Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
εχεις δικιο.ναι,λοιπον,το παραδεχομαι.ειμαι ο διαβολος και δημιουργησα το κακο,θα αυτοκαταστραφειτε ολοι εσεις οι ανθρωποι και αυτος ο κοσμος θα γινει δικος μου.(φυσικα και θα σκοτωσω τον θεο αφου ειμαι παντοδυναμος και τελειος,μουχαχαχαχα,ψοφηστε ολοι)


Whatever, φίλε... Διάβασες καθόλου αυτά που έγραψα? Απλά σου λέω οτι το κακό δεν υπάρχει ως δημιούργημα.Δεν υπάρχει όπως υπάρχουν οι άνθρωποι. Δεν προσωποποιείται απόλυτα. Για το κακό που υπάρχει στον κόσμο σήμερα, ευθύνεται ο ίδιος ο άνθρωπος, που το έχει διαιωνισει.
-----------------------------------------
το κακο ειναι κατι που οριζεται διαφορετικα σε διαφορετικους πολιτισμους, ή ακομα και στους ιδιους πολιτισμους, σε διαφορετικες ομαδες ή ιστορικες περιοδους


Εξ απόψεως χριστιανών, το κακό, ορίζεται έτσι.

Σε διάφορους πολιτισμούς πάντως, ναι, πηγή του κακού θεωρούνται διάφορα πνεύματα, ή ακόμα και διάφορα ζώα, όπως ο σκύλος ξέρω 'γω...
Πηγή όμως... Όχι απαραίτητα προσωποποίηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
απλα προσπαθω να πω οτι ολα ειναι δημιουργημα του ανθρωπου(ο θεος,ο διαβολος,το κακο,τα πνευματα,τα βαμπιρ και η λιστα δεν εχει τελειωμο).
απλα μερικοι ανθρωποι παραμενουν κολλημενοι στην αντιληψη οτι υπαρχουν ολα αυτα που προανεφερα,και θα συνεχιζουν να το πιστευουν χωρις να ακουν τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Whatever, φίλε... Διάβασες καθόλου αυτά που έγραψα? Απλά σου λέω οτι το κακό δεν υπάρχει ως δημιούργημα.Δεν υπάρχει όπως υπάρχουν οι άνθρωποι. Δεν προσωποποιείται απόλυτα. Για το κακό που υπάρχει στον κόσμο σήμερα, ευθύνεται ο ίδιος ο άνθρωπος, που το έχει διαιωνισει.
-----------------------------------------



Εξ απόψεως χριστιανών, το κακό, ορίζεται έτσι.

Σε διάφορους πολιτισμούς πάντως, ναι, πηγή του κακού θεωρούνται διάφορα πνεύματα, ή ακόμα και διάφορα ζώα, όπως ο σκύλος ξέρω 'γω...
Πηγή όμως... Όχι απαραίτητα προσωποποίηση...

το κακο άλλοτε ειναι κατι, άλλοτε ειναι κατι αλλο. πως να ορισεις το κακο(μια τοσο βαρυγδουπη εννοια για μενα), απο τη στιγμη που μεταβαλλεται αναλογα με τις συνθηκες ή τον τοπο;
-----------------------------------------
απλα προσπαθω να πω οτι ολα ειναι δημιουργημα του ανθρωπου(ο θεος,ο διαβολος,το κακο,τα πνευματα,τα βαμπιρ και η λιστα δεν εχει τελειωμο).
απλα μερικοι ανθρωποι παραμενουν κολλημενοι στην αντιληψη οτι υπαρχουν ολα αυτα που προανεφερα,και θα συνεχιζουν να το πιστευουν χωρις να ακουν τιποτα.

βασικα ουτε εσυ εχεις αποδειξεις οτι ειναι απλα "δημιουργημα του ανθρωπου ολα αυτα"
-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Εχεις ποτε σκεφτει αν ειχες γεννηθει χελωνα,λιονταρι,σκουληκι,σαρανταποδαρουσα η οτιδηποτε αλλο αν θα μπορουσες να τα σκεφτεις ολα αυτα;Λογικη με το "αν" δεν υπαρχει.

μη το λες, εγω συμφωνω με αυτο που λεει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
απλα προσπαθω να πω οτι ολα ειναι δημιουργημα του ανθρωπου(ο θεος,ο διαβολος,το κακο,τα πνευματα,τα βαμπιρ και η λιστα δεν εχει τελειωμο).
απλα μερικοι ανθρωποι παραμενουν κολλημενοι στην αντιληψη οτι υπαρχουν ολα αυτα που προανεφερα,και θα συνεχιζουν να το πιστευουν χωρις να ακουν τιποτα.

Για τα τεσσερα πρώτα που περιγραφεις, εγώ πιστεύω πως υπάρχουν.
Και δε νομίζω ότι είμαι κολλημμένη... Απλώς έχω ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων στο θέμα πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
μη το λες, εγω συμφωνω με αυτο που λεει....


Δεν ειναι ετσι Ελενη μου...Τοτε και αν η γιαγια μου ειχε το ..... στο κεφαλι θα ηταν κουμπαρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Και η επιστήμες πίστη είναι. Η πίστη σε αυτό που μπορείς να δεις και να πιάσεις. Καθένας πιστεύει σε κάτι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Για τα τεσσερα πρώτα που περιγραφεις, εγώ πιστεύω πως υπάρχουν.
Και δε νομίζω ότι είμαι κολλημμένη... Απλώς έχω ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων στο θέμα πίστη.
θα σου κανω μια απλη αλλα δυσκολη ερωτηση.πιστευεις οτι θα μπορουσες να δεχτεις την μη υπαρξη ολων αυτων που πιστευεις οτι υπαρχουν?(για θεματα θρησκειας μιλαω,οχι γενικα).

fasdag@κανενας ανθρωπος μεχρι στιγμης δεν εχει αποδειξεις για την υπαρξη ή την μη υπαρξη ολων αυτων των ''παραξενων'' φαινομενων.(και δεν πιστευω οτι θα υπαρξει κιολας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και η επιστήμες πίστη είναι. Η πίστη σε αυτό που μπορείς να δεις και να πιάσεις. Καθένας πιστεύει σε κάτι διαφορετικό.

οι επιστημες δεν ειναι πιστη. ειναι αποδειξη. και ενας επιστημονας πρεπει να ειναι σε θεση να παραδεχεται οτι η θεωρεια του ειναι λανθασμενη οταν ολες οι ενδειξεις το δειχνουν αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
το κακο άλλοτε ειναι κατι, άλλοτε ειναι κατι αλλο. πως να ορισεις το κακο(μια τοσο βαρυγδουπη εννοια για μενα), απο τη στιγμη που μεταβαλλεται αναλογα με τις συνθηκες ή τον τοπο;

-
Κακό είναι αυτό το οποίο δεν ακολουθεί την προτροπή "αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν". Αυτό που δεν είναι "αγάπη"
μη το λες, εγω συμφωνω με αυτο που λεει....
Ακόμη κι αν γεννιόμουν Ταοϊστής θα ερευνούσα τις θρησκείες όπως και τώρα. Δεν αλλάζει κάτι για μένα. Και πάλι θα κατέληγα εδώ που έχω καταλήξει.
Και η επιστήμες πίστη είναι. Η πίστη σε αυτό που μπορείς να δεις και να πιάσεις. Καθένας πιστεύει σε κάτι διαφορετικό.
Η επιστήμη είναι κάτι διαφορετικό. Είναι απόδειξη, όχι εμπιστοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το κακό, εμφανίστηκε με την πτώση του εωσφόρου και τη μετέπειτα πτώση του ανθρώπου... Το κακό δεν υφίσταται ως δημιούργημα, ως κάτι αυτοτελές... Επομένως, πηγή του κακού, είναι ο διάβολος και όχι ο Θεός... Ο άνθρωπος ήταν αυτός που διαιώνισε το κακό.
Ο λογος που δεν δοθηκε τουτη η απαντηση ειναι η αντιεπιστημονικοτητα της.Οπως γνωριζουμε οτι ο θεος δεν εφτιαξε τον ανθρωπο αλλα ειναι προιον εξελιξης και φυσικης επιλογης ετσι κανουμε γνωριζουμε (οχι απολυτα παντα) πως η ηθικη , το καλο και το κακο ειναι προιον εξελικτικης ψυχολογιας.
Οσο για την φραση "ανθρωπος διαιωνισε το κακο" ειναι καθαρα απατη , εφοσον δεν υφισταται το αντικειμενικο , ειναι καθημερινη παρανοηση του να ονομαζεις το αντικειμενικο ως γενικο αποδεκτο , δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το τι υπαρχει ανεξαρτητως γνωμης.
Οσο για τον ορισμο του φαλκον κατι τετοιο ειναι προιον συγκεκριμενης θρησκειας και δειχνει αρνητικη θεληση για δυναμη , κοντολογις αρνηση της ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
αν ειναι σωστα αυτα που μας λενε πως ειναι " περα απο μας " τοτε δεν υπαρχει νοημα να του δινεις ιδιοτητες οπως καλο , κακο , υπαρξη κτλ
Η ορθόδοξη αποφατική(αρνητική θεολογία) πιστεύει ότι στον θεό δεν πρέπει να δίνουμε ανθρώπινα χαρακτηριστικά και κατηγορήματα όπως πχ καλός,κακός κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κακό είναι αυτό το οποίο δεν ακολουθεί την προτροπή "αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν". Αυτό που δεν είναι "αγάπη"
αυτο το θεωρεις εσυ ως "κακο" αφου εχεις μεγαλωσει στις ταδε συνθηκες και εχεις επηρεαστει απο τον ταδε τροπο ζωης
-----------------------------------------
Η ορθόδοξη αποφατική(αρνητική θεολογία) πιστεύει ότι στον θεό δεν πρέπει να δίνουμε ανθρώπινα χαρακτηριστικά και κατηγορήματα όπως πχ καλός,κακός κλπ

μια πηγη
-----------------------------------------
θα σου κανω μια απλη αλλα δυσκολη ερωτηση.πιστευεις οτι θα μπορουσες να δεχτεις την μη υπαρξη ολων αυτων που πιστευεις οτι υπαρχουν?(για θεματα θρησκειας μιλαω,οχι γενικα).

fasdag@κανενας ανθρωπος μεχρι στιγμης δεν εχει αποδειξεις για την υπαρξη ή την μη υπαρξη ολων αυτων των ''παραξενων'' φαινομενων.(και δεν πιστευω οτι θα υπαρξει κιολας)

μη το λες, αποδειξαμε τι ειναι και απο που προκαλουνται τα καιρικα φαινομενα. ηταν παραξενα για τους ανθρωπους πριν 3000 χιλιαδες χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
αυτο το θεωρεις εσυ ως "κακο" αφου εχεις μεγαλωσει στις ταδε συνθηκες και εχεις επηρεαστει απο τον ταδε τροπο ζωης

Επομένως αν δολοφονήσω σαδιστικά έναν συνάνθρωπό μου, τον διαμελίσω και καταβροχθίσω τα κομμάτια του, αυτό δε θα είναι κάτι "κακό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
το κακο άλλοτε ειναι κατι, άλλοτε ειναι κατι αλλο. πως να ορισεις το κακο(μια τοσο βαρυγδουπη εννοια για μενα), απο τη στιγμη που μεταβαλλεται αναλογα με τις συνθηκες ή τον τοπο;

Προσωπικά, έτσι το εκλαμβάνομαι… Και πάλι σου είπα, ότι το κακό ορίζεται κατ’αυτόν τον τρόπο, από την χριστιανική άποψη. Σύμφωνα με όσα έχω μαθει και διαβάσει.
Οι άλλοι πολιτισμοί, θεωρούν πνεύματα ως πηγή κακού, πχ. Κάποιοι λαοί, ντύνουν με την έννοια του κακού, που τη θεωρούν προερχόμενη από καποια πρόσωπα, κάποιες καταστάσεις, ακόμα και αν οι άλλοι τις θεωρούν ως ψευδαισθήσεις.
Το κακό πάντως, πέρα από την έννοια του χριστιανισμού και των θρησκειών, είναι αποτέλεσμα των πράξεων των ανθρώπων… Στη σημερινή του μορφή τουλάχιστον… Αυτό ποιος μπορεί να το αρνηθεί?
Το να φτάνουμε σήμερα στα άκρα, το να σκοτώνουν άνθρωποι άλλους ανθρώπους για δογματισμούς και ζητήματα θρησκείας, αυτό είναι κακό. Το κακό υπάρχει όταν παιδιά βιάζονται. Έτσι το κακό, είναι αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπινων έργων. Ο φόβος είναι ένα είδος κακού…
Τα ναρκωτικά είναι κάτι κακό (…και μην πεις το αντιθετο...)
Η απουσία αγάπης, είναι κάτι κακό, τη σήμερον ημέρα, συμφωνώ.



θα σου κανω μια απλη αλλα δυσκολη ερωτηση.πιστευεις οτι θα μπορουσες να δεχτεις την μη υπαρξη ολων αυτων που πιστευεις οτι υπαρχουν?(για θεματα θρησκειας μιλαω,οχι γενικα).



Όχι, αυτή τη στιγμή, δε μπορώ να δεχτώ κάτι τέτοιο… Όπως ένας άθεος, αυθαίρετα απορρίπτει την ύπαρξη του Θεού και μιας ανώτερης γενικά δύναμης, έτσι κι εγώ, αυθαίρετα, αποδέχομαι την ύπαρξή του. Είναι κάτι προσωπικό…
Βέβαια, έχοντας μελετήσει καποια πράγματα για τις θρησκείες, όχι σε ιδιαίτερα μεγάλο βαθμό, πρόσφατα ξεκίνησα, θεωρώ περισσότερο αυθαίρετη την ιδεολογία του ινδουισμού, παρά του χριστιανισμού, για παράδειγμα…
Μπορεί να βαφτίστηκα χριστιανή, αλλά πίστεψέ με, αν θελήσω, ύστερα από καιρό, ή ακόμα και τώρα, βαθιά επηρεασμένη από κάτι, ή ερευνώντας ακόμη περισσότερο τις θρησκείες, και βρω ότι μια άλλη θρησκεία με καλύπτει τότε ίσως αλλάξω γνώμη, δεν ξέρω… Προς το παρόν, ο χριστιανισμός και η ορθοδοξία, με καλύπτουν. Είναι θέμα πίστης και αντιμετώπισης κάποιων πραγμάτων. Αλλά και πάλι, νομίζω ότι όσο και αν ερευνήσω, ο Χριστιανισμός θα με καλύπτει απόλυτα.
Πώς αναιρείται η ύπαρξη του Θεού? Πώς αναιρείται η ύπαρξη των πνευμάτων?
Από τη στιγμή, που η ύπαρξή τους, δε μπορεί να αναιρεθεί σίγουρα, τότε μη βγαίνετε και λέτε ότι δεν υπάρχουν γιατί δεν το ξέρετε… Εγώ λέω ότι πιστεύω απλά στην ύπαρξή τους. Υπάρχουν κάποιες μαρτυρίες που επιβεβαιώνουν αυτήν την ύπαρξη. Σε μετά Χριστού εποχή. Μη με λες λοιπόν κολλημένη. Είναι καθαρά θέμα προσωπικό.


Και η επιστήμες πίστη είναι. Η πίστη σε αυτό που μπορείς να δεις και να πιάσεις. Καθένας πιστεύει σε κάτι διαφορετικό.

Σε αυτό που λες, σχετικά με την πίστη, επέτρεψε μου να διαφωνήσω… Η πίστη δεν αναφέρεται απαραίτητα σε κάτι χειροπιαστό… Το ζήτημα είναι να πιστευεις σε κάτι, χωρίς να το έχεις δει, ή να το έχεις ακούσει, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει, απλά… Βέβαια, η επιστήμη είναι ένα είδος πίστης, επιβεβαίωσης της, για την ακρίβεια, επιβεβαίωσης μιας πεποίθησης, που δεν έχει καμία σχέση με τη θρησκευτική πίστη όμως… Η επιστήμη αναφέρεται σε κάτι πιο «απτό», χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο.


Ο λογος που δεν δοθηκε τουτη η απαντηση ειναι η αντιεπιστημονικοτητα της.Οπως γνωριζουμε οτι ο θεος δεν εφτιαξε τον ανθρωπο αλλα ειναι προιον εξελιξης και φυσικης επιλογης ετσι κανουμε γνωριζουμε (οχι απολυτα παντα) πως η ηθικη , το καλο και το κακο ειναι προιον εξελικτικης ψυχολογιας.
Οσο για την φραση "ανθρωπος διαιωνισε το κακο" ειναι καθαρα απατη , εφοσον δεν υφισταται το αντικειμενικο , ειναι καθημερινη παρανοηση του να ονομαζεις το αντικειμενικο ως γενικο αποδεκτο , δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το τι υπαρχει ανεξαρτητως γνωμης.
Οσο για τον ορισμο του φαλκον κατι τετοιο ειναι προιον συγκεκριμενης θρησκειας και δειχνει αρνητικη θεληση για δυναμη , κοντολογις αρνηση της ζωης.


Α, ναι? Αλήθεια? Δηλαδή, εσύ θεωρείς, ότι ο άνθρωπος και οι πράξεις του, δεν είχαν καμία συνέπεια...Βασικά για το τι θεωρώ κακό, σήμερα και για το αν ο άνθρωπος διαιώνισε ή όχι το κακό, δες λίγο παραπάνω στο ποστ μου.
Και όλα αυτά, πώς δημιουργήθηκαν? Η εξέλιξη στην οποία αναφέρεσαι… Δεν αντιτίθεμαι στη θεωρία αυτή, την υποστηρίζω, αλλά πιστεύω ότι όλα δημιουργήθηκαν από το Θεό, και στη συνέχεια ακολούθησε η εξέλιξη… Είναι η άποψή μου. Αντιεπιστημονική, ή όχι… Και εξάλλου, δεν είμαι θεολόγος, ούτε ενδιαφέρομαι να σπουδάσω θεολογία... Άποψή μου είναι, βασισμένη σε όσα ξέρω.


Η «αγάπη προς τον πλησίον» δεν είναι κατασκεύασμα καμιάς θρησκείας συγκεκριμένα… Ο άνθρωπος δε μπορεί να επιβιώσει χωρίς αυτή…
Το να αγαπάς κάποιον, εσύ το ορίζεις ως απάρνηση της δύναμης? Από πού κι ως πού το να αγαπάς και να βοηθάς κάποιον σημαίνει αδυναμία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Επομένως αν δολοφονήσω σαδιστικά έναν συνάνθρωπό μου, τον διαμελίσω και καταβροχθίσω τα κομμάτια του, αυτό δε θα είναι κάτι "κακό".
Eχει ενδιαφερον τουτη η μοραλιστικη σταση απο καθαρα ψυχολογικη μερια.
Αντι να κανεις λογο για το αντιθετο με το να απευθυνθεις στην λογικη βυθιζεσαι σε μια ετριμιστικη οπτικη δομημενη απολυτα απο συναισθημα.
Μα αυτο ακριβως απορριπτουμε που πας να στηριξεις ως επιχειρημα για το ο,τι εχουμε αδικο , στηριζεσαι πανω σε κατι που εχουμε ηδη απορριψει και το λαμβανεις ως δεδομενο για την απορριψη του τι ειπαμε.Αυτο λαμβανει χωρα και μασκαρευεται κατω απο τον ακραιο συναισθηματισμο ωστε να μην δουμε την πηγη προλευσης του τι λες , το οποιο ειχε απορριφθει πριν καν το πεις.
Αυτη η πραξη που οριζεται ως "κακια" δεν μπορουμε να πουμε πως ειναι χωρις προσδιορισμο διοτι αποτελει ενα φιλοσοφικο προβλημα που δημιουργειται βασει γλωσσικης παρανοησης.
Το κακο συμφωνα με λεξικα οπως μειζον , μπαμπινιωτη , ηλιον κτλ ειναι κατι το δυσαρεστο , το ασχημο , το βλαβερο , το εχθρικο , το χαμηλης ποιοτητας κτλ , η χρηση αυτη λοιπον χωρις προσδιορισμο δινει την ψευδαισθηση της αντικειμενικης (εξηγη την παρανοηση περι αντικειμενικοτητας σε προηγουμενο ποστ) και την εξισωση με την κοινη αντιληψη.
Πιο απλα οσο αναφορα το συγκεκριμενο παραδειγμα , ναι ειναι κακο για αυτον που θα του το κανεις , ναι ειναι κακο για την κοινωνια που πηγαινει κοντρα σε αυτο , δεν ειναι ομως κακο για εσενα αμα ωφεληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Προσωπικά, έτσι το εκλαμβάνομαι… Και πάλι σου είπα, ότι το κακό ορίζεται κατʼαυτόν τον τρόπο, από την χριστιανική άποψη. Σύμφωνα με όσα έχω μαθει και διαβάσει.
Οι άλλοι πολιτισμοί, θεωρούν πνεύματα ως πηγή κακού, πχ. Κάποιοι λαοί, ντύνουν με την έννοια του κακού, που τη θεωρούν προερχόμενη από καποια πρόσωπα, κάποιες καταστάσεις, ακόμα και αν οι άλλοι τις θεωρούν ως ψευδαισθήσεις.
Το κακό πάντως, πέρα από την έννοια του χριστιανισμού και των θρησκειών, είναι αποτέλεσμα των πράξεων των ανθρώπων… Στη σημερινή του μορφή τουλάχιστον… Αυτό ποιος μπορεί να το αρνηθεί?
Το να φτάνουμε σήμερα στα άκρα, το να σκοτώνουν άνθρωποι άλλους ανθρώπους για δογματισμούς και ζητήματα θρησκείας, αυτό είναι κακό. Το κακό υπάρχει όταν παιδιά βιάζονται. Έτσι το κακό, είναι αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπινων έργων. Ο φόβος είναι ένα είδος κακού…
Τα ναρκωτικά είναι κάτι κακό (…και μην πεις το αντιθετο...)
Η απουσία αγάπης, είναι κάτι κακό, τη σήμερον ημέρα, συμφωνώ.

ολα οσα εχεις αναφερει ειναι "κακα" για τη σημερινη κοινωνια, και παλι καποια παιζεται να μην ειναι. εν ολιγοις, αναφερεις αποψεις "δογματα" του χριστιανισμου, ως δεδομενα, και ως κατι διαχρονικα (υποτιθεται οτι ο χριστος ειναι διαχρονικος, ετσι;) που στην τελικη δεν ειναι ουτε δεδομενα και απλα παροδικα. δεν ειναι ζητημα ποια ειναι πηγη του "κακου". ζητημα ειναι οτι "κακο"...ουσιαστικα δεν υπαρχει. θα ελεγα οτι ειναι πραξεις περισσοτερο αποδεκτες ή λιγοτερο αποδεκτες σε καποιες κοινωνιες, και ενιοτε, επιβαλονται για καποιες πραξεις και απαγορευονται για καποιες αλλες μεσα στην κοινωνια.
ειναι παραλογο να αναφερομαστε σε καποιες πραξεις ως "κακες" επειδη μας το επιβαλει μια θρησκεια, και οχι η σκεψη ή οι αναγκες μας. οπως για παραδειγμα, το σεξ
-----------------------------------------
Σε αυτό που λες, σχετικά με την πίστη, επέτρεψε μου να διαφωνήσω… Η πίστη δεν αναφέρεται απαραίτητα σε κάτι χειροπιαστό… Το ζήτημα είναι να πιστευεις σε κάτι, χωρίς να το έχεις δει, ή να το έχεις ακούσει, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει, απλά… Βέβαια, η επιστήμη είναι ένα είδος πίστης, επιβεβαίωσης της, για την ακρίβεια, επιβεβαίωσης μιας πεποίθησης, που δεν έχει καμία σχέση με τη θρησκευτική πίστη όμως… Η επιστήμη αναφέρεται σε κάτι πιο «απτό», χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο.
θα ελεγα οτι αυτο το ζητημα, ειναι η μητερα κακων. η φιλοσοφια στη γεννηση της(ακομα και στις μερες μας γινεται αυτο) προσπαθησε να εξηγησει τα διαφορα φαινομενα με μια λογικη, και οχι με βαση τη θεικη παρεμβαση. αυτο που πρεπει να μας μεινει, παντως, ειναι η προσπαθεια που εκαναν να εξηγησουν και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ, περα απο το θειο. ειναι ενα απο τα πολλα δωρα της φιλοσοφιας και θεωρω οτι "να πιστευεις στην υπαρξη καποιου" χωρις να εχεις ερευνησει και να θεωρεις οτι "ξερεις" και θεωρεις δεδομενη την υπαρξη του ειναι απλα μια αυταπατη.
-----------------------------------------
Δηλαδή, εσύ θεωρείς, ότι ο άνθρωπος και οι πράξεις του, δεν είχαν καμία συνέπεια
ο ανθρωπος ειναι ο μοναδικος αρμοδιος για τις πραξεις του. αυτος παιρνει τις αποφασεις και κανενας αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Α, ναι? Αλήθεια? Δηλαδή, εσύ θεωρείς, ότι ο άνθρωπος και οι πράξεις του, δεν είχαν καμία συνέπεια...Βασικά για το τι θεωρώ κακό, σήμερα και για το αν ο άνθρωπος διαιώνισε ή όχι το κακό, δες λίγο παραπάνω στο ποστ μου.
Και όλα αυτά, πώς δημιουργήθηκαν? Η εξέλιξη στην οποία αναφέρεσαι… Δεν αντιτίθεμαι στη θεωρία αυτή, την υποστηρίζω, αλλά πιστεύω ότι όλα δημιουργήθηκαν από το Θεό, και στη συνέχεια ακολούθησε η εξέλιξη… Είναι η άποψή μου. Αντιεπιστημονική, ή όχι… Και εξάλλου, δεν είμαι θεολόγος, ούτε ενδιαφέρομαι να σπουδάσω θεολογία... Άποψή μου είναι, βασισμένη σε όσα ξέρω.


Η «αγάπη προς τον πλησίον» δεν είναι κατασκεύασμα καμιάς θρησκείας συγκεκριμένα… Ο άνθρωπος δε μπορεί να επιβιώσει χωρίς αυτή…
Το να αγαπάς κάποιον, εσύ το ορίζεις ως απάρνηση της δύναμης? Από πού κι ως πού το να αγαπάς και να βοηθάς κάποιον σημαίνει αδυναμία?
Εχουν πλακα οι ανθρωποι που μονο δεν καταλαβαινουν και εχουν ενα υφος του τυπου "Ναι εεε αληθεια εεε".
Η ελλειψη του σημερινου πολυμερισμου σκεψης και πολιτισμου στην ιστορια των ενθων μονο μπορει να θεωρησει προπαγανδιστικη και μισανθρωπιστικη τη ρηση του "Οι ανθρωποι φερανε το κακο".Η σημερινη μορφη της ηθικολογιας καλου/κακου ειναι προιον εξελικτικης ψυχολογιας καθως μιας γενεαλογιας της ηθικης της ηγεσιας.Θα σου λεγα επισης να κοιταξεις τι λεω πιο πανω για το κακο , εξορισμου υπηρχε πριν τον ανθρωπο , στην φυση πριν υπαρχαν ζωα που η πραξη του ενος εβλαπτε το αλλο , διαμορφωνοντας κατι καλο/κακο σε υποκειμενικα πλαισια.Η σημερινη αντιληψη και οχι δημιουργια(διοτι παντα υπηρχε) ειναι ανθρωπινο προιον.
Η "Θεληση για δυναμη" ειναι ψυχολογικος ορος και δεν εκφραζει ελλειψη για αγαπη ουτε ειναι εκπροσωπος σκοτεινου βαρβαρου κοινωνικου δαρβινισμου.Αυτο που εκφραζει ειναι τη θεληση για ζωη και οχι την ηδονη του οικτου , οχι να σκυβεις σαν τον Χριστο.
Αλλη μια παραποιηση που προσπαθησες να κανεις ειναι να δωσεις το νοημα της «αγάπη προς τον πλησίον» την θρησκευτικη προς την αγαπη για τον πλησιον , η πρωτη αγαπη οπως την οριζει η θρησκεια με την αρνητικη θεληση για δυναμη ειναι προφανως θρησκευτικη , η αλλη υπηρχε και πριν με αλλες μορφες ή και με την συγκεκριμενη ,χωρις να υπαγεται στην θρησκευτικη σημασια της πρωτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ολα οσα εχεις αναφερει ειναι "κακα" για τη σημερινη κοινωνια, και παλι καποια παιζεται να μην ειναι. εν ολιγοις, αναφερεις αποψεις "δογματα" του χριστιανισμου, ως δεδομενα, και ως κατι διαχρονικα (υποτιθεται οτι ο χριστος ειναι διαχρονικος, ετσι;) που στην τελικη δεν ειναι ουτε δεδομενα και απλα παροδικα. δεν ειναι ζητημα ποια ειναι πηγη του "κακου". ζητημα ειναι οτι "κακο"...ουσιαστικα δεν υπαρχει. θα ελεγα οτι ειναι πραξεις περισσοτερο αποδεκτες ή λιγοτερο αποδεκτες σε καποιες κοινωνιες, και ενιοτε, επιβαλονται για καποιες πραξεις και απαγορευονται για καποιες αλλες μεσα στην κοινωνια.
ειναι παραλογο να αναφερομαστε σε καποιες πραξεις ως "κακες" επειδη μας το επιβαλει μια θρησκεια, και οχι η σκεψη ή οι αναγκες μας. οπως για παραδειγμα, το σεξ


Είπες ότι θεωρείς το "κακό" ως κάτι βαρυγδουπο ως έννοια (ή κάτι παρόμοιο είπες, δε θυμάμαι). Γι'αυτό κι εγώ σου απλούστευσα λίγο τις μορφές με τις οποίες μπορεί να εμφανιστεί σήμερα στην κοινωνία... Και δε νομίζω ότι για τα παραδείγματα τα οποία ανέφερα τίθεται θέμα αμφισβήτησης... Τι εννοείς?

Από αυτά που ξέρω, αυτά που ανέφερα, είναι δεδομένα... Το κακό, δεν υπάρχει ως δημιούργημα, ως κάτι χειροπιαστό... Πλανιέται στις ψυχές των ανθρωπων και εκφράζεται μέσω των πράξεών τους. Σύμφωνα πάντα με τη χριστιανική διδασκαλία, ο Θεός, δεν έχει δημιουργήσει το κακό, το κακό προέρχεται από την πτώση του εωσφόρου. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά του ανθρώπου... Μέχρι και σήμερα... Ακόμα και αν αρνηθείς την ύπαρξη του θεού και του διαβόλου, εγώ νομίζω ότι η τελευταία μου άποψη, σχετικά με τη συμμετοχή του ανθρώπου, είναι κάτι παραπανω από προφανής... Εξάλλου., ο άνθρωπος είναι "διαχειριστής" της ύπαρξης...

Νομίζω ότι σου έχω τονίσει πολλές φορές, ότι πιστεύω, επομένως οι απόψεις μου περί αυτού του θέματος θα είναι με γνώμονα την πίστη μου, και θα είναι συγκεκριμένες, μέχρι να γίνει κάτι και να τις αναιρέσω εγώ η ίδια προσωπικά. Ακόμη μαθαίνω...

Είτε απαγορεύονται, είτε επιτρέπονται κάποιες πράξεις από αυτές που ανέφερα, ο χαρακτήρας τους, δεν αναιρείται... Δεν έχει να κάνει με την οργάνωση της κοινωνίας, έχει να κάνει με την ηθική, περισσότερο, και το τι μπορεί να βλάψει τον άλλο, όσο επιτρεπτό και αν είναι αυτο.



Το τελευταίο σου παράδειγμα, δεν το υποστήριξα ποτέ, σχετικά με το σεξ... Είναι μια οπισθοδρομική άποψη, την οποία απορρίπτω προσωπικά όπως και όλες τις άλλες περί μουσικής για παράδειγμα. Αν σε κάτι δεν υπάρχει λογική, δε βλέπω το λόγο να το υποστηρίξω. Και αν σε κάτι υπάρχει λογική, δεν το θεωρώ ως κάτι κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Whatever, φίλε... Διάβασες καθόλου αυτά που έγραψα? Απλά σου λέω οτι το κακό δεν υπάρχει ως δημιούργημα.Δεν υπάρχει όπως υπάρχουν οι άνθρωποι. Δεν προσωποποιείται απόλυτα. Για το κακό που υπάρχει στον κόσμο σήμερα, ευθύνεται ο ίδιος ο άνθρωπος, που το έχει διαιωνισει.
-----------------------------------------



Εξ απόψεως χριστιανών, το κακό, ορίζεται έτσι.

Σε διάφορους πολιτισμούς πάντως, ναι, πηγή του κακού θεωρούνται διάφορα πνεύματα, ή ακόμα και διάφορα ζώα, όπως ο σκύλος ξέρω 'γω...
Πηγή όμως... Όχι απαραίτητα προσωποποίηση...
Ενω το καλο υπαρχει ως δημιουργημα;

Και η επιστήμες πίστη είναι. Η πίστη σε αυτό που μπορείς να δεις και να πιάσεις. Καθένας πιστεύει σε κάτι διαφορετικό.
Μμμ, πιστη στη λογικη.. Ωραιο αυτο!..

θα σου κανω μια απλη αλλα δυσκολη ερωτηση.πιστευεις οτι θα μπορουσες να δεχτεις την μη υπαρξη ολων αυτων που πιστευεις οτι υπαρχουν?(για θεματα θρησκειας μιλαω,οχι γενικα).

fasdag@κανενας ανθρωπος μεχρι στιγμης δεν εχει αποδειξεις για την υπαρξη ή την μη υπαρξη ολων αυτων των ''παραξενων'' φαινομενων.(και δεν πιστευω οτι θα υπαρξει κιολας)
Τι εννοει;

Παιδια,διαβαστε αυτο...

Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του,
για την σχέση μεταξύ επιστήμης και πίστης στον Θεό.
Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον
Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι
από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την
ανάγκη τους.Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε
μικρέ μου.
Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: Ο...Θεός...
Καθ.: Σωστά. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα
πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά
τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ.: Λοιπόν, ποιός τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να
αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε
αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.
Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το
Θεό σου; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις
αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ.: ..Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης
των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη
υποστηρίζει ότι ο Θεός σου δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε
αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτ: Καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα,
ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη
_______θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να
ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν,
που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο
κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο».
«Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να
περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να
μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το
αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.
Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να
ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η
απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως,
κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως... Αλλά, όταν δεν
έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν
είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε
θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ;
Φοιτ.: Κύριε, ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική.
Καθ.: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτ.: Καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας.
Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας
καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν
κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε, η επιστήμη δεν
μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη.
Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν
εχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα αυτήν την
ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν
να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει
αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η
απουσία της. Τώρα πείτε μου, καθηγητά. Διδάσκετε στους
φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και
βέβαια.
Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία
εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η
διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας
άποψη επί του θέματος.
Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του
καθηγητή;
Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο
του καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του
εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου,
η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι
έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να
εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου,
παιδί μου.
Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε... Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά.Αυτός ο νεαρός φοιτητής ήταν ο ALBERT EINSTEIN...
Δεν ''πιστευουμε'' οτι υπαρχει κρυο, ο εγκεφαλος μπορει να αποδειχτει οτι υπαρχει στο κεφαλι καθε ανθρωπου στη γη αρα και στου καθηγητη, η εξελικτικη διαδικασια ειναι αποδειγμενη, και η επιστημη δε βασιζεται στους κανονες του εμπειρικου ελεγχομενου και με δυνατοτητα προβολης πρωτοκολλου αλλα στη λογικη. Αλλιως θα ειχαμε μεινει στο μηλο που πεφτει.. Παντως ωραια ιστοριουλα!..

Κακό είναι αυτό το οποίο δεν ακολουθεί την προτροπή "αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν". Αυτό που δεν είναι "αγάπη"

Ακόμη κι αν γεννιόμουν Ταοϊστής θα ερευνούσα τις θρησκείες όπως και τώρα. Δεν αλλάζει κάτι για μένα. Και πάλι θα κατέληγα εδώ που έχω καταλήξει.

Η επιστήμη είναι κάτι διαφορετικό. Είναι απόδειξη, όχι εμπιστοσύνη.
Μην αρνεισαι οτι το περιβαλλον συμβαλλει οσο δεν παιρνει στη διαμορφωση του χαρακτηρα και των ενδιαφεροντων και του τροπου σκεψης των ανθρωπων. Αν δεν επηρεαζομασταν απο τις συνθηκες γυρω μας τοτε οι μαυροι και οι Ινδιανοι θα ηταν ηλιθιοι σαν φυλες αφου δεν αναπτυχθηκαν οσο εμεις. Αλλα αυτο ειναι ατοπο σωστα; Ολοι οι ανθρωποι ειναι ιδιοι. Παρε και παραδειγματα παιδιων που μεγαλωσαν εξω απο την ανθρωπινη κοινωνια και που οταν ανακαλυφτηκαν απο ανθρωπους ηταν σε ημιαγρια κατασταση χωρις ικανοτητα λογου..

Η ορθόδοξη αποφατική(αρνητική θεολογία) πιστεύει ότι στον θεό δεν πρέπει να δίνουμε ανθρώπινα χαρακτηριστικά και κατηγορήματα όπως πχ καλός,κακός κλπ
Μα η Παλαια Διαθηκη δε λεει στην αρχη αρχη οτι ο θεος ειναι παναγαθος και παντοδυναμος; Τι ειναι η ορθοδοξη αποφατικη θεολογια:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top