Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Προτείνω να δείτε την ταινία "Η ζωή του Πι" ή ακόμα και το "Inception". Αν τις καταλάβετε και δεν μείνετε στην επιφάνεια θα καταλάβετε και το λόγο που δεν έχει νόημα αυτή η αιώνια διαμάχη που έχετε ξεκινήσει.
Παλιότερα είχα πέσει και γω στο τρυπάκι, αρχικά μην γνωρίζοντας πολλά, να αναμειχθώ στην συζήτηση... Μετά όμως ψάχτηκα περισσότερο και κατέληξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Προτείνω να δείτε την ταινία "Η ζωή του Πι" ή ακόμα και το "Inception". Αν τις καταλάβετε και δεν μείνετε στην επιφάνεια θα καταλάβετε και το λόγο που δεν έχει νόημα αυτή η αιώνια διαμάχη που έχετε ξεκινήσει.
Παλιότερα είχα πέσει και γω στο τρυπάκι, αρχικά μην γνωρίζοντας πολλά, να αναμειχθώ στην συζήτηση... Μετά όμως ψάχτηκα περισσότερο και κατέληξα...

Τωρα λοιπον που γνωριζεις πολλα,για πες μας που κατεληξες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
It all started with a Big Bang

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Όσο για το θέμα του θεόπνευστου λόγου... θεόπνευστο σημαίνει "μπαίνει το πνεύμα του θεού μέσα μου και γράφω". Δεν υπάρχει καμιά άποψη του ίδιου του συγγραφέα. Δεν τα λέω εγώ αυτά, οι Γραφές τα λένε και κυκλοφορούν σε διάφορα χριστιανικά sites.
Μπα δεν νομιζω οτι η ιστοσελιδα αυτη αντιπροσωπευει την ορθοδοξη οπτικη.Αλλωστε υπαρζςι μεγαλη διαφορα μεσα τις κατηγοριες του χριστιανισμου(προτεσταντες κλπ).Αυτη η σελιδα ρεπει προς τον προτεσταντισμο που διακηρυσσουν την θεοπνευστια της Αγια Γραφης.Η ορθοδοξη οπτικη δεν πιστευει στην θεοπνευστια της Αγιας Γραφης αλλα δινει βαρος στην ερμηνεια της απο την τοτε εκκλησια και στο καθε χρονικο πλαισιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Προτείνω να δείτε την ταινία "Η ζωή του Πι" ή ακόμα και το "Inception". Αν τις καταλάβετε και δεν μείνετε στην επιφάνεια θα καταλάβετε και το λόγο που δεν έχει νόημα αυτή η αιώνια διαμάχη που έχετε ξεκινήσει.
Παλιότερα είχα πέσει και γω στο τρυπάκι, αρχικά μην γνωρίζοντας πολλά, να αναμειχθώ στην συζήτηση... Μετά όμως ψάχτηκα περισσότερο και κατέληξα...


Την πρώτη δε την έχω δει αλλά το inception τι σκατά σχέση έχει με το θέμα;

Εγώ προτείνω να δείτε το Expendables παιδιά, αν την καταλάβετε και δε μείνετε στην επιφάνεια θα καταλάβετε γιατί δεν έχει νόημα αυτή η διαμάχη που έχετε ξεκινήσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγώ μια ερώτηση θέλω να κάνω σε εσάς που δεν πιστεύετε. Αφού ο χριστιανισμός είναι μια θρησκεία που προβάλλει την αλληλεγγύη, την αδελφοσύνη, την αγάπη μεταξύ των ανθρώπων και πάνω από όλα προβάλλει αρετές που θα μπορούσαν να κάνουν καλύτερο τον κόσμο μας,γιατί αντιτίθεστε τόσο;

Μάλλον ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα...αλλιώς δεν εξηγείται...
Τότε γιατί τόσοι σκοτωμοί και πόλεμοι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τότε γιατί τόσοι σκοτωμοί και πόλεμοι;;

Γιατί ο κόσμος έχει βολευτεί στον καναπέ και δεν κάνει απολύτως τίποτα για τους σκοτωμούς και τους πολέμους.Γι'αυτό.
Δεν έχει καμία σχέση με την θρησκεία.
Άντε που μιλάει ο κάθε άσχετος και λέει ότι μπούρδα του κατέβει στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γιατί ο κόσμος έχει βολευτεί στον καναπέ και δεν κάνει απολύτως τίποτα για τους σκοτωμούς και τους πολέμους.Γι'αυτό.
Δεν έχει καμία σχέση με την θρησκεία.

"I would like to start with a request, and this one goes out to the followers of the three Abrahamic religions; Muslims, Christians, Jews.
Just a little thing really, but don't you think when you finish smashing up the world and blowing each other a bit while you're expecting special privileges.. the rest of us could... have our planet back??"


Marcus Brigstocke
https://www.youtube.com/watch?v=Bv4mSDD4Wd8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για να στηρίξεις την γνώμη σου, μου πετάς ηλίθιες απόψεις του Mikeius και του Marcus Brigstocke.Πόσο καθυστέρηση...

edit :
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xaris SSSS : Σήμερα στις 13:32.

Αυτό είχε μπραφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για να στηρίξεις την γνώμη σου, μου πετάς ηλίθιες απόψεις του Mikeius και του Marcus Brigstocke.Πόσο καθυστέρηση...

Και οι δικές μου απόψεις οι ίδιες είναι. Απ΄το να κάτσω να τις ξαναγράψω τις βρήκα σε έτοιμο βίντεο και τις έβαλα, που είναι το πρόβλημα με αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και οι δικές μου απόψεις οι ίδιες είναι. Απ΄το να κάτσω να τις ξαναγράψω τις βρήκα σε έτοιμο βίντεο και τις έβαλα, που είναι το πρόβλημα με αυτό?

Δεν έχω σκοπό να ανοίξω συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα με έναν που νομίζει πως έχει τις ίδιες απόψεις με τον Mikeius.Αυτό που έχει ο Mikeius δεν λέγεται άποψη, αλλά συμφέρον να δημοσιεύει τέτοιες μπούρδες.

Το πρόβλημα είναι μεγάλο.Νομίζεις πως έχεις τις ίδιες απόψεις γιατί πριν ακούσεις μπραφ προφανώς και δεν είχες ούτε καν σχηματίσει άποψη για το θέμα.Αν είχες έστω και την μικρή ικανότητα να κρίνεις αυτά που σου πλάσαρε στο πιάτο ο Mikeius, δεν θα τα πόσταρες ούτε κατά διάνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να ανοίξω συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα με έναν που νομίζει πως έχει τις ίδιες απόψεις με τον Mikeius.Αυτό που έχει ο Mikeius δεν λέγεται άποψη, αλλά συμφέρον να δημοσιεύει τέτοιες μπούρδες.

Το πρόβλημα είναι μεγάλο.Νομίζεις πως έχεις τις ίδιες απόψεις γιατί πριν ακούσεις μπραφ προφανώς και δεν είχες ούτε καν σχηματίσει άποψη για το θέμα.Αν είχες έστω και την μικρή ικανότητα να κρίνεις αυτά που σου πλάσαρε στο πιάτο ο Mikeius, δεν θα τα πόσταρες ούτε κατά διάνοια.

Καταρχήν το βίντεο μπραφ το έβγαλα αμέσως μετά το ποστάρισμα γιατί φεύγει εκτός θέματος.
Ίσως να θες να ασχοληθείς περισσότερο με τις απόψεις του Brigstocke
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά έχετε μπερδέψει το νόημα της λέξης “θεόπνευστο“. Κάποιος πιο πάνω είπε ότι μπαίνει μέσα σου το πνεύμα του θεού και γράφεις. Λάθος. Εξ ορισμού θεόπνευστο και εν προκειμένω θεόπνευστα βιβλία, είναι εκείνα τα βιβλία τα οποία είναι εμπνευσμένα από τον θεό. Οι τότε άνθρωποι απλώς κατέγραφαν αυτά που ζούσαν και έβλεπαν και φυσικό είναι να έβαζαν και υποκειμενικά στοιχεία προκειμένου να τα ερμηνεύσουν. Το πραγματικό νόημα της πίστης όμως δεν είναι οι όποιες αστοχίες εμπεριέχονται στην Π.Δ. αλλά στους λόγους του Χριστού και το έργο των Αποστόλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θεοπνευστο βιβλιο = Ο θεος εδωσε την φωτηση στους συγγραφεις για να το γραψουν οι οποιοι γι αυτον τον λογο ονομαστηκαν ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μάλλον ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα...αλλιώς δεν εξηγείται...
Τότε γιατί τόσοι σκοτωμοί και πόλεμοι;;

Πρέπει να πιστεύεις σε έναν Θεό για να έχεις αυτά ως γνόμονα στην ζωή σου. Δεν μπορείς να το κάνεις απο μόνη σου; :hmm:

Συγγνώμη κύριοι, διαβάζετε τι γράφω; Είπα εγώ ότι αυτά είναι αποτελέσματα της θρησκείας;Άλλο ρωτάω και άλλο απαντάτε.Εγώ σας ρώτησα γιατί τέτοια απέχθεια προς τον χριστιανισμό, όταν προβάλλει ηθικές αρετές.
Μερκ, νομίζω η παρατήρηση σου είναι λίγο άστοχη. Karadakov, δεν είπα ότι η θρησκεία επιβάλλει αυτές τις αρχές.Φυσικά και μπορείς να τις έχεις από μόνος σου, αλλά όταν έχεις και ένα παραπάνω λόγο να τις αποκτήσεις δεν θα σταθεί αυτό κίνητρο;

Όλοι άλλο καταλάβατε :P Νόμιζα ότι η ερώτηση μου ήταν σαφής.Εγώ απλά ρώτησα γιατί τέτοια αντιπαράθεση όταν προβάλλονται ηθικές αρετές και αξίες. Που να υποστήριζε ο χριστιανισμός τον μαζοχισμό, την βία, την απάτη, την μοιχεία κλπ. Εκεί τι θα λέγατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστά. Δεν σας υποχρέωσε ποτέ κανείς να είστε χριστιανοί, προς θεού ανεξιθρησκία έχουμε. Το θέμα είναι γιατί τέτοια ρητορική μίσους από μερικούς. Μήπως τους υποχρέωναν μικρούς να πηγαίνουν εκκλησία κάθε Κυριακή? :P Και πάλι για κάτι τέτοιο δεν θα ήταν η θρησκεία υπεύθυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Συγγνώμη κύριοι, διαβάζετε τι γράφω; Είπα εγώ ότι αυτά είναι αποτελέσματα της θρησκείας;Άλλο ρωτάω και άλλο απαντάτε.Εγώ σας ρώτησα γιατί τέτοια απέχθεια προς τον χριστιανισμό, όταν προβάλλει ηθικές αρετές.
Μερκ, νομίζω η παρατήρηση σου είναι λίγο άστοχη. Karadakov, δεν είπα ότι η θρησκεία επιβάλλει αυτές τις αρχές.Φυσικά και μπορείς να τις έχεις από μόνος σου, αλλά όταν έχεις και ένα παραπάνω λόγο να τις αποκτήσεις δεν θα σταθεί αυτό κίνητρο;

Όλοι άλλο καταλάβατε :P Νόμιζα ότι η ερώτηση μου ήταν σαφής.Εγώ απλά ρώτησα γιατί τέτοια αντιπαράθεση όταν προβάλλονται ηθικές αρετές και αξίες. Που να υποστήριζε ο χριστιανισμός τον μαζοχισμό, την βία, την απάτη, την μοιχεία κλπ. Εκεί τι θα λέγατε;

Θα σου πώ..
Αναζητάς ηθικές αξίες/αρετές μέσω της θρησκείας,ενώ μπορείς κάλλιστα να τις έχεις χωρίς αυτήν.
Οπότε γιατί σου χρειάζεται η θρησκεία για να σου πεί πώς να είσαι καλός άνθρωπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Θα σου πώ..
Αναζητάς ηθικές αξίες/αρετές μέσω της θρησκείας,ενώ μπορείς κάλλιστα να τις έχεις χωρίς αυτήν.
Οπότε γιατί σου χρειάζεται η θρησκεία για να σου πεί πώς να είσαι καλός άνθρωπος;

Δεν χρειάζεσαι την θρησκεία. Απλά εφόσον τα προβάλλει η θρησκεία, ποιος ο λόγος σου να έχεις αρνητική στάση απέναντί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πάλι κάνεις λάθος Μερκ. Η θρησκεία δεν είναι ένα εγχειρίδιο που σου μαθαίνει να είσαι καλός άνθρωπος. Η θρησκεία υπάρχει και εσύ είτε την αποδέχεσαι είτε την απορρίπτεις. Οι θρησκεία είναι καθαρά θέμα πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι την θρησκεία. Απλά εφόσον τα προβάλλει η θρησκεία, ποιος ο λόγος σου να έχεις αρνητική στάση απέναντί της.

Για όλα τα υπόλοιπα που πρεσβεύει.
Σκοταδισμός,υπακοή χωρίς αντίρρηση,φανατισμός απο ακραίους θρήσκους(δες τους χρόνιους πολέμους μεταξύ πιστών ανα τον κόσμο)
Γενικότερα,η θρησκεία προσφέρει λίγα καλά σε σχέση με τα κακά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top