Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
κανεις δεν σου ειπε ντε και καλα "ΠΙΣΤΕΥΣΕ ΡΕ" αλλα το 99% των post π εχω δει στο ιντερνετ τετοιου τυπου ειναι απο εναν συνηθως αθεο που ξεκιναει ενα ποστ να κανει flame τους χριστιανους με τη λογικη

"αθεος=ερευνητικος επιστημονας με IQ>200" και οι υπολοιποι ειναι χαζουλικα παιδακια

οκ το καταλαβαμε δεν πιστευεις πουθενα, δεν σου ειπε κανεις τι να κανεις
συμπιεσε το υπερμετρο εγω και μαθε οτι παντα θα υπαρχει καποιος που θα διαφωνεις, δεν χρειαζεται να κλαιγεσαι δημοσιως για τουτο

εγω επισης διαφωνω με τα ζωδια
δεν κανω ποστ σα χαζοχαρουμενο να τρολαρω οσους τους αρεσουν, μαγκια τους

σαν τις κατινες στο χωριο...

Δε σε ρώτησε τι ψηφίζεις, μαν... Σε ρώτησε για ένα θέμα που στην Αγία Γραφή εκφράζεται ξεκάθαρη άποψη.

το θεμα δεν ειναι να πει ο καθεις την αποψη του, θα ξεφυγει η κουβεντα σε ασχετες ατερμονες βλακωδεις συζητησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
δεν θα μπλεξω με σοφιστειες,
ειναι ανουσιες, αναιτιες και εχουν παντελη ελλειψη επαφης με την πραγματικοτητα

καταρχας εγω δεν κρινω κανεναν, ενα αυτο
κατα δευτερον, θα αποτρεψω οποιονδηποτε θελει να σφαζει ανθρωπους και να τους καιεις ζωντανους

κατα τριτον, στην αγια γραφη, σου λεει απλα πραγματα, (αλλο αν πολλοι τα παρερμηνευεις σκοπιμα)
πως μπορεις τωρα εσυ με το αγαπατε αλληλους να πουλας πνευμα οτι ο χριστιανισμος ωθει τον ανθρωπο σε δεν ξερω και εγω τι, δικο σου θεμα

ωραια, δηλαδη θεωρεις (ετσι λες εμμεσα) παραλογα αυτα τα πραγματα
οκ, εσυ ειδικα να μισεις τον πλησιον σου
αν το θεωρεις λογικο, do it

Με αυτά που λες εκτίθεσαι γιατί φαίνεται πως ποτέ δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι πρεσβεύει ο Άντον Λαβέι που ίδρυσε την εκκλησία του Σατανά.

Καταρχάς, ο Λαβέι ούτε έσφαξε ανθρώπους, ούτε τους έκαψε. Η εκκλησία του είχε κυρίως φιλοσοφικό χαρακτήρα. Διάβασε τον και θα δεις. Αλλά ξέρω ήδη ότι δεν πρόκειται να το κάνεις γιατί η θρησκεία σου, λέει πως δεν πρέπει να σκανδαλίζεσαι...
Ε λοιπόν, πίστευε και μη ερεύνα.

Η Αγία Γραφή, λοιπόν, λέει ένα σωρό βλακείες.
Μπορεί να λέει αγαπάτε αλλήλους, αλλά λέει και να σκοτώσεις την γυναίκα που απάτησε τον σύζυγο της.
Ο Θεός παρουσιάζεται: ρατσιστής, σεξιστής, ομοφοβικός, σκληρός, αλλά ταυτόχρονα: σπάχνικός, Άγιος, πανταχού παρών κλπ

Δεν είναι ότι άλλαξαν οι διαθήκες.
Είναι πως άλλαξαν οι καιροί.
Γιατί από τότε που υπήρχαν τα κείμενα τις Π.Δ μέχρι να γραφτούν αυτά της Κ.Δ μεσολάβησαν εκατοντάδες χρόνια και είχαν αλλάξει οι περισσότερες συνήθειες και οι παραδόσεις. Για αυτό και η Κ.Δ είχε έναν χαρακτήρα πιο "φιλελεύθερο", γιατί μετά από τόσα χρόνια η θανατική ποινή είχε αρχίσει να αμφισβητείται σαν μέσο τιμωρίας. Όπως και σήμερα βλέπεις ότι δεν χτυπάνε τα παιδιά στο σχολείο σύμφωνα με τους νέους νόμους, ενώ οι παλιοί νόμοι δεν είχαν θέση για το θέμα.

Μετά, το να αγαπάς τον πλησίον σου, ανεξάρτητα από το ποιος είναι, ΕΙΝΑΙ παράλογο γιατί ο πλησίον σου μπορεί να μην αξίζει αυτήν την αγάπη.
Έτσι και η αγάπη χάνει το νόημα της.
Και επίσης θεωρείς πολύ λογική τη φράση: "Αν σου χτυπήσουν το ένα μάγουλο, γύρνα και το άλλο";
Είναι ενάντια στην βιολογική φύση του ανθρώπου.
Εντελώς παράλογη πρόταση.

Και πραγματικά, θα μισώ τον πλησίον μου, αν αυτός το αξίζει.
Θα είναι πολύ πιο αποδοτικό από του να του γυρνάω το μάγουλο μου για να με ξαναχτυπήσει.

Υ,Γ
Δεν είναι σοφιστείες. Το να ερευνάς τις διάφορες θρησκείες είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Με αυτά που λες εκτίθεσαι γιατί φαίνεται πως ποτέ δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι πρεσβεύει ο Άντον Λαβέι που ίδρυσε την εκκλησία του Σατανά.

Καταρχάς, ο Λαβέι ούτε έσφαξε ανθρώπους, ούτε τους έκαψε. Η εκκλησία του είχε κυρίως φιλοσοφικό χαρακτήρα. Διάβασε τον και θα δεις. Αλλά ξέρω ήδη ότι δεν πρόκειται να το κάνεις γιατί η θρησκεία σου, λέει πως δεν πρέπει να σκανδαλίζεσαι...
Ε λοιπόν, πίστευε και μη ερεύνα.

Η Αγία Γραφή, λοιπόν, λέει ένα σωρό βλακείες.
Μπορεί να λέει αγαπάτε αλλήλους, αλλά λέει και να σκοτώσεις την γυναίκα που απάτησε τον σύζυγο της.
Ο Θεός παρουσιάζεται: ρατσιστής, σεξιστής, ομοφοβικός, σκληρός, αλλά ταυτόχρονα: σπάχνικός, Άγιος, πανταχού παρών κλπ

Δεν είναι ότι άλλαξαν οι διαθήκες.
Είναι πως άλλαξαν οι καιροί.
Γιατί από τότε που υπήρχαν τα κείμενα τις Π.Δ μέχρι να γραφτούν αυτά της Κ.Δ μεσολάβησαν εκατοντάδες χρόνια και είχαν αλλάξει οι περισσότερες συνήθειες και οι παραδόσεις. Για αυτό και η Κ.Δ είχε έναν χαρακτήρα πιο "φιλελεύθερο", γιατί μετά από τόσα χρόνια η θανατική ποινή είχε αρχίσει να αμφισβητείται σαν μέσο τιμωρίας. Όπως και σήμερα βλέπεις ότι δεν χτυπάνε τα παιδιά στο σχολείο σύμφωνα με τους νέους νόμους, ενώ οι παλιοί νόμοι δεν είχαν θέση για το θέμα.

Μετά, το να αγαπάς τον πλησίον σου, ανεξάρτητα από το ποιος είναι, ΕΙΝΑΙ παράλογο γιατί ο πλησίον σου μπορεί να μην αξίζει αυτήν την αγάπη.
Έτσι και η αγάπη χάνει το νόημα της.
Και επίσης θεωρείς πολύ λογική τη φράση: "Αν σου χτυπήσουν το ένα μάγουλο, γύρνα και το άλλο";
Είναι ενάντια στην βιολογική φύση του ανθρώπου.
Εντελώς παράλογη πρόταση.

Και πραγματικά, θα μισώ τον πλησίον μου, αν αυτός το αξίζει.
Θα είναι πολύ πιο αποδοτικό από του να του γυρνάω το μάγουλο μου για να με ξαναχτυπήσει.

Υ,Γ
Δεν είναι σοφιστείες. Το να ερευνάς τις διάφορες θρησκείες είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό.

επειδη δεν ειμαι ιεροκυρηκας και δεν ειναι η δουλεια μου, βρες εναν παπα νορμαλ και μορφωμενο, πανε με την αγια γραφη και πες του τα χωρια που λες, θα δεις οτι εχεις αδικο, βαριεμαι να το κανω εγω, γιατι... ε δεν χρωσταω σε κανεναν να κανω μαθηματα χριστιανισμου

btw, ειδικα το σεξιστης....με πιανουν τα γελια, κλασσικο δειγμα οτι δεν διαβασες ποτε το χωριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
επειδη δεν ειμαι ιεροκυρηκας και δεν ειναι η δουλεια μου, βρες εναν παπα νορμαλ και μορφωμενο, πανε με την αγια γραφη και πες του τα χωρια που λες, θα δεις οτι εχεις αδικο, βαριεμαι να το κανω εγω, γιατι... ε δεν χρωσταω σε κανεναν να κανω μαθηματα χριστιανισμου

btw, ειδικα το σεξιστης....με πιανουν τα γελια, κλασσικο δειγμα οτι δεν διαβασες ποτε το χωριο

"Αι γυναικες σας ας σιωπωσιν εν ταις εκκλησιαις· διοτι δεν ειναι συγκεχωρημενον εις αυτας να λαλωσιν, αλλα να υποτασσωνται, καθως και ο νομος λεγει."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι να πει ο καθεις την αποψη του

Αυτός είναι ο σκοπός κάθε forum

θα ξεφυγει η κουβεντα σε ασχετες ατερμονες βλακωδεις συζητησεις
Αυτό αναπόφευκτα συμβαίνει σε κάθε θέμα περί θρησκείας, χωρίς να κατηγορώ εξ' ολοκλήρου τη μία ή την άλλη πλευρά, για να μην παρεξηγηθώ.

btw, ειδικα το σεξιστης....με πιανουν τα γελια, κλασσικο δειγμα οτι δεν διαβασες ποτε το χωριο

"Η γυναίκα ας μαθαίνει μέσα σε ησυχία με κάθε υποταγή· σε γυναίκα, όμως, δεν επιτρέπω να διδάσκει ούτε να αυθεντεύει επάνω στον άνδρα, αλλά να ησυχάζει. Επειδή, ο Αδάμ πλάστηκε πρώτος, έπειτα η Εύα. Και ο Αδάμ δεν απατήθηκε· αλλά, η γυναίκα, αφού εξαπατήθηκε, διέπραξε παράβαση."

(Προς Τιμόθεον Α', 2: 11-14)

Κι άπειρα παραδείγματα ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
η αποψη μου σε οτιδηποτε πολιτικοκοινωνικοοικονομικο θεμα, δεν σε αφορα, τουλαχιστον οχι σε δημοσιο ποστ, αν θες σε πμ...που και παλι, ουτε σε πμ σε αφορα, τελος παντων

Σε ιντερνετικό φόρουμ είσαι, και μιας και έθεσες μια προσωπική θέση "δεν κατηγορώ κανέναν" σε ρωτάω απλά την γνώμη σου για τον γάμο ομοφυλόφιλων ζευγαριών. Δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Λοιπόν για μένα η λέξη "γάμος" για τους ομοφυλόφιλους θεωρώ οτι δεν ταιριάζει (μου δημιουργεί λίγο αηδία μέσα μου). Αλλά πιστεύω οτι θα πρέπει το κράτος να θεσπίσει νομοθεσία για την επισημοποίηση της σχέσης των ομόφυλων και να τακτοποιηθούν κάποια δικαιώματά τους. Είμαι αντίθετος να τους επιτραπεί υιοθεσία παιδιού.
Φυσικά γνωρίζω οτι στην αποκάλυψη του Ιωάννη αναφέρεται πως η ερωτική σχέση μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου είναι βαριά ακολασία. Αλλά τι να γίνει, τουλάχιστον εγώ έχω την συνείδησή μου ήσυχη και δεν είμαι gay. Ο άλλος ας κάνει οτι θέλει δεν μου πέφτει λόγος να του ορίσω τι θα κάνει στο κρεβάτι του.

ΥΓ: Α και μια ερώτηση, για τον διάβολο λέει πολλά πράγματα η αγία γραφή, αλλά θέλω να μάθω, διάβολος και σατανάς είναι το ίδιο πράγμα? Παρότι αναφέρεται και ο σατανάς δεν μπορώ να εντοπίσω τις διαφορές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
1)για μένα η λέξη "γάμος" για τους ομοφυλόφιλους θεωρώ οτι δεν ταιριάζει (μου δημιουργεί λίγο αηδία μέσα μου).
2) Είμαι αντίθετος να τους επιτραπεί υιοθεσία παιδιού.
3) Φυσικά γνωρίζω οτι στην αποκάλυψη του Ιωάννη αναφέρεται πως η ερωτική σχέση μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου είναι βαριά ακολασία.
4) Αλλά τι να γίνει, τουλάχιστον εγώ έχω την συνείδησή μου ήσυχη και δεν είμαι gay.

->Ο άλλος ας κάνει οτι θέλει δεν μου πέφτει λόγος να του ορίσω τι θα κάνει στο κρεβάτι του.<-

'nough said
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
'nough said αλλα οταν στο σχολείο βλέπουμε αυτά τα ''διαφορετικά'' παιδιά η κατανόηση και ο σεβασμός πάνε περίπατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
'nough said αλλα οταν στο σχολείο βλέπουμε αυτά τα ''διαφορετικά'' παιδιά η κατανόηση και ο σεβασμός πάνε περίπατο...

Αν το κάνεις εσύ, δεν σημαίνει ότι το κάνουν και οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
αφού με έπρηξε η μάνα μου να πάμε χθες σε μοναστήρι πήγα και πραγματικά αηδίασα,εκνευρίστηκα και παραξενεύτηκα με κάποια πράγματα.......
θα αναφέρω μόνο ένα περιστατικά: ο παπάς ρωτούσε όλο τον κόσμο που πήγαινε να πάρει την ευχή του or something αν είχε διαβάσει βιβλία ψυχολογίας η γιόγκα.....θεωρείται κάτι από αυτά κακά; καλά για τη γι΄΄ογκα οκ,έχω ακούσει διάφορα κουλά,αλλά η ψυχολογία τι φταίει;στο κάτω κάτω αυτός που εξομολογεί κάνει την ίδια δουλειά:έτσι λέει η θρησκευτικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
αφού με έπρηξε η μάνα μου να πάμε χθες σε μοναστήρι πήγα και πραγματικά αηδίασα,εκνευρίστηκα και παραξενεύτηκα με κάποια πράγματα.......
θα αναφέρω μόνο ένα περιστατικά: ο παπάς ρωτούσε όλο τον κόσμο που πήγαινε να πάρει την ευχή του or something αν είχε διαβάσει βιβλία ψυχολογίας η γιόγκα.....θεωρείται κάτι από αυτά κακά; καλά για τη γι΄΄ογκα οκ,έχω ακούσει διάφορα κουλά,αλλά η ψυχολογία τι φταίει;στο κάτω κάτω αυτός που εξομολογεί κάνει την ίδια δουλειά:έτσι λέει η θρησκευτικού

Εντάξει, δεν είναι όλα τα μοναστήρια έτσι, όμως. Τα μοναστήρια είναι μικρές "κοινότητες", στις οποίες μπορείς να συναντήσεις διάφορες πάστες ανθρώπων. Ο συγκεκριμένος μπορεί να ήταν ένας κομπλεξικός τρελόπαπας, δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.
Προσωπικά, δεν πιστεύω. Αλλά, θεωρώ ότι τέτοιες γενικεύσεις είναι παράλογες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
αφού με έπρηξε η μάνα μου να πάμε χθες σε μοναστήρι πήγα και πραγματικά αηδίασα,εκνευρίστηκα και παραξενεύτηκα με κάποια πράγματα.......
θα αναφέρω μόνο ένα περιστατικά: ο παπάς ρωτούσε όλο τον κόσμο που πήγαινε να πάρει την ευχή του or something αν είχε διαβάσει βιβλία ψυχολογίας η γιόγκα.....θεωρείται κάτι από αυτά κακά; καλά για τη γι΄΄ογκα οκ,έχω ακούσει διάφορα κουλά,αλλά η ψυχολογία τι φταίει;στο κάτω κάτω αυτός που εξομολογεί κάνει την ίδια δουλειά:έτσι λέει η θρησκευτικού

τα βιβλια ψυχολογιας??? Παντως συμφωνω με την pre+ δεν ειναι ολα τα μοναστηρια ετσι εχω παει και κανεναν μοναχος δεν ειπε κατι παρομοιο. Επεσες σε λαχειο κι εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εντάξει, δεν είναι όλα τα μοναστήρια έτσι, όμως. Τα μοναστήρια είναι μικρές "κοινότητες", στις οποίες μπορείς να συναντήσεις διάφορες πάστες ανθρώπων. Ο συγκεκριμένος μπορεί να ήταν ένας κομπλεξικός τρελόπαπας, δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.
Προσωπικά, δεν πιστεύω. Αλλά, θεωρώ ότι τέτοιες γενικεύσεις είναι παράλογες. :-p
όπως λέω και παρακάτω στην ντόιτς είναι γνωστό μοναστήρι(5 πούλμαν πήγαν χθες το πρωι)......
πως γίνεται σε ένα τόσο γνωστό μοναστήρι να λένε τέτοια;
και παρόλο που εγώ δεν έχω σχέσεις με τον χριστιανισμό(αν εξαιρέσεις τη μάνα μου) αυτόν τον παπά,πριν πεί αυτό το πράγμα τον είχα συμπαθήσει
.χ. όταν η μάνα μου είπε:φίλα του το χέρι αυτός είπε ας την να κάνει ό,τι θέλει,και κάναμε χειραψία.
μου έκανε και κάτι βλακείες(ξέρω γω κόλλα 5 :P) μάλλον επειδή μικροδείχνω αλλά και πάλι,πριν αρχίσει αυτά τον συμπάθησα
τα βιβλια ψυχολογιας??? Παντως συμφωνω με την pre+ δεν ειναι ολα τα μοναστηρια ετσι εχω παει και κανεναν μοναχος δεν ειπε κατι παρομοιο. Επεσες σε λαχειο κι εσυ

μα το θέμα μου ρε ντόιτς είναι ότι πάντα σε τέτοια πέφτω.σε όσα μοναστήρια έχω πάει(και έχω πάει σε καμιά δεκαριά και αρκετά γνωστά με πολλές επισκέψεις όχι άκυρα),όλο τέτοια κάνουν.
ή λενε κουλά,η σε κοιτάνε στα χέρια να δούνε τι έφερες ή σε κοιτάνε στις τσέπες να δούνε τι θα ακουμπήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
μα το θέμα μου ρε ντόιτς είναι ότι πάντα σε τέτοια πέφτω.σε όσα μοναστήρια έχω πάει(και έχω πάει σε καμιά δεκαριά και αρκετά γνωστά με πολλές επισκέψεις όχι άκυρα),όλο τέτοια κάνουν.
ή λενε κουλά,η σε κοιτάνε στα χέρια να δούνε τι έφερες ή σε κοιτάνε στις τσέπες να δούνε τι θα ακουμπήσεις

Καλα ελεος. Και την θρησκεια την εχουμε κανει πλεον επαγγελμα και κοιταμε πως θα βγαλουμε και απο αυτο ακομα... τι να πω... Υπαρχουν παπαδες που τα ρασα τα φορουν στην εκκλησια και τους βλεπεις μετα χαλαρουιτα στα καφενεια να βριζουν. Τετοιους παπαδες δεν θελω ουτε να τους βλεπω.... Κανονικα δεν επρεπε να πληρώνοταν καν αλλα τεσπα. Απο ολα κοιταμε πως θα βγαλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
όπως λέω και παρακάτω στην ντόιτς είναι γνωστό μοναστήρι(5 πούλμαν πήγαν χθες το πρωι)......
πως γίνεται σε ένα τόσο γνωστό μοναστήρι να λένε τέτοια;
και παρόλο που εγώ δεν έχω σχέσεις με τον χριστιανισμό(αν εξαιρέσεις τη μάνα μου) αυτόν τον παπά,πριν πεί αυτό το πράγμα τον είχα συμπαθήσει
.χ. όταν η μάνα μου είπε:φίλα του το χέρι αυτός είπε ας την να κάνει ό,τι θέλει,και κάναμε χειραψία.
μου έκανε και κάτι βλακείες(ξέρω γω κόλλα 5 :P) μάλλον επειδή μικροδείχνω αλλά και πάλι,πριν αρχίσει αυτά τον συμπάθησα


μα το θέμα μου ρε ντόιτς είναι ότι πάντα σε τέτοια πέφτω.σε όσα μοναστήρια έχω πάει(και έχω πάει σε καμιά δεκαριά και αρκετά γνωστά με πολλές επισκέψεις όχι άκυρα),όλο τέτοια κάνουν.
ή λενε κουλά,η σε κοιτάνε στα χέρια να δούνε τι έφερες ή σε κοιτάνε στις τσέπες να δούνε τι θα ακουμπήσεις

Όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τον χριστιανισμό όμως. Αν θες να απορρίψεις κάποια θρησκεία, καλύτερα να διαβάσεις τα ιερά βιβλία τους, να συμμετάσχεις σε τελετές τους, για να καταλάβεις στην ουσία, ποια στοιχεία πρέπει να συγκρατήσεις και ποια να απορρίψεις. Ακόμα κι αν δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού και στην χρησιμότητα της θρησκείας ως μια άλλη "δαμόκλειος σπάθη", η οποία αποτελεί τροχοπέδη στην ελεύθερη και ανεξάρτητη διαμόρφωση του χαρακτήρα σου, θεωρώ ότι πολλές θρησκείες μπορούν να προσφέρουν πολύτιμα δοκίμια φιλοσοφικής σκέψης. Επιπλέον, όλα αυτά που αναφέρεις δεν αποτελούν μια σφαιρική άποψη για τη θρησκεία, αλλά επιμέρους περιπτώσεις, τις οποίες έτυχε να συναντήσεις. Μα και ο κανόνας να είναι, η κάθε θρησκεία δεν είναι οι παπάδες της και οι ιεροκήρυκες της ούτε οι μοναχοί/ες της, αλλά η κοσμοθεωρία, το ιδεολογικό υπόβαθρο, η νοοτροπία που υποβόσκει.
Τώρα, η διαφθορά και ο κομπορρημοσύνη των "εντολοδόχων" του Θεού είναι κοινωνικό φαινόμενο και δεν αφορά την θρησκεία καθεαυτή. Να μου πεις ότι δεν είμαι χριστιανή, επειδή "οι παπάδες σε κοιτάνε στα χέρια να δούνε τι έφερες" δεν έχει νόημα. Η άποψη που έχω για τη θρησκεία είναι αρκετά περίπλοκη, και μου είναι δύσκολο να καταθέσω ξεκάθαρα την άποψη μου, χωρίς να οδηγήσω τον άλλον στην παράνοια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τον χριστιανισμό όμως. Αν θες να απορρίψεις κάποια θρησκεία, καλύτερα να διαβάσεις τα ιερά βιβλία τους, να συμμετάσχεις σε τελετές τους, για να καταλάβεις στην ουσία, ποια στοιχεία πρέπει να συγκρατήσεις και ποια να απορρίψεις. Ακόμα κι αν δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού και στην χρησιμότητα της θρησκείας ως μια άλλη "δαμόκλειος σπάθη", η οποία αποτελεί τροχοπέδη στην ελεύθερη και ανεξάρτητη διαμόρφωση του χαρακτήρα σου, θεωρώ ότι πολλές θρησκείες μπορούν να προσφέρουν πολύτιμα δοκίμια φιλοσοφικής σκέψης. Επιπλέον, όλα αυτά που αναφέρεις δεν αποτελούν μια σφαιρική άποψη για τη θρησκεία, αλλά επιμέρους περιπτώσεις, τις οποίες έτυχε να συναντήσεις. Μα και ο κανόνας να είναι, η κάθε θρησκεία δεν είναι οι παπάδες της και οι ιεροκήρυκες της ούτε οι μοναχοί/ες της, αλλά η κοσμοθεωρία, το ιδεολογικό υπόβαθρο, η νοοτροπία που υποβόσκει.
Τώρα, η διαφθορά και ο κομπορρημοσύνη των "εντολοδόχων" του Θεού είναι κοινωνικό φαινόμενο και δεν αφορά την θρησκεία καθεαυτή. Να μου πεις ότι δεν είμαι χριστιανή, επειδή "οι παπάδες σε κοιτάνε στα χέρια να δούνε τι έφερες" δεν έχει νόημα. Η άποψη που έχω για τη θρησκεία είναι αρκετά περίπλοκη, και μου είναι δύσκολο να καταθέσω ξεκάθαρα την άποψη μου, χωρίς να οδηγήσω τον άλλον στην παράνοια. :P

κοίτα να δείς επειδή έχω διαβάσει λίγη αγία γραφή,δεν μπορώ να πω ότι αυτά τα κείμενα συνάδουν με την δική μου φιλοσοφία,αφήνουν πολλά κενά και διάφορα ερωτήματα για την ύπαρξη αναπάντητα..
τώρα για τους παπάδες θα με βρείς αντίθετη.οι κύριοι πρεσβευτές μιας θρησκείας,που κανονικά πρέπει να μεταλαμπαδεύουν τη γνώση τους ως προς αυτή και όχι απλά να σου μεταφέρουν τις διάφορες μεσαιωνικές απόψεις τους,είναι ένα με κάθε θρησκεία.δεν θα μπορούσα να φανταστώ (εμένα τουλάχιστον) να τα διαχωρίζω και από τη μία να λέω,ο χριστός μπλα μπλα μπλα τα θαυματά του τα αυτά του,τα άλλα του,και από την άλλη να λέω:προχτές πήγα σε ένα μοναστήρι και συνάντησα έναν παπα με μεσαιωνικές αντιλήψεις.
είναι κόντρα στη δική μου λογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Όταν είχε πάει ο κολλητός μου στο άγιο όρος για μερικές μέρες, κάτι μοναχές τους ξεναγούσαν στα μέρη, και μια μοναχή είπε ένα όραμα οτι η κορυφή του βουνού του Αθώ που είναι εκεί, κάποια στιγμή θα γκρεμιστεί από τον θεό διότι οι περισσότεροι μοναχοί πλέον γίνονται για το χρήμα και το βόλεμα από τις δύσκολες καταστάσεις και όχι για να έρθουν ποιό κοντά με τον θεό. Αυτό γενικά το λένε σχεδόν σε όλους όσους περάσουν από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μοναχες στο Αγιο Ορος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Σωστά το επισήμανες, μάλλον είπα κοτσάνα, μοναχοί θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top