Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Άρα ξαναγυρνάμε στη χτεσινή κουβέντα :P Εσύ βασίζεσαι στην πίστη, εγώ όχι, εδώ είναι που διαφωνούμε.

Αν εννοείς πως δε μπορώ, προς το παρόν, να αποδείξω την υπόθεσή μου, τότε ναι, βασίζομαι στην πίστη, στην πεποίθηση πως δεν υπάρχει θεός.

Εσύ πάλι δεν έχω καταλάβει τι κάνεις. Μου εξηγείς κάπως τι εννοείς, τι πιστεύεις, κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όλοι πιστεύουμε σε κάτι. Κάποιοι πιστεύουν μόνο σε αυτά που μπορούν να δουν και να εξηγήσουν. Κάποιοι άλλοι πιστεύουν σε πράγματα που δε βλέπουν. Απλά τα πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoitsa

Νεοφερμένος

Η zoitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πιστευω πως το μαθημα των θρησκευτικων εξ αρχησ ειναι αποτυχια.... δε θα πρεπε να λεγονται θρησκευτικα αλλα χριστιανισμος κ.τ.λ. τι μας νοιαζει τι εκανε??? αφου το ολο θεματα μοιαζει με πλυση εγκεφαλου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
πιστευω πως το μαθημα των θρησκευτικων εξ αρχησ ειναι αποτυχια.... δε θα πρεπε να λεγονται θρησκευτικα αλλα χριστιανισμος κ.τ.λ. τι μας νοιαζει τι εκανε??? αφου το ολο θεματα μοιαζει με πλυση εγκεφαλου.....
συμφωνω...ειδικα το βιβλιο της α λυκειου ειναι το χειροτερο που υπαρχει νομιζω... κατι παει να κανει το βιβλιο της β λυκειου που μπαινουν ποικιλα θεματα οπως η θρησκειολογια και φαινομενα οπως ο αθεισμος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εξαρτάται πώς εξετάζεις το βιβλίο. Αν προσπαθήσεις να το διαβάσεις κρατώντας αντικειμενική στάση, τότε μάλλον θα καταλήξει στα σκουπίδια, στο τζάκι, στον κήπο του γείτονα κλπ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Εξαρτάται πώς εξετάζεις το βιβλίο. Αν προσπαθήσεις να το διαβάσεις κρατώντας αντικειμενική στάση, τότε μάλλον θα καταλήξει στα σκουπίδια, στο τζάκι, στον κήπο του γείτονα κλπ. :P
στη πυρα στη πυρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι, πέρα από την πλάκα, μιλάω σοβαρά. Να μην τρέφουν και ψεύτικες ελπίδες οι μικρότεροι, όπως έκανα κι εγώ πέρσι. Το βιβλίο είναι πραγματικά για πέταμα, εκτός φυσικά και αν κάποιος ενδιαφέρεται να τονώσει κάπως το χριστιανικό του φρόνημα, οπότε και το κρατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Όχι, πέρα από την πλάκα, μιλάω σοβαρά. Να μην τρέφουν και ψεύτικες ελπίδες οι μικρότεροι, όπως έκανα κι εγώ πέρσι. Το βιβλίο είναι πραγματικά για πέταμα, εκτός φυσικά και αν κάποιος ενδιαφέρεται να τονώσει κάπως το χριστιανικό του φρόνημα, οπότε και το κρατά.
θεωρω οτι σε αυτο το βιβλιο εχει γινει μια καπως καλυτερη δουλεια απο τα υπολοιπα... απλα αυτο... γενικοτερα ολα χρειαζονται αλλαγη... δεν πρεπει να ειναι προπαγανδιστικα και μονοπλευρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, όμως το θέμα των βιβλίων είναι άλλη κουβέντα. Δε θα τα εξετάσουμε εδώ όλα. Αν είναι να αναφερθούμε σε κάποιο, αυτό θα 'ναι αποκλειστικά και μόνο των Θρησκευτικών.

Να ρωτήσω λοιπόν, πού ακριβώς εντοπίζεις την ''καλύτερη'' δουλειά; Γιατί εγώ, πέρα από το: ''Εγχειρίδιο της Χριστιανικής Ζωής'' δε βλέπω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ναι, όμως το θέμα των βιβλίων είναι άλλη κουβέντα. Δε θα τα εξετάσουμε εδώ όλα. Αν είναι να αναφερθούμε σε κάποιο, αυτό θα 'ναι αποκλειστικά και μόνο των Θρησκευτικών.

Να ρωτήσω λοιπόν, πού ακριβώς εντοπίζεις την ''καλύτερη'' δουλειά; Γιατί εγώ, πέρα από το: ''Εγχειρίδιο της Χριστιανικής Ζωής'' δε βλέπω κάτι άλλο.
το οτι αναφερεται στη θρησκειολογια και φαινομενα οπως ο αθεισμος...
απλα σε αυτα...
το συμπερασμα που καταληγουν ομως παντα οι συγγραφεις ειναι οτι ο χριστιανισμος ειναι παντα η καλυτερη θρησκεια... αυτο ειναι το αρνητικο του...
εμας ο καθηγητης μας μας εκανε μονο ορισμενα κεφαλαια του βιβλιου και οχι ολα...και εδωσε σημασια περισσοτερη σε αυτα που ανεφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εσύ πιστεύεις; Αν όχι, πώς μπορεί να είσαι τόσο σίγουρη;

Μη γενικεύουμε.
Μα δεν έχει σχέση με το αν πιστευω εγω ή όχι. Το βλέπω στην καθημερινότητα μου, στην οικογενεια μου γενικα στον περιγυρώ μου. Δεν ξέρω κανεναν, και μιλάω για άτομα που εμπιστευομαι αυτα που μου λένε, που να τους βοήθησε με κάποιο τρόπο ο Θεος όσο να πιστευανε, με όλο τους το είναι

Κούκλα μου, το πως βοηθάει ειναι καθαρά προσωπική υπόθεση και μην είσαι τόσο περίεργη ζητώντας να σου αποκαλύψω ΠΩΣ με βοήθησε εμένα και σε ποιο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου πρόβλημα. Ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να δημοσιεύσω τη ζωή μου. Σου λέω ότι πίστεψα και με βοήθησε, πίστεψέ το αν θέλεις, έστω συμβατικά, με τον ίδιο τρόπο που πας κάθε πρωί στο φούρνο και πιστεύεις ότι ο φούρναρης δεν έχει ρίξει ποντικοφάρμακο στο ψωμί σου. Το ρισκάρεις όμως, σωστά; Τα βιώματα πρέπει να ξέρεις ότι δεν εξηγούνται ούτε αναλύονται σε τρίτους, είναι σα να είσαι παρθένα και να ζητάς από μια που έχει κάνει σεξ να σου πει πως ήταν και πως ένιωσε. Συγγνώμη, αλλά δεν γίνεται...
Μα δεν ζήτησαμε παράδειγμα αλλα ουτε και δικο του βιωμα αλλα τον τρόπο, δηλαδη με κάποιο θαυμα πως?(δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητη) Εγω δεν μπορω να διανοηθω αλλον τρόπο εκτος απο το θαυμα γι αυτο και ακριβως ζήτησα επεξήγηση . Απο της στιγμή που γραφεις κάτι πρεπει να είσαι σε θέση να το υποστηρήξεις με επιχειρηματα ή τουλαχιστον να εξηγήσεις αυτα που λες και όχι να αποφευγεις τις ερωτήσεις γιατί είναι λογικό να υπάρξουν.
συμφωνω...ειδικα το βιβλιο της α λυκειου ειναι το χειροτερο που υπαρχει νομιζω... κατι παει να κανει το βιβλιο της β λυκειου που μπαινουν ποικιλα θεματα οπως η θρησκειολογια και φαινομενα οπως ο αθεισμος....
Υπαρχουν κεφάλαια που χωρίζονται σε παραγράφους απο τις οποιες αν βγάλεις όλα τα επιθετα όπως το ακτιστο, απειρο κτλ δεν μένεις τίποτα το διαφορετικό στο νόημα της μιας απο την άλλη. Ουτε καν οι Θεολογοι δεν συμφωνουν με αυτα που γράφει το βιβλιο (στους καθηγητες μου αναφέρομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
το οτι αναφερεται στη θρησκειολογια και φαινομενα οπως ο αθεισμος...
απλα σε αυτα...
το συμπερασμα που καταληγουν ομως παντα οι συγγραφεις ειναι οτι ο χριστιανισμος ειναι παντα η καλυτερη θρησκεια... αυτο ειναι το αρνητικο του...

Καταλαβαίνεις τι λες λοιπόν; :P

Τι να την κάνω την αναφορά όταν, μέσα από άλματα πίστης, θεολογικούς και μη λογισμούς και πολλές φορές ειρωνικό ύφος καταλήγει στο ότι ο χριστιανισμός υπερέχει πάντα; Πως ο χριστιανισμός είναι το Σωστό;

Μα δεν έχει σχέση με το αν πιστευω εγω ή όχι. Το βλέπω στην καθημερινότητα μου, στην οικογενεια μου γενικα στον περιγυρώ μου. Δεν ξέρω κανεναν, και μιλάω για άτομα που εμπιστευομαι αυτα που μου λένε, που να τους βοήθησε με κάποιο τρόπο ο Θεος όσο να πιστευανε, με όλο τους το είναι

Όχι. Δεν είναι μέθοδος αυτή, ούτε επιχείρημα, ούτε υπόθεση. Τι θα πει ''το βλέπεις στην καθημερινότητά σου''; Και εν πάση περιπτώσει, το ότι δεν έτυχε να γνωρίσεις κάποιον με παρόμοια εμπειρία δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άτομα που βίωσαν κάτι τέτοιο.

Όπως και να το κάνεις όμως, καλύτερα να αποφεύγεις τέτοιου είδους σκέψεις σε ανάλογες συζητήσεις. Έχουμε δει άλλωστε πως καταρρίπτονται πολύ εύκολα μέσω της ''ελευθερίας'' που παρέχει ο χριστιανισμός (βλ. έλα κοντά μου και θα σε βοηθήσω, και λοιπά και λοιπά).

Υπαρχουν κεφάλαια που χωρίζονται σε παραγράφους απο τις οποιες αν βγάλεις όλα τα επιθετα όπως το ακτιστο, απειρο κτλ δεν μένεις τίποτα το διαφορετικό στο νόημα της μιας απο την άλλη. Ουτε καν οι Θεολογοι δεν συμφωνουν με αυτα που γράφει το βιβλιο (στους καθηγητες μου αναφέρομαι)

Καλό είναι, όταν συζητάμε σχετικά θέματα, να ξέρουμε και πέντε πράγματα για την θρησκεία που απορρίπτουμε, καθώς και γιατί το κάνουμε. Ο χριστιανισμός βασίζεται στις έννοιες που ανέφερες. Ολόκληρη η κοσμολογική θεωρία του είναι κτισμένη πάνω στον ''αιώνιο, μοναδικό και πανάγαθο Θεό''.

Θα βοηθηθείς και εσύ η ίδια αν διαβάσεις τις διδασκαλίες της θρησκείας. Άλλωστε δεν μπορείς να απορρίψεις κάτι προτού να το μελετήσεις. Τώρα το πώς εσύ το απέρριψες, είναι άλλο ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Όχι. Δεν είναι μέθοδος αυτή, ούτε επιχείρημα, ούτε υπόθεση. Τι θα πει ''το βλέπεις στην καθημερινότητά σου''; Και εν πάση περιπτώσει, το ότι δεν έτυχε να γνωρίσεις κάποιον με παρόμοια εμπειρία δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άτομα που βίωσαν κάτι παρόμοιο.

Όπως και να το κάνεις όμως, καλύτερα να αποφεύγεις τέτοιου είδους σκέψεις σε ανάλογες συζητήσεις. Έχουμε δει άλλωστε πως καταρρίπτονται πολύ εύκολα μέσω της ''ελευθερίας'' που παρέχει ο χριστιανισμός (βλ. έλα κοντά μου και θα σε βοηθήσω, και λοιπά και λοιπά).
φυσικά και είναι επιχείρημα η καθημερηνη μου ζωη, οπως και όποιου δήποτε. Δεν έχω ακουσει παρομοια μαρτυρία απο κάποιον εκτος απο την τηλεόραση που δεν είναι και τοσο εμπιστη στο κάτω κάτω, γι αυτο ζήτησα απο κάποιον που ισχυρίζεται πως γνωρίζει να μου το εξηγήσει. Μαλλον πρεπει να διαβάζεις πιο προσεχτικά αυτα που γραφω.
Καλό είναι, όταν συζητάμε σχετικά θέματα, να ξέρουμε και πέντε πράγματα για την θρησκεία που απορρίπτουμε, καθώς και γιατί το κάνουμε. Ο χριστιανισμός βασίζεται στις έννοιες που ανέφερες. Ολόκληρη η κοσμολογική θεωρία του είναι κτισμένη πάνω στον ''αιώνιο, μοναδικό και πανάγαθο Θεό''.

Θα βοηθηθείς και εσύ η ίδια αν διαβάσεις τις διδασκαλίες της θρησκείας. Άλλωστε δεν μπορείς να απορρίψεις κάτι προτού να το μελετήσεις. Τώρα το πώς εσύ το απέρριψες, είναι άλλο ζήτημα.
Και εχω διαβασει και εχω συζητησει με Θεολόγους, κληρικους ακόμα και αιρετικους οπτε γνωρίζω διαφορα πράγματα και για τη θρησκεια μας αλλα και για αιρέσεις-ετσι πληροφοριακα. Δεν αντιλέγω ότι αυτες είναι βασικές εννοιες αλλα το είπες και μόνος σου, όλο το βιβλιο μιλά για έναν πανάγαθο Θεο, για την αγάπη, για ωραιες θεωρείες που περιγράφει με ομορφα επίθετα και πολύπλοκες λέξεις χωρις να λέει την ουσία, επαναλαμβάνοντας συνέχει το ίδιο το ίδιο πράμα
... εν το μεταξι νομίζω πως δεν έχουμε τα ίδια βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
φυσικά και είναι επιχείρημα η καθημερηνη μου ζωη, οπως και όποιου δήποτε. Δεν έχω ακουσει παρομοια μαρτυρία απο κάποιον εκτος απο την τηλεόραση που δεν είναι και τοσο εμπιστη στο κάτω κάτω, γι αυτο ζήτησα απο κάποιον που ισχυρίζεται πως γνωρίζει να μου το εξηγήσει. Μαλλον πρεπει να διαβάζεις πιο προσεχτικά αυτα που γραφω.

Διαβάζω πολύ καλά αυτά που γράφεις. Πουθενά μάλιστα δεν είπα πως διαφωνώ. Όμως, από τη στιγμή που δεν πιστεύεις δεν μπορείς και να ξέρεις με σιγουριά τι είναι και πώς εκδηλώνεται η αγάπη του Θεού. Τέλος. Σου το είπαν και οι υπόλοιποι, πίστεψε αν θέλεις και θα μάθεις. Οι ζωές των άλλων δεν είναι κριτήριο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Και εχω διαβασει και εχω συζητησει με Θεολόγους, κληρικους ακόμα και αιρετικους οπτε γνωρίζω διαφορα πράγματα και για τη θρησκεια μας αλλα και για αιρέσεις-ετσι πληροφοριακα. Δεν αντιλέγω ότι αυτες είναι βασικές εννοιες αλλα το είπες και μόνος σου, όλο το βιβλιο μιλά για έναν πανάγαθο Θεο, για την αγάπη, για ωραιες θεωρείες που περιγράφει με ομορφα επίθετα και πολύπλοκες λέξεις χωρις να λέει την ουσία, επαναλαμβάνοντας συνέχει το ίδιο το ίδιο πράμα
... εν το μεταξι νομίζω πως δεν έχουμε τα ίδια βιβλια

Μα ποιος μιλά για τα βιβλία του σχολείου; Στην Αγία Γραφή αναφερόμουν. Αν δεν την διαβάσεις, έστω και λίγο, δεν μπορείς να απορρίψεις τον χριστιανισμό. Ή τέλος πάντων η απόφασή σου δε θα είναι εξολοκλήρου δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Στο πρωτο πρεπει να διαφωνήσω μαζί σου.
Συγνώμη, δεν κατάλαβα που αναφερόσουν. Μαι μιστεικ. :)
Είμαι σε μια διαδικασία αναγνωσης τώρα, θα το μελετήσω περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πού ακριβώς διαφωνείς, ως προς το πρώτο; Είναι απλούστατο, και το επαναλαμβάνω: οι ζωές των άλλων δεν αποτελούν κριτήρια στη συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάμε καθαρά υποκειμενικά λοιπόν.

Εγώ σου λέω πως, για μένα, εκδήλωση της αγάπης του Θεού είναι το γεγονός πως ζεις ακόμα. Μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο; Μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αποδειξη της αγαπης του θεου ειναι οτι εστειλε τον υιο του να σταυρωθει για να μπορουμε εμεις σημερα να πηγαινουμε στην εκκλησια να εξομολογουμαστε και να σβηνουμε τις αμαρτιες μας.

Δεν χρειαζετε καποιος να ειναι χριστιανος για να ερθει κοντα του. Τα εργα και η πραξεις του εναντι των συνανθρωπων του τον φερνουν κοντα η τον απομακρυνουν απο αυτον. Αλλωστε ο ιδιος ο χριστος το ειπε. Αγαπατε αλληλους.

Εγω θα σας πω αυτο μεταφορικα.

Οταν ο ανθρωπος επειζε μπαλα στο γηπεδο του τον παραδεισο νικηθηκε απο τον σατανα ενω ειχε ολα τα πραγματα υπερ του. Εφυγε λοιπον απο το γηπεδο του και παιζει τωρα στην εδρα του σατανα την γη.
Για να εξισοροπηθει λοιπον το λεγομενο γιν και γιανγκ πρεπει να τον νικησει τον σατανα στην ιδια του την εδρα. Εφοσον το επιτυχει περνει το τροπαιο το οποιο ειναι η εισοδος στον παραδεισο.

Στην γη υπαρχει τετοια παραχαραξη της αληθειας που η πιστη στο χριστο καταρεει σαν χαρτινος πυργος. Το μονο που μπορει να χρησιμοποιηση ο ανθρωπος ειναι η αγια γραφη, οι προφητειες, τα αρχαια κειμενα, οι αρχαιολογικες ανακαλυψεις και φυσικα το μυαλο. Χρησιμοποιωντας αυτα πιστευω πως φτανει στην φραση του χριστου γνωσεσθε την αληθεια και η αληθεια ελευθερωσει υμας.

Η αγια γραφη ειναι το οπλο του χριστιανου. Για να μπορει να ξεχωρισει την αληθινη πιστη απο την πλανη και για να καταλαβει οτι οι ελληνες ειναι ο αγαπημενος λαος του θεου. Αυτο αποδυκνειετε ευκολα μεσα απο την καινη διαθηκη και την αποκαλυψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αποδειξη της αγαπης του θεου ειναι οτι εστειλε τον υιο του να σταυρωθει για να μπορουμε εμεις σημερα να πηγαινουμε στην εκκλησια να εξομολογουμαστε και να σβηνουμε τις αμαρτιες μας.

Συνεχίζουμε λοιπόν με υποκειμενικές αποδείξεις. Δέχομαι πως ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο και έζησε στη γη. Δε δέχομαι όμως πως ήταν Θεός.

Η αγια γραφη ειναι το οπλο του χριστιανου. Για να μπορει να ξεχωρισει την αληθινη πιστη απο την πλανη και για να καταλαβει οτι οι ελληνες ειναι ο αγαπημενος λαος του θεου. Αυτο αποδυκνειετε ευκολα μεσα απο την καινη διαθηκη και την αποκαλυψη.

Δεν υπάρχει περιούσιος λαός για το θεό, σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία. Από τα πρώτα πράγματα που μας έμαθαν στα θρησκευτικά στο Γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THEO-007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο THEO-007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Συνεχίζουμε λοιπόν με υποκειμενικές αποδείξεις. Δέχομαι πως ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο και έζησε στη γη. Δε δέχομαι όμως πως ήταν Θεός.
Αυτο ειναι δικαιωμα σου να το πιστευεις. Δεν προσπαθω να αλλαξω την γνωμη σου. Κανεις ομως δεν θα με σταματηση ωστε να μην πω και την δικη μου.

Δεν υπάρχει περιούσιος λαός για το θεό, σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία. Από τα πρώτα πράγματα που μας έμαθαν στα θρησκευτικά στο Γυμνάσιο.

Στα θρησκευτικα στο γυμνασιο μας εμαθαν και οτι το πατερ ημων τελειωνει στο "και ρυσαι υμας απο του πονηρου. ΑΜΗΝ."

Για ριξε μια ματια στην αγια γραφη να δεις πως τελειωνει. Ασε με φιλε με τους θρησκευτικους.

Δεν μιλαμε για περιουσιο λαο οπως οι εβραιοι. Ελληνες τς γαλιλαιας ηταν ομως αυτοι που φωναζαν να ελευθερωθει ο χριστος. Και εχει αποδειχθει οτι τοτε στην γαλιλαια ζουσαν ελληνες προσυλητοι και εθνικοι.

Για τους ελληνες μιλαει και το Κεφαλαιο 6 στιχοι 5-6 της αποκαλυψεως του ιωαννου. Την εχει διαβασει κανεις και την εχει συγκρινει με τα σημερινα δεδομενα.

Ασε φιλε μου. Εγω πιστευω απολυτα στον τριαδικο θεο και πιστευω πως ο κοσμος θα γινει αριστος εαν ακολουθησουμε εστω και λιγο την διδασκαλια του χριστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Η αγια γραφη ειναι το οπλο του χριστιανου. Για να μπορει να ξεχωρισει την αληθινη πιστη απο την πλανη και για να καταλαβει οτι οι ελληνες ειναι ο αγαπημενος λαος του θεου. Αυτο αποδυκνειετε ευκολα μεσα απο την καινη διαθηκη και την αποκαλυψη.

Αυτό θεωρείται Χριστιανισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top