Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Το ξερω οτι αγαπαει ολους τους ανθρωπους. Αλλα εχει δωσει στους ελληνες και 5 κοσμοκρατοριες μεχρι τωρα. Τους χρησιμοποιει σαν μπροσταρηδες για την απελευθερωση του κοσμου απο δεινα.
-----------------------------------------
.
Ο θεος εδωσε δλδ τις κοσμοκρατοριες??ο Θεος ειναι που θελει τον κοσμο του υποταγμενο δλδ απο καποια μεγαλη δυναμη??εγω θεωρω οτι θελει τον κοσμο ελευθερο οπως ακριβως τον δημιουργησε.Ας μην μπλεκετε το Θεο σε πραγματα που δημιουργησε ο ανθρωπος οπως η εξουσια πανω σε λαους και οι αυτοκρατοριες.Τα ιστορικα παραδειγματα για να υποστηριξετε την αποψη οτι ο Θεος αγαπαει περισσοτερο τους Ελληνες δεν στεκουν λογικα και θεολογικα .
-----------------------------------------
Ακριβώς!:no1::no1: Ήθελα και γω να το γράψω αυτό, γιατί πολλά ακούω εδώ μέσα για άκριτο χριστιανισμό και απόρριψη της ανεξιθρησκείας....
Αλλά δυστυχώς πολλοί πιστεύουν ακόμη στην άλλη ερμηνεία....
Ναι δυστυχως...:( υπαρχουν ακομα ανθρωποι που απορριπτουν οτιδηποτε δεν γνωριζουν... αλλα για αυτο ειναι η ανθρωπιστικη μορφωση για να ελευθερωνει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spskark7

Νεοφερμένος

Ο σπυρος sps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ειμαι χρηστιανος πιστευω στον θεο
αλλα με τον τροπο μου!
δεν πιστεω στην εκκλησια ουτε στους παπαδες (κλεφτες!)
αλλα στην αληθινη ενοια του χριστιανισμου
δηλαδι
ολοι ειμαστε ισοι
αγαπα τον πλησιον σου
οποιος εχει 2 χιτωνες να δεινη των ενα
και προσπαθω να τα εφαρμοζω στην ζωη μου
και επεισης πιστευω οτι
χρηστιανος δεν ειναι αυτος που παει στην εκκλησια
αλλα αυτος που εφαρμοζει αυτα που λεει ο χρηστος...
επεισης πιστευω οτι δεν γινετε να εισαι ακροδεξιος και χρηστιανος
αυτα τα δυο δεν πανε μαζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
ειμαι χριστιανος πιστευω στον θεο αλλα με τον τροπο μου!
δεν πιστεω στην εκκλησια ουτε στους παπαδες (κλεφτες!)
Συμφωνούμε!Τί εννοείς δεν πιστεύω στους παπάδες?Κανείς δεν πιστέυει στους παπάδες, όπως λέμε ότι πιστεύω στον Θεό(δεν είναι και όλοι κλέφτες)

αλλα στην αληθινη εννοια του χριστιανισμου δηλαδη ολοι ειμαστε ισοι
αγαπα τον πλησιον σου οποιος εχει 2 χιτωνες να δινει τον ενα
και προσπαθω να τα εφαρμοζω στην ζωη μου και επισης πιστευω οτι
Δεν σου είπε κανείς να εφαρμόσεις το αντίθετο..

χριστιανος δεν ειναι αυτος που παει στην εκκλησια
αλλα αυτος που εφαρμοζει αυτα που λεει ο Χριστος...
Φυσικά, Χριστιανός δεν είναι αυτός που πηγαίνει στην εκκλησία σαν για βόλτα.Το θέμα δεν είναι να πηγαίνουμε <<τυπικά>>, αλλά να νιώθουμε γιατί πηγαίνουμε...


επεισης πιστευω οτι δεν γινετε να εισαι ακροδεξιος και χρηστιανος
αυτα τα δυο δεν πανε μαζι...
Πού κολλάει αυτό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spskark7

Νεοφερμένος

Ο σπυρος sps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οταν λεω δεν πιστεω στους παπαδες ενοω οτι δεν μου αρεσουν πως το λενε???
δηλαδη πως πανε οι αλλοι και τους φιλαν το χερι λες και ειανι θεοι???
οταν λεω πιστευω ειναι ποια ειναι η γνωμη μου
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
Πού κολλάει αυτό??
αυτη ειναι η γνωμη μου
πηραζει που εγραψα την γνωμη μου?
εμενα παντως δεν θα με πειραζε να γραψεις την δικια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
δηλαδη πως πανε οι αλλοι και τους φιλαν το χερι λες και ειανι θεοι???
Άποψή σου, δεν θα πω τίποτα γιατί θα αρπαχτείς πάλι(για το παρακάτω λέω)

αυτη ειναι η γνωμη μου
πηραζει που εγραψα την γνωμη μου?
εμενα παντως δεν θα με πειραζε να γραψεις την δικια σου
Γιατι πειράχτεικες??Δεν είχα τέτοια πρόθεση...


Στο προφίλ σου έχεις ένα σύμβολο που χαρακτηρίζεται ως σύμβολο του αντίχριστου(πεντάλφα)Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Στο λέω γιατί θεωρείς,και πολύ καλά κάνεις, τον εαυτό σου Χριστιανό, και όλους εμάς που πάμε στην εκλησία και φιλάμε τα χέρια τον παπάδων(από ευλάβια και σεβασμό και όχι γιατί τους θεωρούμε θεούς) μή Χριστιανούς.Δεν υπονοώ κάτι με αυτό που λέω, απλώς θέλω να στο πω μήπως τυχόν και δεν το ξέρεις...Γιατί αφού είναι κάποιος Χριστιανός δεν μπορεί να ασπάζεται ταυτόχρονα σύμβολα του αντιχρίστου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spskark7

Νεοφερμένος

Ο σπυρος sps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
doing!
το Α σε κυκλο δεν συμβολιζει τον σατανισμο
αλλα την αναρχια (πρωσοπηκα ειμαι χρηστιανοαναρχικος)
δες το παρακατω video θα σου προτεινα τα το δεις ολο αλλα στο 0:59 ειναι
το σημαντικο
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=zcU4FsFvcm0&annotation_id=annotation_332178&feature=iv[/ame]
δεν θεωρω οτι δεν εισαι χρηστιανος επειδη φιλας το χερι ενος παπα
απλα ρωταω τι ειναι ο παπας και το φιλας το χερι
και εγω παω στην εκκλησια.....
Υ.Γ.
το σημα το σατανα ειανι το ΑΝΑΠΟΔΟ πενταλφα σε κυκλο
δηλ. ενα αναποδο αστερι
οχι το Α
δεν αρπαχτηκα εγω αλλα εσυ.......
φιληκα σπυρος.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
από ευλάβια και σεβασμό και όχι γιατί τους θεωρούμε θεούς

δεν ειναι τα αξιωματα αυτα που απαιτουν σεβασμο, αλλα οι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω να φιλήσει κανείς το χέρι ενός ιερέα που ΔΕΝ εμπνέει το σεβασμό. Έχω βρεθεί πχ. σε λειτουργία του Μητροπολίτη Άνθιμου, τον οποίο δεν θεωρώ άξιο, και δεν του φίλησα το χέρι. Δεν το επιβάλλει κανείς άλλος εκτός απ'τη συνείδησή σου αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δε νομίζω να φιλήσει κανείς το χέρι ενός ιερέα που ΔΕΝ εμπνέει το σεβασμό. Έχω βρεθεί πχ. σε λειτουργία του Μητροπολίτη Άνθιμου, τον οποίο δεν θεωρώ άξιο, και δεν του φίλησα το χέρι. Δεν το επιβάλλει κανείς άλλος εκτός απ'τη συνείδησή σου αυτό...

... και τον τροπο με τον οποιο μεγαλωσες, τα ερεθισματα που εχεις και τον χαρακτηρα σου που εχει πλαστει ΚΑΙ απο αλλους. κατα τα αλλα, κανεις αλλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
... και τον τροπο με τον οποιο μεγαλωσες, τα ερεθισματα που εχεις και τον χαρακτηρα σου που εχει πλαστει ΚΑΙ απο αλλους. κατα τα αλλα, κανεις αλλος
Προσωπικά συμφωνό με τα λόγια του miv, αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εννοεί απλούστατα ότι η συνείδηση και ο χαρακτήρας σου διαμορφώνονται μέσα από βιώματα και ερεθίσματα που δέχεσαι από το περιβάλλον σου.
Με αυτή την έννοια αφού η συνείδησή σου δεν είναι αποκλειστικά δική σου δημιουργία αλλά κυρίως εξωγενής, δεν είναι και τόσο δική σου η επιλογή για το τί θα κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, κι εσύ έχεις ερεθίσματα κι επιρροές, δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς τόσο πολύ να πείσεις ότι ο Χριστιανός είναι αποτέλεσμα των γονιών του κι ο άθεος αποτέλεσμα της ελεύθερης σκέψης του...Γιατί εντελώς μεταξύ μας ορισμένοι αυτό πάνε να περάσουν, εντελώς μισαλλόδοξα, κομπλεξικά και σκοπούμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Are you talking to me?
Εγώ έγραψα
δεν είναι και τόσο δική σου η επιλογή για το τί θα κάνεις
όχι για το αν είσαι χριστιανός ή όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάει για το χειροφίλημα, σε αυτό που λες εσύ πάει και για την επιλογή θρησκεύματος ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για το fasdag το έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ε βάλε και μια παράθεση να ξέρουμε κι εμείς...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εντάξει, κι εσύ έχεις ερεθίσματα κι επιρροές, δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς τόσο πολύ να πείσεις ότι ο Χριστιανός είναι αποτέλεσμα των γονιών του κι ο άθεος αποτέλεσμα της ελεύθερης σκέψης του...Γιατί εντελώς μεταξύ μας ορισμένοι αυτό πάνε να περάσουν, εντελώς μισαλλόδοξα, κομπλεξικά και σκοπούμενα...

δεν νομιζω να ισχυριστηκα ποτε οτι η αθεια ειναι αποτελεσμα ελευθερης σκεψης.
-----------------------------------------
Προσωπικά συμφωνό με τα λόγια του miv, αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς εσύ...

πολυ απλα οτι, ενω μπορεις να εκφραζεις ελευθερα τη γνωμη σου, καλο ειναι να εισαι σε θεση να τη δικαιολογεις καπως καλυτερα απο το να ανακυκλωνεις αυτα που σου εχουν μαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Άμα δεν έβρισκα κάτι που να με γεμίζει σαν άνθρωπο σε αυτά που μου έμαθαν, δεν θα συνέχιζα να τα πιστεύω...
Νιώθω την αλήθεια της πίστης μας και γιαυτό συνεχίζω μαζί της...
Φυσικά και πρώτα αυτή την πίστη μου την έμαθαν οι γονείς μου, αλλά από εκεί και πέρα αν δεν ένιωθα κάτι που να έχει νόημα να συνεχίσω τα πιστέω μου, θα άλλαζα πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Άμα δεν έβρισκα κάτι που να με γεμίζει σαν άνθρωπο σε αυτά που μου έμαθαν, δεν θα συνέχιζα να τα πιστεύω...
Νιώθω την αλήθεια της πίστης μας και γιαυτό συνεχίζω μαζί της...
Φυσικά και πρώτα αυτή την πίστη μου την έμαθαν οι γονείς μου, αλλά από εκεί και πέρα αν δεν ένιωθα κάτι που να έχει νόημα να συνεχίσω τα πιστέω μου, θα άλλαζα πορεία.

με συγχωρεις αλλα στα ματια μου αυτα που γραφεις ειναι κοτσανες.
δες τι εγραψα πιο πριν, και κατσε αναλογισου αυτα που γραφεις τωρα.

ενα hint απλα,

οταν κατι θεωρουμε δεδομενο... ειναι λιγο δυσκολο να κοιταξουμε περα απο αυτο, ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
με συγχωρεις αλλα στα ματια μου αυτα που γραφεις ειναι κοτσανες.
δες τι εγραψα πιο πριν, και κατσε αναλογισου αυτα που γραφεις τωρα.
ενα hint απλα,
οταν κατι θεωρουμε δεδομενο... ειναι λιγο δυσκολο να κοιταξουμε περα απο αυτο, ετσι δεν ειναι;
Συνεχίζω και πιστεύω διότι έχω βιώματα..
Κατανοώ αυτά που λες, διότι μέχρι το δημοτικό δεν ήξερα αν ισχύουν αυτά που μου έλεγαν(ούτε καν που τα έδινα σημασία)Αργότερα όμως κατάλαβά μόνος μου ποιό είναι το ''συμφέρον'' μου.
Δεν ακολουθώ στα τυφλά την Ορθοδοξία....
Εσύ έκανες ποτέ σου την προσπάθεια να δεις αν η Ορθοδοξία έχει δίκιο.Και δεν εννοώ να κάθησες μία μέρα και να σκέφτηκες, αλλά σοβαρά να σκέφτηκες το θέμα..Εγώ έψαξα το θέμα, και ακόμα το ψάχνω, και δεν θα σταμτήσω να το ψάχνω. Δεν είμαστε προσκολημένη σε αυτά που μας είπαν, αλλά σε αυτά που πιστεύουμε.


Sorry, αν κάνω επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Συνεχίζω και πιστεύω διότι έχω βιώματα..
Κατανοώ αυτά που λες, διότι μέχρι το δημοτικό δεν ήξερα αν ισχύουν αυτά που μου έλεγαν(ούτε καν που τα έδινα σημασία)Αργότερα όμως κατάλαβά μόνος μου ποιό είναι το ''συμφέρον'' μου.
Δεν ακολουθώ στα τυφλά την Ορθοδοξία....
Εσύ έκανες ποτέ σου την προσπάθεια να δεις αν η Ορθοδοξία έχει δίκιο.Και δεν εννοώ να κάθησες μία μέρα και να σκέφτηκες, αλλά σοβαρά να σκέφτηκες το θέμα..Εγώ έψαξα το θέμα, και ακόμα το ψάχνω, και δεν θα σταμτήσω να το ψάχνω. Δεν είμαστε προσκολημένη σε αυτά που μας είπαν, αλλά σε αυτά που πιστεύουμε.


Sorry, αν κάνω επαναλήψεις.

Η Θρησκεία δεν έχει δίκιο ή άδικο.
Είναι θέμα πίστης και λατρείας ταυτόχρονα.
Όπως και να έχει το ότι πιστεύεις κάπου ή να μην πιστεύεις και σε τίποτα δε σε κάνει αυτόματα εξυπνότερο ή καλύτερο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top