ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,καινουργιος στο site.

Η απορια μου ειναι ξεκαθαρη.Γιατι να υπαρχει τοση προκαταληψη με τα ΙΕΚ και τα Κολεγια? Εγω για παραδειγμα θελω να παω ψυχολογια στο Ελληνοβρετανικο ή λογοθεραπεια στο ΑΚΜΗ ας πουμε.Γιατι προσπαθουν να μου δειξουν οτι δεν αξιζει? Μολις μιλησα με μια υπευθηνη στο Ελληνοβρετανικο.Της ρωτησα αν μπορω να ανοιξω αργοτερα δικο μου γραφειο ως ψυχολογος και η απαντηση ηταν καταφατικη.Αρα αφου δεν μπορω να πιασω τα μορια για ΑΕΙ,δεν αξιζει να παω εκει?

Ποια η γνωμη σας?

Προφανώς το γεγονός ότι στα Κολλέγια/Ι.Ε.Κ. υπάρχουν δίδακτρα κάτι λέει.Η ποιότητα είναι σαφώς κάτωτερη της αντίστοιχης των Α.Ε.Ι. και οι επαγγελματικές προδιαγραφές περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προφανώς το γεγονός ότι στα Κολλέγια/Ι.Ε.Κ. υπάρχουν δίδακτρα κάτι λέει.Η ποιότητα είναι σαφώς κάτωτερη της αντίστοιχης των Α.Ε.Ι. και οι επαγγελματικές προδιαγραφές περισσότερες.

Το μονο που λενε τα διδακτρα ειναι πως ειναι ιδιωτικη επιχειρηση και λογικο ειναι να υπαρχει αντιτιμο, δε σημαινει κατι για την ποιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Krou να σε ρωτήσω εσύ σε ποιο κολλέγιο είσαι;ξέρεις αν έχει μάστερ κλινική ψυχολογία γιατί αυτός ο κλάδος με ενδιαφέρει πολύ!

Καλημέρα...Ειμαι φοιτητής ιατρικής στο εξωτερικο,για δικούς μου λόγους θελω να σταματήσω τις σπουδες στην ιατρικη και να ασχοληθώ με το marketing...θελω να σπουδασω στην Ελλαδα και έψαχνα καποια κολέγια...οπως Mediterranean college,new York college,deree...

Μπορειτε να μου πείτε ποιο απο αυτα ειναι το καλυτερο?και απο θεμα μεταδοτικοτητας και καθηγητών και απο θεμα χρημάτων...

Επίσης ειναι αναγνωρισμένο το πτυχίο?ή χρειάζεται ΔΟΑΤΑΠ?

Σας ευχαριστω πολυ

Καλημέρα!Φοιτώ και εγώ σε ένα από αυτά τα κολλέγια που μου ανάφερες(δεν θέλω να πω το όνομα του για το λόγω της διαφήμισης).Εγώ σε ελληνικό αει.Αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα.Πλεον τα κολλέγια που έχουν συνεργασία με Βρετανικό Πανεπιστήμιο η Σκωτια η Ουλία η Γαλλία αναγνωρίζονται τα πτυχια τους κανονικά από το ΣΑΕΠ(Συμβούλιο αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων).Αν θέλεις την γνώμη μου καλύτερα να κοιτάξεις το BCA που είναι καθαρά για Business&Marketing βέβαια είναι και τα λεφτά που διαθέτεις πάντως σε όποιο κολέγιο και να πας ρώτα ποιο είναι το ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ Κ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΈΝΩΣΗΣ.Το BCA έχει συνεργασία με το London Metropolitan University.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou να σε ρωτήσω εσύ σε ποιο κολλέγιο είσαι;ξέρεις αν έχει μάστερ κλινική ψυχολογία γιατί αυτός ο κλάδος με ενδιαφέρει πολύ!

Στο Μητροπολιτικο και απ'ότι βλέπω έχει μάστερ σε κλινική ψυχολογία. https://www.metropolitan.edu.gr/stud...-of-human-sciences/sc-clinical-community.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στο Μητροπολιτικο και απ'ότι βλέπω έχει μάστερ σε κλινική ψυχολογία. https://www.metropolitan.edu.gr/stud...-of-human-sciences/sc-clinical-community.html

Γενικά είσαι ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο κολέγιο;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γενικά είσαι ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο κολέγιο;;;:)

Ναι αρκετα, αυτα που με ενοχλουν περισσοτερο ειναι λογω του βρετανικου συστηματος παρα του κολλεγιου (πχ βαση ειναι το 40, μετρανε μονο τα 2 τελευταια χρονια στο βαθμο κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είναι στα ελληνικά το πρόγραμμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είναι στα ελληνικά το πρόγραμμα?

της ψυχολογιας ή το δικο μου; για το 1ο δε ξερω, το δικο μου ειναι τα 2 πρωτα χρονια ελληνικα κ τα 2 επομενα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για της ψυχολογία λογικά είναι στα ελληνικά γιατί έτσι γράφει!!!Μήπως ξέρεις από ποιο πανεπιστήμιο έρχεται?το μαστερ της ψυχολογίας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για της ψυχολογία λογικά είναι στα ελληνικά γιατί έτσι γράφει!!!Μήπως ξέρεις από ποιο πανεπιστήμιο έρχεται?το μαστερ της ψυχολογίας??

university of east london (UEL)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ξέρεις πόσο είναι το χρόνο για μαστερ?μπορείς να ρωτήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ξέρεις πόσο είναι το χρόνο για μαστερ?μπορείς να ρωτήσεις?

Δε ξερω, θα ρωτησω ομως τη Δευτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ κρου :) Μην το ξεχάσεις όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ κρου :) Μην το ξεχάσεις όμως!

Δεν μπορεσα να ρωτησω γτ δε μπορουσε εκεινη την ωρα. Μπορεις να παρεις τηλεφωνο να κλεισεις ενα ραντεβου να πας και θα στα πουν ολα περα απο το κοστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν μπορεσα να ρωτησω γτ δε μπορουσε εκεινη την ωρα. Μπορεις να παρεις τηλεφωνο να κλεισεις ενα ραντεβου να πας και θα στα πουν ολα περα απο το κοστος.

ok
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Krou καλησπέρα διάβασα σε ένα παλιότερο σου ποστ ότι σπουδάζεις στο Μητροπολιτικό Κολέγιο όπου έχει συνάψει συνεργασία με το κρατικό πανεπιστήμιο της Σκωτίας το Queen Margaret University .Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Εδιμβούργο έχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα για ψυχολογία;;Γιατί ενδιαφέρομαι μόλις τελιώσω και το τελευταίο έτος στο Πάντειο να πάω Σκωτία.Έχω ακούσει ότι τα δίδακτρα στην Σκωτία είναι πολύ λίγα και αυτό καθιστά την εκπαίδευση πιο ευέλικτη.Μήπως γνωρίζεις πόσο περίπου κυμαίνονται τα δίδακτρα πχ.(3.500);Σαν πανεπιστήμιο της ranking έχει;
Ευχαριστώ πολύ!

Krou καλησπέρα διάβασα σε ένα παλιότερο σου ποστ ότι φοιτείς στο Μητροπολιτικό Κολέγιο όπου έχει συνάψει συνεργασία με το κρατικό πανεπιστήμιο της Σκωτίας το Queen Margaret University .Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Εδιμβούργο έχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα για ψυχολογία;;Γιατί ενδιαφέρομαι μόλις ολοκληρώσω και το τελευταίο έτος στο πάντειο να πάω Σκωτία.Έχω ακούσει ότι τα δίδακτρα στην Σκωτία είναι πολύ λίγα και αυτό καθιστά την εκπαίδευση πιο ευέλικτη.Μήπως γνωρίζεις πόσο περίπου κυμαίνονται τα δίδακτρα πχ.(3.500);Σαν πανεπιστήμιο τι ranking έχει;
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou καλησπέρα διάβασα σε ένα παλιότερο σου ποστ ότι σπουδάζεις στο Μητροπολιτικό Κολέγιο όπου έχει συνάψει συνεργασία με το κρατικό πανεπιστήμιο της Σκωτίας το Queen Margaret University .Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Εδιμβούργο έχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα για ψυχολογία;;Γιατί ενδιαφέρομαι μόλις τελιώσω και το τελευταίο έτος στο Πάντειο να πάω Σκωτία.Έχω ακούσει ότι τα δίδακτρα στην Σκωτία είναι πολύ λίγα και αυτό καθιστά την εκπαίδευση πιο ευέλικτη.Μήπως γνωρίζεις πόσο περίπου κυμαίνονται τα δίδακτρα πχ.(3.500);Σαν πανεπιστήμιο της ranking έχει;
Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, δε γνωριζω τα αλλα προγραμματα μπορεις να μπεις στη σελιδα του πανεπιστημιου να δεις.
Τα προπτυχιακα στη Σκωτια ειναι δωρεαν για τους Ελληνες, τα μεταπτυχιακα δε γνωριζω, πληρωνεις ομως και τη διαμονη. Δε ξερω για το ranking μπορεις να το ψαξεις στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ADOUBLER

Νεοφερμένος

Ο ADOUBLER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπερα.Ειμαι αποφοιτος ΟΠΑ(πρωην ΑΣΟΕΕ).Δεν με ενδιαφερουν ομως τα οικονομικα και θελω να σπουδασω διατροφολογια.Το να φυγω στο εξωτερικο δε θα το ηθελα.Σκεφτομαι τα Κολεγια.Κυριως το μητροπολητικο και το new york (αν ξερει κανεις καποιο αλλο καλο ας το προτεινει).Εχω ομως καποιες αμφιβολιες.

1ο Το επιπεδο μαθηματων ειναι καλο.?Το λεω αυτο γιατι πολλοι ισχυριζονται οτι δεν υπαρχει καλο γνωσιακο επιπεδο

2ο Το πτυχιο ειναι σιγουρο οτι αναγνωριζεται??Γιατι διαβζω στο internet οτι καταθετεις τον φακελο σου.

3ο Ισχυει αυτο που λενε οτι τα 3ετη προγραμματα (nyc) δεν αναγωνριζονται και κανεις κατι extra για την αναγνωριση?

4ο Μου φαινεται περιεργο οτι στο nyc εχει 17 μαθηματα για πτυχιο και στο μητροπολιτικο 31.Γιατι τοση διαφορα

Και τελευταιο.Αν καποιος ειναι φοιττης στο μητροπολιτικο κολεγιο θα ηθελα την αποψη του.Αν δηλαδη ειναι ευχαριστημενος.
Ξερω οτι ρωτησα πολλα.Συγνωμη αν κουρασα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Kαλησπερα.Ειμαι αποφοιτος ΟΠΑ(πρωην ΑΣΟΕΕ).Δεν με ενδιαφερουν ομως τα οικονομικα και θελω να σπουδασω διατροφολογια.Το να φυγω στο εξωτερικο δε θα το ηθελα.Σκεφτομαι τα Κολεγια.Κυριως το μητροπολητικο και το new york (αν ξερει κανεις καποιο αλλο καλο ας το προτεινει).Εχω ομως καποιες αμφιβολιες.

1ο Το επιπεδο μαθηματων ειναι καλο.?Το λεω αυτο γιατι πολλοι ισχυριζονται οτι δεν υπαρχει καλο γνωσιακο επιπεδο

2ο Το πτυχιο ειναι σιγουρο οτι αναγνωριζεται??Γιατι διαβζω στο internet οτι καταθετεις τον φακελο σου.

3ο Ισχυει αυτο που λενε οτι τα 3ετη προγραμματα (nyc) δεν αναγωνριζονται και κανεις κατι extra για την αναγνωριση?

4ο Μου φαινεται περιεργο οτι στο nyc εχει 17 μαθηματα για πτυχιο και στο μητροπολιτικο 31.Γιατι τοση διαφορα

Και τελευταιο.Αν καποιος ειναι φοιττης στο μητροπολιτικο κολεγιο θα ηθελα την αποψη του.Αν δηλαδη ειναι ευχαριστημενος.
Ξερω οτι ρωτησα πολλα.Συγνωμη αν κουρασα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Γιατί δεν ξαναδίνεις να περάσεις αν όχι Χαροκόπειο σε ΤΕΙ Διατροφολογίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι γνωριζεται για την ειδικοτητα του βοηθου κομμωτη/κομμωτριας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top