Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καποτε ελεγαν σοφιστειες οι εξυπνοι
τωρα οι ηλιθιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπαρχουν νεοι των 21ο αιωνα που να πιστευουν σε εναν ουρανιο παπουλη που πραγματοποιει ευχες?οΟ.Ισως καποιοι να πιστευουν σε κατι ανωτερο,πνευματικο,που τους "δινει" κουραγιο..Αλλα καποια πραγματα πρεπει εμεις οι νεοι να τα αποβαλουμε καποια στιγμη..

Καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους τους νέους. Και όταν λές "νέοι" τι ηλικίες εννοείς; Γιατί και ένας 40άρης σήμερα νέος θεωρείται και αυτός. Έχω φίλους μου στα 25-27 που κάποτε δεν πιστεύαμε καθόλου στον θεό ακούγαμε όλο metal και λέγαμε οτι τα πάντα ορίζονται και εξηγούνται από την επιστήμη. Κάποια μέρα αλλάξαμε άποψη και πιστεύψαμε όλοι.

Τα περισσότερα άτομα που είναι έφηβοι μαθητές αλλά και φοιτητές δεν πιστεύουν στον θεό γιατί δεν έχουν περάσει το άγχος και τις πραγματικές δυσκολίες που έχει η επιβίωση και η αυτοσυντήρηση. Όταν θα έρθει αυτός ο καιρός τότε οι περισσότεροι θα αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για την πίστη και την θρησκεία. Και αν διαβάσουν την αγία γραφή όλη από την αρχή θα την δούν από μια εντελώς διαφορετική οπτική γωνία σε σύγκριση με αυτή των μαθητικών χρόνων, που για την πλειοψηφία ήταν ένα παραμυθάκι.
Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι τους οποίους πολλές φορές τους κατακρίνουμε και τους λέμε οπισθοδρομικούς, παλαιών αρχών κ.α, πιστεύουν γιατί ακριβώς πέρασαν αυτές τις δυσκολίες και σε πολύ μικρότερες ηλικίες από οτι εμείς που τις περνάμε οι περισσότεροι μετά τα 22-23 και κάποιοι άλλοι ακόμα και στα 30.

Μέχρι τότε λοιπόν, πιστεύετε σε οτι θέλετε, αλλά μην είστε απόλυτοι γιατί ενδεχομένως να αναθεωρήσετε 100% τις απόψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
. Κάποια μέρα αλλάξαμε άποψη και πιστεύψαμε όλοι.

να υποθεσω οτι συμπτωματικα ηταν και η μερα που σας κανανε λοβοτομη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
αν τοσο σημαντικες αποψεις για το κοσμο αλλαζουν ετσι τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δηλαδή στις δύσκολες στιγμές αναθεωρήσατε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους τους νέους. Και όταν λές "νέοι" τι ηλικίες εννοείς; Γιατί και ένας 40άρης σήμερα νέος θεωρείται και αυτός. Έχω φίλους μου στα 25-27 που κάποτε δεν πιστεύαμε καθόλου στον θεό ακούγαμε όλο metal και λέγαμε οτι τα πάντα ορίζονται και εξηγούνται από την επιστήμη. Κάποια μέρα αλλάξαμε άποψη και πιστεύψαμε όλοι.

Τα περισσότερα άτομα που είναι έφηβοι μαθητές αλλά και φοιτητές δεν πιστεύουν στον θεό γιατί δεν έχουν περάσει το άγχος και τις πραγματικές δυσκολίες που έχει η επιβίωση και η αυτοσυντήρηση. Όταν θα έρθει αυτός ο καιρός τότε οι περισσότεροι θα αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για την πίστη και την θρησκεία. Και αν διαβάσουν την αγία γραφή όλη από την αρχή θα την δούν από μια εντελώς διαφορετική οπτική γωνία σε σύγκριση με αυτή των μαθητικών χρόνων, που για την πλειοψηφία ήταν ένα παραμυθάκι.
Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι τους οποίους πολλές φορές τους κατακρίνουμε και τους λέμε οπισθοδρομικούς, παλαιών αρχών κ.α, πιστεύουν γιατί ακριβώς πέρασαν αυτές τις δυσκολίες και σε πολύ μικρότερες ηλικίες από οτι εμείς που τις περνάμε οι περισσότεροι μετά τα 22-23 και κάποιοι άλλοι ακόμα και στα 30.

Μέχρι τότε λοιπόν, πιστεύετε σε οτι θέλετε, αλλά μην είστε απόλυτοι γιατί ενδεχομένως να αναθεωρήσετε 100% τις απόψεις σας.


εγω δεν εχω θεμα αν πιστευει ή δεν πιστευει ο αλλος
αλλα θεωρω τουλαχιστον σκοταδιστη αυτον που προσβαλλει τους πιστους χωρις να εχει διαβασει την αγια γραφη

προσβαλλοντας καποιον, που δεν ξερεις τι πιστευει, κρινοντας απο οτι εχεις ακουσει....τι να πω...τουλαχιστον σκοταδισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
να υποθεσω οτι συμπτωματικα ηταν και η μερα που σας κανανε λοβοτομη? :hmm:

Τρόπος του λέγιν ρε φίλε, μια μέρα που καταλάβαμε πόσο δυσκολότερα είναι τα πράγματα από αυτά που ονειρευόμασταν στο λύκειο και κατά την διάρκεια των σπουδών μας, μια μέρα που αντιληφθήκαμε οτι είμασταν εγωϊστές και πλεονέκτες και το πάν στη ζωή δεν είναι μόνο η απόκτηση στόχων και υλικών αγαθών.

εγω δεν εχω θεμα αν πιστευει ή δεν πιστευει ο αλλος
αλλα θεωρω τουλαχιστον σκοταδιστη αυτον που προσβαλλει τους πιστους χωρις να εχει διαβασει την αγια γραφη

προσβαλλοντας καποιον, που δεν ξερεις τι πιστευει, κρινοντας απο οτι εχεις ακουσει....τι να πω...τουλαχιστον σκοταδισμος

Εγώ την έχω διαβάσει σχεδόν όλη, εκτός από κάτι βιβλία της Π.Δ. Είναι τεράστια για να μπορέσεις να την διαβάσεις με επιμέλεια, εγώ την διάβαζα μεσω υπολογιστή όταν δεν είχα να κάνω κάτι άλλο και μου πήρε 5-6 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ε προφανως δεν κρινουμε οτι δεν ξερουμε..προφανως

για αυτο υπαρχει το "δεν ξερω -δεν απαντω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους τους νέους. Και όταν λές "νέοι" τι ηλικίες εννοείς; Γιατί και ένας 40άρης σήμερα νέος θεωρείται και αυτός. Έχω φίλους μου στα 25-27 που κάποτε δεν πιστεύαμε καθόλου στον θεό ακούγαμε όλο metal και λέγαμε οτι τα πάντα ορίζονται και εξηγούνται από την επιστήμη. Κάποια μέρα αλλάξαμε άποψη και πιστεύψαμε όλοι.
Τα περισσότερα άτομα που είναι έφηβοι μαθητές αλλά και φοιτητές δεν πιστεύουν στον θεό γιατί δεν έχουν περάσει το άγχος και τις πραγματικές δυσκολίες που έχει η επιβίωση και η αυτοσυντήρηση. Όταν θα έρθει αυτός ο καιρός τότε οι περισσότεροι θα αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για την πίστη και την θρησκεία. Και αν διαβάσουν την αγία γραφή όλη από την αρχή θα την δούν από μια εντελώς διαφορετική οπτική γωνία σε σύγκριση με αυτή των μαθητικών χρόνων, που για την πλειοψηφία ήταν ένα παραμυθάκι.
Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι τους οποίους πολλές φορές τους κατακρίνουμε και τους λέμε οπισθοδρομικούς, παλαιών αρχών κ.α, πιστεύουν γιατί ακριβώς πέρασαν αυτές τις δυσκολίες και σε πολύ μικρότερες ηλικίες από οτι εμείς που τις περνάμε οι περισσότεροι μετά τα 22-23 και κάποιοι άλλοι ακόμα και στα 30.

Μέχρι τότε λοιπόν, πιστεύετε σε οτι θέλετε, αλλά μην είστε απόλυτοι γιατί ενδεχομένως να αναθεωρήσετε 100% τις απόψεις σας.

Και τί ακριβώς σου προσφέρει ο "θεός",που μέχρι πρότινως σου έλειπε;
Επίσης,η συσχέτιση αθείας και μέταλ είναι τουλάχιστον ατυχέστατη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους τους νέους. Και όταν λές "νέοι" τι ηλικίες εννοείς; Γιατί και ένας 40άρης σήμερα νέος θεωρείται και αυτός. Έχω φίλους μου στα 25-27 που κάποτε δεν πιστεύαμε καθόλου στον θεό ακούγαμε όλο metal και λέγαμε οτι τα πάντα ορίζονται και εξηγούνται από την επιστήμη. Κάποια μέρα αλλάξαμε άποψη και πιστεύψαμε όλοι.

Τα περισσότερα άτομα που είναι έφηβοι μαθητές αλλά και φοιτητές δεν πιστεύουν στον θεό γιατί δεν έχουν περάσει το άγχος και τις πραγματικές δυσκολίες που έχει η επιβίωση και η αυτοσυντήρηση. Όταν θα έρθει αυτός ο καιρός τότε οι περισσότεροι θα αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για την πίστη και την θρησκεία. Και αν διαβάσουν την αγία γραφή όλη από την αρχή θα την δούν από μια εντελώς διαφορετική οπτική γωνία σε σύγκριση με αυτή των μαθητικών χρόνων, που για την πλειοψηφία ήταν ένα παραμυθάκι.
Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι τους οποίους πολλές φορές τους κατακρίνουμε και τους λέμε οπισθοδρομικούς, παλαιών αρχών κ.α, πιστεύουν γιατί ακριβώς πέρασαν αυτές τις δυσκολίες και σε πολύ μικρότερες ηλικίες από οτι εμείς που τις περνάμε οι περισσότεροι μετά τα 22-23 και κάποιοι άλλοι ακόμα και στα 30.

Μέχρι τότε λοιπόν, πιστεύετε σε οτι θέλετε, αλλά μην είστε απόλυτοι γιατί ενδεχομένως να αναθεωρήσετε 100% τις απόψεις σας.
Δηλαδή οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό όταν περνάνε δυσκολίες στη ζωή, δηλαδή το κάνουν καθαρά και μόνο από φόβο. Πίστη το λες εσύ αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
εγω δεν εχω θεμα αν πιστευει ή δεν πιστευει ο αλλος
αλλα θεωρω τουλαχιστον σκοταδιστη αυτον που προσβαλλει τους πιστους χωρις να εχει διαβασει την αγια γραφη

προσβαλλοντας καποιον, που δεν ξερεις τι πιστευει, κρινοντας απο οτι εχεις ακουσει....τι να πω...τουλαχιστον σκοταδισμος

Εσύ δηλαδή, έχεις διαβάσει την βίβλο του Σατανά, του Αντον Λαβεϊ;
Γιατί, διαφορετικά, αδίκως κατηγορείς τον σατανισμό, εφόσον δεν ξέρεις περί τίνος πρόκειται. Και επειδή έχω δει τις βασικές αρχές του μπορω να σου πω ότι έχει πολύ περισσότερη λογική από τον Χριστιανισμό. Ουσιαστικά, λέει πως καθένας μας πρέπει να γίνει "Θεός" του εαυτού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
κι εγώ ήθελα να ρωτήσω αυτό περί μεταλ. Όποιος ακούει μέταλ, είναι άθεος; Μου θυμίζετε τον θείο μου, που έλεγε πως οι ταινίες του Χάρι Πότερ είναι σατανικές (καλά, έχει κάτι περίεργα αλλά ΛΟΛ, μόνο ένας εύθραστος χαρακτήρας επηρεάζεται από τέτοια - έτσι πιστεύω). Όταν η φίλη μου ήταν άθεη άκουγε ποπακια και house. Τώρα που είναι Χριστιανή, ακούει μέταλ και ροκ.Καλά, αρκετοί μέταλ στίχοι κάνουν αναφορές σε θρησκείες, αλλά όχι μόνο σε αθεϊσμό. ντόιγκ. Υπάρχουν διάφορα είδη μουσικής στα οποία γίνονται αναφορές σε αθεΐα. btw, θα βρω ένα χριστιανικό μεταλακι και θα σας το ποστάρω:Ρ Και τέλος πάντων, αν δε σας έλεγε κανένας τίποτα περί Θεού και ανώτερων δυνάμεων, then what; Πάντως, ήμουν κι εγώ Χριστιανή. Και ήταν ωραία. Ήλπιζα σε κάτι. Περίμενα κάτι. Αυτό που δε μου άρεσε όμως ήταν όλοι αυτοί οι κανόνες. Και αν παραβείς κάποιον κανόνα, έρχεται ο γνωστός κανόνας του πόνου και των τύψεων. Το να φας κρέας την Παρασκευή δε σε κάνει βλάσφημο. Το να κάνεις νηστεία δεν είναι καν αυτοθυσία. Οι θρησκείες κάνουν τους ανθρώπους να αισθάνονται μεγάλοι και μικροί για λανθασμένους λόγους. τεσπα, peace!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
κι εγώ ήθελα να ρωτήσω αυτό περί μεταλ. Όποιος ακούει μέταλ, είναι άθεος; Μου θυμίζετε τον θείο μου, που έλεγε πως οι ταινίες του Χάρι Πότερ είναι σατανικές (καλά, έχει κάτι περίεργα αλλά ΛΟΛ, μόνο ένας εύθραστος χαρακτήρας επηρεάζεται από τέτοια - έτσι πιστεύω). Όταν η φίλη μου ήταν άθεη άκουγε ποπακια και house. Τώρα που είναι Χριστιανή, ακούει μέταλ και ροκ.Καλά, αρκετοί μέταλ στίχοι κάνουν αναφορές σε θρησκείες, αλλά όχι μόνο σε αθεϊσμό. ντόιγκ. Υπάρχουν διάφορα είδη μουσικής στα οποία γίνονται αναφορές σε αθεΐα. btw, θα βρω ένα χριστιανικό μεταλακι και θα σας το ποστάρω:Ρ Και τέλος πάντων, αν δε σας έλεγε κανένας τίποτα περί Θεού και ανώτερων δυνάμεων, then what; Πάντως, ήμουν κι εγώ Χριστιανή. Και ήταν ωραία. Ήλπιζα σε κάτι. Περίμενα κάτι. Αυτό που δε μου άρεσε όμως ήταν όλοι αυτοί οι κανόνες. Και αν παραβείς κάποιον κανόνα, έρχεται ο γνωστός κανόνας του πόνου και των τύψεων. Το να φας κρέας την Παρασκευή δε σε κάνει βλάσφημο. Το να κάνεις νηστεία δεν είναι καν αυτοθυσία. Οι θρησκείες κάνουν τους ανθρώπους να αισθάνονται μεγάλοι και μικροί για λανθασμένους λόγους. τεσπα, peace!

Ολόκληρο μουσικό υπο-είδος υπάρχει ρε παιδιά-βλ. christian metal, με συγκροτήματα που έχουν ξεχωρίσει. Όποιος υποστηρίζει πως μέταλ και αθεΐα πάνε πακετάκι, φανερώνει την άγνοια του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
κι εγώ ήθελα να ρωτήσω αυτό περί μεταλ. Όποιος ακούει μέταλ, είναι άθεος; Μου θυμίζετε τον θείο μου, που έλεγε πως οι ταινίες του Χάρι Πότερ είναι σατανικές (καλά, έχει κάτι περίεργα αλλά ΛΟΛ, μόνο ένας εύθραστος χαρακτήρας επηρεάζεται από τέτοια - έτσι πιστεύω). Όταν η φίλη μου ήταν άθεη άκουγε ποπακια και house. Τώρα που είναι Χριστιανή, ακούει μέταλ και ροκ.Καλά, αρκετοί μέταλ στίχοι κάνουν αναφορές σε θρησκείες, αλλά όχι μόνο σε αθεϊσμό. ντόιγκ. Υπάρχουν διάφορα είδη μουσικής στα οποία γίνονται αναφορές σε αθεΐα. btw, θα βρω ένα χριστιανικό μεταλακι και θα σας το ποστάρω:Ρ Και τέλος πάντων, αν δε σας έλεγε κανένας τίποτα περί Θεού και ανώτερων δυνάμεων, then what; Πάντως, ήμουν κι εγώ Χριστιανή. Και ήταν ωραία. Ήλπιζα σε κάτι. Περίμενα κάτι. Αυτό που δε μου άρεσε όμως ήταν όλοι αυτοί οι κανόνες. Και αν παραβείς κάποιον κανόνα, έρχεται ο γνωστός κανόνας του πόνου και των τύψεων. Το να φας κρέας την Παρασκευή δε σε κάνει βλάσφημο. Το να κάνεις νηστεία δεν είναι καν αυτοθυσία. Οι θρησκείες κάνουν τους ανθρώπους να αισθάνονται μεγάλοι και μικροί για λανθασμένους λόγους. τεσπα, peace!
Ε καλά τώρα ο κάθε άσχετος ας πούμε πιστός λέει ότι η μέταλ και οι μεταλάδες είναι όλοι άθεοι ή σατανιστές. Δυστυχώς τα έχω ακούσει και εγώ αυτά, τραγικές γενικεύσεις:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Και τί ακριβώς σου προσφέρει ο "θεός",που μέχρι πρότινως σου έλειπε;
Επίσης,η συσχέτιση αθείας και μέταλ είναι τουλάχιστον ατυχέστατη...

Μου έλειπε γιατί ήμουν εγωιστής εγωκεντρικός ζηλόφθονος και χαιρέκακος. Όταν θα δείς όμως οτι ψυχικά και πνευματικά είσαι "κενός", οτι παρόλο που έχεις τους γονείς σου τους φίλους σου την κοπέλα σου, παρότι πετυχαίνεις τους στόχους σου και τις προσδοκίες σου, παρότι δεν σου λείπει τίποτα υλικό στον κόσμο, κάτι μέσα σου και μέσα στην συνείδησή σου λείπει, και αυτό που σου λείπει δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις, αυτό είναι ο θεός.

Όσο για την μέταλ, μάλλον γνώμη σου οτι ήταν ατυχέστατο επιχείρημα, μίλα με μεταλάδες και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα, άκουγα μέταλ 5 χρόνια, δεν υποστηρίζω οτι όσοι ακούνε δεν πιστεύουν, αλλά ειδικά η black metal βρίζει ασυστόλως τον θεό και γενικώς αυτή η μουσική σε αποτρέπει και σε απομακρύνει από τον θεό αφού προσπαθεί πρώτα να καλλιεργήσει τον εγωισμό μέσα σου αργά και σταθερά, άκουγα φανατικά μέχρι και burzum, επειδή πλέον αηδίασα δεν ασχολούμε άλλο. Ωραίος είναι και ο κλάδος της christian ή unblack metal αλλά τα έχω βαρεθεί ποιά.
Αυτό που είπε κάποιος οτι η μέταλ σε κάνει "θεό του εαυτού" σου, η καλύτερη απόδειξη οτι προσπαθεί να σε κάνει να νομίζεις οτι είσαι κάποιος σπουδαίος. Ο εγωισμός και η υπερηφάνεια όμως κάποια στιγμή φεύγουν και τότε συνθλιβόμαστε ψυχικά σαν κατσαρίδες.

Δηλαδή οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό όταν περνάνε δυσκολίες στη ζωή, δηλαδή το κάνουν καθαρά και μόνο από φόβο. Πίστη το λες εσύ αυτό;

Μην παραφράζεις. Και ποιός σου είπε οτι το άγχος για δυσκολίες στην ζωή σημαίνει απαραίτητα και φόβος; Τον θεό τον αγαπάς δεν τον φοβάσαι. Η αιτία που θα πιστέψεις στον θεό είναι αυτό που έγραψα πρίν στον Mercury, η αφορμή που θα προκαλέσει την εκδήλωση της πίστης και της μετάνοιας είναι κάποιες πολύ δύσκολες στιγμές που περνάμε στην ζωή μας, όπου εκεί ακόμα και οι ποιό σκληρές αμετακίνητες και απόλυτες θέσεις που έχουμε για την ύπαρξη θεού και για τον κόσμο, αλλάζουν 180 μοίρες σε χρόνο dt, είναι το σημείο όπου συντρίβεται το κεφάλι του διαβόλου που είχε μπεί μέσα μας και πλέον στην ψυχή μας βρίσκεται ο θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή, έχεις διαβάσει την βίβλο του Σατανά, του Αντον Λαβεϊ;
Γιατί, διαφορετικά, αδίκως κατηγορείς τον σατανισμό, εφόσον δεν ξέρεις περί τίνος πρόκειται. Και επειδή έχω δει τις βασικές αρχές του μπορω να σου πω ότι έχει πολύ περισσότερη λογική από τον Χριστιανισμό. Ουσιαστικά, λέει πως καθένας μας πρέπει να γίνει "Θεός" του εαυτού του.

δεν θα μπλεξω με σοφιστειες,
ειναι ανουσιες, αναιτιες και εχουν παντελη ελλειψη επαφης με την πραγματικοτητα

καταρχας εγω δεν κρινω κανεναν, ενα αυτο
κατα δευτερον, θα αποτρεψω οποιονδηποτε θελει να σφαζει ανθρωπους και να τους καιεις ζωντανους

κατα τριτον, στην αγια γραφη, σου λεει απλα πραγματα, (αλλο αν πολλοι τα παρερμηνευεις σκοπιμα)
πως μπορεις τωρα εσυ με το αγαπατε αλληλους να πουλας πνευμα οτι ο χριστιανισμος ωθει τον ανθρωπο σε δεν ξερω και εγω τι, δικο σου θεμα

ωραια, δηλαδη θεωρεις (ετσι λες εμμεσα) παραλογα αυτα τα πραγματα
οκ, εσυ ειδικα να μισεις τον πλησιον σου
αν το θεωρεις λογικο, do it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
καταρχας εγω δεν κρινω κανεναν, ενα αυτο

είσαι υπέρ ή κατά του γάμου των ομοφυλοφίλων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δε χρειαζομαι κανενα θεο να μου πει ποιον θα αγαπαω,πως θα ειμαι σωστος,τι αξιες θα εχω και πως θα ζησω τη ζωη μου.Αν το χρειαζομουν,κατι θα μου ελειπε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
μην εισαι κομπλεξικος, οχι δεν μας λειπει σε εμας τους χριστιανους
μην πατε μονιμως "οτι διαφωνει μαζι μου ειναι λαθος" αν ειναι δυνατον, χαρι, η αποψη μου σε οτιδηποτε πολιτικοκοινωνικοοικονομικο θεμα, δεν σε αφορα, τουλαχιστον οχι σε δημοσιο ποστ, αν θες σε πμ...που και παλι, ουτε σε πμ σε αφορα, τελος παντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δε σε ρώτησε τι ψηφίζεις, μαν... Σε ρώτησε για ένα θέμα που στην Αγία Γραφή εκφράζεται ξεκάθαρη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top