Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θεό απο την αρχαιότητα ονόμαζε ο άνθρωπος ότι δεν μπορούσε να ερμηνεύσει κατά τη γνωμη μου λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλώντας πάντα για την παγανιστική μορφή της λατρείας που περιγράφεις, ποιος διαφώνησε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γιατί παγανιστική ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
2. Μια ερμηνεία της Μαρξιστικής θεωρίας
Ο γνωστός Μιχάλης Ράπτης (Πάμπλο) σε κείμενό του αναφέρεται και στην ερμηνεία της μαρξιστικής ρήσης «η θρησκεία είναι το όπιο του λαού».
Γράφει ότι η φράση αυτή «ανάγεται σε δυό διαφορετικές ερμηνείες». Η μία ερμηνεία συνδέεται με την καταπράϋνση των υπαρξιακών ερωτημάτων, που υπάρχουν μέσα σε κάθε άνθρωπο, όταν η θρησκεία θεωρηθή ότι είναι κάποια εγγενής τάση του εξελισσόμενου όντος, δηλαδή η θρησκεία σε αυτήν την περίπτωση καταπραΰνει τις υπαρξιακές ανησυχίες του ανθρώπου. Η άλλη έννοια είναι ότι, επειδή επιδιώκεται εσκεμμένως να παραπλανάται ο λαός και να αποπροσανατολίζεται από την εκάστοτε εξουσία, χάριν της κοινωνικής ειρήνης, γι α?τό η κάθε θρησκεία χρησιμοποιείται από το κάθε κατεστημένο προς τον σκοπόν αυτό, δηλαδή αποκοιμίζει τα κοινωνικά ενδιαφέροντα του ανθρώπου.
Στην συνέχεια αναλύει ότι ο Μαρξ απέδωσε την δεύτερη σημασία στην φράση αυτή και παρέλειψε τα σχετικά με την υπαρξιακή ανησυχία και τον προβληματισμό του ανθρώπου, στα οποία η θρησκεία δίδει μια λύση. Συγχρόνως όμως δίδει και μια άλλη διάσταση της μαρξιστικής θεωρίας για την θρησκεία. Γράφει:
«Ο Μαρξ, επιμένει στην άποψη ότι η θρησκεία είναι και διαμαρτυρία εναντίον της πραγματικής κοινωνικής απαθλίωσης του ανθρώπου, και επομένως ο Μαρξ δεν καταδικάζει ούτε την θρησκεία, ούτε τον θρησκευόμενο άνθρωπο. Η θρησκεία είναι ο αναστεναγμός του ανθρωπίνου όντος, σʼ ένα κόσμο χωρίς καρδιά, αλλά και το βάλσαμό του, όχι μόνον απέναντι στην κοινωνική του δυστυχία και αλλοτρίωση, αλλά και απέναντι στα ανεξήγητα υπαρξιακά του προβλήματα».


https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/politika/opio1.htm


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί εκείνα τα "ανεξήγητα" που κάποτε δεν μπορούσε ο άνθρωπος να εξηγήσει και τα λάτρεψε ήταν αντικείμενα. Ο Ήλιος, η Θάλασσα, η Σελήνη κλπ.
Στις σύγχρονες θρησκείες δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Ο άνθρωπος πιστεύει σε μία ανώτερη δύναμη όχι γιατί δε μπορεί να την εξηγήσει, αλλά γιατί μέσα από αυτήν αντλεί δύναμη για την επιβίωση.

Αλλά, όπως εχω ξαναπεί, το τόπικ που πρέπει να συζητάμε το ζήτημα ειναι το Θρησκεία. To συγκεκριμένο έχει απαράδεκτο τίτλο και προκαταλαμβάνει τον αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Με την έννοια του θεού ο άνθρωπος σίγουρα αντλεί δύναμη , έχει λόγο ύπαρξης . Συμφωνείς στη φράση <<Ο άνθρωπος έφτιαξε το θεό και όχι ο θεός τον άνθρωπο>>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, γιατί το πρώτο σκέλος έχει να κάνει με την ανθρωπολογική υπόσταση των θρησκειών γενικά, ενώ το δεύτερο σχετίζεται με θεολογικό ζήτημα του Χριστιανισμού. Δεν μπορώ να τα βάλω σε σύγκριση/αντίθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
ενώ το δεύτερο σχετίζεται με θεολογικό ζήτημα του Χριστιανισμού.

Μα η Χριστιανική θρησκεία δεν είναι η μόνη που υποστηρίζει ότι ο θεός έφτιαξε τον άνθρωπο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και όλες οι άλλες να είναι (που δεν ξέρω αν ισχύει, εγώ για τη δική μου μιλάω), το πρώτο σκέλος παραμένει ανθρωπολογικό/ψυχολογικό και το δεύτερο θεολογικό. Οπότε ειναι σαν να συγκρίνουμε την επιστήμη με τη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
:D Εγώ πάλι αυτή τη φράση την αντιλαμβάνομαι πολύ διαφορετικά . Μερικές φορές προσπαθούμε να υπεραναλύσουμε κάτι πολύ απλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα υπερανάλυσης.
-"Ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο". Δόγμα θεολογικό αρκετών θρησκειών στον κόσμο που δεν μπορεί ν'αποδειχτεί με κανέναν ανθρωπόμορφο τρόπο, ενώ κινείται αποκλειστικά στη σφαίρα του Συμβολισμού και δεν έχει καμία σχέση με τις διάφορες επιστημονικές θεωρίες της Γένεσης.
-"Ο άνθρωπος δημιουργησε το Θεό". Θέση κάπως οξύμωρη. Δεν είναι πίστη αυτό. Είναι ένας απλός ισχυρισμός στη σφαίρα της Φιλοσοφίας. Οπότε χρειάζεται απόδειξη. Αν ήταν πίστη δεν θα χρειαζόταν. Δεν είναι όμως. Το ζητούμενο είναι ότι κάτι τέτοιο δεν αποδεικνύεται. Ούτε του λόγου το αληθές, μα ούτε και το ψευδές.

Αν με ρωτούσες, θα σου απαντήσα πως ναι, ο άνθρωπος δημιούργησε τις θρησκείες και την πίστη στο Θεό. Το αν ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό είναι μεγάλη, αλλά αδύνατη κουβέντα. Ο Θεός είναι πίστη, οπότε δεν υπάρχει καθολική αλήθεια. Για μένα που τον πιστεύω υπάρχει κι επιτελεί ένα ρόλο. Για τον άλλον που δεν τον πιστεύει, απλά δεν υπάρχει.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να λέμε ότι ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό και όχι ο Θεός τον άνθρωπο. Νομίζω ότι είναι λίγο αφελής και απλοική η διατύπωση για ένα τόσο μεγάλο ζήτημα, που μάλιστα είναι, κατά βαθμό, αβάσιμη και αθεμελίωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Για μένα που τον πιστεύω υπάρχει κι επιτελεί ένα ρόλο. .

Έτσι εξηγείται!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι εξηγείται έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Θεό απο την αρχαιότητα ονόμαζε ο άνθρωπος ότι δεν μπορούσε να ερμηνεύσει κατά τη γνωμη μου λοιπόν!


αυτο που λες παρατηρηθηκε στα αρχαια χρονια..κανεις δεν διαφωνει..σημερα ομως επιτρεψε μου να υπογραμμισω οτι δεν ειναι αυτος ο στοχος των θρησκειων...εγω για παραδειγμα συνειδητα ακολουθω το ορθοδοξο χριστιανικο δογμα επειδη με εκφραζουν οι αξιες του (δεν τις επαναλαμβανω για να μην γινω κουραστικη) και οχι επειδη πχ. εχω αποριες πανω στη γεννηση των μαυρων τρυπων.

υγ: χαιρομαι που αποφασισες να υπερασπιστεις τη θεση σου και να μη μεινεις στο πεταγμα ενος συνθηματος χωρις καμια αιτιολογηση ..αλλοι να τα κοιταν αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
αυτο που λες παρατηρηθηκε στα αρχαια χρονια..κανεις δεν διαφωνει..σημερα ομως επιτρεψε μου να υπογραμμισω οτι δεν ειναι αυτος ο στοχος των θρησκειων...εγω για παραδειγμα συνειδητα ακολουθω το ορθοδοξο χριστιανικο δογμα επειδη με εκφραζουν οι αξιες του (δεν τις επαναλαμβανω για να μην γινω κουραστικη) και οχι επειδη πχ. εχω αποριες πανω στη γεννηση των μαυρων τρυπων.

υγ: χαιρομαι που αποφασισες να υπερασπιστεις τη θεση σου και να μη μεινεις στο πεταγμα ενος συνθηματος χωρις καμια αιτιολογηση ..αλλοι να τα κοιταν αυτα.
εχει δικιο η scully...αν και νομιζω οτι εχουμε χασει λιγο το νοημα...προσπαθουμε να βαλουμε κατι το τοσο πνευματικο οπως ειναι η θρησκεια σε καλουπια οπως το 'καταλληλο' ντυσιμο κτλπ..Για μενα αυτα δεν εχουν σημασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι λετε οι περισσοτεροι "ειμαι χριστιανος/η γιατι με εκφραζουν οι αξιες του". Τις αξιες του χριστιανισμου μπορει να τις πιστευει καποιος και χωρις να ειναι χριστιανος, αλλη ειναι η ουσια του να πιστευεις σε καποια θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
πιστευω και στο Θεο οπως τον προβλεπει η θρησκεια μου.για αυτο.αυτο δεν το αποδεχεται ο οποιοσδηποτε.τις αξιες τις τονιζω για να μην παρεξηγουνται οι θρησκειες..πολλοι ακουν θρησκεια και σκεφτονται παπαδες και εκκλησιες (ειναι ΚΑΙ αυτο) αλλα υπαρχει μια ολοκληρη πνευματικη αντιληψη απο πισω που καποιοι αγνοουν οταν κατακρινουν τους εν-θρησκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
οι παπάδες είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη. όποιος θέλει ας διαβάσει την παρακάτω συνέντευξη:

https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_06/04/2008_265456

αν ήταν όλοι οι ιερείς σαν το παραπάνω, τότε πιστέυω πως πολύ περισσότεροι θα πίστευαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πολυ καλα τα λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Γιατί εκείνα τα "ανεξήγητα" που κάποτε δεν μπορούσε ο άνθρωπος να εξηγήσει και τα λάτρεψε ήταν αντικείμενα. Ο Ήλιος, η Θάλασσα, η Σελήνη κλπ.
Στις σύγχρονες θρησκείες δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Ο άνθρωπος πιστεύει σε μία ανώτερη δύναμη όχι γιατί δε μπορεί να την εξηγήσει, αλλά γιατί μέσα από αυτήν αντλεί δύναμη για την επιβίωση.

Αλλά, όπως εχω ξαναπεί, το τόπικ που πρέπει να συζητάμε το ζήτημα ειναι το Θρησκεία. To συγκεκριμένο έχει απαράδεκτο τίτλο και προκαταλαμβάνει τον αναγνώστη.

Ποτέ ο άνθρωπος δε μπορούσε να εξηγήσει τα πάντα. Τώρα δε μπορεί να εξηγήσει το θάνατο και τον εξηγεί μέσα από τη θρησκεία.

Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι λετε οι περισσοτεροι "ειμαι χριστιανος/η γιατι με εκφραζουν οι αξιες του". Τις αξιες του χριστιανισμου μπορει να τις πιστευει καποιος και χωρις να ειναι χριστιανος, αλλη ειναι η ουσια του να πιστευεις σε καποια θρησκεια.

Σωστά. Κι εγώ υποστηρίζω απόλυτα τις απόψεις του Χριστού όπως και του Lennon και του Bob Marley, αλλά με το Θεό δεν έχω καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top