Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ε αφού είναι ανοιχτόμυαλος ρώτα τον... Εμένα μου φαίνονται όλα λογικότατα.

Βασικά όλα είναι συμβολισμοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
την επιγνωση της θνητοτητας μας?
αυτο που μας ξεχωριζει απο τ' αλλα ζωα!
η συνειδηση οτι ειμαστε?
τα ζωα κυλουν με το ποταμι της φυσης. εμεις?
(δειτε και το μυθο του Προμηθεα, που εχει καταπληκτικες αντιστοιχιες)

Και ειναι τοσο κακο να εχει ο ανθρωπος συνειδηση της υπαρξεως του που τιμωρηθηκε με τοσο βαναυσο τροπο γι αυτο;;
Αφου ο θεος μας αφησε ελευθερους να επιλεξουμε αναμεσα στο καλο και στο κακο (που κατα τη γνωμη μου αδικα συμβολιζεται με τη γνωση), τοτε γιατι μας τιμωρισε οταν καναμε την επιλογη μας;

Ο μυθος του Προμηθεα πραγματι εχει πολλα κοινα με αυτον των Ιουδαιων, αλλα ειναι γνωστη σε ολους η ανθρωπινη συμπεριφορα των Ελληνων θεων, η γεματη παθη και εγωισμους.
Αντιθετα ο θεος των Ιουδαιων θεωρουνταν αλαθητος και παναγαθος... κατι που ερχεται σε μεγαλη αντιθεση με τη συμπεριφορα του οπως αυτη περιγραφεται στην π.δ...
Ολοι οι θεοι μαγκιορηδες ειναι τελικα, σε αντιθεση με τους παππαδες τους..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Επιπλέον η εκκλησία θα ήταν λίγο γκάου αν διακήρυττε το "Πίστευε και μη ερεύνα", γιατί με την έρευνα και την ανακάλυψη των φυσικών νόμων που διέπουν τον κόσμο, αποκαλύπτεται το έργο του Θεού. (ναι είμαι λίγο θρήσκα...)

η εκκλησια το διακηρυττε αιωνες τωρα. μονο προσφατα αρχισε να αλλαζει την σταση της σε αυτο το ζητημα
-----------------------------------------
ειχα ρωτησει καποτε εναν μοναχο για το αν τα ζωα εχουν ψυχη...κ μου απαντησε οχι...εσεις τι πιστευετε?

πιστευω οτι υπαρχει ενα αντιστοιχο θεμα στο φορουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η εκκλησία υποστηρίζει το "Πίστευε μετ'ερεύνης" βασικά, αλλά είναι μερικά πράγματα, όπως ο Ευαγγελισμός, ή η Αγία Τριάδα που ο άνθρωπος δε μπορεί να κατανοήσει γιατί είναι υπερφυσικά.
ο ευαγγελισμος ειναι κατι που αμφισβητειται. καποτε ο κεραυνος ηταν υπερφυσικος, καποτε μιλαγαν για την οργη του ποσειδωνα. ο χριστιανισμος εχει βασιστει πανω σε αλλες θρησκειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ε αφού είναι ανοιχτόμυαλος ρώτα τον... Εμένα μου φαίνονται όλα λογικότατα.

Βασικά όλα είναι συμβολισμοί...


Σου φαίνονται λογικότατα όλα επειδή είναι συμβολισμοί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Σου φαίνονται λογικότατα όλα επειδή είναι συμβολισμοί; :hmm:

Η εξήγηση των συμβολισμών μου φαίνεται ικανοποιητική.

ο ευαγγελισμος ειναι κατι που αμφισβητειται. καποτε ο κεραυνος ηταν υπερφυσικος, καποτε μιλαγαν για την οργη του ποσειδωνα. ο χριστιανισμος εχει βασιστει πανω σε αλλες θρησκειες.


Μα αυτό είναι και το νόημα του χριστιανισμού ή και οποιασδήποτε άλλης θρησκείας...

Να πιστέψεις κάτι χωρίς να το έχεις απαραίτητα δει... Απλώς να ξέρεις ότι υπάρχει.

Και σίγουρα ο Χριστιανισμός έχει βασιστεί σε άλλες θρησκείες...

Οι τελετουργίες της Αρχαίας Ελλάδας επήρεασαν βαθύτατα το Χριστιανισμό, όπως για το μυστήριο του γάμου κλπ, αλλά και ο Εβραϊκή θρησκεία επίσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πώς ξέρεις ότι κάτι "απλώς υπάρχει"; Χωρίς καμία απόδειξη, έστω κάποια ένδειξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η εξήγηση των συμβολισμών μου φαίνεται ικανοποιητική.




Μα αυτό είναι και το νόημα του χριστιανισμού ή και οποιασδήποτε άλλης θρησκείας...

Να πιστέψεις κάτι χωρίς να το έχεις απαραίτητα δει... Απλώς να ξέρεις ότι υπάρχει.

Και σίγουρα ο Χριστιανισμός έχει βασιστεί σε άλλες θρησκείες...

Οι τελετουργίες της Αρχαίας Ελλάδας επήρεασαν βαθύτατα το Χριστιανισμό, όπως για το μυστήριο του γάμου κλπ, αλλά και ο Εβραϊκή θρησκεία επίσης..

διαφωνω... το οτι πιστευω οτι κατι υπαρχει, διαφερει απο το οτι ξερω οτι κατι υπαρχει. η θρησκεια εχει χτισει τα προπυργια της στην αγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
διαφωνω... το οτι πιστευω οτι κατι υπαρχει, διαφερει απο το οτι ξερω οτι κατι υπαρχει. η θρησκεια εχει χτισει τα προπυργια της στην αγνοια.


Μα δεν το πιστεύω μόνο... Το ξέρω κιόλας... Ο Χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο... Αυτό μου φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και ο Ηρακλής ή ο Οδυσσέας ήταν πιθανότατα υπαρκτά πρόσωπα, σημαίνει ότι είχαν την εύνοια των θεών ή ότι ο πρώτος διέθετε υπεράνθρωπη δύναμη;
Και ο Μωάμεθ ήταν υπαρκτό πρόσωπο, σημαίνει ότι είναι προφήτης του Θεού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Για ποιό λόγο παιδεύετε το θέμα εδώ και 70 σελίδες;

Μάρκος 8:34

34 Καὶ προσκαλεσάμενος τὸν ὄχλον σὺν τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λόγω περιπτώσεων σαν αυτές που αν και έλαβαν χώρα στο παρελθόν, συνεχίζουν να έχουν απαράδεκτο αντίκτυπο και στις μέρες μας:
Στις 27 Φεβρουαρίου του 380 αναγνώρισε τον Χριστιανισμό ως την επίσημη θρησκεία της αυτοκρατορίας δηλώνοντας «επιθυμούμε όλα τα διάφορα υπήκοα έθνη [...] να ακολουθούν την Θρησκεία που παραδόθηκε στους Ρωμαίους από τον άγιο απόστολο Πέτρο» και στις 8 Νοεμβρίου του 392 έθεσε εκτός νόμου τις αρχαίες θρησκείες[1] [2]

Αναφέρεται στον "Μέγα" Θεοδόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Και ο Ηρακλής ή ο Οδυσσέας ήταν πιθανότατα υπαρκτά πρόσωπα, σημαίνει ότι είχαν την εύνοια των θεών ή ότι ο πρώτος διέθετε υπεράνθρωπη δύναμη;
Και ο Μωάμεθ ήταν υπαρκτό πρόσωπο, σημαίνει ότι είναι προφήτης του Θεού;

Πιθανότατα, όχι σίγουρα... Ο Χριστός υπήρξε σίγουρα. Και το δωδεκάθεο δεν υπήρχε για να έχουν την εύνοιά του.

Για το Μωάμεθ, δεν ξέρω... Δεν έχω μελετήσει ιδιαίτερα το μουσουλμανισμό. Και βασικά, ο Μωάμεθ, ότι υπάρχει σήμερα γι'αυτόν, το έχει γράψει ο ίδιος νομίζω. Ενώ στο χριστιανισμό υπήρχαν οι ευαγγελιστές, οι απόστολοι και τόσοι μάρτυρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα δεν το πιστεύω μόνο... Το ξέρω κιόλας... Ο Χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο... Αυτό μου φτάνει.

o Ιησους ηταν υπαρκτο προσωπο, ο οποιος δεν αφησε και καποιο γραπτο κειμενο. δεδομενου οτι τα ευαγγελια (οχι μονο τα επισημα που αναγνωριζει η εκκλησια) γραφτηκαν αρκετο καιρο μετα, υπαρχουν παρα πολλες αμφιβολιες γυρω απο το εργο του. μια αναλογια, με ενα ακομη μεγαλο προσωπο της αρχαιοτητας. ο πλατων εχει βαλει τον δασκαλο του τον Σωκρατη να αναφερει ,πιθανοτατα, αποψεις του ιδιου. τωρα αν οντως ηταν θεσεις του σωκρατη, ή αν ηταν θεσεις του πλατωνα, κανεις δεν μπορει να αποφανθει με σιγουρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Λόγω περιπτώσεων σαν αυτές που αν και έλαβαν χώρα στο παρελθόν, συνεχίζουν να έχουν απαράδεκτο αντίκτυπο και στις μέρες μας

Και επειδή αυτό έκανε ο "Μέγας" Θεοδόσιος σημαίνει ότι η όλη διδασκαλία του Χριστού είναι για τα μπάζα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πιθανότατα, όχι σίγουρα... Ο Χριστός υπήρξε σίγουρα. Και το δωδεκάθεο δεν υπήρχε για να έχουν την εύνοιά του.

Για το Μωάμεθ, δεν ξέρω... Δεν έχω μελετήσει ιδιαίτερα το μουσουλμανισμό. Και βασικά, ο Μωάμεθ, ότι υπάρχει σήμερα γι'αυτόν, το έχει γράψει ο ίδιος νομίζω. Ενώ στο χριστιανισμό υπήρχαν οι ευαγγελιστές, οι απόστολοι και τόσοι μάρτυρες..

το ιδιο και για τους μουσουλμανους.
το ιδιο, ακομη, και για τους ιουδαιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πιθανότατα, όχι σίγουρα... Ο Χριστός υπήρξε σίγουρα. Και το δωδεκάθεο δεν υπήρχε για να έχουν την εύνοιά του.

Για το Μωάμεθ, δεν ξέρω... Δεν έχω μελετήσει ιδιαίτερα το μουσουλμανισμό. Και βασικά, ο Μωάμεθ, ότι υπάρχει σήμερα γι'αυτόν, το έχει γράψει ο ίδιος νομίζω. Ενώ στο χριστιανισμό υπήρχαν οι ευαγγελιστές, οι απόστολοι και τόσοι μάρτυρες..

Πού ξέρεις ότι δεν υπήρχε το 12θεο; Ή ότι δεν υπάρχει ακόμη (όχι, δεν είμαι 12θεϊστής:P);

Για τα υπόλοιπα, βλ. fasdag:P.

Και επειδή αυτό έκανε ο "Μέγας" Θεοδόσιος σημαίνει ότι η όλη διδασκαλία του Χριστού είναι για τα μπάζα;

Δεν είπε κανείς αυτό, απλώς αυτός είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο παιδεύουμε το θέμα (και για να συζητάμε:D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
το ιδιο και για τους μουσουλμανους.
το ιδιο, ακομη, και για τους ιουδαιους


Τι το ίδιο? Απόστολοι και ευαγγελιστές εννοείς? Εγώ δεν ξέρω να είχαν οι μουσουλμάνοι αποστόλους βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και επειδή αυτό έκανε ο "Μέγας" Θεοδόσιος σημαίνει ότι η όλη διδασκαλία του Χριστού είναι για τα μπάζα;

λογικα αλματα...
καποια κομματια της, προσωπικά τα θεωρω. καποια αλλα οχι.
ομως διαφωνω με το κυριοτερο αξιωμα της θρησκειας. την υπαρξη του θεου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πού ξέρεις ότι δεν υπήρχε το 12θεο; Ή ότι δεν υπάρχει ακόμη (όχι, δεν είμαι 12θεϊστής:P);

.


Ναι, υπήρχε. Ο Δίας με τους κεραυνούς του και η Αθηνά που γεννήθηκε απ'την κεφάλα του. Εγώ αυτά τα θεωρώ παιδικούς μύθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top