Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά διαβάζω ένα άρθρο καταπληκτικό για αυτό και σας παραθέτω εδώ τα καλύτερα σημεία

Ο Μωυσής έγραψε ότι πρώτα γεννήθηκε το φως, και μετά γεννήθηκε ο ήλιος! Πράγματι την πρώτη ημέρα της δημιουργίας είπε ο Θεός «γεννηθήτω φως», και μόλις την τετάρτη ημέρα! έφτιαξε τον ήλιο και τη σελήνη. Αυτό είναι αληθινά απίστευτο, αν σκεφτούμε ότι όλοι οι λαοί εκείνη την εποχή θεωρούσαν τον ήλιο θεό (Θεός Βάαλ). Ήταν αδιανόητο να φτιαχτεί πρώτα η γη και μετά ο ήλιος, για κάθε άνθρωπο που έζησε εκείνη την εποχή.
Τι λέει όμως η επιστήμη σήμερα;
Η επιστήμη σήμερα γνωρίζει χωρίς αμφιβολία, ότι δεν ήταν το φως του ήλιου το πρώτο φως που έλαμψε πάνω στη γη.
Το φως που υπήρχε πριν από τον ήλιο, η επιστήμη το έχει ονομάσει αρχέγονο φως, και οφείλεται σε συνεχείς ηλεκτρικές εκκενώσεις και άλλους λόγους. Το φαινόμενο που παρατηρούμε και σήμερα και ονομάζεται Βόρειο Σέλας έχει παρόμοια αρχή. Μια αδιάσειστη απόδειξη, είναι τα τεράστια λιθανθρακοφόρα στρώματα.

Πριν ακόμη λάμψη ο ήλιος πάνω στη γη, υπήρχαν τεράστια φυτά πάχους όσο το ανθρώπινο σώμα και ύψος άνω των 20 μέτρων, που κατακαλύφθηκαν και δημιούργησαν τεράστιες ποσότητες λιθανθράκων. Ούτε άνθος, ούτε καρποφόρα δέντρα συναντώνται στη λιθανθρακοφόρο περίοδο. Αυτό φανερώνει άμεσα ότι ο ήλιος δεν υπήρχε ακόμη, το κλίμα ήταν υγρό και ομοιόμορφο, χωρίς εποχές και διαφορές, χωρίς ατμοσφαιρικές και κλιματολογικές μεταβολές που οφείλονται στις ηλιακές ακτίνες.
Πως όμως βλάστησαν όλα αυτά τα τεράστια φυτά, χωρίς ήλιο; Πρώτα ο Framinzin δημιούργησε στο εργαστήριο φυτά χωρίς ηλιακό φως, με ηλεκτρικές εκκενώσεις. Ο Αύγουστος de la Rive διαπίστωσε ότι το φως από ηλεκτρισμό είναι απόλυτα ικανό για δημιουργία βλάστησης της μορφής που δημιούργησε τα τεράστια κοιτάσματα λιθανθράκων. Υπολογίστηκε ότι χρειάστηκαν 700-800 έτη για το σχηματισμό γαιανθράκων. Ορισμένα στρώματα χρειάστηκαν όμως πολύ περισσότερο χρόνο για να σχηματιστούν.
Τα γεωλογικά στρώματα που βρίσκονται πάνω από τα λιθανθρακοφόρα στρώματα, άρα είναι μεταγενέστερα χρονικά, διακρίνονται από τελείως διαφορετικά απολιθώματα (φύκη, ζωόφυτα, οστρακόδερμα, μαλάκια, κοράλλια, κοχύλια κατά εκατομμύρια). Η δημιουργία είχε προχωρήσει στο επόμενο στάδιο λοιπόν.
Πως ο Μωυσής ήξερε ότι ο ήλιος δεν φώτιζε πάντα τη γη, σε ένα περιβάλλον που θεωρούσε τον ήλιο Θεό; Κανείς ποτέ δεν βρήκε μια εξήγηση, διαφορετική από την αποκάλυψη από το Θεό.
Ο Μωυσής γράφει στη γέννεση, ότι πρώτα δημιουργήθηκαν τα φυτά και τα ζώα, και μετά ο ήλιος! Είναι δυνατό, ακόμη και σήμερα, να υποθέσει ο σύγχρονος απλός άνθρωπος κάτι τέτοιο; Είναι τελείως αδύνατο. Όμως, αποδείχτηκε πέρα από κάθε αμφιβολία, έτσι έγινε!
Ο Μωυσής αναφέρθηκε σε τρεις μεγάλες εμφανίσεις οργανικής ζωής, μιας φυτικής και δύο ζωικών! Η επιστήμη το έχει απόλυτα επαληθεύσει. Όπως επαλήθευσε ότι πράγματι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε τελευταίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ετοιμάσου για κάτι πραγματικά αξιοπερίεργο που αποδυκνείει ότι στις γραφές υπάρχουν πράγματα που αποδυκνείουν ότι είναι Θεόπνευστα κείμενα

Τα φωτόνια είναι «πακέτα» ενέργειας, πραγματικές άυλες φυσικές οντότητες που μεταφέρουν ενέργεια και ορμή. Δύο από αυτά, αν συγκρουστούν, εξαφανίζονται! Και η ενέργειά τους τι έγινε; Υλοποιήθηκε! Δύο φωτόνια, αν συγκρουστούν, εξαφανίζονται και στη θέση τους εμφανίζονται στοιχειώδη σωματίδια της ύλης, που έχουν μάζα! Χάνεται ενέργεια και εμφανίζεται ύλη!
Μπορεί λοιπόν να προέλθει ύλη από το φως; Ναι έτσι γίνεται, παραδέχονται σήμερα όλοι οι επιστήμονες, χωρίς ίχνος αμφιβολίας, γιατί δεν το έχουν υποθέσει, το έχουν δει να γίνεται μπροστά στα μάτια τους, στο εργαστήριο.
Είναι αδύνατο να μη σκεφτούμε την αγία γραφή, που παρουσιάζει στη γένεση το Θεό, να δίνει την πρώτη εντολή: «Γεννηθήτω φως» και μετά από το φως να δημιουργείται η ύλη. Πως το ήξερε ο Μωυσής, (1500 π.Χ.) που έγραψε τη γέννεση; Υπάρχουν επιστήμονες τους προηγούμενους αιώνες που ειρωνεύτηκαν την γένεση, ακριβώς γιατί ο Θεός έφτιαξε πρώτα το φως και μετά τον κόσμο
Συγγνωμη που επεμβαινω και βγαινω off καλα οσα λες αλλα να σε ρωτησω κατι?Θεολογος σπουδαζεις?Σορρυ που ρωταω απλα πολλα απο τα ποστ σου διχνουν αυτο..και παλι σορυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το βρήκα εδώ
https://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/explanatory/george_lekatis_god_exists.htm#ΠΡΟΛΟΓΟΣ
-----------------------------------------
Συγγνωμη που επεμβαινω και βγαινω off καλα οσα λες αλλα να σε ρωτησω κατι?Θεολογος σπουδαζεις?Σορρυ που ρωταω απλα πολλα απο τα ποστ σου διχνουν αυτο..και παλι σορυ..

:lol: Καταρχάς μακάρι να σπούδαζα Θεολόγος και δεν υπάρχει λόγος να λες συγνώμμη :)
Οχι δεν σπουδάζω Θεολόγος , απλά νιώθω πολύ όμορφα όταν διαβάζω θρησκευτικά κείμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η μάζα των φωτονίων παραμένει ανοικτό πρόβλημα. Λένε πως η μηδενική μάζα δεν ειναι η πραγματική, αλλά η σχετικιστική. Οπότε κανένας δε μπορεί να διατυπώνει με βεβαιότητα ότι το φως είναι, όντως, άυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η μάζα των φωτονίων παραμένει ανοικτό πρόβλημα. Λένε πως η μηδενική μάζα δεν ειναι η πραγματική, αλλά η σχετικιστική. Οπότε κανένας δε μπορεί να διατυπώνει με βεβαιότητα ότι το φως είναι, όντως, άυλο.

Ελπίζω τα έξοδα από τα πειράματα να μην τα βάλουν στο πάγιο της ΔΕΗ :jumpy::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Δύο φωτόνια, αν συγκρουστούν, εξαφανίζονται και στη θέση τους εμφανίζονται στοιχειώδη σωματίδια της ύλης, που έχουν μάζα! Χάνεται ενέργεια και εμφανίζεται ύλη!
Μπορεί λοιπόν να προέλθει ύλη από το φως; Ναι έτσι γίνεται, παραδέχονται σήμερα όλοι οι επιστήμονες, χωρίς ίχνος αμφιβολίας, γιατί δεν το έχουν υποθέσει, το έχουν δει να γίνεται μπροστά στα μάτια τους, στο εργαστήριο.
Είναι αδύνατο να μη σκεφτούμε την αγία γραφή, που παρουσιάζει στη γένεση το Θεό, να δίνει την πρώτη εντολή: «Γεννηθήτω φως» και μετά από το φως να δημιουργείται η ύλη. Πως το ήξερε ο Μωυσής, (1500 π.Χ.) που έγραψε τη γέννεση; Υπάρχουν επιστήμονες τους προηγούμενους αιώνες που ειρωνεύτηκαν την γένεση, ακριβώς γιατί ο Θεός έφτιαξε πρώτα το φως και μετά τον κόσμο
Εχμμ απ' ότι έχω διαβάσει δεν δημιουργείται μόνο ύλη, αλλά ύλη ΚΑΙ αντιύλη. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Το βρήκα εδώ
https://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/explanatory/george_lekatis_god_exists.htm#ΠΡΟΛΟΓΟΣ
-----------------------------------------


:lol: Καταρχάς μακάρι να σπούδαζα Θεολόγος και δεν υπάρχει λόγος να λες συγνώμμη :)
Οχι δεν σπουδάζω Θεολόγος , απλά νιώθω πολύ όμορφα όταν διαβάζω θρησκευτικά κείμενα
οκ τοτε:D:Dαπλα ειπα μηπως..νταξ δεν ειναι απολυτο οτι οποιος μιλαει για θεο να ειναι και θεολογος αλλα επειδη δινεις πολλα τεκμηριωμενα στοιχεια πανω σε τετοια θεματα υπεθεσα πως ισως να σαι..αλλα βλακεια μου..σορρυ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν αποτελούν προσωπική μου γνώση , και εγώ ότι διαβάζω παραθέτω
Προσωπικά δεν περιμένω μια επιστημονική απόδειξη για να πιστέψω
Αρκούν τα προσωπικά βιώματα του καθενός , αυτή η προσωπική μας εντελώς στιγμή που έχουμε με το Θεό όταν ανοίγουμε τη καρδιά μας
Τα "επιστημονικά τεκμήρια" μπορεί κάποιος να τα αμφισβητήσει
Το πως νιώθει όμως ο κάθε άνθρωπος εσωτερικά στη σχέση του με Το Θεό δεν έχει το δικαίωμα κάποιος να το ειρωνευτεί
Ετσι δεν είναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά και έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
ok απλά imo καλό είναι να διαβάζουμε/ψάχνουμε κατά πόσο οι πηγές τέτοιου είδους "τεκμηρίων" είναι έγκυρες, προκειμένου να μη διαιωνίζονται οι άκυρες :)
(στην προκειμένη η ατυχής σύνδεση επιστήμης και - όπως αναφέρονται τουλάχιστον- θεόπνευστων κειμένων)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν αποτελούν προσωπική μου γνώση , και εγώ ότι διαβάζω παραθέτω
Προσωπικά δεν περιμένω μια επιστημονική απόδειξη για να πιστέψω
Αρκούν τα προσωπικά βιώματα του καθενός , αυτή η προσωπική μας εντελώς στιγμή που έχουμε με το Θεό όταν ανοίγουμε τη καρδιά μας
Τα "επιστημονικά τεκμήρια" μπορεί κάποιος να τα αμφισβητήσει
Το πως νιώθει όμως ο κάθε άνθρωπος εσωτερικά στη σχέση του με Το Θεό δεν έχει το δικαίωμα κάποιος να το ειρωνευτεί
Ετσι δεν είναι ;)
Φυσικα και ετσι ειναι μα ο ιδιος ο ορος θρησκεια προυποθετει οτι κατι το δεχεσαι και το πιστευεις ετσι οπως ειναι γιατι σου κανει ως ιδεολογια και γιατι απλα το δεχεσαι..αλλα οκ αρκει να μην φτανουμε σε ακραια σημεια βλ θρησκολυπτους εε αυτοι με συγχωρειτε δεν λεγονται πιστοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Η ανθρωπική αρχή της κοσμολογίας, βάσει της οποίας οι φυσικές σταθερές έχουν ακριβώς αυτές τις τιμές που πρέπει να έχουν, ώστε το αποτέλεσμα να είναι η διατήρηση της ζωής, είναι ένα ανοιχτό φιλοσοφικό πρόβλημα, και δεν εμπίπτει σε καμία περίπτωση σε επιστημονική τριβή. Οπότε καλό είναι να μη χρησιμοποιούνται και επιστημονικά δεδομένα για να επιβεβαιώσουν τη "Γένεση" της Παλαιάς Διαθήκης, από τη στιγμή που ακόμα και οι πιο θερμοί πιστοί γνωρίζουν ότι το κείμενο είναι συμβολικό και δεν έχει να κάνει με πραγματικές ημέρες, ούτε με έναν διακόπτη που κάποιος άνοιξε στο Σύμπαν και "εγεννήθη το φως"...

Επίσης, κανείς σώφρων επιστήμονας δεν είπε ότι η γέννηση του κόσμου έγινε από το αυτόβουλο μποζόνιο Higgs και το πεδίο του - καμία αντιπαράθεση. Η Φυσική δεν ασχολείται με το "ποιος" - ούτε με το "γιατί" τις περισσότερες φορές. Αρκείται στο "πώς", το οποίο μπορεί και να ερευνήσει πειραματικά.

Γιατί να μην υπάρχει μια ανώτερη δύναμη - Θεός - κλπ η οποία δημιούργησε τον κόσμο με τους τρόπους τους οποίους τώρα ερευνά η Φυσική; Είναι απαραίτητο δηλαδή αν κάποιος πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεία να απορρίψει τις επιστημονικές ερμηνείες και να δέχεται ιστορίες του τύπου "ο Θεός έπλασε τον κόσμο" σαν... κουλουράκια;

Μου κάνει φοβερή εντύπωση η αντιπαλότητα που ξεχειλίζει τις τελευταίες ημέρες στον τύπο κυρίως από "ανησυχούντες χριστιανούς" που καθυβρίζουν σκαιότατα τους επιστήμονες και την όλη προσπάθεια κατανόησης του σύμπαντος μέσω των πειραμάτων - λες και το CERN (ή κάθε άλλος φορέας διεξαγωγής πειραμάτων) είχε καμιά πρεμούρα να αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Eγώ προσωπικά πιστεύω στον Θεό αν και έχω ορισμένες αμφιβολίες.ο χριστιανισμός μοιάζει με τον βουδισμό.και οι 2 θρησκειες εχουν ως κέντρο την αγάπη και την μη εξάρτηση από υλικά αγαθά.Επίσης νομίζω πως αν υπάρχει μετα θάνατον ζωή όποιας θρησκείας και αν είναι ένας άνθρωπος αν είναι καλός θα ανταμοιφθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν υπαρχει καλο ή κακό. υπαρχει τι ειναι ηθικα σωστο και τι δεν είναι, και αυτο ειναι κατι που οριζεται απο την κοινωνια και διαφερει απο τοπο σε τοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
εγώ απλά δε μπορώ να πιστέψω κάτι το οποίο δε μπορώ να δω με τα μάτια μου

ούτε το απορρίπτω όμως, επομένως "δεν είμαι σίγουρος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
εγώ απλά δε μπορώ να πιστέψω κάτι το οποίο δε μπορώ να δω με τα μάτια μου

ούτε το απορρίπτω όμως, επομένως "δεν είμαι σίγουρος"



Πολυ απλα αμα ειχαμε αποδειξεις οτι υπαρχει Θεος,δεν θα μπορουσε να υπαρχει κριση για το που θα παει ο καθενας,επομενως θα ηταν αχρηστη αυτη η ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Νομίζω πως αναφέρεσαι σε αυτά που λέει ο κώδικας Ντα Βίντσι. Κοίτα, μας ενδιαφέρει το κήρυγμα και τα έργα του Χριστού. Έχω την άποψη ότι δεν γράφεται τίποτα στα Ευαγγέλια κτλ για αυτήν την περίοδο της ζωής Του γιατί ακόμα δεν είχε αρχίσει το έργο του
-----------------------------------------
εγώ απλά δε μπορώ να πιστέψω κάτι το οποίο δε μπορώ να δω με τα μάτια μου

ούτε το απορρίπτω όμως, επομένως "δεν είμαι σίγουρος"
Οι βιολόγοι και γενικά οι επιστήμονες λένε ότι δεν υπάρχει κάτι χωρίς αιτία. Σκέψου μόνο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι της Γης πιστεύουν σε κάτι ανώτερο, σε έναν η περισσότερους θεούς. Σύμφωνα λοιπόν με αυτούς λογικά θα υπάρχει Θεός... Τώρα αν είναι ο Θεός μας, ο Αλλάχ ή ο Βούδας, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
Και όσο για το ότι "πρέπει να το δεις με τα μέτια σου", δηλώνω επίσημα ότι έχω ζητήσει κάποια πράγματα από το Θεό (μου) και έχω δει να πραγματοποιούνται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πολυ απλα αμα ειχαμε αποδειξεις οτι υπαρχει Θεος,δεν θα μπορουσε να υπαρχει κριση για το που θα παει ο καθενας,επομενως θα ηταν αχρηστη αυτη η ζωη.

δεν βλεπω την απλοτητα ειναι η αληθεια. υποτιθεται οτι ο αδαμ ειχε τη γνωση της υπαρξης του θεου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Και όσο για το ότι "πρέπει να το δεις με τα μέτια σου", δηλώνω επίσημα ότι έχω ζητήσει κάποια πράγματα από το Θεό (μου) και έχω δει να πραγματοποιούνται
μπορεί να ταν απλή σύμπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Τόσες φορές?! Ε, δε νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top