Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δείτε λίγο αυτό (Μιλάει περι εκκλησιαστικής περιουσίας)

https://agioritis.pblogs.gr/2009/10/...aforoys-kalothelhtes-***-sto-mytho-peri-.html

Αν τυχόν δεν σας ανοίγει η ιστοσελίδα, γράφει:
Όπως προκύπτει από αυτό:
-Τα περί "τεράστιας εκκλησιαστικής περιουσίας" που αναμασάνε χρόνια τώρα διάφοροι κακεντρεχείς είναι απλά ...;μύθος!
-Η δε καλλιεργήσιμη έκταση που έχει στην κατοχή της αντιστοιχεί στο ...;τρομακτικό ποσοστό του 0,48% του συνόλου της γεωργικής γης της χώρας!!!Αυτό για κάποιους που επιμένουν ότι "δεν είναι δυνατόν η Εκκλησία να έχει τεράστιες γεωργικές εκτάσεις αναξιοποίητες και οι αγρότες να πεινάνε"!
-Στο ρεπορτάζ γίνεται σαφής λόγος για τις τεράστιες εκτάσεις (πχ. της Μονής Πετράκη) που απαλλοτροιώθηκαν υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου,έτσι ώστε να χτιστούν Πανεπιστήμια,Νοσοκομεία και άλλα κοινωφελή Ιδρύματα.
-Αναφέρεται,τέλος,πως αν φορολογούνταν τα ακίνητα που ανήκουν στην Εκκλησία,το όφελος για το κράτος θα ήταν απο 2 ως 3 εκατομμύρια ευρώ!!!Μιλάμε για ...;τεράστιο ποσό,έτσι;;;Με αυτό θα ...;λύνονταν όλα τα προβλήματα της χώρας!
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να γίνει κάτι:να φορολογηθούν επιτέλους αυτά τα ακίνητα,μπας και ησυχάσουν (λέμε τώρα) οι φανατικοί αντιορθόδοξοι που μας έχουν πρήξει ότι τάχα έτσι θα εισπραχθούν τεράστια ποσά!



[ame]https://www.youtube.com/watch?v=YshRzkw0zUM[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα φορολογηθεί η περιουσία τελικώς. Δεν ξέρω αν ειναι αληθή τα παραπάνω στοιχεία, δεν έχω καμια σχέση με αντιορθόδοξους και λοιπά σούργελα, αντιθέτως, είμαι ορθόδοξος, απλά με ξενίζει η εικόνα του παπά με την bmw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
@Traveller: Γουάου, πάω να γίνω Χριστιανός! Σύμφωνα με τις μπούρδες, οι αλλόθρησκοι και οι άθεοι και όσοι γενικά αμφισβητήσουν το Χριστό θα καούν και θα πεθάνουν με φρικιαστικό τρόπο! Ο Χριστός ήταν και τιμωρός? Δεν το 'ξερα.

Σοβαρά τώρα, ελπίζω αυτό να είναι deliberate trolling παρά να τα πιστεύεις. Στείλανε το ίδιο μήνυμα και στην αδερφή μου. Είναι σαν να μην μας καλεί να πιστέψουμε, να μας εξαναγκάσει να πιστέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
@Traveller: Γουάου, πάω να γίνω Χριστιανός! Σύμφωνα με τις μπούρδες, οι αλλόθρησκοι και οι άθεοι και όσοι γενικά αμφισβητήσουν το Χριστό θα καούν και θα πεθάνουν με φρικιαστικό τρόπο! Ο Χριστός ήταν και τιμωρός? Δεν το 'ξερα.

Σοβαρά τώρα, ελπίζω αυτό να είναι deliberate trolling παρά να τα πιστεύεις. Στείλανε το ίδιο μήνυμα και στην αδερφή μου. Είναι σαν να μην μας καλεί να πιστέψουμε, να μας εξαναγκάσει να πιστέψουμε.

Είμαι ορθόδοξος, όχι επειδή με εξανάγκασε κανείς να γίνω ,αλλά επειδή ήταν προσωπική μου επιλογή-ελεύθερη. Η ορθοδοξία δεν θέλει ανθρώπους που πιστεύουν στον Θεό ύστερα από εξαναγκασμό όπως λες.

Εγώ απλώς έβαλα το video για να δούμε πως η εκκλησία δεν έχει τελικά τόσο μεγάλη περουσία που πιστεύουν πολύ. Και φυσικά, όση περιουσία έχει την χρησημοποιεί για κοινοφελές έργο, αν και κανονικά αυτό το έργο πρέπει να το επιτελεί η πολιτεία και όχι η εκκλησία...Ας θυμηθεί η πολιτεία πόσα λεφτά είχε πάρει από την εκκλησία για να τα κάνει τάχατε σε όφελος των πολιτών(που πήγαν εκείνα, δεν είπαν ποτέ τίποτα???)
Σε αυτό που είπε ο miv(παπάδες με bmw) πραγματικά δεν είναι ωραία εικόνα...Βέβαια δεν είναι και πολλοί αυτοί, αλλά πρέπει να γίνουν μηδενικοί.Η τηλεόραση δυστηχώς, αν όχι σε όλα τα θέματα, τουλάχιστον στα περισσότερα, προβάλει μόνο το κακό πρόσωπο, προσωπική μου γνωμη ότι αυτό γίνεται και με τα εκκλησιαστικά θέματα...
Αυτοί πιστεύω πως βλέπουν ως επάγγελμα την ιερωσύνη, που είναι κατακόρον λάθος!!!
Η εκκλησία φυσικά ήδη φορολογείται, αλλά στο μόνο που δεν φορολογίται είναι στην μίσθωση των ιερέων(για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους).


Τώρα που το θυμήθηκα:το θέμα με την μονή βατοπεδίου λύθηκε, εδώ και κάτι μήνες. Βγήκε απόφαση από τα δικαστήρια ότι ο ηγούμενος ήταν αθώος, αλλά εγώ δεν άκουσα κάτι από την τηλεόραση(για να καταλάβεται τί γίνεται). Αφού είχαν <<θάψει>> επί μήνες τον Εφραίμ, μετά δεν είπαν τίποτα για την αθώοσή του, οτι ξέρεις:εμείς οι δημοσιογράφοι ζητάμε συγνώμη γιατί κάναμε λάθος. Αλλά τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μπάμπη το μήνυμα δεν αναφερόταν σε σένα και το Χριστιανισμό τον σέβομαι, όπως σέβομαι και κάθε είδους θρησκεία. Απλά όταν ακούω τέτοιες εκφοβιστικές βλακείες από chain messages (που μάλλον από trollls ξεκίνησε), ε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μπάμπη το μήνυμα δεν αναφερόταν σε σένα και το Χριστιανισμό τον σέβομαι, όπως σέβομαι και κάθε είδους θρησκεία. Απλά όταν ακούω τέτοιες εκφοβιστικές βλακείες από chain messages (που μάλλον από trollls ξεκίνησε), ε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
Δε σε πιάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
@ ξαροπ:

Κατ'αρχας δεν μ'αρεσει το υφος σου.Εγω δεν εχω μιλησει ποτε σε κανενα μ'αυτο το υφος...

Δεν ειπα αυτο.Απλως γραφω -για χιλιοστη φορα- οτι ειδα κατι σε μια ιστοσελιδα που μου εκανε κλικ και σας το εδειξα.Ξεκαθαρισα απο την αρχη τις προθεσεις μου νομιζω.Ειπα οτι πιστευω παρα πολυ και αυτο ισχυει.Δεν ξερω κατα ποσο αληθευουν οι πληροφοριες αυτες ...Και επιπλεον κανεις απο εσας δεν εδωσε σημασια στο θαυμα με το κοριτσακι.
Θελω να πω οτι αν ειναι καποιος ειρωνας και κανει ασχημα πραγματα εις βαρος του Θεου πιστευω οτι προκαλει τη λυπη και αργοτερα το θυμο του.Ομως αγαπαει τοσο πολυ τον ανθρωπο που ουτε που μας περναει απο το μυαλο τί κανει για να μας βοηθησει και να μας προστατεψει...Το μονο που ζηταει απο εμας ειναι η πιστη και η αγαπη προς το προσωπο του.


Δειτε κι αυτο


Πολλές φορές στην ζωή μας, σαν συνειδητοί Χριστιανοί, επικαλούμεθα τον Θεό και τούς Αγίους Του.
Αυτό λοιπόν έκανε και μια οικογένεια από την Κύπρο, γνωστή από τις τηλεοπτικές εκκλήσεις της πριν δύο χρόνια, για την εξεύρεση δότη προκειμένου να βρεθεί μόσχευμα για εγχείρηση στο μικρό παιδί τους, τον Ανδρέα που έπασχε από λευχαιμία.
Μόσχευμα βρέθηκε και οι γονείς ετοιμάσθηκαν για να ταξιδεύσουν στις ΗΠΑ, όπου θα γινόταν η λεπτή χειρουργική επέμβαση μεταμόσχευσης μυελού.
Όλοι θυμόμαστε τότε την αγωνία της οικογένειας του Βάσου Βασιλείου από τη Λεμεσό και τις καθημερινές εκκλήσεις τους στον Χριστό μας για να σώσει το παιδί τους.
Πριν λοιπόν ξεκινήσουν για την εγχείρηση οι γονείς άκουσαν για τα θαύματα της Αγίας Μαρίνας και πήραν την πρωτοβουλία να τηλεφωνήσουν στο μοναστήρι τής Αγίας Μαρίνας στην Άνδρο και να ζητήσουν την ευλογία Της.
Στο τηλέφωνο ο ηγούμενος της Μονής αρχιμανδρίτης Κυπριανός υποσχέθηκε πως θα προσευχηθεί στην Αγία και ευχήθηκε στους γονείς να έχει το παιδί την Αγία Μαρίνα στο χειρουργείο για βοήθεια. Πράγματι με την ευχή του ηγουμένου Κυπριανού στις αποσκευές τους και με ακράδαντη την πίστη για τη βοήθεια της Αγίας Μαρίνας οι δύο γονείς και ο μικρός Ανδρέας μετέβησαν στις ΗΠΑ.
Μετά τις καθιερωμένες προκαταρκτικές εξετάσεις προετοιμασίας ο μικρός Ανδρέας εισήλθε για την πραγματικά πολύ σοβαρή και λεπτή εγχείρηση.
Λίγη ώρα πριν το χειρουργείο παρουσιάστηκε στον ιατρό που θα χειρουργούσε τον μικρό Ανδρέα μία γυναίκα.
Είπε πως είναι γιατρός και παρακάλεσε να παρακολουθήσει την εγχείρηση, επειδή ήταν προσωπική ιατρός του μικρού Ανδρέα. Η συζήτηση της γυναίκας με τον χειρούργο έδειχνε πως κατείχε την ιατρική επιστήμη και δεν άφηνε καμιά αμφιβολία στο χειρούργο να σκεφτεί πως δεν είναι ιατρός.
Εκείνος πάντως της είπε πως δεν επιτρέπεται να βρίσκεται στο χειρουργείο ξένος ιατρός και πως αποτελούσε πρακτική της ιατρικής του ομάδας να μην μετέχουν άλλοι στις λεπτές αυτές εγχειρήσεις.
Η επιμονή όμως της γυναίκας έκαμψε την αρχική αδιαλλαξία του χειρούργου.
Της ζήτησε να αφήσει τα στοιχεία της στη γραμματεία και να εισέλθει στη συνέχεια στο χειρουργείο μαζί του.
Έτσι και έγινε.
Η άγνωστη ιατρός εισήλθε στο χειρουργείο και όχι απλώς παρακολουθούσε αλλά συμμετείχε ενεργά στην εγχείρηση του μικρού Ανδρέα. Αρκετές φορές μάλιστα έδωσε τις κατευθύνσεις για το πώς έπρεπε να προχωρήσει η επέμβαση.
Όλα πήγαν καλά και ο γιατρός αφού την ευχαρίστησε εξήλθε του χειρουργείου.
Το ζεύγος Βασιλείου έτρεξε να πληροφορηθεί για το πώς πήγε η εγχείρηση.
«Όλα πήγαν πολύ καλά» τους είπε. Και πρόσθεσε:
«Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως είχατε μια τέτοια γιατρό για το παιδί σας και ήλθατε σε μένα;»
Οι γονείς έκπληκτοι του απάντησαν ότι δεν είχαν φέρει κάποια γιατρό και δεν γνωρίζουν κάτι σχετικό. Ο χειρούργος όμως επέμενε και τους είπε πως όταν εξήλθε από το χειρουργείο η γιατρός του μικρού Ανδρέα, παρέμεινε για λίγο μέσα με την υπόλοιπη ιατρική ομάδα.
Ως εκ τούτου κάπου εκεί γύρω έπρεπε να είναι και τους προέτρεψε να τη συναντήσουν.
Μάταια όμως έψαχναν να τη βρουν. Η γιατρός είχε εξαφανισθεί...
Σκέφθηκαν πως θα έφυγε και πήγαν μετά την προτροπή του χειρούργου στη γραμματεία να ζητήσουν τα στοιχεία της προκειμένου να την ευχαριστήσουν. Πίστευαν πως ίσως κάποια γιατρός από την Ελλάδα, ή την Κύπρο ευαισθητοποιήθηκε και ταξίδευσε στις ΗΠΑ για να συμβάλλει στην λεπτή χειρουργική επέμβαση.
Με έκπληξη διαπίστωσαν πως η άγνωστη γυναίκα ιατρός είχε υπογράψει με το όνομα Μαρίνα από την Άνδρο (Marina from Andros).
Δεν πίστευαν αυτό που έβλεπαν.
Στέκονταν επί αρκετή ώρα αμήχανοι μπροστά στο θαύμα της Αγίας Μαρίνας.
Τα δάκρυα ευγνωμοσύνης και χαράς πλημμύρισαν τα μάτια τους.
Θυμήθηκαν αυτό που τους είχε πει ο σεβαστός γέροντας και ηγούμενος της ομώνυμης Ιεράς Μονής.
" Πηγαίνετε στην Αμερική και εύχομαι η Αγία Μαρίνα να είναι μέσα στο χειρουργείο "
Την απερίγραπτη χαρά τους για την επιτυχή έκβαση της εγχείρησης και την επαναφορά της υγείας του μικρού Ανδρέα τη μετέφεραν στα ΜΜΕ μιλώντας για το αληθινό θαύμα.
Από τότε έβαλαν ως τάμα να βρίσκονται πάντοτε οικογενειακώς στην Άνδρο την ημέρα της μνήμης της Αγίας Μαρίνας. Έτσι και πράττουν, ενώ όπως ανέφερε μοναχός της Μονής με τον οποίο συνομιλήσαμε δύο φορές, στα χρόνια που μεσολάβησαν από τότε, η οικογένεια Βασιλείου μεταβαίνει τακτικά από τη Λεμεσό κάθε καλοκαίρι στην Άνδρο για να ευχαριστήσει την Αγία Μαρίνα, που έσωσε τον μικρό Ανδρέα.

https://www.pigizois.net/thaumata/thauma_agias_marinas.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Και επιπλεον κανεις απο εσας δεν εδωσε σημασια στο θαυμα με το κοριτσακι.
Για ποιό θέμα λες???

Όσο για το θαύμα, είναι 1 από τα αναρίθμητα που έχουν γίνει και θα γίνονται. Πράγματοποιούνται μόνο με την πίστη μας σε αυτό.
Ας έχουμε την ευλογία της Αγίας Μαρίνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ειπα αυτο.Απλως γραφω -για χιλιοστη φορα- οτι ειδα κατι σε μια ιστοσελιδα που μου εκανε κλικ και σας το εδειξα.Ξεκαθαρισα απο την αρχη τις προθεσεις μου νομιζω.Ειπα οτι πιστευω παρα πολυ και αυτο ισχυει.Δεν ξερω κατα ποσο αληθευουν οι πληροφοριες αυτες ...Και επιπλεον κανεις απο εσας δεν εδωσε σημασια στο θαυμα με το κοριτσακι.
Θελω να πω οτι αν ειναι καποιος ειρωνας και κανει ασχημα πραγματα εις βαρος του Θεου πιστευω οτι προκαλει τη λυπη και αργοτερα το θυμο του.Ομως αγαπαει τοσο πολυ τον ανθρωπο που ουτε που μας περναει απο το μυαλο τί κανει για να μας βοηθησει και να μας προστατεψει...Το μονο που ζηταει απο εμας ειναι η πιστη και η αγαπη προς το προσωπο του.
Πολλη αγαπη ζηταει τουτος ο θεος , μηπως δεν τον αγαπαγε η μανα του οταν ητανε μικρος :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Για ποιό θέμα λες???

Όσο για το θαύμα, είναι 1 από τα αναρίθμητα που έχουν γίνει και θα γίνονται. Πράγματοποιούνται μόνο με την πίστη μας σε αυτό.
Ας έχουμε την ευλογία της Αγίας Μαρίνας

Μιλαω για κατι που ειχα γραψει σε μια απο τις προηγουμενες σελιδες και με παρεξηγησαν...

Ναι,μακαρι να εχουμε την ευλογια της,και των αλλων αγιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
πιστευω...
Οτι δεν υπαρχει θεος, και αν υπαρχει, ο σατανας ειναι παρεξηγημενος. Η μουσικη, οι ταινιες, η γλωσσα, οι πραξεις που κανω εγω και οι συμαθητες μ δεν ειναι με το νομο το θεου. Ο σατανας ειναι ενας αγγελος του θεου, που ηταν αμαρτολος και δεν ηθελε να ζει οπως οι χριστιανοι. Γιαυτο εγω δεν θελω να πηγαινω εκκλησια, νιωθω πως τη γελοιωποιω, εγω βριζω, βλεπω τσοντες, την παιζω, ακουω μεταλ(σατανικη μουσικη κ ταχα) οποτε δεν εχω καμοια θεση εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
πιστευω...
Οτι δεν υπαρχει θεος, και αν υπαρχει, ο σατανας ειναι παρεξηγημενος. Η μουσικη, οι ταινιες, η γλωσσα, οι πραξεις που κανω εγω και οι συμαθητες μ δεν ειναι με το νομο το θεου. Ο σατανας ειναι ενας αγγελος του θεου, που ηταν αμαρτολος και δεν ηθελε να ζει οπως οι χριστιανοι. Γιαυτο εγω δεν θελω να πηγαινω εκκλησια, νιωθω πως τη γελοιωποιω, εγω βριζω, βλεπω τσοντες, την παιζω, ακουω μεταλ(σατανικη μουσικη κ ταχα) οποτε δεν εχω καμοια θεση εκει.
Ο σατανάς δεν ήταν άνθρωπος για να μην ζει όπως ζουσαν οι χριστιανοι οπως λες. Ήταν άγγελος που <<έπεσε>> από την θέση που κατείτε επειδή θέλησε και νόμιζε ότι μπορεί να φτάσει τον Θεό...

όσο για τα υπόλοιπα, γιατό ο Θεός μας δώρησε την εξομολόγηση, για να μπορέσουμε να κατανοήσουμε τα λάθη μας και να επιστρέψουμε στόν Θεό, από όπου ξεκινήσαμε. Δεν σου λέει κανείς να πας εκκλησία με το ζόρι.Ελεύθερη βούληση έχεις.Διακαίωμά σου να μην θέλεις να πας στην εκκλησία.Όταν λέμε να πας εκκλησία βέβαια δεν εννοούμε να κάτσουμε σε μία καρέκλα και να ακούσουμε τί λέει ο ιερέας αλλά να συμμετέχουμε στην λειτουργία με την προσευχή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
πιστευω...
Οτι δεν υπαρχει θεος, και αν υπαρχει, ο σατανας ειναι παρεξηγημενος. Η μουσικη, οι ταινιες, η γλωσσα, οι πραξεις που κανω εγω και οι συμαθητες μ δεν ειναι με το νομο το θεου. Ο σατανας ειναι ενας αγγελος του θεου, που ηταν αμαρτολος και δεν ηθελε να ζει οπως οι χριστιανοι. Γιαυτο εγω δεν θελω να πηγαινω εκκλησια, νιωθω πως τη γελοιωποιω, εγω βριζω, βλεπω τσοντες, την παιζω, ακουω μεταλ(σατανικη μουσικη κ ταχα) οποτε δεν εχω καμοια θεση εκει.


:lol::lol: :lol:Καλά τώρα πλάκα μου κάνεις?
Το trolling έχει και ένα όριο ε?

Δηλαδη επειδή κάποιος αυνανίζεται, ή βρίζει, αυτό τι πάει να πει? Έχετε γελοιοποιήσει πράγματα και καταστάσεις. Αν δε θέλετε να πιστεύετε, μπραβο, πρόβλημά σας, αλλά μην προσπαθείτε να προωθήσετε οπισθοδρομικές αντιλήψεις, περί θέσεως στην εκκλησία και ότι χάνετε τάχα μου θέση στη σωτηρία και λοιπές βλακείες, επειδή βλέπετε τσόντες κα. Ποιον τον ενδιαφέρει τι κάνεις εσύ μέσα στο σπίτι σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
:lol::lol: :lol:Καλά τώρα πλάκα μου κάνεις?
Το trolling έχει και ένα όριο ε?

Δηλαδη επειδή κάποιος αυνανίζεται, ή βρίζει, αυτό τι πάει να πει? Έχετε γελοιοποιήσει πράγματα και καταστάσεις. Αν δε θέλετε να πιστεύετε, μπραβο, πρόβλημά σας, αλλά μην προσπαθείτε να προωθήσετε οπισθοδρομικές αντιλήψεις, περί θέσεως στην εκκλησία και ότι χάνετε τάχα μου θέση στη σωτηρία και λοιπές βλακείες, επειδή βλέπετε τσόντες κα. Ποιον τον ενδιαφέρει τι κάνεις εσύ μέσα στο σπίτι σου?

Τον θεό τον ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Τον θεό τον ενδιαφέρει


Ο αυνανισμός και τα λοιπά είναι κάτι φυσιολογικό. Αν ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο, τον δημιούργησε με ορμές και ένα σώμα. Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ο αυνανισμός και τα λοιπά είναι κάτι φυσιολογικό. Αν ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο, τον δημιούργησε με ορμές και ένα σώμα. Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό.
Η ανυπηρη λογικη σου φορα τον μανδυα της μεταφυσικοτητας της καταστασης.
Ο θεος κατ' εσενα εκανε και τον ανθρωπο με βαρια χερια ωστε να βασανιζει ζωα ,το οποιο ειναι απολυτα φυσιολογικο (αλλωστε ολοι οι βιολογοι γνωριζουν την βαρβαροτητα της φυσικης επιλογης) , δεν νομιζω να μου πεις μπραβο αν το κανω:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ο αυνανισμός και τα λοιπά είναι κάτι φυσιολογικό. Αν ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο, τον δημιούργησε με ορμές και ένα σώμα. Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

Και το κακό το δημιούργησε ο θεός γιατί πρέπει να πάω στην κόλαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
η τραγική ειρωνεία είναι πώς όλοι έτσι λέμε ... και μετά κοροϊδεύαμε τον άπιστο Θωμά ... Εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε σίγουροι σε αυτό που πιστεύομαι επειδή δεν έχουμε εικόνες και τέτοια που να τον περιγράφουν όπως είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η τραγική ειρωνεία είναι πώς όλοι έτσι λέμε ... και μετά κοροϊδεύαμε τον άπιστο Θωμά ... Εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε σίγουροι σε αυτό που πιστεύομαι επειδή δεν έχουμε εικόνες και τέτοια που να τον περιγράφουν όπως είναι

εγω ειμαι αρκετα σιγουρος για το οτι δεν πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Και το κακό το δημιούργησε ο θεός γιατί πρέπει να πάω στην κόλαση?
Ε όχι και το δημιούργησε ο Θεός!!!
Ας μην παράκουγε ο άνθρωπος στην εντολή του Θεού και θα σου έλεγα αν υπήρχε το κακό...
Το κακό είναι καθαρά φταίξιμο του ανθρώπου. Στο παράδεισο δεν υπήρχε το κακό μέχρι πτώση του Αδάμ και της Εύας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top