λέω!
Μάλλον εκτιμώ την Ιατρική, ως λειτούργημα, περισσότερο από σένα, παρ' όλο που δεν την ακολούθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Σε παρακαλώ, βούτα την γλώσσα στο μυαλό πριν ξαναγράψεις τέτοια βλακεία.

Δεν θα κάτσω να αναλύσω γιατί είσαι foul. Εσύ την επόμενη φορά να πας σε χειρούργο για να σου σώσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την ζωή αν έχεις γαστρεντερίτιδα και κινδυνεύεις να τα τινάξεις από αφυδάτωση.

Έλα τώρα , εσύ που εχεις λεφτά για ξόδεμα πήγαινε να δώσεις 20αρικο να σου πει πως έχεις αφυδατωθεί .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Έλα τώρα , εσύ που εχεις λεφτά για ξόδεμα πήγαινε να δώσεις 20αρικο να σου πει πως έχεις αφυδατωθεί .

γιατί πολύ απλά δεν πας στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου να την βγάλεις τζαμπέ, μόνο γκρινιάζεις για τους ιδιώτες; Ι-Δ-Ι-Ω-Τ-Ε-Σ είναι, από πού θα πάρουν λεφτά;
θα δίνουν διαγνώσεις στο τζάμπα;
το ξέρω ότι είναι ακριβό αλλά ο άνθρωπος τη δουλειά του κάνει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
γιατί πολύ απλά δεν πας στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου να την βγάλεις τζαμπέ, μόνο γκρινιάζεις για τους ιδιώτες; Ι-Δ-Ι-Ω-Τ-Ε-Σ είναι, από πού θα πάρουν λεφτά;
θα δίνουν διαγνώσεις στο τζάμπα;
το ξέρω ότι είναι ακριβό αλλά ο άνθρωπος τη δουλειά του κάνει.:hmm:

Προς θεού δεν είπα να μην παίρνει λεφτά .. Αλλά 20 ? ΜΩΡΕ 20 για 2 λεπτά εξεταση? Είμαστε με τα καλά μας ? Αποτελεί προσωπική άποψη δεν θέλω μαλώματα ! :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έλα τώρα , εσύ που εχεις λεφτά για ξόδεμα πήγαινε να δώσεις 20αρικο να σου πει πως έχεις αφυδατωθεί .

Καταλαβαίνεις ότι γίνεσαι ακόμα πιο foul?
Θέλεις να μου πεις ότι αν πας σε έναν γιατρό που κατ' εσέ "σώζει πραγματικά ζωές", θα κάνει τέτοιες διαγνώσεις της πλάκας (αν υποθέσουμε ότι μπορεί να τις κάνει) τζαμπέ? Ή θα σε δει και θα σου πει "αυτή την φορά δεν θα σου πάρω τίποτα, αλλά επειδή θα πάθεις κάτι σοβαρό δεν μπορεί, να έρθεις σε μένα να σε σώσω και να σε ξεζουμίσω"?
Πρώτα απ' όλα αυτό.
Και κατά δεύτερον, δεν πας στον γιατρό για να σου πει ότι αφυδατώθηκες. Αυτό κι η μάνα σου μπορεί να το καταλάβει, αν έχεις ξεράσει το σύμπαν και δεν έχεις βάλει γουλιά υγρό εδώ και 20 ώρες. Στον γιατρό πας για να σου βρει την αιτία της αφυδάτωσης, αν είναι ιογενής ή παίζει κάποια επιπλοκή, να σου γράψει τα κατάλληλα φάρμακα και να σου πει τι να προσέχεις. Δεν το θεωρείς σοβαρό λόγο για να σου πάρει 20Ε? Τότε ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ. Να υποθέσω ότι τις λέξεις "Εξωτερικά Ιατρεία" δεν τις έχεις ακουστά? Δώσε 5Ε, περίμενε να σε εξετάσουν, και με τα 15 που σου περισσεύουν πιες 5 καφέδες (είναι ωραία επένδυση, huh?)

Άσε που αν είναι οικογενειακός γιατρός σε εξυπηρετεί και από το τηλέφωνο και δεν πληρώνεις τίποτα. Τρίτο επιχείρημα αυτό.

Ουφ, άντε φτάνει, κουράστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Προς θεού δεν είπα να μην παίρνει λεφτά .. Αλλά 20 ? ΜΩΡΕ 20 για 2 λεπτά εξεταση? Είμαστε με τα καλά μας ? Αποτελεί προσωπική άποψη δεν θέλω μαλώματα ! :giveup:
ε ναι, δεν είναι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, να σε χρεώνει με το χρόνο.
20 ευρώ παίρνει ο άνθρωπος για την επίσκεψη, ανεξάρτητα του αν στο τέλος θα σου πει ότι έχεις λίγο βηχαλάκι ή ότι πρέπει να κάνεις περαιτέρω εξετάσεις μπλα μπλα μπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι γίνεσαι ακόμα πιο foul?
Θέλεις να μου πεις ότι αν πας σε έναν γιατρό που κατ' εσέ "σώζει πραγματικά ζωές", θα κάνει τέτοιες διαγνώσεις της πλάκας (αν υποθέσουμε ότι μπορεί να τις κάνει) τζαμπέ? Ή θα σε δει και θα σου πει "αυτή την φορά δεν θα σου πάρω τίποτα, αλλά επειδή θα πάθεις κάτι σοβαρό δεν μπορεί, να έρθεις σε μένα να σε σώσω και να σε ξεζουμίσω"?
Πρώτα απ' όλα αυτό.
Και κατά δεύτερον, δεν πας στον γιατρό για να σου πει ότι αφυδατώθηκες. Αυτό κι η μάνα σου μπορεί να το καταλάβει, αν έχεις ξεράσει το σύμπαν και δεν έχεις βάλει γουλιά υγρό εδώ και 20 ώρες. Στον γιατρό πας για να σου βρει την αιτία της αφυδάτωσης, αν είναι ιογενής ή παίζει κάποια επιπλοκή, να σου γράψει τα κατάλληλα φάρμακα και να σου πει τι να προσέχεις. Δεν το θεωρείς σοβαρό λόγο για να σου πάρει 20Ε? Τότε ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ. Να υποθέσω ότι τις λέξεις "Εξωτερικά Ιατρεία" δεν τις έχεις ακουστά? Δώσε 5Ε, περίμενε να σε εξετάσουν, και με τα 15 που σου περισσεύουν πιες 5 καφέδες (είναι ωραία επένδυση, huh?)

Άσε που αν είναι οικογενειακός γιατρός σε εξυπηρετεί και από το τηλέφωνο και δεν πληρώνεις τίποτα. Τρίτο επιχείρημα αυτό.

Ουφ, άντε φτάνει, κουράστηκα.

Έλα τι ψάχνω τώρα , με σπουδαστή ιατρικής μιλάω , πρόκειται να συμφωνήσεις με όσα λεω? ΦΥΣΙΚΑ και όχι!

20 ευρώ παίρνει ο άνθρωπος για την επίσκεψη

Ε αυτό μου φέρνει εμένα σε κόμπλεξ .. Με το ίδιο σκεπτικό και στο σούπερ μαρκετ όταν μπαίνεις να σου παίρνουν 50 ευρώ , άσχετα αν θα πάρεις ένα γαλα και 2 κιλά πατάτες ... Εντάξει το τελειώνω εδώ , δεν απαντάω άλλο .. Καταλαβαίνω πως η άποψη μου είναι περίεργη και θα φέρει πολλούς αντιμέτωπους :D . Peace!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έλα τι ψάχνω τώρα , με σπουδαστή ιατρικής μιλάω , πρόκειται να συμφωνήσεις με όσα λεω? ΦΥΣΙΚΑ και όχι!

Εξαρτάται με τι μου ζητάς να συμφωνήσω.
Να συμφωνήσω ότι τα 20Ε είναι πολλά? Αυτό σηκώνει συζήτηση. Και δεν πιστεύω ότι εξαρτάται μόνο από την ειδικότητα, αλλά και από την βαρύτητα του περιστατικού, από το πόσο τακτικοί είναι (δεν θα πω "πελάτες", δεν μ' αρέσει σαν λέξη), γενικά είναι πολλοί οι παράγοντες, και δεν μπορώ να πω αν ΓΕΝΙΚΑ συμφωνώ ή διαφωνώ με την τιμή.

Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, επειδή ο τάδε και ο δείνα επέλεξαν να μην κάνουν 8ωρα χειρουργεία for living δεν τους θεωρούμε και ικανούς να πορευτούν σαν ιδιώτες με το εκάστοτε τιμολόγιο. Σ' αυτό διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως, πλαγίως, όπως θέλεις τέλος πάντων. Όλοι την Ιατρική τελειώσανε, και αγγούρι στην ειδικότητα φάγανε, και αν κάποιοι επέλεξαν τον δυσκολότερο δρόμο της Χειρουργικής π.χ., δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να ζουν στην σκιά τους ή να πορεύονται με ψίχουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Να συμφωνήσω ότι τα 20Ε είναι πολλά?

Σε αυτό .. Εγώ γι αυτό σκοτίζομαι! Διότι για εξετάσεις του κώλου , μας φεύγει πραγματικά ο κώλος . Δεν είπα να μην παίρνουν λεφτά , προς θεού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε αυτό .. Εγώ γι αυτό σκοτίζομαι! Διότι για εξετάσεις του κώλου , μας φεύγει πραγματικά ο κώλος . Δεν είπα να μην παίρνουν λεφτά , προς θεού!

Σου είπα, εξαρτάται πάντα.
Η οδοντίατρός μου που πήγα 2 φορές ίσα για να με κοιτάξει και να μου συστήσει γναθοχειρούργο δεν μου πήρε τίποτα. Τον παιδίατρό μου επίσης τον παίρναμε τηλ. όταν είχα καμιά ίωση αντί για επίσκεψη και συνήθως δεν μας ζητούσε να περάσουμε απο το ιατρείο. Εξαρτάται και από τον άνθρωπο, αν θέλει μόνο να τα αρπάξει, και για να πας το βιβλιάριο μόνο θα σου ζητήσει να πληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και βρισκεις ακρηηηηηη,ε?....στανταρ!!!

Πολλοί ιατροί χάσανε σε δίκες εξαιτίας ιατρικών λάθων. Ένας ιατρός είναι νομκά υπεύθυνος για κάθε ασθενή του και για αυτό πληρώνεις την ευθύνη του.
Δε μπορεί απλά να σου γραψει φάρμακα (βάζοντας την υπογραφή του) η υπογραφή του ιατρού δηλώνει συμφωνία του ιατρού και μεταβίβασης ευθύνης στον ιατρό για την αγωγή του ασθενούς.

Έλα τώρα , εσύ που εχεις λεφτά για ξόδεμα πήγαινε να δώσεις 20αρικο να σου πει πως έχεις αφυδατωθεί .

:P Όποιος θέλει πάει στο ιατρό και οποιος θέλει δε πάει :P
ο ιατρός πρέπει να πάρει τον μισθό του ως εργαζόμενος δε μπορεί να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του δωρεάν εφόσον είναι ιδιώτης αν θέλεις πήγαινε σε έναν ιατρό του ταμείου σου


Σου είπα, εξαρτάται πάντα.
Η οδοντίατρός μου που πήγα 2 φορές ίσα για να με κοιτάξει και να μου συστήσει γναθοχειρούργο δεν μου πήρε τίποτα. Τον παιδίατρό μου επίσης τον παίρναμε τηλ. όταν είχα καμιά ίωση αντί για επίσκεψη και συνήθως δεν μας ζητούσε να περάσουμε απο το ιατρείο. Εξαρτάται και από τον άνθρωπο, αν θέλει μόνο να τα αρπάξει, και για να πας το βιβλιάριο μόνο θα σου ζητήσει να πληρώσεις.

Και εγώ πηγαίνα σε ιδιώτη παιδίατρο :D και δε το μετάνιωσα. Φυσικό είναι αν πας σε έναν ιατρό (είσαι ασθενης του δηλαδή) και ο ίδιος ο ιατρός θα σε σεβαστεί και θα σε εξυπηρετεί και μέσω τηλεφώνου και φυσικά θα σε βοηθήσει αν σου τύχει κάτι επείγον.
Αυτό οι ιατροί του ΙΚΑ ή του δημοσιου δε το προσφέρουν, αυτοί είναι απρόσωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Πολλοί ιατροί χάσανε σε δίκες εξαιτίας ιατρικών λάθων

δεν ξερω τι εκαναν πολλοι γιατροι. εγω εκθετω προσωπικη αποψη αυτη την στιγμη..οποιος εχει καει στον χυλο φυσαει και το γιαουρτι.


τεσπα γενικα το κουρασαμε τσαμπα το θεμα. σε ολες τις ειδικοτητες υπαρχουν "καλοι" και "κακοι", "επαγγελματιες και μη", "ανθρωποι" και 'τερατα".. Δοκιμαζεις και αν σου κανει, συνεχιζεις. Αν οχι, πας αλλου. Ειμαστε ανθρωποι και εχουμε μυαλο. Δεν μπορει ολα να μας δινονται ετοιμα..Ας ψαχτουμε και ας επιλεξουμε..Αλλωστε ποτε δεν πρεπει να μενουμε σε μια αποψη ειδικα οταν προκειται για σοβαρο θεμα υγειας. Προσωπικα τα 20 ευρω δεν τα θεωρω πολλα.. Οι ψυχιατροι που παιρνουν 80 ευρω (και πολλες φορες χωρις καν αποδειξη?) για 45 λεπτα συνεδριας? αυτα δεν τα θεωρω απλα πολλα, το θεωρω εκμεταλλευση του ανθρωπινου ειδους και της ανθρωπινης ψυχης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν ξερω τι εκαναν πολλοι γιατροι. εγω εκθετω προσωπικη αποψη αυτη την στιγμη..οποιος εχει καει στον χυλο φυσαει και το γιαουρτι.!
:P σεβαστό και εγώ λέω την δικια μου :P

Απλά πιστεύω ότι η άποψη μου έχει καλλιεργηθεί από δημοσιογράφους οι οποίοι κατά βάση δε πάνε τους ιατρούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top