Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
οφφ...δε βαρεθηκαν να τσακωνονται λεκτικα τοση ωρα?:P


Δεν τσακονόμαστε βρε,συζήτηση κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Η σχέση μυαλού-νου είναι αμφίδρομα δυναμική,το ένα επηρεάζει το άλλο.


Και εγώ ξέρεις δεν έχω δει ποτέ μου πιο άκυρα παραδείγματα,να ξεκινήσω μήπως από το όπλο;


Δεν περίμενα κάτι παραπάνω από εσένα εκτός απο ειρωνία :xixi:

Αποδείξεις? Γιατί αυτό πιστεύουν οι χριστιανοί, οι επιστήμονες πιστεύουν ότι είναι λειτουργία του μυαλού του οργάνου με λίγα λόγια.

Το να πεις απλά συνδέονται είναι εύκολο όμως αποδείξεις? Συνδέονται πως?

Περίμενες ειρωνεία ε? Είμαι σίγουρος πως απέτυχες να με διαβάσεις πολλές φόρες, γιατί είτε την περίμενες από την αρχή της συζήτησης όποτε τόσα ποστ που έκανα εσύ νόμιζες ότι θα σε ειρωνευόμουν αλλά εγώ δεν το έκανα μέχρι αυτό το ποστ, οπότε όχι μια νίκη δεν αλλάζει τόσες αποτυχίες. Η απλά το έγραψες έτσι χωρίς να νομίζεις τίποτα σε μια προσπάθεια να δείξεις πόσο προβλέψιμος είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Αποδείξεις? Γιατί αυτό πιστεύουν οι χριστιανοί, οι επιστήμονες πιστεύουν ότι είναι λειτουργία του μυαλού του οργάνου με λίγα λόγια.

Το να πεις απλά συνδέονται είναι εύκολο όμως αποδείξεις? Συνδέονται πως?

Περίμενες ειρωνεία ε? Είμαι σίγουρος πως απέτυχες να με διαβάσεις πολλές φόρες, γιατί είτε την περίμενες από την αρχή της συζήτησης όποτε τόσα ποστ που έκανα εσύ νόμιζες ότι θα σε ειρωνευόμουν αλλά εγώ δεν το έκανα μέχρι αυτό το ποστ, οπότε όχι μια νίκη δεν αλλάζει τόσες αποτυχίες. Η απλά το έγραψες έτσι χωρίς να νομίζεις τίποτα σε μια προσπάθεια να δείξεις πόσο προβλέψιμος είμαι.


Όπως προείπα,δεν αποδυκνείονται όλα από την επιστήμη.


Ειρωνευόμαστε όταν διαπιστώνουμε κάποια πράματα που δεν μας βολεύουν-αρέσουν συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Όπως προείπα,δεν αποδυκνείονται όλα από την επιστήμη.


Ειρωνευόμαστε όταν διαπιστώνουμε κάποια πράματα που δεν μας βολεύουν-αρέσουν συνήθως.

Δεν βρίσκεις λογική απάντηση μέσου του ποστ μου? άρα έχει πράγματα για τα οποία κάνω λόγο απλά ο τρόπος είναι ειρωνικός, πιο επιθετικός, όχι πιο βολικός τα πολλά ερωτηματικά/θαυμαστικά με κουράζουν.

Η επιστήμη όμως όταν βρει την απάντηση και για εσάς, που με την λογική της επιστήμης έχει βρεθεί ήδη απλά εσείς δεν μπορείτε να την αποδεχτείτε επειδή πιστεύετε ότι κάτι άυλο μπορεί να έχει ισχύς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν βρίσκεις λογική απάντηση μέσου του ποστ μου? άρα έχει πράγματα για τα οποία κάνω λόγο απλά ο τρόπος είναι ειρωνικός, πιο επιθετικός, όχι πιο βολικός τα πολλά ερωτηματικά/θαυμαστικά με κουράζουν.

Η επιστήμη όμως όταν βρει την απάντηση και για εσάς, που με την λογική της επιστήμης έχει βρεθεί ήδη απλά εσείς δεν μπορείτε να την αποδεχτείτε επειδή πιστεύετε ότι κάτι άυλο μπορεί να έχει ισχύς.


Προσωπικά η επιστήμη δεν μου έχει απαντήσει κανένα ερώτημα απο αυτά που με προβληματίζουν και ρωτώ-ψάχνω.

Γιατί αργείς και απαντάς μετά απο 5 λεπτά,αφού πατήσεις την απάντηση;

Τη συμβουλή της Τίαματ ζητάς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Προσωπικά η επιστήμη δεν μου έχει απαντήσει κανένα ερώτημα απο αυτά που με προβληματίζουν και ρωτώ-ψάχνω.

Γιατί αργείς απαντάς μετά απο 5 λεπτά,αφού πατήσεις την απάντηση;

Τη συμβουλή της Τίαματ ζητάς; :P

1) Δεν ξέρω να γράφω γρήγορα και τονισμένα στα Ελληνικά
2) Μιλάω και μσν
3) Όχι, της Τακίσης

Απλά εσείς θέσατε κάτι που επίτηδες δεν μπορεί να εξεταστεί γιατί όπως είπε ο Βολτέρος άμα δεν έχουμε θεό θα φτιάξουμε έναν. Εγώ σαν φτιάχνω τον "ονειράμα" είναι θεός του ονείρου χρησιμοποιεί το ονείρ για να σου δείξει όνειρα αυτό το πετυχένει με έναν άυλο σύνδεσμο ονείρ-μυαλού.
Όσο γελοίο σου φαίνεται τόσο φαίνεται και σε μένα αυτά που λες.

Έχεις χαιρετίσματα από την Τακίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
1) Δεν ξέρω να γράφω γρήγορα και τονισμένα στα Ελληνικά
2) Μιλάω και μσν
3) Όχι, της Τακίσης

Απλά εσείς θέσατε κάτι που επίτηδες δεν μπορεί να εξεταστεί γιατί όπως είπε ο Βολτέρος άμα δεν έχουμε θεό θα φτιάξουμε έναν. Εγώ σαν φτιάχνω τον "ονειράμα" είναι θεός του ονείρου χρησιμοποιεί το ονείρ για να σου δείξει όνειρα αυτό το πετυχένει με έναν άυλο σύνδεσμο ονείρ-μυαλού.
Όσο γελοίο σου φαίνεται τόσο φαίνεται και σε μένα αυτά που λες.

Έχεις χαιρετίσματα από την Τακίσης.

Δεν με ενδιαφέρει πόσο γελοία σου φαίνονται,δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι και δεν με νοιάζει κιόλας,εμένα η επιστήμη σε αυτα τα θέματα μου φαίνεται γελοία,δεν μου έχει απαντήσει σε τίποτα,αυτό ξέρω,μπορείς να πιστεύεις όπου θέλεις,επιλογή σου είναι,έχω τα πιστεύω μου και εσύ τα δικά σου.


Ευχαριστώ για τα χαιρετίσματα.

Όταν δεις την Τίαματ,δώσε χαιρετίσματα από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει πόσο γελοία σου φαίνονται,δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι και δεν με νοιάζει κιόλας,εμένα η επιστήμη σε αυτα τα θέματα μου φαίνεται γελοία,δεν μου έχει απαντήσει σε τίποτα,αυτό ξέρω,μπορείς να πιστεύεις όπου θέλεις,επιλογή σου είναι,έχω τα πιστεύω μου και εσύ τα δικά σου.


Ευχαριστώ για τα χαιρετίσματα.

Όταν δεις την Τίαματ,δώσε χαιρετίσματα από εμένα.

Πρέπει να ψάχνεις ερωτήσεις σε αυτά που πιστεύεις είτε αυτά τα πιστεύω ήρθαν ασυνείδητα είτε συνειδητά. Εσύ ακόμα δεν το κάνεις σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Πρέπει να ψάχνεις ερωτήσεις σε αυτά που πιστεύεις είτε αυτά τα πιστεύω ήρθαν ασυνείδητα είτε συνειδητά. Εσύ ακόμα δεν το κάνεις σωστό.


Έννοια σου και έχω ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
orathac αν τυχει και διαβασεις ποτε πραγματικη ψυχολογια (γιατι αυτοι οι γελοιοι που διαβαζεις για τους νομους της ελξης , 48 νομους ,το NLP κτλ βρισκονται στο πιο βρομερο σκουπιδαριο της σκεψης και ακομα πιο χαμηλα ) θα δεις πως δεν ειναι αντιεπιστημονικη η πιστη στο θεο (βλεπε γιουγκιανη ψυχολογια) .
Εγω εχω τοποθετηθει επι του θεματος ,μα η συζητηση με μερικους εδω δεν νοημα , περισσοτερο για χαβαλε να γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
orathac αν τυχει και διαβασεις ποτε πραγματικη ψυχολογια (γιατι αυτοι οι γελοιοι που διαβαζεις για τους νομους της ελξης , 48 νομους ,το NLP κτλ βρισκονται στο πιο βρομερο σκουπιδαριο της σκεψης και ακομα πιο χαμηλα ) θα δεις πως δεν ειναι αντιεπιστημονικη η πιστη στο θεο (βλεπε γιουγκιανη ψυχολογια) .
Εγω εχω τοποθετηθει επι του θεματος ,μα η συζητηση με μερικους εδω δεν νοημα , περισσοτερο για χαβαλε να γινεται

Ανάλογα τι θέλει κανείς από την ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η ανυπηρη λογικη σου φορα τον μανδυα της μεταφυσικοτητας της καταστασης.
Ο θεος κατ' εσενα εκανε και τον ανθρωπο με βαρια χερια ωστε να βασανιζει ζωα ,το οποιο ειναι απολυτα φυσιολογικο (αλλωστε ολοι οι βιολογοι γνωριζουν την βαρβαροτητα της φυσικης επιλογης) , δεν νομιζω να μου πεις μπραβο αν το κανω:what:


Ανύπηρη? Τι είναι αυτό?

Ωραία, είμαι χαζή και ρηχή και βρωμιάρα, και σκουπίδι και ανύπηρη ή ανάπηρη, ή ό,τι νομίζεις,το έχω καταλάβει αυτό, πάμε παρακάτω. Αν το καλοσκεφτείς, έχοντας επιλέξει να πιστέυω, έχω αποδεκτεί αυτά που λέει ο χριστιανισμός, άρα αποδέχομαι τη μεταφυσικότητα της κατάστασης, ναι.

Επίσης, δεν είμαι τόσο ελευθερη ώστε να ασχολούμαι κάθε μέρα με ψυχολογίες και τα λοιπά, και ούτε σκοπεύω να ασχοληθώ, όπως κάνεις εσύ, και μετά έρχεσαι και πετάς κάτι πάνω στην ψυχολογία και περιμένεις και λογική απάντηση. Δηλαδή όχι ότι γίνεται και συζήτηση, με βρίζεις κυρίως, σε κάθε σου ποστ, "έτσι για το χαβαλέ", αλλά και πάλι, πάμε παρακάτω, αν και οφείλω να απαντήσω νομίζω.

Α, και ο τύπος μίλησε για αυνανισμό κλπ, δε μίλησε για δολοφονία ή για κακοποίηση. Στο συγκεκριμένο αναφέρθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Σήμερα είχα με έναν καθηγητή μου μια σοβαρή και "έντονη" συζήτηση σχετικά με τον χριστιανισμό .. (ο καθένας βέβαια πιστεύει ότι θέλει .. ) .. και η ερώτηση είναι η εξής : Υπάρχει κάποίο κείμενο ή έστω ξέρει κάποιος τι έκανε ο Χριστός από τα 12 του μέχρι τα 32 του ? δηλαδή το χρονικό διάστημα που δεν γράφεται τίποτα επίσημα για την ζωή του απο την εκκλησία ..

στην θρησκεια το μεγαλο λαθος ειναι οτι ολοι προσπαθουν να εξηγησουν το "πως" ενω η θρησκεια μελετα μονο το "ποιος" (Θεος στην περιπτωση μας)...
δεν μας ενδιαφερει το πως ή το τι λοιπον, μονο το ποιος!

τι ηθελες ρε φιλε να λεει?? δεν γινοταν και τιποτα το φοβερο!!

"χριστιανισμος δεν ειναι καντιλια, νυστεια, θημιαμα καθε 5 λεπτα προσευχη κ.τ.λ, κ.τ.λ, ο Θεος δεν μας θελει σκλαβους!

χριστιανισμος ειναι το μεγαλο "ΝΑΙ" στη ζωη!!!!!!!! ο χριστιανος γλενταει περναει καλα, χεραιται, εχει φιλους, οικογενεια, διασκεδαζει, μαθαινει, παρεκτρεπεται, κανει ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...αλλωστε ο ιδιος ο Ιησους το ειπε :"χεραιτε!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από SICX:
στην θρησκεια το μεγαλο λαθος ειναι οτι ολοι προσπαθουν να εξηγησουν το "πως" ενω η θρησκεια μελετα μονο το "ποιος" (Θεος στην περιπτωση μας)...
δεν μας ενδιαφερει το πως ή το τι λοιπον, μονο το ποιος!

τι ηθελες ρε φιλε να λεει?? δεν γινοταν και τιποτα το φοβερο!!

"χριστιανισμος δεν ειναι καντιλια, νυστεια, θημιαμα καθε 5 λεπτα προσευχη κ.τ.λ, κ.τ.λ, ο Θεος δεν μας θελει σκλαβους!

χριστιανισμος ειναι το μεγαλο "ΝΑΙ" στη ζωη!!!!!!!! ο χριστιανος γλενταει περναει καλα, χεραιται, εχει φιλους, οικογενεια, διασκεδαζει, μαθαινει, παρεκτρεπεται, κανει ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...αλλωστε ο ιδιος ο Ιησους το ειπε :"χεραιτε!"
Εγώ γιατί πάλι νομίζω πως η ζωή του χριστιανού είναι μια μεγάλη δοκιμασία; Ότι είναι ένα διαρκής πνευματικός αγώνας, έτσι ώστε να φτάσει την αγιότητα;
Ουσιαστικά, με τόσα χρόνια θρησκευτικών που έχω φάει στην μάπα, έχω καταλάβει ότι τα περισσότερα από αυτά που λες ουσιαστικά δεν ισχύουν. Ο στόχος του Χριστιανού δεν είναι να μείνει παθητικός στις εξελίξεις, αλλά να συμμετέχει σε αυτές. Να βοηθάει τους συνανθρώπους του, και όχι αυτός να γλεντάει απλά μη βλάπτοντας τους άλλους.
Όσο για το πρώτο, αυτό είναι ακριβώς το μεγάλο κενό που έχουν όλες οι θρησκείες. Είναι μια μορφή πίστευε και μη ερεύνα, σύγχρονη μεν, το ίδιο κακή δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
στην θρησκεια το μεγαλο λαθος ειναι οτι ολοι προσπαθουν να εξηγησουν το "πως" ενω η θρησκεια μελετα μονο το "ποιος" (Θεος στην περιπτωση μας)...
δεν μας ενδιαφερει το πως ή το τι λοιπον, μονο το ποιος!

Θέλεις να πεις, εσένα δε σε ενδιαφέρει το πώς ή το γιατί. Εμένα με ενδιαφέρει, πολύ μάλιστα. Γενικά τον άνθρωπο τον ενδιαφέρει να λύνει τις απορίες του, τι όποιες απορίες του, υπαρξιακές ή όχι. Συνεπώς, ναι, μας ενδιαφέρει το πώς και το γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι ασχολούμαστε με αυτά τα θέματα :cool: Δεν είμαστε φτιαγμένοι για να κατανοήσουμε το δημιουργό μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
η πιστη σε καποιο ον ανωτερο απο τον ανθρωπο ειναι πολυ παλια...η να το θεσω αλλιως...η αναγκη για πιστη σε κατι ανωτερο ειναι πολυ παλια αλλα μεχρι σημερα παραμενει .... αυτο προεκυψε πρωταρχικα απο την αναγκη ο ανθρωπος να κατανοησει τη φυση ,φαινομενα τα οποια δεν καταλαβαινε και φυσικα να ξορκισει την καταστροφικη της δυναμη... οσο προχωρουσε η επιστημη και η ανθρωπινη σκεψη(φιλοσοφια με την ευρυτερη εννοια)υπηρχε μια ταση να αφηνει ο ανθρωπος το Θεο με την εννοια οτι πχ καποτε η αστραπη ηταν δουλεια του Δια...αργοτερα οι ανθρωποι καταλαβαν οτι προκειται για τον ηλεκτρισμο....
τελικα για τη θρησκεια θα πω οτι και ο Πρωταγορας... επειδη πολλα πραματα δεν ειναι ορατα στους ανθρωπους λογω και της ανθρωπινης φυσης,δεν ξερω αν υπαρχουν θεοι η οχι... και σεβομαι την αναγκη του καθε ανθρωπου να πιστευει σε κατι ανωτερο απο αυτον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι ασχολούμαστε με αυτά τα θέματα Δεν είμαστε φτιαγμένοι για να κατανοήσουμε το δημιουργό μας
Εχουμε τετοιο;:cool:
Αυτο συζηταμε αν δεν το πιασες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι ασχολούμαστε με αυτά τα θέματα Δεν είμαστε φτιαγμένοι για να κατανοήσουμε το δημιουργό μας

Είμαστε φτιαγμένοι για να κατανοούμε τα πάντα γύρω μας. Αυτός είναι ο σκοπός του ανθρώπου, όπως αυτός επαληθεύτηκε και συνεχίζει να επαληθεύεται με το πέρασμα του χρόνου. Ο άνθρωπος αναρωτιέται, ψάχνει, σκέφτεται, συμπεραίνει και τελικά απαντά ο ίδιος στις απορίες του. Δε μπορείς να στερήσεις από έναν άνθρωπο την περιέργεια αυτή. Όχι γιατί δεν είναι καλό να το κάνεις, αλλά γιατί δε μπορείς να το κάνεις. Ο άνθρωπος είναι η περιέργεια. Η περιέργεια για το προσωρινά ακατανόητο του κόσμου στον οποίο ζει. Χάρη σ' αυτή την περιέργεια μιλάμε εμείς τώρα εδώ, και χάρη σ' αυτή θα καταφέρουμε κάποτε να απαλλαγούμε από κάθε είδους ''δημιουργό'' ή ''θεϊκότητα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Όσο και να το συζητάμε, δε βγαίνει τίποτα. Όσο πολύ κι αν κάποιοι το θέλουν, δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη ή όχι θεού άρα είναι άσκοπο να ασχολούμαστε με κουτσά επιχειρήματα.

Εχουμε τετοιο;:cool:
Αυτο συζηταμε αν δεν το πιασες..
Έστω όχι το δημιουργό, την προέλευσή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top