ΙΕΚ ή Πανελλήνιες ξανά;

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλησπέρα χάνοντας φετος την σχολη που ηθελα για πολυ λιγο 220 μορια περίπου ψηφιακά Σπάρτης, περασα στο ιεκ τεχνικός δικτύων ενδιαφέρον πράγματα και το ηθελα φυσικά, καθηγητές καλοι και το παρουσιαζουν ως κατι καλό, αξιζει να μεινω στο ιεκ η θα εχω θεμα στην επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον οποτε ειναι καλύτερο ενα αει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Καλησπέρα χάνοντας φετος την σχολη που ηθελα για πολυ λιγο 220 μορια περίπου ψηφιακά Σπάρτης, περασα στο ιεκ τεχνικός δικτύων ενδιαφέρον πράγματα και το ηθελα φυσικά, καθηγητές καλοι και το παρουσιαζουν ως κατι καλό, αξιζει να μεινω στο ιεκ η θα εχω θεμα στην επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον οποτε ειναι καλύτερο ενα αει;
Αποκατασταση σημαινει ποιοτητα και ευκολια εργασιας ,καλη θεση και καλυτερα λευτα..
αυτα μονο απο αει.
απο ιεκ θα εχεις εργασια μεν ( δυσκολοτερη) αλλα οχι τα αλλα
οκ πηγαινε στο ιεκ να παιρνεις καλες γνωσεις και του χρονου 10% και θα εχεις επιτυχια
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πιστεύω καλύτερα να πας ιεκ για αρχή αφού πέρασες και λες ότι είναι κάτι που σου αρέσει...μετά γίνεται να δώσεις νομιζω κατι εξετασεις τελιωνοντας το ιεκ και αργοτερα αν θες μπορεις να το εξελιξεις και να πας και αει μεσω των εξετασεων ή απο πανελληνιες..Αξιζει πιστευω...
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Αποκατασταση σημαινει ποιοτητα και ευκολια εργασιας ,καλη θεση και καλυτερα λευτα..
αυτα μονο απο αει.
απο ιεκ θα εχεις εργασια μεν ( δυσκολοτερη) αλλα οχι τα αλλα
οκ πηγαινε στο ιεκ να παιρνεις καλες γνωσεις και του χρονου 10% και θα εχεις επιτυχια
Ειμαι απο επαλ οπότε το 10% ειναι ψιλο άχρηστο, δεν ξερω ειμαι σε μεγάλο διλήμμα γιατι το ιεκ ειναι πρακτικά 3 χρόνια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστεύω καλύτερα να πας ιεκ για αρχή αφού πέρασες και λες ότι είναι κάτι που σου αρέσει...μετά γίνεται να δώσεις νομιζω κατι εξετασεις τελιωνοντας το ιεκ και αργοτερα αν θες μπορεις να το εξελιξεις και να πας και αει μεσω των εξετασεων ή απο πανελληνιες..Αξιζει πιστευω...
Δεν ξέρω πραγματικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ειμαι απο επαλ οπότε το 10% ειναι ψιλο άχρηστο, δεν ξερω ειμαι σε μεγάλο διλήμμα γιατι το ιεκ ειναι πρακτικά 3 χρόνια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ξέρω πραγματικά
Τωρα οπως τα λες?.... πραγματι απο επαλ δεν υπαρχει 10% ..οποτε μονο πανελληνιες ξανα.

Ε και το Ιεκ ειναι 3 χρονια και το πανεπιστημιο 5 ...το θεμα ειναι τι βγαινεις απο το καθενα?
Το να μπεις απο ιεκ πανεπισημιο το ξεχνας.. δεν παιζει
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Όντως, απλα πρεπ
Τωρα οπως τα λες?.... πραγματι απο επαλ δεν υπαρχει 10% ..οποτε μονο πανελληνιες ξανα.

Ε και το Ιεκ ειναι 3 χρονια και το πανεπιστημιο 5 ...το θεμα ειναι τι βγαινεις απο το καθενα?
Το να μπεις απο ιεκ πανεπισημιο το ξεχνας.. δεν παιζει
Όντως
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τα μαθηματικά ειναι τραγικα δυσκολα; μιας και ειμαι απο επαλ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Τα μαθηματικά ειναι τραγικα δυσκολα; μιας και ειμαι απο επαλ
Ναι ειναι δυσκολα για σενα.. μονο οι του 2ου πεδιου την βγαζουν καθαρη
Δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο τα πολυτεχνιακα αλλα ειναι
Αν ομως κανεις και ενα φροντιστηριο παραλληλα ( εστω και διαδικτυακό ) στα μαθ Ι ,μαθ ΙΙ και φυσικη ηλεκτρομαγνητισμο... θα εισαι ενταξει και μεσα στο πνευμα...
Μπορεις να μελετας το διαδικτυακό φροντ πριν τα μαθημα για να καταλαβαινεις τον ''ποιητη'' στον πινακα

Μαθηματικα Ι

1697885960751.png

αλλα εχουν πολυ καλο βιβλιο
1697886093643.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Καλησπέρα χάνοντας φετος την σχολη που ηθελα για πολυ λιγο 220 μορια περίπου ψηφιακά Σπάρτης, περασα στο ιεκ τεχνικός δικτύων ενδιαφέρον πράγματα και το ηθελα φυσικά, καθηγητές καλοι και το παρουσιαζουν ως κατι καλό, αξιζει να μεινω στο ιεκ η θα εχω θεμα στην επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον οποτε ειναι καλύτερο ενα αει;
Απ΄αυτήν την ειδικότητα του ΙΕΚ, δουλειά θα έχεις πάντα.
Πολύ σημαντικό αυτό επειδή όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι αυτονόητο παίρνοντας ένα πτυχίο ότι θα σου εξασφαλίσει και δουλειά.

Αν θέλεις τώρα να πετύχεις τον αρχικό σου στόχο, ναι μεν το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Παν/μίου Πελοποννήσου (Σπάρτη), δεν δέχεται (προς το παρόν τουλάχιστον) αποφοίτους ΙΕΚ στις κατατακτήριες, δέχεται όμως το αντίστοιχο μ΄αυτό Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Παν/μίου Θεσσαλίας (Λάρισα).
Οπότε αποφοιτώντας από το ΙΕΚ και παίρνοντας την πιστοποίηση της αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης από τον ΕΟΠΠΕΠ, μπορείς να προσπαθήσεις για την εισαγωγή σου εκεί. (https://ds.uth.gr/entrance-exam/)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Απ΄αυτήν την ειδικότητα του ΙΕΚ, δουλειά θα έχεις πάντα.
Πολύ σημαντικό αυτό επειδή όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι αυτονόητο παίρνοντας ένα πτυχίο ότι θα σου εξασφαλίσει και δουλειά.

Αν θέλεις τώρα να πετύχεις τον αρχικό σου στόχο, ναι μεν το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Παν/μίου Πελοποννήσου (Σπάρτη), δεν δέχεται (προς το παρόν τουλάχιστον) αποφοίτους ΙΕΚ στις κατατακτήριες, δέχεται όμως το αντίστοιχο μ΄αυτό Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Παν/μίου Θεσσαλίας (Λάρισα).
Οπότε αποφοιτώντας από το ΙΕΚ και παίρνοντας την πιστοποίηση της αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης από τον ΕΟΠΠΕΠ, μπορείς να προσπαθήσεις για την εισαγωγή σου εκεί. (https://ds.uth.gr/entrance-exam/)
Οντως ισχύει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Οντως ισχύει
Αυτο που λεει ή Λενω ειναι αληθεια
Η λαρισα παιρνει 8 ατομα απο επαλ/ιεκ πιστοποημενα.
Επειδη αυτη η διαδικασια την εχουν υπο αιρεση τα πανεπιστημια δεν ξερουμε αν θα ισχυει σε 4 χρονια απο τωρα. Εστω οτι ισχυει
Κανε ομως την αυτοκριτική σου και δες αρχικα τα μαθηματα που ζητανε...
ειναι στο λινκ της Λενως..
Μετα απαντησε στο εξης ερωτημα:
Τι ειναι πιο πιθανο ?
Να γραψω 14/20 σε μαθηματα επαλ και να μπω αναμεσα στα 28 που παιρνει ή να γραψω κατ ελαχιστο 10/20 σε μαθηματα πανεπιστημιου και να μπω αναμεσα στα 8 που παιρνει ?
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Αυτο που λεει ή Λενω ειναι αληθεια
Η λαρισα παιρνει 8 ατομα απο επαλ/ιεκ πιστοποημενα.
Επειδη αυτη η διαδικασια την εχουν υπο αιρεση τα πανεπιστημια δεν ξερουμε αν θα ισχυει σε 4 χρονια απο τωρα. Εστω οτι ισχυει
Κανε ομως την αυτοκριτική σου και δες αρχικα τα μαθηματα που ζητανε...
ειναι στο λινκ της Λενως..
Μετα απαντησε στο εξης ερωτημα:
Τι ειναι πιο πιθανο ?
Να γραψω 14/20 σε μαθηματα επαλ και να μπω αναμεσα στα 28 που παιρνει ή να γραψω κατ ελαχιστο 10/20 σε μαθηματα πανεπιστημιου και να μπω αναμεσα στα 8 που παιρνει ?
Επειδη εχω μιλησει σχετικα με τις κατακτήριες απο ιεκ με καθηγητή μου ειπε οτι ειναι αρκετά δυσκολες, και οντως θεωρω οτι ειναι διοτι απο οτι βλεπω απ οσα ζητάει δεν τα διδαχθω ολα απο το ιεκ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Επειδη εχω μιλησει σχετικα με τις κατακτήριες απο ιεκ με καθηγητή μου ειπε οτι ειναι αρκετά δυσκολες, και οντως θεωρω οτι ειναι διοτι απο οτι βλεπω απ οσα ζητάει δεν τα διδαχθω ολα απο το ιεκ
ναι ειναι δυσκολα ..και οτι θα κανεις στο ιεκ δεν απαντα στα θεματα που βαζουν εκει.
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ναι ειναι δυσκολα ..και οτι θα κανεις στο ιεκ δεν απαντα στα θεματα που βαζουν εκει.
Τι να πω μακαρι να αξίζει τον κοπο και κα μην πετάξω 3 χρονια απο την ζωη μου ετσι, γιατι μεταξύ μας και η πιστοποίηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ δεν ειναι και παιχνίδι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Τι να πω μακαρι να αξίζει τον κοπο και κα μην πετάξω 3 χρονια απο την ζωη μου ετσι, γιατι μεταξύ μας και η πιστοποίηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ δεν ειναι και παιχνίδι
Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να αποφασισεις τι θες
Θες ιεκ οκ παμε ιεκ και μενουμε εκει.
Θελουμε πανεπιστημιο ? τοτε διαβαζουνε γερα (μαθηματικα κυριως) παμε φροντ και παμε δυνατα ...κοντα ειμασταν πέρυσι .
Εχω την εντυπωση ( χωρις να μπορω να το στηριξω) οτι τα μαθηματικα γελ γινονται πιο βατα και των επαλ πιο δυσκολα.
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ειμαι τελείως διχασμένος πραγματικά
Δυστηχως εσυ και εγω δεν βλεπουμε την μεγαλη εικονα της αγορας ,,απλα την ακουμε... αν την ακουμε
Οι βιομηχανοι ζητανε πολλους πληροφορικους πανεπιστημιου και αλλους σχετικους επιστημονες
Ο Πιερακακης λεει οτι θελουμε 16000 πληροφορικους αει τον χρονο και παραγουμε τους μισους..πρεπει να τους αυξησουμε
Κανεις δεν μλησε για πληροφορικους ιεκ ή επαλ.

Εδω ειναι καποιες δημοσιεσεις ...ποσο αληθεια λενε δεν ξερω



 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δυστηχως εσυ και εγω δεν βλεπουμε την μεγαλη εικονα της αγορας ,,απλα την ακουμε... αν την ακουμε
Οι βιομηχανοι ζητανε πολλους πληροφορικους πανεπιστημιου και αλλους σχετικους επιστημονες
Ο Πιερακακης λεει οτι θελουμε 16000 πληροφορικους αει τον χρονο και παραγουμε τους μισους..πρεπει να τους αυξησουμε
Κανεις δεν μλησε για πληροφορικους ιεκ ή επαλ.

Εδω ειναι καποιες δημοσιεσεις ...ποσο αληθεια λενε δεν ξερω



Ζορια έρχονται...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Btw ειδα λιγο το βιβλίο των μαθηματικών νομίζω οτι βλέπω κινέζικα 😂😢
 
Τελευταία επεξεργασία:

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καλησπέρα χάνοντας φετος την σχολη που ηθελα για πολυ λιγο 220 μορια περίπου ψηφιακά Σπάρτης, περασα στο ιεκ τεχνικός δικτύων ενδιαφέρον πράγματα και το ηθελα φυσικά, καθηγητές καλοι και το παρουσιαζουν ως κατι καλό, αξιζει να μεινω στο ιεκ η θα εχω θεμα στην επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον οποτε ειναι καλύτερο ενα αει;
Εγώ θα έβγαζα το ΙΕΚ στην θέση σου και στην συνέχεια είτε θα έδινα πανελλήνιες είτε θα εγγραφόμουν στο προπτυχιακό Πληροφορικής του Ε.Α.Π (είναι πολύ δυνατό).
Τι κλάδος της Επιστήμης των Υπολογιστών σε ενδιαφέρει ;
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Τι να πω μακαρι να αξίζει τον κοπο και κα μην πετάξω 3 χρονια απο την ζωη μου ετσι, γιατι μεταξύ μας και η πιστοποίηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ δεν ειναι και παιχνίδι
Δεν θα τα πετάξεις επειδή μετά θα έχεις δουλειά.

Και η πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ δεν είναι καθόλου έτσι όπως την φαντάζεσαι.
Τουλάχιστον όσα παιδιά έχω συναντήσει που την έχουν δώσει, μου έχουν πει ότι δεν είναι κάτι δύσκολο.
Τώρα να έπεσα στην περίπτωση και αυτοί που μου το είπαν να τους ενδιέφερε τόσο πολύ το αντικείμενο και να ήταν σαΐνια, δεν το ξερω να σου το το πω.

Κοίτα ο καθένας σκέφτεται με τον δικό του τρόπο, συγκρίνει και αξιολογεί διαφορετικά τις καταστάσεις κτλ.

Με το δικό μου σκεπτικό βάσει των δεδομένων που ανέφερες, εγώ θα πήγαινα στο ΙΕΚ έτσι ώστε να έχω ένα χαρτί στα χέρια μου που θα μπορούσα εύκολα να το χρησιμοποιήσω στην αγορά εργασίας και μετά έχοντας ήσυχο το κεφάλι μου και απαλλαγμένη από το άγχος, θα σκεφτόμουν αν ήθελα να μπω στην διαδικασία των πανελλαδικών ή των κατατακτηρίων εξετάσεων.
Δεν σε πήραν δα και τα χρόνια. 18 χρονών παιδί είσαι.
Εδώ μπαίνουν σε σχολές και καταφέρνουν διά της βίας να πάρουν πτυχίο στα διπλάσια χρόνια απ΄αυτά που απαιτούνται.

Ο Γιάννης μπορεί να σου πει κάτι άλλο, εγώ κάτι άλλο, ο άλλος κάτι άλλο, ο δείνα κάτι άλλο.
Δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει, ποιον δρόμο θεωρείς εσύ ότι είναι ο προτιμότερος ν΄ακολουθήσεις.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ο,τι επιλέξεις.
 
Top