Ιατρική: Αξίζει να μπω εκεί; Θα τα βγάλω εύκολα πέρα;

Alex Lask 9

Νεοφερμένος

Ο Alex Lask 9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν σ αρεσει πραγματικα μην ακους κανεναν! Να την δηλωσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanopassion

Νεοφερμένος

Ο milanopassion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το αν αξίζει να πάω ιατρική. Έχω βγάλει 18950 μόρια και πιστεύω ότι με μια μικρή πτώση των βάσεων θα μπω σε κάποια επαρχειακή πόλη. Ωστόσο πολλοί γνωστοί προσπαθούν να με αποτρέψουν από το να τη δηλώσω λόγω των πολλών ετών σπούδων και της δύσκολης επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά η ιατρική μου αρέσει πολύ και θέλω να ασχοληθώ μ' αυτή. Είναι αλήθεια ότι οι γιατροί αρχίζουν να δουλεύουν μετα τα 40; είναι τόσο δύσκολη η επαγγελματική τους αποκατάσταση; Σχετικά με τις σπουδές, δεν είμαι καλή στην αποστήθιση και δεν ξέρω κατά πόσον μπορώ να τα βγάλω εύκολα πέρα.
Nα τη δηλωσεις.;)Ετσι και αλλιως ολες οι υψηλοβαθμες σχολες που στοχευεις απαιτουν εντατικο διαβασμα.Ιδιαιτερα το Πολυτεχνειο ειναι δυσκολοτερο και απο την Ιατρικη.Αρα,δε θα πρεπει να τιθεται ως κριτηριο η δυσκολια της σχολης ή το αγχος για επαγγελματικη αποκατασταση που απασχολει ολους τους εργασιακους χωρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αν σου αρεσει πραγματικα να την δηλωσεις...Και το ποτε θα δουλεψει ενας γιατρος εξαρταται και απο την ειδικοτητα που θα διαλεξει! Αλλα τα 40 ειναι πραγματικα υπερβολη! ! ! ! !Κοιτα οσο για τις ωρες που διαβαζεις ειναι σχετικο!!!Το 2ο εξαμηνο(δηλ.τωρα) που δν παρακολουθουσα διαβαζα του κερατα απο το Πασχα μεχρι 7 τ μηνα που αρχισαμε και διναμε και γενικα δεν εχω παει και τοσο καλα!!! Εχω μια φιλη που εχει φωτογραφικη μνημη,διαβαζε 5-6 μερες πριν να γραψουμε και εχει γραψει (οπως λεει)πανω κατω σαν κι εμενα...πιστευω πως εχει παει καλυτερα!!!!:P Τωρα ψαξε τα διαφορα πανεπιστημια και να εισαι προσεκτικη στην επιλογη σου! Δες προγραμματα σπουδων κτλ! ! ! ! ! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω 18765 και θέλω ιατρική . Ακούω για πτώσεις βάσεων στα περιφερειακά . εσείς τι λέτε μπορώ ???.πάντως για να μν είμαι off topic ολοι λένε ότι άμα δεν θες να ζοριστείς μν τη δηλώσεις τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Να την δηλωσεις λογικα καποια Ιατρικη θα πιασεις! Ισως Κρητη ή Αλεξανδρουπολη(θα δειξει)!Ολες οι σχολες ειναι ζορι!!!Ελαχιστες(μην μιλησω και με ξαναπουν κακια)δινουν μαθηματα που τα περνουν για πλακα και με ελαχιστο διαβασμα!.....Μετρημενες στα δακτυλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirto

Νεοφερμένος

Η spirto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά οι φοιτητές ιατρικής δεν έχουν άλλα ενδιαδέροντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά οι φοιτητές ιατρικής δεν έχουν άλλα ενδιαδέροντα;

έχουν ότι έχει και ο απλός ο κόσμος αλλά η φύση του επαγγελματος σου χαρίζει και ένα σωρό άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω 18765 και θέλω ιατρική . Ακούω για πτώσεις βάσεων στα περιφερειακά . εσείς τι λέτε μπορώ ???.πάντως για να μν είμαι off topic ολοι λένε ότι άμα δεν θες να ζοριστείς μν τη δηλώσεις τη σχολή.

Καλά άμα δε θες να ζοριστείς καλύτερα πάρε μία γκλίτσα πάνε στα βουνά και ζήσε άρχοντας. Εννοείται πως θα ζοριστείς και θα διαβάσεις και θα ξενυχτήσεις (διαβάζοντας) και περιορισμένες εξόδους θα έχεις. Αυτά αν θες να αποκομίσεις ένα σύνολο γνώσεων που σίγουρα θα σε βοηθήσουν να αποφοιτήσεις από τη σχολή στα 6-6,5 έτη. Από την άλλη, υπάρχουν και τα σύνδρομα "τώρα που τελείωσα το σχολείο μπορώ να μην ξανανοίξω βιβλίο", "φοιτητική ζωή -> όλη μέρα έξω - ελάχιστο διάβασμα" κ.ά. Στη δεύτερη περίπτωση, σίγουρα αν δεν έχετε τα βύσματα θα αργήσετε να πάρετε πτυχίο (και τι πτυχίο...). Φυσικά, τα παραπάνω ισχύουν για τις περισσότερες σχολές κ όχι μόνο για την ιατρική.
Όσον αφορά τα περί ιατρικής τώρα. Με την εμπειρία ενός έτους (2 που$@#νες εβδομάδες έμειναν : P ), θα συμφωνήσω πως τα μαθήματα της σχολής είναι καθαρά θεωρητικά. Με λίγα λόγια, ξεχνάς μαθηματικά, ολοκληρώματα και τις φυσικές του λυκείου και αρχίζεις διαφορετικό τρόπο διαβάσματος. Επιπλέον, ξεχνάς κ εκείνη τη σιχαμερή παπαγαλία της γ' λυκείου που έπρεπε να μη σου φύγει "κόμμα" γιατί ίσως πέσεις σε δύστροπο διορθωτή κ σου κόψει 1/100...Δε χρειάζεται παπαγαλία η σχολή. Και πρακτικά, είναι αδύνατο να απομνημονεύσεις αυτούσιες παραγράφους όταν η ύλη είναι 10 φορές το βιβλιαράκι του λυκείου. Χρειάζεται κατανόηση, αντίληψη, υπομονή κ επιμονή. Το εργαστηριακό κομμάτι ξεφεύγει από τα θεωρητικά αμφιθέατρα κ εκτελείς πιο πρακτικές ασκήσεις. (όχι δεν κάνεις κανένα χειρουργείο..το πολύ-πολύ να μετρήσεις την ενεργότητα κάποιου ενζύμου και να ταυτοποιήσεις την ομάδα αίματος ).
Σχετικά με την δυσοίωνη επαγγελματική αποκατάσταση και τα περί εργασίας άνω των 40 τώρα, δεν μπορώ να προβλέψω το πως θα είναι ο τομέας της υγείας μετά από 5-6 έτη. (Τι νομοσχέδια θα έχουν περάσει; Τι αντίκτυπο θα έχουν σε εμάς; Θα υπάρχει Ελλάδα;...). Αν θες κάτι σίγουρο μπορείς να επιλέξεις τη ΣΣΑΣ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται..είναι άλλη κουβέντα). Αυτά τα ολίγα προς το παρόν! : D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
:(
Καλά άμα δε θες να ζοριστείς καλύτερα πάρε μία γκλίτσα πάνε στα βουνά και ζήσε άρχοντας. Εννοείται πως θα ζοριστείς και θα διαβάσεις και θα ξενυχτήσεις (διαβάζοντας) και περιορισμένες εξόδους θα έχεις. Αυτά αν θες να αποκομίσεις ένα σύνολο γνώσεων που σίγουρα θα σε βοηθήσουν να αποφοιτήσεις από τη σχολή στα 6-6,5 έτη. Από την άλλη, υπάρχουν και τα σύνδρομα "τώρα που τελείωσα το σχολείο μπορώ να μην ξανανοίξω βιβλίο", "φοιτητική ζωή -> όλη μέρα έξω - ελάχιστο διάβασμα" κ.ά. Στη δεύτερη περίπτωση, σίγουρα αν δεν έχετε τα βύσματα θα αργήσετε να πάρετε πτυχίο (και τι πτυχίο...). Φυσικά, τα παραπάνω ισχύουν για τις περισσότερες σχολές κ όχι μόνο για την ιατρική.
Όσον αφορά τα περί ιατρικής τώρα. Με την εμπειρία ενός έτους (2 που$@#νες εβδομάδες έμειναν : P ), θα συμφωνήσω πως τα μαθήματα της σχολής είναι καθαρά θεωρητικά. Με λίγα λόγια, ξεχνάς μαθηματικά, ολοκληρώματα και τις φυσικές του λυκείου και αρχίζεις διαφορετικό τρόπο διαβάσματος. Επιπλέον, ξεχνάς κ εκείνη τη σιχαμερή παπαγαλία της γ' λυκείου που έπρεπε να μη σου φύγει "κόμμα" γιατί ίσως πέσεις σε δύστροπο διορθωτή κ σου κόψει 1/100...Δε χρειάζεται παπαγαλία η σχολή. Και πρακτικά, είναι αδύνατο να απομνημονεύσεις αυτούσιες παραγράφους όταν η ύλη είναι 10 φορές το βιβλιαράκι του λυκείου. Χρειάζεται κατανόηση, αντίληψη, υπομονή κ επιμονή. Το εργαστηριακό κομμάτι ξεφεύγει από τα θεωρητικά αμφιθέατρα κ εκτελείς πιο πρακτικές ασκήσεις. (όχι δεν κάνεις κανένα χειρουργείο..το πολύ-πολύ να μετρήσεις την ενεργότητα κάποιου ενζύμου και να ταυτοποιήσεις την ομάδα αίματος ).
Σχετικά με την δυσοίωνη επαγγελματική αποκατάσταση και τα περί εργασίας άνω των 40 τώρα, δεν μπορώ να προβλέψω το πως θα είναι ο τομέας της υγείας μετά από 5-6 έτη. (Τι νομοσχέδια θα έχουν περάσει; Τι αντίκτυπο θα έχουν σε εμάς; Θα υπάρχει Ελλάδα;...). Αν θες κάτι σίγουρο μπορείς να επιλέξεις τη ΣΣΑΣ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται..είναι άλλη κουβέντα). Αυτά τα ολίγα προς το παρόν! : D

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα θα πω φίλη μου που λέω σε όλους όταν μου μιλάνε για τη δυσκολία που έχει να διοριστείς: Εγώ προσωπικά Γιατρό άνεργο δεν γνωρίζω! Και δεν το λέω αυτό από κομπλεξισμό, απλά είναι η αλήθεια! :)
Και πίστεψέ με δύσκολα είναι, αλλά όλα με ένα πρόγραμμα είναι κατόρθωτα! Μη σε φοβίζουν όλοι αυτοί που λένε για τις 200 ώρες που πρέπει να διαβάζεις τη βδομάδα! Όλα εξαρτώνται από εσένα ;) Εγώ και τη ζωή μου κάνω και ούτε το ωδείο μου παράτησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Καλά άμα δε θες να ζοριστείς καλύτερα πάρε μία γκλίτσα πάνε στα βουνά και ζήσε άρχοντας. Εννοείται πως θα ζοριστείς και θα διαβάσεις και θα ξενυχτήσεις (διαβάζοντας) και περιορισμένες εξόδους θα έχεις. Αυτά αν θες να αποκομίσεις ένα σύνολο γνώσεων που σίγουρα θα σε βοηθήσουν να αποφοιτήσεις από τη σχολή στα 6-6,5 έτη. Από την άλλη, υπάρχουν και τα σύνδρομα "τώρα που τελείωσα το σχολείο μπορώ να μην ξανανοίξω βιβλίο", "φοιτητική ζωή -> όλη μέρα έξω - ελάχιστο διάβασμα" κ.ά. Στη δεύτερη περίπτωση, σίγουρα αν δεν έχετε τα βύσματα θα αργήσετε να πάρετε πτυχίο (και τι πτυχίο...). Φυσικά, τα παραπάνω ισχύουν για τις περισσότερες σχολές κ όχι μόνο για την ιατρική.
Όσον αφορά τα περί ιατρικής τώρα. Με την εμπειρία ενός έτους (2 που$@#νες εβδομάδες έμειναν : P ), θα συμφωνήσω πως τα μαθήματα της σχολής είναι καθαρά θεωρητικά. Με λίγα λόγια, ξεχνάς μαθηματικά, ολοκληρώματα και τις φυσικές του λυκείου και αρχίζεις διαφορετικό τρόπο διαβάσματος. Επιπλέον, ξεχνάς κ εκείνη τη σιχαμερή παπαγαλία της γ' λυκείου που έπρεπε να μη σου φύγει "κόμμα" γιατί ίσως πέσεις σε δύστροπο διορθωτή κ σου κόψει 1/100...Δε χρειάζεται παπαγαλία η σχολή. Και πρακτικά, είναι αδύνατο να απομνημονεύσεις αυτούσιες παραγράφους όταν η ύλη είναι 10 φορές το βιβλιαράκι του λυκείου. Χρειάζεται κατανόηση, αντίληψη, υπομονή κ επιμονή. Το εργαστηριακό κομμάτι ξεφεύγει από τα θεωρητικά αμφιθέατρα κ εκτελείς πιο πρακτικές ασκήσεις. (όχι δεν κάνεις κανένα χειρουργείο..το πολύ-πολύ να μετρήσεις την ενεργότητα κάποιου ενζύμου και να ταυτοποιήσεις την ομάδα αίματος ).
Σχετικά με την δυσοίωνη επαγγελματική αποκατάσταση και τα περί εργασίας άνω των 40 τώρα, δεν μπορώ να προβλέψω το πως θα είναι ο τομέας της υγείας μετά από 5-6 έτη. (Τι νομοσχέδια θα έχουν περάσει; Τι αντίκτυπο θα έχουν σε εμάς; Θα υπάρχει Ελλάδα;...). Αν θες κάτι σίγουρο μπορείς να επιλέξεις τη ΣΣΑΣ (με ό,τι αυτό συνεπάγεται..είναι άλλη κουβέντα). Αυτά τα ολίγα προς το παρόν! : D
Πραγματικά μου "έφυγε ένα βάρος" τώρα που το διάβασα αυτό. Άκουγα διάφορα, για ατελείωτο διάβασμα-παπαγαλία και σκεφτόμουν "δεν μπορεί να είναι έτσι η Ιατρική :/:".
Δεν μπορεί να επιβραβεύεται αυτός με την ικανότητα στην αποστήθιση και όχι κάποιος με αντίληψη και μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα θα πω φίλη μου που λέω σε όλους όταν μου μιλάνε για τη δυσκολία που έχει να διοριστείς: Εγώ προσωπικά Γιατρό άνεργο δεν γνωρίζω! Και δεν το λέω αυτό από κομπλεξισμό, απλά είναι η αλήθεια! :)
Και πίστεψέ με δύσκολα είναι, αλλά όλα με ένα πρόγραμμα είναι κατόρθωτα! Μη σε φοβίζουν όλοι αυτοί που λένε για τις 200 ώρες που πρέπει να διαβάζεις τη βδομάδα! Όλα εξαρτώνται από εσένα ;) Εγώ και τη ζωή μου κάνω και ούτε το ωδείο μου παράτησα :)

χρωστας κανα μαθημα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
χρωστας κανα μαθημα?:confused:
Όχι αλλά όπως το βλέπω, από την Παρασκευή και μετά, μάλλον θα χρωστάω Δερματολογία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konman

Νεοφερμένος

Ο konman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια. Κι εμένα με προβληματίζει η παπαγαλία. Πιστεύετε ότι ένα συστηματικό διάβασμα και αρκετό διάβασμα στην εξεταστική δεν αρκεί;

Αρκει.
Απλα θετεις τον στοχο αποφασιζεις οτι θα εχεις ενα συστηματικο διαβασμα οχι μονο στην εξεταστικη , ετσι οταν ερθει η ωρα της εξεταστικης θα εισαι χαλαρη και θα δωσεις την προσοχη σου εκει.
Μη σε φοβιζει τιποτα. Αρκει να τα συμφωνησεις με τον εαυτο σου και να ξερεις τι ζητας. Τα υπολοιπα ερχονται στα ποδια σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
τα ειδα αυτα και ξεδιαλευκανα το τοπιο!!!! :D ειμαι 150 μορια πανω απο ιατρικη θρακης !! μακαρι να μην ανεβει και να μπω σε καποια ιατρικη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια 3ης λυκειου θετικη κατευθυνση.Ενδιαφερομαι παρα πολυ για βιολογια,βιοτεχνολογια,κτηνιατρικη,ολα οσα εχουν να κανουν με βιολογια και ιατρικη δηλαδη:)Μονο για την ιατρικη δεν ειμαι και τοσο σιγουρη..μου αρεσει και την θεωρω μια πολυ ενδιαφερουσα επιστημη αλλα δεν μπορουν να γινουν ολοι γιατροι ετσι!?;)Η αληθεια ειναι πωσ φοβαμαι οτι εαν το αποφασισω και περασω ιατρικη και στη συνεχεια δω οτι δεν μπορω και δεν θελω να συνεχισω τις σπουδες εκει τι γινεται?Φοβαμαι μηπως η αποφαση μου να σπουδασω ιατρικη ειναι λαθος αλλα ταυτοχρονα δεν θελω και να το μετανιωσω που δεν θα το εχω προσπαθησει :(:eek:Εσεις τι λετε??:confused:

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 36-83 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Με τα 1000 Ιατρική!!!!1

Και γω είχα αρχικά παρόμοιες αμφιβολίες αλλά δεν το έχω μετανιώσει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Φανταζομαι πως εισαι φοιτητης ιατρικης ε!!?:)Και πως το αποφασισες τελικα οτι θελεις να σπουδασεις ιατρικη?Και γενικα δεν εχω προβλημα αν μου πεις και αλλες εντυπωσεις και tips!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πέρνα πρώτα.... Κοίτα , σε όποια σχολή και να πας , υπάρχει ο κίνδυνος να μην σ αρεσει και να θες να φυγεις. Άρα, αυτο που λες δεν είναι επιχείρημα για να μην πας Ιατρική. Ακόμα, βιολογια,βιοτεχνολογια,κτηνιατρικη δεν εχουν και τόσα πολλά κοινά με την Ιατρική. Στο ψητό τώρα, η Ιατρική είναι μια επίπονη και δύσκολη σχετικά επιστήμη. Απαιτεί πολλά χρόνια σπουδών και ακόμα περισσότερες ώρες μελέτης που θα τις αφιερώσεις από τον προσωπικό σου χρόνο. Πολλές φορές φίλοι σου θα κάνουν ζωάρα και εσύ θα κάθεσαι σπίτι να διαβάζεις ανατομία σαν τον μαλάκα, ή να ετοιμάζεις κάποια εργασία. Οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες άλλωστε είναι αρκετά υψηλές ( ειδικά σε μια σχολή που μαζεύει άριστους, υποθετικά πάντα). Τέλος πάντων, τελειώνεις την σχολή, μετά;.... Όταν οι φίλοι σου που σπουδάσαν κάτι άλλο θα είναι ήδη 1 ή 2 χρόνια στην αγορά εργασίας , εσύ θα ψάχνεσαι να κάνεις αγροτικό και να βρεις κάποια θέση για ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλιώς θα ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙΣ σε κάποια χώρα του εξωτερικού , συνηθέστερα Γερμανια, Ελβετία κ.ο.κ. Αν βρεις κάποια θέση , θα πληρώνεσαι πάντως. Όταν τελειώσεις από την ειδικότητα, μπορείς να διοριστεις στο ΕΣΥ ( δεν θα το έκανα) ή να ιδιωτεύσεις( ιδιωτικό ιατρείο ή συνεργασία με κάποια κλινική κτλ.) . Κάποιοι κάνουν παράνομα και τα δυο :P
Σίγουρα έχει θετικά όπως την προσφορά σου στο σύνολο, μια σχετικά καλή αποκατάσταση και ένα σχετικό κύρος. ( το τελευταίο δεν παίζει και τόσο ρόλο), αλλά και αρνητικά όπως η δυσκολία των σπουδών , η ειδικότητα, το νέο σύστημα υγείας κτλ.. Πάντως θα βγάλεις κάποια λεφτά , αλλά ένας γιατρός επόμενης γενιάς δεν θα βγάλει και εκατομμύρια... Άρα, ειναι μια ισορροπισμένη κατάσταση για μένα, δεν ξέρω πως θα την εκλάβεις εσύ.. Ζύγισε τα, δες τι θες πιο πολύ και φρόντισε να σκίσεις στις πανελλήνιες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πέρνα πρώτα.... Κοίτα , σε όποια σχολή και να πας , υπάρχει ο κίνδυνος να μην σ αρεσει και να θες να φυγεις. Άρα, αυτο που λες δεν είναι επιχείρημα για να μην πας Ιατρική. Ακόμα, βιολογια,βιοτεχνολογια,κτηνιατρικη δεν εχουν και τόσα πολλά κοινά με την Ιατρική. Στο ψητό τώρα, η Ιατρική είναι μια επίπονη και δύσκολη σχετικά επιστήμη. Απαιτεί πολλά χρόνια σπουδών και ακόμα περισσότερες ώρες μελέτης που θα τις αφιερώσεις από τον προσωπικό σου χρόνο. Πολλές φορές φίλοι σου θα κάνουν ζωάρα και εσύ θα κάθεσαι σπίτι να διαβάζεις ανατομία σαν τον μαλάκα, ή να ετοιμάζεις κάποια εργασία. Οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες άλλωστε είναι αρκετά υψηλές ( ειδικά σε μια σχολή που μαζεύει άριστους, υποθετικά πάντα). Τέλος πάντων, τελειώνεις την σχολή, μετά;.... Όταν οι φίλοι σου που σπουδάσαν κάτι άλλο θα είναι ήδη 1 ή 2 χρόνια στην αγορά εργασίας , εσύ θα ψάχνεσαι να κάνεις αγροτικό και να βρεις κάποια θέση για ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλιώς θα ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙΣ σε κάποια χώρα του εξωτερικού , συνηθέστερα Γερμανια, Ελβετία κ.ο.κ. Αν βρεις κάποια θέση , θα πληρώνεσαι πάντως. Όταν τελειώσεις από την ειδικότητα, μπορείς να διοριστεις στο ΕΣΥ ( δεν θα το έκανα) ή να ιδιωτεύσεις( ιδιωτικό ιατρείο ή συνεργασία με κάποια κλινική κτλ.) . Κάποιοι κάνουν παράνομα και τα δυο :P
Σίγουρα έχει θετικά όπως την προσφορά σου στο σύνολο, μια σχετικά καλή αποκατάσταση και ένα σχετικό κύρος. ( το τελευταίο δεν παίζει και τόσο ρόλο), αλλά και αρνητικά όπως η δυσκολία των σπουδών , η ειδικότητα, το νέο σύστημα υγείας κτλ.. Πάντως θα βγάλεις κάποια λεφτά , αλλά ένας γιατρός επόμενης γενιάς δεν θα βγάλει και εκατομμύρια... Άρα, ειναι μια ισορροπισμένη κατάσταση για μένα, δεν ξέρω πως θα την εκλάβεις εσύ.. Ζύγισε τα, δες τι θες πιο πολύ και φρόντισε να σκίσεις στις πανελλήνιες ;)
Σ ευχαριστω πολυ κ εγω ελπιζω να ''σκισω'' στις πανελληνιες:) αλλα θα δουμε τι θα κανω...!!Οσον αφορα αυτο για την ''μεταναστευση'' εγω θα σπουδασω Γερμανια (ειναι πλεον σιγουροτατο) και δεν νομιζω πως θα γυρισω Ελλαδα για δολεια:P:P.Με βοηθησαν αυτα που ειπες αλλα και παλι ειναι μια πολυ δυσκολη αποφαση:(...Θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι ακομα : ok με το πολυ διαβασμα και τον περιορισμενο ελευθερο χρονο αλλα εσυ πως αντεδρασες στην ανατομια,πτωματα και τετοια????Ανυσιχω δηλαδη μηπως δεν τα αντεχω τοσο οσο νομιζω:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top