Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Να που ερχεσαι στα λογια του Ρασελ!.. Κατα συνεπεια, δεν εχει νοημα να απορριπτουμε ουτε οσους πιστευουν στην υπαρξη υπερβατικου ουτε οσους δεν πιστευουν, με μια ελαφα ταση προς απορριψη των πρωτων γιατι αυτοι ισχυριζονται την υπαρξη του χωρις βασιμα στοιχεια..
Έγω όμως πιστεύω ότι το εμπειρικό βίωμα μπορεί να λειτουργήσει σαν απόδειξη όπως και η αντίληψη ενός ανθρώπου,ένας άνθρωπος πχ μπορεί να νιώθει τον θεό κλπ.
Μπορεί και να παραπλανούν οι αισθήσεις όπως λες αλλά αυτό μπορεί να λειτουργεί κάλλιστα κα άπο την άλλη πλευρά πχ μια ενέργεια να την αποδώσουμε σε ένα φυσικό φαινόμενο ή κάτι άλλο ενώ να είναι θεική ενέργεια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έγω όμως πιστεύω ότι το εμπειρικό βίωμα μπορεί να λειτουργήσει σαν απόδειξη όπως και η αντίληψη ενός ανθρώπου,ένας άνθρωπος πχ μπορεί να νιώθει τον θεό κλπ.
Μπορεί και να παραπλανούν οι αισθήσεις όπως λες αλλά αυτό μπορεί να λειτουργεί κάλλιστα κα άπο την άλλη πλευρά πχ μια ενέργεια να την αποδώσουμε σε ένα φυσικό φαινόμενο ή κάτι άλλο ενώ να είναι θεική ενέργεια κλπ.

το εμπειρικο βιωμα ερχεται σε αντιθεση με την θεωρεια της σχετικοτητας. ομως αυτη ειναι ευρεως αποδεκτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
το εμπειρικο βιωμα ερχεται σε αντιθεση με την θεωρεια της σχετικοτητας. ομως αυτη ειναι ευρεως αποδεκτη
Ε , τι λες βρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ε , τι λες βρε
;

Έγω όμως πιστεύω ότι το εμπειρικό βίωμα μπορεί να λειτουργήσει σαν απόδειξη όπως και η αντίληψη ενός ανθρώπου,ένας άνθρωπος πχ μπορεί να νιώθει τον θεό κλπ.
Μπορεί και να παραπλανούν οι αισθήσεις όπως λες αλλά αυτό μπορεί να λειτουργεί κάλλιστα κα άπο την άλλη πλευρά πχ μια ενέργεια να την αποδώσουμε σε ένα φυσικό φαινόμενο ή κάτι άλλο ενώ να είναι θεική ενέργεια κλπ.
Μπορεις να πιστευεις οτι θελεις..
Αν δεν υποστηριζεις με πραγματικα επιχειρηματα αυτο που πιστευεις μην παιρνεις μερος σε μια συζητηση. :P:bye::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με πραγματικά (γιατί υπάρχουν κι απραγμάτιστα; ) επιχειρήματα (αποδεικτικό εργαλείο της λογικής) να υποστηρίξεις κάτι που πιστεύεις;
Δε νομίζεις ότι κάπου έχει λογικό σφάλμα η απαίτησή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Να που ερχεσαι στα λογια του Ρασελ!.. Κατα συνεπεια, δεν εχει νοημα να απορριπτουμε ουτε οσους πιστευουν στην υπαρξη υπερβατικου ουτε οσους δεν πιστευουν, με μια ελαφα ταση προς απορριψη των πρωτων γιατι αυτοι ισχυριζονται την υπαρξη του χωρις βασιμα στοιχεια..


με μια ελαφρα ταση προς απορριψη των πρωτων γιατι αυτοι ισχυριζονται την υπαρξη του χωρις βασιμα στοιχεια.. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οτι οι εμπειρικες αισθησεις θα αμφισβητουσαν τα συμπερασματα του einstein

η σύνχρονη φυσική πλέων θεωρεί δεδομένη την ύπαρξη άλλων διαστάσεων, και γενικά φαινομένων που δέν μπορούμε να αντιληφθούμε.
οι ανθρωπινες αισθήσεις φαντάζουν τόσο ποταπές μπροστά στο μεγαλείο του σύμπαντος.

το να βασίζεται κάποιος αποκλειστηκά στις αισθήσεις του ή ακόμα και στην λογική του,, ισοδηναμεί με το να εθελοτυφλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
οτι οι εμπειρικες αισθησεις θα αμφισβητουσαν τα συμπερασματα του einstein
Mιλας για την ειδικη ή την γενικη θεωρια της σχετικοτητας και για ποιο συμπερασμα λες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αν δεν υποστηριζεις με πραγματικα επιχειρηματα αυτο που πιστευεις μην παιρνεις μερος σε μια συζητηση. :P:bye:
;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Με πραγματικά (γιατί υπάρχουν κι απραγμάτιστα; ) επιχειρήματα (αποδεικτικό εργαλείο της λογικής) να υποστηρίξεις κάτι που πιστεύεις;
Δε νομίζεις ότι κάπου έχει λογικό σφάλμα η απαίτησή σου;
1) Δεν απαιτω.. :P
2)Υπαρχουν και τα απραγματιστα του στυλ :εισαι χαζος ή δεν ξερεις αρκετα ωστε να εχεις γνωμη, ή με την εμπειρια μπορω να αποδειξω (αυτο δεν εχει να κανει με τη λογικη;..) την υπαρξη θεου...
3)Αυτο ακριβως λεω. Οτι δεν μπορει να μπλεξει λογικη και θειο.. Και για να μην ξεχνιομαστε, ο κυριος βροχη λεει:
Έγω όμως πιστεύω ότι το εμπειρικό βίωμα μπορεί να λειτουργήσει σαν απόδειξη όπως και η αντίληψη ενός ανθρώπου,ένας άνθρωπος πχ μπορεί να νιώθει τον θεό κλπ.
Κι εγω διαφωνω μ' αυτο..

με μια ελαφρα ταση προς απορριψη των πρωτων γιατι αυτοι ισχυριζονται την υπαρξη του χωρις βασιμα στοιχεια.. :iagree:
Τι πυθια εισ' εσυ καλε;

η σύνχρονη φυσική πλέων θεωρεί δεδομένη την ύπαρξη άλλων διαστάσεων, και γενικά φαινομένων που δέν μπορούμε να αντιληφθούμε.
οι ανθρωπινες αισθήσεις φαντάζουν τόσο ποταπές μπροστά στο μεγαλείο του σύμπαντος.

το να βασίζεται κάποιος αποκλειστηκά στις αισθήσεις του ή ακόμα και στην λογική του,, ισοδηναμεί με το να εθελοτυφλεί.
Αν βασιζεται στη λογικη του εθελοτυφλει;; Και η υπαρξη αλλων διαστασεων δε θεωρειται δεδομενη.. Κι ακομα, βασισμενοι στη λογικη οι επιστημονες εχουν φτασει εδω που εφτασαν, ή κανω λαθος;

... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τι πυθια εισ' εσυ καλε;


Πειθία είμαι:iagree:. Μου άρεσε πολύ ο συλλογισμός του Ράσσελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδια,διαβαστε αυτο...

Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του,
για την σχέση μεταξύ επιστήμης και πίστης στον Θεό.
Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον
Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι
από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την
ανάγκη τους.Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε
μικρέ μου.
Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: Ο...Θεός...
Καθ.: Σωστά. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα
πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά
τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ.: Λοιπόν, ποιός τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να
αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε
αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.
Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το
Θεό σου; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις
αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ.: ..Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης
των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη
υποστηρίζει ότι ο Θεός σου δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε
αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτ: Καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα,
ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη
_______θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να
ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν,
που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο
κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο».
«Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να
περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να
μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το
αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.
Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να
ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η
απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως,
κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως... Αλλά, όταν δεν
έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν
είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε
θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ;
Φοιτ.: Κύριε, ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική.
Καθ.: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτ.: Καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας.
Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας
καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν
κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε, η επιστήμη δεν
μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη.
Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν
εχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα αυτήν την
ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν
να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει
αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η
απουσία της. Τώρα πείτε μου, καθηγητά. Διδάσκετε στους
φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και
βέβαια.
Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία
εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η
διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας
άποψη επί του θέματος.
Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του
καθηγητή;
Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο
του καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του
εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου,
η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι
έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να
εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου,
παιδί μου.
Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε... Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του
Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει
ζωντανά.
Αυτός ο νεαρός φοιτητής ήταν ο ALBERT EINSTEIN...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν γνωριζω κατα ποσο ελαβε χωρα αυτη η συζητηση θα την σχολιασω λιγο ομως.
Ο Einstein ειπε το περιφημο "God does not play dice with the universe" ,ειναι φανερο πως η πιστη στο θεο τον κρατησε πισω ως επιστημονα , αυτη η αιτιοτητα , η ντερμινιστικοτητα δεν εχει θεση στην κβαντικη φυσικη , αυτη η φιλοσοφια του σπινοζα.Ο ιδιος ο Einstein δηλωσε πως πιστευει στο θεο του σπινοζα , ποια ομως ειναι η φιλοσοφια αυτου του παλιου μεγαλου μυαλου(στον σπινοζα αναφερομαι) , οτι οπως λεει ο ιδιος "Τα ατομα εχουν συνειδηση της ελευθεριας της επιλογης τους αλλα δεν γνωριζουν πως ειναι ολα προκαθορισμενα" , περα απο την αγνη μου φιλοσοφικη παρατηρηση πως δινουν ανθρωπινες ιδιοτητες σε κατι που δεν τις εχει , κοντολογις αυτη η ρηση του οτι ειναι ολα καθορισμενα δεν εχει υποσταση.Στηριζουν πως υπαρχουν συγκεκριμενοι νομοι που καθοριζουν την ζωη μας , δηλαδη το συμπαν οριζει.Αυτο ειναι αντιθετο με την Αρχη της απροσδιοριστιας του Χαιζενμπερκ (1927) , τουτη η θεωρια λεει πως ειναι αδυνατον να μετρησουμε με ακριβεια την ορμη ταυτοχρονα με την θεση ,διοτι οσο ποιο πολυ γνωριζουμε με ακριβεια το ενα τοσο λιγοτερα γνωριζουμε το αλλο.
Πιθανοκρατια δηλαδη , υπαρχουν γεγοντα τα οποια δεν υπαγορευονται σε καποια αιτια.
Να σκεφτουμε επισης κεινο που πα πριν πως μιλωντας για νομους περα απο την αντιληψη μας δεν μπορουμε να τους δωσουμε την ιδιοτητα της δικης μας αντιληψης οπως ντετερμινιστικοτητα , κεινος οριζει κτλ , αν ειναι σωστα αυτα που μας λενε πως ειναι " περα απο μας " τοτε δεν υπαρχει νοημα να του δινεις ιδιοτητες οπως καλο , κακο , υπαρξη κτλ
Αληθεια τι εννοουνε οι διαφοροι τυχαιοι που μας λενε "περα απο την αντιληψη μας " , αυτο θα θελα να ξερα για να απαντησω στα λεγομενα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Σιγά μην το 'χε πει αυτό ο Einstein. Εκτός κι αν τότε δεν είχαν τα κατάληλα όργανα για να αποδείξουν ότι ο καθηγητής έχει εγκέφαλο. Άμα κόψεις το κεφάλι του καθηγητή, θα δεις αν έχει εγκέφαλο. Πώς θα δεις αν υπάρχει θεός;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά μην το 'χε πει αυτό ο Einstein. Εκτός κι αν τότε δεν είχαν τα κατάληλα όργανα για να αποδείξουν ότι ο καθηγητής έχει εγκέφαλο. Άμα κόψεις το κεφάλι του καθηγητή, θα δεις αν έχει εγκέφαλο. Πώς θα δεις αν υπάρχει θεός;;;

Σωστος ο παικτης...Και μετα απο τις συζητησεις που διαβασα στα λιγο πιο προηγουμενα σχετικα με την επιστημη και τη θρησκεια ,ισως φανω λιγο κυνικος σε αυτα που θα πω...

εγω πιστευω οτι δεν θα βγαλουμε ακρη ποτε και εχω μπερδευτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σαυτο το θεμα..παλιοτερα πηγαινα συχνα στην εκκλησια και..περιπου στη γ γυμνασιου-α λυκειου συνειδητοποιησα οτι υπαρχουν πολλα αναπαντητα ερωτηματα σχετικα με τοχριστιανισμο αλλα και με ολες τις θρησκειες..και ετσι μπορω να πω οτι ''εγκατελειψα τη προσπαθεια''..

και θα θεσω τελος ενα ερωτημα (δεν ξερω αν εχει απαντηθει αυτο στις προηγουμενες σελιδες)σε αυτους που πιστευουν ακραδαντα στο χριστιανισμο και ισως ετσι συνειδητοποιησουν οτι πολλα δεν απαντωνται..

ΕΧΕΤΕ ΠΟΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ Ή ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ,ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΑΤΕ ΑΛΛΟΥ? ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑΝ ΤΗς ΤΟΥΡΚΙΑΣ Ή ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ?Θελω να πω οτι πιστευουμε αυτα που μας μαθαινουν να πιστευουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
.

ΕΧΕΤΕ ΠΟΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ Ή ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ,ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΑΤΕ ΑΛΛΟΥ? ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑΝ ΤΗς ΤΟΥΡΚΙΑΣ Ή ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ?Θελω να πω οτι πιστευουμε αυτα που μας μαθαινουν να πιστευουμε...


Εχεις ποτε σκεφτει αν ειχες γεννηθει χελωνα,λιονταρι,σκουληκι,σαρανταποδαρουσα η οτιδηποτε αλλο αν θα μπορουσες να τα σκεφτεις ολα αυτα;Λογικη με το "αν" δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Παιδια,διαβαστε αυτο...

Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του,
για την σχέση μεταξύ επιστήμης και πίστης στον Θεό.
Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον
Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι
από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την
ανάγκη τους.Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε
μικρέ μου.
Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: Ο...Θεός...
Καθ.: Σωστά. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα
πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά
τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ.: Λοιπόν, ποιός τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ..




Το κακό, εμφανίστηκε με την πτώση του εωσφόρου και τη μετέπειτα πτώση του ανθρώπου... Το κακό δεν υφίσταται ως δημιούργημα, ως κάτι αυτοτελές... Επομένως, πηγή του κακού, είναι ο διάβολος και όχι ο Θεός... Ο άνθρωπος ήταν αυτός που διαιώνισε το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Το κακό, εμφανίστηκε με την πτώση του εωσφόρου και τη μετέπειτα πτώση του ανθρώπου... Το κακό δεν υφίσταται ως δημιούργημα, ως κάτι αυτοτελές... Επομένως, πηγή του κακού, είναι ο διάβολος και όχι ο Θεός... Ο άνθρωπος ήταν αυτός που διαιώνισε το κακό.
εχεις δικιο.ναι,λοιπον,το παραδεχομαι.ειμαι ο διαβολος και δημιουργησα το κακο,θα αυτοκαταστραφειτε ολοι εσεις οι ανθρωποι και αυτος ο κοσμος θα γινει δικος μου.(φυσικα και θα σκοτωσω τον θεο αφου ειμαι παντοδυναμος και τελειος,μουχαχαχαχα,ψοφηστε ολοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το κακό, εμφανίστηκε με την πτώση του εωσφόρου και τη μετέπειτα πτώση του ανθρώπου... Το κακό δεν υφίσταται ως δημιούργημα, ως κάτι αυτοτελές... Επομένως, πηγή του κακού, είναι ο διάβολος και όχι ο Θεός... Ο άνθρωπος ήταν αυτός που διαιώνισε το κακό.

το κακο ειναι κατι που οριζεται διαφορετικα σε διαφορετικους πολιτισμους, ή ακομα και στους ιδιους πολιτισμους, σε διαφορετικες ομαδες ή ιστορικες περιοδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top