ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα νόμιζα ότι έλεγες για τα ΙΕΚ. Σκέψου το λίγο εδώ στα ΤΕΙ μπαίνουν χωρίς να χουν πιάσει καν τη βάση στα βασικά μαθήματα

Και σε άλλα τόσα τει που μπαίνεις με πολύ υψηλή βάση, αλλά μέχρι εκεί είστε ικανοί παραπάνω επιχειρήματα ούτε λόγος να σκεφτείτε.....Επίσης το θέμα εδώ είναι τα κολέγια και όχι η βάση των ΑΕΙ(πανεπιστήμια & ΤΕΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πολύ σωστά!Στα κολλέγια δεν νομίζω τα ξένα πανεπιστήμια που είναι από πίσω να αφήσουν να γίνουν τέτοια;)
Γιατί έχετε την εντύπωση ότι τα πανεπιστήμια αυτά "επιβλέπουν" το τι γίνεται στα παραμάγαζα τους ή τους ενδιαφέρει τι γίνεται γενικότερα σε αυτά;
Ειλικρινά,πήγατε ποτέ σε Κολλέγιο (έστω και σαν επισκέπτες) και είδατε πουθενά κάποιον Άγγλο/Γάλλο/Πορτογάλο "απεσταλμένο";Εγώ έχω επισκεφθεί πολλές φορές διάφορα Κολλέγια της Θεσσαλονίκης και μόνο Έλληνες έχω δει!

Αν τους ενδιέφερε όντως κάτι άλλο πέραν του να εισπράττουν τα "ποσοστά" από το franchise δε θα επέτρεπαν καταρχάς να υπάρχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ καθηγητής εκεί μέσα ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ!
Δε θα πιάσω άλλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχει νόημα να τα σκαλίζουμε,αυτό από μόνο του είναι αρκετό "δείγμα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αυτα τα κανουν σε ολα τα ΙΕΚ, αλλο ΙΕΚ αλλο Κολλεγιο ομως. Στα Κολλεγιο υπαρχει και ενα Πανεπιστημιο απο πισω που τετοια δεν αφηνει να γινονται, κατα κανονα.

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.Εγώ δε θα πληρώσω για να μπω στο απθ πχ.Φροντιστήρια σχεδόν όλοι κάνουν,λίγες ώρες ή πολλές δεν έχει σημασία.Και για να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο υπάρχουν και εξετάσεις.Εσένα το κολέγιο σε τι σε αξιολογεί πριν σε πάρει εκτός από την τσέπη του μπαμπάκα ή και τη δικιά σου αν έχεις;

Μετρα ομως τα λεφτα απο την 1 γυμνασιου εως την τριτη λυκειου ποιο πολλα θα βγαινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έχω δει πάρα πολλές διαφημίσεις του τύπου "κάνετε 2 χρόνια Ι.Ε.Κ. και με ένα ακόμη έτος παίρνετε Bachelor από αντίστοιχο τμήμα Κολλεγίου κ.λπ." οπότε κρατώ τις επιφυλάξεις μου γι'αυτό...

Αυτο δεν το εχω δει να γινεται πουθενα. Πχ σε εμας, ηρθαν 3 κοπελες που εχουν τελειωσει το ΙΕΚ και αρχικα ενω τους εβαλαν στο 2ο ετος, μετα χρειαζοταν να κανουν εξτρα μαθηματα εργαστηριακα γιατι το πανεπιστημιο στην σκωτια το απαιτησε, 8 ωρες τα σαββατα + εργασιες. Επισης, στο αλλο κολλεγιο που υπαρχει το τμημα μου, μπαινουν στο 1ο ετος και ας τελειωσαν ΙΕΚ.

Γιατί έχετε την εντύπωση ότι τα πανεπιστήμια αυτά "επιβλέπουν" το τι γίνεται στα παραμάγαζα τους ή τους ενδιαφέρει τι γίνεται γενικότερα σε αυτά;
Ειλικρινά,πήγατε ποτέ σε Κολλέγιο (έστω και σαν επισκέπτες) και είδατε πουθενά κάποιον Άγγλο/Γάλλο/Πορτογάλο "απεσταλμένο";Εγώ έχω επισκεφθεί πολλές φορές διάφορα Κολλέγια της Θεσσαλονίκης και μόνο Έλληνες έχω δει!

Αν τους ενδιέφερε όντως κάτι άλλο πέραν του να εισπράττουν τα "ποσοστά" από το franchise δε θα επέτρεπαν καταρχάς να υπάρχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ καθηγητής εκεί μέσα ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ!
Δε θα πιάσω άλλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχει νόημα να τα σκαλίζουμε,αυτό από μόνο του είναι αρκετό "δείγμα"...

Αυτο συμβαινει γιατι δεν ειναι εκει ολο το χρονο, αλλα ερχονται 2-3 φορες αναλογως την πολιτικη τους και κανουν συμβουλιο. Εγω προσωπικα εχω μιλησει με τις Σκωτσεζες καθηγητριες-υπευθυνους του τμηματος μου οταν ηρθαν περυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γιατί έχετε την εντύπωση ότι τα πανεπιστήμια αυτά "επιβλέπουν" το τι γίνεται στα παραμάγαζα τους ή τους ενδιαφέρει τι γίνεται γενικότερα σε αυτά;
Ειλικρινά,πήγατε ποτέ σε Κολλέγιο (έστω και σαν επισκέπτες) και είδατε πουθενά κάποιον Άγγλο/Γάλλο/Πορτογάλο "απεσταλμένο";Εγώ έχω επισκεφθεί πολλές φορές διάφορα Κολλέγια της Θεσσαλονίκης και μόνο Έλληνες έχω δει!

Αν τους ενδιέφερε όντως κάτι άλλο πέραν του να εισπράττουν τα "ποσοστά" από το franchise δε θα επέτρεπαν καταρχάς να υπάρχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ καθηγητής εκεί μέσα ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ!
Δε θα πιάσω άλλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχει νόημα να τα σκαλίζουμε,αυτό από μόνο του είναι αρκετό "δείγμα"...

Ενώ τα ελληνικά πανεπιστήμια ποιοι τα ελέγχουν τα κόμματα χααχαχα δεν νομίζω φίλε μου οποιοδήποτε παράπτωμα ρίχνει το επίπεδο και την φήμη του κολλεγίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ενώ τα ελληνικά πανεπιστήμια ποιοι τα ελέγχουν τα κόμματα χααχαχα δεν νομίζω φίλε μου οποιοδήποτε παράπτωμα ρίχνει το επίπεδο και την φήμη του κολλεγίου!
Να απαντάς συγκεκριμένα σε αυτό που θέτει ο συνομιλητής σου κι όχι πηγαίνοντας την κουβέντα αλλού ή προσπαθώντας να "μειώσεις" κάτι για να αναδείξεις κάτι άλλο!Αυτό κάνεις εδώ και ώρα κι έχει αρχίσει να γίνεται άκρως εκνευριστικό και αποπροσανατολιστικό...οτιδήποτε κι αν σου πούμε η απάντηση σου είναι του στυλ "ενώ τα Δημόσια έτσι κι αλλιώς και μπλαμπλαμπλα" έτσι ΔΕΝ γίνεται σοβαρός διάλογος αλλά "λέω ότι θέλω και σας γράφω στα τέτοια μου"!
Το ότι τα Α.Ε.Ι. μας π.χ. δεν έχουν τον έλεγχο που ΘΑ έπρεπε (γιατί έλεγχος γίνεται,αλλά είναι ελάχιστα καλύτερος απ'αυτόν που γίνεται σ'ένα μέσο Κολλέγιο) είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!

Πάνω σ'αυτό που είπα έχεις να σχολιάσεις κάτι ή θα συνεχίσεις αυτό που κάνεις;
Αυτο συμβαινει γιατι δεν ειναι εκει ολο το χρονο, αλλα ερχονται 2-3 φορες αναλογως την πολιτικη τους και κανουν συμβουλιο. Εγω προσωπικα εχω μιλησει με τις Σκωτσεζες καθηγητριες-υπευθυνους του τμηματος μου οταν ηρθαν περυσι.
Το να έρθουν μόλις 2-3 φορές το χρόνο για μερικές μέρες,να βγούνε τις βόλτες τους και να πιούνε τα τσιπουράκια τους στην Ελλάδα δεν είναι "έλεγχος ακαδημαϊκού παραρτήματος" αλλά "κρατάω όσο μπορώ τα προσχήματα"!;)

Σου είπα,ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Α.Ε.Ι. χωρίς την κατοχή διδακτορικού ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...εδώ η ΜΗ κατοχή τέτοιου τίτλου αποτελεί κανόνα!
Άρα Ή κανείς από το μητρικό πανεπιστήμιο δεν ελέγχει τα βιογραφικά των υπό πρόσληψη καθηγητών Ή απλά δεν τους ενδιαφέρει...ένα από τα δύο συμβαίνει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το να έρθουν μόλις 2-3 φορές το χρόνο για μερικές μέρες,να βγούνε τις βόλτες τους και να πιούνε τα τσιπουράκια τους στην Ελλάδα δεν είναι "έλεγχος" αλλά "κρατάω τα προσχήματα"!;)

Ε αυτο τωρα που λες ειναι τελειως αυθαιρετο. Δεν εχεις τιποτα αλλο να πεις φαινεται.

Σου είπα,ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Α.Ε.Ι. χωρίς την κατοχή διδακτορικού ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...εδώ η ΜΗ κατοχή τέτοιου τίτλου αποτελεί κανόνα!
Άρα Ή κανείς από το μητρικό πανεπιστήμιο δεν ελέγχει τα βιογραφικά των υπό πρόσληψη καθηγητών Ή απλά δεν τους ενδιαφέρει...ένα από τα δύο συμβαίνει!;)

Και σου λεω, στο δικο μου εχουν ολοι διδακτορικα. Αμα τωρα επεσες στην περιπτωση στη Θεσσαλονικη τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ε αυτο τωρα που λες ειναι τελειως αυθαιρετο. Δεν εχεις τιποτα αλλο να πεις φαινεται.

Είναι σα να μου λες ότι εργάζεσαι σε μια εταιρία και το αφεντικό σου επισκέπτεται 2-3 φορές το χρόνο το γραφείο σου για να δει αν δουλεύεις ή τα ξύνεις!:whatever:
Αστεία πράγματα...

"Έλεγχος ακαδημαϊκού παραρτήματος" σημαίνει ΜΟΝΙΜΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ των δραστηριοτήτων του,αποστολή 5-6 καλών καθηγητών από το μητρικό στο παράρτημα και πρόσληψη αντάξιων τους νέων ώστε να διατηρήσουν τα εκπαιδευτικά standards ψηλά κ.λπ. κ.λπ.

Το ότι κατά κανόνα οι καθηγητές στα Κολλέγια δεν έχουν διδακτορικό σημαίνει ότι ο Ιδιοκτήτης του έχει την ευχέρεια να προσλάβει όποιον γουστάρει,ότι προσόντα και να έχει και μοιραία καταλήγει στους φθηνότερους!
Και σου λεω, στο δικο μου εχουν ολοι διδακτορικα. Αμα τωρα επεσες στην περιπτωση στη Θεσσαλονικη τι να σου πω.
Το έχεις ξαναγράψει παλαιότερα,σου ζήτησα και τότε να δω τα βιογραφικά τους κι ακόμη τα περιμένω!Επέτρεψε μου λοιπόν να το αμφισβητήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είναι σα να μου λες ότι εργάζεσαι σε μια εταιρία και το αφεντικό σου επισκέπτεται 2-3 φορές το χρόνο το γραφείο σου για να δει αν δουλεύεις ή τα ξύνεις!:whatever:
Αστεία πράγματα...

Δεν ειναι το ιδιο ομως, τι να κανουμε. Εκεινοι διορθωνουν τις εργασιες και τα γραπτα, εχουν επικοινωνια και ερχονται για καποιες μερες να συζητησουν ολα τα θεματα. Δε σημαινει αναγκαστικα οτι ειναι αναποτελεσματικο. Σε αλλα Κολλεγια μπορει να μην πατανε καν, οντως, και ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γιατί έχετε την εντύπωση ότι τα πανεπιστήμια αυτά "επιβλέπουν" το τι γίνεται στα παραμάγαζα τους ή τους ενδιαφέρει τι γίνεται γενικότερα σε αυτά;
Ειλικρινά,πήγατε ποτέ σε Κολλέγιο (έστω και σαν επισκέπτες) και είδατε πουθενά κάποιον Άγγλο/Γάλλο/Πορτογάλο "απεσταλμένο";Εγώ έχω επισκεφθεί πολλές φορές διάφορα Κολλέγια της Θεσσαλονίκης και μόνο Έλληνες έχω δει!

Αν τους ενδιέφερε όντως κάτι άλλο πέραν του να εισπράττουν τα "ποσοστά" από το franchise δε θα επέτρεπαν καταρχάς να υπάρχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ καθηγητής εκεί μέσα ΧΩΡΙΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ!
Δε θα πιάσω άλλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχει νόημα να τα σκαλίζουμε,αυτό από μόνο του είναι αρκετό "δείγμα"...

Να απαντάς συγκεκριμένα σε αυτό που θέτει ο συνομιλητής σου κι όχι πηγαίνοντας την κουβέντα αλλού ή προσπαθώντας να "μειώσεις" κάτι για να αναδείξεις κάτι άλλο!Αυτό κάνεις εδώ και ώρα κι έχει αρχίσει να γίνεται άκρως εκνευριστικό και αποπροσανατολιστικό...οτιδήποτε κι αν σου πούμε η απάντηση σου είναι του στυλ "ενώ τα Δημόσια έτσι κι αλλιώς και μπλαμπλαμπλα" έτσι ΔΕΝ γίνεται σοβαρός διάλογος αλλά "λέω ότι θέλω και σας γράφω στα τέτοια μου"!
Το ότι τα Α.Ε.Ι. μας π.χ. δεν έχουν τον έλεγχο που ΘΑ έπρεπε (γιατί έλεγχος γίνεται,αλλά είναι ελάχιστα καλύτερος απ'αυτόν που γίνεται σ'ένα μέσο Κολλέγιο) είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!

Πάνω σ'αυτό που είπα έχεις να σχολιάσεις κάτι ή θα συνεχίσεις αυτό που κάνεις;

Το να έρθουν μόλις 2-3 φορές το χρόνο για μερικές μέρες,να βγούνε τις βόλτες τους και να πιούνε τα τσιπουράκια τους στην Ελλάδα δεν είναι "έλεγχος ακαδημαϊκού παραρτήματος" αλλά "κρατάω όσο μπορώ τα προσχήματα"!;)

Σου είπα,ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Α.Ε.Ι. χωρίς την κατοχή διδακτορικού ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...εδώ η ΜΗ κατοχή τέτοιου τίτλου αποτελεί κανόνα!
Άρα Ή κανείς από το μητρικό πανεπιστήμιο δεν ελέγχει τα βιογραφικά των υπό πρόσληψη καθηγητών Ή απλά δεν τους ενδιαφέρει...ένα από τα δύο συμβαίνει!;)
φιλε μου jack εγω δεν εχω μειωσει κανενα εσεις αρχισατε και λεγατε οτι παιρνουμε πτυχιο με τα λεφτα του μπαμπακαμας!Δεν υποτιμω κανενα σας οπως εσεις αλλα δειτε την αληθεια ποια ειναι τα ελληνικα πανεπιστημια προσωπικά δεν ειμαι κατά τους μπορουν να αλλάξουν και δεν φταίω εγώ που απροσανατολιζόμαστε ολοι λενε τα δικα τους και να μιλας σε παρακαλω λιγο καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Οχι κατηγορησες τους φοιτητες του ΕΚΠΑ οτι δεν δουλευουν και οσοι δουλευουν τα κραταν για παρτι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το έχεις ξαναγράψει παλαιότερα,σου ζήτησα και τότε να δω τα βιογραφικά τους κι ακόμη τα περιμένω!Επέτρεψε μου λοιπόν να το αμφισβητήσω...

δεν στα εστειλα με ΠΜ; να το κανω τωρα αμα θες τοσο πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Οχι κατηγορησες τους φοιτητες του ΕΚΠΑ οτι δεν δουλευουν και οσοι δουλευουν τα κραταν για παρτι τους.

Μετα λεει ο jack oti eγω ξεφευγω απο την κουβεντα! Οπως και εσυ ειπες οτι πηραμε πτυχιο με τα λεφτα του μπαμπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μετα λεει ο jack oti eγω ξεφευγω απο την κουβεντα! Οπως και εσυ ειπες οτι πηραμε πτυχιο με τα λεφτα του μπαμπα!
Αλλα λογια να αγαπιομαστε αγαπητε.
Εσυ ειπες αυτο εγω ειπα εκεινο.

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑΤΕ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ.

Υπαρχουν παιδια που κανουν δουλεια ,αν ειναι δυνατον να ειναι ολοι ιδιοι.

Παραθεσε μου που ειπα οτι πηρατε πτυχιο με τα λεφτα του μπαμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
δεν στα εστειλα με ΠΜ; να το κανω τωρα αμα θες τοσο πολυ
Όχι!:D
Θέλω γιατί αν ισχύει αυτό που λες θα μιλάμε για την εξαίρεση του κανόνα και καλό είναι όσα εκπαιδευτήρια πληρούν τις προϋποθέσεις ενός τριτοβάθμιου ακαδημαϊκού ιδρύματος/παραρτήματος να μη συμπεριλαμβάνονται σ'αυτή την κουβέντα...
Μετα λεει ο jack oti eγω ξεφευγω απο την κουβεντα!
Το ίδιο πράγμα κάνεις και τώρα αναφερόμενος σε εμένα παραθέτοντας λόγια ΑΛΛΟΥΝΟΥ,κοινώς τρία πουλάκια κάθονταν!
Και για να γίνω συγκεκριμένος ως προς αυτό:
φιλε μου jack εγω δεν εχω μειωσει κανενα εσεις αρχισατε και λεγατε μπλαμπλαμπλα
Ιδού ο οχετός που εξαπέλυσες,5 περίπου μήνες μετά το τελευταίο μήνυμα...
Επειδή δηλάδή τα κολλέγια δεν έχουν κομματικές παρατάξεις,δεν κάνουν απεργία οι καθηγητές και δεν σε θεωρούν δευτερης κατηγορίας άνθρωπο είναι άθλια????Σας πληροφορώ ότι γνωρίζω άνθρωπο που έχει τελιώσει ένα Αμερικάνικο κολλέγιο που εδρέυει στην Αθήνα και τώρα είναι λέκτωρας σε ένα πανεπιστήμιο.Τα συμπεράσματα δικά σας........Παιδάκια του Δημοσίου που το μόνο που θα πάρετε σε 4 χρόνια αν τελιώσετε σε 4 χρόνια που συνήθως είναι σπάνιο τότε θα πάρετε αν άθλιο πτυχίο που το μόνο που θα σας χρησιμέυει είναι να κάθεστε στο σπίτι σας και το βλέπετε αν κάθεται και να σας κοιτάει....Προσωπικά πιστέυω ότι ορισμένα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν καταφέρει να κάνουν καλά πράγματα και να διορθώσουν τα προβλήματα που έχουν όπως πχ.Πάντειο αν πάντως πρέπει να ξεχωρίσουμε ενά πανεπιστήμιο θα ξεχωρίσουμε την Πάντειο διότι σε σχέση με το ΕΚΠΑ,ΕΜΠ,ΑΣΟΟΕ είναι σχετικά καλύτερο ως προς τις υποδομές κ στην εξυπηρέτηση των φοιτητων..
Άρα όχι απλά ΕΣΥ το ξεκίνησες αλλά το πήδηξες κι απ'τα αυτιά!
Coolαρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κοριτσακι δεν ξερω αν εισαι συνδεδεμενη αλλα εμεις μιλαμε για τα ιδιωτικα της Ελλαδας.
Τα ιδιωτικα του εξωτερικου ειναι ετη φωτος μπροστα.
Αν ειναι δυνατον καποιος να πει το αντιθετο.
Συνδεσου παλι και τα λεμε.

Επειδη το θεμα ειναι προσωπικο δεν θα κατσω να απαντησω για την επιλογη μου.
Ναι 11.987 μορια χωρις φροντ, και μαγκια μου (δεδομενου του τι εβαλαν)
Πολλα παιδια εγραψαν κατω απο την βαση με φροντιστηριο.

Εργατικος δεν ξες αμα ειμαι.
Πας στοιχημα οτι στο ΤΕΙ θα κανω πολυ καλη δουλεια ?
Εγω σου λεω οτι απ'το ΤΕΙ θα παρω πολλες γνωσεις.
Τωρα αν δεν με πιστευεις οκ μαγκια σου αλλα εδω ειμαι και εδω εισαι.

Και δεν θελω να το παιξω ηρωας αλλα μετα το σχολειο πηγαινα με το ποδηλατο 5χιλιομετρα δρομο για να παω στο χωραφι να τον
βοηθησω επειδη no money για εργατες και γυρνουσαμε 8-9 η ωρα πτωμααα.Διαβαζα οσο προλαβαινα αλλα μετα απο ενα σημειο απλα δεν μπορεις ψυχικα..δυστηχως.

Να μου φιλησεις τους φιλους σου που εγραψαν χωρις φροντ. μαγκια τους φιλε.


ημουν σιγουρη οτι θα ειχες μια δακρυβρεχτη ιστορια να πεις οπως εχω να πω και εγω...στρωθηκα και διαβασα ενω παραλληλα δουλευα για να πληρωσω εστω και αυτες 2-3 ωρες για ιδιαιτερο, το ποιος ειναι εργατικος το αποδεικνυει απο πολυ νωρις δυστυχως αρα ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες, αρα μην εισαι τοσο σιγουρος για ολα..και αφου δεν εχεις μπει ΚΑΝ σε σχολη για να δεις πως λειτουγει το συστημα το οτι εκφερεις αποψη τυπου "ειναι σκατα κλπ" δειχνει το χαμηλο σου επιπεδο...σορι αγκεν :hmm: και οντως μαγκια τους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ημουν σιγουρη οτι θα ειχες μια δακρυβρεχτη ιστορια να πεις οπως εχω να πω και εγω...

Διαβασα μονο αυτη τη γραμμη.

Ασε μας κουκλιτσα μου.
Δεν μπορω να στο αποδειξω οτι λεω αληθεια.
Δεν πειραζει.
Τα πραμματα ετσι εχουν ειτε το θες ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο.Εγώ δε θα πληρώσω για να μπω στο απθ πχ.Φροντιστήρια σχεδόν όλοι κάνουν,λίγες ώρες ή πολλές δεν έχει σημασία.Και για να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο υπάρχουν και εξετάσεις.Εσένα το κολέγιο σε τι σε αξιολογεί πριν σε πάρει εκτός από την τσέπη του μπαμπάκα ή και τη δικιά σου αν έχεις;

σπουδαζω στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας αρα το επιχειρημα σου εκτος οτι δειχνει το (πολυ) χαμηλο επιπεδο σου ειναι και οφ!ειπα (πιο πανω)οτι πηγα για πολυ λιγο σε κολεγιο και δεν εμεινα ικανοποιημενη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα κολεγια ειναι ιδια ή οτι βγαζουν γιαλαντζι επιστημονες οποτε παραμερισε εκφρασεις τυπου "τσεπη μπαμπακα"κλπ.Αυτο που θελω να πω (αλλα προφανως δεν κατανοεις) ειναι οτι πληρωνεις για να μπεις στο απθ απλα δεν πληρωνεις κατα την εγγραφη σου!got ti?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Οσον αφορα την εξαγορα πτυχιου απο τα κολλεγια, εχω προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα. Ο αδερφος μου φοιτουσε σε γνωστο Ι.Ε.Κ. στη Θεσσαλονικη. Το συγκεκριμενο Ι.Ε.Κ. ανηκει σε κοινο ομιλο με αλλα κολλεγια. Οταν πλεον υστερα απο ενα χρονο αποφασισε να διακοψει τις "σπουδες" του, το Ι.Ε.Κ. για να μη χασει τα χρηματα του προτειναν να πληρωνει τα διδακτρα και ας μη πηγαινει στα μαθηματα. Παρολα αυτα θα του χορηγουσαν την καταρτιση :whistle:. Βεβαιως δεν δεχτηκε. Τα συμπερασματα δικα σας...

Πες πχ οτι τελειώνεις νοσηλευτική στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ. Δε μπορείς να πιάσεις δουλειά μ' αυτό το χαρτί. Πρέπει να δώσεις μετά άλλες εξετάσεις για να πάρεις την πιστοποίηση, αλλιώς δεν έχεις δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος.
Το ΙΕΚ τα λεφτά σου θέλει να πάρει και τίποτε άλλο. Χέστηκε αν εσύ θες να μάθεις ή όχι. Απλά να ξέρεις οτι μετά το ΙΕΚ, ακολουθούν κι άλλες εξετάσεις... Οπότε στο χέρι σου είναι αν θα διαβάσεις εκεί μέσα ή όχι. :)


περνας σε τει με 10.000 μορια και χαιρεσαι? χαχαχαχχαχαχα ενταξει ελιωσα τωρα δεν συζηταω μαζι σου!!!
Δηλαδή αν έγραφε 19.000 θα μπορούσες να συζητήσεις μαζί του; Γιατί να μη χαίρεται το παιδί; Αν περνάει εκεί που του αρέσει το σκέφτεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Να απαντάς συγκεκριμένα σε αυτό που θέτει ο συνομιλητής σου κι όχι πηγαίνοντας την κουβέντα αλλού ή προσπαθώντας να "μειώσεις" κάτι για να αναδείξεις κάτι άλλο!Αυτό κάνεις εδώ και ώρα κι έχει αρχίσει να γίνεται άκρως εκνευριστικό και αποπροσανατολιστικό...
Πες τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top