Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
@mc08071:
Όχι, πιστεύω στη δυνατότητα του ανθρώπου να ερμηνεύσει ό,τι γίνεται στον κόσμο μας χωρίς να χρειάζεται το "χέρι" ενός θεού. Συνεπώς, δεν υπάρχει θεός, μέχρις αποδείξεως του εναντίου (όπως είπα και προηγουμένως).
το καταλαβα αυτο που ειπες και συμφωνω μαζι σου. αλλο ομως σε ρωτησα. δε σε ρωτησα για την υπαρξη θεου, αλλα για την ικανοτητα γνωσης της ανυπαρξιας(η μια στο τρις υπαρξης)

@ειρηνη: η εξελιξη δηλαδη για σενα παει στα σκουπιδια? αν βρεις κατι στη βιβλο που να ερχεται σε αντιθεση με τον ηλεκτρομαγνητισμο, θα τον αποριψεις κι αυτον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καθόλου φανατική δεν είμαι...ο φανατισμός είναι ενάντια του Χριστιανισμού...με συγχωρείς που η ανθρώπινη μου φύση έκανε το λάθος και δεν πρόσεξα το σχεδον..έτσι λοιπόν το δέχομαι....Το ότι τίποτα δεν υπήρχε πριν μπορείς να μου το αποδείξεις; Και ένα ακόμα...από το τίποτα φτιάχτηκε αυτό που έχουμε σήμερα;
Το ότι τίποτα δεν υπήρχε πριν είναι η απλή λογική. Μπορείς εσύ να μου αποδείξεις ότι κάτι υπήρχε;
Ναι, από το τίποτα φτιάχνεται ύλη και έχει γίνει αυτό πειραματικά.
Ψάξε και για "quantum fluctuation of vacuum" στο google. (ελληνιστί: "Κβαντική διακύμανση του κενού")
Επίσης δες εδώ:
https://www.arvanitidis.gr/?p=295
https://www.arvanitidis.gr/?p=297.
Μήπως προτιμάς αυτήν: https://www.arvanitidis.gr/?p=300?
ή μήπως αυτήν: https://www.arvanitidis.gr/?p=296??
@mc08071:
Το ίδιο θα σου ξαναπω: Δεν υπάρχει θεός μέχρις αποδείξεως του εναντίου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως...αν αναφέρεσαι σε μένα...με αυτόν τον τρόπο προσπαθώ να ζω...αλλά σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο:)

Και είχα μια υποψία ότι έτσι όπως το έγραψα θα νόμιζες ότι απευθύνομαι σε σένα..:D Όχι, γενικά μιλούσα.

--------------------------------------------------------

Στη Φυσική βέβαια στηριζόμαστε σε θεωρίες. Θέλω να πω πως κάποτε πίστευαν πως η Γη είναι ακίνητη και επίπεδη κάτι που τελικά δεν ισχύει.
Σίγουρα όμως για να προοδεύσουμε ως κοινωνία τα ακολουθούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Στη Φυσική βέβαια στηριζόμαστε σε θεωρίες. Θέλω να πω πως κάποτε πίστευαν πως η Γη είναι ακίνητη και επίπεδη κάτι που τελικά δεν ισχύει.
Σίγουρα όμως για να προοδεύσουμε ως κοινωνία τα ακολουθούμε...
Όχι, όμως, ξεκάρφωτες θεωρίες. Υπάρχει ένα background που φυσικά το ευρύ κοινό δεν ξέρει ή δεν μπορεί να καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Φίλε μου Crowley, όπως κι εσύ ο ίδιος λες πως όταν είσαι αρκετά ώριμος μπορείς να επιλέξεις τη θρησκεία που θέλεις...το να είσαι βαπτισμένος Χριστιανός δε σημαίνει ότι είσαι Χριστιανός..εξάλλου κανείς δε σου επιβάλλει να πηγαίνεις εκκλησία ή να προσεύχεσαι...έγινε αυτό ίσως εθιμοτυπικά ή για το λόγο που αναφέρει ο babisgr παραπάνω...όμως αυτό εσένα αν είσαι βαπτισμένος και μόνο Χριστιανός δε σε δεσμεύει...μπορείς να κάνεις ό,τι εσύ θέλεις..αυτό που λέει η καρδιά σου..γιατί τόσο μεγάλο πρόβλημα;Στα 18 το αλλάζεις αν δε "γουστάρεις"..είναι απλά τα πράγματα...

Για την εκκλησία ναι,σημαίνει ότι είμαι χριστιανός.Και με μετράει στο δυναμικό της.Εξ'ίσου μετράει και κάθε βαφτισμένο Έλληνα.Έτσι,όταν λένε στην εκκλησία να μην ανακατεύεται στα κοσμικά,έχει να λέει το επιχείρημα ότι το 99% των Ελλήνων είναι χριστιανοί,επειδή στην ουσία είναι βαφτισμένοι.Το να με βαφτίζουν και στη συνέχεια αν θέλω να το αλλάζω,με μια διαδικασία που στους περισσότερους είναι άγνωστη,καθώς νομίζουν ότι η βάφτιση είναι και ονοματοδοσία,είναι απλά retarded.Με την ίδια (ανύπαρκτη) λογική,όταν γεννήθηκα ας μ'έγραφαν και στο ΠΑΣΟΚ και στο fan club του Βασίλη Τερλέγκα και μετά στα 18 μου αν τελικά δεν ήθελα,ας διαγραφόμουν.

Ακόμα θέλω να αναφερθώ στα χωρία που μου παρέθεσες..Αρχικά να σου πω πως έμπλεξες Καινή και Παλαιά Διαθήκη...αυτό κανονικά δεν πρέπει να το κάνουμε γιατί μπλέκουμε εποχές..δεν πειράζει όμως..θέλω να σε ρωτήσω...αυτά υπάρχουν σε βιβλία δημοτικού, γυμνασίου ή λυκείου;και αν ναι μπορείς να μου πεις που γιατί έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν έτσι ώστε όπως λες να κάνουν πλύση εγκεφάλου...και προς Θεού φίλε μου..μην παρεξηγείς τα λόγια π.χ. του Ιωάννη στην Αποκάλυψη που λέει "Για τους άπιστους επιφυλάσσεται τόπος αιώνιας καταδίκης μέσα σε μια λίμνη που καίγεται με φωτιά και θειάφι" άκουσε...αυτά είναι αλληγορίες που συνηθίζονταν εκείνη την εποχή..έτσι μιλούσαν και εκφράζονταν οι άνθρωποι.. με αλληγορίες, με παραδείγματα..δε σημαίνει ότι κυριολεκτεί..απλά σκέψου λίγο βαθύτερα..εννοεί πως όποιος απαξιώσει την αγάπη..."φτύσει" την αγάπη και είναι μίζερος άνθρωπος..ε ναι θα πάει στην κόλαση..τι είναι η κόλαση; όχι καζάνια που βράζουν...αλλά μια κατάσταση όπου θα νιώθεις ότι "καίγεσαι"...ότι δεν έχεις παρέα...ότι είσαι μόνος αφού περιφρόνησες την αγάπη, την παρέα και την αδελφοκότητα...κατάλαβες;Θα ήταν χαζό να πιστέψουμε πως θα έχει καζάνια που βράζουν η κόλαση...

Γιατί?Αγία Γραφή είναι το σύνολο Παλαιάς και Καινής.Η Αγία Γραφή υποτίθεται ότι είναι ο λόγος του θεού,που είναι αιώνιος.Συνεπώς,ο χρόνος που γράφτηκαν δεν έχει σημασία.
Όχι,δεν υπάρχουν και αυτό μ'ενοχλεί.Ότι οι περισσότεροι υποστηρίζουν κάτι χωρίς καν να ξέρουν τι πρεσβεύει.Για τον μέσο χριστιανό η Βίβλος είναι σαν software license agreement,απλά κάνει scroll down τη σελίδα χωρίς να κοιτάξει και πατάει "I Agree".
Αλήθεια,είναι αλληγορικό?Ποιος το λέει?Κάτι άλλο που μου τη σπάει μ'εσάς.Έχετε ένα βιβλίο και αυθαίρετα το μισό βαφτίζετε κυριολεκτικό και το άλλο μισό αλληγορικό.Ποιο είναι το κριτήριό σας?Το κριτήριό σας δεν είναι θεολογικό,αλλά κοινωνικό.Όσα είναι socially acceptable τα βαφτίζετε κυριολεκτικά ενώ όσα είναι against political correctness,βαφτίζονται αλληγορίες.Με τα ίδια χωρία κάποτε σφάζατε infidels,με τα ίδια χωρία τώρα μιλάτε αφηρημένα,επειδή η ηθική της κοινωνίας has moved forward.Δεν ξέρω πως τα εννοεί ο μεσσιέ που τα έγραψε,αλληγορικά ή κυριολεκτικά,όπως και να 'χει,είτε η τιμωρία απομάκρυνσης απ'τον θεό είναι κυριολεκτική,είτε νοητική κατάσταση,it remains a punishment.Και τι θα πει τιμωρία?Επιβολή,η ελεύθερη επιλογή παίρνει πόδι.

Έπειτα φίλε μου, έχεις το δικαίωμα να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών...και όπως έχω ξαναπεί θα ήταν αισχρό να μην μπορούσες...είσαι ελεύθερος να επιλέγεις εσύ αυτό που θέλεις...
Έχω την εντύπωση ότι η εκκλησία έχει δικό της ταμείο...είναι ένας οργανισμός που κινείται με τις δικές της δυνατότητες...οι εκκλησίες ανεγείρονται με τα λεφτά της εκκλησίας.22% νομίζω φορολογείται η εκκλησία..το αυξήσαν...οπότε δεν στέκει αυτό που λες.Το Άγιον Όρος κακώς είναι άβατο σε γυναίκες μόνο...αλλά σε αυτό δεν οφείλεται ο Χριστιανισμός και τι εστί Χριστιανισμός αλλά στο ότι κάποιοι κάποτε με τις τότε αντιλήψεις και με τα δικά τους θέλω το έκαναν..και εμένα πάντως με ενοχλεί αυτό..

Διακρίσεις μαθητών λοιπόν.Ό,τι χρειαζόμαστε.
Η ανέγερση ναών χρηματοδοτείται απ'το κράτος,sorry.
Να σου θυμήσω την αντίδραση της Ιεράς Συνόδου στις φορολογίες?
Στο Άγιον Όρος υποτίθεται είναι god's word να μην πηγαίνουν γυναίκες.


mc08071
Φίλε μου...αν διαβάσεις την Παλαιά κυρίως και την Καινή Διαθήκη μπορείς και μόνος σου να διακρίνεις πού μπορεί κανείς να κυριολεκτεί και πού να χρησιμοποιεί αλληγορίες...π.χ. αν σου πω έχει ουρά η τράπεζα εσύ θα σκεφτείς ότι η τράπεζα έχει ουρά όπως ο σκύλος ή η γάτα;ή ότι το σχήμα είναι αλληγορικό;Ε μην κολλάτε σε αυτά...σας εκλιπαρώ δηλαδή..
Δεν υπάρχουν..."κανόνες"...ένα πράγμα χρειάζεται στο Χριστιανισμό...αγάπη.τίποτα άλλο...αν αγαπάς βαθιά τους διπλανούς σου δε χρειάζεται κανένας να έρθει και να σου επιβάλλει τους κανόνες του...ΑΓΑΠΗ ρε παιδιά...τίποτα άλλο..

Όταν λες πιο ουσιαστικά τι εννοείς; Εσύ πώς το βλέπεις;

Μπορώ να τα διακρίνω μόνος μου?Sure,γι'αυτό υπάρχουν 3000 διαφορετικές χριστιανικές αιρέσεις.
Υπάρχουν κανόνες.Δέκα εντολές για την ακρίβεια και ένα σωρό άλλες υποδείξεις από 'δω και από 'κει.Αλλά ακόμα και αν το μόνο που ζήταγε ήταν μόνο η αγάπη,θα ήταν ένας φτηνός λαϊκισμός και full retarded.

Κοίτα,θεωρητικά θα μπορούσε ο Ιησούς να εξηγήσει στους Παλαιστίνιους ψαράδες πως εμπνεύστηκε ο Θεός τον διπλασιασμό μέρους των χρωμοσωμάτων(ωστε να αυξηθεί η γενετική ποικιλότητα),σε συνδιασμό με την αναστροφή χρωμοσωμάτων για μεγαλύτερη ενίσχυση του φαινομένου(βλεπε λεμφοκύτταρα-αντιγονα),η οποία σε συνδιασμό με τυχαίες περιβαλλοντολογικές αλλαγές(βλέπε ακτινοβολία-τροφή) αλλά και υπό την επίδραση της φυσικής επιλογής συμφωνεί με τους νόμους του Δαρβίνου.

Καταλαβαίνεις το κόλλημα όμως ε?

Κοίτα,θεωρητικά θα μπορούσε να έχει κάποιο νόημα αυτό που λες.

Καταλαβαίνεις το κόλλημα όμως,ε?

Δεν υπάρχουν ιστορικές αποδείξεις ούτε καν για την ύπαρξη του Χριστού,ούτε συζήτηση για το ότι ο Χριστός ήταν θεός.

Αν έχεις διαβάσει από ιστορικές πηγές..εκείνα τα χρόνια ο ένας "μισούσε" τον άλλον..υπήρχε τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα...υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στις σχέσεις των ανθρώπων...και με την έλευση του Χριστού τα πράγματα έφτιαξαν...ειδικά όταν άρχισε να κυρρήτει...αλλά εγώ δεν μπαίνω στο forum για να σας πω τι καλός που ήταν ο Χριστός!αλλά για να συζητήσουμε...και να πάρετε κι εσείς πράγματα από μένα κι εγώ από εσάς...αλλά ξέρετε τι..πρέπει να δείτε πως υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση γύρω από το όνομα του Χριστιανισμού...γι αυτό όποιος εκφράζει άποψη πρέπει πρώτα να έχει διαβάσει...και μέχρι στιγμή ευτυχώς έχω να κάνω με σοβαρά άτομα.

Ποιες ιστορικές πηγές είναι αυτές?Πολύ θα ήθελα να τις δω.Last time I checked,ο Χριστός όχι μόνο δεν αναφέρεται πουθενά,αλλά από π.Χ. σε μ.Χ. δεν αλλάζει τίποτα στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.



Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να πω...η γένεσις είναι κυριολεκτική, η αποκάλυψη αλληγορική...αλλά αν βρεις εσύ κάποιο σημείο και θέλεις εξήγηση μπορώ να την κάνω...

Φυσικά και είναι αλληγορική η Αποκάλυψη,το τέρας με τα 7 κεφάλια και τα 10 κέρατα είναι αλληγορία,το αντίθετο θα ήταν παράλογο.On the other hand,είναι απόλυτα λογικό να λες ότι η Γένεση,με το ομιλούν φίδι και τη γυναίκα που βγήκε απ'το πλευρό του άντρα,είναι κυριολεξία.Μα φυσικά.

Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνώ με τον Mr.Crowley. Το πρόβλημα μου (και φαντάζομαι και το δικό του, από αυτά που διάβασα) είναι το εξής: ok, με βάφτισαν. Εγώ όμως θέλω να ξε-βαφτιστώ γιατί α. δεν πιστεύω ούτως ή άλλως β. δεν θέλω να με έχουν γραμμένη σε ένα τεφτέρι ως χριστιανή ορθόδοξη και να κοκορεύονται για τον μεγάλο αριθμό των πιστών.
Είχα ρωτήσει μια καθηγήτρια θρησκευτικών στο γυμνάσιο αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (να ξε-βαφτιστώ δηλαδή) και μου είχε απαντήσει αρνητικά. Ο Crowley βέβαια ανέφερε μια διαδικασία και θα τον παρακαλούσα να μου στείλει μερικές επιπλέον πληροφορίες :)

Δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς γίνεται...στο δημαρχείο νομίζω μπορείς να το αλλάξεις.

Εμένα πάλι δε μου καθίζει πως δεν υπάρχει Δημιουργός βάσει αυτού...σκέψου κάτι,αν κάποιος ερχόταν σήμερα να εξηγήσει πως υπάρχει Θεός,θα χρησιμοποιούσε παραδείγματα ΑΝΕΚΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.Ισως τοτε εβλεπες το παράδειγμα αυτης της ιστοριας κατανοητό.

Σύμφωνα με το χριστιανικό δόγμα,το τι εστί καλό και ηθικό,το ορίζει ο θεός.Ή κρίνεις την ηθική βάσει της θρησκείας,οπότε ακολουθείς το δόγμα και είσαι χριστιανός,ή βάσει μιας προϋπάρχουσας ηθικής κρίνεις τη θρησκεία,οπότε δεν ακολουθείς το δόγμα και δεν είσαι χριστιανός.Μέση λύση,δεν υπάρχει.Αν ερχόταν κάποιος σήμερα να εξηγήσει πως υπάρχει ο χριστιανικός θεός,θα χρησιμοποιούσε ακριβώς τα ίδια παραδείγματα,γιατί υποτίθεται ότι η ηθική που ορίζει ο θεός είναι αιώνια και ανεξάρτητη της κοινωνίας.

Για ποιο λόγο συσχετίζεις την ύπαρξη η όχι Δημιουργού με την ηθική?:hmm:

Απο τη στιγμή που υπάρχει αυτεξούσιο,καθενας μπορει να λεει οτι θελει κι οτι γουσταρει,και να τα περνα και στις επομενες γενιες,και στη συνεχεια κρινεται για αυτο (αν παρουμε το τι λεει η αποψη υπερ της Θρησκειας).Αυτο δε σημαινει πως αν τα περάσει σκ@@@,δεν υπάρχει και Θεος.Ουτε το οτι υαρχει σημαινει,απλα τωρα μιλαμε περι αυτου που ειπες.

Γιατί πολύ απλά ο ίδιος ο θεός σας ορίζεται ως το απόλυτο καλό.Δεν ορίζεται βάσει κάποιων προϋπάρχοντων κριτηρίων για το καλό και το ηθικό,αλλά βάσει του δόγματος,καλό και ηθικό ορίζεται αυθαίρετα ότι πηγάζει απ'αυτόν.Το ηθικό και το καλό δηλαδή προκύπτουν ως παράγωγα του χριστιανικού θεού και όχι το αντίθετο.Οι αντιφάσεις της Βίβλου λοιπόν,που παρουσιάζουν απ'τη μια τον θεό σκληρό και αιμοσταγή και απ'την άλλη αγαπησιάρη,όταν μαζεύονται πολλές,μπορούν μια χαρά να αποδείξουν ότι η ύπαρξη του χριστιανικού θεού είναι λογικά απίθανη.Αυτό δεν αποκλείει τον θεό εννοιολογικά,δηλαδή κάθε πιθανό θεό,τον Θωρ,το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας,το Μελαγχολικό Ξυπνητήρι,τον Κρίσνα ή οποιονδήποτε άλλο θεό.


Έτσι!Christians to the lions!We are the last with pagan blood! \m/

Να μη πηγαίνεις στην Εκκλησία για να πας ή γιατί στο είπε κάποιος ή δε ξέρω τί άλλο, αλλά να πας γιατί το θες και νιώθεις την ανάγκη...
Γενικότερα να ζεις με ένα Χριστιανικό τρόπο, γιατί το θέλεις...
Να μη βλέπεις και κρίνεις την εκκλησία χωρίς να είσαι μέλος της, δηλαδή χωρίς να ξέρεις τί πραγματικά συμβαίνει, και να ασπάζεσαι ότι ακούς άκριτα χωρίς να το ψάξεις.

Δεν το θέλω.Αλλά αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί με αποκλείει απ'το να κρίνω την εκκλησία.Το να λες ότι πρέπει να είμαι μέλος της για να την κρίνω είναι αυθαίρετο.Δηλαδή για να κρίνω π.χ. το ΠΑΣΟΚ και την πολιτική του πρέπει να είμαι και μέλος του?

1) Άλλο η θρησκεία, άλλο ο Θεός. Η θρησκεία είναι ένα μέσο με το οποίο πιστεύουν οι άνθρωποι πως έρχονται κοντά στο Θεό, ενώ το μόνο που συμβαίνει είναι να ελέγχονται από αυτήν. Είμαι σίγουρος πως αν υπάρχει Θεός, δε θα εγκρίνει τη μορφή της εκκλησίας όπως τη γνωρίζουμε. Προσωπικά θεωρώ αξιόπιστο το ντοκυμανταιρ "Zeitgeist" (https://www.youtube.com/watch?v=vkg1yaDj7Fs&NR=1 τα τέσσερα πρώτα parts έχουν να κάνουν με τη χριστιανική θρησκεία και τη θρησκεία γενικότερα).

Δεν είναι αξιόπιστο.Πολύ απλά,αυτά που λέει δεν επαληθεύονται από πηγές.Δες εδώ Zeitgeist debunking για τις θρησκείες.

Καθόλου φανατική δεν είμαι...ο φανατισμός είναι ενάντια του Χριστιανισμού...με συγχωρείς που η ανθρώπινη μου φύση έκανε το λάθος και δεν πρόσεξα το σχεδον..έτσι λοιπόν το δέχομαι....Το ότι τίποτα δεν υπήρχε πριν μπορείς να μου το αποδείξεις; Και ένα ακόμα...από το τίποτα φτιάχτηκε αυτό που έχουμε σήμερα;

Ίσα-ίσα,φανατισμός και χριστιανισμός πάνε χέρι-χέρι.Ο χριστιανισμός ήταν η πρώτη επικρατούσα φιλοσοφία που καθιέρωσε την απολυτότητα και τον μανιχαϊσμό.

Το ίδιο θα σου ξαναπω: Δεν υπάρχει θεός μέχρις αποδείξεως του εναντίου. :)

Logical fallacy:Argumentum ad ignorantiam
Η ανυπαρξία αποδείξεων δεν είναι και απόδειξη της ανυπαρξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ε ρε ενα σεντονι...
αληθεια, τι ειναι το μελαγχωλικο ξυπνητηρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν είναι αξιόπιστο.Πολύ απλά,αυτά που λέει δεν επαληθεύονται από πηγές.Δες εδώ Zeitgeist debunking για τις θρησκείες.

Logical fallacy:Argumentum ad ignorantiam
Η ανυπαρξία αποδείξεων δεν είναι και απόδειξη της ανυπαρξίας.
Ναι, οκ, το "το θεωρώ αξιόπιστο" θα μπορούσα να το αντικαταστήσω με το ότι "δείχνει το τι σκατά είναι η θρησκεία". Δε με ενδιαφέρουν προσωπικά τα επιμέρους.

Ωραία θέλεις να το πω διαφορετικά; Να το πω:
Εφόσον με τις Φυσικές επιστήμες εξηγείται η δημιουργία του κόσμου μας, τότε με βάση το ξυράφι του Occam η πιο απλή εξήγηση είναι αυτή που θα θεωρούμε ως σωστή και συνεπώς δεν χρειάζεται για την εξήγηση της δημιουργίας του κόσμου να συμπεριλάβω την πολύπλοκη έννοια του θεού. Όταν τη χρειαστώ θα είναι ένδειξη ότι ίσως υπάρχει ή θα βρούμε στο μέλλον απλούστερη λύση.
Αν δεν είμαι λογικώς καλυμμένος, πες μου το για να σου εξηγήσω ακόμη καλύτερα το τι εννοώ, εκτός και αν κατάλαβες τι εννοώ, οπότε δε χρειάζεται να μου κάνεις γυμνάσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δε δείχνει τίποτα,παρά συνωμοσιολογίες.

Το Occam's Razor είναι valid argument,από ένα σύνολο πιθανών θεωριών επιλέγουμε την λιγότερο παράλογη και απλούστερη.Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε ότι εδώ το χρησιμοποιούμε καθώς καμία λογική αναγκαίοτητα δε μας επιβάλλει την ύπαρξη θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δε δείχνει τίποτα,παρά συνωμοσιολογίες.
---
Το Occam's Razor είναι valid argument,από ένα σύνολο πιθανών θεωριών επιλέγουμε την λιγότερο παράλογη και απλούστερη.Θα μπορούσαμε να προσθέσουμε ότι εδώ το χρησιμοποιούμε καθώς καμία λογική αναγκαίοτητα δε μας επιβάλλει την ύπαρξη θεού.
Διαφωνώ. Αν σκεφτείς ότι όντως αν θέλεις ελέγχεις τον κόσμο μέσω της θρησκείας πολύ εύκολα και αν σκεφτείς πολλά ψέμματα που έχει πει η χριστιανική εκκλησία ανά τους αιώνες για να διατηρήσει αυτή τη θρησκεία (επιλογή συγκεκριμένων βιβλίων και απόρριψη άλλων για τη συγκρότηση της βίβλου, άγιο φως, ύπαρξη χριστού[με τα ιστορικά δεδομένα που έχουμε, δεν υπήρξε ποτέ], θαύματα κλπ), καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.
---
Οκ. Τα βρήκαμε, λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Η Αγία Γραφή είναι το σύνολο Παλαιάς και Καινής Διαθήκης όμως γράφτηκαν διαφορετικές εποχές και από ανθρώπους, που βίωναν τις τότε κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις.. όπως π.χ. στην αποκάλυψη είναι χαζό να πιστέψουμε πως θα υπάρχουν τέρατα, φωτιές και λοιπά στην κόλαση, αλλά τότε ο κόσμος έτσι εκφραζόταν..με αλληγορίες πως να το κάνουμε δηλαδη....μην ξανασυζητάμε τα ίδια...(διαφορετικές εποχές που λέγαμε)

Φίλε μου, Crowley, δεν είναι δυνατόν να βάλεις σε παιδάκια δημοτικού την αποκάλυψη καθώς έχει πολύ ζουμί και πρέπει να έχεις πρώτα τις απαιτούμενες γνώσεις έτσι ώστε να μην παραπλανηθείς από τις αλληγορίες και μπερδευτείς...αν το έδινα αυτό στην 7χρονη αδερφή μου θα μου έλεγε ωω φοβάμαι θα έχει φωτιες...μα δεν μπορεί να σκεφτεί διαφορετικά..πως να το κάνουμε...

Τι θα πει διακρίσεις μαθητών;Ο καθένας είναι διαφορετικός και μοναδικός, διαλέγει όποια θρησκεία θέλει και είναι ελεύθερος...εγώ γουστάρω τρελά τη διαφορετικότητα και τη μοναδικότητα του καθενός...εσύ;

Όσον αφορά το Άγιον Όρος φίλε μου έχεις λανθασμένη αντίληψη..αν ποτέ πιστέψω σε έναν Θεό ο οποίος δε γουστάρει να πατάω σε έναν τόπο που ο ίδιος έφτιαξε τότε πάω αμέσως για κρεμάλα...αφού υποτιμώ το φύλο μου...το οποίο ο Χριστός εξίσωσε με το αντίστοιχο των αντρών..

Τις δέκα εντολές ανέτρεψε ο Χριστός λέγοντας πως αν είσαι καλός άνθρωπος και αν έχεις αγάπη άπλετη για τους γύρω σου τότε όλα αυτά (οι τυπικοί κανόνες) θα τα έχεις χωρίς να πρέπει να σκέφτεσαι...την τάδε εντολή.."Ου μοιχεύσεις"..

Είναι ιστορικό γεγονός ότι υπήρχε Χριστός (όχι Υιός του Θεού κι έτσι, γιατί αυτό είναι θέμα πίστης, θαύματα κλπ κλπ...) αλλά η ύπαρξη ενός ανθρώπου που μιλούσε για την αγάπη, για το Χριστιανισμό...είναι κάτι που συνέβη με ιστορικές αποδείξεις..

Φανατισμός και Χριστιανισμός πάνε χέρι-χέρι;;;Φίλε μου, απλά no comment...διάβασε απλά λιγάκι τον "Ύμνο της Αγάπης" στην Καινή Διαθήκη Α΄προς Κορινθίους κεφ. 13 και δες τι πρεσβεύει πραγματικά ο Χριστιανισμός...


Δεν έχω κανένα σκοπό να σας κάνω "Χριστιανούς"...είστε ελεύθεροι να επιλέγετε..είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι γουστάρετε, ό,τι λέει η καρδιά σας..χωρίς βέβαια τα όρια σας να παραβιάζουν την ελευθερία των άλλων..φυσικά.....όμως αφήστε κι εμάς τους χαζούς...γιατί περί χαζών πρόκειται...να πιστεύουμε...να ελπίζουμε..πως δεν είμαστε σκ@τ@...πως θα ζήσουμε παρέα όλοι μαζί κάτι διαφορετικό...αφήστε μας να πιστεύουμε ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΨΟΥΡΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...που μας γουστάρει..που μας αγαπάει τρελά...που ακόμη και αν τα έχουμε κάνει όλα χάλια..θα βρεθεί να μας πει..δεν πειράζει...εγώ αυτόν το Θεό πιστεύω...αλλά προσέξτε οι ίδιοι τους εαυτούς σας..να μη σας παραμυθιάζουν..να μη σας λένε ότι είστε τίποτα...γιατί είστε τα πάντα..
και ένα τελευταίο...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ Ή ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...γιατί η αγάπη είναι αιώνια και παντοτινή..


Όποιος θέλει να συνεχίσουμε την κουβέντα ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα...να μιλήσουμε και να μιλάμε...είμαι πάντα ανοιχτή σε συζητήσεις..

Σας ευχαριστώ για την τόσο εποικοδομητική συζήτηση..και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η Αγία Γραφή είναι το σύνολο Παλαιάς και Καινής Διαθήκης όμως γράφτηκαν διαφορετικές εποχές και από ανθρώπους, που βίωναν τις τότε κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις.. όπως π.χ. στην αποκάλυψη είναι χαζό να πιστέψουμε πως θα υπάρχουν τέρατα, φωτιές και λοιπά στην κόλαση, αλλά τότε ο κόσμος έτσι εκφραζόταν..με αλληγορίες πως να το κάνουμε δηλαδη....μην ξανασυζητάμε τα ίδια...(διαφορετικές εποχές που λέγαμε)


Είναι ιστορικό γεγονός ότι υπήρχε Χριστός (όχι Υιός του Θεού κι έτσι, γιατί αυτό είναι θέμα πίστης, θαύματα κλπ κλπ...) αλλά η ύπαρξη ενός ανθρώπου που μιλούσε για την αγάπη, για το Χριστιανισμό...είναι κάτι που συνέβη με ιστορικές αποδείξεις..
Αν απευθύνεσαι σε εμένα, τότε μάλλον πάλι δε διάβασες καλά αυτό που έγραψα.

Θέλω αποδείξεις και εγώ και πολλοί καθηγητές ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων που ψάχνουν για έστω μία μη αμφισβητήσιμη ιστορική πηγή.

Τέλος πάντων, δε θα σε πιέσω να συνεχίσεις τη συζήτηση αφού δε θέλεις.
Καλή συνέχεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Η Αγία Γραφή είναι το σύνολο Παλαιάς και Καινής Διαθήκης όμως γράφτηκαν διαφορετικές εποχές και από ανθρώπους, που βίωναν τις τότε κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις.. όπως π.χ. στην αποκάλυψη είναι χαζό να πιστέψουμε πως θα υπάρχουν τέρατα, φωτιές και λοιπά στην κόλαση, αλλά τότε ο κόσμος έτσι εκφραζόταν..με αλληγορίες πως να το κάνουμε δηλαδη....μην ξανασυζητάμε τα ίδια...(διαφορετικές εποχές που λέγαμε)

Είχα την εντύπωση πως η Καινή Διαθήκη περιλαμβάνει κείμενα Αγίων, φωτισμένων από το Θεό, και όχι απλά την άποψη διάφορων ανθρώπων για τα τεκταινόμενα της εποχής τους...
Επίσης όταν γράφτηκε η Αποκάλυψη, δεν εκφράζονταν με αλληγορίες περισσότερο από εμάς (δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο). Απλά πίστευαν στους δράκους, τα τέρατα και λοιπά μυθικά πλάσματα.

Φίλε μου, Crowley, δεν είναι δυνατόν να βάλεις σε παιδάκια δημοτικού την αποκάλυψη καθώς έχει πολύ ζουμί και πρέπει να έχεις πρώτα τις απαιτούμενες γνώσεις έτσι ώστε να μην παραπλανηθείς από τις αλληγορίες και μπερδευτείς...αν το έδινα αυτό στην 7χρονη αδερφή μου θα μου έλεγε ωω φοβάμαι θα έχει φωτιες...μα δεν μπορεί να σκεφτεί διαφορετικά..πως να το κάνουμε...

Ερώτηση: γιατί πρέπει κάποιος να μελετήσει την Αποκάλυψη; Και άρα γιατί πρέπει να αποκτήσει όλες αυτές τις γνώσεις σε παιδική ηλικία, από συγκεκριμένο, μεροληπτικό point of view;

Τι θα πει διακρίσεις μαθητών;Ο καθένας είναι διαφορετικός και μοναδικός, διαλέγει όποια θρησκεία θέλει και είναι ελεύθερος...εγώ γουστάρω τρελά τη διαφορετικότητα και τη μοναδικότητα του καθενός...εσύ;

Θα πει πως αν κάποιος μαθητής ζητήσει απαλλαγή από ένα μάθημα, αποστασιοποιείται από την υπόλοιπη τάξη.

Βέβαια αυτό δε θα χρειαζόταν καν αν το μάθημα ήταν απλά θρησκεολογικό και όχι κατηχητικό, ή πιο απλά αν εξέλειπε γενικά.
Αλλά αυτό είναι θέμα άλλου νήματος...

Όσον αφορά το Άγιον Όρος φίλε μου έχεις λανθασμένη αντίληψη..αν ποτέ πιστέψω σε έναν Θεό ο οποίος δε γουστάρει να πατάω σε έναν τόπο που ο ίδιος έφτιαξε τότε πάω αμέσως για κρεμάλα...αφού υποτιμώ το φύλο μου...το οποίο ο Χριστός εξίσωσε με το αντίστοιχο των αντρών..

Απ' όσο γνωρίζω οι γυναίκες απαγορεύεται να εισέλθουν στο Άγιο Όρος για να μη σκανδαλίζονται οι μοναχοί... Πραγματικά ανόητο επιχείρημα για να απαγορεύσεις σε ένα πολίτη την είσοδο σε κομμάτι της χώρας του...
Επίσης, από τη στιγμή που δεν είμαστε θεοκρατικό κράτος δε βλέπω το λόγο να αφιερώνει ο λαός αυτής της χώρας κομμάτι της σε ένα ιερό για κάποιους πρόσωπο και τη διοίκηση σε εκπροσώπους κάποιου θεού...

Αναρωτιέμαι επίσης πως καταφέρνουν οι μοναχοί να εξασφαλίζουν το άβατο από το Ελληνικό Κράτος επιδεικνύοντας αυτοκρατορικά χρυσόβουλα, φιρμάνια σουλτάνων και αποφάσεις πατριαρχών... :whistle:
Την τελευταία φορά που κοίταξα, η υποστήριξη απαράδεκτων θέσεων με τέτοια έγγραφα θεωρήθηκε σκάνδαλο...

Είναι ιστορικό γεγονός ότι υπήρχε Χριστός (όχι Υιός του Θεού κι έτσι, γιατί αυτό είναι θέμα πίστης, θαύματα κλπ κλπ...) αλλά η ύπαρξη ενός ανθρώπου που μιλούσε για την αγάπη, για το Χριστιανισμό...είναι κάτι που συνέβη με ιστορικές αποδείξεις..

Το να το επαναλαμβάνεις δε βοηθάει στη δημιουργία ιστορικών αποδείξεων. Μπορείς να παραθέσεις κάποιες ιστορικές πηγές;

Φανατισμός και Χριστιανισμός πάνε χέρι-χέρι;;;Φίλε μου, απλά no comment...διάβασε απλά λιγάκι τον "Ύμνο της Αγάπης" στην Καινή Διαθήκη Α΄προς Κορινθίους κεφ. 13 και δες τι πρεσβεύει πραγματικά ο Χριστιανισμός...

Γιατί να δούμε την επιστολή προς Κορινθίους και να μη δούμε την Αποκάλυψη που γράφτηκε-λίγο πολύ την ίδια περίοδο; :hmm:
Στη 2η βλέπω πως οι "άπιστοι" δε θα έχουν και πολύ όμορφη κατάληξη, οπότε καλύτερα να είμαστε καλοί Χριστιανοί... Ε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τις δέκα εντολές ανέτρεψε ο Χριστός λέγοντας πως αν είσαι καλός άνθρωπος και αν έχεις αγάπη άπλετη για τους γύρω σου τότε όλα αυτά (οι τυπικοί κανόνες) θα τα έχεις χωρίς να πρέπει να σκέφτεσαι...την τάδε εντολή.."Ου μοιχεύσεις"..

"Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι ἀλλὰ πληρῶσαι. ἀμὴν γὰρ λέγω ὑμῖν, ἕως ἂν παρέλθῃ ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ γῆ, ἰῶτα ἓν ἢ μία κεραία οὐ μὴ παρέλθῃ ἀπὸ τοῦ νόμου ἕως ἂν πάντα γένηται."
Κατά Ματθαίον.Στα άλλα με κάλυψε ο garch.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggosmetal

Νεοφερμένος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ε ρε ενα σεντονι...
αληθεια, τι ειναι το μελαγχωλικο ξυπνητηρι?
σε ενα σχολιο σου πιο πριν λεσ αν οντως δημιουργησε τον κοσμο σε μια βδομαδα αμα ειχες διαβασει καποια πραματα 8α ηξερες οτι αφτα τα μυνηματα ειναι αλληγορικα Btw. δεν ειμαι χριστιανοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
[Σημαντικό:] Πώς υποστηρίζουν οι χριστιανοί ότι υπάρχει Θεός;

:P:P

ΥΓ: Η αλήθεια για την μπανάνα: https://en.wikipedia.org/wiki/Banana#Modern_cultivation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
...αφού ακόμη και η θεωρία του Big Bang που θα πρέπει να ξέρεις πως ο Χριστιανισμός δε διαφωνεί με αυτήν....
Μην είσαι τόσο σίγουρη για αυτό. Λίγοι δεν διαφωνούν. Έχουμε πήξει στους δημιουργιστές. (Οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τον τάφο του Αδάμ). Εδώ και ο περιβόητος Άνθιμος είπε ότι τα περί Big Bang είναι λόγια του σατανά!!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο σίγουρη για αυτό. Λίγοι δεν διαφωνούν. Έχουμε πήξει στους δημιουργιστές. (Οι πιο πολλοί ψάχνουν να βρουν τον τάφο του Αδάμ). Εδώ και ο περιβόητος Άνθιμος είπε ότι τα περί Big Bang είναι λόγια του σατανά!!!!!
Εμένα λόγω βαθμού απολυτηρίου θα μου έδιναν υποτροφία από την επισκοπή που υπάγεται η περιοχή μου. Μόλις τους έδωσα το δελτίο επιτυχίας και είδαν ότι όχι μόνο πέρασα στο φυσικό, αλλά το είχα και πρώτη επιλογή αρνήθηκαν να μου τη δώσουν, γιατί λέει θα σπούδαζα κάτι ενάντια της θρησκείας "μας".
Δεν πάνε να βάλουν την μπανάνα εκεί που ξέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Όσον αφορά το Άγιον Όρος φίλε μου έχεις λανθασμένη αντίληψη..αν ποτέ πιστέψω σε έναν Θεό ο οποίος δε γουστάρει να πατάω σε έναν τόπο που ο ίδιος έφτιαξε τότε πάω αμέσως για κρεμάλα...αφού υποτιμώ το φύλο μου...το οποίο ο Χριστός εξίσωσε με το αντίστοιχο των αντρών..
:hmm:


Φίλε μου, βλέπω ότι είσαι φοιτητής της Φυσικής (πολύ ωραία επιστήμη) Αθηνών...επιστήμων άνθρωπος δηλαδή...ευχαριστώ πολύ που γράφεις όμως παρατήρησα ότι λες πως οι επιστήμονες μπορούν να εξηγήσουν όλο τον κόσμο...λάθος..αφού ακόμη και η θεωρία του Big Bang που θα πρέπει να ξέρεις πως ο Χριστιανισμός δε διαφωνεί με αυτήν..σου λέει τι έγινε 0,00000000000000000001 δευτερόλεπτο μετά τη μεγάλη έκρηξη..δε σου λέει όμως τι έγινε πριν..και ίσως ποτέ δε θα καταφέρει να το πει...άρα δεν μπορεί να εξηγήσει όπως λες όλο τον κόσμο...

αμα ο χριστιανισμός συμφωνεί με την θεωρία του big bang, δεν θα κάναμε αυτην την συζήτηση :P

Η δημιουργία του κόσμου(δημιουργία αδαμ και εύας), σύμφωνα με τον χριστιανισμό, χρονολογείτε ότι συνέβει πριν από 12000 χρόνια.
αμα το 0,00000000000000000001 sec, είναι το κενό στην θεωρία του big bang, τα 13,7 δισεκατομμύρια χρόνια είναι το κενό στον χριστιανισμό...οπότε πιστεύω πως το "κενό" δεν είναι πολύ καλό επιχείρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αμα ο χριστιανισμός συμφωνεί με την θεωρία του big bang, δεν θα κάναμε αυτην την συζήτηση :P

Η δημιουργία του κόσμου(δημιουργία αδαμ και εύας), σύμφωνα με τον χριστιανισμό, χρονολογείτε ότι συνέβει πριν από 12000 χρόνια.
αμα το 0,00000000000000000001 sec, είναι το κενό στην θεωρία του big bang, τα 13,7 δισεκατομμύρια χρόνια είναι το κενό στον χριστιανισμό...οπότε πιστεύω πως το "κενό" δεν είναι πολύ καλό επιχείρημα

Φιλε μου εδω μπαινεις σε μια ορθολογιστικη παγιδα...

Κανεις δεν πιστευει(που να εχει εστω και την παραμικρη αντιληψη περι του φυσικου κοσμου και φυσικα να ειναι χριστιανος) οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε εντος 7 ημερων με την εννοια που τις ξερουμε εμεις... Μιλαμε για 7 περιοδους, κι αυτο προφανως δεν το κατεβαζω απο το δικο μου μυαλο, οι οποιες δεν ηταν καν απαραιτητα ισες... Οποτε πραγματικα υπαρχει αρκετος χρονος ωστε να συμβαδισει η χριστιανικη αντιληψη περι δημιουργιας με την θεωρια του Big Bang αλλα και με την Θεωρια της Εξελιξης των Ειδων(με τα λαθη περιεχει την δεδομενη στιγμη)... Ναι, οκ ξερω η δημιουργια του ανθρωπου τοποθετηθηκε απο την Εκκλησια στα 12000 χρονια πριν... Αυτο ομως ειναι εντελως αυθαιρετο και λαθος μιας και ο Homo sapiens εμφανιστηκε πολυ πριν(και προφανως ο Αδαμ θα ηταν Homo Sapiens)...

Τωρα γι' αυτους τους θρησκευτικους αντιπροσωπους και λοιπους κολλημενους που δεν μπορουν να καταλαβουν αυτο το απλο ταιριαγμα που απλως εντασσει την επιστημονικη θεωρια στις δικες τους διδασκαλιες, τι να πω??? Ειναι απλως τραγικα κολλημενοι και φανατικοι, ανευ ελπιδας θα ελεγα..
Ο Θεος τους ας τους λυπηθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Φιλε μου εδω μπαινεις σε μια ορθολογιστικη παγιδα...

Κανεις δεν πιστευει(που να εχει εστω και την παραμικρη αντιληψη περι του φυσικου κοσμου και φυσικα να ειναι χριστιανος) οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε εντος 7 ημερων με την εννοια που τις ξερουμε εμεις... Μιλαμε για 7 περιοδους, κι αυτο προφανως δεν το κατεβαζω απο το δικο μου μυαλο, οι οποιες δεν ηταν καν απαραιτητα ισες... Οποτε πραγματικα υπαρχει αρκετος χρονος ωστε να συμβαδισει η χριστιανικη αντιληψη περι δημιουργιας με την θεωρια του Big Bang αλλα και με την Θεωρια της Εξελιξης των Ειδων(με τα λαθη περιεχει την δεδομενη στιγμη)... Ναι, οκ ξερω η δημιουργια του ανθρωπου τοποθετηθηκε απο την Εκκλησια στα 12000 χρονια πριν... Αυτο ομως ειναι εντελως αυθαιρετο και λαθος μιας και ο Homo sapiens εμφανιστηκε πολυ πριν(και προφανως ο Αδαμ θα ηταν Homo Sapiens)...

Τωρα γι' αυτους τους θρησκευτικους αντιπροσωπους και λοιπους κολλημενους που δεν μπορουν να καταλαβουν αυτο το απλο ταιριαγμα που απλως εντασσει την επιστημονικη θεωρια στις δικες τους διδασκαλιες, τι να πω??? Ειναι απλως τραγικα κολλημενοι και φανατικοι, ανευ ελπιδας θα ελεγα..
Ο Θεος τους ας τους λυπηθει...

Αλήθεια?Κρίμα που είναι κεφάλια της εκκλησίας...δεν έχεις ακούσει για Creationism και Intelligent Design?

Να σου πω την αλήθεια,καλά κάνουν.Από που και ως που οι 7 μέρες της Δημιουργίας αντιστοιχούν σε 7 εποχές (δεν αντιστοιχούν άλλωστε,μια αυθαίρετη θεολογική σύνδεση είναι στην προσπάθεια δημιουργίας μιας αλληγορίας για την δικαιολόγηση της δογματικής διδασκαλίας)?Το ξαναείπα,οι χριστιανοί θεολόγοι αυθαίρετα αντιμετωπίζουν ως αλληγορικά ή ως κυριολεκτικά τα χωρία της βίβλου,βάσει του τι είναι socially acceptable.Until Darwin,αυτό το κομμάτι ερμηνευόταν κυριολεκτικά και για πολύ καιρό πιο μετά.Σιγά-σιγά,επειδή οι νέες επιστημονικές θεωρίες κέρδισαν recognition στην επιστημονική κοινότητα,κάποιοι πονηροί θεολόγοι το μετέτρεψαν σε αλληγορικό,κάτι που είναι disputable μέχρι και σήμερα.Όχι λοιπόν,δεν εκλαμβάνω τη Γένεση ως αλληγορία,την εκλαμβάνω απλά ως ένα απλοϊκό δογματικό κείμενο χωρίς ιδιαίτερο πολιτισμικό ενδιαφέρον,αγράμματων νομάδων της ερήμου,το οποίο η χριστιανική εκκλησία ερμηνεύει κατά το δοκούν,γιατί είναι profitable.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top