ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Διαβασα μονο αυτη τη γραμμη.

Ασε μας κουκλιτσα μου.
Δεν μπορω να στο αποδειξω οτι λεω αληθεια.
Δεν πειραζει.
Τα πραμματα ετσι εχουν ειτε το θες ειτε οχι.

αν διαβασες μονο αυτη την γραμμη και εβγαλες συμπερασμα τοτε θα εχεις μεγααλο προβλημα στις εξεταστικες που επονται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Πες πχ οτι τελειώνεις νοσηλευτική στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ. Δε μπορείς να πιάσεις δουλειά μ' αυτό το χαρτί. Πρέπει να δώσεις μετά άλλες εξετάσεις για να πάρεις την πιστοποίηση, αλλιώς δεν έχεις δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος.
Το ΙΕΚ τα λεφτά σου θέλει να πάρει και τίποτε άλλο. Χέστηκε αν εσύ θες να μάθεις ή όχι. Απλά να ξέρεις οτι μετά το ΙΕΚ, ακολουθούν κι άλλες εξετάσεις... Οπότε στο χέρι σου είναι αν θα διαβάσεις εκεί μέσα ή όχι. :)
Υποτιθεται οτι επιτρεπεται να κανεις 3 απουσιες, η δεν ξερω γω ποσες... Εννοειται οτι ειναι προσωπικο θεμα αν διαβασεις για να παρεις πιστοποιηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
αν διαβασες μονο αυτη την γραμμη και εβγαλες συμπερασμα τοτε θα εχεις μεγααλο προβλημα στις εξεταστικες που επονται ;)
Ναι καταλαβα οτι τζαμπα μιλαω.
Ειναι αρκετο ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αλλα λογια να αγαπιομαστε αγαπητε.
Εσυ ειπες αυτο εγω ειπα εκεινο.

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑΤΕ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ.

Υπαρχουν παιδια που κανουν δουλεια ,αν ειναι δυνατον να ειναι ολοι ιδιοι.

Παραθεσε μου που ειπα οτι πηρατε πτυχιο με τα λεφτα του μπαμπα

ειπες οτι ολα τα κολεγια ειναι σκατα..ποια η διαφορα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καταρχάς γιατί το θέμα ασχολείται με ΙΕΚ και Κολέγια μαζί? Στα ΙΕΚ πάνε όσοι δεν μπόρεσαν να γράψουν πάνω από 5000 στις πανελλήνιες, ενώ κολέγια δεν ξέρω πόσα έχουμε στην Ελλάδα, είναι άλλο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
σπουδαζω στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας αρα το επιχειρημα σου εκτος οτι δειχνει το (πολυ) χαμηλο επιπεδο σου ειναι και οφ!ειπα (πιο πανω)οτι πηγα για πολυ λιγο σε κολεγιο και δεν εμεινα ικανοποιημενη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα κολεγια ειναι ιδια ή οτι βγαζουν γιαλαντζι επιστημονες οποτε παραμερισε εκφρασεις τυπου "τσεπη μπαμπακα"κλπ.Αυτο που θελω να πω (αλλα προφανως δεν κατανοεις) ειναι οτι πληρωνεις για να μπεις στο απθ απλα δεν πληρωνεις κατα την εγγραφη σου!got ti?

Δεν απάντησα προσωπικά σε σένα γόησα:(
Εσύ είσαι η οφ.Αν θες απάντησέ μου εσύ σε τι αξιολογήθηκες πριν μπεις στο κολλέγιο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
δεν εχει νοημα μαί φρεντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν απάντησα προσωπικά σε σένα γόησα:(
Εσύ είσαι η οφ.Αν θες απάντησέ μου εσύ σε τι αξιολογήθηκες πριν μπεις στο κολλέγιο σου...

πες μου εσυ ποια ειναι τα επιχειρηματα σου και εισαι εναντια στα κολλεγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Δεν απάντησα προσωπικά σε σένα γόησα:(
Εσύ είσαι η οφ.Αν θες απάντησέ μου εσύ σε τι αξιολογήθηκες πριν μπεις στο κολλέγιο σου...

πες μου εσυ ποια ειναι τα επιχειρηματα σου και εισαι εναντια στα κολλεγια
pay go in go out on the wall diploma very nice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Θα πω για ακομη μια φορα κατι γιατι εχω υπαρξει φοιτητρια σε κολλεγιο (για πολυ λιγο διαστημα) και επειτα εδωσα πανελληνιες και περασα στην πρωτη μου επιλογη. Οποιος πιστευει οτι στο κολλεγιο τα πτυχια "εξαγοραζονται" καλο θα ηταν να παραδεχτει πως και οι θεσεις στα αει,τει ΕΞΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ με τις ατελειωτες ωρες σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα!!!!ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕ!!!!!
εντάξει η παραμοίωση είναι τουλάχιστον αστεία:P
προσπάθησε λίγο καλύτερα την άλλη φορά, εκτός του ότι δεν έπεισες κανέναν..

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.Εγώ δε θα πληρώσω για να μπω στο απθ πχ.Φροντιστήρια σχεδόν όλοι κάνουν,λίγες ώρες ή πολλές δεν έχει σημασία.Και για να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο υπάρχουν και εξετάσεις.Εσένα το κολέγιο σε τι σε αξιολογεί πριν σε πάρει εκτός από την τσέπη του μπαμπάκα ή και τη δικιά σου αν έχεις;
μπορεί να χρειάζονται απλώς μια φωτογραφία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εντάξει η παραμοίωση είναι τουλάχιστον αστεία:P
προσπάθησε λίγο καλύτερα την άλλη φορά, εκτός του ότι δεν έπεισες κανέναν..


μπορεί να χρειάζονται απλώς μια φωτογραφία:D

προσπαθησε λιγο περισσοτερο?εγω τουλαχιστον εκανα μια παρομοιωση..εσενα που ειναι τα επιχειρηματα σου?αχ ναι καλε ξεχασα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!γιατι δεν ανταπαντας ετσι ωστε να γινει συζητηση?η ατακα "μια φωτογραφια" τι ακριβως θελει να πει?εισαι ειρωνας και δεν εχεις να προσθεσεις κατι????τοτε μην μπεις καθολου στην συζητηση! ευχαριστω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
προσπαθησε λιγο περισσοτερο?εγω τουλαχιστον εκανα μια παρομοιωση..εσενα που ειναι τα επιχειρηματα σου?αχ ναι καλε ξεχασα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!γιατι δεν ανταπαντας ετσι ωστε να γινει συζητηση?η ατακα "μια φωτογραφια" τι ακριβως θελει να πει?εισαι ειρωνας και δεν εχεις να προσθεσεις κατι????τοτε μην μπεις καθολου στην συζητηση! ευχαριστω:whistle:
πως ακριβώς εξαγοράζεις την είσοδο σου σε ένα πανεπιστήμιο? άλλο δίνω λεφτά σε φροντιστήρια για να καταφέρω ΝΑ ΓΡΑΨΩ καλά στις πανελλήνιες και να μπω στην σχολή που θέλω..και άλλο δίνω λεφτά για να με βάλουν στην σχολή χωρίς καμία αξιολόγηση και ίσως ακόμα και για να μου δώσουν έτοιμο το χαρτί...
δεν έχουν πραγματικά καμία σχέση, οπότε ήταν απλά αστεία η παρομοίωση σου
δεν χρειάζεται να στηρίζουμε τις ενέργειες με κάθε τρόπο, οκ προτίμησες να πας σε κολλέγιο αλλά δεν χρειάζεται να βγεις και από πάνω...:clapup: δεν είναι κακό να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε και μέχρι πόσο είναι καλό να ανοιγόμαστε ειδικά εκεί που μας διαβάζουν πολλοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
πως ακριβώς εξαγοράζεις την είσοδο σου σε ένα πανεπιστήμιο? άλλο δίνω λεφτά σε φροντιστήρια για να καταφέρω ΝΑ ΓΡΑΨΩ καλά στις πανελλήνιες και να μπω στην σχολή που θέλω..και άλλο δίνω λεφτά για να με βάλουν στην σχολή χωρίς καμία αξιολόγηση και ίσως ακόμα και για να μου δώσουν έτοιμο το χαρτί...
δεν έχουν πραγματικά καμία σχέση, οπότε ήταν απλά αστεία η παρομοίωση σου
δεν χρειάζεται να στηρίζουμε τις ενέργειες με κάθε τρόπο, οκ προτίμησες να πας σε κολλέγιο αλλά δεν χρειάζεται να βγεις και από πάνω...:clapup: δεν είναι κακό να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε και μέχρι πόσο είναι καλό να ανοιγόμαστε ειδικά εκεί που μας διαβάζουν πολλοί

ελληνικα ξερεις?ειπα πιο πανω οτι πηγα σε κολλεγιο για λιγο και ακριβως επειδη δεν εμεινα ικανοποιημενη (επειδη το συγκεκριμενο δεν ειχε ποιοτητα σπουδων,δεν ισχυει για ολα) και δεν το σηκωνε η τσεπη μου, εδωσα και μπηκα σε πανεπιστημιο..οποτε δεν στηριζω καμια απολυτως επιλογη,απλα ανρωτιεμαι πως γινεται να ειμαστε απολυτοι και να μιλαμε για "ετοιμα χαρτια"..εγω εχω την εμπειρια μου εσυ πως μιλας για ετοιμα χαρτια?ξερω παιδια που σπουδαζουν σε ιδιωτικα και ειναι πολυ πιο τυπικοι και μελετηροι απο δικους μου συμφοιτητες...η αξιολογηση στα κολλεγια γινεται με αλλο τροπο, βλεπουν τις επιδοσεις σου κατα την διαρκεια της ολης σου προσπαθειας και σε κοβουν οπου πρεπει και φυσικα υπαρχουν οι περιπτωσεις που δεν παιρνουν καν πτυχιο,δεν ειναι ολα οπως τα φανταζεσαι!το οτι θεωρεις απολυτα λογικο το οτι πρεπει σονι και καλα να τα ακουμπησεις σε καποιον (φροντιστηριουχο) για να μπεις σε μια σχολη δεν το σχολιαζω καν,ετσι μας μεγαλωσαν ετσι πραττουμε αυτο θεωρουμε σωστο...απλα ειναι λυπηρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ελληνικα ξερεις?ειπα πιο πανω οτι πηγα σε κολλεγιο για λιγο και ακριβως επειδη δεν εμεινα ικανοποιημενη (επειδη το συγκεκριμενο δεν ειχε ποιοτητα σπουδων,δεν ισχυει για ολα) και δεν το σηκωνε η τσεπη μου, εδωσα και μπηκα σε πανεπιστημιο..οποτε δεν στηριζω καμια απολυτως επιλογη,απλα ανρωτιεμαι πως γινεται να ειμαστε απολυτοι και να μιλαμε για "ετοιμα χαρτια"..εγω εχω την εμπειρια μου εσυ πως μιλας για ετοιμα χαρτια?ξερω παιδια που σπουδαζουν σε ιδιωτικα και ειναι πολυ πιο τυπικοι και μελετηροι απο δικους μου συμφοιτητες...η αξιολογηση στα κολλεγια γινεται με αλλο τροπο, βλεπουν τις επιδοσεις σου κατα την διαρκεια της ολης σου προσπαθειας και σε κοβουν οπου πρεπει και φυσικα υπαρχουν οι περιπτωσεις που δεν παιρνουν καν πτυχιο,δεν ειναι ολα οπως τα φανταζεσαι!το οτι θεωρεις απολυτα λογικο το οτι πρεπει σονι και καλα να τα ακουμπησεις σε καποιον (φροντιστηριουχο) για να μπεις σε μια σχολη δεν το σχολιαζω καν,ετσι μας μεγαλωσαν ετσι πραττουμε αυτο θεωρουμε σωστο...απλα ειναι λυπηρο!
πότε είπα ότι είναι απόλυτα λογικό να τα ακουμπάς στα φροντιστήρια?
είπα απλώς ότι ΑΥΤΟ δεν σημαίνει ότι εξαγοράζεις την είσοδο σου σε ένα πανεπιστήμιο, μάλλον δεν έχω εγώ το θέμα της γλώσσας:P
κόλλησα στην λέξη που χρησιμοποίησες...
εξαγοράζω σημαίνει εξασφαλίζω κάτι με κάποιο αντάλλαγμα,χρηματικό στην προκειμένη περίπτωση
για την είσοδο στο ιεκ ναι εξασφαλίζεις με τα χρήματα
για την είσοδο στο πανεπιστήμιο δεν εξασφαλίζεις, αλλά ναι μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου να πετυχει,..με δική σου όμως προσπάθεια
τέλος γραμματικής, πρακτική το πρωί..ώρα για ύπνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
πως ακριβώς εξαγοράζεις την είσοδο σου σε ένα πανεπιστήμιο? άλλο δίνω λεφτά σε φροντιστήρια για να καταφέρω ΝΑ ΓΡΑΨΩ καλά στις πανελλήνιες και να μπω στην σχολή που θέλω..και άλλο δίνω λεφτά για να με βάλουν στην σχολή χωρίς καμία αξιολόγηση και ίσως ακόμα και για να μου δώσουν έτοιμο το χαρτί...
δεν έχουν πραγματικά καμία σχέση, οπότε ήταν απλά αστεία η παρομοίωση σου
δεν χρειάζεται να στηρίζουμε τις ενέργειες με κάθε τρόπο, οκ προτίμησες να πας σε κολλέγιο αλλά δεν χρειάζεται να βγεις και από πάνω...:clapup: δεν είναι κακό να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε και μέχρι πόσο είναι καλό να ανοιγόμαστε ειδικά εκεί που μας διαβάζουν πολλοί
1)Ποιος σου είπε ότι πληρώνουμε για να πάρουμε το <<χαρτί >> όπως λες και εσύ,2)Για να πάρεις το πτυχίο εξαρτάται από την επίδοση σου στο μάθημα και όχι από τα λέφτά του Μπαμπά!Έχω γνωρίσει πολλά παιδιά που είναι σε Κολλέγιο και έχουν μείνει σε μαθήματα γιατί δεν διαβάζανε!Όταν κάποιος αποφασίζει σε να πάει σε ένα καλό κολλέγιο στην Ελλάδα είναι σαν να έίναι στην Αγγλία στο Παράρτημα του!Τα συνεργαζόμενα πανεπιαστήμια πιστεψε δεν αφήνουν να δωσει κατι ο μπαμπακας για να πάρουμε ένα χαρτί γιατί πολύ απλά δεν έχουν την ίδια νοοτροπία με εμάς!Όποιος θέλει να μάθει θα μάθει όπου και να είναι είτε είναι στο Πάντειο,ΕΚΠΑ,,ΑΠΘ,Κολλέγιο είναι το ίδιο τα προγράμματα των σπουδών είναι τα ίδια!

Προσωπικά δεν έχω διαφωνία επ'αυτού,έχεις απόλυτο δίκιο!
Το να πάρεις ένα χαρτί στην Ελλάδα έτσι όπως έχουν τα πράγματα σήμερα είναι ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ...

Πρώτα απ'όλα ηρέμησε γιατί βρίσκεσαι σε σύγχυση κι αυτό αποτυπώνεται και στο γραπτό σου λόγο,με αποτέλεσμα σε ορισμένα σημεία να μη βγαίνει νόημα...

Δηλαδή για να καταλάβω,έχεις την εντύπωση π.χ. ότι επειδή κάποιος δεν επιλέγει αυτά τα τμήματα αυτόματα αυτό σημαίνει ότι αποτελούν "κακή" επιλογή για να βρει κανείς δουλειά κι ότι τελειώνοντας π.χ. ιχθυοκαλλιέργεια κάποιος θα μείνει άνεργος;
Και ποια είναι η "καλή" προοπτική δηλαδή,να πάει να σπουδάσει λογιστής,δικηγόρος κ.α. σ'ένα απ'τα δεκάδες Κολλέγια που φύτρωσαν εδώ κι εκεί τα τελευταία χρόνια και να γίνει ένας απ'τους δεκάδες χιλιάδες άνεργους των κλάδων αυτών,έχοντας μάλιστα να ανταγωνιστεί παιδιά με σπουδές υψηλότερου επιπέδου και καλύτερες "σχέσεις" με τους επαγγελματίες του χώρου;

Ξεκολλάτε ορισμένοι από το American Dream!
Προσωπικά αν ήμουν μπατίρης και δεν είχα τη δυνατότητα να κάνω αυτό που κάνω τώρα ή θα έφευγα στο Εξωτερικό να βρω την τύχη μου ή θα πήγαινα σε μια τέτοια σχολή ώστε στο μέλλον να γινόμουν παραγωγικός εξάγοντας ντόπια προϊόντα...

Υ.Γ. "Τμήμα Επιστημών Θάλασσας" στο πανεπιστήμιο Αιγαίου="θαλασσολόγος" or something like that...
Οκ. Ηρεμος ειμαι απλα καποια κουμπια απο το λαπτοπ εχουν προβλημα:)!Όχι εχω φιλο μου που θελει να μπει στο πανεπιστημιο του αιγαιου στο τμημα θαλασσολογιας! Προσωπικα δεν τον υποστήριζα σε αυτην την επιλογη μια σχολη θεωρειται καλη απο την επαγγελματικη της αποκατασταση και απο το περιεχομενο των σπουδων της και οχι απο τον τιτλο το αναφερω γιατι πολλα παιδια με το που τελιωνουν την τριτη λυκειου βρισκουν μια σχολη και δεν ξερουν τι βγαινουν τεσπα! Τωρα για την ανεργια υπαρχουν ακομη μερικες σχολες και επαγγελματα που αντεχουν στην ανεργια για παραδειγμα η σχολη των εμπορωπλοιαρχων σου προσφερει σιγουρα λεφτα(αν βγεις στο εξωτερικο με την σεσουλα θα παιρνεις)και η βαση ειναι σχετικα χαμηλη! Οπως πολυ σωστα προαναφερες οτι ποια ειναι η καλη προοπτικη του δικηγορου, λογιστη κτλπ. Το ιδιο ανεργοι ειναι και αυτοι! Αν σου αρεσει αυτη η σχολη οκ μαζι σου αλλα πρεπει να κοιτας και τη προυποθεσεις εχεις για εργασια μελλοντικη στην ελλαδα! Καλη επιτυχια οτι και να κανεις
Φιλικα το λεω δεν ειμαι ειρωνας!
Όχι!:D
Θέλω γιατί αν ισχύει αυτό που λες θα μιλάμε για την εξαίρεση του κανόνα και καλό είναι όσα εκπαιδευτήρια πληρούν τις προϋποθέσεις ενός τριτοβάθμιου ακαδημαϊκού ιδρύματος/παραρτήματος να μη συμπεριλαμβάνονται σ'αυτή την κουβέντα...

Το ίδιο πράγμα κάνεις και τώρα αναφερόμενος σε εμένα παραθέτοντας λόγια ΑΛΛΟΥΝΟΥ,κοινώς τρία πουλάκια κάθονταν!
Και για να γίνω συγκεκριμένος ως προς αυτό:

ΤΩΡΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩς ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΠΟΥ

Ιδού ο οχετός που εξαπέλυσες,5 περίπου μήνες μετά το τελευταίο μήνυμα...

Άρα όχι απλά ΕΣΥ το ξεκίνησες αλλά το πήδηξες κι απ'τα αυτιά!
Coolαρε...

Προφανως δεν ξερεις να διαβαζεις δεν μπορω να κατλαβω; Διαβασε σε παρακαλω την τελευταια παραγραφο δεν μειωνω τιποτα ισα ισα που υποστηριζω το παντειο ασχετως οτι εσυ προφανως σπουδαζεις στο εκπα και λες την γνωμη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι κολέγια έχουμε στην Ελλάδα? Ελάχιστα από όσο γνωρίζω. Τα ΙΕΚ θεωρούνται κολέγια wtf?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι κολέγια έχουμε στην Ελλάδα?
Ελάχιστα από όσο γνωρίζω. Τα ΙΕΚ θεωρούνται κολέγια
Νομιζω πως οχι ορισμενα ιεκ ειναι 2 χρονια ενω τα κεντρα μεταλυκειακης εκπαιδευσης ειναι 4 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας. Κολλέγιο=πλουσιοπαιδάκι που βαρέθηκε να στρώσει τον κ**ο του να διαβάσει. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Άλλο το Ι.Ε.Κ και άλλο το Κολλέγιο.

Το Ι.Ε.Κ χορηγεί κατάρτιση και όχι πτυχίο ενώ το Κολλέγιο χορηγεί πτυχίο. Είναι αβέβαιο όμως αν αφού αποφοιτήσεις έχεις επαγγελματικά δικαιώματα γιατί για ακαδημαϊκά ούτε λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
πες μου εσυ ποια ειναι τα επιχειρηματα σου και εισαι εναντια στα κολλεγια

Αγοράζεις το πτυχίο σου όπως αγοράζεις μια σοκολάτα από το περίπτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top