ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Απο το Queen Margaret University στο Εδιμβουργο.

4 χρονια ειναι το πρόγραμμα σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

Άρα σίγουρα θα αναγνωριστείς!Να σε ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα εγώ φοιτώ στο University of Seattle είναι εκτός ε.ε πιστευεις να αναγνωριστεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Άρα σίγουρα θα αναγνωριστείς!Να σε ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα εγώ φοιτώ στο University of Seattle είναι εκτός ε.ε πιστευεις να αναγνωριστεί?

Δεν ξερω...
στα πανεπιστημια εντος ΕΕ ισχυει η ευρωπαϊκη οδηγια, αλλα για εκτος δεν εχω ιδεα τι ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν ξερω...
στα πανεπιστημια εντος ΕΕ ισχυει η ευρωπαϊκη οδηγια, αλλα για εκτος δεν εχω ιδεα τι ισχυει

Κrou μπορείς να με βοηθήσεις και να μου βρείς αν μπορείς ένα θέμα που να ασχολούνται με την αναγνώριση αμερικάνικων πανεπιστημίων?Στο λεω γτ δεν ξερω πολύ καλα και ειμαι ακόμα νεος στο ischool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κrou μπορείς να με βοηθήσεις και να μου βρείς αν μπορείς ένα θέμα που να ασχολούνται με την αναγνώριση αμερικάνικων πανεπιστημίων?Στο λεω γτ δεν ξερω πολύ καλα και ειμαι ακόμα νεος στο ischool

Δεν ξερω αν υπαρχει δεν βρηκα κατι με μια γρηγορη ματια. Γιατι δεν ανοιγεις ενα; το πολυ πολυ να σε ανακατευθυνουν αμα ξερει καποιος οτι εχει συζητηθει στο παρελθον.
Γιατι δε ρωτας το κολλεγιο σου ομως; αν μη τι αλλο ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν πως θα γινει η αναγνωριση του πτυχιου σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν ξερω αν υπαρχει δεν βρηκα κατι με μια γρηγορη ματια. Γιατι δεν ανοιγεις ενα; το πολυ πολυ να σε ανακατευθυνουν αμα ξερει καποιος οτι εχει συζητηθει στο παρελθον.
Γιατι δε ρωτας το κολλεγιο σου ομως; αν μη τι αλλο ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν πως θα γινει η αναγνωριση του πτυχιου σου...

Το ρώτησα και μου είπαν ότι η χώρα μας από τον Νοέμβριο του 2012 η χώρα μας έδωσε δικαίωματα αει σε αποφοίτους κολλεγίων εκτός ε.ε.Και ΄χω διαβάσεις ένα συγκεκριμένο άρθρο που το αναγράφει αλλά δεν ξέρω ψάχνομαι ακόμη για να σιγουρευτώ 1000%
Ευχαριστώ πάντως και καλή σταδιοδρομία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nat1995

Νεοφερμένος

Η Νατάσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδια μην παραμυθιαζεστε με οσα σας πλασαρουν! Σαφεστατα ενα ΤΕΙ στην Κολοπετινιτσα ειναι ανωτερο απο ενα κολλεγιο ή ιεκ! Γιατι εκτος των αλλων εχεις και τη δυνατοτητα να μπεις με κατατακτηριες στο ανωτατο παρεμφερες τμημα ή να κανεις μεταπτυχιακο! Δεν λεω αν ειναι καλυτερο γιατι μιλαμε για ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα, με ολα τα κομματοσκυλα και τους αργοσχολους! Ομως σαν βαθμιδα ειναι ανωτερο! Οι ιδιωτικες σχολες ειναι ανωτερη εκπαιδευση (σαν το λυκειο δηλαδη) ενω ΑΕΙ και ΤΕΙ ανωτατη! Ξερω κοπελα που εχει τελειωσει οικονομικα στο Deree, την προσελαβαν με συμβαση για μισο χρονο και της εδιναν 400 ευρω! Απο τοτε δεν την εχουν ξαναπροσλαβει πουθενα!

Γνωμη μου παντα :D

Το ρώτησα και μου είπαν ότι η χώρα μας από τον Νοέμβριο του 2012 η χώρα μας έδωσε δικαίωματα αει σε αποφοίτους κολλεγίων εκτός ε.ε.Και ΄χω διαβάσεις ένα συγκεκριμένο άρθρο που το αναγράφει αλλά δεν ξέρω ψάχνομαι ακόμη για να σιγουρευτώ 1000%
Ευχαριστώ πάντως και καλή σταδιοδρομία:D


Γινεται πιστοποιηση απο το κρατος αλλα δεν ειναι ιδια τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων κολλεγιων/ιεκ με ΑΕΙ/ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Οι ιδιωτικες σχολες ειναι ανωτερη εκπαιδευση (σαν το λυκειο δηλαδη) ενω ΑΕΙ και ΤΕΙ ανωτατη!
Σε ολόκληρη το κόσμο υπάρχει η ανώτερη εκπαίδευση, μόνο στην Ελλάδα το έχουμε βαφτίσει ΑΝΩΤΑΤΗ!
Αυτό που θες να πεις είναι πως τα ΙΕΚ και Κολλέγια ανήκουν στην Μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση, ενώ τα ΑΕΙ στη τριτοβάθμια(=ανώτερη = πτυχίο/bachelor ++). Τώρα με τους νόμους που πλασάρει η Τρόικα δε ξέρω αν και κατά πόσο αναγνωρίζονται τα κολέγια ως τριτοβάθμια ιδρύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ξερω κοπελα που εχει τελειωσει οικονομικα στο Deree, την προσελαβαν με συμβαση για μισο χρονο και της εδιναν 400 ευρω! Απο τοτε δεν την εχουν ξαναπροσλαβει πουθενα!

Την προώθησε το DEREE για αυτη τη θεση ή μονη της την βρηκε;
Και ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ας ¨ποστάρει" κάποιος που γνωρίζει το πρόγραμμα σπουδών στα οικονομικά ενός γνωστού κολλεγίου και το πρόγραμμα σπουδών ενός αντίστοιχου ελληνικού ΑΕΙ από δίπλα και τότε νομίζω θα καταλάβουμε καλύτερα εμείς που δεν ξέρουμε αν τα πτυχία τους είναι πράγματι ισότιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδια μην παραμυθιαζεστε με οσα σας πλασαρουν! Σαφεστατα ενα ΤΕΙ στην Κολοπετινιτσα ειναι ανωτερο απο ενα κολλεγιο ή ιεκ! Γιατι εκτος των αλλων εχεις και τη δυνατοτητα να μπεις με κατατακτηριες στο ανωτατο παρεμφερες τμημα ή να κανεις μεταπτυχιακο! Δεν λεω αν ειναι καλυτερο γιατι μιλαμε για ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα, με ολα τα κομματοσκυλα και τους αργοσχολους! Ομως σαν βαθμιδα ειναι ανωτερο! Οι ιδιωτικες σχολες ειναι ανωτερη εκπαιδευση (σαν το λυκειο δηλαδη) ενω ΑΕΙ και ΤΕΙ ανωτατη! Ξερω κοπελα που εχει τελειωσει οικονομικα στο Deree, την προσελαβαν με συμβαση για μισο χρονο και της εδιναν 400 ευρω! Απο τοτε δεν την εχουν ξαναπροσλαβει πουθενα!

Γνωμη μου παντα :D

Δεν ειναι θεμα γνωμης, ειναι κατι αντικειμενικο. Τα κολλεγια δινουν πτυχια επιπεδου 6 (bachelors) και 7 (masters) και το ιδιο ειναι και τα ΑΕΙ. Απλως στην Ελλαδα, λογω του Αρθρου 16 του Συνταγματος δεν επιτρεπεται η λειτουργια ιδιωτικων πανεπιστημιων οποτε τα Κολλεγια δεν αναγνωριζονται ακαδημαϊκα (δε μπορεις να κανεις κατακτηριες ή μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια) αλλα αναγνωριζονται επαγγελματικα, πλεον.
Τα ΙΕΚ δινουν πτυχια επιπεδου 3 αν θυμαμαι καλα.

Οσο για την κοπελα που λες με τα 400 ευρω, ολοι οι νεοι εργαζομενοι τοσα παιρνουν πλεον.

Ας ¨ποστάρει" κάποιος που γνωρίζει το πρόγραμμα σπουδών στα οικονομικά ενός γνωστού κολλεγίου και το πρόγραμμα σπουδών ενός αντίστοιχου ελληνικού ΑΕΙ από δίπλα και τότε νομίζω θα καταλάβουμε καλύτερα εμείς που δεν ξέρουμε αν τα πτυχία τους είναι πράγματι ισότιμα.

Απ'την εμπειρια μου η συγκριση αυτη ειναι δυσκολη γιατι οι βρετανοι εχουν διαφορετικη δομη στο προγραμμα σπουδων και τους αρεσει να δινουν και περιεργα ονοματα καποιες φορες. Οταν λεω διαφορετικη δομη, εννοω πχ να εχεις 1 μαθημα ολο το χρονο, με 1 ονομα κλπ. Οποτε καποιος θα πρεπει να γνωριζει καλα το αντικειμενο των μαθηματων για να κρινει, δεν αρκει απλα να τα διαβασεις επιφανειακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nat1995

Νεοφερμένος

Η Νατάσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν ξερω τι εχουν κανει στην Ελλαδα, ουτε μ'απασχολει να σου πω την αληθεια! Δεν εχει και τεραστια διαφορα! Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το πτυχιο απο ιεκ/κολλεγιο ειναι ισαξιο με το απολυτηριο του λυκειου!



Την προώθησε το DEREE για αυτη τη θεση ή μονη της την βρηκε;
Και ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε;



Μονη της την βρηκε και εχουν περασει 2 ή 3 χρονια απο τοτε!

Δεν ειναι θεμα γνωμης, ειναι κατι αντικειμενικο. Τα κολλεγια δινουν πτυχια επιπεδου 6 (bachelors) και 7 (masters) και το ιδιο ειναι και τα ΑΕΙ. Απλως στην Ελλαδα, λογω του Αρθρου 16 του Συνταγματος δεν επιτρεπεται η λειτουργια ιδιωτικων πανεπιστημιων οποτε τα Κολλεγια δεν αναγνωριζονται ακαδημαϊκα (δε μπορεις να κανεις κατακτηριες ή μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια) αλλα αναγνωριζονται επαγγελματικα, πλεον.
Τα ΙΕΚ δινουν πτυχια επιπεδου 3 αν θυμαμαι καλα.
Οσο για την κοπελα που λες με τα 400 ευρω, ολοι οι νεοι εργαζομενοι τοσα παιρνουν πλεον.



Αυτο εννουσα "γνωμη μου". Δεν τα γνωριζω καλα....ο,τι θυμαμαι απο αυτα που μας ελεγαν στο σεπ!
Επισης γνωριζω ατομα που εχουν τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο και ειχαν πρωτο μισθο 1200 ευρω. Εχει διαφορα!

Εγω, συνοπτικα, αυτο που θα ηθελα να πω ειναι να μην προτιματε χωρις δευτερη σκεψη τα ιδιωτικα! Τα περισσοτερα ειναι πεταμενα λεφτα, δυστυχως, και το γνωριζω απο δικους μου ανθρωπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν ξερω τι εχουν κανει στην Ελλαδα, ουτε μ'απασχολει να σου πω την αληθεια! Δεν εχει και τεραστια διαφορα! Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το πτυχιο απο ιεκ/κολλεγιο ειναι ισαξιο με το απολυτηριο του λυκειου!







Μονη της την βρηκε και εχουν περασει 2 ή 3 χρονια απο τοτε!





Αυτο εννουσα "γνωμη μου". Δεν τα γνωριζω καλα....ο,τι θυμαμαι απο αυτα που μας ελεγαν στο σεπ!
Επισης γνωριζω ατομα που εχουν τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο και ειχαν πρωτο μισθο 1200 ευρω. Εχει διαφορα!

Εγω, συνοπτικα, αυτο που θα ηθελα να πω ειναι να μην προτιματε χωρις δευτερη σκεψη τα ιδιωτικα! Τα περισσοτερα ειναι πεταμενα λεφτα, δυστυχως, και το γνωριζω απο δικους μου ανθρωπους!

Πλέον τα πτυχία των κολλεγίων που οι απόφοιτητοι τους λαμβάνανουν το πτυχίο τους από το ξένο πανεπιστήμιο αναγνωρίζονται κανονικά και επαγγελματικώς και ακαδημαικός πρέπει να το πάρετε απόφαση η Ελλάδα οφείλει και αναγκάζεται να ακολουθήσει τα ευρωπαικά δεδομένα!Δεν είναι δυνατόν ο άλλος να έχει τελιώσει(Seattle,Harvard,Indianapolis,Deree,New York)κτλπ.Και να υπάρχουν προβήματα στην Αναγνώριση και επιπλέον μερικοί-μερικοί να τους υποβαθμίζουν και να τους εξομοιώνουν με το τει Κολοπετινίτσας!:)
Χωρίς καμία παρεξήγηση προβλήματα στην αναγνώριση ξένων πανεπιστημίων υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα!

Δεν ξερω τι εχουν κανει στην Ελλαδα, ουτε μ'απασχολει να σου πω την αληθεια! Δεν εχει και τεραστια διαφορα! Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το πτυχιο απο ιεκ/κολλεγιο ειναι ισαξιο με το απολυτηριο του λυκειου!







Μονη της την βρηκε και εχουν περασει 2 ή 3 χρονια απο τοτε!





Αυτο εννουσα "γνωμη μου". Δεν τα γνωριζω καλα....ο,τι θυμαμαι απο αυτα που μας ελεγαν στο σεπ!
Επισης γνωριζω ατομα που εχουν τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο και ειχαν πρωτο μισθο 1200 ευρω. Εχει διαφορα!

Εγω, συνοπτικα, αυτο που θα ηθελα να πω ειναι να μην προτιματε χωρις δευτερη σκεψη τα ιδιωτικα! Τα περισσοτερα ειναι πεταμενα λεφτα, δυστυχως, και το γνωριζω απο δικους μου ανθρωπους!

Πλέον όλοι οι νέοι στην Ελλάδα είτε έχουν τελιώσει Πάντειο η ΑΣΣΟΕ Η Deree πάλι με 400$ είναι!Εγώ ξέρω φίλο μου που έχει τελιώσει οικονομολόγος έξω τον έχει πάρει μια αξιέπαινει εταιρεία!

Δεν ξερω τι εχουν κανει στην Ελλαδα, ουτε μ'απασχολει να σου πω την αληθεια! Δεν εχει και τεραστια διαφορα! Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι το πτυχιο απο ιεκ/κολλεγιο ειναι ισαξιο με το απολυτηριο του λυκειου!







Μονη της την βρηκε και εχουν περασει 2 ή 3 χρονια απο τοτε!





Αυτο εννουσα "γνωμη μου". Δεν τα γνωριζω καλα....ο,τι θυμαμαι απο αυτα που μας ελεγαν στο σεπ!
Επισης γνωριζω ατομα που εχουν τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο και ειχαν πρωτο μισθο 1200 ευρω. Εχει διαφορα!

Εγω, συνοπτικα, αυτο που θα ηθελα να πω ειναι να μην προτιματε χωρις δευτερη σκεψη τα ιδιωτικα! Τα περισσοτερα ειναι πεταμενα λεφτα, δυστυχως, και το γνωριζω απο δικους μου ανθρωπους!

Ένα λάθος που κάνετε μερικοί είναι ότι νομίζετε ότι το ιεκ και το κολλέγιο είναι ίδια.Σε πληροφορώ ότι είσαι πολύ γελασμένη καμία σχέση το κολλέγιο είναι το παράρτημα του ξένου πανεπιστημίου στην Ελλάδα και το ιεκ ίδρυμα επαγγελματικής κατάρτισης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπον επειδη πολλα εχουν λεχθει επι του θεματος η απαντηση ειναι απλη για να ηρεμησετε ολοι. Τα κολλεγια ειναι μια μορφη επιτυχημενου εκπαιδευτικου συστηματος εν αντιθεσει με το Ελληνικο πλην του οικονομικου. Τα παιδια μπαινουν και σπουδαζουν ακριβως στο τομεα που τους ενδιαφερει . Το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα κατερευσε και καλο να το παρουμε ολοι χαμπαρι και να μην το υπερασπιζομαστε, δεν ειναι σε θεση κανενας να κρινει παιδια απο κολλεγια απο τη στιγμη που απειροι φοιτητες πανεπιστημιων καθονται και τα ξυνουν καθως και πολλες φορες περνανε μαθηματα απο αισχρες κομματικες παρεμβασεις και σαπια συστηματα. Οσο για καποιον που ανεφερε οτι υπαρχει καλυτερη επαγγελματικη αποκτασταση αμα τελειωσεις πανεπιστημιο απο οτι κολλεγιο για μενα ειναι μουφες. Θα πετυχεις βαση της ορεξης σου, των δεξιοτητων σου και ελαχιστα απο την τυχη σου και αυτο ισχυει και για αμφοτερα. Στην ελλαδιτσα του φοβου της παρακμης και του αλληλοσπαραγμου ετσι καταντησαμε δυστηχως. Αν ειμασταν 20 χρονια πισω να δω αν τουλαχιστον οι μισοι θα τους ενοιαζε για το αν ο αλλος τελειωσε πανεπιστημιο η κολλεγιο αλλα με τον φοβο οτι θα του <<φας>> την δουλεια ολες οι μικροπρεπειες βγαινουν στην επιφανεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Λοιπον επειδη πολλα εχουν λεχθει επι του θεματος η απαντηση ειναι απλη για να ηρεμησετε ολοι. Τα κολλεγια ειναι μια μορφη επιτυχημενου εκπαιδευτικου συστηματος εν αντιθεσει με το Ελληνικο πλην του οικονομικου. Τα παιδια μπαινουν και σπουδαζουν ακριβως στο τομεα που τους ενδιαφερει .
Γιατι, στα αει δε σπουδαζεις αυτο που σε ενδιαφερει? Υπαρχει περιπτωση να πας για γιατρος και να βγεις δικηγορος???Ξεχνας επισης οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τζαμπα, ενω στα κολλεγια τα σκας για να σπουδασεις( και μη μου πεις το κλασσικο "Ναι, αλλα εσυ για να μπεις στο πανεπιστημιο δεν εκανες φροντιστηρια?" γιατι και το 99% των παιδιων που ειναι στα κολλεγια εκανε και αυτο φροντιστηρια, αλλα πηγε εκει επειδη δε περασε εκει που ηθελε με το "σαπιο" θεσμο των πανελληνιων)

Το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα κατερευσε και καλο να το παρουμε ολοι χαμπαρι και να μην το υπερασπιζομαστε, δεν ειναι σε θεση κανενας να κρινει παιδια απο κολλεγια απο τη στιγμη που απειροι φοιτητες πανεπιστημιων καθονται και τα ξυνουν καθως και πολλες φορες περνανε μαθηματα απο αισχρες κομματικες παρεμβασεις και σαπια συστηματα.
Λες και στα κολλεγια δε ξυνονται...Η υλη που μαθαινουν αυτοι δε συγκρινεται με την υλη και την ποιοτητα σπουδων στα αει, κακα τα ψεματα...Η μονη διαφορα κολλεγιων και αει ειναι οτι στα αει αυτοι που ξυνονται δε θα περασουν το μαθημα(και μη μου πεις για παραταξεις,εγω μιλαω γενικα), ενω στο κολλεγιο θα το περασουν....Για να στο αποδειξω και με παραδειγμα αυτο που λεω τσεκαρε εδω...Αφου το διαβασεις, ελα πες μου ποιος περνει πιο ευκολα πτυχιο....

Οσο για καποιον που ανεφερε οτι υπαρχει καλυτερη επαγγελματικη αποκτασταση αμα τελειωσεις πανεπιστημιο απο οτι κολλεγιο για μενα ειναι μουφες. Θα πετυχεις βαση της ορεξης σου, των δεξιοτητων σου και ελαχιστα απο την τυχη σου και αυτο ισχυει και για αμφοτερα. Στην ελλαδιτσα του φοβου της παρακμης και του αλληλοσπαραγμου ετσι καταντησαμε δυστηχως. Αν ειμασταν 20 χρονια πισω να δω αν τουλαχιστον οι μισοι θα τους ενοιαζε για το αν ο αλλος τελειωσε πανεπιστημιο η κολλεγιο αλλα με τον φοβο οτι θα του <<φας>> την δουλεια ολες οι μικροπρεπειες βγαινουν στην επιφανεια.
Αυτο που λες ισχυει... Θα δουλεψει αυτος που ξερει περισσοτερα....Το θεμα ειναι ομως οτι το αει σου δινει περισσοτερες γνωσεις και περισσοτερα ερεθισματα για να ψαχτεις και μονος σου (σου απεδειξα παραπανω γιατι) απο οτι το κολλεγιο.....Αν καποιος αγαπαει αυτο που κανει θα πετυχει οπου και να παει....
Υ.Γ Εγω δεν εχω κανενα θεμα με τα κολλεγια και με τα παιδια που σπουδαζουν σε αυτα....Απλα μου τη σπανε οσοι σπουδαζουν σε κολλεγια και λενε φρασεις "Ααα, τα αει ειναι μπουρδελο, για αυτο πηγα σε κολλεγιο" ενω ξερουν και αυτοι και εμεις, οτι αν επιαναν τη βαση της σχολης δε θα αφηναν το πανεπιστημιο για να πανε σε κολλεγιο....Και ας λενε το αντιθετο...Μεχρι στιγμης παντως,δεν εχω δει κανεναν να το κανει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γιατι, στα αει δε σπουδαζεις αυτο που σε ενδιαφερει? Υπαρχει περιπτωση να πας για γιατρος και να βγεις δικηγορος???Ξεχνας επισης οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τζαμπα, ενω στα κολλεγια τα σκας για να σπουδασεις( και μη μου πεις το κλασσικο "Ναι, αλλα εσυ για να μπεις στο πανεπιστημιο δεν εκανες φροντιστηρια?" γιατι και το 99% των παιδιων που ειναι στα κολλεγια εκανε και αυτο φροντιστηρια, αλλα πηγε εκει επειδη δε περασε εκει που ηθελε με το "σαπιο" θεσμο των πανελληνιων)


Λες και στα κολλεγια δε ξυνονται...Η υλη που μαθαινουν αυτοι δε συγκρινεται με την υλη και την ποιοτητα σπουδων στα αει, κακα τα ψεματα...Η μονη διαφορα κολλεγιων και αει ειναι οτι στα αει αυτοι που ξυνονται δε θα περασουν το μαθημα(και μη μου πεις για παραταξεις,εγω μιλαω γενικα), ενω στο κολλεγιο θα το περασουν....Για να στο αποδειξω και με παραδειγμα αυτο που λεω τσεκαρε εδω...Αφου το διαβασεις, ελα πες μου ποιος περνει πιο ευκολα πτυχιο....


Αυτο που λες ισχυει... Θα δουλεψει αυτος που ξερει περισσοτερα....Το θεμα ειναι ομως οτι το αει σου δινει περισσοτερες γνωσεις και περισσοτερα ερεθισματα για να ψαχτεις και μονος σου (σου απεδειξα παραπανω γιατι) απο οτι το κολλεγιο.....Αν καποιος αγαπαει αυτο που κανει θα πετυχει οπου και να παει....
Υ.Γ Εγω δεν εχω κανενα θεμα με τα κολλεγια και με τα παιδια που σπουδαζουν σε αυτα....Απλα μου τη σπανε οσοι σπουδαζουν σε κολλεγια και λενε φρασεις "Ααα, τα αει ειναι μπουρδελο, για αυτο πηγα σε κολλεγιο" ενω ξερουν και αυτοι και εμεις, οτι αν επιαναν τη βαση της σχολης δε θα αφηναν το πανεπιστημιο για να πανε σε κολλεγιο....Και ας λενε το αντιθετο...Μεχρι στιγμης παντως,δεν εχω δει κανεναν να το κανει!!!!
Φρέντο :) χωρίς να θέλω να θίξω είναι να είμαι κακός επίσης ένα μεγάλο ποσοστό φοιτητών ελληνικού πανεποστημίου πάνε πανεπιστημιακό φροντιστήριο εκεί δεν τα σκάς;;;;;;:)Όσο για τα ποιος είναι καλυτερος η ο απόφοιτος του ελληνικού η του κολλέγιο αυτό άστο να το κρίνει ο εργοδότης!Πολλά παιδιά στα ελληνικά αει περνάνε τα μαθήματα επειδή βοήθησε η κομματική παράταξη που έχουν γραφτεί άνοιξε τα μάτια σου και μην βλέπεις ότι θέλεις!!Δεν τα ξέρεις όλα!:)
Φιλικά τα λέω πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γιατι, στα αει δε σπουδαζεις αυτο που σε ενδιαφερει? Υπαρχει περιπτωση να πας για γιατρος και να βγεις δικηγορος???Ξεχνας επισης οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τζαμπα, ενω στα κολλεγια τα σκας για να σπουδασεις( και μη μου πεις το κλασσικο "Ναι, αλλα εσυ για να μπεις στο πανεπιστημιο δεν εκανες φροντιστηρια?" γιατι και το 99% των παιδιων που ειναι στα κολλεγια εκανε και αυτο φροντιστηρια, αλλα πηγε εκει επειδη δε περασε εκει που ηθελε με το "σαπιο" θεσμο των πανελληνιων)


Λες και στα κολλεγια δε ξυνονται...Η υλη που μαθαινουν αυτοι δε συγκρινεται με την υλη και την ποιοτητα σπουδων στα αει, κακα τα ψεματα...Η μονη διαφορα κολλεγιων και αει ειναι οτι στα αει αυτοι που ξυνονται δε θα περασουν το μαθημα(και μη μου πεις για παραταξεις,εγω μιλαω γενικα), ενω στο κολλεγιο θα το περασουν....Για να στο αποδειξω και με παραδειγμα αυτο που λεω τσεκαρε εδω...Αφου το διαβασεις, ελα πες μου ποιος περνει πιο ευκολα πτυχιο....


Αυτο που λες ισχυει... Θα δουλεψει αυτος που ξερει περισσοτερα....Το θεμα ειναι ομως οτι το αει σου δινει περισσοτερες γνωσεις και περισσοτερα ερεθισματα για να ψαχτεις και μονος σου (σου απεδειξα παραπανω γιατι) απο οτι το κολλεγιο.....Αν καποιος αγαπαει αυτο που κανει θα πετυχει οπου και να παει....
Υ.Γ Εγω δεν εχω κανενα θεμα με τα κολλεγια και με τα παιδια που σπουδαζουν σε αυτα....Απλα μου τη σπανε οσοι σπουδαζουν σε κολλεγια και λενε φρασεις "Ααα, τα αει ειναι μπουρδελο, για αυτο πηγα σε κολλεγιο" ενω ξερουν και αυτοι και εμεις, οτι αν επιαναν τη βαση της σχολης δε θα αφηναν το πανεπιστημιο για να πανε σε κολλεγιο....Και ας λενε το αντιθετο...Μεχρι στιγμης παντως,δεν εχω δει κανεναν να το κανει!!!!
Αν εξαιρουσες το οικονομικο σκελος των κολλεγιων εισαι σιγουρος? Ειδικα σε οτι αναφερεσαι στο Υ.Γ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Αν εξαιρουσες το οικονομικο σκελος των κολλεγιων εισαι σιγουρος? Ειδικα σε οτι αναφερεσαι στο Υ.Γ ;)
Παντα για εμενα αναφερομαι....Και τα λεω χωρις κακια....
Οποιον γνωστο εχω σε κολλεγιο πηγε εκει επειδη το ειχε ως εναλλακτικη λυση αν δε πιασει τη σχολη...Προσωπικα δε γνωριζω κανεναν να το ειχε ως κυρια επιλογη.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas MN

Νεοφερμένος

Ο Andreas MN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ουτε εγω προσωπικα θα προτιμουσα κολλεγιο οχι ομως ως θεμα εκπαιδευσης αλλα αρεσκειας. Φετος θα προσπαθησω μεσω ενος προπαρασκευαστικου ετους και αν τα παω καλα στις εξετασεις του να εισαχθω σε πανεπιστημιο στη Σκωτια . Και βεβαια θα δωσω ΠΟΛΛΑ χρηματα. Αυτο με βαζει στο ιδιο καζανι με αυτους που προτιμησαν κολλεγιο? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top