Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Πφφ.. Ούτε θεότητες υπάρχουν, ούτε παράδεισος, ούτε κόλαση, ούτε ηθική, ούτε φτερωτά άλογα.. Όλα οι άνθρωποι τα έπλασαν. Ρωτάω μια φίλη μου "Γιατί είσαι Χριστιανή;" και μου απαντάει λέγοντας πως είναι η καλύτερη θρησκεία. Μα, έχει διαβάσει βιβλία άλλων θρησκειών (που σιγά μην έχει διαβάσει περί Χριστιανισμού, actually) ; Να δει μήπως της "ταιριάζει" καμιά άλλη θρησκεία ή και τίποτα; Όχι. Και θρησκεία=πολιτική.. Τέλος πάντων, ο κόσμος πάει κατά ..διαόλου και ο Θεός σας μάλλον δε βοηθάει. Κι αν μας "δοκιμάζει", πείτε του πως δεν είμαστε μπαταρίες για να δει αν χαλάσαμε.

Δεν υπάρχει ηθική;
Εννοείται πως υπάρχει!
Θεωρείς δηλαδή πως οι άνθρωποι του πνεύματος που ξέρεις (αλλά και αυτοί που δεν ξέρεις) ήταν άτομα ανήθικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ηθική;
Εννοείται πως υπάρχει!
Θεωρείς δηλαδή πως οι άνθρωποι του πεύματος που ξέρεις (αλλά και αυτοί που δεν ξέρεις) ήταν άτομα ανήθικα;

Πιστεύω στην ηθική, αφού πράττω βάσει αυτής! Αλλά εμείς την "ξεκινήσαμε" και της δίνουμε τροφή.. Ο Νίτσε δεν πίστευε στην Ηθική, αλλά αυτό δεν τον έκανε ανήθικο αλλά αήθικο. amorality,etc,etc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πφφ.. Ούτε θεότητες υπάρχουν, ούτε παράδεισος, ούτε κόλαση, ούτε ηθική, ούτε φτερωτά άλογα.. Όλα οι άνθρωποι τα έπλασαν. Ρωτάω μια φίλη μου "Γιατί είσαι Χριστιανή;" και μου απαντάει λέγοντας πως είναι η καλύτερη θρησκεία. Μα, έχει διαβάσει βιβλία άλλων θρησκειών (που σιγά μην έχει διαβάσει περί Χριστιανισμού, actually) ; Να δει μήπως της "ταιριάζει" καμιά άλλη θρησκεία ή και τίποτα; Όχι. Και θρησκεία=πολιτική.. Τέλος πάντων, ο κόσμος πάει κατά ..διαόλου και ο Θεός σας μάλλον δε βοηθάει. Κι αν μας "δοκιμάζει", πείτε του πως δεν είμαστε μπαταρίες για να δει αν χαλάσαμε.

ο θεος μας... Μαλιστα ο θεος μας. Ο θεος ειναι το ιδιο προσωπο πισω απο καθε θρησκεια. Απο εκει και περα η καθε θρησκεια τον φανταζεται αλλιως. Και πως εισαι σιγουρη οτι αυτη η φιλη σου δεν διαβασε για αλλες θρησκειες? Προσωπικα με εχει βοηθησει:) οποτε μην μιλας για τους υπολοιπους. Κρατα αυτο που νοιωθεις για τον εαυτο σου. Δεν πιστευεις εσυ τελος. Να πας εσυ στον θεο μας και να του πεις οτι δεν ειμαστε μπαταριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
2ο
Σε αναγκάζει η κοινωνική πραγματικότητα. Το παπαδαριό που κάνει ότι γουστάρει -στην επαρχία κυρίως-. Εδώ είχε έρθει σπίτι μου ο παπάς του χωριού μου και είπε στην γιαγιά μου να μην ξαναπεράσω από την εκκλησία επειδή, μια μέρα με είδε με μπλούζα των rotting christ.

Ξέρει και τους rotting christ ο παπάς? Άμα περάσεις από την εκκλησία ρώτησέ τον άμα έχει ακούσει και κανένα cd :P
Αυτά με το παπαδαριό που κάνει οτι θέλει είναι τα χειρότερα και εκθέτουν την θρησκεία. Παλαιότερα όλο τέτοια bands άκουγα μέχρι που άλλαξα γνώμη και σταμάτησα.

Πφφ.. Ούτε θεότητες υπάρχουν, ούτε παράδεισος, ούτε κόλαση, ούτε ηθική, ούτε φτερωτά άλογα.. Όλα οι άνθρωποι τα έπλασαν. Ρωτάω μια φίλη μου "Γιατί είσαι Χριστιανή;" και μου απαντάει λέγοντας πως είναι η καλύτερη θρησκεία. Μα, έχει διαβάσει βιβλία άλλων θρησκειών (που σιγά μην έχει διαβάσει περί Χριστιανισμού, actually) ; Να δει μήπως της "ταιριάζει" καμιά άλλη θρησκεία ή και τίποτα; Όχι. Και θρησκεία=πολιτική.. Τέλος πάντων, ο κόσμος πάει κατά ..διαόλου και ο Θεός σας μάλλον δε βοηθάει. Κι αν μας "δοκιμάζει", πείτε του πως δεν είμαστε μπαταρίες για να δει αν χαλάσαμε.

Η φίλη σου δεν ξέρει τι τις γίνεται αν απαντάει έτσι και θα προτιμούσα να έλεγε οτι δεν πιστεύει σε τίποτα παρά οτι είναι η καλύτερη θρησκεία. Ο θεός που πιστεύουν όλοι οι άνθρωποι είναι κοινός, η κάθε θρησκεία όμως δίνει διαφορετική περιγραφή και έχει διαφορετικά δόγματα, αυτό διότι ο κόσμος διακρίνεται για την διαφορετικότητα και την ποικιλιομορφία του.

Ηθική υπάρχει, μπορεί εσύ να μην είσαι ηθικό άτομο και δικαίωμά σου, αλλά υπάρχουν άλλοι. Όσο για τις δοκιμασίες του θεού αυτό είναι προπαγάνδα και δεν ισχύει, ο θεός μας αγαπάει όλους, επίσης απομονώνεις μόνο το κακό και δεν κοιτάς το καλό, στην ζωή μας συμβαίνουν και καλά και κακά πράγματα, το καλό και το κακό συνυπάρχουν, μην μου πείς οτι στην ζωή σου δεν έχουμ συμβεί καλά και ωραία πράγματα αλλά μόνο κακά. Η τακτική κατά την οποία απομονώνουμε μόνο το κακό και μετά ρίχνουμε το φταίξιμο στον θεό είναι και αυτό προπαγάνδα. Ούτε μπαταρία δεν σε θέλει ο θεός ούτε να χαλάσεις.

Για το αν πάει ο κόσμος κατά διαόλου, καλό θα είναι πέρα από κατηγορίες σε θεούς και δαίμονες, να κάνουμε και την αυτοκριτική μας, γιατί μπορεί και εμείς να έχουμε μερίδιο συνυπευθυνότητας για την "κατά διαόλου" πορεία του κόσμου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πφφ.. Ούτε θεότητες υπάρχουν, ούτε παράδεισος, ούτε κόλαση, ούτε ηθική, ούτε φτερωτά άλογα.. Όλα οι άνθρωποι τα έπλασαν. Ρωτάω μια φίλη μου "Γιατί είσαι Χριστιανή;" και μου απαντάει λέγοντας πως είναι η καλύτερη θρησκεία. Μα, έχει διαβάσει βιβλία άλλων θρησκειών (που σιγά μην έχει διαβάσει περί Χριστιανισμού, actually) ; Να δει μήπως της "ταιριάζει" καμιά άλλη θρησκεία ή και τίποτα; Όχι. Και θρησκεία=πολιτική.. Τέλος πάντων, ο κόσμος πάει κατά ..διαόλου και ο Θεός σας μάλλον δε βοηθάει. Κι αν μας "δοκιμάζει", πείτε του πως δεν είμαστε μπαταρίες για να δει αν χαλάσαμε.

Είσαι άκρως μηδενιστική και απόλυτη..Τι θα πει δεν υπάρχει ηθική? Η ηθική δεν δημιουργήθηκε από την θρησκεία ούτε διαμορφώθηκε από αυτή..Είναι καθαρά θέμα προσωπικότητας και ανατροφής..Π.χ. κάποιος δεν θα φονεύσει, δεν θα εξαπατήσει, δεν θα μοιχεύσει, δεν θα πει ψέμματα γιατί του το λέει η θρησκεία, αλλά γιατί το θέλει ο ίδιος και η συνείδηση του. Και μην συγχέετε την πίστη με την εκκλησία ή την θρησκεία.Άλλο πίστη, άλλο θρησκεία..Η πίστη είναι μια εσωτερική ανάγκη που την αισθάνεται κάθε άνθρωπος, απλά μερικοί την εκμεταλλεύονται και την εμπορευματοποιούν με αυτόν τον τρόπο..Από τα πανάρχαια χρόνια γίνεται αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ξέρει και τους rotting christ ο παπάς? Άμα περάσεις από την εκκλησία ρώτησέ τον άμα έχει ακούσει και κανένα cd
Αυτά με το παπαδαριό που κάνει οτι θέλει είναι τα χειρότερα και εκθέτουν την θρησκεία. Παλαιότερα όλο τέτοια bands άκουγα μέχρι που άλλαξα γνώμη και σταμάτησα.

Εννοείται πως ΔΕΝ τους ξέρει! :P
Απλά είδε την πεντάλφα μπροστά και με "αφόρισε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ο θεος μας... Μαλιστα ο θεος μας. Ο θεος ειναι το ιδιο προσωπο πισω απο καθε θρησκεια. Απο εκει και περα η καθε θρησκεια τον φανταζεται αλλιως. Και πως εισαι σιγουρη οτι αυτη η φιλη σου δεν διαβασε για αλλες θρησκειες? Προσωπικα με εχει βοηθησει:) οποτε μην μιλας για τους υπολοιπους. Κρατα αυτο που νοιωθεις για τον εαυτο σου. Δεν πιστευεις εσυ τελος. Να πας εσυ στον θεο μας και να του πεις οτι δεν ειμαστε μπαταριες.

Η θρησκεία σίγουρα στηρίζει και βοηθάει κάποιους ανθρώπους αλλά εμένα μου φαίνεται πλασματικό όλο αυτό. Η φίλη μου δεν έχει διαβάσει σίγουρα βιβλία για θρησκείες επειδή με έχει ρωτήσει τις διαφορές μεταξύ Ορθόδοξης και Καθολικής εκκλησίας.. νομίζω πως αυτό είναι ένα καλό κριτήριο για να καταλάβω. :Ρ Μα τη γνώμη μου είπα, αυτό που νοιώθω, σαν εσένα, δεν είναι κάτι που πρέπει να κρατήσω για τον εαυτό μου. Δε συγκρίνονται μερικές γραμμές στις οποίες γράφω την άποψή μου με την πλύση εγκεφάλου που δέχονται άνθρωποι από 5 χρονών. Ας τα κρατούσαν και οι γονείς μας και ο περίγυρος για τους εαυτούς τους. τις πεποιθήσεις τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Η θρησκεία σίγουρα στηρίζει και βοηθάει κάποιους ανθρώπους αλλά εμένα μου φαίνεται πλασματικό όλο αυτό. Η φίλη μου δεν έχει διαβάσει σίγουρα βιβλία για θρησκείες επειδή με έχει ρωτήσει τις διαφορές μεταξύ Ορθόδοξης και Καθολικής εκκλησίας.. νομίζω πως αυτό είναι ένα καλό κριτήριο για να καταλάβω. :Ρ Μα τη γνώμη μου είπα, αυτό που νοιώθω, σαν εσένα, δεν είναι κάτι που πρέπει να κρατήσω για τον εαυτό μου. Δε συγκρίνονται μερικές γραμμές στις οποίες γράφω την άποψή μου με την πλύση εγκεφάλου που δέχονται άνθρωποι από 5 χρονών. Ας τα κρατούσαν και οι γονείς μας και ο περίγυρος για τους εαυτούς τους. τις πεποιθήσεις τους

Χειρότερη από την αμάθεια είναι ΗΜΙΜΆΘΕΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η θρησκεία σίγουρα στηρίζει και βοηθάει κάποιους ανθρώπους αλλά εμένα μου φαίνεται πλασματικό όλο αυτό. Η φίλη μου δεν έχει διαβάσει σίγουρα βιβλία για θρησκείες επειδή με έχει ρωτήσει τις διαφορές μεταξύ Ορθόδοξης και Καθολικής εκκλησίας.. νομίζω πως αυτό είναι ένα καλό κριτήριο για να καταλάβω. :Ρ Μα τη γνώμη μου είπα, αυτό που νοιώθω, σαν εσένα, δεν είναι κάτι που πρέπει να κρατήσω για τον εαυτό μου. Δε συγκρίνονται μερικές γραμμές στις οποίες γράφω την άποψή μου με την πλύση εγκεφάλου που δέχονται άνθρωποι από 5 χρονών. Ας τα κρατούσαν και οι γονείς μας και ο περίγυρος για τους εαυτούς τους. τις πεποιθήσεις τους

α νταξ αν δεν ηξερε τις διαφορες αναμεσα σε ορθοδοξη και καθολικη δεν την εχω ουτε εγω να εχει διαβασει για μουσουλμανισμο και βουδισμο:P σιγουρα ο ανθρωπος επλασε καποια πραγματα στην θρησκεια αλλα ο θεος ειναι ενας για ολους μετα προσθεσαν και τον σχεδιασαν οπως ηθελε η καθε θρησκεια. Εγω παντως δεν θα μπορουσα να πιστεψω στον μουσουλμανισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Είσαι άκρως μηδενιστική και απόλυτη..Τι θα πει δεν υπάρχει ηθική? Η ηθική δεν δημιουργήθηκε από την θρησκεία ούτε διαμορφώθηκε από αυτή..Είναι καθαρά θέμα προσωπικότητας και ανατροφής..Π.χ. κάποιος δεν θα φονεύσει, δεν θα εξαπατήσει, δεν θα μοιχεύσει, δεν θα πει ψέμματα γιατί του το λέει η θρησκεία, αλλά γιατί το θέλει ο ίδιος και η συνείδηση του. Και μην συγχέετε την πίστη με την εκκλησία ή την θρησκεία.Άλλο πίστη, άλλο θρησκεία..Η πίστη είναι μια εσωτερική ανάγκη που την αισθάνεται κάθε άνθρωπος, απλά μερικοί την εκμεταλλεύονται και την εμπορευματοποιούν με αυτόν τον τρόπο..Από τα πανάρχαια χρόνια γίνεται αυτό..

Πότε είπα πως η ηθική δημιουργήθηκε από τη θρησκεία; Όλοι είναι απόλυτοι, άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο. Όπως προανέφερα, πράττω βάσει της Ηθικής και πιστεύω σ' αυτήν προφανώς. Αλλά τη δημιούργησε ο άνθρωπος. Το να σκοτώσεις άνθρωπο θεωρείται έγκλημα, στην κοινωνία μας. Σε άλλα μέρη, θεωρείται τρόπος επιβίωσης. Εδώ είναι κακό αλλά εκεί..δε θα το 'λεγα. Όλα είναι υποκειμενίκα, σκέψου και πιο απλά παραδείγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ξεκολλάτε, δικαίωμά σας να πιστεύετε ή όχι στον Θεό, τον Βούδα ή τον Αλλάχ.
Αλλά όχι ρε πούστη μου και να μας κάνετε πλύση εγκεφάλου ο καθένας με τη θρησκεία του, παραπάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πφφ.. Ούτε θεότητες υπάρχουν, ούτε παράδεισος, ούτε κόλαση, ούτε ηθική, ούτε φτερωτά άλογα.. Όλα οι άνθρωποι τα έπλασαν. Ρωτάω μια φίλη μου "Γιατί είσαι Χριστιανή;" και μου απαντάει λέγοντας πως είναι η καλύτερη θρησκεία. Μα, έχει διαβάσει βιβλία άλλων θρησκειών (που σιγά μην έχει διαβάσει περί Χριστιανισμού, actually) ; Να δει μήπως της "ταιριάζει" καμιά άλλη θρησκεία ή και τίποτα; Όχι. Και θρησκεία=πολιτική.. Τέλος πάντων, ο κόσμος πάει κατά ..διαόλου και ο Θεός σας μάλλον δε βοηθάει. Κι αν μας "δοκιμάζει", πείτε του πως δεν είμαστε μπαταρίες για να δει αν χαλάσαμε.

Επειδή ξεχνάς και τι γράφεις...

Tώρα αν αναλύσουμε από που παράγονται συναισθήματα θυμού, οργής, λύπης, εμμονής, τύψεις κλπ, θα πάει αλλού η συζήτηση..

Το μόνο που θα πω ότι είναι στην ανατομία του ανθρώπου, η συνείδηση, η ηθική κλπ..Δεν είναι Πλαστά..Απλά ρόλο παίζουν και τα εξωγενή ερεθίσματα που δέχεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Για το αν πάει ο κόσμος κατά διαόλου, καλό θα είναι πέρα από κατηγορίες σε θεούς και δαίμονες, να κάνουμε και την αυτοκριτική μας, γιατί μπορεί και εμείς να έχουμε μερίδιο συνυπευθυνότητας για την "κατά διαόλου" πορεία του κόσμου μας.

Εννοείται πως δεν κατηγορώ θεούς και δαίμονες, εφόσον δεν πιστεύω πως υπάρχουν. :Ρ απλά πολλές θρησκείες υπόσχονται δικαιοσύνη, σωτηρία και πολλά αλλά. Αναφερόμενη στους πιστούς αυτών το έγραψα. Εχώ δει αρκετούς αδικημένους ανθρώπους (αλλά, οκ, και άλλους που έχουν ανταμειφθεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μια από τις 10 εντολές του θεού (κατά τον Χριστιανισμό) :
"Thou shalt not steal"

Ο θεός μάλλον πιστεύει στην ιδιωτική περιουσία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
α νταξ αν δεν ηξερε τις διαφορες αναμεσα σε ορθοδοξη και καθολικη δεν την εχω ουτε εγω να εχει διαβασει για μουσουλμανισμο και βουδισμο:P σιγουρα ο ανθρωπος επλασε καποια πραγματα στην θρησκεια αλλα ο θεος ειναι ενας για ολους μετα προσθεσαν και τον σχεδιασαν οπως ηθελε η καθε θρησκεια. Εγω παντως δεν θα μπορουσα να πιστεψω στον μουσουλμανισμο

ωραίο το πράσινό σου quote btw:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ξεκολλάτε, δικαίωμά σας να πιστεύετε ή όχι στον Θεό, τον Βούδα ή τον Αλλάχ.
Αλλά όχι ρε πούστη μου και να μας κάνετε πλύση εγκεφάλου ο καθένας με τη θρησκεία του, παραπάει!

Δεν διαφωνώ. Αν και πιστεύω πολύ στον θεό προσωπικά δεν θέλω να ενοχλώ κανέναν γύρω μου με τις απόψεις μου και αυτά που και τα βιώματά μου, αλλά όταν βλέπω άλλους που δεν πιστεύουν και πράτουν το ίδιο τότε και εγώ νοιώθω υποχρέωσή μου να εκφράσω τις απόψεις μου περί του αντιθέτου και να αντικρούσω όπου μπορώ τα επιχειρήματα που αναπαράγονται. Μην ξεχνάς οτι και τα 2 ως πλύση εγκεφάλου θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ. Αν και πιστεύω πολύ στον θεό προσωπικά δεν θέλω να ενοχλώ κανέναν γύρω μου με τις απόψεις μου και αυτά που και τα βιώματά μου, αλλά όταν βλέπω άλλους που δεν πιστεύουν και πράτουν το ίδιο τότε και εγώ νοιώθω υποχρέωσή μου να εκφράσω τις απόψεις μου περί του αντιθέτου και να αντικρούσω όπου μπορώ τα επιχειρήματα που αναπαράγονται. Μην ξεχνάς οτι και τα 2 ως πλύση εγκεφάλου θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.

agreed!!

Επειδή ξεχνάς και τι γράφεις...

Tώρα αν αναλύσουμε από που παράγονται συναισθήματα θυμού, οργής, λύπης, εμμονής, τύψεις κλπ, θα πάει αλλού η συζήτηση..

Το μόνο που θα πω ότι είναι στην ανατομία του ανθρώπου, η συνείδηση, η ηθική κλπ..Δεν είναι Πλαστά..Απλά ρόλο παίζουν και τα εξωγενή ερεθίσματα που δέχεσαι..

καλά έκανες και το υπογράμμισες. Πουθένα δε λέω πως η ηθική δημιουργήθηκε από τη θρησκεία. :Ρ Σίγουρα κατά μεγάλο ποσοστό λειτουργούμε βάσει συνείδησης αλλά στη διαμόρφωση χαρακτήρα συμβάλλει σημαντικά ο περίγυρος και η κοινωνία στην οποία μεγαλώσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ. Αν και πιστεύω πολύ στον θεό προσωπικά δεν θέλω να ενοχλώ κανέναν γύρω μου με τις απόψεις μου και αυτά που και τα βιώματά μου, αλλά όταν βλέπω άλλους που δεν πιστεύουν και πράτουν το ίδιο τότε και εγώ νοιώθω υποχρέωσή μου να εκφράσω τις απόψεις μου περί του αντιθέτου και να αντικρούσω όπου μπορώ τα επιχειρήματα που αναπαράγονται. Μην ξεχνάς οτι και τα 2 ως πλύση εγκεφάλου θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν.


Η πίστη του καθενός είναι αρκετά προσωπική. Και εγώ δεν πιστεύω ολικά στον χριστιανισμό (δεν πιστεύω πως ο Χριστός ήταν αναμάρτητος δηλαδή) αλλά δεν πάω και λέω στον καθένα τι να πιστεύει. Παρόλα αυτά όμως πιστεύω πως οι δέκα εντολές είναι ένα σημαντικό κεφάλαιο του χριστιανισμού και εγώ τις τηρώ εν μέρει αν όχι ολικά, και παραπέμπουν στη δικαιοσύνη. Επίσης πιστεύω πως ο θεός είναι απλά ένα ανώτερο απο εμάς πνεύμα και αυτό μόνο. Δημιούργησε έναν κόσμο να ζούμε, μας έβαλε τους κανόνες και στο χέρι μας είναι να τους τηρήσουμε. Αυτό όμως που υπάρχει θρησκευτικός ρατσισμός δεν το μπορώ. Καθόλου. Δηλαδή γιατί να μην βοηθήσεις/μιλήσεις σε έναν βουδιστή/μουσουλμάνο κτλ; Και αυτός σε Θεό πιστεύει, αλλά όχι στον ίδιο με εσένα. Γιατί να αγνοήσεις έναν άνθρωπο με εν μέρει διαφορετικά πιστεύω αλλά εν τέλει ίδια με τα δικά σου;
Και αυτός σε θεό πιστεύει, και ας έχει διαφορετικό όνομα απο τον δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αθεϊστικά quotes:
“Is man merely a mistake of God's? Or God merely a mistake of man?”
― Friedrich Nietzsche
“After coming into contact with a religious man I always feel I must wash my hands.”
― Friedrich Nietzsche
“Those who can make you believe absurdities, can make you commit atrocities.”
― Voltaire
“The philosophy of Atheism represents a concept of life without any metaphysical Beyond or Divine Regulator. It is the concept of an actual, real world with its liberating, expanding and beautifying possibilities, as against an unreal world, which, with its spirits, oracles, and mean contentment has kept humanity in helpless degradation.”
― Emma Goldman
“The reason why God doesn't show his face is because he stands behind a wall that can be broken.”
― Lionel Suggs
“Theology is ignorance with wings.”
― Sam Harris
“I don't try to imagine a personal God; it suffices to stand in awe at the structure of the world, insofar as it allows our inadequate senses to appreciate it.”
― Albert Einstein
Και προσωπικό αγαπημένο:
“People do not fear God. Fear itself is God”
-Enel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η πίστη του καθενός είναι αρκετά προσωπική. Και εγώ δεν πιστεύω ολικά στον χριστιανισμό (δεν πιστεύω πως ο Χριστός ήταν αναμάρτητος δηλαδή) αλλά δεν πάω και λέω στον καθένα τι να πιστεύει. Παρόλα αυτά όμως πιστεύω πως οι δέκα εντολές είναι ένα σημαντικό κεφάλαιο του χριστιανισμού και εγώ τις τηρώ εν μέρει αν όχι ολικά, και παραπέμπουν στη δικαιοσύνη. Επίσης πιστεύω πως ο θεός είναι απλά ένα ανώτερο απο εμάς πνεύμα και αυτό μόνο. Δημιούργησε έναν κόσμο να ζούμε, μας έβαλε τους κανόνες και στο χέρι μας είναι να τους τηρήσουμε. Αυτό όμως που υπάρχει θρησκευτικός ρατσισμός δεν το μπορώ. Καθόλου. Δηλαδή γιατί να μην βοηθήσεις/μιλήσεις σε έναν βουδιστή/μουσουλμάνο κτλ; Και αυτός σε Θεό πιστεύει, αλλά όχι στον ίδιο με εσένα. Γιατί να αγνοήσεις έναν άνθρωπο με εν μέρει διαφορετικά πιστεύω αλλά εν τέλει ίδια με τα δικά σου;
Και αυτός σε θεό πιστεύει, και ας έχει διαφορετικό όνομα απο τον δικό σου.
Μονο κατι θα σχολιασω: ο θεος ειναι ενας ρε:P κοινος, ενας για καθε λαο. Ασχετα που εχει αλλο ονομα για καθε θρησκεια, ασχετα αν εχουμε βαλει και αλλα μεσα ειναι ο ιδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top