Ιατρική Αθήνας - απορίες/απόψεις

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Όχι παρεξήγησες, δεν ξέρω αν είναι δύσκολο.
Εξεπλάγην μόνο γιατί ο Lehninger αντικαθίσταται από το Stryer σε πολλές σχολές που κάνουν Βιοχημεία (βλέπε εμάς, που σταμάτησαν να δίνουν Lehninger το 2009).
Η Βιολογία δεν είναι δύσκολη, απλά είναι μεγάλη ύλη...

Στη θεσσαλονικη τί διαφορες εχετε στο α' ετος σε σχεση με εμας?Εχω ακουσει οτι εχετε πιο δυσκολα μαθηματα απο εμας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας για τη Βιοχημεία του Lehninger.

Ίου. Βλακεία. Σίγουρα όχι για κάποιον που έχει 1η επαφή με τη βιοχημεία. Θεωρεί πάρα πολλά πράγματα ήδη γνωστά!!
H βιολογία Ι (alberts) είναι παιδική, απλά η ύλη είναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α.
Και πρέπει να τη θυμάστε για πάντα γιατί ειδικά αυτοί οι πούστικοι οι υποδοχείς υπάρχουν σε κάθε κύτταρο. Πολλοί από αυτούς. Και έχουμε και πολλά κύτταρα. Φανταστείτε. Της πουτάνας γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγχειρίδιο βιοχημείας
Κωδικός Βιβλίου στον Εύδοξο: 13257050
Συγγραφείς: Koolman Jan,Roehm Klaus - Heinrich

Αυτό είναι το 2ο βιβλίο που δίνει η Οδοντιατρική ΕΚΠΑ στην Ιατρική Χημεία (Το δίνει και η Ιατρική ΕΚΠΑ) . Για αυτό τι λες Mr.Scalpel;;; Καλύτερο από τον Lehninger;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ερώτηση.
Οι καθηγητές προτέινουν σε κάθε μάθημα το κατάλληλο σύγγραμμα από το οποίο διαβάζουμε ή ο καθένας πέρνει αυτό που επιθυμεί ; Δηλαδή εγώ θα πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για το ποιό σύγγραμμα θα επιλέξω ή θα μας υποδείξει κάποιο ο καθηγητής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγχειρίδιο βιοχημείας
Κωδικός Βιβλίου στον Εύδοξο: 13257050
Συγγραφείς: Koolman Jan,Roehm Klaus - Heinrich

Αυτό είναι το 2ο βιβλίο που δίνει η Οδοντιατρική ΕΚΠΑ στην Ιατρική Χημεία (Το δίνει και η Ιατρική ΕΚΠΑ) . Για αυτό τι λες Mr.Scalpel;;; Καλύτερο από τον Lehninger;

Δεν το' χω διαβάσει το εγχειρίδιο, αν και το έχω σαν βιβλίο. Γενικώς και τις χημείες και τις βιοχημείες τις πέρασα με σημειώσεις, δεν μπορούσα τα βιβλία!!

Antpal, μόλις μπεις στη σχολή θα δεις, κάθε μάθημα έχει ένα σύγγραμμα που είναι διαδεδομένο οπότε θα ξέρεις πιο θα πάρεις. (Πχ στη βιολογία Ι θα ακούς παντού για alberts, οπότε θα ξέρεις ποιο θα πάρεις, στη φυσιολογία θα ακούγεται ο ganong οπότε πάλι θα ξέρεις κλπ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στη θεσσαλονικη τί διαφορες εχετε στο α' ετος σε σχεση με εμας?Εχω ακουσει οτι εχετε πιο δυσκολα μαθηματα απο εμας...

Κάνουμε την ανατομία σε 4 εξάμηνα και εσείς την κάνετε σε 2, κάτι που σας δημιουργεί μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ύλη.
Αυτή την διαφορά θυμάμαι, γενικά δεν έχω ασχοληθεί με διαφορές γιατί δεν με νοιάζει.
Επίσης στο 1ο-2ο έτος έχουμε σε όλα τα εργαστηριακά μαθήματα προόδους. Δεν ξέρω αν έχετε εσείς...

Ορίστε πάντως τα μαθήματα του Α' έτους σε μας:
Α' εξάμηνο: Ιατρική Φυσική, Ιατρική Πληροφορική, Βιοχημεία 0, Βιολογία, Ιατρική Στατιστική, Γενική Ανατομική
Β' εξάμηνο: Ανατομική 1, Βιοχημεία 1, Γενική Φυσιολογία, Ιστορία Ιατρικής, Γενετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κάνουμε την ανατομία σε 4 εξάμηνα και εσείς την κάνετε σε 2, κάτι που σας δημιουργεί μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ύλη.
Αυτή την διαφορά θυμάμαι, γενικά δεν έχω ασχοληθεί με διαφορές γιατί δεν με νοιάζει.
Επίσης στο 1ο-2ο έτος έχουμε σε όλα τα εργαστηριακά μαθήματα προόδους. Δεν ξέρω αν έχετε εσείς...

Ορίστε πάντως τα μαθήματα του Α' έτους σε μας:
Α' εξάμηνο: Ιατρική Φυσική, Ιατρική Πληροφορική, Βιοχημεία 0, Βιολογία, Ιατρική Στατιστική, Γενική Ανατομική
Β' εξάμηνο: Ανατομική 1, Βιοχημεία 1, Γενική Φυσιολογία, Ιστορία Ιατρικής, Γενετική.

Από ότι έχω δει και εμείς την ανατομία σε 4 εξάμηνα την κάνουμε , 2 εξάμηνα περιγραφική ανατομική και 2 εξάμηνα παθολογική ανατομική (+1 κατ'επιλογήν υποχρεωτικό κλινικής ανατομικής.)

Τί είναι οι πρόοδοι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
προοδοι ειναι να ''μοιραζεις'' την εξεταση του μαθηματος,δηλαδη να δινεις τη μιση υλη καπου στη μεση του εξαμηνου και την υπολοιπη στο τελος.θαρρω πως μπορει να το σπασεις και σε περισσοτερες προοδους.νομιζω πως περιπου αυτο ειναι,ας βρεθει καποιος να το επιβεβαιωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Από ότι έχω δει και εμείς την ανατομία σε 4 εξάμηνα την κάνουμε , 2 εξάμηνα περιγραφική ανατομική και 2 εξάμηνα παθολογική ανατομική (+1 κατ'επιλογήν υποχρεωτικό κλινικής ανατομικής.)

Τί είναι οι πρόοδοι ;

Μη συγκρίνεις ανατομία με παθολογική ανατομία, δεν είναι το ίδιο.
Στο ΑΠΘ την περιγραφική ανατομική κάνουν σε 4 εξάμηνα. Εμείς σε 2. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Οκ δεν ήξερα.
Sorry για την παραπληροφόρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KGEOR

Νεοφερμένος

Ο KGEOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εντάξει,καθε σχολη διδάσκει με το δικό της τρόπο και φρόντίζει ώστε οι φοιτητές τη να χουν τις βασικες γνώσεις ανατομίας που θα τους χρειαστούν για να φτάσουν στο στόχο που λέγεται προληψη,διαγνωση θεραπεία κλπ,αλλο αν διαφερουν πάνω κατω τα προγραμματα τους.Πάντως,πανω κάτω τικς ιδιες γνώσεις θια αποκτήσουν όλοι!Ερώτηση,έχει βγει τίποτα για εγγραφες και για μαθήματα;Δευτέρα δεν έχουμε τίποτα οι πρωτοετείς;ε;Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Από ότι έχω δει και εμείς την ανατομία σε 4 εξάμηνα την κάνουμε , 2 εξάμηνα περιγραφική ανατομική και 2 εξάμηνα παθολογική ανατομική (+1 κατ'επιλογήν υποχρεωτικό κλινικής ανατομικής.)

Τί είναι οι πρόοδοι ;

4 εξάμηνα περιγραφική ανατομική + 1 εξάμηνο γενική παθολογική ανατομική +1 εξάμηνο ειδική παθολογική ανατομική.
Η παθολογική ανατομική δεν έχει να κάνει με την περιγραφική (περισσότερα από Δευτέρα, που θα κάνω το πρώτο μάθημα! :D )

προοδοι ειναι να ''μοιραζεις'' την εξεταση του μαθηματος,δηλαδη να δινεις τη μιση υλη καπου στη μεση του εξαμηνου και την υπολοιπη στο τελος.θαρρω πως μπορει να το σπασεις και σε περισσοτερες προοδους.νομιζω πως περιπου αυτο ειναι,ας βρεθει καποιος να το επιβεβαιωσει

Χμμμ, σε μας δεν είναι έτσι. Η πρόοδος του εργαστηρίου μπορεί να είναι "άσχετη" με την ύλη του βιβλίου γιατί είναι από εργαστηριακό οδηγό, μπορεί να είναι τμήμα της ύλης που θα επανεξεταστεί στην εξεταστική, μπορεί να είναι προφορικά όπως έχουμε εμείς στο πτώμα που είναι του στυλ "βλέπω-μαθαίνω-δείχνω". Και σε όλα σχεδόν η πρόοδος είναι απαραίτητη για να μπορούμε να δώσουμε το μάθημα μετά στην εξεταστική.

Εντάξει,καθε σχολη διδάσκει με το δικό της τρόπο και φρόντίζει ώστε οι φοιτητές τη να χουν τις βασικες γνώσεις ανατομίας που θα τους χρειαστούν για να φτάσουν στο στόχο που λέγεται προληψη,διαγνωση θεραπεία κλπ,αλλο αν διαφερουν πάνω κατω τα προγραμματα τους.Πάντως,πανω κάτω τικς ιδιες γνώσεις θια αποκτήσουν όλοι!Ερώτηση,έχει βγει τίποτα για εγγραφες και για μαθήματα;Δευτέρα δεν έχουμε τίποτα οι πρωτοετείς;ε;Ευχαριστώ!!!

Καλέ ναι, δεν υπονοώ ότι εμείς κάνουμε καλύτερη ανατομία και σεις την πασαλείβετε ξέρω γω. Άλλωστε είναι fact ότι ένα 80% αυτών που θα μάθεις στην περιγραφική ανατομική θα σου μείνει απλά ως ιδέα :P Π.χ. αν μου ζητήσεις τώρα εμένα στο πτώμα να σου βρω την έσω καρωτίδα αρτηρία θα στην βρω, άμα με ρωτήσεις τι κλάδους δίνει θα 'μαι δύσκολα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ποια έσω καρωτίδα;
Τη σφηνο υπερώια αρτηρία θέλουμε.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KGEOR

Νεοφερμένος

Ο KGEOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλέ ναι, δεν υπονοώ ότι εμείς ;)κάνουμε καλύτερη ανατομία και σεις την πασαλείβετε ξέρω γω. Άλλωστε είναι fact ότι ένα 80% αυτών που θα μάθεις στην περιγραφική ανατομική θα σου μείνει απλά ως ιδέα :P Π.χ. αν μου ζητήσεις τώρα εμένα στο πτώμα να σου βρω την έσω καρωτίδα αρτηρία θα στην βρω, άμα με ρωτήσεις τι κλάδους δίνει θα 'μαι δύσκολα :P

Οχι απλα μια αποψη ειπα για να δειξω οτι ο σκοπος όλων μας σχεδον ειναι κοινο.δε;)ν ηθελα να συγκρινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ενας γνωστος με ενημερωσε οτι αυριο πιθανον,πιθανον λεγω οχι σιγουρα,πιθανον να αρχισουν τα μαθηματα στη σπτι σχολη (το ξερω οτι δεν βγαλαν ανακοινωση ) οποτε πρωι 8-9 ας παμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KGEOR

Νεοφερμένος

Ο KGEOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Χωρίς ανακοίνωση απο την έδρα;Δεν νομίζω!Καλά ,βλέπουμε.Ο γνωστό σου είναι φοιτητης;Τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει τίποτα. Σας λυπάμαι που θα έχετε μάλλον φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KGEOR

Νεοφερμένος

Ο KGEOR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει τίποτα. Σας λυπάμαι που θα έχετε μάλλον φυσική.
Χαχα..Όταν θα ,χουμε όμως ανατομές επι τω πτώμα τότε θα πάρουμε το αίμα μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ενας γνωστος με ενημερωσε οτι αυριο πιθανον,πιθανον λεγω οχι σιγουρα,πιθανον να αρχισουν τα μαθηματα στη σπτι σχολη (το ξερω οτι δεν βγαλαν ανακοινωση ) οποτε πρωι 8-9 ας παμε.

Όντως τώρα;υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιβεβαιώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Όντως τώρα;υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιβεβαιώσεις;

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο.Υπαρχει πιθανοτητα . Εγω θα παω παντως αρχισουμε δεν αρχισουμε να δω τι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top