Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όσο και να το συζητάμε, δε βγαίνει τίποτα. Όσο πολύ κι αν κάποιοι το θέλουν, δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη ή όχι θεού άρα είναι άσκοπο να ασχολούμαστε με κουτσά επιχειρήματα.

Κάνε μου σε παρακαλώ μία χάρη. Διάβασε και τις 145 σελίδες του θέματος ή τέλος πάντων όλο το θέμα, και ύστερα έλα να συζητήσουμε. Φαύλους κύκλους κάνουμε έτσι.

Ενδεικτικά, άλλο πίστη και άλλο αποδεδειγμένη γνώση. Νομίζεις θα μιλούσαμε τώρα αν είχαμε αποδείξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Eh, δεν πιστεύω στην πίστη, αλλά μόνο στην αποδεδειγμένη γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εμμ, και να θες, δε μπορείς να ''πιστεύεις στην πίστη''. :P

Τέλος πάντων, κατάλαβες ελπίζω τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
πιστη ειναι εμπιστοσυνη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ναι, ελπίζω να κατάλαβες κι εσύ τι εννοώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μου φαίνεται δε διαβάζεις τι γράφω. Κατάλαβα τι εννοείς, ναι. Και εξήγησα γιατί διαφωνώ.

Τέλος πάντων, είπα την άποψή μου κι εσύ τη δική σου. Αν λοιπόν δεν έχεις κάτι άλλο να προσθέσεις επί της ουσίας, συνεχίζουμε άλλη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Άρα μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ.

Καληνύχτα προς το παρόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εσύ διάβασες την απάντησή μου στην προηγούμενη σελίδα; Διάβασες ολόκληρο το θέμα; Είδες πως ό,τι κι αν είναι αυτό που δεν κατάλαβα, σύμφωνα με την απλή ερμηνεία των όσων είπες, έχει μυριοσυζητηθεί ξανά;

Διάβασε και ύστερα έλα να συνεχίσουμε λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχουμε τετοιο;:cool:
Αυτο συζηταμε αν δεν το πιασες..


Περιμένεις να απαντήσει κανένας σ'αυτη τη βλακεία που ρώτησες;
Εγώ πιστεύω ότι προσωπικά έχω Δημιουργό και δε μπορώ να το αποδείξω. Αλλά δε μ'ενδιαφέρει κιόλας...Και δεν ενδιαφέρει κανένα πιστό γενικά ρε παιδί μου, αν εσύ νομίζεις ότι μπορείς ν'αποδείξεις κάτι στον τομέα αυτό, go for it και καλή τύχη! Θα περιμένω εναγωνίως τ'αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ο ανθρώπινος νους δεν μπορεί να νοήσει πλήρως το δημιουργό του.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο Άγιος Αυγουστίνος που προσπαθούσε να καταλάβει το τί είναι το Άγιο Πνεύμα και αφού δεν μπορούσε να το καταλάβει του εμφανίστηκε ένας άγγελος και του είπε πως αν μπορέσει και βάλει όλο το νερό της θάλασσας σε μία τρύπα άμμου τότε θα καταλάβει τί συμαίνει το Άγιο Πνέυμα. Καταλαβένεις λοιπόν πως δεν είναι καθόλου εύκολο να κατανοήσεις την ύπαρξη του Θεού.Να καταλάβεις γιατί τα έκανε όλα αυτά.
Όποιος γνωρίσει την αγάπη του Θεού δεν θα τον ενδιαφέρει και πολύ να αποδείξη ανθρώπινα την ύπαρξή Του, γιατί θα την βιώνει.

Συμφωνώ με την άποψη του miv
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε μου λέει τίποτα ο συμβολισμός σου. Για την ακρίβεια δε με διαφωτίζουν στο ελάχιστο όσα είπες. Τι θα πει άλλωστε: ''Όποιος γνωρίσει την αγάπη του Θεού''; Ποιος είναι ο ''όποιος''; Είναι κάποιος εκλεκτός ή ένας διαφορετικός άνθρωπος από τους υπόλοιπους απίστους; Ποιος τελικά γνωρίζει την ''αγάπη του Θεού'' και πώς το καταφέρνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δε μου λέει τίποτα ο συμβολισμός σου. Για την ακρίβεια δε με διαφωτίζουν στο ελάχιστο όσα είπες. Τι θα πει άλλωστε: ''Όποιος γνωρίσει την αγάπη του Θεού''; Ποιος είναι ο ''όποιος''; Είναι κάποιος εκλεκτός ή ένας διαφορετικός άνθρωπος από τους υπόλοιπους απίστους; Ποιος τελικά γνωρίζει την ''αγάπη του Θεού'' και πώς το καταφέρνει αυτό;
Ο καθένας μας μπορεί να γνωρίσει την αγάπη του Θεού. Το θέμα είναι ποιός το θέλει.Για το πώς το καταφέρνει θα σου απαντήσω πως όποιος αναζητήσει τον Θεο με αγαθή προέρεση για να μάθει γιατόν και να έρθει κοντά του τότε, να είσαι σίγουρος, ο Θεός θα τον βοηθήσει και θα του δείξει την αγάπη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ο καθένας μας μπορεί να γνωρίσει την αγάπη του Θεού. Το θέμα είναι ποιός το θέλει.Για το πώς το καταφέρνει θα σου απαντήσω πως όποιος αναζητήσει τον Θεο με αγαθή προέρεση για να μάθει γιατόν και να έρθει κοντά του τότε, να είσαι σίγουρος, ο Θεός θα τον βοηθήσει και θα του δείξει την αγάπη του.
:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ο καθένας μας μπορεί να γνωρίσει την αγάπη του Θεού. Το θέμα είναι ποιός το θέλει.Για το πώς το καταφέρνει θα σου απαντήσω πως όποιος αναζητήσει τον Θεο με αγαθή προέρεση για να μάθει γιατόν και να έρθει κοντά του τότε, να είσαι σίγουρος, ο Θεός θα τον βοηθήσει και θα του δείξει την αγάπη του.

Μπα? εγω δεν τον έχω δει να δείχνει αγάπη σε τόσους και τόσους που πίστεψαν σε αυτον όσο τίποτε άλλο. Εστω και αν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη δεν νομίζω να κάθετε να ανταμοίβει και να τιμωρει ή να ακουει προσευχες κτλ. Νομίζω απλα παπαγαλισες κάτι που άκουσες απο το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Άποψή σου και δικαίωμά σου να μην ασπάζεσε τον Χριστιανισμό, αλλά δεν μπορείς να εκφράζεσε με αυτόν τον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Άποψή σου και δικαίωμά σου να μην ασπάζεσε τον Χριστιανισμό, αλλά δεν μπορείς να εκφράζεσε με αυτόν τον τρόπο...
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
κι εσυ είσαι θεωρεις τον εαυτό σου τον χριστιανισμό προσωποποιημένο? γιατι με τα δικά σου λόγια γέλασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μπα? εγω δεν τον έχω δει να δείχνει αγάπη σε τόσους και τόσους που πίστεψαν σε αυτον όσο τίποτε άλλο. Εστω και αν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη δεν νομίζω να κάθετε να ανταμοίβει και να τιμωρει ή να ακουει προσευχες κτλ. Νομίζω απλα παπαγαλισες κάτι που άκουσες απο το σχολείο
Μακάρι το σχολείο να σου μάθενε και κάτι σωστό, αλλά δυστηχώς δεν το κάνει.
Όσο για το πρώτο που λες κάνεις μεγάλο λάθος. Τα άτομα που λες ότι γνωριζεις οτι εζησαν αυτο που περιγραφεις, μάλλον δεν θα ήθελαν πραγματικά να γνωρίσουν την αγάπη Του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
κι εσυ είσαι θεωρεις τον εαυτό σου τον χριστιανισμό προσωποποιημένο? γιατι με τα δικά σου λόγια γέλασε
Δεν θα συνεχήσω να απαντο σε ανούσιες ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top