Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω οτι ειμαστε πλασμενοι απο πυλο και οτι υπαρχουν τοσες διαφορετικες γλωσσες ανα το πλανητη λογω του πυργου της Βαβελ :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Morelo εισαι ασχετος:mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω οτι ειμαστε πλασμενοι απο πυλο και οτι υπαρχουν τοσες διαφορετικες γλωσσες ανα το πλανητη λογω του πυργου της Βαβελ

Όχι ρε συ, αφού όλα αυτά είναι "συμβολικά" :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όχι ρε συ, αφού όλα αυτά είναι "συμβολικά" :lol:
Και όμως υπάρχουν πολλοί που τα πιστέυουν σαν πραγματικά!!! Δεν έκαναν κάποιοι έρευνα στο Αραράτ να βρούν την κιβωτό του Νώε? Και κάποιοι άλλοι δεν έψαχναν να βρουν τον τάφο του Αδάμ?
:D Φαντάζομαι ότι θα αναγνώριζαν το πτώμα από το πλευρό που του έλειπε και το μήλο στο στόμα!!! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και όμως υπάρχουν πολλοί που τα πιστέυουν σαν πραγματικά!!! Δεν έκαναν κάποιοι έρευνα στο Αραράτ να βρούν την κιβωτό του Νώε? Και κάποιοι άλλοι δεν έψαχναν να βρουν τον τάφο του Αδάμ?
:D Φαντάζομαι ότι θα αναγνώριζαν το πτώμα από το πλευρό που του έλειπε και το μήλο στο στόμα!!! :P



Αυτό εννοώ, ότι πριν πολλά χρόνια, όταν γράφτηκαν, αυτά τα πράγματα οι άνθρωποι τότε τα πιστεύανε και μόνο συμβολικά δεν ήταν ( πχ για τον κοσμο που φτιάχτηκε σε 7 μερες πριν από 7000 χρόνια) απλά επειδή τώρα με την ανάπτυξη της επιστήμης πολλά απ' αυτά ακούγονται αστεία, οι παπάδες τους έχουνε δώσει τον όρο "συμβολικά" για να μαζέψουν τα ασυμάζευτα:D. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Σε 7 μέρες φιαχτηκε όλη η κτίση, και το πιστέυουμε ακόμα. Αλλά όταν λέμε 7 ημέρες δεν εννοούμε δευτερα εώς κυριακή, με κάθε μέρα 24ωρα.

Και αυτό που λέτε για τάφο του Αδάμ και άλλα τέτοια, δεν έχω ακούσει τίποτα, και αν έγιναν τέτοιες έρευνες θα ήταν επιστήμονες που το έκαναν, όχι η ορθοδοξία..Αν ακόμοι οι ορθόδοξοι έκαναν έρευνες θα έχουν πει το λόγο που το έκαναν (αν και δεν πιστεύω να έκαναν τίποτα τέτοιο)...


Μη τα ισοπεδώνετε όλα, αν στο forum ειναι κάποιος μουσουλμάνος, βουδιστής ή άλλου θρησκεύματος, δεν θα κορόιδευα αυτο που πιστεύει, γι'αυτό και εσεις να σέβεσται κάποια πράγματα...
Όχι γράφουμε κάτι που προσβάλλει την θρησκεια του άλλου και μετά να γράψουμε sorry κιολας αλλα εγω αυτα πιστευω.Πιστευετα αλλά όχι να χλευαζεις τους αλλους...
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σε 7 μέρες φιαχτηκε όλη η κτίση, και το πιστέυουμε ακόμα. Αλλά όταν λέμε 7 ημέρες δεν εννοούμε δευτερα εώς κυριακή, με κάθε μέρα 24ωρα.

Υπάρχει κείμενο στην παλαιά Διαθήκη που να το διευκρινίζει; Δεν μπορώ φυσικά να σου δώσω αποδείξεις για κάτι τέτοιο,ούτε κι εσύ άλλωστε, προσπαθώ όμως να το δω λογικά. Πιστεύεις ότι εκείνο τον καιρό, όταν γράφτηκαν αυτά οι άνθρωποι ήταν αδύνατον να πιστέψουν ότι ο κόσμος φτιάχτηκε σε 7 μέρες;Μπορεί εσύ να μην μιλάς για κάτι τέτοιο σήμερα, γιατί έτσι και το λεγες με τα στοιχεία που έχει η επιστήμη θα σε περνούσαμε για τρελό, πώς μπορείς όμως να μιλάς για ανθρώπους μερικές χιλλιάδες χρόνια πριν;

Μη τα ισοπεδώνετε όλα, αν στο forum ειναι κάποιος μουσουλμάνος, βουδιστής ή άλλου θρησκεύματος, δεν θα κορόιδευα αυτο που πιστεύει, γι'αυτό και εσεις να σέβεσται κάποια πράγματα...
Όχι γράφουμε κάτι που προσβάλλει την θρησκεια του άλλου και μετά να γράψουμε sorry κιολας αλλα εγω αυτα πιστευω.Πιστευετα αλλά όχι να χλευαζεις τους αλλους...
Ευχαριστω.

Το θέμα αυτό πιστεύω πως υπάρχει για να προβληματιστεί η κάθε πλευρά πάνω στη θρησκεία. Αν έχω μια Χ άποψη πιστεύω πως καλό θα τανε να την εκφράσω. Με το να λέμε μην τα λες αυτό και αυτό δεν βγάζει πουθενά. Πρέπει να προβληματιστούμε όλοι με αυτά που λέει ο άλλος και να μην κάνουμε τους θιγμένους, και οι 2 μεριές. Εξάλλου σε μια συζήτηση εφόσον η μία άποψη αναιρεί την άλλη φυσικό είναι και οι 2 πλευρές να ενοχληθούν λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Morelo εισαι ασχετος:mad::mad::mad::mad:
Οκ σχετικε!

Όχι ρε συ, αφού όλα αυτά είναι "συμβολικά" :lol:
ειρωνικα το εγραψα αν ειναι δυνατον να πιστευα εγω τετοια πραγματα.....

για τον καθενα είναι ο,τι νομίζει...για εσένα συμβολικά και για τον ζζζ κυριολεκτικά!! είπαμε κατα το δοκούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Υπάρχει κείμενο στην παλαιά Διαθήκη που να το διευκρινίζει; Δεν μπορώ φυσικά να σου δώσω αποδείξεις για κάτι τέτοιο,ούτε κι εσύ άλλωστε, προσπαθώ όμως να το δω λογικά. Πιστεύεις ότι εκείνο τον καιρό, όταν γράφτηκαν αυτά οι άνθρωποι ήταν αδύνατον να πιστέψουν ότι ο κόσμος φτιάχτηκε σε 7 μέρες;Μπορεί εσύ να μην μιλάς για κάτι τέτοιο σήμερα, γιατί έτσι και το λεγες με τα στοιχεία που έχει η επιστήμη θα σε περνούσαμε για τρελό, πώς μπορείς όμως να μιλάς για ανθρώπους μερικές χιλλιάδες χρόνια πριν;
Ναι υπάρχει το βιβλίο: <<Γένεσις>> όπου μιλάει για την δημιουργία του κόσμου..Όσο για το τί πίστευαν τότε οι άνθρωποι πάνω σε αυτό το θέμα δεν ξέρω γιατί δεν το έχω ψάξει, και δεν ξέρω τί γνώμη έχει η εκκλησία οπότε προς το παρον θα κρατήσω ουδέτερη άποψη. Ωστόσο αυτά τα κείμενα δεν τα έγραψαν απλοί άνθεωποι, εννοώ όχι κάποιοι τυχαίοι που πηραν και έγραψαν κάποια πράγματα και η εκκλησία μας τα υπαστηρίζει, αλλά ήταν φωτισμένει άνθρωποι όπως προφήτες..

Το θέμα αυτό πιστεύω πως υπάρχει για να προβληματιστεί η κάθε πλευρά πάνω στη θρησκεία. Αν έχω μια Χ άποψη πιστεύω πως καλό θα τανε να την εκφράσω. Με το να λέμε μην τα λες αυτό και αυτό δεν βγάζει πουθενά. Πρέπει να προβληματιστούμε όλοι με αυτά που λέει ο άλλος και να μην κάνουμε τους θιγμένους, και οι 2 μεριές. Εξάλλου σε μια συζήτηση εφόσον η μία άποψη αναιρεί την άλλη φυσικό είναι και οι 2 πλευρές να ενοχληθούν λίγο.
Κάτσε για να μην βγω και αντιδημοκρατικος:xixi:
Δεν λέω να μην υπαρχουν αντιθετες αποψεις, αλλά όταν τοποθετήτε κάθε φορά η αντίθετη άποψη να μην το κάνει ειρωνικά απέναντι στον άλλον, αλλά με σεβασμό, όπως πιστεύω ότι κάνω και εγώ..
Για παράδειγμα όπως μου μίλησες τώρα εσύ.. Έχεις την αντίθετη από μενα άποψη αλλά δεν έγραψες με τρόπο όπου να θιχτούν αυτά που πιστεύω, γιατί αυτά είναι ιερά πράγματα και δεν παίζουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αποτι καταλαβα εδω μεσα υπαρχουν ατομα βαθια θρησκευομενα που θιγονται τελικα αν καποιος πει κατι"παραπανω" αποτι αντεχει,επομενως καλο θαταν να μην το παραχεζουμε....

οσο για τις περιβοητες 7 ημερες της δημιουργιας ,στο λυκειο καναμε ενα μαθημα στο βιβλιο των θρησκευτικων που ελεγε πως η καθε "ημερα" αντιστοιχει και σε μια απο τις γεωλογικες περιοδους δημιουργιας του πλανητη,τις περιοδους που διαμορφωθηκαν οι καταλληλες συνθηκες(ατμοσφαιρικες,περιβαντολογικες κλπ) για αναπτυξη ζωης (οποιασδηποτε μορφης )επανω στην γη......η συνεχεια της <<Γενεσις>> ειναι το βιβλιο του Δαρβινου κατα την γνωμη μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αποτι καταλαβα εδω μεσα υπαρχουν ατομα βαθια θρησκευομενα που θιγονται τελικα αν καποιος πει κατι"παραπανω" αποτι αντεχει,επομενως καλο θαταν να μην το παραχεζουμε....

οσο για τις περιβοητες 7 ημερες της δημιουργιας ,στο λυκειο καναμε ενα μαθημα στο βιβλιο των θρησκευτικων που ελεγε πως η καθε "ημερα" αντιστοιχει και σε μια απο τις γεωλογικες περιοδους δημιουργιας του πλανητη,τις περιοδους που διαμορφωθηκαν οι καταλληλες συνθηκες(ατμοσφαιρικες,περιβαντολογικες κλπ) για αναπτυξη ζωης (οποιασδηποτε μορφης )επανω στην γη......η συνεχεια της <<Γενεσις>> ειναι το βιβλιο του Δαρβινου κατα την γνωμη μου.....
Τι πραγμα?Αν αυτο αυτο αληθεια τοτε πρεπει να απευθυνθεις στις αρμοδιες αρχες ,ειναι απαραδεκτο και προπαγανδιστικο να εισαγεις αυθαιρετες θρησκευτικες εικασιες σε επιστημονικες μελετες.
Αυτα τα κανουν οι creation scientists , intelligent design κτλ που οχι μονο θεωρουνται ψευδεπιστημονες απο την επιστημονικη κοινοτητα αλλα τους προσαρτηθηκε αυτη η ταμπελα δικαιως απο την δικαστικη κοινοτητα στις Ηνωμενες Πολιτειες.
Ειμαι αδιαλλακτος ,τετοιες διαδαχες ισοδυναμουν με εσκεμμενη παραποιηση των στοιχειων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Τι πραγμα?Αν αυτο αυτο αληθεια τοτε πρεπει να απευθυνθεις στις αρμοδιες αρχες ,ειναι απαραδεκτο και προπαγανδιστικο να εισαγεις αυθαιρετες θρησκευτικες εικασιες σε επιστημονικες μελετες.
Αυτα τα κανουν οι creation scientists , intelligent design κτλ που οχι μονο θεωρουνται ψευδεπιστημονες απο την επιστημονικη κοινοτητα αλλα τους προσαρτηθηκε αυτη η ταμπελα δικαιως απο την δικαστικη κοινοτητα στις Ηνωμενες Πολιτειες.
Ειμαι αδιαλλακτος ,τετοιες διαδαχες ισοδυναμουν με εσκεμμενη παραποιηση των στοιχειων.


ναι ειναι αληθεια αλλα δεν χρειαζεται να τρεξω οπως λες προσωπικα για κατι τετοιο....εξαλλου η φυσικη ερμηνεια των λεγομενων στα θρησκευτικα ηταν κατι που ανεκαθεν με ενδιεφερε..........Γιατι ειμαι του "Πιστευε και μη , ερευνα" οχι του "Πιστευε, και μη ερευνα".....εχει διαφορα.....

Εξαλλου αν θυμαμαι καλα το συγκεκριμενο μαθημα ελλεγε για την σχεση επιστημης-θρησκειας στην εξηγηση καποιοων πραγματων και το βιβλιο ελεγε πως "λενε" οτι εικαζονται πως αντιστοιχει στις γεωλογικες τροποποιησεις της γης.....κατι το οποιο ενισχυει την μη ενασχοληση με ¨καταγγελιες" κλπ.....

Σκεφτειετ ομως κατι ακραιο.....Στην ιστορια με τα σομορα και τα γομορα που εγινε η καταστροφη.....ονοματα κλπ δεν θυμαμαι αλλα αποτι ξερω ο θεος ειπε σε ενα ζευγαρι να φυγει και να μην κοιταξει πισω του καθως φευγει και η γυναικα αυτουνου που εφυγε κοιταξε και εγινε πετρινη στηλη......Ενα σεναριο δεν ειναι οτι αυτη η "καταστροφη" να ηταν κατι ΣΑΝ πυρηνικη εκρηξη και κατα καποιο τροπο η "πετροποιηηση" γυναικας να οφειλεται στο Ωστικο κυμα της εκρηξης??????ΕΝΑ ακριο σεναριο αλλα τα ψαχνω κατι τετοια....ειπαμε "Πιστευε και μη , ερευνα " οχι τυφλη υπακοη...χωρις να σημαινει κατι αυτο,υποψιν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
[Σκεφτειετ ομως κατι ακραιο.....Στην ιστορια με τα σομορα και τα γομορα που εγινε η καταστροφη.....ονοματα κλπ δεν θυμαμαι αλλα αποτι ξερω ο θεος ειπε σε ενα ζευγαρι να φυγει και να μην κοιταξει πισω του καθως φευγει και η γυναικα αυτουνου που εφυγε κοιταξε και εγινε πετρινη στηλη......Ενα σεναριο δεν ειναι οτι αυτη η "καταστροφη" να ηταν κατι ΣΑΝ πυρηνικη εκρηξη και κατα καποιο τροπο η "πετροποιηηση" γυναικας να οφειλεται στο Ωστικο κυμα της εκρηξης??????ΕΝΑ ακριο σεναριο αλλα τα ψαχνω κατι τετοια....ειπαμε "Πιστευε και μη , ερευνα " οχι τυφλη υπακοη...χωρις να σημαινει κατι αυτο,υποψιν....

να με συμπαθας, αλλα δεν βγαζει νοημα αυτο που ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να &#039;ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
γιατί αυτά είναι ιερά πράγματα και δεν παίζουμε..
Εμένα με τα σπίρτα μου μαθαν να μη παίζω μικρός. Τώρα έχω αναπτήρα.
Ναι, ξέρω, σε θίγω, αλλά δε μπορώ να διαβάζω σε μια "συζήτηση" που γίνεται σε φόρουμ «αυτά είναι ιερά πράματα» . Ποια ακριβώς? :-S

"Πιστευε και μη , ερευνα "
Πολύ σωστά έβαλες το κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ισως δεν θες να βγαλεις νοημα...χωρις παρεξηγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μη τα ισοπεδώνετε όλα, αν στο forum ειναι κάποιος μουσουλμάνος, βουδιστής ή άλλου θρησκεύματος, δεν θα κορόιδευα αυτο που πιστεύει, γι'αυτό και εσεις να σέβεσται κάποια πράγματα...
Δε σε προσβάλλει, ούτε σε κοροϊδεύει. Την άποψή του παραθέτει και αν αυτή αντιτίθεται στη δική σου, το τελευταίο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητάς να τη σεβαστεί.
Ωστόσο αυτά τα κείμενα δεν τα έγραψαν απλοί άνθεωποι, εννοώ όχι κάποιοι τυχαίοι που πηραν και έγραψαν κάποια πράγματα και η εκκλησία μας τα υπαστηρίζει, αλλά ήταν φωτισμένει άνθρωποι όπως προφήτες..
Περί φωτισμένων ανθρώπων και προφητών μπορείς να μιλήσεις σε κάποιον που ενστερνίζεται τη γνώμη σου. Στην περίπτωση που κάποιος θεωρεί τους προφήτες, καλούς αλλά τυχαίους ανθρώπους τι συμβαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ειρωνικα το εγραψα αν ειναι δυνατον να πιστευα εγω τετοια πραγματα.....

για τον καθενα είναι ο,τι νομίζει...για εσένα συμβολικά και για τον ζζζ κυριολεκτικά!! είπαμε κατα το δοκούν...

Και εγώ ειρωνικά το έγραψα :P

Ναι υπάρχει το βιβλίο: <<Γένεσις>> όπου μιλάει για την δημιουργία του κόσμου..Όσο για το τί πίστευαν τότε οι άνθρωποι πάνω σε αυτό το θέμα δεν ξέρω γιατί δεν το έχω ψάξει, και δεν ξέρω τί γνώμη έχει η εκκλησία οπότε προς το παρον θα κρατήσω ουδέτερη άποψη. Ωστόσο αυτά τα κείμενα δεν τα έγραψαν απλοί άνθεωποι, εννοώ όχι κάποιοι τυχαίοι που πηραν και έγραψαν κάποια πράγματα και η εκκλησία μας τα υπαστηρίζει, αλλά ήταν φωτισμένει άνθρωποι όπως προφήτες..

Ρε παιδιά, μην λέμε ότι θέλουμε, μιλάει συγκεκριμένα στο βιβλίο για περιόδους; 7 μέρες γράφει και άντε μετά εσύ βγάλε τα συμπεράσματά σου. Απλώς επειδή σήμερα είναι αδύνατον να χωνέψεις ότι ισχύει κάτι τέτοιο του βάζεις την ταμπέλα συμβολικό και τις μέρες τις μεταφράζεις ως περιόδους.Αν μου βρεις το επίσημο πρωτότυπο του βιβλίου να μιλάει για καινοζωικό αιώνα, κλπ τότε το παίρνω πίσω τι να πω.

Κάτσε για να μην βγω και αντιδημοκρατικος:xixi:
Δεν λέω να μην υπαρχουν αντιθετες αποψεις, αλλά όταν τοποθετήτε κάθε φορά η αντίθετη άποψη να μην το κάνει ειρωνικά απέναντι στον άλλον, αλλά με σεβασμό, όπως πιστεύω ότι κάνω και εγώ..
Για παράδειγμα όπως μου μίλησες τώρα εσύ.. Έχεις την αντίθετη από μενα άποψη αλλά δεν έγραψες με τρόπο όπου να θιχτούν αυτά που πιστεύω, γιατί αυτά είναι ιερά πράγματα και δεν παίζουμε..

Ίσως και να χεις δίκιο η ειρωνία δεν βοηθάει σε αυτήν την περίπτωση απλά αν ακούσεις κάτι τρανταχτό πέφτεις καμιά φορα στον πειρασμό να μιλήσεις έτσι :P. Στα υπόλοιπα όμως είμαι κάθετος. Αν ο άλλος σου μιλάει με επιχειρήματα και όχι απλά να σε προσβάλλει τότε αν ενοχλήσαι με αυτήν την άποψη είσαι υποχρεωμένος να τον βγάλεις λάθος και όχι να λες απλά μη μιλάς έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Morelo μην αρπαζεσαι.. καταλαβα οτι το λεγες ειρωνικα.. πλακα εκανα. .:P

Παντως εγω που εκανα κουβεντα με ψαγμενο θεολογο καταλαβα οτι τα περισσοτερα γεγονοτα στην Παλαια Διαθηκη ειναι αλληγορικα. Ο κοσμος δε δημιουργηθηκε σε 7 μερες αλλα αυτο δειχνει οτι χρειαστηκε αρκετο διαστημα μεχρι να δημιουργηθει.. Ο Αδαμ και η Ευα στην ουσια απεικονιζουν την πρωτη οργανωμενη κοινωνια ανθρωπων. Απο τη στιγμη που στην Παλια Διαθηκη βλεπουμε τους πρωτοπλαστους να σκεφτονται και κανουν επιλογες αυτο μπορουμε να συμπερανουμε. Η παρακοη των πρωτοπλαστων δειχνει οτι ο ανθρωπος αποφασισε να χρησιμοποιησει το μυαλο του και την ελευθερια του με αρνητικο τροπο.
Λογικο ειναι ο συγγραφεας της Γεννεσης να χρησιμοποιησε αλληγοριες για να διηγηθει μια "ιστορια", καθως εκεινη τη εποχη η αλληγορια χρησιμοποιουταν σε μεγαλο βαθμο. Ακομα και ο Χριστος μιλησε με αλληγοριες. Αυτο που ουσιαστικα θελει να μας πει η Γεννεση ειναι οτι ο δημιουργος ολων ειναι ο Θεος. Οχι οτι η κτιση φτιαχτηκε σε 7 μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
την εποχη του Χριστου και την εποχη που γραφτηκαν τα βιβλια αυτα ο κοσμος χαρακτηριζοταν απο πανυψηλα ποσα αναλφαβητισμου και στα πλαισια της προσπαθειας εξαπλωσης του Χριστιανισμου,οι συγγραφεις των βιβλιων χρησιμοποιουσαν παραβολες και αλληγορικα σχηματα ωστε και να ειναι κατανοητα απο τον αναλφαβητο κοσμο αλλα και να απομνημονευονται ευκολα ωστε με την σειρα τους να βοηθησουν στην διαδοση των μηνυματων αυτων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
την εποχη του Χριστου και την εποχη που γραφτηκαν τα βιβλια αυτα ο κοσμος χαρακτηριζοταν απο πανυψηλα ποσα αναλφαβητισμου και στα πλαισια της προσπαθειας εξαπλωσης του Χριστιανισμου,οι συγγραφεις των βιβλιων χρησιμοποιουσαν παραβολες και αλληγορικα σχηματα ωστε και να ειναι κατανοητα απο τον αναλφαβητο κοσμο αλλα και να απομνημονευονται ευκολα ωστε με την σειρα τους να βοηθησουν στην διαδοση των μηνυματων αυτων....
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top