Ιατρική Αθήνας - απορίες/απόψεις

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Mη μου τον θυμίζεις τώρα και διαβάζω και για το μάθημά του που δίνω τη δευτέρα :P
Πώς σου φαίνεται η διακυτάρια επικοινωνία σαν κεφάλαιο; :P

Δεν είναι δύσκολο ρε τράάτζικ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Mη μου τον θυμίζεις τώρα και διαβάζω και για το μάθημά του που δίνω τη δευτέρα :P
Πώς σου φαίνεται η διακυτάρια επικοινωνία σαν κεφάλαιο; :P

Αρκετά ενδιαφέρουσα ,αλλα όταν σκέφτομαι τη λεπτομέρεια που πρέπει να τα μάθω για την εξεταστική με πιάνει ένας κόμπος!Καλογραμμενο σύγγραμμα πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ας τους να λενε με ζηλευουν... πολλοι εδω μεσα βλεπουν καποιον που ειναι 36 ετων και απλα τον πικαρουν..αστους supergirl ειναι ελευθεροι να λενε τα χαζα τους για να τρολαρουν...και σιγα μην τελειωσω στα 60...;) ας μπω εγω αυτο με νοιαζει τωρα :και ας τους να λενε...:whistle:μια φορα εγω στην ηλικια που ειμαι δεν θα ειμαι αιωνιος φοιτητης οπως μερικοι...μερικοι... γιατι ειμαι συνειδητοποιημένος..

οχι γιατι ηθελαν ο μπαμπας και η μαμα να βγαλουν τα αποθημενα τους πανω μου...


έννοια σου και κατι τέτοιοι απλα με πεισμώνουν ποιο πολύ ....


σας ευχαριστω.. :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ε γίνεσαι άδικος....Ούτε όλοι είναι αιώνιοι φοιτητές,ούτε ολοι πανε ιατρικη επειδή το θέλει η μανουλιτσα και ο πατερουλης!Και δε νομίζω ότι κάποιοι το έχουν θέσει ως στόχο ζωής να σε πικαρουν! Εντελώς καλοπροαίρετα,το λέω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αρκετά ενδιαφέρουσα ,αλλα όταν σκέφτομαι τη λεπτομέρεια που πρέπει να τα μάθω για την εξεταστική με πιάνει ένας κόμπος!Καλογραμμενο σύγγραμμα πάντως!

Μόνος τρόπος για να τα μάθεις; Βιβλίο, μολύβι, υπογραμίσεις συνεχώς και σημειώσεις στο λευκό της σελίδας.

Δεν υπάρχει άλλος ταχυδακτυλουργικός τρόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ε γίνεσαι άδικος....Ούτε όλοι είναι αιώνιοι φοιτητές,ούτε ολοι πανε ιατρικη επειδή το θέλει η μανουλιτσα και ο πατερουλης!Και δε νομίζω ότι κάποιοι το έχουν θέσει ως στόχο ζωής να σε πικαρουν! Εντελώς καλοπροαίρετα,το λέω !

δεν το είπε για σένα, θίχτηκες εσύ κατευθείαν... :Ρ
απλά είναι αλήθεια ότι μεγάλο ποσοστό των φοιτητών ιατρικής πάνε είτε επειδή οι γονείς τους είναι γιατροί, είτε επειδή θέλουν χρήμα, "δόξα", ή επειδή βγάλαν πολλά μόρια και δεν θέλουν να τα χαραμίσουν...

και απλά αν έχεις παρακολουθήσει παλιότερα τόπικ στο θέμα της ιατρικής, υπάρχει μεγάλη προκατάληψη... και μετά αναρωτιομαστε γτ οι φοιτητες αλλων σχολών θεωρούν τους φοιτητες ιατρικης ψωναρες.

αλλά παιδιά νομίζω έχουμε βγει αρκετά OFF TOPIC...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μόνος τρόπος για να τα μάθεις; Βιβλίο, μολύβι, υπογραμίσεις συνεχώς και σημειώσεις στο λευκό της σελίδας.

Δεν υπάρχει άλλος ταχυδακτυλουργικός τρόπος.
Το ξέρω μωρε....Δυστυχώς μέχρι να γίνει εφικτό να τα μαθαίνουμε με λοβοτομη,η κλασική μέθοδος που ανεφερες είναι και η πιο αξιόπιστη!;)
δεν το είπε για σένα, θίχτηκες εσύ κατευθείαν... :Ρ
απλά είναι αλήθεια ότι μεγάλο ποσοστό των φοιτητών ιατρικής πάνε είτε επειδή οι γονείς τους είναι γιατροί, είτε επειδή θέλουν χρήμα, "δόξα", ή επειδή βγάλαν πολλά μόρια και δεν θέλουν να τα χαραμίσουν...

και απλά αν έχεις παρακολουθήσει παλιότερα τόπικ στο θέμα της ιατρικής, υπάρχει μεγάλη προκατάληψη... και μετά αναρωτιομαστε γτ οι φοιτητες αλλων σχολών θεωρούν τους φοιτητες ιατρικης ψωναρες.

αλλά παιδιά νομίζω έχουμε βγει αρκετά OFF TOPIC...!!!!

Δε θιχτηκα,απλά τόνισα να μην τα παίρνει όλα προσωπικά ! Ολες οι αποψεις που παρατίθενται είναι σεβαστες και δεν στοχεύουν απαραίτητα στην προσβολή ή στην υποτίμηση της αξιολογοτατης,κατα τα αλλα,προσπάθειας του!
Και όντως είμαστε ώρας εκτός θέματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Xωρίς να θέλω να τρολάρω θα συμφωνήσω με τον αετό η κατεύθυνση προς ένα τμήμα της Βαλκανικής Ευρώπης ίσως ήταν η ιδανική λύση για να γλυτώσει κάποιος χρόνο και να μη χάνει το χρόνο του διαβάζοντας τις σαχλαμάρες του λυκείου τα τμήματα ιατρική της Ελλάδας δε νομίζω να διαφέρουν αρκετά από τις Βουλγαρίας (τα οποία χρόνο με το χρόνο αναβαθμίζονται σε αντίθεση με τα δικά μας που γίνονται χειρότερα

Θα συμφωνήσω και με τον Dimitris124325r325r2354 o οποίος παρουσιάζει μια ρεαλιστική έκδοχη. Όντας μεταπτυχιακός φοιτητής της Ιατρικής Πάτρας (απόφοιτος Βιολογικού) θεωρώ αδύνατο κάποιος να δουλεύει και να φοιτεί σε αυτή την σχολή τουλάχιστον τα πρώτα 3 χρόνια. Ο λόγος είναι ότι το πρόγραμμα είναι έτσι δομημένο ώστε να μη μένουν ελεύθερες μέρες και πολλές φορες να είσαι κλεισμένος όλη την ημέρα. Επίσης η ιατρική δεν είναι μονο ιατρική είναι χημεία και βιολογία (είναι δύσκολο αλλά δυνατό κάποιος να αρχίσει να τα μαθαίνει από μεγάλη ηλικία).

Με τον papas θα διαφωνήσω η ιατρική κάνει διακρίσεις (καποιοι μπαίνουν εύκολα, καποιοι δύσκολα αλλά ο καθένας μπορεί να μπει με την απαιτούμενη προσπάθεια).

ίσως ο πιο ρεαλιστικός στόχος θα ήταν οι κατατακτηριες αφού στην ουσία διαβάζεις μαθήματα της σχολής, οι πανελλαδικές τις βρίσκω παλουκι για καποιον που εχει φυγει από την λογική του σχολείου και εδώ δε μιλάμε για θεωρητική που ταλειώνουν μια σχολη φιλολογιας γνωρίζουν τα μισα μαθήματα και περνάνε ανετα νομική εδώ μιλάμε για θετική που πρέπει να εχεις βάσεις και λιγα κενά. Οπότε θα ξαναδιαφωνήσω με το papas αν έχεις κενά όσο και να διαβαζεις στην γ λυκείου ιατρική δε μπαίνεις.

Θα διαφωνήσω με τον ψηλό1975 καθώς τα παιδιά που γράφουν 19+ ασχετα αν πολλά είναι οικονομικά καλά και κάνανε στα καλύτερα φροντιστήρια είναι άξια θαυμασμου γιατί σε μικρή ηλικία είναι πλήρως συνηδητοποιημένα και κατάφεραν να πρωτέυσουν σε απαιτητικές και ανταγωνιστικές εξετάσεις.

Δε μπορώ να πω αν ο ψηλός1975 μπορεί να μπει γιατί δε ξέρω τις βάσεις που εχει σίγουρα λέμε μπράβο μόνο και μόνο για την απόφαση. Προφανώς κάποιος που δεν εχει οικονομικα προβληματα και μπορεί να ζησει 3,4 χρόνια χωρίς να δουλεύει και δεν εχει υποχρεωσεις (οικογένεια, δουλειά) άνετα την βγάζει την σχολή ακριβως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
mcconkey
σόρυ θα πω κι άλλο άσχετο αλλά δεν κρατιέμαι...

πλήρως συνηδητοποιημένα

το ακριβώς αντίθετο ισχύει. παρατηρείται το εξής φαινόμενο: βγάζουν 19000+ μόρια αλλά από κοινωνικές δεξιότητες 0. δηλαδή να τους -ή μας- δεις σε αμφιθεατρο και να γινονται οι πιο χαζες ερωτησεις... ή να θέλουν να τους πάρεις από το χεράκι και να τους δείξεις τι πρέπει να κάνουν. μη σου πω ότι όσοι ασχολούνταν αποκλειστικά με διάβασμα τόσα χρόνια είναι τελείως ανώριμοι και σε ζόρικες καταστάσεις δεν μπορούν να ανταποκριθούν.

νομίζω πως η νάγια θα συμφωνήσει μαζί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ας τους να λενε με ζηλευουν... πολλοι εδω μεσα βλεπουν καποιον που ειναι 36 ετων και απλα τον πικαρουν..αστους supergirl ειναι ελευθεροι να λενε τα χαζα τους για να τρολαρουν...και σιγα μην τελειωσω στα 60...;) ας μπω εγω αυτο με νοιαζει τωρα :και ας τους να λενε...:whistle:μια φορα εγω στην ηλικια που ειμαι δεν θα ειμαι αιωνιος φοιτητης οπως μερικοι...μερικοι... γιατι ειμαι συνειδητοποιημένος..

οχι γιατι ηθελαν ο μπαμπας και η μαμα να βγαλουν τα αποθημενα τους πανω μου...

έννοια σου και κατι τέτοιοι απλα με πεισμώνουν ποιο πολύ ....

σας ευχαριστω.. :clapup::clapup::clapup:
Μία ερώτηση.
Με το κεφάλαιο βιοπορισμός τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ισχύει! Διατηρούν για πολύ καιρό τη νοοτροπία του λυκειακου φυτου!
Ρωτάω χαζομαρες,συμπληρώνω συνέχεια τον καθηγητή,δε συνεργάζομαι γιατί απλά ο άλλος είναι ανταγωνιστής (ετσι σκεφτονται)και μερικοί όταν τους μιλάς σε κοιτούν λες και μόλις βγήκαν απο τη σπηλιά!
Αλλοι είναι πιο φυσιολογικοι, αλλα την έχουν δει γαμαουα που είναι ιατρικη,για καιρό επαναπαυονται στις δάφνες τους και παει λέγοντας....
Το θέμα είναι αυτό που κανείς να το αγαπάς. Να ψάχνεται για να γίνεις καλός επιστήμονας και όχι για τη δόξα ή το χρήμα,αλλα για τον μελλοντικό σου ασθενή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
mcconkey
σόρυ θα πω κι άλλο άσχετο αλλά δεν κρατιέμαι...



το ακριβώς αντίθετο ισχύει. παρατηρείται το εξής φαινόμενο: βγάζουν 19000+ μόρια αλλά από κοινωνικές δεξιότητες 0. δηλαδή να τους -ή μας- δεις σε αμφιθεατρο και να γινονται οι πιο χαζες ερωτησεις... ή να θέλουν να τους πάρεις από το χεράκι και να τους δείξεις τι πρέπει να κάνουν. μη σου πω ότι όσοι ασχολούνταν αποκλειστικά με διάβασμα τόσα χρόνια είναι τελείως ανώριμοι και σε ζόρικες καταστάσεις δεν μπορούν να ανταποκριθούν.

νομίζω πως η νάγια θα συμφωνήσει μαζί μου...

Ισχύει! Διατηρούν για πολύ καιρό τη νοοτροπία του λυκειακου φυτου!
Ρωτάω χαζομαρες,συμπληρώνω συνέχεια τον καθηγητή,δε συνεργάζομαι γιατί απλά ο άλλος είναι ανταγωνιστής (ετσι σκεφτονται)και μερικοί όταν τους μιλάς σε κοιτούν λες και μόλις βγήκαν απο τη σπηλιά!
Αλλοι είναι πιο φυσιολογικοι, αλλα την έχουν δει γαμαουα που είναι ιατρικη,για καιρό επαναπαυονται στις δάφνες τους και παει λέγοντας....
Το θέμα είναι αυτό που κανείς να το αγαπάς. Να ψάχνεται για να γίνεις καλός επιστήμονας και όχι για τη δόξα ή το χρήμα,αλλα για τον μελλοντικό σου ασθενή!

Ασάφειες.

Ερωτήσεις κάνουμε αν έχουμε ακόμα και την πιο άσχετη απορία. Γι' αυτό υπάρχει ο καθηγητής. Για να μας λύνει τις απορίες.

Επίσης, θα ακουστώ λίγο σκληρός εδώ : τα παιδιά της ιατρικής δεν έχετε κάνει τα τρελά μαθήματα ψυχολογίας, δεξιοτήτων επικοινωνίας και ηθικής, που κάνουμε στη Νοσηλευτική. Έχετε μεγάλες ποσότητες γνώσεων που πρέπει να αποστηθίσετε σε κάθε εξάμηνο, με αποτέλεσμα να χάνετε το κορμί απ' το social life και μετά να είστε ψυχροί απέναντι στους ασθενείς και στο νοσοκομειακό προσωπικό. Όσο για το κομμάτι του ανταγωνισμού : παντού υπάρχει ανταγωνισμός. Το θέμα είναι να μην μπείς στο τρυπάκι του ''δεν σε βοηθάω, γιατί σε βλέπω σαν εχθρό'', αλλά στο πνεύμα ''θέλω να κάνω μόνος μου την εργασία, οπότε δεν θέλω να συνεργαστώ μαζί σου''. Έχει διαφορά το ένα από το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
στο 1ο εξάμηνο η ιατρική Αθηνας έχει ψυχολογία θαρρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
βασικές αρχές πυρηνικού μαγνητικού συντονισμού, συχνότητα Larmor, ραδιοπαλμός 90, γωνία νεύσης, σήμα επαγωγικής απόσβεσης, χρόνοι μαγνητικής αποκάταστασης Τ1, Τ2, Τ2*, αντίθεση, χωρική πληροφορία, τεχνική spin echo, παράμετροι ποιότητας εικόνας, παράμετροι που επηρεάζουν την ποιότητα εικόνας, μαγνήτης, βαθμωτά πεδία, πηνία ραδιοσυχνοτήτω,βιολογικές επιδράσεις από την MRI, κρυογόνα, fMRI, ραδιοβιολογική βάση ακτινοθεραπείας, καμπύλες δόσης επιβίωσης, κλασματοποίηση δόσης, ακτινοθεραπεία με φωτόνια / ηλεκτρόνια, γραμμικός επιταχυντής, φίλτρο επιπέδωσης, κατευθυντήρες, μορφή καμπύλης δόσης φωτονίων/ηλεκτρονίων, παράγοντες που επηρέαζουν τη δόση βάθους, πρακτική και μέγιστη εμβέλεια, σύμμορφη τρισδιάστατη ακτινοθεραπεία, ισοκεντρική, στερεοτακτική ακτινοχειρουργική, γ Knife, cyberknife, x knife, ακτινοθεραπεία με πρωτόνια, βραχυθεραπεία, βραχυθεραπεία υψηλού ρυθμού, SAR, θερμικός και μη θερμικός μηχανισμός αλληλεπίδρασης μη ιοντίζουσας ΗΜ με τη ζώσα ύλη, δυνάμεις τριβής στο σώμα, κατάταξη μυών, μοχλοί στο σώμα αρθρώσεις, επιδράσεις επιτάχυνσης στο σώμα, δυνάμεις από συγκρούσεις, όρθια στάση (σώματος ε :P), σκελετός, σπονδυλική στήλη, μηριαίο οστό, φωτονική απορροφησιομετρία, λίπανση αρθρώσεων, δομή των οστών, σπογγώδες και συμπαγές, πίεση στο σώμα, πιεσόμετρο στην εντατική, πίεση στο κρανίο/μάτι/πεπτικό σύστημα/ουροδόχο κύστη, θάλαμος υπερβαρικού Ο2, νόσος δυτών, διάφορες επιδράσεις από την κατάδυση, ώσμωση, ροή όγκου, διάχυση, διαφορική πίεση, ροή στα τριχοειδή, πως προκαλείται το οίδημα, σπειραματική διήθηση, ωσμωτική διούρηση, ενεργή μεταφορών ουσίων στα σωληνάρια, τεχνητός νεφρός, κεφαλαλγία κατά την αιμοκάθαρση, οι αεραγωγοί, πως αλληλεπιδρούν αίμα και πνεύμονες, πιέσεις κατά την αναπνονία, βρόγχος υστέρησης, ενδοτικότητα, σπειρομέτρηση, φυσική των κυψελίδων, ελαστική δύναμη επαναφοράς, μηχαανισμός αναπνοής, αντίσταση αεραγωγών, φυσικών αναπνευστικών παθήσεων, καρδιαγγειακό, ανταλλαγή Ο2 και CO2 στα τριχοειδή, πιεσόμετρο, ήχοι Kortkoff, λειτουργία - έργο καρδιάς, πόσο γρήγορα ρέει το αίμα, συντελεστής γλοιότητας, νόμος Poiseulle για ροή στα αρτηρίδια, στροτή και στροβιλώδης ροή, ήχοι της καρδιάς, φωνοκαρδιογραφία, φυσική καρδιαγγειακών παθήσεων, νευρώνες, δυναμικό δράσης και ηρεμίας, περισφίξεις Ranvier, εγκεφαλογράφημα, καρδιογράφημα, ηλεκτρομυογράφημα, ομφθαλμογραφημα, αμφιβληστροειδογράφημα, μαγνητόμετρο SQUID, στηθοσκόπιο (ανοιχτός και κλειστός κώδωνας), διάδοση ήχου, decibel, γλωττιδικό ηχητικό κύμα, αμφιβληστροειδής, κερατοειδής και καμπυλότητα, που γίνεται η εστίαση, ακτινωτός σύνδεσμος, φακός, ίριδα, κωνία και όραση στο φως, ραβδία και όραση στο σκοτάδι, ωχρά κηλίδα, μυωπία, υπερμετρωπία, αστιγματισμός, σκληροί και μαλακοί φακοί επαφής, ισχύς φακών, προσαρμογή φακού, συνταγογράφηση διορθωτικών φακών, διόπτρες, γλαύκωμα

Αυτή είναι όλη η ύλη στη φυσική ΙΙ παράγραφο παράγραφο...έχω μάθει ακόμη και τις ονομασίες τους απ' έξω!!!!!!!!!!!
Άμα ξανακοπώ θα τα παρατήσω και θα γίνω ζιγκολό :P:P

( Ο παράλογος ενός φοιτητή ιατρικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
στο 1ο εξάμηνο η ιατρική Αθηνας έχει ψυχολογία θαρρώ

Δεν αρκεί μόνο ένα μάθημα ψυχολογίας, για να σε φέρει κοντά στον ασθενή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
στο 1ο εξάμηνο η ιατρική Αθηνας έχει ψυχολογία θαρρώ

ναι και κάνεις τα στάδια του Piaget για την νοητική ανάπτυξη των νιάνιαρων και τη θεωρία του φρόιντ για το εγώ το υπερεγώ και το εκείνο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ναι και κάνεις τα στάδια του Piaget για την νοητική ανάπτυξη των νιάνιαρων και τη θεωρία του φρόιντ για το εγώ το υπερεγώ και το εκείνο. :P
και στην νοσηλευτική αυτο΄θα κάνουν αφού ψυχολογία αυτή η μπουρδολογία είναι

νομίζω έχετε και ένα μάθημα που λέγεται ιστορία της ιατρικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αύριο δεν έχουμε μάθημα,έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Και νόμιζα ότι οι χαζές ερωτήσεις-εντυπωσιασμού του καθηγητή είναι μόνο σε μουράτες σχολές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Γίνανε μαθήματα στη σχολη σημερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top