Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι, και ως ύφισται την προσωπική άποψη του κάθε τυχάρπαστου την ανάγουμε σε πραγματικότητα.

την σειρά The Office την έχεις ακουστά?
απόσπασμα είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
την σειρά The Office την έχεις ακουστά?
απόσπασμα είναι..



Αν αυτό ήταν διόρθωση δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί. Δεν το πόσταρες για χαβαλέ το πόσταρες γιατί συμφωνείς με τα όσα λέει. Συνεπώς ισχύει αυτό που είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν αυτό ήταν διόρθωση δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί. Δεν το πόσταρες για χαβαλέ το πόσταρες γιατί συμφωνείς με τα όσα λέει. Συνεπώς ισχύει αυτό που είπα.

Μα φυσικά και.... το πόσταρα για χαβαλέ.

Αφού κουβέντα οργανωμένη με επιχειρήματα δεν μπορεί να γίνει έτσι κι αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Γι αυτούς που λένε ότι δεν υπάρχει απόδειξη από μη χριστιανική πηγή για την ύπαρξη του Χριστού... Αν και μισώ να παραθέτω ως πηγή τη Βικιπαίδεια, δεν γνωρίζω τι είδους σάιτ θα μπορούσαν να είναι αξιόπιστα για το θέμα, οπότε...:
take a look
Είναι αστείο πάντως. Έχετε σαν ευαγγέλιό σας την βικιπαίδεια και όμως, αυτό το άρθρο σας διέφυγε.
Ενώ η βίβλος χαρακτηρίζεται από τη πρωτοτυπία της...
lol το ξέρεις ότι οι μισές ιστορίες, ταινίες, ακόμα και κόμιξ, παίρνουν στοιχεία από τη βίβλο έτσι; μεταξύ αστείου και σοβαρού τώρα...:P
Και για κάποιον που όλην ώρα λέει για το ότι η θρησκεία εμποδίζει την επιστήμη:
η θρησκεία δεν έχει σχέση με την επιστήμη. Εσείς πώς πάτε και την κολλάτε δεν καταλαβαίνω. Αν επηρεάζεστε από μερικά οπισθοδρομικά μυαλά που το κάνουν αυτό, τότε έχω να σας πω ότι κοιτάτε το δέντρο και όχι το δάσος...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε βέβαια να δω τώρα επιχειρήματα παίδες... ο Κορνήλιος Τάκιτος σύγχρονος της εποχής του Χριστού τον αναφέρει (εκτός και αν ούτε αυτός υπήρξε ή θεωρείται χριστιανική πηγή κατ‘ εσάς) και άλλοι πολλοί που αναφέρει η βικιπαιδεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ε βέβαια να δω τώρα επιχειρήματα παίδες... ο Κορνήλιος Τάκιτος σύγχρονος της εποχής του Χριστού τον αναφέρει (εκτός και αν ούτε αυτός υπήρξε ή θεωρείται χριστιανική πηγή κατ‘ εσάς) και άλλοι πολλοί που αναφέρει η βικιπαιδεία...

Μα καλά? Ήδη δεν το συζητήσαμε αυτό? Από το wiki σου έκανα copy/paste προηγουμένως... το διάβαζες το άρθρο?
Επιπλέον ο Τάκιτος δεν ήταν σύγχρονος, γεννήθηκε μετά τον Ιησού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Είμαι από τα άτομα που ως έβηφος από τα 14 μου που έχασα τον πατέρα μου, επηρεάστηκα αρνητικά και έπαψα να πιστεύω σε θεούς και θρησκίες. Στα 22 μου και μετά από πολύ εσωτερική αναζήτηση που έκανα σχετικά με διάφορους προβληματισμούς που είχα με το αν υπάρχει θεός ή όχι καθώς και κάποια βιώματα και δυσκολίες που πέρασα, κατάλαβα οτι υπάρχει θεός και πλέον πιστεύω ακράδαντα στον θεό και τον Χριστό.

Εν κατακλείδι λοιπόν από την εμπειρία μου, το αν πιστεύεις στον θεό και αν θεωρείς κοροϊδία τον χριστιανισμό εξαρτάται τόσο από τις δυσκολίες που έχεις περάσει όσο και από την εσωτερική αναζήτηση που έχεις κάνει.

Δυστυχώς η ύλη διδασκαλίας των θρησκευτικών στα σχολεία καθώς και η συμπεριφορά αρκετών καθηγητών είναι τέτοια όπου δεν μπορεί να δώσει στον μαθητή να καταλάβει διάφορα πράγματα και τον ωθεί στο μίσος απέναντι στην θρησκεία και στο να μην πιστεύει σε τίποτα από αντίδραση. Το μεγαλύτερο σφάλμα που γίνεται στην ύλη κατά την γνώμη μου και από όσο θυμάμαι είναι οτι αναμιγνύει και συγχέει την εκκλησιαστική ιστορία και τα εκκλησιαστικά θέματα με την διδασκαλία του Χριστού και του ευαγγελίου. Ο χριστιανισμός είναι μόνο το ευαγγέλιο η διδακαλία του Χριστού και οι διάφορες διδαχές μέσα από τις οποίες μπορούμε να αντιληφθούμε πολλά πράγματα.
Έτσι οδηγούνε τον μαθητή στο να ασπάζεται και να αναπαράγει την προπαγάνδα που έκανα και εγώ κάποτε οτι λ.χ η εκκλησία είναι διεφθαρμένη έχει τεράστια περιουσία δεν πληρώνει τους φόρους της άρα η θρησκεία είναι μούφα ο θεός δεν αγαπάει τους ανθρώπους και άρα δεν έχει νόημα να πιστεύουμε στον θεό και τον χριστό. Η εκκλησία είναι ένας θεσμός ο οποίος δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο από τα πρωτοχριστιανικά χρόνια για να διδάξει τον χριστιανισμό στον λαό, έτσι έχουμε και σήμερα την εκκλησία ως απομινάρι εκείνων των ετών, η εκκλησία σαν θεσμός λοιπόν έχει ιεραρχία και διαρθρώνεται όπως π.χ θα μπορούσε να διαρθρώνεται ο δημόσιος τομέας ή ένα σύστημα διοίκησης. Η διδασκαλία του Ιησού όμως δεν έχει σχέση με την εκκλησία, εμείς όμως εξαιτίας αυτής της σύγχησης από την σχολική ύλη την συγχέουμε με τον χριστιανισμό με αποτέλεσμα όλα τα υπόλοιπα.

Κάποτε είχα συζήτηση με έναν που ήταν φοιτητής στην φιλοσοφική και τελικά το συμπέρασμα που καταλήξαμε και συμφωνήσαμε είναι οτι ο θεός που πιστεύουμε όλοι είναι κοινός, απλά κάθε λαός αναλόγως των πολιτιστικών διαφοροποιήσεων που έχει σε σχέση με άλλους λαούς, έχει δώσει στον θεό διαφορετικό όνομα διαφορετική περιγραφή, επίσης στις περισσότερες θρησκείες υπάρχει και διαφορετικός χρισμένος από τον θεό (το άτομο δηλαδή που έστειλε ο θεός για να διδάξει την διδασκαλία του, σε εμάς είναι ο Ιησούς στους μουσουλμάνους ο Μωάμεθ κοκ) ενώ επίσης οι αρχές της κάθε θρησκείας είναι διαφορετικές, αυτό συμβαίνει διότι ο κόσμος και η φύση φτιάχτηκαν από τον θεό έτσι ώστε να έχουνε διαφορετικότητα και ποικιλομορφία αυτή η ποικιλομορφία υπάρχει και στις θρησκίες των λαών μέσα στον πλανήτη, από αυτό τεκμαίρεται οτι όπως για εμένα δεν αποτελεί κοροϊδία ο χριστιανισμός έτσι πρέπει να θεωρώ πως και για τον άραβα και τον κινέζο δεν αποτελούν κοροϊδία ο μουσουλμανισμός και ο βουδισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Το ξέρεις ότι η Χριστιανική Θρησκεία είναι κάθετη σ' αυτό που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξέρεις ότι η Χριστιανική Θρησκεία είναι κάθετη σ' αυτό που λες;



Κοίταξε. Δεν είναι ολες οι θρησκείες το ίδιο. Στο Ισλάμ λέει το Κοράνι “κολυμπήστε στο αίμα των εχθρών της πίστης“. Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο σακί μία θρησκεία που προβάλλει τη βία και μια άλλη που προβάλλει την αγάπη. Σε όποιον θεό και αν πιστεύει κάποιος αν μέσα στη ζωή του ζει όπως ένας χριστιανός, για τον Θεό δεν διαφέρει σε τίποτα από τον χριστιανό. Ας σταθούμε στο βαθύτερο νόημα της πίστης και όχι στις ταμπέλες “χριστιανός“, “ισλαμιστής“, βουδιστής“ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ αναφέρομαι στη βάση του Χριστιανισμού, κοίτα τις δέκα εντολές:

“You shall have no other gods before me.[..]
You shall not bow down to them or serve them, for I the LORD your God am a jealous God,visiting the iniquity of the fathers on the children to the third and the fourth generation of those who hate me [...]"
https://en.wikipedia.org/wiki/Ten_Commandments

Δεν μου φαίνεται ότι σαν θρησκεία αποδέχεται τους πιστούς σε άλλου είδους θεότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αναφέρομαι στη βάση του Χριστιανισμού, κοίτα τις δέκα εντολές:

“You shall have no other gods before me.[..]
You shall not bow down to them or serve them, for I the LORD your God am a jealous God,visiting the iniquity of the fathers on the children to the third and the fourth generation of those who hate me [...]"
https://en.wikipedia.org/wiki/Ten_Commandments

Δεν μου φαίνεται ότι σαν θρησκεία αποδέχεται τους πιστούς σε άλλου είδους θεότητες.



Σαν θρησκεία όπως είναι αυτονόητο σου λέει πως ένας είναι ο θεός. Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι όπως πολλάκις παρουσιάζονται στην Π.Δ. Ο θεός του χριστιανισμού δεν είναι ο τιμωρός που καίει στην κόλαση τους αμαρτωλούς απευθείας χωρίς δισταγμό. Οι τότε άνθρωποι όπως φαντάζομαι θα έχεις παρατηρήσει και μόνος σου είχαν την τάση να δίνουν στις θεότητες το περίβλημα του φοβερού-τιμωρού. Και ένας άθεος αν ζει υποδειγματικά και πολλές φορές ξεπερνά και τους χριστιανούς (κατ‘ όνομα) είναι εξίσου αρεστός στον θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Είχα κάνει μια παρόμοια συζήτηση με τον θεολόγο μου στην δευτέρα γυμνασίου.
Από τις γνώσεις του πάνω στο θέμα (σοβαρός άνθρωπος ήταν, όχι ο μέσος θεολόγος), σύμφωνα με τα αναγνωρισμένα από την εκκλησία επίσημα κείμενα της πίστης, είχε βγάλει συμπέρασμα ότι η χριστιανική πεποίθηση, ήταν, και συνεχίζει να είναι, ότι η απιστία είναι η πιο σημαντική παράβαση όσων αφορά τους χριστιανούς, κάτι που και ο ίδιος θεωρούσε απαράδεκτο (ναι, ήταν χριστιανός).

Όσο σωστό κι αν είναι αυτό που λες, η ελληνορθόδοξη εκκλησία δεν συμφωνεί, συνεπώς έχεις πρόβλημα με το δόγμα σου. Γιατί από ποιόν ορίζεται ο χριστιανικός θεός στον οποίο πιστεύεις, αν όχι από την ηγεσία του δόγματος που... τον ορίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Το ξέρεις ότι η Χριστιανική Θρησκεία είναι κάθετη σ' αυτό που λες;

Δεν το γνωρίζω, σίγουρα άμα το έλεγα σε έναν παπά μπορεί να με έκραζε.

Βασικά επειδή ίσως να μην το διευκρίνησα καλά, δεν είμαι κατά της εκκλησίας, ούτε θέλω να καταργηθεί, αλλά θεωρώ λογική την κριτική που κάνουν πολλοί προς την εκκλησία, το κακό είναι οτι αυτά τα όσα "αρνητικά" έχει η εκκλησία και της ασκούμε κριτική για αυτά, μετά τα συγχέουμε με την διδασκαλία του Ιησού και παίρνουμε σβάρνα τα πάντα, υπό αυτή την επεξήγηση θεωρώ οτι καλό είναι να μην ανακατεύουμε εκκλησία με χριστιανισμό παρότι σήμερα επισήμως ο εκπρόσωπος του χριστιανισμού είναι η εκκλησία. Γενικά σαν άνθρωπος ελάχιστα πατάω στην εκκλησία ούτε τηρώ φανατικά τα θρησκευτικά έθιμα και αυτό γιατί δεν νοιώθω την ανάγκη να το πράξω, παρά ταύτα πιστεύω ακράδαντα στον θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα κάνει μια παρόμοια συζήτηση με τον θεολόγο μου στην δευτέρα γυμνασίου.
Από τις γνώσεις του πάνω στο θέμα (σοβαρός άνθρωπος ήταν, όχι ο μέσος θεολόγος), σύμφωνα με τα αναγνωρισμένα από την εκκλλησία επίσημα κείμενα της πίστης, είχε βγάλει συμπέρασμα ότι η χριστιανική πεποίθηση, ήταν, και συνεχίζει να είναι, ότι η απιστία είναι η πιο σημαντική παράβαση όσων αφορά τους χριστιανούς, κάτι που και ο ίδιος θεωρούσε απαράδεκτο (ναι, ήταν χριστιανός).

Όσο σωστό κι αν είναι αυτό που λες, η ελληνορθόδοξη εκκλησία δεν συμφωνεί, συνεπώς έχεις πρόβλημα με το δόγμα σου. Γιατί από ποιόν ορίζεται ο χριστιανικός θεός στον οποίο πιστεύεις, αν όχι από την ηγεσία του δόγματος που... τον ορίζει;



Όχι φίλε μου. Τον θεό δεν τον ορίζουν οι παπάδες. Ξέρουν όσα ξέρουμε. Είχα την τύχη σε όλο το λύκειο να έχω έναν εξαιρετικό θεολόγο που λέει τα πράγματα όπως είναι. Αυτό οτι δηλαδή η απιστία ειναι η μεγαλύτερη αμαρτία είναι λόγια μεσαιωνικών παπάδων. Ο θεός αγαπάει τους πάντες ανεξάρτητα από τη θρησκεία ή ό,τι άλλο θες. Πάρε για παράδειγμα την φιλανθρωπία ή τις ιεραποστολές. Ο θεός δεν είναι χρυσή αυγή να δίνει φαγητό και φάρμακα μόνο σε ομοεθνείς. Αγάπα τον πλησίον είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Και μάλιστα ένας παπάς που μιλούσα μου είχε πεί οτι η άποψη πως ο θεός τιμωρεί είναι αιρετική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Και μάλιστα ένας παπάς που μιλούσα μου είχε πεί οτι η άποψη πως ο θεός τιμωρεί είναι αιρετική άποψη.
και το τάμα... προέρχεται από την πίστη στο δωδεκάθεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και το τάμα... προέρχεται από την πίστη στο δωδεκάθεο...


πολύ σωστά. τώρα αν εκ των υστέρων κάποιος κάνει κάτι για να ευχαριστήσει τον Θεό είναι άλλο πράγμα. Το να τάξεις κάτι στον Θεό για να σε βοηθήσει είναι σχέση καταναλωτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Για μένα το τάμα είναι κάτι εντελώς ανούσιο, μια προσευχή μπροστά στην εικόνα υπερεπαρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι ο ειδικός, νομίζω πως ο θεός του χριστιανισμού αποδέχεται τους πάντες. Οι Εβραίοι νομίζω πως είναι αυτοί που θεωρούν ότι μόνον αυτοί θα "σωθούν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να είμαι ο ειδικός, νομίζω πως ο θεός του χριστιανισμού αποδέχεται τους πάντες. Οι Εβραίοι νομίζω πως είναι αυτοί που θεωρούν ότι μόνον αυτοί θα "σωθούν".


Ακριβώς. Οι Εβραίοι είναι αυτοί που λένε πως υφίστανται ρατσισμό ενώ αυτοί λένε πως είναι οι "εκλεκτοί". Θέτουν τον εαυτό τους ως το τέλειο γένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top