Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Τετοια θεματα ή θα τα προσεγγισεις με τη λογικη οποτε θα εισαι απολυτος και θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει ενας αορατος ανθρωπος που κοπτεται για το αν ειμαι καλος ή οχι ή θα αυταπατασαι λεγοντας κι αν υπαρχει κι αν κι αν κι αν. Ή θα δεις τη λογικη καταματα και θα εισαι απολυτος ή θα στηριξεις τις ελπιδες σου σε κατι παραλογο και θα λες αυτο το ανουσιο ΚΙ ΑΝ. Εγω παντως δε θελω να κοροιδευω τον εαυτο μου μεχρι να πεθανω. Δε θα αλλαξω τη ζωη μου για να περιμενω μια ''αιωνια'' ζωη που δεν υπαρχει γιατι οτι ζω και νιωθω ειναι ηλεκτρισμος στον εγκεφαλο μου. Το να σταματησει να δουλευει κ να μην εχω ζησει τπτ ή να ζω ψεματα δεν το θελω... Οποτε επιλεγω να ζησω τη ζωη μου στην αληθεια κ τη λογικη χωρις θρησκευτικα κομπλεξ κ ψευτικες ελπιδες.

Εσυ αφου δεν μας λες μηπως ειναι οτι δεν εχεις να πεισ κατι????
Άμα έχει όμως , είναι σίγουρο ότι εσύ θα το μηδενίσεις σύμφωνα με τη λογική σου.
Δυστυχώς δεν εξηγούνται όλα με τη λογική, έχεις μάθει απλά μια παραγραφούλα και τη γράφεις σαν απάντηση σε ο,τι και να σου πουν . Μπορεί για εσένα οι πιστοί να αερολογούν αλλά κι εσύ επαναλαμβάνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Οι πιστοί πιστεύουν σε κάτι που ο κάθε γέροντας Παΐσιος είπε, και κάθε Ιωάννης Ευαγγελιστής μαστούρωσε και έγραψε!
Θα τα πίστευες εσύ αυτά, θα σου είχαν περάσει ποτέ από το μυαλό άμα δεν τα διάβαζες ή δεν τα άκουγες;

ΟΧΙ!
ΟΧΙ ΓΑΜΩΤΟ ΟΧΙ!
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΧΡΙΣΤΟΣ!

Εφόσον πιστεύετε σε κάτι (aka το παίρνετε για γνώση χωρίς στοιχεία), τότε τέλειωσε το θέμα, δεν έχετε επιχειρήματα, το να προσπαθείτε να επιχειρηματολογήσετε από μόνο του αναιρεί την έννοια της πίστης γιατί δεν υπάρχουν επιχειρήματα.
Είναι σαν να κάνει η δεξιά συνδικαλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ΟΧΙ!
ΟΧΙ ΓΑΜΩΤΟ ΟΧΙ!
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΧΡΙΣΤΟΣ!
υπάρχουν κείμενα της εποχής που αναφέρουν τον Χριστό (-.-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
υπάρχουν κείμενα της εποχής που αναφέρουν τον Χριστό (-.-)


ναι τα χριστιανικα κειμενα τα οποια μαλιστα επελεξε η ιδια Αγια Εκκλησια!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
υπάρχουν κείμενα της εποχής που αναφέρουν τον Χριστό (-.-)

Όχι, υπάρχουν κείμενα -ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ- που αναφέρουν κάποιον που αναστάτωνε το κόσμο και ήταν απειλή για τους Ρωμαίους, που πολύ άνετα θα μπορούσαν να μιλάνε και για τον Βαραβά ακόμα.
Γενικά, δεν είναι ιστορικά έγκυρο ότι υπήρξε Χριστός, ψάξ' το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
δεν έχετε επιχειρήματα, το να προσπαθείτε να επιχειρηματολογήσετε από μόνο του αναιρεί την έννοια της πίστης γιατί δεν υπάρχουν επιχειρήματα.

Εσύ πιστεύεις οτι θα δεις το θέμα ως έκθεση στο σχολείο σου ή σε καναν αγώνα επιχειρηματολογίας ή θα βγεις να αντιεπιχειρηματολογήσεις έναντι του αιδεσιμολογιότατου. τα ποστ σου αυτοαναιρούνται :whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
:confused:
Δεν καταλαβαίνω καν τι λες, δεν καταλαβαίνω καν τι πιστεύεις ότι νομίζω, που δεν καταλαβαίνω πώς κατέληξες σ' αυτό :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Άμα έχει όμως , είναι σίγουρο ότι εσύ θα το μηδενίσεις σύμφωνα με τη λογική σου.
Δυστυχώς δεν εξηγούνται όλα με τη λογική, έχεις μάθει απλά μια παραγραφούλα και τη γράφεις σαν απάντηση σε ο,τι και να σου πουν . Μπορεί για εσένα οι πιστοί να αερολογούν αλλά κι εσύ επαναλαμβάνεσαι!

Ελα κοπελια που θα μου πεις εμαθα παραγραφουλα γιατι βαριεμαι να γραφω διαρκως νεα πραματα για να αντικρουω τους παραλογισμους που σου ερχονται. Και να στο θεσω κι αλλιως πιστευε οτι θελεις αλλα μην λες οτι εισαι σωστη κανε οτι θες αλλα μην βιαζεις τη λογικη μου με το να μου λες οτι χρωσταω στο θεο που πιστευεις ΕΣΥ οτι ζω. Εισαι οπαδος μιας απο τις ενα εκατομμυριο θρησκειες που εχουν περασει και που θα περασουν στην ιστορια του ανθρωπου κι εχεις το ΘΡΑΣΣΟΣ να μου λες οτι επαναλαμβανομαι και να προσβαλεις τη στιγμη που προσβαλεις το ανθρωπινο ειδος με το δογματισμο σου. Κρατας την εξελιξη της λογικης και του ανθρωπου πισω με τον παραλογισμο και τη βλακεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
ΟΧΙ!
ΟΧΙ ΓΑΜΩΤΟ ΟΧΙ!
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΧΡΙΣΤΟΣ!
Βασικα υπαρχει αποδειξη οτι σαν ιστορικο προσωπο υπηρχε διαβασε εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus.
''Although a few scholars have questioned the existence of Jesus as an actual historical figure, some scholars involved with historical Jesus research believe his existence, but not the supernatural claims associated with him, can be established using documentary and other evidence.''

Εφόσον πιστεύετε σε κάτι (aka το παίρνετε για γνώση χωρίς στοιχεία), τότε τέλειωσε το θέμα, δεν έχετε επιχειρήματα, το να προσπαθείτε να επιχειρηματολογήσετε από μόνο του αναιρεί την έννοια της πίστης γιατί δεν υπάρχουν επιχειρήματα.
Είναι σαν να κάνει η δεξιά συνδικαλισμό.
Κανεις δεν παιρνει για γνωση τιποτα απλως ειναι πιστη.
Κρατας την εξελιξη της λογικης και του ανθρωπου πισω με τον παραλογισμο και τη βλακεια σου.
Ενταξει παλι καλα που εχουμε και εσενα να πας μπροστα το ειδος δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ενταξει παλι καλα που εχουμε και εσενα να πας μπροστα το ειδος δηλαδη.

Ημουν υπερβολικος κι εχεις δικιο αλλα μπροστα στην απογνωση της να βρει επιχειρηματα ειπε οτι εμαθα απεξω κ καλα μια παραγραφο που ειχα γραψει πιο πριν και την εκανα αντιγραφη-επικοληση γιατι πολυ απλα ηθελα να πω τα ιδια πραγματα που ειχα πει και σε καποιον αλλο προηγουμενως. Ε κ μου την εδωσε το οτι το ειπε ετσι για να το πει. Χωρις να αναφερθει ουσιαστικα σε οτιδηποτε λεω σχολιασε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ελα κοπελια που θα μου πεις εμαθα παραγραφουλα γιατι βαριεμαι να γραφω διαρκως νεα πραματα για να αντικρουω τους παραλογισμους που σου ερχονται. Και να στο θεσω κι αλλιως πιστευε οτι θελεις αλλα μην λες οτι εισαι σωστη κανε οτι θες αλλα μην βιαζεις τη λογικη μου με το να μου λες οτι χρωσταω στο θεο που πιστευεις ΕΣΥ οτι ζω. Εισαι οπαδος μιας απο τις ενα εκατομμυριο θρησκειες που εχουν περασει και που θα περασουν στην ιστορια του ανθρωπου κι εχεις το ΘΡΑΣΣΟΣ να μου λες οτι επαναλαμβανομαι και να προσβαλεις τη στιγμη που προσβαλεις το ανθρωπινο ειδος με το δογματισμο σου. Κρατας την εξελιξη της λογικης και του ανθρωπου πισω με τον παραλογισμο και τη βλακεια σου.
Δε θα κάτσω να ασχοληθώ με τα λόγια που λες για εμένα. Τιμή μου και καμάρι μου να πιστεύω στο Θεό !
Εσύ είσαι αυτός που παραλογίζεται και το χειρότερο είναι ότι είσαι τελείως ακατάλληλος για συζήτηση.
Ούτε τη λογική σου δε διαχειρίζεσαι σωστά.
Στο κάτω-κάτω ο καθένας εδώ λέει την άποψη του για να πραγματοποιούνται "ειρηνικές" συζητήσεις ουτως ώστε όλοι να κερδίζουμε από κάτι.
Ακόμη , έχουμε το δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη και το κάνουμε αλλά να σεβόμαστε και του άλλου.
Εγώ δεν έγραψα στο τοπικ για να σε πείσω να πιστέψεις . Δε με νοιάζει καν.
Μαγκιά σου που είσαι άθεος και ως εδώ.
Την επιστήμη και την εξέλιξη της λογικής έννοια σου όμως και σκοπεύω να την ακολουθήσω , όπως και κάποιοι άλλοι μεγάλοι επιστήμονες που προσέφεραν την γνώση τους αλλά ταυτόχρονα ήταν πιστοί.

Ημουν υπερβολικος κι εχεις δικιο αλλα μπροστα στην απογνωση της να βρει επιχειρηματα ειπε οτι εμαθα απεξω κ καλα μια παραγραφο που ειχα γραψει πιο πριν και την εκανα αντιγραφη-επικοληση γιατι πολυ απλα ηθελα να πω τα ιδια πραγματα που ειχα πει και σε καποιον αλλο προηγουμενως. Ε κ μου την εδωσε το οτι το ειπε ετσι για να το πει. Χωρις να αναφερθει ουσιαστικα σε οτιδηποτε λεω σχολιασε αυτο.
Ευχαριστώ που κατάλαβες ότι ήσουν τρομερά υπερβολικός.
Για τα υπόλοιπα απαξιώ γιατί πραγματικά δε θέλω να ακολουθήσω το παράδειγμα σου και να ρίξω το επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μια μικρουλα απορια!!!


τοσες χιλιαδες χρονια εχουν υπαρξη τοσες θρησκειες! τοσοι διαφορετικοι ΄΄Θεοι΄΄. Πως ξερετε οτι ο δικος σας ειναι αληθινος?? Τι σας κανει τοσο σιγουρους??:hmm:

καποιος νοημων ανθρωπος υπαρχει να απαντησει σε αυτην την ΤΟΣΟ απλη ερωτηση?:whistle::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Οι θρησκείες είναι δημιουργήματα του ανθρώπου, μπροστά στο φόβο του θανάτου. Είναι μια εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου, γιατί δε μπορεί να δεχθεί ότι η ζωή του δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Ότι ως εδώ ήταν και τελείωσε. Με αυτήν ακριβώς την υπόσχεση της αιώνιας ζωής, δημιουργούνται καρτερικοί άνθρωποι, έτοιμοι να δεχθούν τα πάντα. Από την αρχή οι θρησκείες έπαιζαν αυτό το ρόλο. Τα μεγαλύτερα εγκλήματα άλλωστε, είναι γνωστό ότι έγιναν στο όνομα της θρησκείας. Είναι ο μόνος τρόπος για να μετατρέψεις ένα καλό άνθρωπο σε φανατικό, που είναι έτοιμος να σκοτώσει και να σκοτωθεί.
Η Παλαιά διαθήκη, η μυθολογία του Εβραϊκού λαού, είναι ίσως το πιο βίαιο βιβλίο που έχει γραφεί. Μιλάει για ένα εκδικητικό θεό, που αφανίζει τους άλλους λαούς και αγαπάει (αλλά και τιμωρεί) μόνο τον περιούσιο λαό του. Αν υπάρχει θεός, σίγουρα δεν είναι ένας θεός τιμωρός. Είναι ένας θεός που αγαπάει τα δημιουργήματά του. Αν δεις το θέμα από την ηθική του πλευρά, δε μπορείς να δεχθείς ένα θεό, που τιμωρεί αιωνίως κάποιον, για ότι έπραξε στα 20, 50, 100 χρόνια που έζησε στη γη. Αυτά είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα.
Όμως για μένα το μεγάλο ερώτημα δεν είναι η μετά θάνατον ζωή. Αυτό είναι κάτι που δύσκολα μπορεί να πιστέψει κάποιος, που δεν έχει εμποτιστεί μ' αυτή την ιδέα από μικρός. Αν κοιτάξεις γύρω σου στη γη, θα δεις ότι η ζωή και ο θάνατος πάνε χέρι χέρι. Η ζωή καταλήγει σε θάνατο, ο οποίος όμως φέρνει νέα ζωή.
Το ίδιο και στο σύμπαν. Αποτελείται από 100 περίπου δισεκατομμύρια γαλαξίες που ο καθένας έχει 100 περίπου δισεκατομμύρια αστέρια. Συνεχώς πεθαίνουν αστέρια για να δημιουργηθούν νέα. Ο ήλιος μας είναι αστέρι τρίτης γενιάς, γι' αυτό και η γη έχει όλα τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για τη ζωή. Κάποιος υπερκαινοφανής, με την έκρηξή του, δημιούργησε στη γειτονιά μας τα στοιχεία αυτά, πριν πολλά δισεκατομμύρια χρόνια. Ένα αστέρι πρώτης γενιάς αποτελείται μόνο από υδρογόνο και ήλιο. Ζωή και θάνατος λοιπόν, θάνατος και ζωή.
Το μεγάλο μεταφυσικό ερώτημα όμως, δεν είναι η μετά θάνατον ζωή, αλλά το εξής: Υπάρχει κάποιος λόγος για την ύπαρξη του σύμπαντος και της ζωής. Το σύμπαν δημιουργήθηκε με κάποιο σκοπό ή είναι προϊόν τύχης. Η κβαντική θεωρία λέει ότι, στο λεγόμενο κενό, δημιουργούνται από το τίποτα συνεχώς στοιχειώδη σωματίδια, που εξαφανίζονται σε απειροελάχιστο χρόνο. Από ένα τέτοιο απειροελάχιστο σωματίδιο υποτίθεται ότι ξεκίνησε το σύμπαν σύμφωνα με τη θεωρία του big bang. Μήπως λοιπόν το σύμπαν είναι προϊόν τύχης; Ή μήπως ο θεός έκανε να αρχίσει ο χώρος και ο χρόνος με το big bang;
Όλοι οι άνθρωποι θα ήθελαν πιστεύω ένα σύμπαν, που δημιουργήθηκε για κάποιο σκοπό. Ποιός δε θέλει να πιστεύει ότι η ζωή του έχει ένα νόημα; Γι' αυτούς που πιστεύουν, το πρόβλημα είναι λυμένο. Για τους άλλους, μιά παρηγοριά είναι ότι η ύπαρξή τους θα είναι ένα μοναδικό γεγονός εις τους αιώνες των αιώνων. Έστω μια μικρή παρηγοριά. Είναι η μοίρα του Σίσσυφου. Ζήσε τη ζωή σου δημιουργικά και ας μην έχει κανένα μεταφυσικό νόημα. Τουλάχιστον προσπάθησε να έχει νόημα για τους δίπλα σου, ή, ακόμα καλύτερα, για όλους τους ανθρώπους. Είναι πιό ευγενική πράξη από την προσπάθεια, εσύ ατομικά, να πας στον παράδεισο. Η ζωή είναι ένα μεγάλο "θαύμα", το οποίο δυστυχώς κάνουμε ότι μπορούμε εμείς οι άνθρωποι για να το καταστρέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
καποιος νοημων ανθρωπος υπαρχει να απαντησει σε αυτην την ΤΟΣΟ απλη ερωτηση?:whistle::hmm:

Έχεις δίκιο, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια είναι η σωστή! Αν το καλοσκεφτείτε, πριν 2000 χρόνια περίπου το δωδεκάθεο υπήρξε η "επίσημη" θρησκεία των Αρχαίων Ελλήνων, πιο παλιά ακόμα οι Αιγύπτιοι θεοί, etc, etc...

Ποιος μας εγγυάται λοιπόν πως μια χιλιετία από τώρα δεν θα έχουν καταταχθεί ο Χριστιανισμός, το Ισλάμ, ο Βουδισμός στα πλαίσια της 'μυθολογίας'?

Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
καποιος νοημων ανθρωπος υπαρχει να απαντησει σε αυτην την ΤΟΣΟ απλη ερωτηση?:whistle::hmm:
Ο καθένας πιστεύει ότι ο θεός που πιστεύει, ή έστω αυτό που πιστεύει είναι το αληθινό.
Είτε αυτός είναι ο Θεός, είναι ο Βούδας , το Μπράχμαν, οι πέτρες κτλ.
Στην 2α λυκείου μαθαίνουμε για αρκετές θρησκείες. άλλες μιλάνε για το μίσος, άλλες για την αγάπη, άλλες για την ψυχή.
Κάποιοι πιστοί σε αυτές νηστεύουν, άλλοι κάνουν yoga , άλλοι χορεύουν , άλλοι αυτοκτονούν για να τιμήσουν το Θεό τους .
όλες υποστηρίζουν ότι ο Θεός τους έπλασε (λογικό), όμως όλες βρίσκουν ελαττώματα στην πλάση του Θεού τους , είτε αυτό είναι το σώμα, είτε η αναπνοή , ακόμα και η ίδια η ζωή.
Ο χριστιανισμός έχει ως θεμέλιο την αγάπη, αγαπάει το σώμα μας , την ψυχή μας .Υποστηρίζει τη ζωή.
Ο δικός μας Θεός νίκησε το θάνατο.
!!Αυτά τα λόγια δε δείχνουν φανατισμό, γιατί δεν είμαι φανατική !
Αντίθετα υπήρξα κι εγώ σαν παιδί , πνεύμα αντιλογίας και δύσπιστη.
Δεν απαντάω για να δείξω ότι εγώ ξέρω , ή ότι εγώ πιστεύω απλά προσπαθώ να υπερασπιστώ την άποψη μου.
Χωρίς να προκαλώ και χωρίς να προσηλυτίζω. (αυτά τα τελευταία τα γράφω γιατί όλο και κάποιος θα βγει να πει , η φανατισμένη , η θεούσα κτλ , προκειμένου λοιπόν να μπω στη διαδικασία να του απαντήσω τα λέω από τώρα!)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ο καθένας πιστεύει ότι ο θεός που πιστεύει, ή έστω αυτό που πιστεύει είναι το αληθινό.
Είτε αυτός είναι ο Θεός, είναι ο Βούδας , το Μπράχμαν, οι πέτρες κτλ.
Στην 2α λυκείου μαθαίνουμε για αρκετές θρησκείες. άλλες μιλάνε για το μίσος, άλλες για την αγάπη, άλλες για την ψυχή.
Κάποιοι πιστοί σε αυτές νηστεύουν, άλλοι κάνουν yoga , άλλοι χορεύουν , άλλοι αυτοκτονούν για να τιμήσουν το Θεό τους .
όλες υποστηρίζουν ότι ο Θεός τους έπλασε (λογικό), όμως όλες βρίσκουν ελαττώματα στην πλάση του Θεού τους , είτε αυτό είναι το σώμα, είτε η αναπνοή , ακόμα και η ίδια η ζωή.
Ο χριστιανισμός έχει ως θεμέλιο την αγάπη, αγαπάει το σώμα μας , την ψυχή μας .Υποστηρίζει τη ζωή.
Ο δικός μας Θεός νίκησε το θάνατο.
!!Αυτά τα λόγια δε δείχνουν φανατισμό, γιατί δεν είμαι φανατική !

Κοπέλα μου διαβάζεις τι γράφεις;
Όχι πραγματικά, το να λες "ναι αλλά ο δικός μας θεός νίκησε τον θάνατο" είναι σαν να σου λέω "ναι αλλά ο Ρούντολφ σέρνει πρώτος το έλκηθρο του Άι Βασίλη".
Επίσης, το βιβλίο της 2ας λυκείου για να εκδοθεί περνάει, όπως και όλα, από σφραγίδα του αρχιεπισκόπου, που σημαίνει ότι προφανώς και δεν θα είναι αντικειμενικό ανάμεσα στον χ και στον y.
Γενικά όλα τα βιβλία του σχολείου είναι για τον πούτσο. Η Wikipedia είναι 100.000 φορές πιο αντικειμενική και αξιόπιστη από αυτά τα μυγοχέσματα.
Όσο για τις άλλες θρησκείες, ο Βουδισμός εστιάζει στην γαλήνη και στην ειρήνη, στην ισσοροπία του ανθρώπινου πνεύματος και στη τέχνη του διαλογισμού (yoga; get your facts straight γαμώ), προωθούν την αγάπη προς τα πάντα γύρω σου.
Έχεις κάτσει ποτέ να μιλήσεις με βουδιστές, έστω και στο ίντερνετ, να δεις κάνα ντοκυμαντέρ απ' αυτά τα ωραία στην ΕΤ3 για τους Βουδιστές μοναχούς, που σε αντίθεση με τον μέσο Έλλην, παχουλό, Ορθόδοξο μοναχό, είναι πετσί και κόκαλο;
Μη μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις, μην μπλέκεις τις άλλες θρησκείες σ' αυτό, Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι ακόμα κι αν δεν προωθούν τις ίδιες αξίες, τις ίδιες αξίες έχουν οι πιστοί τους.

έδιτ: δεν νομίζω ότι υπάρχουν θρησκείες σκεπτικού "αυτοκτονήστε για να τιμήσετε το θεό", αλλά ξέρω Αμερικάνικα πρόβατα (Χριστιανούς) που βαράνε τη πλάτη τους με μαστίγια για να τιμήσουν τον "Χριστό που έφαγε ξύλο απ' τους Ρωμαίους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ο καθένας πιστεύει ότι ο θεός που πιστεύει, ή έστω αυτό που πιστεύει είναι το αληθινό.
Είτε αυτός είναι ο Θεός, είναι ο Βούδας , το Μπράχμαν, οι πέτρες κτλ.
Στην 2α λυκείου μαθαίνουμε για αρκετές θρησκείες. άλλες μιλάνε για το μίσος, άλλες για την αγάπη, άλλες για την ψυχή.
Κάποιοι πιστοί σε αυτές νηστεύουν, άλλοι κάνουν yoga , άλλοι χορεύουν , άλλοι αυτοκτονούν για να τιμήσουν το Θεό τους .
όλες υποστηρίζουν ότι ο Θεός τους έπλασε (λογικό), όμως όλες βρίσκουν ελαττώματα στην πλάση του Θεού τους , είτε αυτό είναι το σώμα, είτε η αναπνοή , ακόμα και η ίδια η ζωή.
Ο χριστιανισμός έχει ως θεμέλιο την αγάπη, αγαπάει το σώμα μας , την ψυχή μας .Υποστηρίζει τη ζωή.
Ο δικός μας Θεός νίκησε το θάνατο.
!!Αυτά τα λόγια δε δείχνουν φανατισμό, γιατί δεν είμαι φανατική !
Αντίθετα υπήρξα κι εγώ σαν παιδί , πνεύμα αντιλογίας και δύσπιστη.
Δεν απαντάω για να δείξω ότι εγώ ξέρω , ή ότι εγώ πιστεύω απλά προσπαθώ να υπερασπιστώ την άποψη μου.
Χωρίς να προκαλώ και χωρίς να προσηλυτίζω. (αυτά τα τελευταία τα γράφω γιατί όλο και κάποιος θα βγει να πει , η φανατισμένη , η θεούσα κτλ , προκειμένου λοιπόν να μπω στη διαδικασία να του απαντήσω τα λέω από τώρα!)!!

συμφωνα με τα χριστιανικα κειμενα παντα :look: :hmm::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
συμφωνα με τα χριστιανικα κειμενα παντα :look: :hmm::whistle:
και η αντιθετη πλευρα φερνει παραδειγμα την wikipedia...αρα 0 και τα 2;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
και η αντιθετη πλευρα φερνει παραδειγμα την wikipedia...αρα 0 και τα 2;)

ποια ειναι η αντιθετη πλευρα??:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top