Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
κι εσυ είσαι θεωρεις τον εαυτό σου τον χριστιανισμό προσωποποιημένο? γιατι με τα δικά σου λόγια γέλασε
Ευστροφη η μυρτουλα :P

Μακάρι το σχολείο να σου μάθενε και κάτι σωστό, αλλά δυστηχώς δεν το κάνει.
Όσο για το πρώτο που λες κάνεις μεγάλο λάθος. Τα άτομα που λες ότι γνωριζεις οτι εζησαν αυτο που περιγραφεις, μάλλον δεν θα ήθελαν πραγματικά να γνωρίσουν την αγάπη Του
Μαμαμη εικασια , εχεις και αλλη ?

Δεν θα συνεχήσω να απαντο σε ανούσιες ερωτήσεις.
Τι θα γινει ομως με τις ανουσιες αποψεις σου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχω απαντήσει #1453
Το θέμα είναι ποιός το θέλει
-----------------------------------------
Ευστροφη η μυρτουλα :P

Μαμαμη εικασια , εχεις και αλλη ?

Τι θα γινει ομως με τις ανουσιες αποψεις σου :hmm:
Για μένα έχουν πολύ μεγάλη ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Μακάρι το σχολείο να σου μάθενε και κάτι σωστό, αλλά δυστηχώς δεν το κάνει.
Όσο για το πρώτο που λες κάνεις μεγάλο λάθος. Τα άτομα που λες ότι γνωριζεις οτι εζησαν αυτο που περιγραφεις, μάλλον δεν θα ήθελαν πραγματικά να γνωρίσουν την αγάπη Του
Μαλιστα. Εσυ δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις αυτο και σε μερικά χρόνια που θα βρεθεις σε μια δύσκολη στιγμή, έστω και αν έχεις κάνει μια ζωη που ανταποκρίνεται στα χριστιανικά πρότυπα, κανεις δεν θα σε βοηθήσει. Απλα μάλλον υπάρχει η φοβία ότι αν δεν υπάρχει Θεος θα μείνεις μόνος σου και τότε μάλλον πρέπει να προσπαθήσεις να επιβιώσεις χωρις να βασίζεσαι κάπου. Και δεν μιλάω μόνο για το άτομο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω απαντήσει #1453
Το θέμα είναι ποιός το θέλει

Δεν βλέπω καμιά απάντηση πουθενά στο ερώτημά μου.

Πώς θα τον βοηθήσει ο Θεός και πώς θα του δείξει την αγάπη του.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δεν βλέπω καμιά απάντηση πουθενά στο ερώτημά μου.

Πώς θα τον βοηθήσει ο Θεός και πώς θα του δείξει την αγάπη του.?
Ο θεός έμπρακτα θα του δείξει την αγάπη Του, αν και εφόσον το επιθυμούμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ναι αλλα ΠΩΣ θα τη δείξει? το ΠΩΣ να μας πεις... δεν μπορουμε να λέμε αερολογίες χωρις να επεξηγούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο θεός έμπρακτα θα του δείξει την αγάπη Του, αν και εφόσον το επιθυμούμαι.


Τι δεν καταλαβαίνεις?

Σε ρωτάω ΠΩΣ θα το κάνει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ναι αλλα ΠΩΣ θα τη δείξει? το ΠΩΣ να μας πεις... δεν μπορουμε να λέμε αερολογίες χωρις να επεξηγούμε
Ε μωρε τι ζητας και συ ,ολοκληρη η ιδεολογια του βασιζεται στον αερα , εξαιτιας της μεταφυσικοτητας της καταστασης λοιπον μπορει να το παει δεξια , αριστερα , να διαπερασει ή να υπερπηδησει επιχειρηματα , αυτο κανει ο αερας αλλωστε.
Διχως να συνειδητοποιησει πως ο ιδιος ο αερας στον οποιο στηριζεται δεν ειναι ο θεος μα η παρανοηση της γλωσσας.
Τι δεν καταλαβαίνεις?

Σε ρωτάω ΠΩΣ θα το κάνει αυτό?
Αδικα κουραζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δεν θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση σας εφοσον το μονο που θελετε ειναι να κοροιδεψετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση σας εφοσον το μονο που θελετε ειναι να κοροιδεψετε...


Είδες κάπου να σε κοροιδέψω?Σε ρωτάω απλά πώς.
Και δεν μου απαντάς.Μήπως δεν ξέρεις τι να μου απαντήσεις και προσπαθείς τώρα να αλλάξεις θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
όχι, δεν απαντας διότι δεν ξέρεις τι να απαντήσεις και η συμπεριφορά μας είναι η απαντηση σε αυτα που λες που δεν έχουν ούτε βάση, ούτε επιχειρήματα

beautiful... ναι ναι, μας τα λεγες εσυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Είδες κάπου να σε κοροιδέψω?Σε ρωτάω απλά πώς.
Και δεν μου απαντάς.Μήπως δεν ξέρεις τι να μου απαντήσεις και προσπαθείς τώρα να αλλάξεις θέμα?
Διαβασε πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ο καθένας μας μπορεί να γνωρίσει την αγάπη του Θεού. Το θέμα είναι ποιός το θέλει.Για το πώς το καταφέρνει θα σου απαντήσω πως όποιος αναζητήσει τον Θεο με αγαθή προέρεση για να μάθει γιατόν και να έρθει κοντά του τότε, να είσαι σίγουρος, ο Θεός θα τον βοηθήσει και θα του δείξει την αγάπη του.

Ναι, το ξέρω αυτό. Το έχω ξανακούσει πολλές φορές άλλωστε. Όλα έχουν να κάνουν με την ελευθερία επιλογής που μας ''έδωσε'', έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, λογικό είναι πως δεν εμφανίζεται στους απίστους. Θα τους στερούσε το δικαίωμα να επιλέξουν, ένα δικαίωμα που ο ίδιος ''χάρισε'' στον άνθρωπο.

Και εγώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Ποιος ο λόγος να τα κοροϊδέψω άλλωστε, στη συζήτηση οφείλουμε να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας και τις απόψεις τους, όσο μπορούμε τουλάχιστον (αυτά για τους προλαλήσαντες φωστήρες). Το θέμα ωστόσο είναι άλλο. Η αλήθεια. Η μοναδική αλήθεια. Η ύπαρξη ή όχι του Θεού.

Αυτό είναι και το συνολικό σχόλιό μου. Πως όσο εμπλέκονται θέματα πίστης, η αλήθεια δε μπορεί να βρεθεί. Θα μου πεις, και πώς να μην εμπλέκεται η πίστη εφόσον μιλάμε για θρησκείες. Σωστά. Θα έρθει όμως ο καιρός που δε θα τις έχουμε ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αυτό είναι και το συνολικό σχόλιό μου. Πως όσο εμπλέκονται θέματα πίστης, η αλήθεια δε μπορεί να βρεθεί. Θα μου πεις, και πώς να μην εμπλέκεται η πίστη εφόσον μιλάμε για θρησκείες. Σωστά. Θα έρθει όμως ο καιρός που δε θα τις έχουμε ανάγκη.

Ή ο καιρός που θα εμφανιστεί ο(οι) πραγματικός Θεός :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω αυτό. Το έχω ξανακούσει πολλές φορές άλλωστε. Όλα έχουν να κάνουν με την ελευθερία επιλογής που μας ''έδωσε'', έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, λογικό είναι πως δεν εμφανίζεται στους απίστους. Θα τους στερούσε το δικαίωμα να επιλέξουν, ένα δικαίωμα που ο ίδιος ''χάρισε'' στον άνθρωπο.

Και εγώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Ποιος ο λόγος να τα κοροϊδέψω άλλωστε, στη συζήτηση οφείλουμε να σεβόμαστε τους συνομιλητές μας και τις απόψεις τους, όσο μπορούμε τουλάχιστον (αυτά για τους προλαλήσαντες φωστήρες). Το θέμα ωστόσο είναι άλλο. Η αλήθεια. Η μοναδική αλήθεια. Η ύπαρξη ή όχι του Θεού.

Αυτό είναι και το συνολικό σχόλιό μου. Πως όσο εμπλέκονται θέματα πίστης, η αλήθεια δε μπορεί να βρεθεί. Θα μου πεις, και πώς να μην εμπλέκεται η πίστη εφόσον μιλάμε για θρησκείες. Σωστά. Θα έρθει όμως ο καιρός που δε θα τις έχουμε ανάγκη.
Ναι μα δεν εμφανίζεται ούτε και σε αυτου που πιστευουν. Και όταν λέμε εμφανίζεται τι εννουμε? Θαυματουργει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ή ο καιρός που θα εμφανιστεί ο(οι) πραγματικός Θεός :hmm:

Εμμ, ναι, μάλλον όχι.

Τέλος πάντων, κρατάς τη δική σου αλήθεια για τώρα, αν και - όπως είπα - μία είναι η αλήθεια. Δεν υπάρχει δική σου ή δική μου εκδοχή της.

Ναι μα δεν εμφανίζεται ούτε και σε αυτου που πιστευουν. Και όταν λέμε εμφανίζεται τι εννουμε? Θαυματουργει?

Εσύ πιστεύεις; Αν όχι, πώς μπορεί να είσαι τόσο σίγουρη;

Μη γενικεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εμμ, ναι, μάλλον όχι.

Τέλος πάντων, κρατάς τη δική σου αλήθεια για τώρα, αν και - όπως είπα - μία είναι η αλήθεια. Δεν υπάρχει δική σου ή δική μου εκδοχή της.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν θα έρθει κάποια στιγμή ο θεός στον κόσμο δηλαδή; :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε, δεν είναι δα και κάτι τόσο τρομερό. Αν πιστεύεις πως δεν υπάρχει θεός, τότε μάλλον δεν περιμένεις και την άφιξή του, σωστά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Άρα ξαναγυρνάμε στη χτεσινή κουβέντα :P Εσύ βασίζεσαι στην πίστη, εγώ όχι, εδώ είναι που διαφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

Ίσως εμείς θα έπρεπε να γελάμε με τις βλακείες που αραδιάζεις αλλά επειδή έχεις καταντήσει κουραστικός απλώς σε αγνοούμε. Το ίδιο βλέπω ότι κάνουν και οι moderators, αλλά τους δικαιολογώ, είναι κι αυτοί άνθρωποι...

Δε μου λέει τίποτα ο συμβολισμός σου. Για την ακρίβεια δε με διαφωτίζουν στο ελάχιστο όσα είπες. Τι θα πει άλλωστε: ''Όποιος γνωρίσει την αγάπη του Θεού''; Ποιος είναι ο ''όποιος''; Είναι κάποιος εκλεκτός ή ένας διαφορετικός άνθρωπος από τους υπόλοιπους απίστους; Ποιος τελικά γνωρίζει την ''αγάπη του Θεού'' και πώς το καταφέρνει αυτό;

Όποιος το θελήσει πραγματικά, πολύ απλά. Το πως δεν θα σου το πω εγώ, δεν είμαι στο μυαλό σου για να ξέρω πως σκέφτεσαι. Πήγαινε σε κάποιον πνευματικό.





ναι αλλα ΠΩΣ θα τη δείξει? το ΠΩΣ να μας πεις... δεν μπορουμε να λέμε αερολογίες χωρις να επεξηγούμε

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Σε ρωτάω ΠΩΣ θα το κάνει αυτό?

Κούκλα μου, το πως βοηθάει ειναι καθαρά προσωπική υπόθεση και μην είσαι τόσο περίεργη ζητώντας να σου αποκαλύψω ΠΩΣ με βοήθησε εμένα και σε ποιο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου πρόβλημα. Ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να δημοσιεύσω τη ζωή μου. Σου λέω ότι πίστεψα και με βοήθησε, πίστεψέ το αν θέλεις, έστω συμβατικά, με τον ίδιο τρόπο που πας κάθε πρωί στο φούρνο και πιστεύεις ότι ο φούρναρης δεν έχει ρίξει ποντικοφάρμακο στο ψωμί σου. Το ρισκάρεις όμως, σωστά; Τα βιώματα πρέπει να ξέρεις ότι δεν εξηγούνται ούτε αναλύονται σε τρίτους, είναι σα να είσαι παρθένα και να ζητάς από μια που έχει κάνει σεξ να σου πει πως ήταν και πως ένιωσε. Συγγνώμη, αλλά δεν γίνεται...

Είδες κάπου να σε κοροιδέψω?Σε ρωτάω απλά πώς.
Και δεν μου απαντάς.Μήπως δεν ξέρεις τι να μου απαντήσεις και προσπαθείς τώρα να αλλάξεις θέμα?

Απλώς προσπαθείς με έναν αρκετά χαζό τρόπο να τον παγιδεύσεις. Δε μπορείς να ζητάς απάντηση σε μια ερώτηση εξ'ορισμού άστοχη. Αν θέλεις να ξέρεις πως, ρίσκαρέ το και πίστεψε, δικό σου το μαχαίρι, δικό σου και το πεπόνι, εμείς δεν είμαστε εδώ για να προσυλητίσουμε με φανφάρες κανέναν, εγώ τουλάχιστον όχι...

όχι, δεν απαντας διότι δεν ξέρεις τι να απαντήσεις και η συμπεριφορά μας είναι η απαντηση σε αυτα που λες που δεν έχουν ούτε βάση, ούτε επιχειρήματα

beautiful... ναι ναι, μας τα λεγες εσυ :P

Καλά, κράτα εσύ μια πισινή, μη δίνεις και πολλά θάρρητα στον beautiful LOSER, είναι ψυχοπαθής σε κλινικό στάδιο...:lol:

Ε, δεν είναι δα και κάτι τόσο τρομερό. Αν πιστεύεις πως δεν υπάρχει θεός, τότε μάλλον δεν περιμένεις και την άφιξή του, σωστά; :P

Ολόσωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top