Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Η ηθική δε μεταβάλλεται. Απλώς ολοκληρώνεται. Υπάρχει μια πιο τεκμηριωμένη άποψη σχετικά με την ηθική όσο περνούν τα χρόνια. Και με τα ζητήματα που αφορούν την ηθική. Οι κοινωνίες αλλάζουν στον τρόπο οργάνωσής τους. Οι άνθρωποι προσαρμόζουν τις αξίες της ηθικής, ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Ο θάνατος κάποιου ανθρώπου, όταν σκοτώνεται από κάποιον άλλον, με σκοπό ο δεύτερος να προστατεψει την πατρίδα του, θα ωφελήσει την πατρίδα... Αλλά ηθικά, ο θάνατος, δεν είναι κάτι σωστό, όταν πραγματοποιείται με αυτόν τον τρόπο. Αυτό, δεν αλλάζει.
Η απουσία της αγάπης, είναι κάτι κακό... Δεν αναφέρομαι στην αγάπη με την έννοια αυτής που αναπτύσσεται μεταξύ των δύο φύλων, αλλά στην αγάπη, γενικά... Στην αγάπη, μεταξύ αδελφών (καλά, τότε εγώ πρέπει να είμαι πολύ κακιά που δεν "αγαπάω" τον αδερφό μου και τον βρίζω συνεχεια:P), στην αγάπη μεταξύ των ανθρώπων ενικά... Χωρίς αγάπη, δεν υπάρχει συνεννόηση, πιστεύω. Αντικειμενικά, το να έχεις δικαίωμα να σκοτώσεις τη γυναίκα σου είναι κακό...
Εχεις την εντυπωση οτι τα πιστευω σου και ο τροπος σκεψης σου ειναι ο αντικειμενικος (το ιδιο κι εγω, δε σε κατηγορω.. :P ). Υπαρχουν στον κοσμο πολλοι ανθρωποι που λενε ''αντικειμενικα το να σκοτωσω ενα ματσο αλλους για να παω στον παραδεισο ειναι καλο''. Υπαρχουν κοινωνιες ολοκληρες που αντικειμενικα θεωρουν σωστο να σκοτωνουν τις γυναικες που βιαζονται αντι για τους αντρες που τις βιασαν.


Τι εννοείς "για μένα"...? Σε τι αναφέρεσαι?

Λοιπόν... Ξανά... Ο Θεός, δημιούργησε τον κόσμο "λίαν καλώς". "Καλώς"...
Η δημιουργία του κόσμου, ορίστηκε με την έννοια του καλού...
Ο Θεός, δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει το κακό, και ούτε το έκανε.
Το κακό, επομένως, δεν είναι δημιούργημα του Θεού, αλλά προήλθε από τη διακοπή της κοινωνίας μεταξύ Θεού & ανθρώπου, μπλα μπλα μπλα...

Ο Θεός, δε δημιούργησε τα πυρηνικά όπλα... Αλλά αυτά υπάρχουν...
Αλλοι λετε οτι ο θεος δεν ειναι ''καλος'' ή ''κακος'', αλλοι οτι ειναι παναγαθος γιατι εχει δημιουργησει ολο το καλο που υπαρχει στον κοσμο, τι γινεται εδω.. :P Ο θεος δε δημιουργησε τα πυρηνικα, αλλα δημιουργησε τους πυρηνες, την υλη απο την οποια φτιαχτηκαν τα εργαλεια για την παρασκευη των οπλων, τον Einstein ( :P ) και παει λεγοντας.. Πως οριζεις το καλο χωρις την υπαρξη κακου; Αν ο θεος ειναι παντοδυναμος γιατι δεν καταστρεφει το κακο; Μηπως δεν υπαρχει κατι κακο που να ειναι για ολους κακο;

Το κακό είναι απόρροια της δημιουργίας και της κακής διαχείρισης του κόσμου που της δόθηκε.
Το καλό, υπήρχε πριν το κακό, με την προυπάρχουσα σχέση Θεού-ανθρώπου. Το κακό εξελίσσεται.
Το κακο εξελισσεται, δηλαδη το κακο οπωε οριζεται σημερα δεν ειναι ιδιο με αυτο της προηγουμενης χιλιετια, ενω το καλο ειναι παντα ιδιο; Δεν ειναι αλληλενδετα;

τοτε δεν ανηκεις σ αυτον τον κοσμο.-


ας μην παρερμηνευουμαι εννοιες που ηθελημενα ή αθελητα βοηθησαν την ανθρωποτητα να παει ενα βημα μπροστα.
Το λες για την εκκλησια ή για τη πολιτικη; Και οταν λες μπροστα, το εννοεις; :P Μου φαινεται οτι παντα κυκλους καναμε σαν κοσμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εχεις την εντυπωση οτι τα πιστευω σου και ο τροπος σκεψης σου ειναι ο αντικειμενικος (το ιδιο κι εγω, δε σε κατηγορω.. :P ). Υπαρχουν στον κοσμο πολλοι ανθρωποι που λενε ''αντικειμενικα το να σκοτωσω ενα ματσο αλλους για να παω στον παραδεισο ειναι καλο''. Υπαρχουν κοινωνιες ολοκληρες που αντικειμενικα θεωρουν σωστο να σκοτωνουν τις γυναικες που βιαζονται αντι για τους αντρες που τις βιασαν.

Το ξέρω ότι αυτές οι κοινωνίες υπάρχουν, αλλά προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο, να μη θεωρούνται αντικειμενικά τέτοιες συμπεριφορές κατακριτέες αξιόμεμπτες... Συνεπώς "κακές"...


Αλλοι λετε οτι ο θεος δεν ειναι ''καλος'' ή ''κακος'', αλλοι οτι ειναι παναγαθος γιατι εχει δημιουργησει ολο το καλο που υπαρχει στον κοσμο, τι γινεται εδω.. :P Ο θεος δε δημιουργησε τα πυρηνικα, αλλα δημιουργησε τους πυρηνες, την υλη απο την οποια φτιαχτηκαν τα εργαλεια για την παρασκευη των οπλων, τον Einstein ( :P ) και παει λεγοντας.. Πως οριζεις το καλο χωρις την υπαρξη κακου; Αν ο θεος ειναι παντοδυναμος γιατι δεν καταστρεφει το κακο; Μηπως δεν υπαρχει κατι κακο που να ειναι για ολους κακο;

Το κακό υπάρχει, μόνο που δεν το δημιούργησε ο Θεός... Προέκυψε στην πορεία... Και τα όπλα προέκυψαν μέσω της διαχείρισης των υλικών από τους ανθρώπους. Στους ανθρώπους δόθηκε η λογική, αυτοί σκέφτηκαν και τα δημιουργησαν, καθώς και την πυρηνική ενέργεια. Όχι ο Θεός.
Το κακό θα σταματήσει να υπάρχει στη δευτέρα παρουσία. Θεολογικά πάντα.


[/quote]Το κακο εξελισσεται, δηλαδη το κακο οπωε οριζεται σημερα δεν ειναι ιδιο με αυτο της προηγουμενης χιλιετια, ενω το καλο ειναι παντα ιδιο; Δεν ειναι αλληλενδετα;[/quote]

Το καλό δημιουργήθηκε από το Θεό, ορίστηκε από το Θεό, μες τις διάφορες μορφές του, δηλαδή αγάπη, συμφιλίωση, αδελφοσύνη, να κάνεις καλές πραξεις και με ότι άλλο συνεπάγεται αυτό... Όχι να πιστεύεις στο Θεό απαραίτητα, μπορείς να είσαι καλός άνθρωπος και χωρίς να πιστεύεις στο Θεό. Το κακό όμως, αφού προέκυψε στην πορεία είπαμε, ως αποτέλεσμα μιας συγκεκριμένης συμπεριφοράς και στη συνέχεια εξελίχθηκε, αρνητικά προφανώς... Σήμερα υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να βλάψεις κάποιον. Την προηγούμενη χιλιετία, υπήρχαν άλλοι... Το καλό, υπήρχε πριν το κακό, ορίστηκε πριν από αυτό, άρα δεν εξελίσσεται όσο το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το καλό, υπήρχε πριν το κακό, ορίστηκε πριν από αυτό, άρα δεν εξελίσσεται όσο το κακό
αφου το καλο οριστηκε καποτε, τοτε ο θεος δεν υπηρχε παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Καταρχάς το καλό και το κακό δεν είναι "αποδεδειγμένο" ότι είναι υποκειμενικές λέξεις? Ή ο καθένας το βλέπει όπως πιστεύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
αφου το καλο οριστηκε καποτε, τοτε ο θεος δεν υπηρχε παντα


Ο Θεός υπήρχε από πάντα, είναι αιώνιος και ακατάληπτος. Τι σχέση έχει αυτό με το πότε όρισε ή όχι το καλό και το κακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αφου το καλο οριστηκε καποτε, τοτε ο θεος δεν υπηρχε παντα
Ρε φανη δεν βλεπεις τι γραφει , δεν εχει νοημα ο διαλογος μαζι της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ρε φανη δεν βλεπεις τι γραφει , δεν εχει νοημα ο διαλογος μαζι της


Ενώ μαζί σου έχει, που γράφεις, και αν θέλω να καταλάβω τι γράφεις, πιο μεγάλες πιθανότητες έχω να κερδίσω το τζόκερ...

Έλεος με τον κάθε κομπλεξικό εδώ μέσα, ούτε την άποψή μας δε μπορούμε να εκφράσουμε, και η λογοκρισία πάει σύννεφο...

Φίλε, αυτά είναι τα πιστεύω μου, και σ'όποιον αρέσουν... Το τι έχει νόημα και τι δεν έχει για μένα ή για τον καθένα, δε θα περιμένω να το κρίνεις εσύ... Τις είδα και τις απόψεις σου περί ελευθερίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ρε φανη δεν βλεπεις τι γραφει , δεν εχει νοημα ο διαλογος μαζι της

Ενώ μαζί σου έχει, που γράφεις, και αν θέλω να καταλάβω τι γράφεις, πιο μεγάλες πιθανότητες έχω να κερδίσω το τζόκερ...

Έλεος με τον κάθε κομπλεξικό εδώ μέσα, ούτε την άποψή μας δε μπορούμε να εκφράσουμε, και η λογοκρισία πάει σύννεφο...

Φίλε, αυτά είναι τα πιστεύω μου, και σ'όποιον αρέσουν... Το τι έχει νόημα και τι δεν έχει για μένα ή για τον καθένα, δε θα περιμένω να το κρίνεις εσύ... Τις είδα και τις απόψεις σου περί ελευθερίας...


Στην ψιλοειπε μεγαλε.
-----------------------------------------
Το κακο εξελισσεται, δηλαδη το κακο οπωε οριζεται σημερα δεν ειναι ιδιο με αυτο της προηγουμενης χιλιετια, ενω το καλο ειναι παντα ιδιο; Δεν ειναι αλληλενδετα;

To κακο και το καλο ειναι απορρεια μιας κοινωνιας. Αυτη θετει πιο ειναι το κακο και πιο το καλο. Τωρα οσον αφορα την θρησκεια, αυτη παντα φροντιζει να συμβαδιζει με τα πιστευω της κοινωνιας ετσι ωστε και να ειναι αποδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ενώ μαζί σου έχει, που γράφεις, και αν θέλω να καταλάβω τι γράφεις, πιο μεγάλες πιθανότητες έχω να κερδίσω το τζόκερ...

Έλεος με τον κάθε κομπλεξικό εδώ μέσα, ούτε την άποψή μας δε μπορούμε να εκφράσουμε, και η λογοκρισία πάει σύννεφο...

Φίλε, αυτά είναι τα πιστεύω μου, και σ'όποιον αρέσουν... Το τι έχει νόημα και τι δεν έχει για μένα ή για τον καθένα, δε θα περιμένω να το κρίνεις εσύ... Τις είδα και τις απόψεις σου περί ελευθερίας...
Εσυ που γραφεις και καταλαβαινουν ολοι τι θες να πεις , λες κατι , οχι.
Το κομπλεξ (κατωτεροτητας) ειμαι μια παρανοηση της καθημερινοτητας σαν την εννοια της αντικειμενικοτητας , ειναι προχωρημενο σταδιο αισθησης κατωτεροτητας και αποθάρρυνσης.Εχει ακραία αποτελεσματα και οδηγει συνηθως σε απομακρυνση απο τις δυσκολιες.
Αμα ειναι η αποψη σου να ειναι τοσο τιποτα οσο ειναι τωρα τοτε οφείλεις να σωπασεις ειδαλλως μας προσβαλεις με χυδαιο τροπο, τι παρανοικες απαιτησεις ειν τουτες , τι μεγαλοψυχια αποζητας , τι να σεβαστουμε τη μικροτητα που μοιαζει για μεγαλη επειδη κουβαλαει χρονια στην πλατη της.Μια τερατογενεση που μασκαρευεις σαν ενα κομματι σου και λες πως εαν το λαβωσουμε τοτε θα πληγωθεις και συ , μα επειδη ειναι ασχημο τερας οδηγηθηκαμε εκει.
Οχι λοιπον δεν προσβαλω εσενα με το να σου λεω ασε τη μικροτητα.
Ασε τα λοιπον τους γερους που χετε πιαστει χερι χερι , ομως τους βλεπεις σαν βρεφη , απο σενα ειναι λες και ως μητερα απαιτεις σεβασμο , τουτοι οι γεροι ειναι τοσο μεγαλοι σε ηλικια που ειναι ουσιαστικα βρεφη γι'αυτο μαλλον πιαστηκες κοροιδο.Μυριζουν ασχημα επειδη πεθαινουν και οχι επειδη μολις γεννηθηκαν οπως σου λενε.
Τελος , τα συννεφα υπαρχουν για να καθαριζουν το τοπιο απ' την μυρουδια σου και επειδη οπου λαοθαλασσα εκει και μποχα θα βρεχει εδω μια ζωη ή τουλαχιστον θα προσπαθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εσυ που γραφεις και καταλαβαινουν ολοι τι θες να πεις , λες κατι , οχι.
Το κομπλεξ (κατωτεροτητας) ειμαι μια παρανοηση της καθημερινοτητας σαν την εννοια της αντικειμενικοτητας , ειναι προχωρημενο σταδιο αισθησης κατωτεροτητας και αποθάρρυνσης.Εχει ακραία αποτελεσματα και οδηγει συνηθως σε απομακρυνση απο τις δυσκολιες.
Αμα ειναι η αποψη σου να ειναι τοσο τιποτα οσο ειναι τωρα τοτε οφείλεις να σωπασεις ειδαλλως μας προσβαλεις με χυδαιο τροπο, τι παρανοικες απαιτησεις ειν τουτες , τι μεγαλοψυχια αποζητας , τι να σεβαστουμε τη μικροτητα που μοιαζει για μεγαλη επειδη κουβαλαει χρονια στην πλατη της.Μια τερατογενεση που μασκαρευεις σαν ενα κομματι σου και λες πως εαν το λαβωσουμε τοτε θα πληγωθεις και συ , μα επειδη ειναι ασχημο τερας οδηγηθηκαμε εκει.
Οχι λοιπον δεν προσβαλω εσενα με το να σου λεω ασε τη μικροτητα.
Ασε τα λοιπον τους γερους που χετε πιαστει χερι χερι , ομως τους βλεπεις σαν βρεφη , απο σενα ειναι λες και ως μητερα απαιτεις σεβασμο , τουτοι οι γεροι ειναι τοσο μεγαλοι σε ηλικια που ειναι ουσιαστικα βρεφη γι'αυτο μαλλον πιαστηκες κοροιδο.Μυριζουν ασχημα επειδη πεθαινουν και οχι επειδη μολις γεννηθηκαν οπως σου λενε.
Τελος , τα συννεφα υπαρχουν για να καθαριζουν το τοπιο απ' την μυρουδια σου και επειδη οπου λαοθαλασσα εκει και μποχα θα βρεχει εδω μια ζωη ή τουλαχιστον θα προσπαθει.



Αυτό που ήθελα εξαρχής να πω, είναι ότι το κακό δεν το δημιούργησε ο Θεός… Πηγάζει από το σατανα, και το διαιώνισε ο άνθρωπος. Αυτό ξέρω από τη θεολογία. Τώρα αν θέλετε να μάθετε κάτι παραπάνω, ε τι να σας πω. Ψάξτε το μόνοι σας.
-----------------------------------------------------------------------


Η άποψή μου, είναι άποψή μου. Δεν αναιρείται από κάτι νομίζω. Το έχω παρατηρήσει, άλλη δουλειά δεν κάνεις από το να συμμετέχεις σε συζητήσεις, χαρακτηρίζοντας άτομα ως ανάξια συμμετοχής σε αυτές, ή επεμβαίνεις σε άλλες, και τους λες ότι είναι ρηχά, ή ότι δεν τα ξέρουν καλά, επειδή οι απόψεις τους, δε συμφωνούν με τις δικές σου.

Αυτή είναι όμως η συζήτηση… Δεν είναι ανάγκη όλοι να συμφωνούν με τις απόψεις σου, γκέγκε? Εσύ μπορεί να εισαι λίγο περισσότερο διαβασμένος από εμένα ή τον καθένα σε θέματα ψυχολογίας ή οπουδήποτε αλλού.

Σε γράφω κανονικότατα, γιατί, ξέρεις κάτι? Είτε μου την «πεις», είτε όχι, εγώ την κωλοάποψή μου θα την πω, ο κόσμος να χαλάσει, και δε πα να τη διαγράψουν και οι συντονιστές στην προκειμένη περίπτωση, (που από την πολλή ευλάβεια, θα πάθουν τίποτα, να το προσέξουν αυτό), δε πα να μου την ξαναπείς? Συζήτηση… Ποιος με υποχρεώνει να σωπάσω, εσύ?
Τι λες ρε φίλε, επειδή με βρίσκεις λάθος? Δε σου είπα να με σεβαστείς, ούτε τη μεγαλοψυχία σου χρειάζομαι, ας γελάσω, δεν το είπα πουθενά αυτό, δε στο ζήτησα και εννοείται ούτε πρόκειται. Γραμμένο σε έχω, όμως μου αρέσει να κάνω συζήτηση… Δεν έβρισα ούτε προσέβαλλα κανέναν εξαρχής. Για κατάλαβέ το, για βάλτο καλά στο υπεροπτικό μυαλουδάκι σου, συζήτηση. Όλα επιτρέπονται και όλα μπορούν να ειπωθούν.


Φυσικά και οι απόψεις μου είναι κομμάτι μου, είναι αυτό που εγώ πιστεύω, στα πλαίσια των κανόνων της κοινωνίας, είναι επιτρεπτές νομίζω κι ας φαίνονται σε κάποιους ως ανούσια τερατουργήματα, ποσώς με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι για μένα. Δε θα μπω εγώ σε καλούπια, ότι και αν αφορά αυτό. Τι πρέπει δηλαδή να κάνω, να πάρω πίσω τα λόγια μου επειδή δε σου φαίνονται λογικά? Ε, λοιπόν, δεν πρόκειται.

Τώρα αν εσένα σε προσέβαλα με τις μικρότητές και τη βλακεία μου, συγγνώμη, δε μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό, δυστυχώς η βλακεία μου, μου φαίνεται είναι απεριόριστη, και δε μπορεί να συναγωνιστεί τη δική σου εξυπνάδα, και ωριμότητα.
Συγχώρα με επίσης που έχω επιλέξει να πιστεύω στο Θεό, για λόγους προσωπικούς,και δεν έχω επιλέξει να είμαι άθεη, ούτε να κρύβομαι πίσω από το δάκτυλό μου για να μη μου πουν τίποτα τύποι σαν κι εσένα, και μόνο και μόνο για να με συμπαθούν κάποιοι (αλλά όχι, το ξέχασα, το ότι πιστεύω, αποτελεί μικρότητα, δεν τη συγχωρείς).

Ποιοι γέροι ρε? Αν κατάλαβα καλά, διαβάζοντας με μεγάλο κόπο όσα έγραψες και προσπαθώντας να τα καταλάβω, δε συναναστρέφομαι ούτε γέρους ούτε με new-born Christians, ούτε παπάδες που τους ήρθε μια φλασιά και μου τα τσαμπουνούν όλα αυτά… Και ούτε γεροντίζω. Μια χαρά είμαι, δεν έχω ανάγκη κανένα γερόντι να με βάλει στον ίσιο δρόμο. Δε μου τα επέβαλε κανείς αυτά, μόνη μου τα επιλέγω και ούτε γουστάρω να με κρίνουν με τέτοιο τρόπο. (δε γουστάρω τις απόψεις σου, αλλά τι να κάνω, στα πλαίσια της συζήτησης, τις σέβομαι)

Η λαοθάλασσα, είναι αυτοί που πιστέυουν? Ο όχλος???? Είσαι αδιάβαστος μου φαίνεται αγοράκι μου. Ε εντάξει τώρα, ανήκω στη λαοθάλασσα. Με γεια μου με χαρά μου. Αφού κατατάχθηκα και σε μία ανθρώπινη ομάδα και δεν είμαι παρείσακτη και ξέμπαρκη, κανά εξωγηινο ον, πάλι καλά… Δεν το ΄ξερα, επειδή ανήκω στο μπούγιο και συνεπώς λέω βλακείες, να μη συμμετάσχω σε καμία συζήτηση, γιατί η δυσωδία των αποψεών μου είναι ανυπόφορη.
Να με ανεχτείς, δε μπορείς να κάνεις και αλλιώς. Δυστυχώς για σένα έχουμε ελευθερία απόψεων.
Οι εξυπνάδες σου, και οι ρήσεις σου περί «τερατουργημάτων», και ψυχολογικών αναλύσεων περί κόμπλεξ κατωτερότητας, αλλού, όχι σε μένα.
Πήγαινε να κάνεις καμιά διατριβή στις απόψεις σου περί ψυχολογίας και πάρε και το διδακτορικό σου ή ότι άλλο τραβά η ψυχή σου και μη μου τα πρήζεις σε επίπεδο που ο ανθρώπινος οργανισμός δεν αντέχει, και σε αυτό και σε αλλα πολλά θέματα. Δεν πρόκειται να αλλάξω για μερικά υπεροπτικά ανθρωπάκια σαν κι εσένα, που νομίζουν ότι έχουν δίκιο σε όλα.

Στο ξαναλέω, συζήτηση κάνουμε. Μπορείς να έχεις όποια γνώμη θέλεις για τις αποψεις μου, αλλά και εγώ οφείλω να σου απαντήσω πίσω. Δε μπορείς να μου πεις να μην εκφράζομαι όμως, δεν έχεις το δικαίωμα να μου πεις να σωπάσω επειδή με θεωρείς σκουπιδι.


…Ρε δε πάμε καλά….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το έχω παρατηρήσει, άλλη δουλειά δεν κάνεις από το να συμμετέχεις σε συζητήσεις, χαρακτηρίζοντας άτομα ως ανάξια συμμετοχής σε αυτές, ή επεμβαίνεις σε άλλες, και τους λες ότι είναι ρηχά, ή ότι δεν τα ξέρουν καλά, επειδή οι απόψεις τους, δε συμφωνούν με τις δικές σου.

Ποτέ δεν είναι αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα εξαρχής να πω, είναι ότι το κακό δεν το δημιούργησε ο Θεός… Πηγάζει από το σατανα, και το διαιώνισε ο άνθρωπος. Αυτό ξέρω από τη θεολογία. Τώρα αν θέλετε να μάθετε κάτι παραπάνω, ε τι να σας πω. Ψάξτε το μόνοι σας.

αυτο ισχυει για σενα που πιστευεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
αυτο ισχυει για σενα που πιστευεις


Μα ναι, το ξέρω. Ανέφερα τη θεολογία. Σύμφωνα με τη θεολογία, αυτό ισχύει. Αυτό γνωρίζω. Δεν υποχρέωσα κάποιον να ασπαστεί αυτήν την άποψη. Απλώς αναφέρθηκα στο τι ισχύει, για κάποιον που πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο Θεός υπήρχε από πάντα, είναι αιώνιος και ακατάληπτος. Τι σχέση έχει αυτό με το πότε όρισε ή όχι το καλό και το κακό?

λιγο ηλιθια η αποψη οτι ο τελειος θεουλης αποφασισε ξαφνικα να δημιουργησει τον κοσμο. κανονικα ο κοσμος δημιουργηθηκε απο τοτε που δημιουργηθηκε ο θεος, αλλα αυτο σημαινει οτι και ο κοσμος υπαρχει απο παντα, ομως ο κοσμος δημιουργηθηκε καποτε. συνεπως, ειτε ο θεος δεν ειναι τοσο τελειος, είτε δεν δημιουργησε τον κοσμο, είτε, τελικα, το συμπαν υπαρχει απο παντα. να με συμπαθατε, δεν ειναι ολα αληγοριες, καπου υπαρχουν και ορια, διαφορετικα εισαι ο Αίσωπος

Φυσικά και οι απόψεις μου είναι κομμάτι μου, είναι αυτό που εγώ πιστεύω, στα πλαίσια των κανόνων της κοινωνίας, είναι επιτρεπτές νομίζω κι ας φαίνονται σε κάποιους ως ανούσια τερατουργήματα, ποσώς με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι για μένα. Δε θα μπω εγώ σε καλούπια, ότι και αν αφορά αυτό. Τι πρέπει δηλαδή να κάνω, να πάρω πίσω τα λόγια μου επειδή δε σου φαίνονται λογικά? Ε, λοιπόν, δεν πρόκειται.
δεν ειναι ζητημα να παρεις εσυ τα λογια σου πισω, ζητημα ειναι να υποστηριξεις τις αποψεις σου με επιχειρηματα...
ποιος νοιαζεται για τους κανονες τις κοινωνιας; πολλοι, εγω δεν θα παρω.

Μια χαρά είμαι, δεν έχω ανάγκη κανένα γερόντι να με βάλει στον ίσιο δρόμο. Δε μου τα επέβαλε κανείς αυτά, μόνη μου τα επιλέγω και ούτε γουστάρω να με κρίνουν με τέτοιο τρόπο. (δε γουστάρω τις απόψεις σου, αλλά τι να κάνω, στα πλαίσια της συζήτησης, τις σέβομαι)
και ομως, μας τα επιβαλλουν. μας τα επιβαλλουν στις εθνικες γιορτες, μας τα επιβαλλουν στις εκκλησιαστικες γιορτες, στους αγιασμους, στην καθιερωμενη προσευχη, στην κυριακατικη λειτουργια. μας τα επιβαλλουν τα ΜΜΕ και η θρησκευομενη οικογενεια.

Αυτό ξέρω από τη θεολογία

τη χριστιανικη θεολογια. το κακο διαφερει ριζικα απο κοινωνιες σε κοινωνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
λιγο ηλιθια η αποψη οτι ο τελειος θεουλης αποφασισε ξαφνικα να δημιουργησει τον κοσμο. κανονικα ο κοσμος δημιουργηθηκε απο τοτε που δημιουργηθηκε ο θεος, αλλα αυτο σημαινει οτι και ο κοσμος υπαρχει απο παντα, ομως ο κοσμος δημιουργηθηκε καποτε. συνεπως, ειτε ο θεος δεν ειναι τοσο τελειος, είτε δεν δημιουργησε τον κοσμο, είτε, τελικα, το συμπαν υπαρχει απο παντα. να με συμπαθατε, δεν ειναι ολα αληγοριες, καπου υπαρχουν και ορια, διαφορετικα εισαι ο Αίσωπος

Ρε Φάνη, εγώ αυτό ξέρω, αυτό διδάσκει η χριστιανική θεολογία. Ο Θεός υπήρχε προαιώνια και μετά δημιούργησε τον κόσμο. Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό, ξεπερνά τα όρια του υπερφυσικού. Είναι ένα από τα μυστηρια του χριστιανι΄σμού, και οι χριστιανοί τα αποδέχονται ως έχουν. Αν δεν τους ικανοποιούν, αλλάζουν θρησκεία.
Είπα, αν θέλετε να ψάξετε κάτι, κάντε το. Ηλίθια άποψη ή όχι, αυτή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό, ξεπερνά τα όρια του υπερφυσικού.
[off-topic]
Είναι υπερυπερφυσικό δηλαδή :P
[/off-topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ρε Φάνη, εγώ αυτό ξέρω, αυτό διδάσκει η χριστιανική θεολογία. Ο Θεός υπήρχε προαιώνια και μετά δημιούργησε τον κόσμο. Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό, ξεπερνά τα όρια του υπερφυσικού. Είναι ένα από τα μυστηρια του χριστιανι΄σμού, και οι χριστιανοί τα αποδέχονται ως έχουν. Αν δεν τους ικανοποιούν, αλλάζουν θρησκεία.
Είπα, αν θέλετε να ψάξετε κάτι, κάντε το. Ηλίθια άποψη ή όχι, αυτή είναι.

εμενα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικα υποπτο που τοσα εκατομμυρια ανθρωποι εχουν την ιδια αποψη και κοσμοθεωρια. θεωρω οτι το 90% των χριστιανων ειναι προβατα και απλα ακολουθουν, χωρις δικια τους αποψη και χωρις να βαζουν τη σκεψη. μυστηριο; δεν νομιζω. βολευει να δημιουργουν μηστυρια, φοβους και γενικοτερα καταστασεις αγνοιας για να ισχυροποιησουν την επιρροη στον κοσμο. οι χριστιανοι αποδεχονται ως εχει καταστασεις που δεν εχουν ψαξει, επειδη το ισχυριζεται η "χριστιανικη θεολογια"-παπαδαριο; αφελεια απο τη μερια τους. δεν θεωρω οτι υπαρχει κατι το υπερφυσικο. τα παντα γυρω μας ειναι φυση
η φυση δεν ειναι ενα ον ανεξαρτητο, και δεν υπαρχει κατι υπερ της φυσης, καθως και αυτο ειναι κομματι της. απο εκει και περα, υπερφυσικος ηταν ο μαγνητισμος, υπερφυσικες ηταν και οι αστραπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
εμενα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικα υποπτο που τοσα εκατομμυρια ανθρωποι εχουν την ιδια αποψη και κοσμοθεωρια. θεωρω οτι το 90% των χριστιανων ειναι προβατα και απλα ακολουθουν, χωρις δικια τους αποψη και χωρις να βαζουν τη σκεψη. μυστηριο; δεν νομιζω. βολευει να δημιουργουν μηστυρια, φοβους και γενικοτερα καταστασεις αγνοιας για να ισχυροποιησουν την επιρροη στον κοσμο. οι χριστιανοι αποδεχονται ως εχει καταστασεις που δεν εχουν ψαξει, επειδη το ισχυριζεται η "χριστιανικη θεολογια"-παπαδαριο; αφελεια απο τη μερια τους. δεν θεωρω οτι υπαρχει κατι το υπερφυσικο. τα παντα γυρω μας ειναι φυση
η φυση δεν ειναι ενα ον ανεξαρτητο, και δεν υπαρχει κατι υπερ της φυσης, καθως και αυτο ειναι κομματι της. απο εκει και περα, υπερφυσικος ηταν ο μαγνητισμος, υπερφυσικες ηταν και οι αστραπες.


Το μυαλό τι το έχουμε ρε γαμώτο... Δύσκολο είναι να το βάλουν κάτω και να σκεφτούν αυτοί που τους αποκαλείς πρόβατα? Άστο το παπαδαριό να λέει ότι θέλει και να σου τα πρήζει με οπισθοδρομικές αντιλήψεις, περί ένδυσης και άλλων πολλών παπαριών. Στο τέλος, εσύ κρίνεις.
Είναι κάτι που σπουδάζεται νομίζω, η χριστιανική θεολογία, είναι επιστήμη άρα, και έχει κάποιοιες θέσεις, όπως και αν λέγονται αυτές.
Γιατί δε μπορεις να δεχτείς ότι κάποιοι άνθρωποι τα αποδέχονται αυτά?
Και σένα ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχει το υπερφυσικό? Το έχεις ψαξει?
Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το μυαλό τι το έχουμε ρε γαμώτο... Δύσκολο είναι να το βάλουν κάτω και να σκεφτούν αυτοί που τους αποκαλείς πρόβατα?
ναι, ειναι πολυ δυσκολο να αμφισβητησεις πραγματα που θεωρεις δεδομενα. αφου ειναι προβατα, δεν σκεφτονται, δεν κρινουν λογικα. κοιταξε την κοινωνια τριγυρω σου. ποσα ατομα μπορεις να δεις που μπορουν να κρινουν.

δεν εχει σημασια αν ειμαι σιγουρος ή οχι, ειναι η αποψη μου, η προσωπικη μου εκτιμηση.

η χριστανικη θεολογια δεν ειναι επιστημη. δεν ειναι κατι επιστημη επειδη εχει μια σχολη στο πανεπιστημιο. οι θεσεις της δεν προερχονται απο το γεγονος οτι ειναι επιστημη, αλλα απο το γεγονος οτι ειναι ΑΠΟΨΗ.

το παπαδαριο ειναι ο φορεας της χριστιανικης θεολογιας. ειναι αυτο που υποτιθεται οτι εχει το χρισμα να τελει τα μυστηρια της.

ασχετο. δεν ειναι προβλημα μου το αν αλλοι ανθρωποι τα δεχονται αυτα. η αποψη μου ειναι οτι ειναι ενα μεγαλο παραμυθι και νομιζω οτι αρκετα μεγαλη αφελεια η πιστη σε αυτο.



Υ.Γ.
Γιατί δε μπορεις να δεχτείς ότι κάποιοι άνθρωποι τα αποδέχονται αυτά?
Και σένα ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχει το υπερφυσικό? Το έχεις ψαξει?
Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
το ζητημα δεν ειναι αν ΕΓΩ κανω κατι, αν ΕΓΩ θεωρω κατι, αλλα οι αποψεις που αναφερω. μην αναφερεσαι με τετοιο (καπως περιεργο και επιθετικο) τροπο σε προσωπα, σε αποψεις κανε ο,τι αγαπας. για τιποτα δεν ειμαι σιγουρος. για αυτο ξεκιναω σχεδον τα παντα με τις λέξεις "πιστευω", "νομιζω" ή "θεωρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ναι, ειναι πολυ δυσκολο να αμφισβητησεις πραγματα που θεωρεις δεδομενα. αφου ειναι προβατα, δεν σκεφτονται, δεν κρινουν λογικα. κοιταξε την κοινωνια τριγυρω σου. ποσα ατομα μπορεις να δεις που μπορουν να κρινουν.

δεν εχει σημασια αν ειμαι σιγουρος ή οχι, ειναι η αποψη μου, η προσωπικη μου εκτιμηση.

η χριστανικη θεολογια δεν ειναι επιστημη. δεν ειναι κατι επιστημη επειδη εχει μια σχολη στο πανεπιστημιο. οι θεσεις της δεν προερχονται απο το γεγονος οτι ειναι επιστημη, αλλα απο το γεγονος οτι ειναι ΑΠΟΨΗ.

το παπαδαριο ειναι ο φορεας της χριστιανικης θεολογιας. ειναι αυτο που υποτιθεται οτι εχει το χρισμα να τελει τα μυστηρια της.

ασχετο. δεν ειναι προβλημα μου το αν αλλοι ανθρωποι τα δεχονται αυτα. η αποψη μου ειναι οτι ειναι ενα μεγαλο παραμυθι και νομιζω οτι αρκετα μεγαλη αφελεια η πιστη σε αυτο.

Αρνούμαι να δεχτώ ότι υπάρχουν άτομα που δε μπορούν και δε θέλουν να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους για οτιδήποτε.

Έτσι όπως το εξεφρασες νόμιζα ότι το είχες δεδομενο, περί υπερφυσικού, και πριν δεν προηγήθηκε κανένα "πιστεύω ότι...", γι'αυτό σε ρωτησα... Αν είναι προσωπική σου άποψη, τη σέβομαι, αλλά δε σημαίνει ότι αληθεύει κιόλας, ε? Υπό αυτήν την έννοια, ούτε και εσύ ξέρεις αν οι απόψεις μου αληθεύουν, μάλλον είσαι σίγουρος γι'αυτό, αλλά επειδή είναι απόψεις μου, και επειδή κάποιες από αυτές είναι και θέσεις της χριστιανικής θεολογίας, άρα ακριβείς, εξ'απόψεως ορθοδόξων, τις παρέθεσα.
Τα μυστήρια της εκκλησίας δεν έχουν κάποια άμεση σχέση, με τα πιστεύω... Είναι σημαντικά κομμάτια της ζωής ενός χριστιανού, αλλά δε σχετίζονται απόλυτα με τη συμπεριφορά του. Σπάνια πάω τις Κυριακές στην εκκλησία... Και τι μ'αυτό? Και να πήγαινα κάθε Κυριακή, και πάλι, τι μ'αυτό? Θα μου εντρυφούσε βαθιά τις απόψεις της η εκκλησία?

Ωραία, το έπιασα το υπονοούμενο. Είμαι αφελής.

Υ.Γ.το ζητημα δεν ειναι αν ΕΓΩ κανω κατι, αν ΕΓΩ θεωρω κατι, αλλα οι αποψεις που αναφερω. μην αναφερεσαι με τετοιο (καπως περιεργο και επιθετικο) τροπο σε προσωπα, σε αποψεις κανε ο,τι αγαπας. για τιποτα δεν ειμαι σιγουρος. για αυτο ξεκιναω σχεδον τα παντα με τις λέξεις "πιστευω", "νομιζω" ή "θεωρω

Εσύ εξέφρασες αυτές τις απόψεις, σε σένα αναφέρθηκα. Πριν, δεν ξεκίνησες με αυτή τη λέξη, γι'αυτό σε ρώτησα εξάλλου.

Δεν είμαι επιθετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top