Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δε διάβασα όλες τις σελίδες του thred,αλλά ας πω τη γνώμη μου.
Προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω στον Χριστιανισμό όπως έχει γίνει.
Σήμερα διάβαζα Θρησκευτικά και εξαγριώθηκα.
Πρώτα με το Βάπτισμα.Γιατί να με κάνουν κάτι που δεν επιλέγω;Επικρατεί ο νηπιοβαπτισμός,ίσως γιατί φοβούνται ότι κανένας δε θα θελήσει ποτέ να βαπτιστεί Χριστιανός γνωρίζοντας τι του γίνεται.Και έπειτα από αυτό,μεγαλώνουμε με μια καταπληκτική πλύση εγκεφάλου και τώρα που εγώ έχω τη δική μου κρίση πρέπει να αποβάλλω από μέσα μου όλα αυτά τα πιστεύω που μου φύτεψαν καθώς μεγάλωνα για να ανοίξω επιτέλους ολοκληρωτικά τα μάτια μου.
Το βιβλίο έλεγε επίσης ότι το κόψιμο λίγων μαλλιών κατά το μυστήριο του βαπτίσματος συμβολίζει ότι ο νέος χριστιανός ανήκει πλέον στον Χριστό,όπως οι δούλοι στην αρχαία εοχή που με την κουρά ανήκαν στον κύριο τους.
Συγγνώμη;:boom:
Ανήκω εγώ σε κάποιον;Τι είμαι εγώ;Ψυγείο;Και είμαι και ΟΠΩΣ οι δούλοι στην αρχαία εποχή.
Τι όμορφααα......Τι όμορφη θρησκεία.Είμαι η δούλος ενός Κυρίου και του ανήκω.:xixi:

Ο μεγάλος πατέρας.....Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί να είναι πατέρας;Γιατί να μην είναι η μεγάλη μητέρα;Ο πατέρας θεός συνδέεται πάντα με την αυστηρότητα και την πειθαρχεία της λατρείας.Αν ήταν γένους θηλυκού θα ήταν πιο κοντά σε εμάς,όπως η φιγούρα της μητέρας,μια μητέρα θεά που αντιπροσωπεύει τη σημασία της αγάπης πέρα από κάθε γνωστή απαγόρευση.
Το σεξ είναι αμαρτία.Και όμως είναι το πιο φυσικό πράγμα-πώς μπορούν αυτοί να το προβάλλουν ως καρπό του κακού;

Έτσι λοιπόν οι και οι καθιερωμένες λατρείες χάνουν πιστούς.
Όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα στην ελεύθερη λατρεία και στην υποχρέωση υπακοής,ανάμεσα σε έναν θεό που ΕΛΕΓΧΕΙ τον κόσμο και σε έναν θεό/θεά που ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,τι θα επιλέξω;
Σταματήστε να ψάχνετε το θεό πάνω από τους ουρανούς και κοιτάξτε γύρω σας μήπως τον βρείτε.(Εδώ θα μπορούσα να εκθέσω τη δική μου άποψη για τη θρησκεία και σε τι πιστεύω αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το thread)
Θα μου πείτε ο Χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προβάλλεται τόσα χρόνια,ο Χριστός δεν είπε ποτέ να νηστέψουμε,ότι το σεξ είναι αμαρτία.Αγάπη,ελπίδα,ομόνοια.Ok,συμφωνώ.Τι να το κάνω εγώ όμως που η Εκκλησία σήμερα μόνο λεφτά θέλει;Εγώ αρνούμαι να μπω σε έναν χώρο που οι άνθρωποι αποδέχονται το Χριστιανισμό ως έχει.
Και πάνω από όλα...
Πριν ψάξετε το θεό γιατί δεν ψάχνετε το θεό που κρύβετε μέσα σας?
Γιατί δεν πιστεύετε απλά στις δυνάμεις σας,στον εαυτό σας,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμως,όχι μόνο στα λόγια,όχι μόνο επιφανειακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι σίγουρος, αλλά τείνω στο να μην πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δε διάβασα όλες τις σελίδες του thred,αλλά ας πω τη γνώμη μου.
Προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω στον Χριστιανισμό όπως έχει γίνει.
Σήμερα διάβαζα Θρησκευτικά και εξαγριώθηκα.
Πρώτα με το Βάπτισμα.Γιατί να με κάνουν κάτι που δεν επιλέγω;Επικρατεί ο νηπιοβαπτισμός,ίσως γιατί φοβούνται ότι κανένας δε θα θελήσει ποτέ να βαπτιστεί Χριστιανός γνωρίζοντας τι του γίνεται.Και έπειτα από αυτό,μεγαλώνουμε με μια καταπληκτική πλύση εγκεφάλου και τώρα που εγώ έχω τη δική μου κρίση πρέπει να αποβάλλω από μέσα μου όλα αυτά τα πιστεύω που μου φύτεψαν καθώς μεγάλωνα για να ανοίξω επιτέλους ολοκληρωτικά τα μάτια μου.
Το βιβλίο έλεγε επίσης ότι το κόψιμο λίγων μαλλιών κατά το μυστήριο του βαπτίσματος συμβολίζει ότι ο νέος χριστιανός ανήκει πλέον στον Χριστό,όπως οι δούλοι στην αρχαία εοχή που με την κουρά ανήκαν στον κύριο τους.
Συγγνώμη;:boom:
Ανήκω εγώ σε κάποιον;Τι είμαι εγώ;Ψυγείο;Και είμαι και ΟΠΩΣ οι δούλοι στην αρχαία εποχή.
Τι όμορφααα......Τι όμορφη θρησκεία.Είμαι η δούλος ενός Κυρίου και του ανήκω.:xixi:

Ο μεγάλος πατέρας.....Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί να είναι πατέρας;Γιατί να μην είναι η μεγάλη μητέρα;Ο πατέρας θεός συνδέεται πάντα με την αυστηρότητα και την πειθαρχεία της λατρείας.Αν ήταν γένους θηλυκού θα ήταν πιο κοντά σε εμάς,όπως η φιγούρα της μητέρας,μια μητέρα θεά που αντιπροσωπεύει τη σημασία της αγάπης πέρα από κάθε γνωστή απαγόρευση.
Το σεξ είναι αμαρτία.Και όμως είναι το πιο φυσικό πράγμα-πώς μπορούν αυτοί να το προβάλλουν ως καρπό του κακού;

Έτσι λοιπόν οι και οι καθιερωμένες λατρείες χάνουν πιστούς.
Όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα στην ελεύθερη λατρεία και στην υποχρέωση υπακοής,ανάμεσα σε έναν θεό που ΕΛΕΓΧΕΙ τον κόσμο και σε έναν θεό/θεά που ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,τι θα επιλέξω;
Σταματήστε να ψάχνετε το θεό πάνω από τους ουρανούς και κοιτάξτε γύρω σας μήπως τον βρείτε.(Εδώ θα μπορούσα να εκθέσω τη δική μου άποψη για τη θρησκεία και σε τι πιστεύω αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το thread)
Θα μου πείτε ο Χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προβάλλεται τόσα χρόνια,ο Χριστός δεν είπε ποτέ να νηστέψουμε,ότι το σεξ είναι αμαρτία.Αγάπη,ελπίδα,ομόνοια.Ok,συμφωνώ.Τι να το κάνω εγώ όμως που η Εκκλησία σήμερα μόνο λεφτά θέλει;Εγώ αρνούμαι να μπω σε έναν χώρο που οι άνθρωποι αποδέχονται το Χριστιανισμό ως έχει.
Και πάνω από όλα...
Πριν ψάξετε το θεό γιατί δεν ψάχνετε το θεό που κρύβετε μέσα σας?
Γιατί δεν πιστεύετε απλά στις δυνάμεις σας,στον εαυτό σας,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμως,όχι μόνο στα λόγια,όχι μόνο επιφανειακά.

Kι εγώ το ίδιο πιστεύω......Ας πιστεύσουμε λίγο και στους ανθρώπους. Ας αγαπήσουμε χωρίς περιορισμούς και προκαταλήψεις και ας ασχοληθούμε με ποιο σημαντικά πράγματα.

Και γράψτε την εκκλησία εκεί που ξέρετε......μία μαφία είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
+1 κι από εμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε διάβασα όλες τις σελίδες του thred,αλλά ας πω τη γνώμη μου.
Προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω στον Χριστιανισμό όπως έχει γίνει.
Σήμερα διάβαζα Θρησκευτικά και εξαγριώθηκα.
Πρώτα με το Βάπτισμα.Γιατί να με κάνουν κάτι που δεν επιλέγω;Επικρατεί ο νηπιοβαπτισμός,ίσως γιατί φοβούνται ότι κανένας δε θα θελήσει ποτέ να βαπτιστεί Χριστιανός γνωρίζοντας τι του γίνεται.Και έπειτα από αυτό,μεγαλώνουμε με μια καταπληκτική πλύση εγκεφάλου και τώρα που εγώ έχω τη δική μου κρίση πρέπει να αποβάλλω από μέσα μου όλα αυτά τα πιστεύω που μου φύτεψαν καθώς μεγάλωνα για να ανοίξω επιτέλους ολοκληρωτικά τα μάτια μου.
Το βιβλίο έλεγε επίσης ότι το κόψιμο λίγων μαλλιών κατά το μυστήριο του βαπτίσματος συμβολίζει ότι ο νέος χριστιανός ανήκει πλέον στον Χριστό,όπως οι δούλοι στην αρχαία εοχή που με την κουρά ανήκαν στον κύριο τους.
Συγγνώμη;:boom:
Ανήκω εγώ σε κάποιον;Τι είμαι εγώ;Ψυγείο;Και είμαι και ΟΠΩΣ οι δούλοι στην αρχαία εποχή.
Τι όμορφααα......Τι όμορφη θρησκεία.Είμαι η δούλος ενός Κυρίου και του ανήκω.:xixi:

Ο μεγάλος πατέρας.....Έχετε σκεφτεί ποτέ γιατί να είναι πατέρας;Γιατί να μην είναι η μεγάλη μητέρα;Ο πατέρας θεός συνδέεται πάντα με την αυστηρότητα και την πειθαρχεία της λατρείας.Αν ήταν γένους θηλυκού θα ήταν πιο κοντά σε εμάς,όπως η φιγούρα της μητέρας,μια μητέρα θεά που αντιπροσωπεύει τη σημασία της αγάπης πέρα από κάθε γνωστή απαγόρευση.
Το σεξ είναι αμαρτία.Και όμως είναι το πιο φυσικό πράγμα-πώς μπορούν αυτοί να το προβάλλουν ως καρπό του κακού;

Έτσι λοιπόν οι και οι καθιερωμένες λατρείες χάνουν πιστούς.
Όταν έχω να επιλέξω ανάμεσα στην ελεύθερη λατρεία και στην υποχρέωση υπακοής,ανάμεσα σε έναν θεό που ΕΛΕΓΧΕΙ τον κόσμο και σε έναν θεό/θεά που ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,τι θα επιλέξω;
Σταματήστε να ψάχνετε το θεό πάνω από τους ουρανούς και κοιτάξτε γύρω σας μήπως τον βρείτε.(Εδώ θα μπορούσα να εκθέσω τη δική μου άποψη για τη θρησκεία και σε τι πιστεύω αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το thread)
Θα μου πείτε ο Χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προβάλλεται τόσα χρόνια,ο Χριστός δεν είπε ποτέ να νηστέψουμε,ότι το σεξ είναι αμαρτία.Αγάπη,ελπίδα,ομόνοια.Ok,συμφωνώ.Τι να το κάνω εγώ όμως που η Εκκλησία σήμερα μόνο λεφτά θέλει;Εγώ αρνούμαι να μπω σε έναν χώρο που οι άνθρωποι αποδέχονται το Χριστιανισμό ως έχει.
Και πάνω από όλα...
Πριν ψάξετε το θεό γιατί δεν ψάχνετε το θεό που κρύβετε μέσα σας?
Γιατί δεν πιστεύετε απλά στις δυνάμεις σας,στον εαυτό σας,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμως,όχι μόνο στα λόγια,όχι μόνο επιφανειακά.


Ο νηπιοβαπτισμός καθιερώθηκε πολύ μετά τον Ιησού, για πρακτικούς, κυρίως λόγους. Το δικαίωμα τον γονέων σου να σε βαπτίσουν πηγάζει από τα δικαιώματα που έχουν, σαν γονείς νηπίου, να διαχειρίζονται σχεδόν ολοκληρωτικά τη ζωή σου, μέχρι τουλάχιστον τα 5-6 χρονια σου. Το οτι δεν θα υπήρχαν Χριστιανοί χωρίς το νηπιοβαπτισμό ειναι άτοπο. Πρώτον, γιατί κάθε άνθρωπος που γνωρίζει τη σημερινή κατάσταση της ανθρωπότητας δε μπορεί παρά να συμφωνήσει με το κήρυγμα του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Και δεύτερον, γιατί οι πρωτοχριστιανοί, οι καθιερωτές της τότε νέας θρησκείας, πίστεψαν και βαπτίστηκαν σε μεγάλη ηλικία, καθώς, όπως είπα, ο νηπιοβαπτισμός δεν υπήρχε. Ο Χριστιανισμός καθιερώθηκε από ανθρώπους που φωτίστηκαν με τις αρχές του. Δεν καθιερώθηκε λόγω του νηπιοβαπτισμού.
Ο μορφή του πατέρα πηγάζει απλά από το γεγονός οτι όλες, σχεδόν, οι ανθρώπινες κοινωνίες ειναι πατριαρχικές. Το ότι ο Θεός εικονίζεται σαν Πατήρ ειναι ανθρωπολογικό στοιχείο της θρησκείας και όχι θεολογικό. Αν ο Χριστιανισμός γεννιόταν στην αρχαία Κρήτη, ο Θεός θα εικονιζόταν ως γένους θηλυκού. Πάντως ακόμη και στο Χριστιανισμό που γεννήθηκε σε πατριαρχική κοινωνία η μορφή της θηλυκής ιερής μορφής υπάρχει. Δεν μπορούμε να αγνοούμε τη βαρύτητα που η Ορθοδοξία δίνει στη Μητέρα όλων, Παναγία. Το να λέμε ότι δεν υπάρχει θηλυκή ιερή μορφή στο Χριστιανισμό σημαίνει οτι αγνοούμε κάποια βασικά πραγματάκια. Πως, λοιπόν, να κάνουμε λόγο για πράγματα που αγνοούμε;
Το σεξ δεν είναι αμαρτία. Το κήρυγμα περί αποκλειστικού σκοπού του έρωτα, την τεκνοποίηση υπήρξε αποκλειστικά ως αντιστάθμισμα στην ηθική κατάπτωση της πρωτοχριστιανικής εποχής που οφειλόταν κατά πολύ στην ανεξέλεγκτη και ανήθικη πορνεία. Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα, ίσως όχι λόγω των εκδιδομένων γυναικών, αλλά λόγω των χιλιάδων πορνιδίων του γυαλιού, των media και της δημόσιας ζωής. Στην απόλυτη παρακμή πολλές φορές χρειάζεται μια, σχετικά ακραία, διατύπωση, μπας και φέρει την ισορροπία. Το ίδιο, ξαναλέω, συμβαίνει και σήμερα. Γιατί βλέπετε ο Χριστιανισμός ειναι αξία διαχρονική, πράγμα που απορρίπτει αξιωματικά κάθε αναγωγή του σε έναν πεπαλαιωμένο θεσμό. Ο Χριστιανισμός δεν ειναι θεσμός, είναι αξία.
Ο Χριστιανισμός δεν διατύπωσε ποτέ οτι ο Θεός ειναι το αφεντικό του κόσμου. Γι'αυτο και δεν τον αποκαλούμε άρχοντα, αλλά πατέρα. Έναν πατέρα που βρίσκεται υπεράνω ημών όχι για να μας ελέγχει, αλλά για να μας περιβάλλει με την αγάπη Του. Με το να λέμε οτι ο Χριστιανισμός μίλησε ποτέ για...δικτάτορα Θεό αποδεικνύουμε περίτρανα ακόμη μια φορά οτι κάνουμε λόγο για κάτι που δεν γνωρίζουμε ούτε στο ελάχιστο.
Το να απορρίπτεις ένα σύστημα ανθρωπιστικών αξιών προβάλλοντας τη δικαιολογία οτι μια ομάδα ανθρώπων (Εκκλησία) δεν φέρεται όπως θα έπρεπε δεν σε τιμά. Οι αξιες σε κάθε περίπτωση υπερτερούν των ανθρώπινων καταστάσεων. Είναι απλή δικαιολογία όσων ούτως ή άλλως δεν έχουν πρόθεση να πιστέψουν στο Θεό οτι δήθεν Τον απορρίπτουν επειδή η Εκκλησία δεν καλύπτει το ρόλο της. Λες και η Εκκλησία ειναι ο Θεός...Λες και μας ζήτησε κανένας να πιστέψουμε στο Άνθιμο ή το Χριστόδουλο...Το Χριστιανισμό ώς έχει δεν τον αποδέχεται ολόκληρη η Εκκλησία. Γιατί αν τον αποδεχόταν δεν θα υπήρχε τίποτα από αυτά τα τραγικά που βλέπουμε. Ο Χριστιανισμός ειναι αψεγάδιαστος στη βασική μορφή του. Απο κει και πέρα κάθε παρανόηση, παρέκκλιση ή παρεξηγηση οφείλεται στους ανθρώπους. Ούτε ο Μάρξ, ούτε ο Σοσιαλισμός έφταιγε επειδή ο Στάλιν σφαγίασε 2 εκατομμύρια ανθρώπους στο όνομα αυτών.
Μα, ο Θεός κρύβεται ούτως ή άλλως μέσα μας. Απλά του δίνουμε μεταφυσική μορφή στην ψυχή μας. Κακό είναι αυτό; Ποιος είπε οτι όποιος πιστεύει στο Θεό απορρίπτει τους ανθρώπους; Λάθος μεγάλο. Διότι ο Θεός πιστεύει στον άνθρωπο. Απο τη στιγμή, λοιπόν, που πιστεύουμε στο Θεό, δεν έχουμε παρά να πιστέυουμε και στον άνθρωπο.
Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι ειναι εκείνοι οι Χριστιανοί, κυρίως νεότερων ηλικιών, που σκέφτονται την κατάσταση στην Εκκλησία και κάνουν γενικά μια αναδόμηση της στάσης τους απέναντι στον Χριστιανισμό. Αντί, λοιπόν, να λέτε σ'αυτούς να πιστέψουν στον εαυτό τους και να μην πηγαίνουν στην Εκκλησία, φροντίστε εσείς (μερικοί απο τους άθεους) να πάτε πρώτα εσεις στην Εκκλησία, να ακούσετε τι έχει να σας πει ο Χριστιανισμός και μετά να τον απορρίψετε. Έχω ακούσει χιλιάδες βλακείες από δηθεν άθεους που έγιναν άθεοι για εντελώς άλλους λόγους απ'οτι η απόρριψη του Χριστιανισμού ως θρησκεία. Άθεοι που δεν πάτησαν ποτέ στην Εκκλησία δεν υπάρχουν. Πρώτα έχεις το Θεό και μετά τον διαγράφεις. Με τον ίδιο τρόπο που όταν λέμε "Η πεδιάδα δεν έχει δέντρα", πρώτα έχουμε τα δέντρα και μετά με το μόριο "δεν" τα διαγράφουμε. Από "άθεους" που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά περί θρησκείας και Χριστιανισμού δεν δέχομαι καμία κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ο νηπιοβαπτισμός καθιερώθηκε πολύ μετά τον Ιησού, για πρακτικούς, κυρίως λόγους. Το δικαίωμα τον γονέων σου να σε βαπτίσουν πηγάζει από τα δικαιώματα που έχουν, σαν γονείς νηπίου, να διαχειρίζονται σχεδόν ολοκληρωτικά τη ζωή σου, μέχρι τουλάχιστον τα 5-6 χρονια σου. Το οτι δεν θα υπήρχαν Χριστιανοί χωρίς το νηπιοβαπτισμό ειναι άτοπο. Πρώτον, γιατί κάθε άνθρωπος που γνωρίζει τη σημερινή κατάσταση της ανθρωπότητας δε μπορεί παρά να συμφωνήσει με το κήρυγμα του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Και δεύτερον, γιατί οι πρωτοχριστιανοί, οι καθιερωτές της τότε νέας θρησκείας, πίστεψαν και βαπτίστηκαν σε μεγάλη ηλικία, καθώς, όπως είπα, ο νηπιοβαπτισμός δεν υπήρχε. Ο Χριστιανισμός καθιερώθηκε από ανθρώπους που φωτίστηκαν με τις αρχές του. Δεν καθιερώθηκε λόγω του νηπιοβαπτισμού.
Ο μορφή του πατέρα πηγάζει απλά από το γεγονός οτι όλες, σχεδόν, οι ανθρώπινες κοινωνίες ειναι πατριαρχικές. Το ότι ο Θεός εικονίζεται σαν Πατήρ ειναι ανθρωπολογικό στοιχείο της θρησκείας και όχι θεολογικό. Αν ο Χριστιανισμός γεννιόταν στην αρχαία Κρήτη, ο Θεός θα εικονιζόταν ως γένους θηλυκού. Πάντως ακόμη και στο Χριστιανισμό που γεννήθηκε σε πατριαρχική κοινωνία η μορφή της θηλυκής ιερής μορφής υπάρχει. Δεν μπορούμε να αγνοούμε τη βαρύτητα που η Ορθοδοξία δίνει στη Μητέρα όλων, Παναγία. Το να λέμε ότι δεν υπάρχει θηλυκή ιερή μορφή στο Χριστιανισμό σημαίνει οτι αγνοούμε κάποια βασικά πραγματάκια. Πως, λοιπόν, να κάνουμε λόγο για πράγματα που αγνοούμε;
Το σεξ δεν είναι αμαρτία. Το κήρυγμα περί αποκλειστικού σκοπού του έρωτα, την τεκνοποίηση υπήρξε αποκλειστικά ως αντιστάθμισμα στην ηθική κατάπτωση της πρωτοχριστιανικής εποχής που οφειλόταν κατά πολύ στην ανεξέλεγκτη και ανήθικη πορνεία. Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα, ίσως όχι λόγω των εκδιδομένων γυναικών, αλλά λόγω των χιλιάδων πορνιδίων του γυαλιού, των media και της δημόσιας ζωής. Στην απόλυτη παρακμή πολλές φορές χρειάζεται μια, σχετικά ακραία, διατύπωση, μπας και φέρει την ισορροπία. Το ίδιο, ξαναλέω, συμβαίνει και σήμερα. Γιατί βλέπετε ο Χριστιανισμός ειναι αξία διαχρονική, πράγμα που απορρίπτει αξιωματικά κάθε αναγωγή του σε έναν πεπαλαιωμένο θεσμό. Ο Χριστιανισμός δεν ειναι θεσμός, είναι αξία.
Ο Χριστιανισμός δεν διατύπωσε ποτέ οτι ο Θεός ειναι το αφεντικό του κόσμου. Γι'αυτο και δεν τον αποκαλούμε άρχοντα, αλλά πατέρα. Έναν πατέρα που βρίσκεται υπεράνω ημών όχι για να μας ελέγχει, αλλά για να μας περιβάλλει με την αγάπη Του. Με το να λέμε οτι ο Χριστιανισμός μίλησε ποτέ για...δικτάτορα Θεό αποδεικνύουμε περίτρανα ακόμη μια φορά οτι κάνουμε λόγο για κάτι που δεν γνωρίζουμε ούτε στο ελάχιστο.
Το να απορρίπτεις ένα σύστημα ανθρωπιστικών αξιών προβάλλοντας τη δικαιολογία οτι μια ομάδα ανθρώπων (Εκκλησία) δεν φέρεται όπως θα έπρεπε δεν σε τιμά. Οι αξιες σε κάθε περίπτωση υπερτερούν των ανθρώπινων καταστάσεων. Είναι απλή δικαιολογία όσων ούτως ή άλλως δεν έχουν πρόθεση να πιστέψουν στο Θεό οτι δήθεν Τον απορρίπτουν επειδή η Εκκλησία δεν καλύπτει το ρόλο της. Λες και η Εκκλησία ειναι ο Θεός...Λες και μας ζήτησε κανένας να πιστέψουμε στο Άνθιμο ή το Χριστόδουλο...Το Χριστιανισμό ώς έχει δεν τον αποδέχεται ολόκληρη η Εκκλησία. Γιατί αν τον αποδεχόταν δεν θα υπήρχε τίποτα από αυτά τα τραγικά που βλέπουμε. Ο Χριστιανισμός ειναι αψεγάδιαστος στη βασική μορφή του. Απο κει και πέρα κάθε παρανόηση, παρέκκλιση ή παρεξηγηση οφείλεται στους ανθρώπους. Ούτε ο Μάρξ, ούτε ο Σοσιαλισμός έφταιγε επειδή ο Στάλιν σφαγίασε 2 εκατομμύρια ανθρώπους στο όνομα αυτών.
Μα, ο Θεός κρύβεται ούτως ή άλλως μέσα μας. Απλά του δίνουμε μεταφυσική μορφή στην ψυχή μας. Κακό είναι αυτό; Ποιος είπε οτι όποιος πιστεύει στο Θεό απορρίπτει τους ανθρώπους; Λάθος μεγάλο. Διότι ο Θεός πιστεύει στον άνθρωπο. Απο τη στιγμή, λοιπόν, που πιστεύουμε στο Θεό, δεν έχουμε παρά να πιστέυουμε και στον άνθρωπο.
Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι ειναι εκείνοι οι Χριστιανοί, κυρίως νεότερων ηλικιών, που σκέφτονται την κατάσταση στην Εκκλησία και κάνουν γενικά μια αναδόμηση της στάσης τους απέναντι στον Χριστιανισμό. Αντί, λοιπόν, να λέτε σ'αυτούς να πιστέψουν στον εαυτό τους και να μην πηγαίνουν στην Εκκλησία, φροντίστε εσείς (μερικοί απο τους άθεους) να πάτε πρώτα εσεις στην Εκκλησία, να ακούσετε τι έχει να σας πει ο Χριστιανισμός και μετά να τον απορρίψετε. Έχω ακούσει χιλιάδες βλακείες από δηθεν άθεους που έγιναν άθεοι για εντελώς άλλους λόγους απ'οτι η απόρριψη του Χριστιανισμού ως θρησκεία. Άθεοι που δεν πάτησαν ποτέ στην Εκκλησία δεν υπάρχουν. Πρώτα έχεις το Θεό και μετά τον διαγράφεις. Με τον ίδιο τρόπο που όταν λέμε "Η πεδιάδα δεν έχει δέντρα", πρώτα έχουμε τα δέντρα και μετά με το μόριο "δεν" τα διαγράφουμε. Από "άθεους" που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά περί θρησκείας και Χριστιανισμού δεν δέχομαι καμία κουβέντα.

1.Θεωρείς εσύ σωστό να επιλέγουν οι γονείς σου για εσένα σε ένα τόσο,μα τόσο σημαντικό και συγχρόνως άκρως προσωπικό ζήτημα όπως είναι η θρησκεία;Πιστεύεις ότι πρέπει να τους δίνεται αυτό το δικαίωμα;

2.Η Παναγία όμως δεν είναι "ο ανώτατος κριτής" που όλοι φοβόμαστε και γι' αυτό πράττουμε αναλόγως,για να μην πάμε στην Κόλαση.

3.Τότε γιατί απαγορεύεται στους ιερείς το sex;Γιατί στα μοναστήρια γίνεται χαμός από όργια;(που είναι φυσικό βεβαίως,όταν πας να βιάσεις τη φύση σου,τι να γίνει;)

4."Ο Χριστιανισμός ειναι αψεγάδιαστος στη βασική μορφή του. Απο κει και πέρα κάθε παρανόηση, παρέκκλιση ή παρεξηγηση οφείλεται στους ανθρώπους. Ούτε ο Μάρξ, ούτε ο Σοσιαλισμός έφταιγε επειδή ο Στάλιν σφαγίασε 2 εκατομμύρια ανθρώπους στο όνομα αυτών."
Συμφωνώ εδώ όπως είπα και παραπάνω,συμφωνώ στις βασικές αξίες του Χριστιανισμού,αλλά το πως οι άνθρωποι τις κατάντησαν με αηδιάζει και με αποτρέπει από το να δηλώνω Χριστιανή.

6.Δεν νομίζω ότι η εκκλησία κερδίζει πιστούς,δυστυχώς ή ευτυχώς..

5.Αν το άθεη πάει προς εμένα δεν έχεις κανένα δικαίωμα να με κρίνεις,γιατί εκτός από το γεγονός ότι δεν με ξέρεις,πουθενά,μα πουθενά δεν είπα ότι δεν πιστεύω στο Θεό.Και δεν είπα ότι πρέπει να πιστεύουμε μόνο στους ανθρώπους.Πουθενά.Είπα ότι κατ' αρχάς πρέπει να πιστεύουμε στον εαυτό μας.Αυτό το ανέφερα κυρίως για να τονίσω ότι "Συν Αθηνά και χείρα κίνει".Μην καταδικάζεις πράγματα πριν καν τα καταλάβεις.

Δεν σου επιτίθεμαι και δεν προσπαθώ να επιβάλλω καμία γνώμη.Απλός διάλογος και έκθεση προσωπικών απόψεων.:)

Και για να κλείσω..

"…Αν γεννήθηκες Χριστιανός, σέβεσαι τον Χριστό. Αν είσαι γεννημένος Ινδουιστής, σέβεσαι τον Κρίσνα. Αν ο Ινδουιστής συναντήσει τον Χριστό, δεν θα τον σεβαστεί. Και αν ο Ινδουιστής που συναντά τον Χριστό δεν μπορεί τον σεβαστεί, πως μπορεί να σέβεται πραγματικά τον Κρίσνα; Δεν ξέρει τίποτε ούτε για τον Κρίσνα, γιατί ο άνθρωπος που έχει καταλάβει τον Κρίσνα και αγαπάει τον Κρίσνα θα αγαπήσει και τον Χριστό, επειδή ο Χριστός θα είναι άλλη μορφή της ίδιας ενέργειας. Αν αγαπήσεις τον Βούδα, θα αγαπήσεις όλους τους Βούδες του κόσμου. Με όποια μορφή, με όποιον τρόπο κι αν εμφανίζονται, θα μπορείς να τους αναγνωρίζεις αμέσως, στη στιγμή. […] Μπορείς να γευτείς τη θάλασσα από οπουδήποτε. Έχει πάντα την ίδια γεύση : γεύση αλατιού. Δεν έχει σημασία αν είναι ο Ινδικός ωκεανός, ο Ειρηνικός ή ο Ατλαντικός. Η γεύση είναι ίδια."
(Απόσπασμα από το βιβλίο «Η Αέναος Φιλοσοφία» του Osho, εκδόσεις ΡΕΜΠΕΛ)



Μήπως λοιπόν το θέμα είναι να βρούμε την ουσία και να μην κολλάμε στον τρόπο με τον οποίο θα τη βρούμε; :D
Αν για εσένα είναι ο Χριστιανισμός,για εμένα δεν είναι σε καμία περίπτωση,αλλά αποδέχομαι αυτό που πιστεύεις.


:niki:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostagian@tellas

Νεοφερμένος

Ο kostagian@tellas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ματαιοδοξία είναι να μην πιστεύεις σε τίποτα, άρα δεν υπάρχει λόγος να υπάρχεις. Μέσα μας όμως ο καθένας με το δικό του τρόπο, γνωρίζει ότι υπάρχει για κάποιο λόγο. Αν όχι, καλό είναι να αρχίσει να ψάχνει από σήμερα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
1) Δεν κάνω καμία ένσταση για τις επιλογές που κάνουν οι γονείς μου σε μια ηλικία που δε μπορώ ούτε να μιλήσω, ούτε να φάω, ούτε να αυτοσυντηρηθώ. Έχουν το απόλυτο δικαίωμα να διαλέξουν τον τρόπο με τον οποίο θα ανατραφώ. Μέρος αυτού ειναι και η θρησκεία.
2) Θα πω για μία ακομη φορά οτι ο "Πατηρ" ειναι ανθρωπολογικό στοιχείο της θρησκείας. Στην πραγματικότητα ο Θεός δεν έχει φύλο, γιατί το φύλο ειναι κάτι ανθρώπινο. Η ουσία του είναι ακατάληπτη και δε μπορούμε καν να θέσουμε το ερώτημα "τι είναι ο Θεός." Η συγκυρία απλώς το έφερε να τον αποκαλούμε "πατέρα" και όχι "μητέρα".
3) Απαγορεύεται στους ιερείς το σεξ; Απο πότε; Στα μοναστήρια γίνονται όργια απο εκείνους που δεν σέβονται το ρόλο τους. Το να γενικεύουμε ειναι άστοχο όμως.
4) Θα σε ξαναρωτήσω. Θεωρείς λογικό να απορρίπτεις ένα σύστημα αξιών, να μην το ενστερνίζεσαι για σένα επειδή κάποιοι, βλακες, ηλίθιοι, δεν ξέρω κι εγώ τι, το παρανόησαν και το χρησιμοποίησαν λάθος; Φέρνοντας το ίδιο παράδειγμα, όλοι οι κομμουνιστές πρέπει να ντρέπονται να δηλώσουν κομμουνιστές επειδή η ιδεολογία τους χρησιμοποιήθηκε για φασιστικό σκοπό;
5) Το άθεη δεν πάει σε σένα γιατί δεν ξέρω τι είσαι. Είναι γενική αναφορά. Το ότι δεν κατανόησα οτι δεν εννοούσες να στραφούμε στο στείρο ανθρωποκεντρισμό οφείλεται στη δική σου διατύπωση που αυτό με έκανε να καταλάβω.

Την ουσία ο κάθε άνθρωπος τη βρίσκει με όποιον τρόπο θέλει. Το ότι έχουμε οι Χριστιανοί διαφορετική αντιμετώπιση στο ίδιο πράγμα είναι καταδικαστέο; Δηλαδή θα έπρεπε να υπάρχει μια παγκόσμια θρησκεία κι ένα παγκόσμιο πιστεύω; Δεν ειπώθηκε ποτέ από τη διδασκαλία του Χριστιανισμού οτι μόνο οι Χριστιανοί θα σωθούν. Ειπωθηκε οτι θα κερδίσουν τη Βασιλεία του Θεού όσοι Τον ακολουθήσουν. Ο Θεός αντιλαμβάνεται από τον καθένα διαφορετικά.

Αυτό για το οποίο έχω τις ενστάσεις μου είναι, ξαναλέω, η περίσσια ευκολία με την οποία κρίνουν ορισμένοι το Χριστιανισμό όντας, επιεικώς, άσχετοι. Κι εχω συναντήσει πολλούς τέτοιους, δυστυχώς, που μονο ντροπή αποτελούν για τους πραγματικά ψαγμένους άθεους. Από ανθρώπους που δεν πάτησαν ποτέ στην Εκκλησία δεν δέχομαι καμία επιχειρηματολογία για το Θεο και τις θρησκείες. Δεν αναφέρομαι σε σένα, γιατί όπως είπαμε, δεν σε ξέρω.
Πως όμως είναι δυνατόν να επιχειρηματολογείς λέγοντας πρώτον, οτι ο Θεός ειναι το "αφεντικό" και δεύτερον οτι η εικόνα του ως "πατήρ" ειναι δείγμα αυστηρότητας, λόγω του αρσενικού γένους; Αυτά ειναι πράγματα που δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο. Δεν μπορείς να επιχειρηματολογείς αγνοώντας κάποια βασικά πράγματα. Πρώτον, η σχέση Θεού-πιστού ειναι σχέση γονέα-παιδιού που σημαίνει οτι ειναι καθαρά σχέση αγάπης. Σε μια σχέση αγάπης δεν έχω να προσάψω τίποτα. Και δεύτερον, το οτι ο Θεός εικονίζεται σαν πατέρας δεν δείχνει κανενός είδους αυστηρότητα. Εικονίζεται σαν πατέρας λόγω της συγκυρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
1) Δεν κάνω καμία ένσταση για τις επιλογές που κάνουν οι γονείς μου σε μια ηλικία που δε μπορώ ούτε να μιλήσω, ούτε να φάω, ούτε να αυτοσυντηρηθώ. Έχουν το απόλυτο δικαίωμα να διαλέξουν τον τρόπο με τον οποίο θα ανατραφώ. Μέρος αυτού ειναι και η θρησκεία.
2) Θα πω για μία ακομη φορά οτι ο "Πατηρ" ειναι ανθρωπολογικό στοιχείο της θρησκείας. Στην πραγματικότητα ο Θεός δεν έχει φύλο, γιατί το φύλο ειναι κάτι ανθρώπινο. Η ουσία του είναι ακατάληπτη και δε μπορούμε καν να θέσουμε το ερώτημα "τι είναι ο Θεός." Η συγκυρία απλώς το έφερε να τον αποκαλούμε "πατέρα" και όχι "μητέρα".
3) Απαγορεύεται στους ιερείς το σεξ; Απο πότε; Στα μοναστήρια γίνονται όργια απο εκείνους που δεν σέβονται το ρόλο τους. Το να γενικεύουμε ειναι άστοχο όμως.
4) Θα σε ξαναρωτήσω. Θεωρείς λογικό να απορρίπτεις ένα σύστημα αξιών, να μην το ενστερνίζεσαι για σένα επειδή κάποιοι, βλακες, ηλίθιοι, δεν ξέρω κι εγώ τι, το παρανόησαν και το χρησιμοποίησαν λάθος; Φέρνοντας το ίδιο παράδειγμα, όλοι οι κομμουνιστές πρέπει να ντρέπονται να δηλώσουν κομμουνιστές επειδή η ιδεολογία τους χρησιμοποιήθηκε για φασιστικό σκοπό;
5) Το άθεη δεν πάει σε σένα γιατί δεν ξέρω τι είσαι. Είναι γενική αναφορά. Το ότι δεν κατανόησα οτι δεν εννοούσες να στραφούμε στο στείρο ανθρωποκεντρισμό οφείλεται στη δική σου διατύπωση που αυτό με έκανε να καταλάβω.

Την ουσία ο κάθε άνθρωπος τη βρίσκει με όποιον τρόπο θέλει. Το ότι έχουμε οι Χριστιανοί διαφορετική αντιμετώπιση στο ίδιο πράγμα είναι καταδικαστέο; Δηλαδή θα έπρεπε να υπάρχει μια παγκόσμια θρησκεία κι ένα παγκόσμιο πιστεύω; Δεν ειπώθηκε ποτέ από τη διδασκαλία του Χριστιανισμού οτι μόνο οι Χριστιανοί θα σωθούν. Ειπωθηκε οτι θα κερδίσουν τη Βασιλεία του Θεού όσοι Τον ακολουθήσουν. Ο Θεός αντιλαμβάνεται από τον καθένα διαφορετικά.

Αυτό για το οποίο έχω τις ενστάσεις μου είναι, ξαναλέω, η περίσσια ευκολία με την οποία κρίνουν ορισμένοι το Χριστιανισμό όντας, επιεικώς, άσχετοι. Κι εχω συναντήσει πολλούς τέτοιους, δυστυχώς, που μονο ντροπή αποτελούν για τους πραγματικά ψαγμένους άθεους. Από ανθρώπους που δεν πάτησαν ποτέ στην Εκκλησία δεν δέχομαι καμία επιχειρηματολογία για το Θεο και τις θρησκείες. Δεν αναφέρομαι σε σένα, γιατί όπως είπαμε, δεν σε ξέρω.
Πως όμως είναι δυνατόν να επιχειρηματολογείς λέγοντας πρώτον, οτι ο Θεός ειναι το "αφεντικό" και δεύτερον οτι η εικόνα του ως "πατήρ" ειναι δείγμα αυστηρότητας, λόγω του αρσενικού γένους; Αυτά ειναι πράγματα που δεν ισχύουν ούτε στο ελάχιστο. Δεν μπορείς να επιχειρηματολογείς αγνοώντας κάποια βασικά πράγματα. Πρώτον, η σχέση Θεού-πιστού ειναι σχέση γονέα-παιδιού που σημαίνει οτι ειναι καθαρά σχέση αγάπης. Σε μια σχέση αγάπης δεν έχω να προσάψω τίποτα. Και δεύτερον, το οτι ο Θεός εικονίζεται σαν πατέρας δεν δείχνει κανενός είδους αυστηρότητα. Εικονίζεται σαν πατέρας λόγω της συγκυρίας.

1.Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε λοιπόν.Κατά τη γνώμη μου,θα προτιμούσα όταν νιώσω ώριμη και όταν έχω σκεφτεί από μόνη μου κάποια πράγματα,να μου πουν "Ξέρεις,υπάρχουν αυτές,αυτές κ αυτές οι θρησκείες.Συμφωνείς με καμία;Ποια επιθυμείς να ακολουθήσεις;Θα ήθελες να ακολουθήσεις κάποια;".

2,3,4.Αντί αυτών των παραδειγμάτων θα μπορούσα να φέρω άλλα.
Για μένα,αυτό που μου βγάζει ο Χριστιανισμός όπως έχει γίνει είναι ότι οι παπάδες φοράνε χρυσά,ότι οι αρχιεπίσκοποι ζούνε σε πολυτελή σπίτια,ότι οι ιερείς απαγορεύονται να παντρευτούν και το σεξ προβάλλεται ως αμαρτία,ότι στα μοναστήρια γίνονται όργια,ότι παπάδες πάνε να εξαπατήσουν πιστούς για να πάρουν χρήματα,ότι στην πορεία της Ιστορίας έγιναν πολλές σφαγές στο όνομα του Χριστιανισμού,ότι είμαι η "δούλη" ενός "Κυρίου" και "του ανήκω"(όπως έγραφε το βιβλίο των Θρησκευτικών,για να μη λες ότι τα βγάζω από το μυαλό μου ;P),ότι πρέπει να μην κάνω κάποια πράγματα για να μην πάω στην Κόλαση,ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία,ότι ο Ιησούς αποκλείεται να είχε σεξουαλικές σχέσεις επειδή ήταν θεάνθρωπος και ότι καθώς βγαίνω από την εκκλησία πρέπει να αφήσω και τον οβολό μου που μόνο στους άστεγους δεν πάει.Κοιτάζω στα μάτια των παπάδων και μόνο αγιότητα δε βλέπω,με τρομάζουν.Ξαναλέω ότι αποδέχομαι τις βασικές αξίες του Χριστιανισμού όπως ας πούμε και του Βουδισμού.Τι πιο όμορφο από τις χριστιανικές αξίες άλλωστε;
Όμως τα παραπάνω με κάνουν να ντρέπομαι να πω ότι είμαι Χριστιανή γιατί έτσι αποκαλούνται κ αυτοί.Κ ας μην είναι στην πραγματικότητα.
Καταλαβαίνεις;Αφού η ουσία είναι η ίδια,προτιμώ να επιλέξω ένα άλλο μονοπάτι που δε θα με κάνει καν να αμφιβάλλω,κρατώντας βέβαια και τα καλά που έχει να διδάξει ο Ιησούς.

(5.Όσο για την διατύπωσή μου,αν και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία,δε νομίζω ότι ήμουν ασαφής.
" Πριν ψάξετε το θεό γιατί δεν ψάχνετε το θεό που κρύβετε μέσα σας?"
Πριν αναρωτηθείς για έναν άλλο θεό λοιπόν,πίστεψε στον εαυτό σου.Αν ακόμα έχεις την ανάγκη να πάρεις δύναμη από κάπου αλλού ξεκίνησε την αναζήτησή σου.Και γιατί έτσι δε θα περιμένεις από αυτόν να πραγματοποιήσει κάθε επιθυμία σου χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα και γιατί έτσι στην παραμικρή δυσκολία δε θα στρέφεσαι σε αυτόν.Λίγη ανάλυση ήθελε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, η θρησκεία ειναι τρόπος ζωής, δεν ειναι μειοδοσία, για να ψάξεις σε κάποια μετέπειτα στιγμή της ζωής σου να βρεις ποια σου κάνει την...καλύτερη προσφορά. Συνεπώς αν δεν υιοθετήσεις έναν τρόπο ζωής από τα γεννοφάσκια σου δεν είσαι ολοκληρωμένος άνθρωπος. Και στην πορεία το φιλοσοφείς και μεταστρέφεσαι. Χωρίς καμία βάση όμως, όλο αυτό δεν είναι εφικτό.
Τέλος πάντων. Απλώς θεωρω αρκετά παραλογο να απορρίπτεις ένα συστημα αξιών και ηθών και να λες "δεν θέλω να λέγομαι πιστή της τάδε θρησκείας" επειδή κάποιοι το χρησιμοποίησαν σαν πρόφαση για να καλύψουν δικές τους αμαρτίες.
Το "δούλος του Θεού" το εξήγησα αναλυτικά. Δεν έχει καμία σχέση με την ανθρωπομορφη έννοια της δουλοκτησίας. Το ότι του "ανηκεις" δε νομίζω να το διατυπώνει κανένα σοβαρό βιβλίο, τουλάχιστον με την έννοια που ο κοινος άνθρωπος το αντιλαμβάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, η θρησκεία ειναι τρόπος ζωής, δεν ειναι μειοδοσία, για να ψάξεις σε κάποια μετέπειτα στιγμή της ζωής σου να βρεις ποια σου κάνει την...καλύτερη προσφορά. Συνεπώς αν δεν υιοθετήσεις έναν τρόπο ζωής από τα γεννοφάσκια σου δεν είσαι ολοκληρωμένος άνθρωπος. Και στην πορεία το φιλοσοφείς και μεταστρέφεσαι. Χωρίς καμία βάση όμως, όλο αυτό δεν είναι εφικτό.
Τέλος πάντων. Απλώς θεωρω αρκετά παραλογο να απορρίπτεις ένα συστημα αξιών και ηθών και να λες "δεν θέλω να λέγομαι πιστή της τάδε θρησκείας" επειδή κάποιοι το χρησιμοποίησαν σαν πρόφαση για να καλύψουν δικές τους αμαρτίες.
Το "δούλος του Θεού" το εξήγησα αναλυτικά. Δεν έχει καμία σχέση με την ανθρωπομορφη έννοια της δουλοκτησίας. Το ότι του "ανηκεις" δε νομίζω να το διατυπώνει κανένα σοβαρό βιβλίο, τουλάχιστον με την έννοια που ο κοινος άνθρωπος το αντιλαμβάνεται.

Κ όμως το να μεταστραφείς κάπου αλλού μετά είναι πολύ πιο δύσκολο...
Και ολοκληρώμενος δε νοιώθεις ούτε όταν ακολουθείς μια θρησκεία εδώ που τα λέμε.
Όταν είσαι νήπιο εκτός από το ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τη φρουτόκρεμα μόνος σου,δεν ξέρεις καν τι θα πει να είσαι ολοκληρωμένος νομίζω..
Η θρησκεία είναι κάτι προσωπικό όπως ξαναείπα,οπότε δε νομίζω να ήταν εφικτό να αποδεκτείς τώρα αυτό που αποδέχομαι εγώ όπως αντιστοίχως και εγώ αυτό που αποδέχεσαι εσύ.
:xixi:
:drink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μίλησα για τη νηπιακή ηλικία. Είπα απλώς οτι ένας άνθρωπος που έχει μια ιδεολογική βάση εκ γενετής ειναι πολύ πιο θωρακισμένος, πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να αλλάξει απόψεις πραγματικά επειδή το φιλοσόφησε καλά ο ίδιος κι όχι επειδη έπεσε θυμα προπαγάνδας. Ένας άνθρωπος χωρίς καμία φιλοσοφική βάση, για μένα, κινδινεύει πολύ περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Από;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από τις διάφορες προπαγάνδες που αφθονούν στις ζοφερές μας μέρες και προσελκύουν ανθρώπους που μετατρέπουν σε φανατικούς υπηρέτες αδιευκρίνιστων συμφερόντων.

ΥΓ: Μια σημείωση που κάνω έστω και αρκετά ετεροχρονισμένα. Νομίζω οτι τα περί θρησκείας και Θεού πρέπει να τα συζητάμε μονο στο thread Θρησκεία που άνοιξε η Krou και όχι σε αυτό εδώ. Η αφελής αντιπαράθεση Θρησκεία-Κοροιδία προκαταλαμβάνει τον αναγνώστη και δεν επιτρέπει, βασικά, μια πιο αντικειμενική συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Και αν η θρησκεία με την οποία μεγάλωσαν είναι από μόνη της προπαγάνδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και αν η θρησκεία με την οποία μεγάλωσαν είναι από μόνη της προπαγάνδα;

Μα, φυσικά περιλαμβάνω και αυτη την περίπτωση όταν μιλώ για προπαγάνδες που συχνά εξυπηρετούν συμφέροντα. Το κακό (υποθετικά πάντα μιλώντας) από το τίποτα ειναι καλύτερο. Γιατί ακόμη και σε καθεστώς προπαγάνδας αναπτύσσεις ενα σκεπτικό. Σε καθεστώς ιδεολογικής/φιλοσοφικής αποστείρωσης δεν αναπτύσσεις τίποτα. Αδυνατο να απορρίψεις κάτι που δε βίωσες. Και η απόρριψη, σαν υλοποίηση της κριτικής ικανότητας του ανθρώπου, ειναι πολύ πιο σημαντική από την επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Όχι,σε καθεστώς γενικής ιδεολογικής/φιλοσοφικής αποστείρωσης αναπτύσσεις τη δική σου φιλοσοφία.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Μα, φυσικά περιλαμβάνω και αυτη την περίπτωση όταν μιλώ για προπαγάνδες που συχνά εξυπηρετούν συμφέροντα. Το κακό (υποθετικά πάντα μιλώντας) από το τίποτα ειναι καλύτερο. Γιατί ακόμη και σε καθεστώς προπαγάνδας αναπτύσσεις ενα σκεπτικό. Σε καθεστώς ιδεολογικής/φιλοσοφικής αποστείρωσης δεν αναπτύσσεις τίποτα

Χμμμ??
Δεν συμφωνω..αμα είμασταν τελειως ελευθεροι , ανεπηρεαστοι απο καθε προπαγανδα, θα ηταν πολυ καλυτερα...Αυτο εγινε και στον μεσαιωνα .. ΟΤαν οι ανθρωποι αρχισαν να αμφισβητουν , τον θεο , και την διδασκαλια, και αυτην την πραπαγανδα, τοτε εγιναν και τα μεγαλυτερα βηματα στην ανθρωπότητα....Τοσες εφευρεσεις και ανακαλυψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η κοινωνία έχει ρεύματα κι επιρροές. Δεν θα προχωρούσε τίποτα με 6 δισεκατομμύρια διαφορετικές φιλοσοφίες, παρά μόνο με συλλογικές φιλοσοφίες. Υιοθετώντας μια εξ'αυτών απο νωρίς μαθαίνεις να φιλοσοφείς και αργότερα ακόμη και να την ανατρέπεις. Ας μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι άθεοι είναι άνθρωποι που απέρριψαν τη θρησκεία αφού πρώτα την είχαν βιώσει, δεν ειναι άνθρωποι που στο άσχετο, μεγαλώνοντας, αποφάσισαν οτι ειναι άθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το θέμα μας δεν είναι οι άθεοι.Εξ αρχής μίλησα για επιλογή.Ας μου δινόταν εμένα η επιλογή στα 15 μου χρόνια ας πούμε,ας επέλεγα και μετά ας άλλαζα.Δε θεωρώ ότι ο καθένας που έχει μάθει από τη στιγμή που γεννήθηκε να συμπεριφέρεται με έναν τρόπο,θα μπορέσει να το αλλάξει τόσο εύκολα όσο λες.Το πιο πιθανόν είναι να μη μπει καν στη διαδικασία.
Χμμμ.......Μην νομίζεις ότι αυτό που λες δεν το έχω σκεφτεί.Στο παρελθόν πολλοί πολέμησαν για να υπερασπιστούν τη θρησκεία,την οικογένεια,την πατρίδα.Όμως πραγματικά,δε βλέπω καμία ουσιαστική ενότητα στη σημερινή κοινωνία,ακόμα και με φαινομενικά την ίδια θρησκεία.Εσύ βλέπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top