ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ότι να'ναι Ειρήνη!
Σου λέω,ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ από το Εξωτερικό...τι να μου πουν στο Υπουργείο και στο ΔΟΑΤΑΠ;

χωρις να σε αναγνωρισει το ΔΟΑΤΑΠ πως θα δουλεψεις στην Ελλαδα???:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Aσε το παιδι να σπουδασει οτι θελει ρε....Στο κατω κατω σκατα ειναι τα ελληνικα πανεπιστημια, χιλιες φορες να παει σε κολλεγιο....
Ουτε τις καταληψεις θα χει στο νου του, ουτε τους μαλακες καθηγητες,ουτε τα βρωμικα αμφιθεατρα...Θα παρει πτυχιο σε τρεια χρονακια και μετα ποιος τον βλεπει....
Ουτε μεταπτυχιακα, ουτε τιποτα, κατευθυειαν δουλεια..Θα τον απορροφησει το κολλεγιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
χωρις να σε αναγνωρισει το ΔΟΑΤΑΠ πως θα δουλεψεις στην Ελλαδα???:confused:
Για ακαδημαϊκή σταδιοδρομία μιλάμε...το "χαρτί" που εξετάζεται για κάτι τέτοιο είναι το διδακτορικό!Εφόσον λοιπόν λέω ότι φέρει κάποιος διδακτορικό από έξω (εννοείται από αναγνωρισμένο Α.Ε.Ι. κ.λπ.) ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

Ρε παιδιά μήπως γράφω Κινέζικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νομίζω ως ένα παράδειγμα για επιχειρηματολογία, ότι κολλάει στο θέμα συζήτησής σας: https://www.greatlie.com/anazitiseis/kataggelies/1137-eisaggeliki-ereuna-gia-dragona.html

Το πτυχίο του καθενός που προέρχεται από την αλλοδαπή πρέπει να περάσει από το ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για αναγνώριση περί ισοτιμίας με τα Ελληνικά ΑΕΙ. Έτσι λέει ο νόμος. Και βάσει αυτού προχωράς στους επόμενους ακαδημαϊκούς τίτλους. Δηλαδή, για παράδειγμα, για να γίνεις δεκτός σε ΠΜΣ πρέπει να είσαι πρώτα πτυχιούχος (αναγνωρισμένου βάσει της κείμενης νομοθεσίας) Πανεπιστημίου/ΤΕΙ!

Συμπληρώνω, ότι ακόμα και η ακαδημαϊκή σταδιοδρομία θεωρείται "εργασία". Το αναλύω λίγο: Υφίσταται στην προϋπηρεσία η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ (η "εργασία") και η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ! Ελπίζω να φαντάζεστε περιπτώσεις που θα ταξινομηθούν στην πρώτη και δεύτερη κατηγορία. Και μία υποκατηγορία, η ερευνητική, που ανάλογα (για Ελλάδα) αν είσαι σε Ινστιτούτο πάει στο πρώτο, αν είσαι ΔΕΠ πάει στο δεύτερο. Τώρα, για ΜΟΝΙΜΟ μέλος ΔΕΠ σε ΑΕΙ έχεις και τα δύο, γιατί πέρα από διδασκαλία διεκπαιρεώνεις και διοικητικό έργο στα πλαίσια του Τμήματος/Ίδρυμα που ανήκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
Συμπληρώνω, ότι ακόμα και η ακαδημαϊκή σταδιοδρομία θεωρείται "εργασία". Το αναλύω λίγο: Υφίσταται στην προϋπηρεσία η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ (η "εργασία") και η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ. Ελπίζω να φαντάζεστε περιπτώσεις που θα ταξινομηθούν στην πρώτη και δεύτερη κατηγορία. Τώρα, για ΜΟΝΙΜΟ μέλος ΔΕΠ σε ΑΕΙ έχεις και τα δύο, γιατί πέρα από διδασκαλία διεκπαιρεώνεις και διοικητικό έργο στα πλαίσια του Τμήματος/Ίδρυμα που ανήκεις.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι εξετάζουν από που πήρε ο καθένας Bachelor και Master κι αν δουν "Κολλέγιο" τον μαυρίζουν;!
Μου φαίνεται αστείο,αν και στην Ελλάδα όλα τα θεωρώ πιθανά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η πολυ απλα ξερει οτι εχει στρωμενη θεση σε κολλεγιο για νομικη και αργοτερα στρωμενο πτυχιο, που θα το παρει χωρις να εχει κοπιασει ουτε στο 1/100 απο οσο κοπιασε ο αντιστοιχος δικηγορος που βγηκε απο αει....Και ξαναλεω, εσυ ποιον θα προτιμουσες στην επιχειρηση σου??

αυτον που ξερει να κανει καλα τη δουλεια του δεν πα να χει τελειωσει στο ελλαδισταν,μπανανια,τζιμπουτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Το πρίν...:
Με πρόλαβε ο ΝΙΚΟΣ Σ. κατά κάποιο τρόπο...τα παιδιά από Κολλέγιο πλέον έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες για απασχολήση καθ'ότι:
-Βγαίνουν στην αγορά εργασίας κατά κανόνα νωρίτερα απ'ότι εμείς,
-Έχουν σπουδάσει με προσανατολισμό να μάθουν ακριβώς ότι τους χρειάζεται για αντίστοιχες θέσεις εργασίας,
-Οι επιχειρηματίες των Κολλεγίων τροφοδοτούνται με φοιτητές από αυτά και
-Λόγω ύπαρξης τσουχτερών διδάκτρων το Κολλέγιο γενικά προσελκύει πολλά παιδιά εύπορων οικογενειών που όλο και κάποιους συμφοιτητές τους θα προσλάβουν στην επιχείρηση που διαθέτουν!


Και το μετά(απο 2 λεπτά)...:
Προσωπικά βλέπω ότι αργεί πολύ η μέρα (αν έρθει και ποτέ μ'αυτά που γίνονται) που το οποιοδήποτε Κολλέγιο θα αποτελεί καλύτερη επιλογή σπουδών και σταδιοδρομίας από ένα οποιοδήποτε Δημόσιο πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι.!
Τα "Τ.Ε.Ι. Κολοπετινίτσας" όπως τα αποκαλείτε,έχουν υποδομές αξίας πολλών εκατομμυρίων στις οποίες κανείς ιδιοκτήτης Κολλεγίου όσο εύπορος και να ήταν δε θα επένδυε (ιδιαίτερα στην παρούσα φάση που δεν υπάρχει σάλιο στην πιάτσα) και εκπαιδευτικό προσωπικό υψηλού επιπέδου που χρειάζεται λεφτά και ακαδημαϊκή προοπτική για να το προσεγγίσεις...χαρακτηριστικό παράδειγμα όπως έχω πει και αλλού,ωρομίσθιος καθηγητής στο τμήμα μου που διδάσκει μόλις ένα μάθημα και θεωρείται από τους λιγότερο qualified καθηγητές στη σχολή είναι αυτή τη στιγμή απ'τους καλύτερους καθηγητές σε αντίστοιχο τμήμα Κολλεγίου της Θεσσαλονίκης!
Οπότε παίξτε λίγο χαμηλά τη μπάλα γιατί εκτίθεστε...καλό το "πτυχίο με franchise" δε λέω,αλλά τις ουσιώδης γνώσεις,τις επιλογές σταδιοδρομίας και ευκαιρίες απασχόλησης δεν τις υποκαθιστά ένα κομμάτι χαρτί,απ'όπου κι αν προέρχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
:whatever:
1)Τα έχεις βάλει ανάποδα!:P
2)Προφανώς για άλλους λόγους και με άλλα μέσα έχουν ευκαιρίες απασχόλησης οι πτυχιούχοι Κολλεγίων (νομίζω ότι η εξήγηση ήταν σαφής) και για άλλους εμείς "του Δημοσίου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Aκομα ζουν αυτοι οι δυο ?:hmm:
Για να μην μας πριζετε αλλο σας λεμε ναι τα κολλεγια ειναι καλυτερα απ'τα ΑΕΙ,ειναι τελεια ειναι απιθανα...μπλα...μπλα.μπλα:whistle:
Ικανοποιηθηκατε ?
Μπουλο τωρα...

βριζεις και παπαρολογεις..γνωστος καφρος..παλι καλα που σιχλες σαν εσενα ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: μην απαντησεις γιατι εισαι προβλεψιμος/βαρετος/προσβλητικος ευχαριστω!:D :D :D

Έχουν αρκετά κοινά μεταξύ τους,είναι και τα δύο "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" εκπαιδευτήρια "αδιαβάθμητης" μεταλυκειακής εκπαίδευσης με τη διαφορά ότι τα Ι.Ε.Κ. παρέχουν διπλώματα επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 3 ενώ τα Κολλέγια πτυχία τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μέσω δικαιόχρησης...

τα κολλεγια εχω ακουσει να οριζονται ως "μεταλυκειακη" εκπαιδευση...ειναι το ιδιο με την τριτοβαθμια?

Φυσικά και έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Αν πχ ενας σπουδάσει σε κολέγιο οικονομικά, γράφεται αυτόματα στο οικονομικό επιμελητήριο της Αγγλίας (αν πχ το πτυχίο είναι απο Αγγλία) και αυτόματα στο οικονομικό επιμελητήριο της Ελλάδας.

Αυτο το εχεις τσεκαρει?:hmm: σπουδαζει δικος μου ανθρωπος στην Αγγλια και του εχουν πει οτι επειδη οι σπουδες που εκανε ειναι 3ετιας και στην Ελλαδα οι αντιστοιχες ειναι 4ετιας,πρεπει να κανει αλλα ενα χρονο (δηλαδη μεταπτυχιακο) για να γυρισει και να εχει τα ιδια δικαιωματα με εναν τελειοφοιτο της αντιστοιχης ελληνικης σχολης..αρα πως γινεται στα κολλεγια της Ελλαδας (αφου ειναι 3ετια το πτυχιο) να ισχυει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.
τα κολλεγια εχω ακουσει να οριζονται ως "μεταλυκειακη" εκπαιδευση...ειναι το ιδιο με την τριτοβαθμια?
Στην ονομασία έτσι είναι όντως...μόνο που δεν έχει καμία σημασία πως αποφάσισε το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας να τα ονομάσει,όταν ενσωμάτωνε την κοινοτική οδηγία που τα αφορούσε στην εγχώρια νομοθεσία!
Και "Σουβλατζίδικα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης" να τα ονόμαζε το αποτέλεσμα για κάποιον που σπουδάζει σε αυτά πάλι το ίδιο θα ήταν,δηλαδή πτυχίο Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης από ξένο Α.Ε.Ι. μέσω franchise...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lila95

Νεοφερμένος

Η Lila95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και δυστυχώς απέτυχα.. Περνάω σε κάποια Τ.Ε.Ι όμως δεν είναι των αρεσκειών μου! Εγω θέλω να σπουδασω ναυτιλιακα και απο μια αναζητηση που έκανα κάποιων ιδιωτικών κολεγίων κατέληξα να ενδιαφέρομαι για το BCA College! Είδα πως υπάρχουν και άλλες σχολές όπως το New York College το οποίο εχει τμήμα ναυτιλιακών! Θέλω να μου πει εάν ξέρει κάποιος ή αν εχει ακούσει κάτι για αυτά τα δυο κολέγια! Εάν ειναι αξιόπιστα και αν γνωρίζει κάτι για τα δίδακτρα! Ακόμα ψάχνω βεβαια αλλα επειδή πλησιάζουν οι μέρες που θα πρέπει να δηλώσω κάποια σχολή θέλω να μου απαντήσει κάποιος το γρηγορότερο! Ευχαριστω πολύ!!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bertsi

Νεοφερμένος

Η Bertsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

Γεια σας παιδιά!Η οργή που βγάζετε κάποιοι για τα παιδιά που φοιτούν στα ιδιωτικά κολλέγιαείναι αδικαιολόγητη. Συμφωνώ ότι σίγουρα τα πτυχία έρχονται στα χέρια τους πολύπιο εύκολα σε σχέση με τα ελληνικά ΑΕΙ-ΤΕΙ όμως αυτοί που δεν έχουν μάθεινα είναι πειθαρχημένοι, να κοπιάζουν και δεν έχουν αποκτήσει γνώσεις θααντιμετωπίσουν σίγουρα πρόβλημα στην εργασία τους. Ακριβώς το ίδιο όμως ισχύεικαι για κάποιον που φοίτησε σε ΑΕΙ – ΤΕΙ και ήτανε απλά «τυχερός» και πέρασε ταμαθήματα του εύκολα. Τα παιδιά αυτά λοιπόν που πήραν το πτυχίο από τα ιδιωτικάκολλέγια χωρίς να κοπιάσουν και απλά τους έστειλε ο μπαμπάς τους για να έχουνένα χαρτί δεν θα έπρεπε να σας απασχολούν γιατί προφανώς θα πιάσουν δουλειάακριβώς στον ίδιο μπαμπά- θείο- νονό- φίλο του μπαμπά που θα έπιαναν και αν δενέπαιρναν το πτυχίο από το κολλέγιο. Δεν θεωρώ ότι οι λάθος επιλογές που έκανεκάποιος από τα 15 εως τα 17 πρέπει να τον καταδικάσουν να μείνει στάσιμος ή νατον αναγκάσουν να ξαναδιαβάσει από τα 17 εως τα 20 για να δώσει πάλι πανελλήνιες.Υπάρχουν παιδιά που βγαίνουν από τα κολλέγια και είναι πολύ ανταγωνιστικοί στηναγορά εργασίας γιατί ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΟΝΤΑ. Βέβαια θεωρώ ότι υπάρχουν παιδιά που πάνεστο κολλέγιο και δουλεύουν ( για να έχουν δικά τους χρήματα ) και όχι πουδουλεύουν ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ στο κολλέγιο ( απλά μαθηματικά να ξέρει κάποιος με400-500 ευρώ μισθό δεν πληρώνεις το κολλέγιο) . Ίσως υπάρχει ένας τέτοιος στουςχίλιους.??

Προσωπικά θα έχωτο πτυχίο μου το Φεβρουάριο. ΟΠΑ (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών – πάψτε να τολέτε ΑΣΟΕΕ χαχα). Πάνω από 18300 μόρια στις Πανελλήνιες , χωρίς υπερβολικάφροντιστήρια (μόνο Μαθηματικά και Φυσική ) . Εργάζομαι από την ημέρα πουτελείωσα τις Πανελλήνιες και δεν έχω σταματήσει. Παίρνω πτυχίο στα 4μισηχρόνια. Και για να το καταφέρω όντως κόπιασα γιατί είχα περιορισμένο χρόνο λόγωσυνδοιασμού δουλειάς , προσωπικής ζωής και σχολής. Τα ελληνικά ΑΕΙ όχι μόνο δεν αγγίζουν αλλά ούτε καν πλησιάζουν αυτό τον βόθροπου κάποιοι περιγράφουν. Υπάρχουν οι κομπλεξικοί καθηγητές (προσωπική άποψηελάχιστοι,καθώς οι περισσότεροι που εγώ έχω συναντήσει είναι πολύ αξιόλογοιάνθρωποι και εκπαιδευτικοί), υπάρχουν οι εκνευριστικοί των παρατάξεων, υπάρχουνσπασμένα έδρανα όμως όποιος θέλει να μάθει ΘΑ ΜΑΘΕΙ και δεν θα τον εμποδίσουντα παραπάνω. Δεν θα υποτιμήσω ποτέ κάποιον από κολλέγιο!! Σημασία για τονεργοδότη δεν έχει αν φουσκώνεις το βιογραφικό με πράγματα που δεν γνωρίζεις όντως. ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ( Τι νατο κάνει αν γράφω Zertifikat και δεν μπορώ να πω καλημέρα στα γερμανικά;)

Οπότε τέλος σεαυτό τον κομπλεξισμό ! Ασχοληθείτε με αυτό που γουστάρετε όσο πιο πολύμπορείτε. Αποκτήστε δεξιότητες και μην σας απασχολεί από που έχει το πτυχίο οδιπλανός. Δηλαδή αν ένα παιδί από λάθος επιπολαιότητας στο μηχανογραφικό καιάνοδο μορίων καταλήξει στο ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής στο Hobbiton ; Καλύτερα να σκάει ο πατέρας του 10000 το χρόνογια να το συντηρεί παρά να σκάει 7000 σε ένα κολλέγιο ώστε το παιδί του νασπουδάσει αυτό που όντως θέλει και να μένει και σπίτι του.

Ο καθένας καλό θαήτανε να κοιτάει την καμπουρίτσα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.

Γεια σας παιδιά!Η οργή που βγάζετε κάποιοι για τα παιδιά που φοιτούν στα ιδιωτικά κολλέγιαείναι αδικαιολόγητη. Συμφωνώ ότι σίγουρα τα πτυχία έρχονται στα χέρια τους πολύπιο εύκολα σε σχέση με τα ελληνικά ΑΕΙ-ΤΕΙ όμως αυτοί που δεν έχουν μάθεινα είναι πειθαρχημένοι, να κοπιάζουν και δεν έχουν αποκτήσει γνώσεις θααντιμετωπίσουν σίγουρα πρόβλημα στην εργασία τους. Ακριβώς το ίδιο όμως ισχύεικαι για κάποιον που φοίτησε σε ΑΕΙ – ΤΕΙ και ήτανε απλά «τυχερός» και πέρασε ταμαθήματα του εύκολα. Τα παιδιά αυτά λοιπόν που πήραν το πτυχίο από τα ιδιωτικάκολλέγια χωρίς να κοπιάσουν και απλά τους έστειλε ο μπαμπάς τους για να έχουνένα χαρτί δεν θα έπρεπε να σας απασχολούν γιατί προφανώς θα πιάσουν δουλειάακριβώς στον ίδιο μπαμπά- θείο- νονό- φίλο του μπαμπά που θα έπιαναν και αν δενέπαιρναν το πτυχίο από το κολλέγιο. Δεν θεωρώ ότι οι λάθος επιλογές που έκανεκάποιος από τα 15 εως τα 17 πρέπει να τον καταδικάσουν να μείνει στάσιμος ή νατον αναγκάσουν να ξαναδιαβάσει από τα 17 εως τα 20 για να δώσει πάλι πανελλήνιες.Υπάρχουν παιδιά που βγαίνουν από τα κολλέγια και είναι πολύ ανταγωνιστικοί στηναγορά εργασίας γιατί ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΟΝΤΑ. Βέβαια θεωρώ ότι υπάρχουν παιδιά που πάνεστο κολλέγιο και δουλεύουν ( για να έχουν δικά τους χρήματα ) και όχι πουδουλεύουν ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ στο κολλέγιο ( απλά μαθηματικά να ξέρει κάποιος με400-500 ευρώ μισθό δεν πληρώνεις το κολλέγιο) . Ίσως υπάρχει ένας τέτοιος στουςχίλιους.??

Προσωπικά θα έχωτο πτυχίο μου το Φεβρουάριο. ΟΠΑ (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών – πάψτε να τολέτε ΑΣΟΕΕ χαχα). Πάνω από 18300 μόρια στις Πανελλήνιες , χωρίς υπερβολικάφροντιστήρια (μόνο Μαθηματικά και Φυσική ) . Εργάζομαι από την ημέρα πουτελείωσα τις Πανελλήνιες και δεν έχω σταματήσει. Παίρνω πτυχίο στα 4μισηχρόνια. Και για να το καταφέρω όντως κόπιασα γιατί είχα περιορισμένο χρόνο λόγωσυνδοιασμού δουλειάς , προσωπικής ζωής και σχολής. Τα ελληνικά ΑΕΙ όχι μόνο δεν αγγίζουν αλλά ούτε καν πλησιάζουν αυτό τον βόθροπου κάποιοι περιγράφουν. Υπάρχουν οι κομπλεξικοί καθηγητές (προσωπική άποψηελάχιστοι,καθώς οι περισσότεροι που εγώ έχω συναντήσει είναι πολύ αξιόλογοιάνθρωποι και εκπαιδευτικοί), υπάρχουν οι εκνευριστικοί των παρατάξεων, υπάρχουνσπασμένα έδρανα όμως όποιος θέλει να μάθει ΘΑ ΜΑΘΕΙ και δεν θα τον εμποδίσουντα παραπάνω. Δεν θα υποτιμήσω ποτέ κάποιον από κολλέγιο!! Σημασία για τονεργοδότη δεν έχει αν φουσκώνεις το βιογραφικό με πράγματα που δεν γνωρίζεις όντως. ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ( Τι νατο κάνει αν γράφω Zertifikat και δεν μπορώ να πω καλημέρα στα γερμανικά;)

Οπότε τέλος σεαυτό τον κομπλεξισμό ! Ασχοληθείτε με αυτό που γουστάρετε όσο πιο πολύμπορείτε. Αποκτήστε δεξιότητες και μην σας απασχολεί από που έχει το πτυχίο οδιπλανός. Δηλαδή αν ένα παιδί από λάθος επιπολαιότητας στο μηχανογραφικό καιάνοδο μορίων καταλήξει στο ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής στο Hobbiton ; Καλύτερα να σκάει ο πατέρας του 10000 το χρόνογια να το συντηρεί παρά να σκάει 7000 σε ένα κολλέγιο ώστε το παιδί του νασπουδάσει αυτό που όντως θέλει και να μένει και σπίτι του.

Ο καθένας καλό θαήτανε να κοιτάει την καμπουρίτσα του.

Νομιζω πως τα αρνητικα σχολεια για τα κολλεγια δεν εχουν στοχο τοσο να θιξουν τα παιδια που φοιτουν σε αυτα τα ιδρυματα, οσο να προηδοποιησουν τους μελλοντικους σπουδαστες να τα αποφοιγουν. Ο λογος δεν ειναι ουτε ελιτισμος ουτε απαξιωση, αλλα πιο πολη συμβουλη.Δυστηχως ομως ειναι γεγονος οτι με ανεργια κοντα στο 30% και πολλη μεγαλυτερη στους νεους, το να μην εχεις ενα πτυχιο απο πανεπιστημιο μπορει να ειναι μεγαλο μειονεκτημα. Καθως το κολλεγιο ουτε τεχνικη εκπαιδευση προσφερει (οπως τα ΙΕΚ) ουτε ομως εχει την ιδια αναγνωριση στην αγορα εργασιας με τα ακαδημαικα ιδρυματα. Ουσιαστικα λειτουργει ως κατι παραμφερες σε πανεπιστημιο, χωρις ομως να ειναι πανεπιστημιο. Δεν καθομαι να σχολιασω την ποιοτητα των σπουδων, καθως αυτο ειναι κατι υποκειμενικο (αν βεβαια κατα κανονα τα περισσοτερα κολλεγια συνεργαζονται με πραγματικα τα χειροτερα πανεπιστημια της Αγγλιας). Ακομα ομως και να δεχομουν οτι η εκπαιδευση που προσφερει ειναι εξισου καλη η και καλυτερη με αυτην των πανεπιστημιων , παλι θεωρω θα ηταν κακη επιλογη, καθως στην αγορα εργασιας δεν βρισκεται δυστηχως σε υποληψη.

Για ολα τα παραπανω θεωρω οτι ειναι πραγματικα λαθος αν καπιος ειναι εστω και λιγο φιλοδοξος να διαλεξει την επιλογη κολλεγιο. Μπορει απλα να ξαναδωσει (οπου αν σκεφτεις οτι απο αυτο κρινεται ολη σου η ζωη δεν ειναι και κατι τοσο τρομερο να χασει εναν ακομα χρονο). Η να παει σε χωρες οπως η Γερμανια (οπου τα διδακτρα ειναι πολυ χαμηλα) η Σκωτια (οπου δεν υπαρχουν διδακτρα), η αν εχει γραψει τοσο ασχημα να δωσει για παραδειγμα A-Levels και να κοιταξει να παει καπου καλα στο Ηνωμενο Βασιλειο. Οπως βλεπεται επιλογες υπαρχουν πολλες, το να βαζει κανεις τους γονεις του να πληρωνουν αστρονομικα διδακτρα για να λαβει μια στην καλυτερη των περιπτοσεων μετρια εκπαιδευση θεωρω οτι ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω πως τα αρνητικα σχολεια για τα κολλεγια δεν εχουν στοχο τοσο να θιξουν τα παιδια που φοιτουν σε αυτα τα ιδρυματα, οσο να προηδοποιησουν τους μελλοντικους σπουδαστες να τα αποφοιγουν. Ο λογος δεν ειναι ουτε ελιτισμος ουτε απαξιωση, αλλα πιο πολη συμβουλη.Δυστηχως ομως ειναι γεγονος οτι με ανεργια κοντα στο 30% και πολλη μεγαλυτερη στους νεους, το να μην εχεις ενα πτυχιο απο πανεπιστημιο μπορει να ειναι μεγαλο μειονεκτημα. Καθως το κολλεγιο ουτε τεχνικη εκπαιδευση προσφερει (οπως τα ΙΕΚ) ουτε ομως εχει την ιδια αναγνωριση στην αγορα εργασιας με τα ακαδημαικα ιδρυματα. Ουσιαστικα λειτουργει ως κατι παραμφερες σε πανεπιστημιο, χωρις ομως να ειναι πανεπιστημιο. Δεν καθομαι να σχολιασω την ποιοτητα των σπουδων, καθως αυτο ειναι κατι υποκειμενικο (αν βεβαια κατα κανονα τα περισσοτερα κολλεγια συνεργαζονται με πραγματικα τα χειροτερα πανεπιστημια της Αγγλιας). Ακομα ομως και να δεχομουν οτι η εκπαιδευση που προσφερει ειναι εξισου καλη η και καλυτερη με αυτην των πανεπιστημιων , παλι θεωρω θα ηταν κακη επιλογη, καθως στην αγορα εργασιας δεν βρισκεται δυστηχως σε υποληψη.

Για ολα τα παραπανω θεωρω οτι ειναι πραγματικα λαθος αν καπιος ειναι εστω και λιγο φιλοδοξος να διαλεξει την επιλογη κολλεγιο. Μπορει απλα να ξαναδωσει (οπου αν σκεφτεις οτι απο αυτο κρινεται ολη σου η ζωη δεν ειναι και κατι τοσο τρομερο να χασει εναν ακομα χρονο). Η να παει σε χωρες οπως η Γερμανια (οπου τα διδακτρα ειναι πολυ χαμηλα) η Σκωτια (οπου δεν υπαρχουν διδακτρα), η αν εχει γραψει τοσο ασχημα να δωσει για παραδειγμα A-Levels και να κοιταξει να παει καπου καλα στο Ηνωμενο Βασιλειο. Οπως βλεπεται επιλογες υπαρχουν πολλες, το να βαζει κανεις τους γονεις του να πληρωνουν αστρονομικα διδακτρα για να λαβει μια στην καλυτερη των περιπτοσεων μετρια εκπαιδευση θεωρω οτι ειναι λαθος.


Εχει πλακα γιατι στο ποστ του και απαξιωνεις αλλα και κρινεις το επιπεδο σπουδων, οπως λες στο ιδιο ποστ οτι δε θα κανεις. :worry:
Τα Κολλεγια δινουν πτυχια επιπεδου 6 + (bachelor και masters) - αντιστοιχα με τα ελληνικα.
Επισης λες και αλλες ανακριβειες, οπως οτι στη Σκωτια δεν εχουν διδακτρα: εχουν αλλα ειναι πολυ χαμηλοτερα απο το υπολοιπο UK.
Οσο για την αναγνωριση, αυτο που βλεπω ειναι ο καθενας να λεει το δικο του χωρις καμια βαση, χωρις να εχει εστω ρωτησει ατομα που τελειωσαν κολλεγια για το που δουλευουν ή να εχει να δειξει καποια ερευνα για την αποκατασταση των αποφοιτων, αν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τελικα επειδη ο καθενας λεει οτι το δικο τα πτυχια των κολλεγιων ειναι ισοτιμα με των ΑΕΙ πλεον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Στα μη νομικά κατοχυρωμένα επαγγέλματα , είναι αδιάφορη η ισοτιμία . Στα νομικά κατοχυρωμένα επαγγέλματα , υπάρχει μεγάλο πρόβλημα εξαπάτησης και απαιτείται μεγάλη προσοχή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
μπορει να μου πει κανεις αν ξερει αν μπορω να παω σε κολλεγιο και συγχρονως αν εχει προγραμμα για να τελειωσω τα αγγλικα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Menia Καλημέρα φυσικά και υπάρχουν κολλέγια στην Αθήνα που με την ειδικότητα που θες μπορείς ταυτοχρόνως να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου η ακόμα να τα συνεχίσεις!Αν επιτρέπεται τι ειδικότητα θες; =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Λοιπόν για να τελιώνει αυτή η παρωδία πλέον οι απόφοιτοι κολλεγίων είναι ισότιμοι με τους αποφοίτους του εκάστοτε ελληνικού πανεπιστήμιου!Ισότιμοι είναι μόνο ως προς τα επαγγελματικά δικαίωματα!Στο μόνο που διαφέρει είναι στην ακαδημαική αναγνώριση αλλά πιστέυω ότι το πρόβλημα της ακαδημαικής αναγνώρισης θα λυθεί άμεσα διότι η Ελλάδα αναγκάζεται πλέον να ακολουθήσει τα ευρωπαικά δεδομένα!Τα κολλέγια που συνεργάζονται με Βρετανικά η Αμερικάνικα πανεπιστήμια και οι πτυχιούχοι τους πάρουν το πτυχίο τους από το μητρικό πανεπιστήμιο τότε αναγνωρίζεται από το ΣΑΕΠ(Συμβούλιο αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων)!Όποιος έχει αμφιβολίες ας διαβάσει αυτό το άρθρο:https://hca.gr/δελτία-τύπου/αναγνώριση-πτυχίων/διαδικασία-αναγνώρισης-επαγγελματικ/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menia athens

Νεοφερμένος

Η menia athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
CounterStrike95 κοιτα αν παω σε ιεκ θελω βοηθος φαρμακειου και εχω διαβασει πως μετα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στα κολλεγια της αντιστοιχης σχολης αλλα δεν ξερω ομως αν υπαρχει αντιστοιχη ειδικοτητα σε κολλεγιο κατευθειαν.
αλλιως αμα δεν υπαρχει ναυτιλιακα!

να σε ρωτησω αμα τελειωσεις ιεκ ή κολλεγιο εχεις το δικαιωμα να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top