ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ένα έχω να σου πω: Αγγλία >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Ελλάδα. Και ισχύει σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες εκπαίδευσης.
Επίσης, μην μιλάς χωρίς να ξέρεις αν διάβασα ή όχι και το πόσο διάβασα. Να δω κι εσύ που μιλάς αν θα περάσεις εκεί που θες

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Στα προπτυχιακά είμαστε μίλια μπροστά. Και στα μεταπτυχιακά, αν δεν είχαν οι άγγλοι το χρήμα, θα ήταν έτη φωτός πίσω.

Να σε πληροφορήσω ότι δεν έχω πρόβλημα με τα γραπτά μου καθώς όσα δίνω τα περνάω. Αλλά επειδή τυχαίνει γνωστή μιας φίλης μου να έχει μητέρα καθηγήτρια ξέρω. Πήγε η μητέρα της στο γραφείο άλλης καθηγήτριας και εκείνη γύρισε και της είπε "Πέρασα τα 100 γραπτά, κουράστηκα. Τι λές να βάλλω σ'αυτόν εδώ?"

Μπράβο...ΜΠΡΑΒΟ. Πάντα τέτοια

Εσύ το άκουσες, εγώ το ζω μιας και είμαι μέσα στο πανεπιστήμιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Στα προπτυχιακά είμαστε μίλια μπροστά. Και στα μεταπτυχιακά, αν δεν είχαν οι άγγλοι το χρήμα, θα ήταν έτη φωτός πίσω.

Ε... σε λίγο θα ακούσω ότι το ΕΚΠΑ είναι καλύτερο και από το Cambridge..

Εσύ το άκουσες, εγώ το ζω μιας και είμαι μέσα στο πανεπιστήμιο. :)

Δεν είπα ότι γίνεται παντού αυτό. Απλά κάποιοι το κάνουν. Και δεν θα έπρεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή έχω περάσει και από το εξωτερικό, και από πολύ καλό πανεπιστήμιο, προσπάθησε να είσαι λίγο πιο διαλλακτική γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν ζήσει κάποια πράγματα.

Το κλειδί είναι στα χρήματα, όσο και αν θέλουμε να κλείνουμε τα μάτια! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ε ναι, αλλά εφόσον δεν έχουμε χρήματα, δεν έχουμε καλά πανεπιστήμια... Και οι Άγγλοι έχουν.

Αν είχαμε χρήματα, ίσως να μην κάναμε καν αυτή τη συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το κλειδί είναι στα χρήματα, όσο και αν θέλουμε να κλείνουμε τα μάτια! :) :)
Κι όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Να δω κι εσύ που μιλάς αν θα περάσεις εκεί που θες

Φετος περναω 100% στον στοχο. Περσυ δεν περναγα :bounce:
Και αυτο με την αγγλια δεν ισχυει , η αγγλια εχει απτα καλυτερα του κοσμου (cambridge imperial oxford κα) αλλα εχει και πολλα σαπια.Αυτο το εκμεταλευονται πολλα κολεγια, κανουν συνεργασιες με πανεπιστημια αμβιβολου ποιοτητας , και μονο και μονο επειδη βρισκονται στην Αγγλια πουλανε μουρη και προσπαθουν να προσελκυσουν πορτοφολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Φετος περναω 100% στον στοχο. Περσυ δεν περναγα :bounce:

Εεεε με δεύτερη φορά θα πέρναγα κι εγώ.. 'Ομως δεν έιχα σκοπό να χάσω ένα πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου μελετώντας πράγματα τα οποία δεν μου άρεσαν. Και δεν έχω μετανοιώσει για τίποτα. Αν είναι να δώσει κάποιος 10 φορές για να πετύχει το στόχο, Πάει...

Και αυτο με την αγγλια δεν ισχυει , η αγγλια εχει απτα καλυτερα του κοσμου (cambridge imperial oxford κα) αλλα εχει και πολλα σαπια.Αυτο το εκμεταλευονται πολλα κολεγια, κανουν συνεργασιες με πανεπιστημια αμβιβολου ποιοτητας , και μονο και μονο επειδη βρισκονται στην Αγγλια πουλανε μουρη και προσπαθουν να προσελκυσουν πορτοφολια

Το δικό μου κολλέγιο όμως δεν συνεργάζεται με "σάπιο" πανεπιστήμιο. Εντάξει δεν είναι Cambridge και Οξφόρδη αλλά δεν είναι σαν και του East London που είναι τελευταίο στις λίστες του Ηνωμένου Βασιλείου.
Έχει πολύ καλό ranking και πολύ καλή φήμη. Βρίσκεται στη θέση 47
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings

Και δεν ισχύει το πληρώνεις-περνάς. Αν δεν διαβάσεις, δεν περνάς. Και μάλιστα αν μείνεις σε έναν αριθμό μαθημάτων δεν μπορείς να συνεχίσεις τη φοίτηση. Όλα ελέγχονται απο τους Άγγλους. Μέχρι από το υπουργείο ήρθαν για να ελέγξουν τους καθηγητές εν ώρα διδασκαλίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Φετος περναω 100% στον στοχο. Περσυ δεν περναγα :bounce:
Και αυτο με την αγγλια δεν ισχυει , η αγγλια εχει απτα καλυτερα του κοσμου (cambridge imperial oxford κα) αλλα εχει και πολλα σαπια.Αυτο το εκμεταλευονται πολλα κολεγια, κανουν συνεργασιες με πανεπιστημια αμβιβολου ποιοτητας , και μονο και μονο επειδη βρισκονται στην Αγγλια πουλανε μουρη και προσπαθουν να προσελκυσουν πορτοφολια
Δεν υπάρχουν σάπια πανεπιστήμια.
Τι θα πεί σάπιο; Αγγλικό και σάπιο;
Μέχρι και το τελευταίο αγγλικό είναι 800ο στις παγκόσμιες κατατάξεις ενώ πανεπιστήμια όπως το δημοκρίτειο κλπ είναι κάτω από τη 1000η

Εεεε με δεύτερη φορά θα πέρναγα κι εγώ.. 'Ομως δεν έιχα σκοπό να χάσω ένα πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου μελετώντας πράγματα τα οποία δεν μου άρεσαν. Και δεν έχω μετανοιώσει για τίποτα. Αν είναι να δώσει κάποιος 10 φορές για να πετύχει το στόχο, Πάει...



Το δικό μου κολλέγιο όμως δεν συνεργάζεται με "σάπιο" πανεπιστήμιο. Εντάξει δεν είναι Cambridge και Οξφόρδη αλλά δεν είναι σαν και του East London που είναι τελευταίο στις λίστες του Ηνωμένου Βασιλείου.
Έχει πολύ καλό ranking και πολύ καλή φήμη. Βρίσκεται στη θέση 47
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings

Και δεν ισχύει το πληρώνεις-περνάς. Αν δεν διαβάσεις, δεν περνάς. Και μάλιστα αν μείνεις σε έναν αριθμό μαθημάτων δεν μπορείς να συνεχίσεις τη φοίτηση. Όλα ελέγχονται απο τους Άγγλους. Μέχρι από το υπουργείο ήρθαν για να ελέγξουν τους καθηγητές εν ώρα διδασκαλίας
Ακόμα και το east london απονέμει στην ελλάδα όλα τ διπλώματα palso στα αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εεεε με δεύτερη φορά θα πέρναγα κι εγώ.. 'Ομως δεν έιχα σκοπό να χάσω ένα πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου μελετώντας πράγματα τα οποία δεν μου άρεσαν. Και δεν έχω μετανοιώσει για τίποτα. Αν είναι να δώσει κάποιος 10 φορές για να πετύχει το στόχο, Πάει...

νομιζεις οτι την δευτερη φορα σου χαριζουν μορια?ή οτι ειναι πιο ευκολο?εγω το βρηκα πιο δυσκολο για αρκετους λογους που δεν θα αναλυσω εδω γιατι βγαινουμε οφφ .νομιζεις οτι στην ζωη σου θα κανεις μονο πραγματα που σου αρεσουν?Αν πραγματικα ηθελες να περασεις σε ενα τμημα και ειχες στοχο η θυσια αυτη θα σου φαινονταν φυσιολογικο επακολουθο της πρωτης αποτυχιασς Προφανως δεν σε ενδιαφερει τοσο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ακόμα και το east london απονέμει στην ελλάδα όλα τ διπλώματα palso στα αγγλικά

Εγώ το ξέρω..Στους άλλους πες τα..
Δεν ήθελα να θίξω το πανεπιστήμιο γιατί ξέρω ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνω.
Απλά επειδή λένε ότι κάποια κολέγια συνεργάζονται με "σάπια πανεπιστήμια".
Και το Μητροπολίτικο συνεργάζεται με το East London που έχει χαμηλό ranking
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ναι, για 50 θέσεις που τις ορίζει αυθαίρετα μια ομάδω επιστημόνων ίσως να διαφωνείς σωστά! αλλά όμως έτσι είναι η φήμη τους και τα ranking.
Έπειτα στην αγγλία τα πανεπιστημια έχουν πολλά department , δεν έχουν μονο νομική, μηχανικούς και κάτι άλλο. Είναι διαφορετικά μεγέθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
νομιζεις οτι στην ζωη σου θα κανεις μονο πραγματα που σου αρεσουν?Αν πραγματικα ηθελες να περασεις σε ενα τμημα και ειχες στοχο η θυσια αυτη θα σου φαινονταν φυσιολογικο επακολουθο της πρωτης αποτυχιασς[/B] Προφανως δεν σε ενδιαφερει τοσο το θεμα

Πολύ απλά δεν ήθελα να ξαναμπώ στη διαδικασία του σάπιου συστήματος των πανελληνίων. Σάπιο κατ' εμέ γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστό να καθορίζεις τις δυνατότητες ενός ανθρώπου από 6 γραπτά που το μόνο που ζητάνε είναι παπαγαλία (τουλάχιστον στην περίπτωση της κατεύθυνσής μου.) και να του σταμπάρεις ένα νούμερο που θα καθορίσει την καριέρα του.

Και πολύ απλά... Όταν εσύ θα έχεις ένα πτυχίο, εγώ θα έχω δύο. Και τα δύο σε πράγματα που μου αρέσουν πολύ. Γιατί ίσως να μην έκανα τη θυσία στις πανελλήνιες αλλά θυσιάζω την ξέγνοιαστη-για-κάποιους φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το να συγκρίνουμε πανεπιστήμια που με μηδέν χρήματα κάνουν παπάδες και πανεπιστήμια που με χιλιάδες λίρες έσοδα από τους φοιτητές δεν κάνουν τίποτα, νομίζω ότι δεν στέκει και πολύ.

Και εγώ ήμουν στο Νο2 πανεπιστήμιο του ranking που δώσατε παραπάνω. Και τι σημαίνει αυτό; Η βάση που πήρα από το αντίστοιχο ελληνικό πανεπιστήμιο ήταν ανεκτίμητη. Και αυτό το διαπίστωσα όταν συνέκρινα τις γνώσεις μου με τους ανθρώπους γύρω μου.

Έχω πει πολλές φορές ότι αξίζει να δώσεις λεφτά σε αγγλικά πανεπιστήμια, μόνο αν είναι το τοπ. Αλλιώς είσαι στο σακί με τους πολλούς, γιατί τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ πιο ποιοτικά και όχι ΕΜΠΟΡΙΟ. Η ποιότητα και η προσπάθεια που γίνεται για την επιστήμη και όχι για τα χρήματα, είναι πολύ πιο σημαντική.

Και να πω και κάτι. Αν θεωρείτε τα κολλέγια τόσο καλά πλέον, γιατί μπήκατε στον κόπο των πανελλαδικών;

Είπα και στο πρώτο ποστ μου ότι υπάρχουν και καλά κολλέγια που κάνουν δουλειά. Αλλά μη μου βγάζετε τώρα το East London, που δεν έχω δει ούτε ένα paper σε ακαδημαϊκά περιοδικά, καλύτερο από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Να υπερασπίζεστε την επιλογή σας αλλά μην χάνετε και την λογική σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παλι του ιδιου κλιματος θεμα,διαβαζω και δεν μου αρεσει να επαναλαμβανω ξανα την απαντηση μου.Ας τη γραψω ομως,ισως καποιοι ωφεληθουν.

Αγαπητη Ταδε που σπουδαζεις στο ελληνικο παραρτημα του Ταδε ακριβοθωρητου Αγγλικου πανεπιστημιου,δεν ξερω τι γνωριζεις περι της ελληνικης προπτυχιακης εκπαιδευσης(σιγουρα οχι πολλα) αλλα μια χαρα της ασκεις κριτικη ενω δεν δεχεσαι την κριτικη που σου ασκουν οι υπολοιποι για τον δικο σου τροπο εκπαιδευσης.Κοιτα και γω αμα δεν ειχα περασει μεσω πανελληνιων,καλο και αγιο θα μου φαινοταν το κολλεγιο το οποιο θα επελεγα για σπουδες και με επαρση θα το λεγα τριγυρω.Αλλωστε,σοφα το χει θεσει ο λαος χρονια τωρα:''αμα δεν παινεψεις το σπιτι σου..''

Ας αρχισουμε λοιπον.Λες οτι η ελληνικη προπτυχιακη εκπαιδευση ειναι κατωτατη σε σχεση με τις δικες σου σπουδες.Την εχεις ζησει και ξερεις;Και μην πεις ναι εχω παει να παρακολουθησω ενα-δυο μαθηματα,γιατι θα γελασω.Μαθε,λοιπον,οτι το ελληνικο πανεπιστημιο,παρ'ολη τη μιζερια του,το χαος,την κομματικοποιηση και το νεποτισμο,σου δινει ευκαιριες.Τοσες πολλες μαλιστα που μπορεις να εκπλαγεις.Εχω μιλησει με παιδια της σχολης μου με ενα βιογραφικο τοσο τελειο που ποσες φορες τους ρωτησα αν εχουν προπτυχιακο προγραμμα σπουδων στην αγγλια η καπου εκει...Απαραιτητη προυποθεση βεβαια ειναι να μην καθεσαι και τα ξυνεις ολη μερα,αλλα να χεις τα ματια ανοικτα,να το κυνηγας το πραγμα.Εσυ μπορεις να βλεπεις δεκαδες που τα ξυνουν και βγαζεις συμπερασμα..ξερεις ομως ποσους εκατονταδες ξερω εγω που εχουν λιωσει στο διαβασμα,τρωγοντας στη μαπα τη σηψη του ελληνικου συστηματος;Για αυτο αμα δεν ξερουμε,ΔΕΝ μιλαμε και εκφερουμε λανθασμενες αποψεις.Οκ;

Το πανεπιστημιο που φοιτεις ειναι επι πληρωμη.Χρηματα που εν γνωσει σου δινεις προκειμενου να σπουδασεις.Τα χρηματα αυτα δεν ειναι λιγα.Συγκεντρωτικα δε,βγαινει ενας πολυ καλος λογαριασμος.Αρα;Αυτο σημαινει καλυτερες υποδομες,εργαστηρια κλπ.Σημαινει και καλυτερη προπτυχιακη εκπαιδευση;Χμ,δεν ξερω και πολλους καθηγητες να λενε ''α εμενα μου προσφεραν θεση στο ΕΚΠΑ και αρνηθηκα γιατι θα κανω στο ελληνικο παραρτημα του ταδε Κολλεγιου''.Τουλαχιστον ατομα με προσοντα που επιδιωκουν καριερα.Το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι αυτο που ειναι,οχι να το χρηματοδοτησουν,αλλα ο καθενας να το κατακλεψει προσπαθει.Και ομως ο μεσος φοιτητης μεσα στη σαπιλα επιβιωνει.Μεσα στην αντιξοοτητα που του δημιουργει καθε ανεξελεγκτος καθηγητης,με προσωπικο διαβασμα,τα καταφερνει.Νομιζω προς οφελος του ειναι και μαγκια του που επιτυγχανει κατι τετοιο.Το οτι το πανεπιστημιο υπολειτουργει σε μερικα θεματα (οχι τη παροχη σπουδων) δεν εγκειται αλλα και ουτε θα επηρεασει το μεσο φοιτητη.Εκτος,βεβαια,αν ειναι ο προεδρος της ΔΑΠ και χασει τα κονε...


Γενικα,θα θελα,να κλεισω με το εξης.Στην ελλαδα,πασχουμε απο ενα συνδρομο που λεγεται ελλειψη αυτοκριτικης.Μπορει καποιος απο κολλεγιο να γινει και ο γαμω επαγγελματιας στον κλαδο του;Ναι,σαφως.Το ιδιο ισχυει και για καποιον απο ΑΕΙ; Σαφως.ναι.Ειναι τη δεδομενη χρονικη στιγμη καλυτερη επιλογη ενα κολλεγιο απο ενα ΑΕΙ στον ιδιο επαγγελματικο κλαδο; ΟΧΙ.Ε,πως να το κανουμε δηλαδη;Υστερουν σε επαγγελματικα δικαιωματα,εφοσον εμπλεκονται χρηματα μπορει οι σπουδες να ειναι αμφιβολου ποιοτητας καθοσον υπαρχουν παντου επιτηδειοι (κανουν τα παντα για το ρευστο που οι γονεις των μαθητων δινουν για τα καμαρια τους...).Οποτε,ο,τι και να λεμε,αυτη ειναι η πραγματικοτητα τη δεδομενη χρονικη στιγμη.Δεν χρειαζεται να ευλογουμε τα γενεια μας,για να νιωθουμε καλυτερα...επειδη καποτε σε καποιες εξετασεις μπορει να αποτυχαμε(δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι παθαίνω και μπλέκω σε τέτοιες ατέρμονες "συζητήσεις" υψηλού επιπέδου...
Μαθαμε τωρα να εξισωνουμε την καθε κωλοιδιωτικη -οτι-ναναι- σχολη με τα δημοσια πανεπιστημια.
Ξεφόρτωνε λίγο περηφάνια...
Ο "στούρνος" είτε σε Κολέγιο είτε σε δημόσιο Α.Ε.Ι. αν δεν ενδιαφερθεί για τις σπουδές και το μέλλον του,στούρνος θα μείνει!
Δεν ξέρω τι γίνεται σε καμία άλλη σχολή πέρα από τη δική μου,γι'αυτό και δεν εκφράζομαι έτσι και σέβομαι τον κόπο του καθενός...αυτό που ξέρω όμως είναι ότι,αυτά τα παιδιά από εκεί μέσα παίρνουν αναγνωρισμένα πτυχία που τους δίνουν πλήρη πρόσβαση στο επάγγελμα!Όλα τα άλλα (όπως το αρθράκι του κυρίου φροντιστηριάρχα) είναι τρίχες κατσαρές και να'χαμε να καμαρώναμε τις super σπουδές μας!Έλεος...
Δεν υπάρχουν σάπια πανεπιστήμια.
Τι θα πεί σάπιο; Αγγλικό και σάπιο;
Μέχρι και το τελευταίο αγγλικό είναι 800ο στις παγκόσμιες κατατάξεις ενώ πανεπιστήμια όπως το δημοκρίτειο κλπ είναι κάτω από τη 1000η
Δεν πάμε να βγάλουμε κάνα φράγκο ρε μάγκες λέω'γω;
Σοβαρή συζήτηση πιάσαμε...
Δεν υπάρχουν σάπια πανεπιστήμια.
Τι θα πεί σάπιο; Αγγλικό και σάπιο;
Μέχρι και το τελευταίο αγγλικό είναι 800ο στις παγκόσμιες κατατάξεις ενώ πανεπιστήμια όπως το δημοκρίτειο κλπ είναι κάτω από τη 1000η
"Referee Mode ON"
Εσένα το πρόβλημά σου ποιο ακριβώς είναι ρε παλικάρι και τη μπαίνεις έτσι στην κοπέλα;Σου λέει λεφτά έχω,λύση υπάρχει,γιατί να ταλαιπωρούμαι;Και καλά κάνει!
Έχεις πρόβλημα επειδή σπουδάζει σε "παράρτημα" εδώ αντί να πάει Αγγλία π.χ.;
Εντάξει,τράβηξες ζόρι,αγωνίστηκες και τελικά πέτυχες,συγχαρητήρια και καλές σπουδές...το ζόρι που πέρασες εσύ δεν είναι απαραίτητο να το περάσουν όλοι,get over it!
"Referee Mode OFF"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Και να πω και κάτι. Αν θεωρείτε τα κολλέγια τόσο καλά πλέον, γιατί μπήκατε στον κόπο των πανελλαδικών;

Γιατί ουσιαστικά όλοι ελπίζουν και κανείς δεν θέλει να πληρώσει τα μαλλιοκεφαλά του για να σπουδάσει

Ας αρχισουμε λοιπον.Λες οτι η ελληνικη προπτυχιακη εκπαιδευση ειναι κατωτατη σε σχεση με τις δικες σου σπουδες.Την εχεις ζησει και ξερεις;

Ναι την έχω ζήσει έναν χρόνο και δεν με ενθουσίασε...Πολλά είδαν τα μάτια μου... Από ανεπαγγελματισμό έως το απόλυτο χάος

"Referee Mode ON"
Εσένα το πρόβλημά σου ποιο ακριβώς είναι ρε παλικάρι και τη μπαίνεις έτσι στην κοπέλα;Σου λέει λεφτά έχω,λύση υπάρχει,γιατί να ταλαιπωρούμαι;Και καλά κάνει!
Έχεις πρόβλημα επειδή σπουδάζει σε "παράρτημα" εδώ αντί να πάει Αγγλία π.χ.;
Εντάξει,τράβηξες ζόρι,αγωνίστηκες και τελικά πέτυχες,συγχαρητήρια και καλές σπουδές...το ζόρι που πέρασες εσύ δεν είναι απαραίτητο να το περάσουν όλοι,get over it!
"Referee Mode OFF"

Με κάλυψες νομίζω! Αν και όχι, δεν έχουμε λεφτά... Αν είχαμε λεφτά θα είχα πάει Αγγλία βέβαια αλλά κακά τα ψέματα πέρα από τα διδακτρα τα λεφτά ήταν πάρα πολλά..Εστία, έξοδα φαγητού κλπ κλπ. Όσα θα δώσω 3 χρόνια στο κολλέγιο θα έδινα σε ένα..Δεν συμφέρει

Επίσης, στούρνοι υπάρχουν παντού. Ειδικά στο τμήμα μου στην Φιλοσοφική το 70% είναι στούρνοι και είναι πολύ λυπηρό...
Αν είχαν μπεί σε κάποια άλλη σχολή όμως που να τους άρεσε ίσως να μην ήταν στούρνοι... Γιατί καλώς ή κακώς είναι βαριά λέξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ναι, για 50 θέσεις που τις ορίζει αυθαίρετα μια ομάδω επιστημόνων ίσως να διαφωνείς σωστά! αλλά όμως έτσι είναι η φήμη τους και τα ranking.
Έπειτα στην αγγλία τα πανεπιστημια έχουν πολλά department , δεν έχουν μονο νομική, μηχανικούς και κάτι άλλο. Είναι διαφορετικά μεγέθη

Όχι. Πιο ουσιαστικοί λόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το να συγκρίνουμε πανεπιστήμια που με μηδέν χρήματα κάνουν παπάδες και πανεπιστήμια που με χιλιάδες λίρες έσοδα από τους φοιτητές δεν κάνουν τίποτα, νομίζω ότι δεν στέκει και πολύ.

Και εγώ ήμουν στο Νο2 πανεπιστήμιο του ranking που δώσατε παραπάνω. Και τι σημαίνει αυτό; Η βάση που πήρα από το αντίστοιχο ελληνικό πανεπιστήμιο ήταν ανεκτίμητη. Και αυτό το διαπίστωσα όταν συνέκρινα τις γνώσεις μου με τους ανθρώπους γύρω μου.

Έχω πει πολλές φορές ότι αξίζει να δώσεις λεφτά σε αγγλικά πανεπιστήμια, μόνο αν είναι το τοπ. Αλλιώς είσαι στο σακί με τους πολλούς, γιατί τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ πιο ποιοτικά και όχι ΕΜΠΟΡΙΟ. Η ποιότητα και η προσπάθεια που γίνεται για την επιστήμη και όχι για τα χρήματα, είναι πολύ πιο σημαντική.

Και να πω και κάτι. Αν θεωρείτε τα κολλέγια τόσο καλά πλέον, γιατί μπήκατε στον κόπο των πανελλαδικών;

Είπα και στο πρώτο ποστ μου ότι υπάρχουν και καλά κολλέγια που κάνουν δουλειά. Αλλά μη μου βγάζετε τώρα το East London, που δεν έχω δει ούτε ένα paper σε ακαδημαϊκά περιοδικά, καλύτερο από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Να υπερασπίζεστε την επιλογή σας αλλά μην χάνετε και την λογική σας.
καλα και εσυ δεν είπσμε ότι το east london είναι καλύτερο από ης αθήνας, αλλο έγραψα παραπάνω.
Δεν υπάρχει εμπόριο στα αγγλικά πτυχία, μη τρελαθούμε, γιατί το κάνετε πιπίλα αυτό;
τα ιταλικά, τα βουλγαρορουμάνικα;
άνοιξαν οι αγγλοι την εκπαίδευση τους σε πολόύς ξένους φοιτητές και κάπως έπρεπε να γίνει προσαρμογή. έπρεπε να προσαρμοστεί σε πιο ευρείους προσανατολισμούς και σε πρακτική. Επειδή εκεί δεν ζητάνε τη λεπτομέρεις της υπολεπτομ΄ρειας και αν ςίσαι εκεί συνεπής μπορείς να τεέιώσεις πάει να πεί ότι εμπορεύονται διπλώματα;;
Και τα λέω αυτά χωρίς να αντιμάχομαι τα ελληνικά ακι κανένα πανεπιστ΄μιο στον κόσμο , όύτε της γκάνας πχ. Τα πανεπιστημιακά ιδρύματα εξυπηρετούν ένα σκοπό στη κοινωνία, από κει και πέρα επαφίεται στον σπουδαστή τι θα κάνει με τα εφόδια που πήρε.
Εσύ μπορεί να μην ήσουν ικανοποιημένη στο lse και να έτυχε και κάποιος γνωστός σου στο ucl πχ να ήταν τέλεια

Παλι του ιδιου κλιματος θεμα,διαβαζω και δεν μου αρεσει να επαναλαμβανω ξανα την απαντηση μου.Ας τη γραψω ομως,ισως καποιοι ωφεληθουν.
Αγαπητη Ταδε που σπουδαζεις στο ελληνικο παραρτημα του Ταδε ακριβοθωρητου Αγγλικου πανεπιστημιου,δεν ξερω τι γνωριζεις περι της ελληνικης προπτυχιακης εκπαιδευσης(σιγουρα οχι πολλα) αλλα μια χαρα της ασκεις κριτικη ενω δεν δεχεσαι την κριτικη που σου ασκουν οι υπολοιποι για τον δικο σου τροπο εκπαιδευσης.Κοιτα και γω αμα δεν ειχα περασει μεσω πανελληνιων,καλο και αγιο θα μου φαινοταν το κολλεγιο το οποιο θα επελεγα για σπουδες και με επαρση θα το λεγα τριγυρω.Αλλωστε,σοφα το χει θεσει ο λαος χρονια τωρα:''αμα δεν παινεψεις το σπιτι σου..''

Ας αρχισουμε λοιπον.Λες οτι η ελληνικη προπτυχιακη εκπαιδευση ειναι κατωτατη σε σχεση με τις δικες σου σπουδες.Την εχεις ζησει και ξερεις;Και μην πεις ναι εχω παει να παρακολουθησω ενα-δυο μαθηματα,γιατι θα γελασω.Μαθε,λοιπον,οτι το ελληνικο πανεπιστημιο,παρ'ολη τη μιζερια του,το χαος,την κομματικοποιηση και το νεποτισμο,σου δινει ευκαιριες.Τοσες πολλες μαλιστα που μπορεις να εκπλαγεις.Εχω μιλησει με παιδια της σχολης μου με ενα βιογραφικο τοσο τελειο που ποσες φορες τους ρωτησα αν εχουν προπτυχιακο προγραμμα σπουδων στην αγγλια η καπου εκει...Απαραιτητη προυποθεση βεβαια ειναι να μην καθεσαι και τα ξυνεις ολη μερα,αλλα να χεις τα ματια ανοικτα,να το κυνηγας το πραγμα.Εσυ μπορεις να βλεπεις δεκαδες που τα ξυνουν και βγαζεις συμπερασμα..ξερεις ομως ποσους εκατονταδες ξερω εγω που εχουν λιωσει στο διαβασμα,τρωγοντας στη μαπα τη σηψη του ελληνικου συστηματος;Για αυτο αμα δεν ξερουμε,ΔΕΝ μιλαμε και εκφερουμε λανθασμενες αποψεις.Οκ;

Το πανεπιστημιο που φοιτεις ειναι επι πληρωμη.Χρηματα που εν γνωσει σου δινεις προκειμενου να σπουδασεις.Τα χρηματα αυτα δεν ειναι λιγα.Συγκεντρωτικα δε,βγαινει ενας πολυ καλος λογαριασμος.Αρα;Αυτο σημαινει καλυτερες υποδομες,εργαστηρια κλπ.Σημαινει και καλυτερη προπτυχιακη εκπαιδευση;Χμ,δεν ξερω και πολλους καθηγητες να λενε ''α εμενα μου προσφεραν θεση στο ΕΚΠΑ και αρνηθηκα γιατι θα κανω στο ελληνικο παραρτημα του ταδε Κολλεγιου''.Τουλαχιστον ατομα με προσοντα που επιδιωκουν καριερα.Το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι αυτο που ειναι,οχι να το χρηματοδοτησουν,αλλα ο καθενας να το κατακλεψει προσπαθει.Και ομως ο μεσος φοιτητης μεσα στη σαπιλα επιβιωνει.Μεσα στην αντιξοοτητα που του δημιουργει καθε ανεξελεγκτος καθηγητης,με προσωπικο διαβασμα,τα καταφερνει.Νομιζω προς οφελος του ειναι και μαγκια του που επιτυγχανει κατι τετοιο.Το οτι το πανεπιστημιο υπολειτουργει σε μερικα θεματα (οχι τη παροχη σπουδων) δεν εγκειται αλλα και ουτε θα επηρεασει το μεσο φοιτητη.Εκτος,βεβαια,αν ειναι ο προεδρος της ΔΑΠ και χασει τα κονε...


Γενικα,θα θελα,να κλεισω με το εξης.Στην ελλαδα,πασχουμε απο ενα συνδρομο που λεγεται ελλειψη αυτοκριτικης.Μπορει καποιος απο κολλεγιο να γινει και ο γαμω επαγγελματιας στον κλαδο του;Ναι,σαφως.Το ιδιο ισχυει και για καποιον απο ΑΕΙ; Σαφως.ναι.Ειναι τη δεδομενη χρονικη στιγμη καλυτερη επιλογη ενα κολλεγιο απο ενα ΑΕΙ στον ιδιο επαγγελματικο κλαδο; ΟΧΙ.Ε,πως να το κανουμε δηλαδη;Υστερουν σε επαγγελματικα δικαιωματα,εφοσον εμπλεκονται χρηματα μπορει οι σπουδες να ειναι αμφιβολου ποιοτητας καθοσον υπαρχουν παντου επιτηδειοι (κανουν τα παντα για το ρευστο που οι γονεις των μαθητων δινουν για τα καμαρια τους...).Οποτε,ο,τι και να λεμε,αυτη ειναι η πραγματικοτητα τη δεδομενη χρονικη στιγμη.Δεν χρειαζεται να ευλογουμε τα γενεια μας,για να νιωθουμε καλυτερα...επειδη καποτε σε καποιες εξετασεις μπορει να αποτυχαμε(δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου.)
οχι, οχι παλια τα αγγλικά πανεπιστήμια είχαν ελάχιστα δίδακτρα και τα σκωτσέζικα καθόλου.
Ας τα ακριβοθώρητα και μην υπερβάλλεις.
εξιδανικεύεις και παραλογίζεσαι.

καθηγητές-θέσεις...
για σκέψου λίγο. Δεν είμαι υπερ των κολλέγίων franchise σε καμιά περίπτωση πάντως.

Όχι. Πιο ουσιαστικοί λόγοι.
όπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Δε γνωρίζω πολλά για τα κολέγια και δε ξέρω αν είναι όντως καλά ή όχι αλλά το imperial και το kings είναι κολέγια, και μάλιστα απ' τα τοπ. ;)
Οπότε υπάρχουν και κολέγια τα οποία είναι πολύ καλύτερα απ' τα πανεπιστήμια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δε γνωρίζω πολλά για τα κολέγια και δε ξέρω αν είναι όντως καλά ή όχι αλλά το imperial και το kings είναι κολέγια, και μάλιστα απ' τα τοπ. ;)
Οπότε υπάρχουν και κολέγια τα οποία είναι πολύ καλύτερα απ' τα πανεπιστήμια :)
Nα σε διορθωσω, τα συγκεκριμενα αποτελουν κολλεγια του

Πανεπιστημιου του λονδινου.
Δεν ειναι αυτοφυη κολλεγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top